De jongeren moeten zelf denken en niet de ouderen napraten Positiebepaling van de Unie t.a.v. de andere politieke partijen Toch is het zo Maatschappij in de crisis Klemmend beroep op ons volk om afwijkende kind te helpen Bondsdag stond in het teken van de reformatie De betere haven MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 Provinciaal appèl Chr. Hist. Jongeren (Van een speciale verslaggever) ZATERDAG jl. zijn. in Gouda een aantal leden van Zuidhollandse Chr. Hist. Jongerengroepen bijeen geweest op het jaarlijkse Provinciaal Appèl. De belangstelling was minder dan in vorige jaren, toen het geen uitzondering was wanneer enkele honderden jongeren ter vergadering kwamen. Nu was de grote zaal van „Kunstmin" niet geheel bezet. Het was echter wel de kern van de CHJG'ers, die hier bijeen was en de ge degen behandeling van een tweetal onderwerpen vond dan ook veel waar dering. een theoretisch-principiële benadering van het onderwerp aan. Een zeer belangrijk verschilpunt tus sen de partijen is te zoeken in het ver schil in visie over doel en toekomst der maatschappij- Socialisten en liberalen stellen zich daarbij op het standpunt van het revolutionaire staatsrecht, dat alle macht toekent aan het volk.. De historische gezagstheorie stelt echter, dat alle macht uit God is. In de ve woordelijkheid t.a.v. God ligt de enige rem op de weg naar staatsalmacht rechtsverkrachting. Na de verschillende opvattingen o de. fundering van de staat te hebben besproken, behandelde Mr Van Gelder de verhouding tussen Kerk en Staat, De CHU is noch voor een staatskerk, noch voor een werkstaat- Zij wil de verhou ding zien als een theocratische, waarbij de Staat dient te luisteren naar de kerk. Beide, Kerk en Staat zijn immers be grepen in hei heilsplan van God. De Christelijke Staat en de taak der overheid werden achtereenvolgens Drs G. Goedhart te Alphen a/d Rijn opende 's middags als voorzitter de Prov. Afdeling de vergadering. Bij verhindering van de gevraagde spreker "behandelde hij zelf het aangegeven onderwerp „Politiek bewustzijn.'' Bewustzijn, aldus spr., is een persoon lijke ervaring, dat je door middel je gedachten in contact staat met de reld om je heen, kortom: dat je bent. Onder politiek bewustzijn kunnen dan verstaan, dat de aandacht mede ge richt Is op politieke problemen. Ieder mens heeft bewustzijn, helaas niet altijd politiek bewustzijn. Slechts 2 pet van de Nederlandse jeugd is actief in de politieke jeugdbeweging betrokken. Acht jaar na de bevrijding, zo stelde drs Goedhart vast, heeft bijna niemand meer tijd dan voor eigen be langen en voor eigen plezier. Toch zullen we dienen te beseffen, dat we niet alleen rechten, maar ook plichten hebben deze tijd. Ook de plicht om een h. fundament van de democratie te vorr Een fundament van bewustzijn, van wust weten wat we willen. Een jeugd, die weigert aan dit fundament van het politieke vlak te bouwen, doet afbreuk aan haar eigen toekomst! Bij alle spre ken over de eenheid van Europa, zal mer moeten inzien, dat de jeugd van Europa slechts toekomst heeft, wanneer zij daar staat als bewuste dragers van plichten. De plicht tot politiek bewustzijn krijgt nog een diepere betekenis, wannee deze zien in de verhouding van God tot de mens. God heeft ons een taak gegeven, ook in het politieke vlak. In Chr zin is politiek bewustzijn het contact tussen het geloof en de ervaring. Ook al vormen de politieke jongeren slechts een fractie van het grote geheel toch zullen zij vol moeten houden. Als C.H. Jongeren, zo stelde spreker, zullen wde de problemen van deze tijd bestude ren by het licht van Gods Woord. C.H. en de andere partijen 's Avonds zorgde de band van C.H J G. te Voorschoten (muziekgroep zangkoor) voor een pittig begin. Daama verkreeg mr J. W. van Gelder te Nieu- wer-Amstel het woord om te spreken over „Positiebepaling van de C H U. andere politieke partijen". Spreker zeide van mening te -zijn, dat de jongeren zelf ■willen doordenken, hij durfde dan ook SPIERPIJN, SPIT... UMOET voor de aardigheid in ge zelschap eens langs uw neus ver kondigen dat thee caffeine bevat. On middellijk zult u dan worden terecht gewezen met de opmerking dat caf feine in koffie zit en dat thee de the- ine bevat. Wanneer u er plezier in heeft, kunt u uw opponenten dan nog meer op stang jagen door te verzeke ren dat er in thee zelfs meer caffeine zit dan in koffie, en de praktijk zal u In het gelijk stellen. Gewoonlijk beweegt het percentage caffeine in koffie zich niet boven 1%, maar de verschillende theesoorten blijken vaak een veel hoger percen tage te bevatten. De hoeveelheid caf feine in Javaanse en Chinese thee be draagt soms 2,8% en kan bij Indische soorten zelfs tot 3,2% oplopen. Toch weten we allen, dat de uitwerking van thee totaal anders is den die van kof fie en dat vrijwel niemand een slape loze nacht zal hebben na het gebruik van drie, vier. of desnoods zes koppen thee. Eenzelfde hoeveelheid koffie vóór het slapen gaan zou de meesten onzer de gehele nacht uit de slaap houden. Nu moeten we beginnen met op te merken dat thee in het algemeen zó slap wordt gedronken dat van het hogere caffeïnegehalte in het alge meen weinig of niets te merken zou zjjn. Maar ook bij een sterke thee concentratie zou blijken dat het hoge re gehalte aan caffeine een totaal an dere uitwerking heeft dan bij een zelfde koffie-concentratie. Zoals we de vorige maal hebben gezien, werkt bij de koffie de cafeol mee, die in thee ontbreekt en waardoor thee dus geen koffiesmaak heeft maar bo vendien wordt in thee de opname van caffeine tegengegaan door het hoge gehalte aan looizuur, dat 15 tot 19% van de droge stof bedraagt. In sterke thee geeft dit looizuur-caffelnecom- plex die typische wrange smaak, die echter ogenblikkelijk verdwijnt door toevoeging van enkele druppels melk. De melk-eiwitten slaan het looizuur ogenblikkelijk neer. Nu moeten we niet denken, dat thee volkomen onschadelijk is, want arbeiders in Egypte weten van de minderwaardige stofthee zulke sterke extracten te bereiden, dat velen er door vergiftigd worden en er licha melijk onder lijden. Het zou kunnen, dat u ondanks alle nadruk die we hierop pogen te leggen, toch niet wilt geloven dat thee een groot percentage caffeine bevat. We mogen u dan verwijzen naar de caf- feïne-industrie in de Verenigde Sta ten, die uit Indische en Chinese thee- afval pure caffeine bereidt. Het zou ook mogelijk zijn, dat u na het voor gaande van mening bent dat theobro mine een stof is die alleen in thee thuis hoort. Ook dat blijkt niet Juist, want uit cacao-afval wordt eveneens theobromine gewonnen en daaruit wordt dan weer caffeine afgescheiden. Zodat we de caffeine in koffie, thee en cacao kunnen aantreffen, terwijl het grootste percentage in thee voor komt. (Nadruk verboden) een bespreking onderworpen. Ta v. net laatste voerde spr een sterk pleidooi voor het beleven der Christelijke soli dariteit, dat z.i de juiste middenweg betekende tussen staatsalmacht en staats onthouding. Aan het slot van zijn betoog duidde ir Van Gelder in korte lijnen de ver houding van de CHU tot andere partijen Zolang in de P. v. d A. het staatssocia lisme nog gepredikt wordt, zal de CHU zich er slechts op in kunnen stellen gou vernementeel te zijn tav de punten, waarbij de gehoorzaamheid aan het be- tot geval zal positie bepaald moeten wor den. De KVP heeft veel, dat met de gedach ten der CHU overeenstemt. Een grote moeilijkheid in de practijk is echter de plaats, die de Kerk inneemt, ook op het politieke vlak, en de met gezag beklede kerkelijke uitspraken. De derde, macht, door de VVD gesteld, moest slechts dienen om het neo-libera- lisme volle kracht te geven. De CHU kan daaraan niet meedoen. Ook t.a:v. de ARP zijn énkele belang rijke verschilpunten. Men denke alleen maar aan de verschillende opvatting over de betekenis van het beginsel. Het verschil in klimaat, sterk bepaald door kerkelijke verschillen, blijft een belang rijk struikelblok voor toenadering. De jongeren van de?e tijd willen nie' napraten, maaif zelf denken, zo besloot Mr Van Gelder zijn gedegen betoog Daarentegen bestaat geen bezwaar, wan- naar zij zich maar behoorlijk oriënteren. De CH-Jongerengroepen hebben daarom een grote en goede taak te vervullen Na een tweede optredeij-van de grote CHJG-band en declamatie, sloot de heer G. van Muiden, -voorzitter van de Goudse CHJG, dit provinciaal appèl. Chr. Buitengewoon Onderwijs bijeen „Gaat Nederland niet al te achteloos aan deze gezinsellende voorbij (Van onze schoolnieuws-redacteur) „Dit Nederland, IJET Christelijk buitengewoon onder- wijs draait op volle toeren. Aller wegen is actie en leven. Er is geen school die niet uitbreidt en de toeloop van leer lingen is groot. Met dankbaarheid mag de grote actie voor het stichten Christelijke scholen voor buitengewoon onderwijs worden geconstateerd; vele nieuwe scholen staan op stapel. Dit ge luid deed de heer J. J. Dondorp uit Hil- im in Utrecht horen als voorzittei de najaarsvergadering der twee or ganisaties die werkzaam zijn 'op het ge- bied van het Chr. B. O.: de Unie var onderwijzers en artsen, werkzaam bij dit onderwijs, en de Vereniging C,B.O- Ibdnd van besturen). Deze grote activiteit brengt voor aljen, die voor het Christelijk B.O. werkzaam zijn, een grote verantwoordelijkheid Juist in deze tijd van groei, aldus de heer Duindorp, zal men de organisaties en steunen. Wekiu de vergade ring van gisteren was wel zeer druk be Het plotselinge overlijden van de heer N. G. de Vente uit Noordwijk, strijder de voorste gelederen voor het Christelijk O., drukte een stempel op het begin in deze najaarsvergadering; De aanwe zigen namen staande een minuut stilt- i acht. In zijn openingswoord accentueerde de heer Dondorp het grote belang van de nazorg voor debielen. Het pas opgerichte Prot. Chr. Nazorgverband is reeds zeer actief, en mocht onlangs van de over heid een subsidie van f21.000 ontvangen Kind en gezin De beer N. Y. Vlietstra, hoofdinspec teur van "het B L.O.. hield een rede over het onderwerp; „Het afwijkende kind en het gezin". Hij pleitte voor een sterke band tussen school en gezin- Het kind het Protestantse gezin hoort niet op RJC.-school. en het R.K.-kind niet op Prot. school en deze ratio voor dc bijzondere school is er ook voor de open bare school. Spr. vroeg eerbied voor de totaliteit van het kind. dat een stukje is het gezin Wie iets aan het kind wil doen, moet met het gezin beginnen. De heer Vlietstra wees op een Konink lijk Besluit van dit jaar, waarbij Kroon een gemeentebestuur in het gelijk stelde, dat weigerde vergoeding van vervoerskosten te verlenen kind dat elders een school voor zocht. Eindelijk, aldus spris in hoogste instantie m Nederland beslist, dat een gezin (financieel) geraakt kan worden omdat er een afwijkend kind is. Voort- moet daarmede rekening worden ge houden bij vervoerskosten- Het mag niet voorkomen, dat om financiële redenen in deze gezinnen de andere kinderen tekort zouden komen. De heer Vlietstra noemde dit K.B. de eerste schrede op een goede weg. Het verdriet in deze gezinnen is toch al zo groot. zijn sociale wet geving, zijn. ontwakend solidariteitsge voel, zyo actieve handelsbalans, zijn de- viezenoverschot van f1800 millioen ïr 1952 zijn opbrengst van de belastingen dit de raming verre overtrof dit Neder land, gaat dat toch niet al te achteloos voorbij aan deze gezinsellende? Is het dan beslist onmogelijk deze gezinnen sociale bystand te verlenen, een gezin; hulp of verpleegster? Spr. wees er op dat deze drukkende zorgen hun invloed hebben op het gehele gezin, maar ook daarbuiten, op het werk van de man en vader van zulk i zirL jUeze z.aak rgakt een volkj .Het "afwijkende kind heeft ook i sitie.ve functie "in de. "gezinnen, de zórg yoor het kind .schept. Vaak een bijzondere liefdeband. De gezinnen ondervinden echter vaak zoveel schade van de lasterpraat omgeving; wij zoeken altijd naar schuld ïaar oorzaak. Veelmeer aldus de hoofa- .nspeeïeur moeten wij er van door drongen zijn dat blindheid en doofheid, .mbecilitas en kinderverlamming enz. ais een bliksem kunnen inslaan in elk gezin; ook ons gezin tot een zorgelijke otaliteit kunnen maken! Dan zullen wij als volk pns scharen achter deze gezin- i, zoals wij ook eendrachtig t.b c. er kanker bestrijden. Kind en kerk In de middagvergaderingen, geleid door ds Th. A. Vos, Ned Herv. predikant te Arnhem als voorzitter van de Vereni ging voor C.B.O sprak ds. G. van Veld huizen Azn té Rotterdam over: „Het af wijkende kind en de Kerk". Tevoren ov handigde ds Vos aan het bestuur van Unie C.B.O. (onderwijzend personeel) cheque van f300, bijeengebracht door vele schoolbesturen, als gift bij het on langs gevierde jubileum. Men zal vooi dit bedrag een filmstrip voor de propa ganda laten vervaardigen- Ds. Van Veldhuizen, die in zijn arbeid :n grote ervaring heeft op dit gebied, meende dat de Kerk „op een afgrijselijke ier" verstek laat gaan ten opzichte het kind dat afwijkt. Alleen Crooswijk zijn Zeker duizenden pseudo- debielen. Spr. zag voor dé Kerk drie ken: de zorg aan de ouders, aan het af wijkende schoolkind en aan het kind dat de school ontgroeid is. Er moest een stralende zorg zijn rondom deze gezin- „Hebt u er ooit iets van gemerkt?" En de Kerk moest de theologische vergis sing van het zoeken naar schuld bij de ouders eens wegnemen. Maar v.ooal rijzen de vragen bij het probleem: wat moet de Kerk doen voor het afwijkende kind dat de school is ont groeid- De Kerk is een. Kerk voor nor male mensen geworden. De kerken lij ken wel eens een hoger soort volkson derwijs. Het verstandelijke treadt (Vervolg van pag. 1) Zijn beschrijving van de maatschappij der toekomst kan door velen worden aanvaard en de hierboven geschetste hoofdlijn van zijn therapie door allen, die zich Christen noemen en aanvaar den. dat dit Christen-zijn consequenties meebrengt voor het maatschappelijk handelen Deze beschouwingen zullen echter in hun gedetailleerde uitwerking op concrete vraagstukken critlek uitlok ken, zelfs van naaste medestanders Vooral omdat het beginsel van de sou- verelniteit in eigen kring, dat door de schrijver consequent wordt toegepast, zelf zich in een crisis bevindt. FIE betekenis van dit boek ligt echtei zeker niet in deze beschouwingen over het al dan niet publiekrechtelijk karakter van de bedrijfsorganisatie of iri sohrijvers critiek op de Winkelsluitings wet, al zou men dit soms denken als men sommige critieken leest. De grote betekenis en de grote waarde van dit werk liggen o.l. op een geheel ander vlak. Het confronteert ons mei de gevaarlijke aspecten van onze hui dige maatschappij en hun consequenties voor de toekomende. Op overdreven wijze? Misschien hier en daar in onder delen, maar zeker niet in grote lijnen. Iemand, die de vlammen uit een huls ziet slaan roept: „Brand" en vermeldt daarbij niet uitvoerig, ln hoeverre hier bij van een schoorsteenbrand, een bin nenbrand of reeds van een uitslaande brand moet worden gesproken. Hij con stateert het dreigende gevaar en geeft hieraan uiting in een alarmerende waar schuwing. Zo'n hartekreet is dit boek. Voorts doorbreekt het boek de onder gangsstemming, die de lectuur over de toekomst van de Westerse maatschappij overigens kenmerkt. Het wijst een weg ter ontkoming aan. Het getuigt, dat het 25ste uur nog niet gekomen is. Het 25ste waarvan Gheorghiu ergens zegt, dat het het uur is na het laatste uur „Het waarin zelfs de komst van een Messias niets zou qitwerken, omdat een door de techniek beheerste wereld niets geestelijks kan voortbrengen en dienten gevolge aan monsters is overgeleverd Het wijst er op, dat het ook voor de maatschappij nog is het heden der ge nade, mogelijkheid biedend tot genezing en herstel, mits wij, die haar maakten, die zoeken, waar ze alleen te vinden is. Daarom zijn we dankbaar voor dit boek. Uitgegeven in opdracht van de Chr- Nat. Bibliotheek door T. Wever, Fra- neker. Goede fransen in Aus(ra/ië Nederlanders populaire immigranten Behoefte aan werkkrachten in de landbouw Veertigduizend Nederlandse emigran ten zijn in Australië geslaagd en nog veel meer zullen er een goede plaats kunnen vinden, omdat de regering daar naar een verdriedubbeling van hei wonertal streeft. Nederlanders behoren er tot de populairste emigranten en vooral voor gezinnen met grote kinde ren zijn er uitstekende kansen. Dit zei Zaterdag de heer H. Oosterhuis. voor zitter van het NVV, toen hij van een zevenwcekse tocht door Australië weer in Nederland arriveerde. Hij vertelde, dat speciaal de land bouw grote mogelijkheden opent. Tus sen 1939 en 1952 is het aantal landar beiders met 42 000 gedaald en ai heeft de mechanisatie de productie doen stijgen, toch is er behoefte aan werk krachten. Van de bodem is 24 pet der bevloeiing geschikt voor landbouw en met bevloeiing kan nog een gebied van 200.000 ha. bruikbaar worden ge- Het levenspeil ligt volgens de heer Oosterhuis gelijk aan dat in de V.S. Een ongeschoolde arbeider verdient ƒ110 per week en een geschoolde mi nimaal ƒ130. De belastingen zijn vrij laag. maar de huren viermaal zo hoog dan in Nederland en de levensbehoef ten veel duurder. De vakbeweging één der oudste ter wereld heoft veel minder invloed dan in West-Europa en in het geheel geen wettelijke. Ieder lid van de vakbeweging is automatisch lid van de Labour-partij zodat de candl- daatstelling voor Labour - afgevaardig den in handen is van de vakbeweging. Bouwplaten voor „De Hoop" Om de laatste ton voor het nieuwe hospitaalkerkschip bij elkaar te brengen, worden thans bouwplaten van het nieuw ontworpen schip verkocht voor minstens f1,25. (giro 503.75 of postwissel: hospitaal kerkschip, Damrak 95. Amsterdam). In Vrijdagavond-televisie-uitzendingen zal geregeld iets over de nieuwe „De Hoop" getoond worden. Rijksluchtvaartschool pas in 1955 naar Eeldfi Naar wij vernemen is de verplaatsing in de Rijksluchtvaartschool van Gilze- Rijen naar Eelde bepaald op begin 1955. Zaterdag begon het Belgische T.V.: een stuntelig programma, moedige mensen Een zestal moedige en heeft Zaterdagavond de televisie-we reld in verbazing gebracht, door onge oefend, te midden van nog natte verf weljjks getest materiaal een program- te verzorgen, dat alleen al door de gedwongen improvisaties en een ontstel lend gebrek aan personeel, bewondering afdwingt. De Belgische televisie, Vlaams Frans, is haar werk begonnen. Met opgestroopte mouwen en bezweette hoofden zwoegden de technici Zaterdag- iVond in het gebouw van de Belgische Nationale Omroep te Brussel maken wat er van te make De verwachtingen van het publiek aren niet hoog gespannen. Vooral niet commandant var. de Belgische T.V.-staf. Bert Leysen had alle zwakke punten van het programma zowel technisch als wat spel betreft, opgesomd. Hij liet duidelijk uitkomen dat dit le programma en nog vele er na, zuiver experimenteel z(jn. Slechts door programma's te verzor gen zal er op den duur een televisie-staf komen, die geheel voor zyn taak bere kend is. Critiek is dan ook niet op haar plaats. Het programma was eigenlijk stuntelig, t geen pit in en de mensen, die voor dé T.V.-camera verschenen, voelden zich ,zó ellendig", dat zy als houten Klazen 'oor de lens scharrelden. Ook de verslag gevers, die een interview afnamen, ge droegen zich voor „het oog van België" nog erg onwennig. Maar dat komt allemaal in orde. België is ver achter bij Nederland (twee jaar!) doch men heeft durf, om ook met geringe middelen en onervaren mensen een pro gramma te gaan uitzenden. En het is deze durf. die moed om iets te beginnen, die de Belgische televisie waarschijnlijk spoedig op het Nederlandse peil zal brengen. Benoemd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau, dr M. Elzas, wonen de te Rotterdam, hoofd der afdeling voor inwendige ziekten van het gemeente- ziekenhu is-Coolsingel. Herv. Mannen te Utrecht bijeen De Bond van Ned. Herv. Mannenver- enigingen op Geref. Grondslag kwam op de Hervormingsdag in de Domstad in bondsdag bijeen. De bijeenkomst stond dan ook in het teken der hervorming. De vice-voorzitter, ds A. Vroegindewey te Veenendaal schreef boven zijn ope ningsrede de titel: „Om het erfgoed der reformatie" en dr S. van der Linde te Loenen a.d. Vecht sprak over: „Rome en de reformatie". „Het is onze taak en opdracht om het erfgoed der reformatie aan te wenden tot herstel van ons kerkelijk leven. Wij wil len dan ook de belijdenis der vaderen in het kerkelijk leven gehandhaafd zien", zo ei ds Vroegindewey. De verdeeldheid der Gereformeerde belijders is ons een rede tot grote droefheid. Na de eerste scheiding zijn er nog vele gevolgd als een repeterende breuk. Wij bleven in de kerk die ons lief is, maar deze kerk zal in haar geheel terug moeten tot Schrift en belijdenis, anders zal ze geen dageraad hebben- Zij' zal zich moeten buigen onder het gezag der Heilige Schrift, zónder enige restrictie. Tegenwoordig spreekt men in onze kerk van modaliteiten, maar vele oude ketterijen komen hierbij in een nieuwe vorm naar voren en het is onze taak die te bestrijden. Spr. stond met name stil bij het naar Rome riekend sacramentalis- me, dat hier en daar opduikt en waarbij de reformatie verloochend wordt. De nieuwe Kerkorde bracht geen te rugkeer tot de belijdenis, doch is compromis tussen vrijzinnigheid en mid- den-erthodoxie en ook thans staan nog midden in de strijd om het erfgoed der vaderen, aldus spr. Wij willen niet deserteren, doch blijven een critiek nen te genezing. Dilemma Namens de Generale Synode sprak dr A. J. Basker te Haarlem de vergadering A. J. Rasker te Haarlem de vergadering dat ook de mannenverenigingen op G.G. hun bijdrage willen leveïen in de steling om de waarheid in de kerk. Dr H. Bout te Utrecht sprak namen: andere Herv. bonden op G.G. en de heer Plomp vertegenwoordigde het Chr. Nationaal Vakverbond. van der Linde noemde de verhou ding tussen Rome en de reformatie 's een dilemma. Als dr van der Pol it de tegenstellingen te kunnen kleinen komt dit, omdat wat hij typisch acht voor de reformatie slechts typisch Barthiaans is. Zowel Rome als de refor- achten het geloof een Werkelijk heid met een hoofdletter, doch zij bena rren deze van verschillende zijden. Een typerend verschil is het afwijzen bij Rome ei reformatie vraag, hoe tuigenis van De heilsweg i Ideeën-koning bij Philips Dit is de 40-jarige J. Vorstenbosch uit Eindhoven, die een Ingezonden Idee door Philips met f 1000 zag bekroond. Deze begint zich volgens de Philips Koe- zo langzamerhand op te werpen als ongekroonde „ideeën-koning". Drie door hem in de bussen gedeponeerde ideeën waren al beloond: één met tig gulden, één met een troostprijs vijf gulden en één met 25 .gulden. „Dank -zij uw vruchtbaar -idee hebben wij met de fabricage van televisie schermen een grote stap vooruit kunnen doen", zo verklaarde een der Philips- efs. „Wij zaten eerlijk gezegd een beet- met de handen in het haar. want het fabricageproces van het scherm bevatte kleine onvolkomenheden, die beschadi ging van de kostbare vormen en vervlakking van het beeld in de hand werkten. Thans is die moeilijkheid nen en het spreekt vanzelf, dat wij interessante en werkelijk afdoende verbetering meteen in practijk hebben gebracht". Minister Beyen van Buitenlandse Za ken heeft Zaterdag te Parijs een onder houd gehad met zijn Franse ambtgenoot. Bidault. Onderwerp van gesprek wa conferentie van zes, die op 26 November te Den Haag begint. Het lied der aethergolven de voorgrond. Hoeveel „tale Kanaans' is honderdduizenden volkomen onver staanbaar! Wat moet het afwijkende kind intellectuele gedachtenschema's? Talloze afwijkenden hebben eerlijk ge probeerd naar de kerk te gaan, maar blijven weg omdat ze er niets van be grijpen. In haar gewone activiteiten zal de Kerk altijd plaats moeten laten voor de afwijkenden, in het grote geheel, en op'veel verstaanbaarder moeten worden- Gram. 7.45 Morgengebed 8.W luistert", caus. 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Lunch concert 2.00 ..Negen heit de klok", gev. pro leggen?") 10.00 „Ouders en 1 us. 10.15 Orgelconcert 10.45 A n lit. kalender 11.00 Nieuws 1 AVRO; 7.00 Niel i II. 298 i 7.15 Gymnastiek 7.30 Gra... AVRO: 8.00 Nieuw 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Ds_ 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Geestc- R. Kool: „Ecc Stbinga 7 00 Nie solist (In de pauze: ..Ken c „Wil je nou wel eens stil zijn? Je mag zo niet praten, je bent m'n buurjongen maar „Heb je me niet een beetje gemist?" Aag wendde haar blozend gezicht van Berend af. Ze friemelde aan het slotje. Zonder Berends hulp kreeg Aag het niet los. Treuzelend legde ze het sieraad weer om het zijden kussentje heen. „Wil je 't echt niet hebben, Aagje?" vroeg Berend. -„Moeder zou niet willen, dat ik 't aannam „Die steentjes staan je zo goed! Je moet ze op de gouden bruiloft toch dragen 19. „Ik heb toch gezegd, dat je niets meebrengen mocht „Dat kon ik niet latenkijk eens, of het lar je zin is Even aarzelde Aag. „Je had het niet moeten doen", zei ze nog eens. „Kijk nou maar, Aag", drong Berend aan. Haar weke vingers peuterden aan een zilveren koordje. Een vreemde opwinding deed Aagje tril len. Ze bracht een zacht-grijs doosje tevoorschijn. Voorzichtig schoof ze de sluiting omhoog. Ln spanning blikte de jonge matroos naar haar blozend gezicht. Nu schoof ze het dekseltje weg. „O.Berend.wat mooi!" riep ze verrast. „Is het naar je zin, Aag?" ,/t Is beeldig, maar zo'n cadeau geef je niet aan een buurmeisje, Berend. „En als ze nou Aag heet?" „Dan nog niet, hoor Berend". Aags blik liefkoosde toch de drie verspringende snoeren granaatjes. Een goud slotje hield ze byeen. „Leg ze eens om je hals, Aag" zei Berend, zó vriendelijk, dat ze niet weigeren kon.i Berend hielp haar met de sluiting. Hij trok Aag naar de spiegel. Even bewonderde Aagje zich. Toen lachte ze schalks. „Ik lijk Assepoester wel, toen ze bij haar oude kleren een glazen muiltje aan had. Maar zoiets moois had je niet voor mij moeten kopen. Dat wist je toch Berend. „Ik ken je al zolang! En jij wordt m'n meisje! Uit alle landen breng ik wat voor je mee. En als jaloers op rijke vreemdelingen geweest. Die kon- ik een bom duiten verdiend heb gaan we mooie den kopen, wat ze begeerden' Zilveren vuurtorens meubeltjes kopenen scheepjes! Zilveren doosjes, molentjes, klokjes DOOR ANNIE VREELAND „Ben je nou helemaal? Dat alle mensen 't zien" „Wat geeft dat? Jij wordt m'n meisje. Om zoveel onverbeterlijkheid schudde Aagje het hoofd. Met zichtbare tegenzin wikkelde Berend het ge schenk weer in het papier. En Aag zag het spijtig in zijn jaszak verdwijnen. Ze blies nu wel hoog van de toren, maar makkelijk-zou ze Berend aan een ander meisje niet gunnen. Ze had zolang eigendomsrechten op hem! Door „hun Kal ver straat" had ze met Berend gekuierd. Ze hadden er voor brede winkelruiten getreuzeld. En waren en klompjes! En ze kiekten de Scheveningers graag. Al droeg Aag de dracht niet, toch hadden ze haar ook gekiekt. Misschien prijkten haar foto's in grote, Engelse huizen. Het was, als raadde Berend Aagjes gedachten. „We kuieren nog eens door onze Kalverstraat, Aag". „En langs de zee". „Hoe is 't met je vader" „Best, maar de haring zwemt niet in zijn netten". „Het kan verkeren" zei Berend, „Aag, heb jij het altijd nog zo druk?" „Arbeid Adelt. En nou moet je verdwijnen, ik ga de bedden opmaken." Even stoeide Berend met Aag. Toen sprong hij over het muurtje. „Tineke van Heulen, ons Maartje Kan werken als een paardje Tineke heb geld noch goedje Maar een hemel is der lach en der groetje. hoorde Aagje hem zingen. Ze schudde lachend het hoofd. „Die Berend met z'n cadeau. Maar ik ben toch blij, dat hij terug is," dacht ze. Opgewonden kwam Job thuis. „Van wie weet je dat, Job?" Een schipper vertelde 't me. De logger wordt nou door een treiler verder gesleept. Maar ze heb ben nog niet veel kantjes aan boord...." „Dan kan vader over een paar dagen hier zijn. Berend is ook terug, Job." „Dan ga ik naar buurvrouw Aag knapte zich op. Langer dan gewoonlijk stond ze voor de spiegel. Berend was thuis! En door dat sieraad had hij weer laten blijken, dat hij veel om haar gaf. Aag wist, dat buurvrouw Brom haar wel mocht. deren" 11.30 Pianorecital 12.00 Gev muziek 12 30 Land- en tulnbouwmededellngen 12.33 Voor het platteland 12.40 Orgel; Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 D; Gram. 2.40 Schoolradio 3.00 Gram de vrouw 3.45 Gram. 4.30 Voor' 530 Lichte muziek 5.45 Reportage 600 Nieuws 6.15 Pianospel 6.30 Militaire cause rie 6.40 Gram. 6.55 Paris vous parle 7 00 Voor de kinderen 7.05 Militair orke Gitaarmuziek 8.00 Nieuws 8 05 Gei gramma 9.15 Lichte muziek 9.35 Mededelin gen 9.40 Gev. muziek 9.50 Tiroler muz 10.20 Gram. 10.30 Buitenlands overzicht lt Gram. 11.00 Nieuws 11.15 New York call 11.20—12.00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Voor de sol len 1.00 Gram. 1.25 Voor de arbeiders Nieuws 2.10 Discussie 2.55 Intermezzo Voor de scholen 4.00 Critieken 4 45 G ;k 5.30 Twintig vragen 6.00 Voor t het aanvaarden door ran de bevinding. Op ve weten een waar Chrlstt oordt Calvijn: Door het g< de Heilige Geest hier dus zeer persoonlij] subjectief. Rome verdringt dit d het objectieve, de toezegging der kerk) Verkiezing en verwerping zijn door Calj vijn zeer bevindelijk gefundeerd en dezj leer vindt dan ook bij Rome geen plaats Wie de leer der verkiezing door God] vrijmacht en de bevinding verzwakt, laa tenslotte Rome het laatste woord, aldu] ^Nadat ds A. de Hartogh nog had gerei fereerd over: „De reformatarische ver4 wachtmg van het Koninkrijk Gods in hel heden", sloot prof. dr J. Severijn bondsdag met een opwekkend woord. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor Waddinxveen (vac. J. J Moll) G. M. van Dieren te Ede. Chr. Gercf. Kerken. Tweetal: te Sneek N. Brandsnja te Rijns- burg en J. Tijmes te Nunspeet. Remonstr. Broederschap Het Zaterdag gemelde bericht over ds de Wijs berust op een misverstand. „Romeins recht moet gehand haafd blijven" Op een vergadering van het Ned. Klas sik Verbond in Groningen heeft prof. dr P J. Enk. hoogleraar in de klassieke talen aldaar, stelling genomen tegen het voorstel van de Regering om het Ro meinse recht bij de rechtsstudie te doen verdwij-nen. God niet meer met een hoofdletter In Polen heeft de regering de redac ties var. dagbladen en tijdschriften geschreven, het woord „God" voortaan niet meer met een hoofdletter te schrij ven. Dc „Trybuna Ludu", orgaan der communistische partij, gaf het voorbeeld. Bij tijdsaanduidingen wordt inplaats „na Christus" geschreven: „volgens tijdrekening". Ds J. Hengst overleden In de ouderdom van 84 jaar overleed' in IJlst ds J. Hengst, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. Hij diende slechts één gemeente, die van Wolsum in Fries land en wel van 1895 tot 1943, bijna vijf tig jaar dus. Instituut voor Joodse Studie te Manchester Te Manchester is een Instituut voor Joodse Studie opgericht, waarvan rabbijn dr A. A. Altmann tot erevoorzit- benoemd, zo bericht het Nieuw Isr. Weekblad. Met ingang van 1 Januari zullen aan het instituut colleges worden gegever in Joodse philosophic, mystiek en moraal; voorts zal het Instituut we tenschappelijke uitgaven op Joods gebied publiceren. Door inzamelingen is het voor zeven jaar gewaarborgd; naar er kenning door de universiteit van Man chester- wordt .gestreefd. GOUDEN DOCTORAAT Op 6 November zal het vijftig laar ge leden zijn, dat aan de Leidse universi- teit promoveerde tot doctor in de rechts- I wetenschap de heer mr E L. van Emden, geboren te 's-Gravenhage en thans wo nende aldaar. Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot leraar Chr. Lyceum te Har derwijk J E Rijnsdorp te Rotterdam (gesch.) en drs G Dekker te Castricum (Staatsinr.): Joh. Calvijnlyceum te Rotterdam N A de Ridder te Utrecht (aardr.) en A J Mulder te Vlaardingcn (Ned.); Chr. HBS t J -' R Pos" Nijbroe c Ede (Frans 1 Weij 1 kindi de boert Gev. progri 7.20 Voo 7.30 Orgelspel 7.50 Causerie 8.0 1.30 Hoorspel 9.0" ramma 10.00 Niet programma 11., inorocital 11.45 Parlements- iverzlcht 12.00—12.03 Niel Engeland. BBC. 1500 er Sale's dagboek 12.15 Gev. soliste 2.45 Voor Ic vrouw 4.00 C( iziek 5.15 Mi dag- 6.00 Orgelspel 6.30 muziek 7.OU uram. 7.15 Voor de jeugd Hoorspel 8.00 Nieuws en journaal 8.25 Sport 8 30 Gev. programma 9.00 Gev. mu- jj"-kprogramma 10.30 Quiz Gram. 1.00 Nieui •adlo 3.00 Voor c 3ram 4.30 Orgelspel 5.00 Nli .45 St Hubertusdag 18.19 1,15 Gram. 2.00 School jeugd 3.30 Orgelspel 4.00 5 5.30 Gram. 5.50 Boek- reking 6.00 Voor de Jeugd 6.30 Voor de soldaten 7.00 I 6.30 Koorzang 7.15 Gr; ram. 8.15 Orkestc. leuws 10.15 Lichte BBC. Uitzendingen 1.00 Omroeporkest en .20 Gram. 5.00 Nieuws ".30 Nieuws 8 00 .45 Gram. 10.00 10.55 Nieuws, iderland: 10.00— •sprek; Boeken m.). Wilhelminaschool te Sliedrecht P cs te Tiel, te Koudum mej. G M Smid pningen: Chr. VGLO-school te Gouda r E Hulzer te Rotterdam, van Wasse- Hoffmanschool te Voorburg J W de AMSTERDAM. 30 Oct. V.U. Tot doctor ln e letteren en wijsbegeerte H J Geerlings, eb. te Groningen, op proefschrift „De an- ieke daemonologie en Augustinus" ge schrift: De divinatione daemonum". EXAMENS EVANG. LUTH. KERKEN Aan het Evang. Luth. seminarie te Amsterdam zijn geslaagd voor het prop.- en theologie mej. J. Ris te Amers foort. Voor het le deel cand.-examen slaagde de heer A. Niérop te 's-Graven hage en voor het cand.ex. mej. H. J. Hars- veld te Groningen. Als studenten aan het larie zijn ingeschreven mej. C. Boot te Alphen aan den Rijn en de heer C. Schroder te Gouda. THEOLOGISCHE EXAMENS i het Evang. Luth. Seminarie te Am- im zijn geslaagd voor het prop. theolo- L C Habekothe Haarler R'dam, H Heijmai Termond, P Kloc Enschede G Kor Utrecht. J H Noorlander R'dam. Th Palthe J F Plekenpol Enschede, J C Rozen berg Rosmaler C F J Ar M Kokkema Menaldum. B van Blanken. A J van der Linden en N P Faas A'dam; Voor prop ex theologie: mej A Bos A'dam en de heren E Borren Haarlem, en J P J Knip- scheer Epe. AMSTERDAM. VU. 31 Oct Geslaagd voor cand ex theologie W Horllngs te Nieuwe Pekela en J C Schouten te Amsterdam. LEIDEN, 2 Nov. Geslaagd candi- daatsexamen Romaanse taal- en letter kunde mej- E. M. van Arkel, Leiden. UTRECHT 29 Oct. Geslaagd voor cand. ex. rechten: R Lolcama. Breda. D Lolcama. Bre da; cand. geneeskunde: A M E America, Meersen, A J M Baggen, Zevenaar. R Ben- nink Bolt. Utrecht. S Bergsma, Harderwijk, A H J A Cre- radc. L J R H J J Geurts, Echt, J J P Groene pel. mej. C Hermann. Hilversum, I in Hooydonk, Ulvenhout, A H van Sendijk H J Nljzlnk. irt, Bennekom. J P F M de Bn doet. geneeskunde: H M Bet ht. G J J Booyink. Tubbergen. host. Bussum. W C L Pennlngs. K mej. J M Radder, Bergen op Zoo Rietstra. Maasniel, Z G Steverink. I tej. C M Schaap, Hilversum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2