IHetttPC £ciitsc()e (foumnt „Echt" orgel fat de Hagenaar Nap van Aerde in Hongarije moest meemaken |r zijn dingen die je doen móét, ook al lopen ze verkeerd!" Oostenrijkse kranten met rouwranden Schweitzer en Marshall ontvangen de prijzen Wist U Hervormingsdag BDAG 31 OCTOBER 1953 feONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0,47 per week. Vier en dertigste jaargang No 9878 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUR-NATÏONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvastfctt f« ghfbleofu bibd hért Ia legfjenspoet" Met 26 gevangenen in één cel (Van onze §-redacteur) maanden geleden kwam Nap van Aerde (hij heet Leo, maar thuis ze Nap) uit gevangenschap in Hongarije in Den Haag terug. Een zó kaal en mager, stond daar onder de schijnwerpers op Schiphol, n moeder, die uit de Wolfhezestraat 35 naar de Amsterdamse lucht- ïgekomen was, het er benauwd van kreeg. Twee jaar spanning loste >p in schrik en verdriet, want zij dacht, dat hij hélemaal grijs ge in was. Hij heeft geruime tijd „op het mesthok gezeten". Bij moeder bij familie in Brabant. Vandaag ziet hij er uit als een student, die f3e groentijd doorkwam: borstelig staat het weer aangegroeide haar In schedel en op zijn bovenlip heeft hij een snor gekweekt. „Over- Sden uit de gevangenis! Er moest toch ergens haar groeien!" dag a.s. gaat hij herscholen om weer in zijn oude vak: fijndraaier I te keren. Voorlopig heeft hij genoeg van avonturen. i beetje geheimzinnig, die (inge tocht van deze voormalige i de Nederlandse gezant in jest, de heer Posthumus Meijes. Het Wenen terug naar de stand die de gezant reeds lang voor verwisseld had. Bovendien: hij t eens meer in dienst van de ge- is. vroegen de mensen, wat had het gevaarlijke Hongarije te j had hij gezegd: een paar koffers nog stonden. Anderen had galant avontuur bijgemaakt. t het r ..Ik i dat doet er niet toe, zegt hij. mee is dit deel van het gesprek feiten. Zijn avontuur is, behalve dat. 11 spannend genoeg. Wie ..Het 25ste i de Roemeense schrijver Virgil fgiu heeft gelezen, herkent uit de jngen van deze jonge Hagenaar de van verschrikking, knechting en Bewaakte bruggen pNLIJK had ik wel kunnen weten 1 toen ik in September 1951 's mor- om half drie. die spoorbrug over Ènaal bij Györ overging dat het t lukken zou. Ik wist Immers, dat ruggen in Hongarije, de grootste allerkleinste, tot de betonnen von- in de grote wegen toe. door politie- fen boven en beneden bewaakt wor- I Maar ik was ziek. Van de grens feid, was ik te voet een moerasge- |gepasseerd. Ik had veel van müs li te lijden gehad; ik had koorts en jelde me, nadat ik alle andere rivier- jtanaalovergangen overgezwommen 'ellendig. Toeri jk uit de ochtend- Is over <Je brug gaande, te voor- n stapte, zag ik twee Hongaarse iemannen op me afkomen. Ze ge en ine. op de grond te gaan liggen m'n handen omhoog te steken. Ik of ik hen niet verstond en bleef i. Ik had geen geldig visum en dus de zaak verkeken. Het waren- be- kelijk geschikte kerels. Ze brachten naar de gevangenis van de Staats ie in Györ en daar maakte ik. voor perst, kennis met het Hongaarse ge- jenisleven. Het was twaalf uur, toen ér aankwam. Sinds de vroege och- had ik niets gegeten en het leek ok niet op, dat ik die dag nog iets len zou krijgen. Ik moest me op m'n trbroekje na helemaal uitkleden. M'n ienen mocht ik aanhouden. Twee po- piannen brachten me door lange gan- 'naar de kelders van het gebouw. |en we in die gangen kwamen, gin- overal rode lichten branden. Dat kende maar dat merkte ik later 1 dat de bewakers gewaarschuwd Öen voor de komst van een nieuwe ktant. Zij moesten dan andere ge- renen uit de buurt houden, [ij kwamen voor een celdeur. Toen openging, deinsde ik terug, want een fe walm sloeg me tegen. Maar ik kreeg stoot in m'n rug en werd naar bin- 1 geduwd. p zaten in die cel, die vier bij vier fit en drie meter hoog was. zes en titig gevangenen. Zij zaten of lagen 'de grond. Een „celoudste", waarvan eerst dacht dat het een vrouw was iulke lange haren had hij vertelde dat het in die cel verboden was, te ien, te lopen of, overdag, te slapen, 'aren acht bedden, die elk 90 cm 1 waren. Op elk bed 6liepen twee De rest zocht zijn heil op de grond, e avond begon te vallen toe» ik de binnenstapte. Het was zeven uur en om te gaan slapen. Ieder zocht een ije op. Eten was er niet meer geko- voor mij Toilet maken andere morgen om zes uur was toiletmaken. Om beurten konden n de gang ons gezicht wassen en. 1-snel, naar de W.C. gaan. En dan terug, de cel in. )ie werd inmiddels gelucht. Daartoe een jongen, eveneens gevangene, hemd en zwaaide dat. in de deur de cel staande, snel rond. Op die mier hoopte hij enige luchtverversing de cel te bewerken. Want de venti- die in de muren zaten, warer ik. Het was in die cel daarna nog 40 45 graden Celsius! En het was. zo als gezegd. September. Hoe dat in Juli :n Augustus geweest moet zijn! De dagindeling was zeer eentonig. Tien uur: ontbijt. Er werd een panne met heet water, dat soep genoemd werd, door het luikje van de deur ge schoven. En per man 35 gram brood. De cel-oudste" deelde uit. Hij was e spion van de Staatspolitie en hij zag mij blijkbaar een vijand. Ik kreeg dus steeds het laatste en het kleinste stukje. Toen ik er uit kwam, na enkele weken, woog ik nog 53 kg. Volgens de reglemen ten had een gevangene „recht" op 80 gram brood, maar dat kregen we nooit, ve praatten en natuurlijk deden at van tijd tot tijd werd je ver oordeeld om een halve dag met je hoofd tegen de muur te staan! Die etenscere- e herhaalde zich om 12 uur en om half drie. Dat was dan het avondeten' Avonds om zeven uur was het tijd Leo (Nap) van Aerde vertelde FJEZE ZOMER keerde Leo van Aarden. Wolfhezestraat 35. Den Haag, zoon van de Haagse stadhuisbode L. van Aarden, uit gevangenschap in Hongarije terug. Hij was daar chauffeur geweest van de Nederlandse gezant. Voor dien was hij in Indië als Oorlogs vrijwilliger, evenals zijn broer, die daar sneuvelde. Thans was hij vol doende van de geleden ontberin gen hersteld om ons te kunnen vertellen over zijn ervaringen. te gaan slapen. Daar kwam doorgaans niets van. Want des avonds begonnen de verhoren. Als je zélf niet gehaald werd, wachtte je in spanning op hetgeen ze met anderen hadden uitgehaald, dus met Je lotgenoten, als politieke gevangenen, grens-overschrijders. die op het laatste moment gegrepen waren en Joden, die „economische delicten" hadden gepleegd. De Joden hadden ook onder de Gestapo gevangen gezeten. Zij vonden de Duit sers minder erg dan de Staatspolitie. Er werd bij de verhoren vaak geslagen. Mij raakten ze gelukkig nooit aan. Het feit. dat ik chauffeur op het Nederlandse ge zantschap was geweest, beschermde me daarvoor. Des Zaterdags gingen we in bad. Het was steeds weer: snel. snel! En minstens om de veertien dagen werden we ge schoren door de cel-oudste. Met oude mesjes. Een pijnlijke geschiedenis dus! Drie weken achter elkaar hebben ze me verhoord, van 's avonds tot "s och tends vroeg. Van slapen kwam toen hele maal niets meer. (Zie vervolg oag. 2). Na tien jaar bezetting VRAAG AAN DE GROTE VIER: „MOGEN WU OOK VRIf ZUN?" De Weense dagbladen komen vandaag, ter gelegenheid van de tiende verjaardag de Verklaring va-n Moskou, waarin dit nog steeds bezette land zijn vrij heid beloofd werd, met grote rouwran- ?n om hun frontpagina's uit. Ruim twee millioen arbeiders gingen in de loop van de ochtend het werk vijf minuten stil leggen als teken van rouw over het feit. dat de vier grote mogend heden haar belofte om van Oostenrijk weer een „vrij en onafhankelijk land" te maken, niet gestand gedaan hebben. Het onafhankelijke Weense dagblad „Neues Oesterreich" pübliiceert de tekrt van de verklaring van Moskou in een rouwrand Het blad brengt verder een hoofdartikel onder de kop „Woord- In dat artikel wordt gezegd: „Vandaag is het voor ons land een dag vau rouw. Op 30 October 1943 hebben de groten van deze wereld tijdens een bij eenkomst te Moskou een bindende belof te gedaan. Die hebben zij niet geouden. Tien jaar zijn verstreken en wij blijven rouwen om onze vfrioren vrijheid Een atmosfeer van ohzekarheid en vrees De gevolgen van de woordbreuk?... „instructies" aan onze regering, manoeu vres en tanks op onze velden, geheim: diensten op ons grondgebied, de ontvoe ring van Oostenrijkse burgers in kleine aantallen naar Amerika en in grote tallen naar Siberië. Zij. die ons hoop gegeven en hun woord niet gehouden hebben, zij hebben redenen om te rouwen" Het onafhankelijk blad „Die Pre6se" schrijft in een hoofdartikel: ,Wij geloven niet, dat Oostenrijkk het centrum van de wereld is Maar vandaag het misschien nodig bij de politici van de grote en machtige staten aan te klop- ;n hun rustig te vragen: Mogen wij vrij zijn?" Piins Bernhard opent nieuw academiegebouw Prins Bernhard zal Maandag 9 Novem ber het nieuwe gebouw van de Chr. Academie voor Lich. Opvoeding te Rot terdam officieel openen. En wel in hotel „Atlanta" aan de Coolsingel. Na de ope ning zal het directorium recipiëren in het gebouw van de Academie, Witte de Withstraat 47. Lady Newborough in Londen zag Clark Gable's laatste film „Mogambo" en werd door de gorilla en Gable daarin belaagd, tot dit hoedje geïnspi reerd: een gorillahand omklauwt het dameshoofdje. Erg opwekkend is het niet! Breuk in de rails Treinvertraging tussen A'dam en Bussum Ten gevolge van een railbreuk op het larivak BussumWeesp is gistermiddag h kwart over twee een vertraging ont- aan in het treinverkeer tussen Am- erdam en Bussum. De treinen moesten i verband hiermede tussen Bussum en feesp op enkel spoor rijden, hetgeen lig oponthoud veroorzaakte. Het treinverkeer naar Zeeland, dal nds gistermorgen was gestremd als ge- olg van een aanrijding tussen een die- éltrein en een dragline op een spoor- 'egovergang bij Woensdrecht, is gister middag om drie uur normaal hervat. Water van de Po gaat zakken De hoop herleeft in Noord-Italië Evenals in Calabrië (Zuïd-Itejië) is thans ook in het overstroomde Noorden doorgebroken. Het peil van de Po begon te dalen en deskundigen zien de toekomst met optimisme tegemoet. In Calabrië is de toestand minder gunstig: ging over tot de ontruiming van verscheidene dorpen, die door aardver schuivingen werden bedreigd. Volgens een officiële schatting hebben de stromingen in Calabrië een schade 80 millioen gulden aangericht. De correspondent van Reuter meldde nog: Hardnekkig en stijfhoofdig heeft de bevolking van de bedreigde Po-vlakte geweigerd, huis en hof te verlaten, zo lang er ook maar enige hoop bestond, dat de woningen weerstand tegen het water zouden bieden. Vele aanbiedingen van hulp en gastvrijheid uit „veilige" streken zijn afgeslagen. Eén familie toonde gisteren haar min achting voor het dreigende water door op de muur van haar huis met grote letters te schilderen: „Onthoudt alstu blieft dat in geval van overstroming de visrechten op deze boerderij al verpacht zijn". Zakelijk tot het bittere einde. De Vereniging tot bevordering der geestelijke volksgezondheid op Geref. grondslag houdt de jaarvergadering op Zaterdag 28 November om half elf in Des Pays Bas, Janskerkhof, Utrecht- Arts J. A. v. d- Hoeven uit Den Haag en dr J. L. Koole. Geref. predikant te Bloe- mendaal zullen referaten houden over gebedsgenezing. De Amsterdamse schilder Piet van Wijngaert 80 jaar Woensdag 4 Nov. as. hoopt de Amster damse kunstschilder P. Th. van Wijn- gaardt, beter bekend als Piet van Wijn gaert, zijn tachtigste verjaardag te vieren. Die dag zal hij in het Sted. Museum te Amsterdam recipiëren en in Januari as. zal daar een tentoonstelling van zijn wer ken worden ingericht. Emeric Kalman (71 j.) overleden De Hongaarse componist Emeric Kal man is gisteren te Parijs op 71-jarige leef tijd aan een hartaanval overleden. Kalman bad aanvankelijk pianist wil len worden, maar een aandoening zijn handen dwong hem een carrière als pianist op te geven en hij ging ove het componeren van symphonieën. Het succes van Frans Léhar bracht hem er toe over te gaan naar een lichter genre: de operette. Hij componeerde onder andere „Die Czardasfürstin", „Grafin Maritza" „Het viooltje van Montmartre". In Februari zou te bern de première zijn van zijn jongste operette „Arizona Lady". Enige maanden leed Kalman aan bloed- aandrang in het hoofd Prins bracht zwaan mee voor broederschap De Zwanenbroederschap, gevestigd in Een groot aantal vertegenwoor digers van het corps diploma tique en vele militaire en burgerlijke autoriteiten gaven gisteren op het vliegveld Val kenburg blijk van hun belang stelling bij het vertrek van de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, de heer Selden Chapin. Vier pelotons mi schappen van de Kon. Marine, versterkt met de M.L.D.-kapel, vormden een erewacht. Ontvoerders van Bobby Greenlease Hall en mevrouw Heady officieel beschuldigd Een federale Grand Jury heeft Carl Austin Hall en mevr. Bonnie Heady in staat van beschuldiging gesteld, wegens ontvoering van de zes-jarige Bobby Greenlease, die door zijn ontvoerders op 28 September werd vermoord. Hierdoor is de weg gebaand voor een federaal proces. De federale-kidnappings- wet (Lindbergh-wetl. waaronder de beide beschuldigden berecht zullen worden, maakt het mogelijk, dat aan Hall wegens het doodschieten en aan Heady vooi ontvoeren van de jongen, de doodstraf wordt opgelegd. De Nobelprijs voor de vrede Uitverkoren voor deze onderscheiding boven vele andere figuren GENERAAL MARSHALL lag met een zware koude te bed, toen het nieuws kwam, dat hem de Nobelprijs voor de vrede, voor het jaar 1953 was toegekend. De prijs voor het jaar 1952 (het vorige jaar niet toegekend) is bestemd voor een andere grote figuur, de filosoof, dr Albert Schweitzer, de weldoener van Lambaren^ Zoals men weet, is Marshall de geestelijke vader van het naar hem genoemde „plan", dat een groot deel der vrije wereld na de tweede wereldoorlog weer op de been heeft gebracht. Met deze beslissing van het Nobelprijs comité uit het Noorse Storting zal een ieder instemmen. Schweitzer, Zwitser van geboorte, is bekend als theoloog, filosoof, arts en missionaris in Afrika, musicus en auteur van vele werken. Schweitzer werd op 14 Januari 1875 in het Elzasser dorpje Kaysersberg geboren. De toekenning der prijzen was niet met redenen omkleed. Schweitzer en Marshall werden uitver koren voor deze hoge eer, boven een aantal eminente candidaten, die door internationale instellingen, parlementen i regeringen waren gesteld. Het besluit om de prijs voor 1952 alsnog e te kennen, was volgens Reuter voor een verrassing. De Noorse com- gaf het vorige jaar geen reden voor d'é^'zwaniyibroëder Prins i ï1331" vredesprijs niet toe te nrachtiee ernte i kennen, hetgeen scherpe critjek in de prdcxmge. groie, M tpnopvnltrp haH VpIpti ivarpn bezoek levendVzwaan mwbraïht"ln"het zwa" 1 N»"se.pers tengevolge had. Velen nenbroedershuis in de Hinthamerstraat liet de Prins de zwaan voor zich uitdra gen. De Prins heeft de gehele broeder lijke maaltijd bijgewoond. In de avond- keerde hij terug naar paleis Soest- dijk. Aan de jaarlijkse maaltijd was de jaar vergadering voorafgegaan. Tot regerend proost werd uitgeroepen de heer A. P. Hubert van Beusekom en tot toeziend proost mr G. van Zinnicq Bergmann. eeds toen van oordeel, dat de Nobelprijs dr Schweitzer toekwam. In Hollandse waarde uitgedrukt, ont vangt Schweitzer ongeveer 120.000 gulden en Marshall 127 000 gulden. Marshall ver klaarde, dat hij geen woorden kon vinden om zijn dank tot uitdrukking te brengen. Wij herinneren er nog aan, dat volgens het testament van Nobel de vredesprijs moet worden toegekend aan die candi- daat, „die het meeste gedaan heeft of het beste werk geschreven heeft ter bevorde- DAT van 18 t.m. 20 Oct. in ons land 5 gevallen van kinderverlamming (waar van 1 in Den Haag) en 225 gevallen van roodvonk (waarvan 69 in Zuid-Holland) 2ijn aangegeven. DAT vandaag in Klundert het geheel vernieuwde gemeentehuis, dat door de watersnood veel had geleden, officieel weer in gebruik is genomen. DAT het Nederlandse Zuivelbureau met een „voedingsmiddelensalon" deel neemt aan een grote tentoonstelling, die van vandaag t.m. 15 Nov. in Brussel wordt gehouden. DAT Ome Jan van Zutphen zijn grote dankbaarheid heeft geuit, nu zijn t.g.v. zijn negentigste verjaardag: meditatie- en recreatiegebouw voor Zon nestraal, kan worden vervuld. DAT de bouw van 63 arbeiderswonin gen te Creil (N.O. Polder) is gegund aan S. de Vries te Oostwold, voor bijna f 742.000. DAT de Jaarbeurs in October 1954 in de Bernhardhal te Utrecht de tweede in ternationale beurs voor machines en ap paraten voor de voedings- en genotmid delenindustrie en voor de chemische In dustrie houdt. DAT het z.g. Mooswief. een oud volks type van Maastrichtse marktvrouwen, zal worden vereeuwigd in een stand beeld op de markt te Maastricht. DAT een groep Nederlandse hoofdre dacteuren gisteren in West-Berlijn is aan gekomen en vandaag door de burgemees ter werden ontvangen. DAT de hoofdcommissaris van politie te Enschede Tj. v. d. Wal, die zijn loop- san als agent begon, vandaag met pen nen ging. DAT de staking van 300 wevers (onder ie vele Nederlanders) bij de textielfa briek Povel te Nordhorn (Did.) officieel opgeheven, daar de directie het ont- ag van de wever Oelerink ongedaan eeft gemaakt. DAT een delegatie uit Hengelo (Ov.) ;n bezoek heeft gebracht aan Osna- bruck, om een uitwisseling op het gebied van sport en kunst te bespreken. DAT de Uniebonden niet tegen een snelde uitvoering van de tunnelbouw Velsen zijn, dit in tegenstelling met wat is meegedeeld in de Kamer van Koophan del te Alkmaar. DAT de bootdienst ZierikzeelBurgh- sluis waarschijnlijk eind volgende v wordt vervangen door een busdienst Zierikzee ovor Brouwershaven naai Schouwse Westhoek. DAT Ged. Staten van Gelderland voor één jaar f 60.000 beschikbaar willen stel- ■oor renteloze voorschotten aan hoe- Delmakerijen in het Land van Maas en Waal. DAT het Braziliaanse opleidingsschip Duque de Caxias op 3 Nov. Amsterdam bezoekt. DAT als chef der directie economische aangelegenheden van het directoraat-ge il voor de economische en militaire hulpprogramma's is aangewezen Jhr. mr M. A. Beelaerts van Blokland. DAT de vak-afdeling locomotiefperso- neel van de Prot.-Chr. Bond van Ver- •oerspersoneel op 12 November ln Utrecht vergadert. DAT vandaag in Hoensbroek de eerste steen is gelegd van het Prins-Bernhard- jongenshuis, een der tehuizen van de prov. stierfting Limburgs Protestants Kin derhuis te Treebeek. DAT het Comité Benelux heeft besloten in 1954 een geïllustreerde uitgave te laten verschijnen over wat tot nu toe is tot stand gebracht in het kader van de Be nelux. DAT een Ned. Genootschap voor Public Relations is opgericht, als voortzetting van het Genootschap voor openbaar Con tact (seer.: D. J. v. Dissel, p.a. Kon. Ned Jaarbeurs, Utrecht). ring van de broederschap der me voor de vermindeMng of opheffing bestaande legers en voor de organisatie van vredescongressen". Schweitzer is thans 78 en Marshall 72 /"\NDANKS een toenemende vervlakking als onze tijd gemakkelijk te zien geeft, houdt ons Protestantse volk in ai zijn kerkelijke schakering vast aan de Her vormingsdag. Zelfs wie niet dan opper vlakkig meeleeft en nog maar weinig kennis heeft van de geschiedenis der kerk, weet als regel wel. wanneer de datum van Hervormingsdag valt en waar wij op die dag, dus vandaag, worden herinnerd. is op zichzelf al een aanwijzing, hoe diep het gebeuren van nu reeds drie en sen halve eeuw geleden heeft ingegrepen in het leven van heel velen onder ons, ja van heel ons volk. Is dat alles voornamelijk traditie en niet meer? We menen beslist van niet. Ware dat zo. dan zou het bovendien een merkwaardige situatie opleveren. De Hervorming, de Reformatie, betekende irs onder meer een protest, ook daartegen dat langzaam aan in de ge- hiedenis der Kerk aan de traditie een machtige plaats was ingeruimd. In plaats een zich verlaten op de traditie stond de Hervorming een onverdachte en onverdeelde terugkeer voor naar het Woord van God en naar dat Woord alleen. niT is immers de kern geweest van de Hervormingsdag: Het ging weer om het Woord. Dé man zelf van Hervor mingsdag. Luther, zei het op zijn korte kenmerkende manier: „Das Wort tut 's", „Het Woord doet het". Dat is van de Re- rmatie ook altijd de enorme kracht ge- eest: die voortdurende terugkeer, niet aar menselijke instellingen en inzettin- »n, maar naar de Openbaring van God de Bijbel. Wie dicht bij het Woord leeft, weet, dat t niet maar een dogmatische kwestie is, al zal hij het dogma niet licht loslaten. Maar behalve dogma is het ook vertroos ting, wijl zekerheid, temidden van zoveel vergankelijkheid en te midden van zoveel dat wankelt. De zekerheid is het, die de moderne iens van vandaag het pijnlijkst mist. Waar nog houvast te vinden? Waar richt lijnen te ontdekken voor het eigen leven? Waar de normen op te speuren voor het dagelijks bestaan? Even zovele vragen, die de mens in zijn eigen wijsheid op evenzovele manieren heeft trachten te be antwoorden. TEGENOVER Rome, maar ook tegen- ver heel het moderne wereldbeeld zijn dorheid en zijn leegheid wil Hervormingsdag ons terugroepen tot de open Bijbel, wil dat we ons scharen om het open Woord als troost in leven en sterven en als datgene dat richting en doel van ons leven bepaalt. at is tot op vandaag nog het wazen het volle bestaansrecht van Hervor mingsdag. Protestantse theologen van onderscheiden kerkelijke richting hebben in de laatste weken, juist in verband ook met de naderende Hervormingsdag, met nadruk op gewezen, dat Rome op enkele punten wel toenadering kan tonen. dat in wezen sinds Lutfcer zijn daad stelde Rome niets is veranderd. Rome houdt trouwens zelf met zoveel woorden zijn onveranderlijkheid vast en moet dat in zijn stelsel ook doen. Maar dan s het begrijpelijk, dat de Hervormingsge- zinden van hun kant de kern der Refor- latie hiertegenover blijven beklemtonen. Zij doen dat, door tegenover Rome, aar voorts tegenover heel de zoekende mensenwereld af te wijzen van zichzélf de aandacht te vragen en te richten op wat niet van deze wereld is en toch midden in deze wereld is neergelegd: de openbaring van een barmhartig God. die ook vandaag nog de armen wijd uitge strekt houdt. HERVORMINGSDAG is met recht Bij beldag. Hervormingsdag betekent: lees de Bijbel, lees hem vandaag en elke dag weer, lees hem als de blijde bood schap van God, als een brief van Christus aan heel de wereld in al haar geledingen en ook in al haar noden, en tegelijk als een heel persoonlijke brief van Jezus aan ieder van ons, waar we ook leven en hoe. Daarom gaat Hervormingsdag maar niet buiten ons om, maar gaat hij ons allen aan en grijpt hij vandaag nog diep in ons leven in. Daarom doen we goed vandaag niet maar uitsluitend naar Rome te kijken, maar vooral naar ons zelf, nadat we ons hebben durven stellen onder Gods scherp en tegelijk vrolijk licht De ambassadeur van de Ver. Staten in Den Haag, de heer Selden Chapin, heeft gistermiddag met zijn echtge note aan boord van een Dakota ran de Amerikaanse luchtmacht ons land verlaten. ,J3e vier jaren die ik als ambassadeur in Nederland heb door gebracht, behoren tot de gelukkigste van mijn leven. Het spijt mij, de post te moeten verlaten", rei hij. Zoals men weet, gaat de heer Chapin naar Panama. Wisselend weer Tot morgenavond verwacht De BUt Tijdelijk veel bewolking ra. plaatselijk enige regen, maar later van het Westen uit op klarend. Overwegend mati ge wind uit Zuidelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 10 uur.) ZON EN MAAN. Zondag: Maan 1.54 tot 15.06 uur; Zon 7 34 tot 17.12 uur. Maandag: Maan 3 03 tot 15 18 uur; Zon 7.36 tot 17.10 uur. Op 6 1 November N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1