Eïï: Schoorsteen-romantiek s ZONDAGSBLAD 31 OCTOBER 1953 Correspondentie aan de heer H. J. i. Slavekoorde. Goudreinetstraat 125, Den Haag. Candidatentoumooi 1953 Smyslov niet scheel verwacht winnaar. De belangrijkste eindtabellea Conclusies uit het cijfermateriaal. Het zou voor een psycholoog een dankbaar maar ook uiterst moeilijk voorwerp van onderzoek kunnen zijn de factoren te bepalen, welke in het (schaak-) tornooispel succes ople veren dan wel tot verlies leiden. In elk geval zou het nu alweer een week geleden geëindigde Candidatentornooi te Neuhausen—Zürich hiervoor een grote hoeveelheid materiaal opgeleverd hebben. Laten we eerlijk zijn. Voordat dit tornooi begon heeft niemand in ernst gemeend, dat juist Smyslov het zou dal wel punten voorsprong. Men kon allerlei namen voor de eerste plaats horen noemen: Reshewsky. de wilskrachtige; Keres, de elegante. Bronstein, de fan tastische: Geiler, de onvermoeide vech ter. Maar Smyslov hoorde men alleen maai noemen als ..goed voor een hoge plaats". Ln toch heeft deze jongeman van 32 jaar het klaar gespeeld zich het recht op een tweekamp met Botwinnik om de wereldtitel te verzekeren. Hij need dit in een „Monster"-tornooi: hel wordt. waarschijnlijk terecht. het sterkst bezette tornooi ter wereld ge noemd en de duur in aantal partijen en dagen moge dan geen absoluut record vormen, in combinatie met de zeer sterke bezetting mag men gerust van een der zwaarste tornooien uit de schaakgeschiedenis spreken. Waaraan heeft Smyslov zijn succes te danken? Aan zijn (vaak griezelige, soms zelfs irriterende) kalmte? Aan zijn uithoudingsvermogen? Aan zijn afkeer van grote risico's? Aan zijn vermogen om de tegenstander onverbiddelijk af te straffen indien deze een te groot - risico neemt? Wie zal het zeggen. Zeker is. dat de partijen van Smys lov. hoe degelijk en solide ook. beslist niet de meeste aandacht getrokken hebben of zullen trekken. Naar ik meen is het Euwe geweest, die de stijl van Smyslov heeft vergeleken met het handwerk van een sluipmoordenaar Deze vergelijking, hoe onvriendelijk ze ook moge schijnen, bevat veel waars. Smyslov is er de man niet naar om laten we de beeldspraak even voort zetten zo af en toe een handgranaat naar de tegenstander te slingeren, zoals een Bronstein. een Kotov, een Euwe om slechts enkelen te noemen dit bij tijd en wijle zo graag mogen doen. Hij is eecn man van het geweld; hii moet niets hebben van het brute handgemeen. Maar hij houdt van de rust. van het gepolijste, het geciseleerde spel. waarmee hij nu en dan herinne ringen aan Caoablanca oproept. Zijn geduld is onuitputtelijk, evenals zijn kalmte. Maar beschouw hem vooral niet als een apostel des vredes. want achter die onbeWbgen rust gaat een nooit aflatende waakzaamheid schuil Hij heeft (nog steeds) bij wijze van spreken het ontblote rapier steeds in de hand en als hij hel juiste ogen blik gekomen acht stoot hij toe met een biina nooit falende zekerheid. De verleiding is groot deze filosofisch getinte, doch tevens speculatieve, be schouwingen nog wat uit te spinnen. Wii doen dit echter niet en wenden tot de realiteit, n.l. de abetlei ipdiepten en berekenden. Jit U 9. Kotov 9. Taimanov 10 11 A -erbach 10—ll Boleslavsky 12. Szabo 13. Gligoric 14 Euwe 15. Stahlberg Totaalcijfers 92 236 92 210 Van de 210 partijen werden er 118 (56.2 peti remise. In de eerste helft was het Le7?.,,£;percent,,*e 533 t*1- 'n de tweede helft 59.— pet. Wit won 49 van de 210 partijen. Zwart 43 In de eerste toroooihelft was de ver houding wil—zwart 23- 26, in de twee de helft 2617. een nogal opvallende verschuiving! Zeer opvallend is. dat de meest aggres- sieve speler. Bronstein, remisekoning (20 remises!) is geworden. Men kan het Stahlberg moeilijk als een verdienste aanrekenen, dat hij zo weinig remises op zijn naam heelt staan; daarvoor heeft hij teveel verliespartijen! ,1 Drie spelers hebben hun positie it* de tweede helft belangrijk verbeterd; Kères (die 2 punten scoorde). Geiler en Aver- bach (die elk 1% punt boven hun score in de eerst helft uitkwamen). De spelers die in de tweede helft het meest, terug vielen waren: Euwe (2% punti, Najdorf eti Boleslavsky (ieder 1% punt). 2. De Russen tegen de niet Russen: 1— 2. Petrosian 0 5 1 6% 1— 2. Smyslov 5 7 0 .8% 3— 4. Gelier 5 6 18 3— 4. Keres 4 8 0 3 5. Bronstein ..4 7 I 7 6— 9. Averbach .3 5 4 5% 69. Boleslavsky 1 9 2 5% 6— 9. Kotov 4 3 5 5% 6— 9. Taimanov 2 7 3 5 Totaalcijfers 34 57 17 62% 3. De niet-Russen tegen de Russen: 1. Najdorf 3 12 3 9 2. Reshewsky 3 li 4 8% 3. Szabó 3 9 6 7% 4— 5. Euwe3 8 7 7 4— 5. Gligoric 2 10 6 7 6. Stahlberg 3 7 8 6% Totaalcijfers 17 57 34 45% De Russen hebben de niet-Russen ten slotte met flink verschil geslagen. In de eerste helft was de score Russenniet- Russen: 29%—24%; in de tweede helft: 3321; in totaal derhalve: 62%45%. Opmerkelijk is. dat 4 Russen tegen de niet-Russen onder de 50 pet bleven. Daarentegen kon geen enkele niet-Rus tegen de Russen boven de 50 pet komen, terwijl Najdorf de enige was die dit per centage juist bereikte. Opvallend is voorts, dat Stahlberg zich juist tegen de Russen relatief goed gehouden heeft. 4. De Russen onderling: 1. Smyslov 4 11 1 9% 2— 4. Bronstein 2 13 1 8% 2— 4. Kotov 4 9 3 8% 24. Taimanov 5 7 4 8% 5— 7. Averbach 2 12 2 8 57. Boleslavsky 3 10 3 8 5— 7. Keres 4 8 4 8 8— 9. Geiler 3 7 6 6% 8— 9 Petrosian .0 13 3 6% Totaalcijfers 37 90 27 72~ 5. De niet-Russen onderling: 1. Reshewsky 5 5 0 7% 2— 4. Gligoric 3 5 2 5% 2— 4. Najdorf 2 7 15% 2— 4 Szabó 2 7 1 5Vs 5 Euwe 2 5 3 4% 6. Stahlberg - 0 3 7 1% Totaalcijfers 14 32 14 30 We gaven na het eerste slaatje reeds enige percentages betreffende hel aantal remise-partijen. Hieronder volgen er nog wat, telkens afzonderlijk voor de eerste- helft (I). de tweede helft (II» en voor het totaal (T). I II T Russen tegen niet-Russen 50.- 55.6 52.8 Russen onderling 63,9 61.1 62.5 Niet-Russen onderling 40,- 66,7 53,3 In het gehele tournooi werden 17 dub bele overwinningen behaald. Hiervan gingen er 13 naar de Russen (Smyslov 3. Keres. Petrosian en Taimanov ieder 2, Averbach. Boleslavsky, Bronstein en Gei ler ieder 11 en 4 naar de niet-Russen (Gligoric, Najdorf. Stahlberg en Re shewsky). Van de weeromstuit waren er ook 17 dubbele nederlagen, waarvan er 6 bij de Russen terecht kwamen (Aver bach. Boleslavsky, Geiler. Keres, Kotov en Petrosian» en 11 bij de niet-Russen (Stahlberg 5, Euwe 3. Reshewsky Najdorf en Szabo ieder 1 Oplossingen Kruiswoordraadsel Probleem van L. de Ssasi: 1. Pg5. Na deze zet komt de pionncnlawine in be weging. Het vinden der verschillende matzetten laten we aan U over. Probleem van W. Weber: 1. Lg4 2. Kxb2 3. Kxb3 4. Kxb4 5. Kxb5 6. Kxb6 Ka8 7. Td8 mat Eindspelstudie van B. llorwitz: 1. c3t 2. Pa4l- 3. c4f KaS (gedwongen) 4. La8 5—9. Kc2—dl— et—fl—g2 10. Kh3 11. Kg4 12. Kf5 13. Ke6 14. Kd7 15. KcS 16. Lb7 Onze opgaven Bij het kiezen van onze opgaven hebben wij boosaardige gedachten gehad. De op gaven zijn alle afkomstig uit een voor dracht, welke wij dezer dagen voor een aantal minder sterke schaakspelers heb ben gehouden. Wij hadden ons tot doel gesteld deze lieden enkele eenvoudige kneepjes uit de praktijk van het eindspel bij te brengen. Op het program stond o.a. de wijsheid dat Koning Verkeerde loper randpion niet kunnen winnen van de vijandelijke koning alleen. Onder „verkeerde loper" moet dan worden ver staan: de loper die het promotieveld i Wit (aan zet) kan het niet winnen, om dat hij de zwarte koning niet uit zijn hoekveld verdrijven kan. Wij wilden met behulp van enkele voorbeelden deze regel nader uitwerken, doch legden deze stellingen tevoren aan enkele sterkere spelers voor. Het resul taat was verrassend. Zij hadden er hele maal geen kijk opToen kwam de slechte gedachte in ons op: Dan zijn het geschik te opgaven voor de schaakrubriek Aan U, lezer. n ons le beschamen. 1. Partijstelling Hf mm fjM m m m m ®gg m 1 K A# im 9 S f#.- w& m mm ap m v 'y' Horizontaal: I Zwaardi is. 4 kleinigheid, 9 gezel. 11 staande rand, 13 niet glan zend, 14 Ind. rivier, 15. boomvrucht. 18 piooisel. 19 grappenmaker. 20 huid, 22 Noord-Brabant. 23 Grieks, 24 zetel. 26 Du- slaat. 28 wijde herenmantel, 30 zakboek, 32 slede. 33 aarde. 34 bevel. 36 heilige. 38 amphibie. 39 kuil. 40 loofboom. 42 vaatwerk, 43 roep. faam, 45 uitgestrekt, 46 langzaam. 48 hondenriem. 50 uits eic, 51 boomloot. Verticaal: 1 Verkeer. 2 rondhout. 3 >m- li.isting, 5 godsdienst. 6 vaartuig. 7 leer vak op school. 8 ontvangkamer, 10 insect, 12 Ind. mens-aap, 16 zuinig, 17 ka;.n, rustig, 20 overeenkomst, 21 het legden der vogels, 25 bladgroente, 27 sportterm, 29 zinnebeeld der waakzaamheid. 30 af wezig, 31 bedrog, 35 schriftelijke verkla ring. 37 hoofddeksel. 39 voedsel. 41 korf voor vis. 42 hevig. 44 tam. 47 pers. voor naamwoord. 49 binnen. Inzending per briefkaart uiterlijk Don derdagmorgen a.s. aan het bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek aan de aareszijde vermelden: „Puzzle-oplossing Lr zijn drie prijzen: 1. 5.2. f 2.50. 3. 2 50. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL 24 OCTOBER Horizontaal: 1 Kwartier. 9 baars. lOi.n., 12 cM„ 14 ecu. 15 horde. 17 echt, 18 roos, 20 he3, 21 are, 22 sabel. 24 A.D.. 25 ta.tr 1, 27 baten. 28 St., 29 repel. 30 ana. 31 ter. 32 wier. 33 Isis, 34 baret. 35 leg. 37 S.E., 31! e.d., 38 boter, 42 albatros. Verticaal: 2 W.B., 3 aards. 4 ra. 5 tra, li is, 7 richel. 8 schraal, 11 muts, 13 moord, 14 echel, 16 roe. 19 wafel, 22 sater, 23 ben, 25 tap, 26 starten, 27 bezig. 28 snees, 29 reseda. 30 air. 31 file. 32 waker. 36 boa. 39 B.B., 40 t.t.. 41 R.O. zet. Resultaat? Zoals wij in onze rubriek van 3 October j.l. 5 staatjes over de stand op de helft (dus na 15 ronden) eaven. zr» presenteren wij nu dezelfde staatjes met de eindstand (dus na 30 ronden ook nog de resultaten van de tweede helft (ronden 1630) in tabelvorm te geven Wie er belang in stelt kan ze zelf maken, door de tabelletjes van vandaag te verminderen met de gege vens der staatjes van 3 October j.l. Wij geven ook nu weer achtereen volgens: aantal winstpartijen, aanta. remises, aantal verliespartijen en totaal aantal punten. mden: 4 Bronsteii 4 Keres 4 Reshewsky 5. Petrosi- n 7 Geilei 7. Najdorf bij net óAneaeken van het stookseizoen 7Ï L heeft ons de zomer dit jaar goeJ- gunstig verrast met enkele weken prachtig afscheidsweer, toch vereisen de killer wordende avonden kunstmatige warmte. Laten we het maar heel ge woon zeggen: het stookseizoen is aange broken Op sommige plaatsen is het zelfs tra ditie geworden, de kachel te zetten, wanneer dc laatste aardappel van het land is Bezigen wij in onze moderne tijd de meest uiteenlopende brandstof fen. alias verwarmingsinstallatics, onze voorvaderen waren vooral op hout en turf aangewezen. De laatste brandstof werd geleverd door de veengronden, de moeren". Zo kon het gezegde ontstaan: Deze ..moer-gronden", gewoonlijk moerassig, gaven door hun „onheil-spel lende gloed in het phosphoriseren der dwaallichtjes aanleiding tot veel volks geloof en heksenvrees. Het blauwgroene lichtje, dat op en neer dansend de een zame wandelaar van zijn pad het moe ras inlokt, werd een doodsfakkcltje en talrijk zijn er de sproken en sagen, waarin het moerasvuur een altijd hui veringwekkende rol heeft gespeeld in het zompige moer." Naast turf stookte de boer ook gedroog de mest en op de zandgronden stak hij plaggen, om op het haardvuur te leggen. Was de stookplaats aanvankeljk de zeer primitieve haard, een holte in de kamervloer, waaruit het brandend ma teriaal sorns haast verstikkende rook omhoog walmde, later komt de schoor steen boven het vuur, zodat door deze de verbrandingsgassen kunnen ontsnappen. \/OL geheimzinnigheid hing dit lange w kanaal, dat de kamer in directe verbinding bracht met het luchtruim. Was dit niet een goede passage voor de bovennatuurlijke wezens? Hierdoor konden ook „goede gaven" binnenkomen. Denk maar aan Sinter klaas! En laat door de schoorsteen niet de ooievaar het rose nieuwe wereldbur gertje dalen? Nog niet zo heel lang geleden, verhaalt ons Van der Ven. haalden de opgescho ten jongens allerlei kattekwaad uit op en in de schoorsteen. Bij bruiloften of partijen wisten ze dan de chocoladeketel van het fornuis te kapen om de inhoud er van op een stil veilig plekje op te drinken In alle stilte werd de ketel daarna weer, ongemerkt, op de kachel Waren de gedupeerden slecht bij kas, dan deponeerde men de kostende prijs, in geld. in dc ketel. DE Drentse jongelui hadden een geraf fineerde methode bedacht, om op spinavonden, die daar gedurende de win termaanden gehouden werden, de scho ne spinsters, die niet vlug genoeg de huisdeur voor de mannelijke Jeugd ont sloten, tot snelheid aan te sporen. On hoorbaar klommen ze op het dak, dicht ten de schoorsteen met heideplaggen, zo dat de rook zich door de kamer ver spreidde. Zo werd het schone geslacht „uitgerookt": de deur werd opengewor pen, om de rook te laten ontsnappen, maar verleende dan tevens de jonge mannen vrije toegang. BIJ processies door de velden en op kermissen vormen „vlaaien" verruk kelijke attracties. In Limburg komen nog op vele plaatsen schilderachtige oventjes voor, waar dit smakelijk ge recht wordt gebakken. Nadat de oven met een „wis" gereinigd is. brengt de bakker er een paar korena ren in. om te constateren ol de tempe ratuur hoog genoeg is. Waren ze licht bruin geroosterd, dan kon het bakken be ginnen. Nog trekt de jeugd op een enkele plaats in Limburg met de ovenwis langs de boerderijen, wanneer Sint-Maarten of Vastenavond gevierd wordt en beuken ze zolang ermede op de schuurdeur, lot de boerin opendoet. Ze zingt dan: Ich kwaam ins aangeloope, Ich zaag het zeer wreken. Ich zaag aan de ovenwis. Of ter get gebakken is. Is ter niks gebakken' Geef dan eine korf mit appele, Is de korf te groot. Geef dan eine bujel brood! Vrouwke. vrouwke geef. Dal ger lang nog leef. XJOT haardvuur bleef de eeuwen door ■Heen zekere bekoring uitoefenen op de mens. In de woningen der rijk met aardse goederen bedeelden was natuur lijk geen plaats voor het open vuyr. Om toch de „idee-haard" te handhaven, kwam men tot smakelijke imitaties er van Men kon pseudo-houtblokken van gips bewonderen, voorzien van gaatjes, je hun gloed uitstraalden. Intussen blijft het waar: EIGEN IIAARD 18 GOUD WAARD! ZONDAGSBLAD 31 OCTOBER 1953 3 VOOR VROUW Een taak voor ons op clil terrein WL nauw bedwongen s chrijfdrift heb ik gedurende enkele weken de teactie's afgewacht van onze le zersfessen) op het verlangen, dat de heet O. in onze krant uitte, naar Christelijke dansinstituten enz. Och arme, wat kreeg hij van links en rechts om z'n oren! Dat was te Wee, wie aan één van de laatst over gebleven bolwerken, waarachter wij Christenen ons jarenlang zo heerlijk veilig gewaand hebben, gaat rukken.' Zo iemand wordt maar dadelijk ge doodverfd als wereldgelijkvormig, lichtzinnig enz. enz. Hoeveel wanbegrip en misverstand is er toch onder ons! Zo'n vraag ge tuigt m.i. juist van een nauw geweten, van een zoeken om óók op dit levens terrein Gods wil te verstaan. Het is een vraag van groot belang voor ons en onze kinderen, een vraag, die tve mét elkaar bij het licht van Gods Woord onder ogen moeten zien. Wij moeten ons oriënteren óók op dit terrein. En dan zullen u>i.' het er wel allemaal over eens zijn, dat on ze moderne dansen sterk appelleren op de se.vnele driften. Die dansen op zich zelf zijn niet slechtmaar 't kwaad zit in ons hart. De één zal er vatbaar voor zijn, de ander niet. Louter uit aeslhe- tisch oogpunt bezien zijn onze moder ne dansen evenzeer spiegel van onze verarmde cultuur, als veel zinne lijke en zinloze lectuur, hotjazz-mu- ziek, lijntjes en rondjes-schilderijen en krankzinnige gedichten dit zijn. Maar het zedelijke gevaar, verbonden aan onze moderne dansen, mogen it'ij èn voor onszelf èn voor onze kinderen niet onderschatten. Er zijn al heel wat hu welijken in danszalen kapot gemaakt. Wij kunnen als ouders moeilijk zeg gen: Jantje mag wel en Pietje mug niet dansen, omdat het Jantje met zijn nuchtere, kinderlijke aard geen ktcuad zal doen. Maar wat moeten wij als Christen ouders hier dan toch mee aanZeggen „Nee kinderen, daar doen wij niet aan mee. Dat is de „wereld", dat is zondig Is dansen zondigNatuurlijk niet! De dans, deze vreugde-beweging is ons ingeschapen. Dacht u nu heus, dat dit trage, lompe lopen, dat u>ij doen, onze oorspronkelijke bewegingsvorm isIs er in de hemel ook niet een reidans der engelen Dansen is het levensrhythmewaar in God de mens eens schiep. Zó ont luisterd door de zonde is dit levens rhythme, dat dans en religie dikwijls vijandig tegenover elkaar staan, ter wijl ze krachtens haar oorsprong: God, bij elkaar behoren. In de primitieve cultuur behoorden bidden, werken en dansen zo dicht bij elkaar, dat ze nauwelijks te onder scheiden waren. David danste vóór de Ark uit Nu, in onze tijd is de dans ternau wernood als uitdrukking van het hei lige denkbaar. Daarom is het m.i. hóóg tijd, dat ook de danskunst weer in positieve zin dienstbaar wordt gemaakt aan het evangelie, de blijde Boodschap. Dit is een thcologisch-ethische aangelegen heid, om tegenover de zinnelijke dan sen der wereld, die des geestes te zet ten. De natuurlijke expressie van ge zonde, blijde mensen. Daarom zou ik mijn kinderen, liever dan hen dansen te laten leren op de bestaande dansscholen, mee laten doen aan volks- en reidansen. De volksdans zou eigenlijk in heel ons land de na tuurlijke beweging van onze jeugd moeten worden, 't Is beter èn mooier èn God verheerlijkender dan dat han gen tegen brugleuningen, het geslcnter of ge-hos langs de straten! Op het terrein van de dans viert Sa tan momenteel zijn triomfen. Moeten wij dit nu zomaar laten en onze kinde ren met dikke woorden en dooddoe ners de mond snoeren? Dan zullen er onder hen zijn, die, zodra zij buitens huis op eigen benen staan, tóch naar een dansinstituut gaan en zodoende be landen in een levenssfeer, waaarin zij niet thuishoren, waar grote gevaren hun innerlijk leven bedreigen. Toch moeten juist wij Christenen, die ons te allen tijde kunnen nerblij- den, omdat Christus onze Verlosser is, het bést t»orm kunnen geven aan die innerlijke blijdschap. En waar wij, ou deren, te stram geworden zijn, waarom zou dan de jeugd haar blij-zijn niet ui ten in gratievol dansen en springen? Ik denk, dat die jongeman en mét hem zeer vele jongeren (èn ouderen daarom behoefte gevoelt aan Christe lijk dansonderricht. Nu ben ik allerminst vóór, overal dat woordje Christelijk, bij wijze van étiket. op te plakken, maar wel geloof ik, dal hier een taak ligt voor onze Chr. gymnastiekleraren en leraressen, musici en jeugdleiders Noem het dan b.v.: „Volks- en reidans-instituut. We hebben jaar in, jaar uit gezon gen: „Maar 't vrome volk in U ver heugd, zal huppelen van zielevréugd", zonder bij de betekenis van dat hup pelen stil te staan. Hoe roept Psalm 98 de ganse schep ping op tot vreugde-beweging; tot zelfs het gebergte wordt opgeroepen tot springen en huppelen voor des Heren oog. Psalm 149: „Dat Zijn gunstgeno ten van vreugde springen! Laten zij Zijn Naam loven met reidans!" „Zijn Naam loven met reidans". Dat zegt de Bijbel! Daarom is het niet juist, maar di rect iemand te verketteren, die zo'n vraag over de dans stelt. Ik kan nvj- voorstellen, dat deze vraag juist in een ernstig, wèlmenend hart opkomt. Er zijn woorden in ons leven, die we verminkt hebben tot totaal verkeerde begrippen. Daar is wereldgelijkvormig heid er een van. Die zit niet aan de buitenkant, maar in het hart Een Calvinistisch Christen, die zich achter zijn bolwerken van: géén kaartspel, geen film, geen schouwburg, geen dans, geen make-up enz. veilig waant, maar in wiens hart egoïsme, gierigheid, onreine begeerten hoogtij vieren, is, ondanks die voor mensen zo braaf schijnende bolwer ken. voor God zo wereldgelijkvormig als 't 7naar kan. Wij herdenken vandaag met grote dankbaarheid de Kerkhervorming. Dat hervormen, dat reformeren bestaat niet alleen in uiterlijke vormen, maar is een zaak van hel hart. En dat hart zal iede re dag weer hèrvormd. ge-réformeerd moeten wordeyi met de hulp van de Heilige Geest. God ziet het hart aan en kent van verre onze gedachten. Wij kunnen Hem loven in ons lied, maar óók in onze dans. in ons „huppelen van ziele- vreugd". En laten we die hand. waaraan die vinger zo bestraffend tegen onze naas te opgeheven ivordt, liever in eigen boezem steken èn houden. We hebben met dat eigen zwarte hartje ieder genoeg te stellen! MARGARJTriA -Qen appel ooor de dorót de wetenschap, ook door sprookjesschrijvers en zangers van legenden. Denk maar eens aan het verhaal van Atlanta, de Griekse hard loopster. die een beslissende wedstrijd verloor, daar zij driemaal bukte om een appel op te rapen. Die appelen waren weliswaar van goud, maar dat doet er weinig toe. En dan Sneeuwwitje, die voor de verleiding van een mooie appel be zweek. De oude toverheks wist wel wat zij uitkoos! Wij menen dat U Uw kin geen appel op het hoofd zult ge- het verhaal laar wel in de mond. geen speelgoed en geen ven (gedachti. Wilhelm Teil). Fruit is immer artikel om roekeloos gen. Daarvoor is het te duur. te lekker en te gezond. Wat zegt de wetenschaps mens ervan: dat het rijk is aan bestand delen, die het lichaam niet kan missen. De appel slaat geen slecht figuur vergeleken bij andere vruchten. Rauw is- hij het best voor het gebit en voor de gezondheid. Hebt U appelen in de tuin, denk hier dan eens aan. Gebruik ze vers, bewaar de voorraad, die U niet meteen kunt gebruiken op een luchtige, koele plaats. Het drogen van een grote hoe veelheid appelen voor eigen gebruik is Toetjes met appel. Kat har ma von Bora, die 21 jaar de echtgenote is geweest van dr Luther. Over zijn huwelijk schreef de grote Hervormer: „Op aarde is geen groter plaag dan een boze, eigenzinnige vrouw. Maar jou, Ka the. zou ik niet voor Frankrijk of Venetië willen ruilen. Kathe, je bent een eizerin, want je hebt een man, die je lief heeft de X knipt Deze week een patroon van een war me flanellen pyama. Bijzonder aardig is de zak op de linkerheup. De mouwen hebben een aangeknipt puntje, dat bij wijze van manchet naar boven omge slagen wordt. Van lingerie katoen ge maakt is dit model ook voor de zomer zeer geschikt. Benodigde stof 5 m. van 80 cm. breed. tr uit oogpunt van voedingswaarde onge wenst. Een groot deel van de bescher mende waarde gaat nl. bij deze ver werking verloren. Gebruik voor het dro gen alleen valappels die niet bewaard kunnen worden. Een verse appel, fris en stevig, mooi glimmend gewreven of schoon gewassen op een fruitschaal op gediend: een beter lot kunt U een tafel appel niet toewensen. Verwerk ze slechts bij uitzondering. MOGELIJKHEDEN MET APrKLEN Maak vruchtensla van een meng sel van sinaasappel, appel en banaan of van appel, peer en druif. Roer kort voor het gebruik fijngesne den of geraspte appel door vanillevla, griesmeel- of havermoutpap, yoghurt of hangop. Gestoofde appel. Gebruik gestoofde appelstukjes in griesmeel- of gclatincpudding, in grue! Stoof stukjes appel het laatste kwar tier mee met rodekool, bieten en zuur kool. Vul gehalveerde gestoofde appelen Dit patroon no. 152, is tot 7 Novem ber a.s. aan ons loket verkrijgbaar (n de maten 44. 46 en 48. Maat 42 uitslui tend op bestelling. Bestellingen per post per briefkaart, met aan de VOOR ZIJDE f .50 aan postzegels, geplakt naast de normale zegel voor franke- rine. Bestellingen na 7 November kunnen niet worden aangenomen. i of kersen- of aard- Gebakken appelschijven. Leg gebakken appel op een boterham of gebakken rolpens of bloedworst, om gebradtn varkensfricandeau of lapjes. Giet er pannckoekbeslag over en bak er koeken van. Maak een schoteltje van laag om laag sneetjes brood en warme appelmoes. Gebruik eens marmelade of gemberjam om het moes op smaak te maken. Scheo een stijfgeslagen eiwit door het appel- moes. Bedek het moes met vanille- of caramel vla Koud appelmoes garneren met witte of roze schuimpjes. Appclbescliuitcn. 4 beschuiten of coeosmacronen, 2 ai>- pelen. pl. min. 2 eetlepels suiker, liter custardvla, janv, geconfijte kersjes. De beschuiten of macaronen bestrij- ken met jam De appelen boren, schil- Jen en doormidden snijden. De appelen zachtjes gaar bakken in boter of mar- E! garine, in een gesloten pan. Ze bestrooi- en met wat suiker. Na afkoeling de ap- pelen op de beschuiten leggen met de bolle kant boven. De custardvla er over schenken. Boven op een versiering ma- ken van stukjes geconfijte kers. Vruchtenerème. H 1 appel, I 4 eetlepels 5 dl yoghui De rozijnen wassen. De banaan fijn- maken. De sinaasappel uitpersen en het sap met de banaan en de yoghurt men- gen. De appel fijnsnijden en met de rozijnen en de suiker door het nteng- Even lachen Haastige mijnheer. Zeg conducteur, gaat de tram of gaat-ie niet Conducteur: Ja mijnheer, om u de waarheid te zeggen, ik geloof dat-ie stil staat. Maar ik wil het wel een* aan dc bestuurder vragen. Heel gemakkelijk. Mevrouw: Dokter kunt u ook iets aan mijn man doen? Dokter: Wat scheelt er aon? Mevrouw: Hij tobt over z*jn geld. Dokter: Zo, daar zal tk hem wel afhelpen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 13