Jlicuuie iTciïisrfic (ürwntnt Sempre Avanti viert feest |Wij Amerikanen zijn ons van schuld w tegenover Duitsland bewust... 90[n de aderen van 20 millioen Amerikanen stroomt Duits bloed Stormen vergroten nog de ellende in Italië Min. Popowitsj sprak niet met Pella te Parijs Wist U Herm. Trossèl Maatschappij in de rI2£?VRIIDAG 30 OCTOBER 1953 tellfngi enomi BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,- per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELUK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoastic^ l< 9l|fb((vea omn bert la Ugljeaspoti" Vier en dertigste Jaargang No 9877 Martin tot AdenauerEin Prosit eheel iLPHEl VOORZITTER van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin, die momenteel een reis door Europa maakt, heeft isteren een zeer druk bezochte vergadering van de Westduitse Bonds- lag toegesproken. Hij verzekerde, dat de Ver. Staten diepe gevoelens tan vriendschap en goede wil jegens het Duitse volk koesteren. Wij wil- de Duitsers helpen, want Amerika wenst slechts een herenigd Duits- ind, waar het volk regeert. Zo sprak Martin, de eerste vreemdeling, die a de zetel van de voorzitter af, de Westduitse volksvertegenwoordiging leeft toegesproken. Een donderend applaus volgde op Martins woorden: >ïoge Uw volk en het mijne altijd in vriendschap en kameraadschap worsteling voor de onafhankelijkheid hebben bijgestaan. Wij Amerikanen zijn ons van een zekere schuld tegenover Duitsland bewust". Martin besloot met de woorden: „Er zal een herenigd en machtig Duitsland komen, bezield door een nieuwe geest, dat een kracht zal zijn voor de vooruitgang der wereld. Moge God U hierbij leiden en moge Uw grote land er het mijne voor altijd kameraden en vrien den blijven". De voorzitter van de Bondsdag, dr Her mann Ehlers, dankte de Amerikaan voor jzijn toespraak. Vóór Joseph Martin hcï gebouw van de Bondsdag verliet, wissel de hij een handdruk met dr Adenauer, waarna hij de Westduitse volksvertegen woordigers met de hand vaarwel toewuif de. Martin blijft tot Zondag in West- Duitsland. Daarna vertrekt hij naar Oos tenrijk, Italië, Spanje en terug naar Parijs, aldus Reuter, vanwaar hij per vliegtuig naar Washington zal terugkeren. (Een dergelfjkc schuimende lofrede var een Amerikaan in de Duitse Bondsdag Ifjkt ons niet b.evorderlijk voor de nood zakelijke Frans-Duitse verzoening en zal er zeker niet toe bijdragen, de bezwaren van de Franse oppositie in de Nationale Vergadering tegen ratificatie van het E.D.G. weg te nemen. Red.) De O.T.A. (Wereldorganisatie voor sme en automobilisme) heeft in Parijs besloten, er bij de regeringen op aan te dringen, in alle landen rijbewijzen van hetzelfde model als het Nederlandse in Deren. Het nieuwe Nederlandse rij bewijs is tot nu toe het enige, dat vol doet aan de eisen der verkeersconventie an 1949. Voorts bepleitte de OT.A- verlaging der vrachttarieven voor motorrijtuigen op de Atlantische scheepvaartlijnen. «ren. Martin zeide o.a.: „Ik herinner mij nog, in het stadje in Massachusetts, waar nog steeds woon, mijn ouders mij ver- de aankomst van de eerste fuitsers in 1849. De Verenigde Staten zijn T verschuldigd aan hun burgers van origine, voor hetgeen zij hebben 1 voor de vooruitgang van hun e vaderland. In de aderen van ruim g millioen Amerikanen stroomt jults bloed". Een andere passage uit deze Ameri- ,vas: „Wij Amerikanen, die belangrijkheid van de plaats, die Morgen is het weer Wereldspaardag Postkantoren verstrekken gratis verj aarskalenders - De Rijkspostspaarbank zal morgen de Wereldspaardag vieren- Da nzal opnieuw in alle plaatsen, die over een PTT.-mu ziekcorps beschikken, een muzikale om- hiegang worden gemaakt. Tevens zal op de postkantoren aan alle personen, die een spaarhandeling verrichten, een ver jaardagkalender worden verstrekt. De Nederlandse Spaarbankbond heeft Vandaag wereldspaardag herdacht. Aan de volwassen spaarders werd eveneens een kalender verstrekt. De jeugdige spaarders ontvingen een boekwerk. Rijbewijs overal net als in Nederland Toestand in 't Noorden kritiek Koningin Juliana en de Nederl. regering gaven blijk van medeleven Koningin Juliana en de Nederlandse re gering hebben gisteren de Italiaanse gering een blijk van medeleven doen toe komen in verband met de ernstige stromingen in Zuid- en Noord-Italië. Een zending dekens van het Ned. Rode Kruis is onderweg naar het noodgebied Italië. De toestand in het Noorden blijft nog kritiek. De plaats Porto Tolle in de Po- delta wordt ernstig bedreigd, zowel door de wassende Po als door de hoge vloed de Adriatische Zee. De evacuatie der bevolking is begonnen. Het water in 't Lago Maggiore is de af gelopen veertien dagen bijna vier meter gestegen, waardoor het marktplein van de Zwitserse stad Ascona, aam-de Noor delijke punt van het meer, onder water wam te staan. Ook langs de oever van het meer van Lugano kwamen overstromingen voor. In Lugano, dat eveneens in Zwitserland ligt, stonden gisteren de kaden niet minder dan 1^4 meter onder water, zo meldt Reu ter. N.E.S.B.-LEIDERS Van Tienen en Wolthuis al weer op vrije voeten In afwachting van wat het hof later nog zal beslissen De twee N.E.SB.-leiders Paul van Tiénen en mr J. Wolthuis zijn gistermid dag door het Amsterdams gerechtshof, na een beslissing in raadkamer, in vrij heid gesteld. Zij werden op 14 October jl. door de 3 i Weer een rekening I voor Faroek een gevangenisstraf van 2 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis ver oordeeld. Op 22 Augustus had de arres tatie plaats en dus bevonden zij zich reeds meer dan 2 maanden in arrest. Na hun vonnis tekenden zij echter bei den hoger beroep aan, terwijl ook de O. v. J. in appèl ging, zodat ook het Am sterdams gerechtshof deze zaak nog zal behandelen. Als gevolg hiervan bleven zij in voorarrest. Het hof heeft gistermiddag echter in raadkamer het verzoek van de verdedi gers, de beide N.E.S.B.-leiders hun voor lopige vrijheid terug te geven, ingewil ligd. Inmiddels heeft de plaatsvervangende leiding van de partij, zoals men weet, op de dag, waarop het vonnis van de recht bank bekend werd gemaakt, meegedeeld, dat de beweging zolang het vonnis niet in kracht van gewijsde is gegaan, haar activiteit zal staken. Bovendien worden, zo meldde men op 14 October, alle lid maatschappen der in Nederland woon achtige leden tijdelijk opgeheven. Vliegramp in Caliiomië 19 doden In het heuvelachtige gebied van Red- wood-City in de Amerikaanse staat Cali- fornië is een Douglas DC-6 van de Com monwealth Pacific -Airlines, met 20 per sonen aan boord op weg van Sydney naar San Francisco, neergestort en verbrand. Even vóór de landing op het vliegveld bij San Francisco, vloog de machine tegen Helicopters, die van San Francisco zijn opgestegen, hebben het wrak van het vliegtuig ontdekt. Er was geen spoor van overlevenden. Drie reddingsbrigades zijn naar de plaats van de ramp onderwég. De correspondent van A.F.P. seint, dat buitengewoon zware stormen de ellende in het Noorden van Italië nog vergroten. Niet alleen werd door de storm ernstige schade aangericht aan woningen en wegen, maar bovendien werden talrijke telefoon- en telegraafverbindingen ver nield. Bij Udine werden twee arbeiders door het water meegesleurd; beiden ver dronken. In het Zuiden, Calabrië, wordt de toe stand nu wat beter. Gunstige standigheden doen 't reddingswerk spoedig verlopen. Noor gedood bij gevecht met twee Hagenaars Een gevecht tussen twee Nederlanders en twee Noren heeft gisteravond in Oslo een Noor het leven gekost. De twee Nederlanders, technici uit Den Haag, die voor een firma in Zuid- Noorwegen hebben gewerkt en weei weg naar huis waren, vroegen aar twee Noren de weg naar hun hotel. De Noren, die naar het scheen beiden enigszins dronken waren, uitten de ondersteling, dat de vreemdelingen Duitsers waren, en het kwam tot gevecht. Hierbij kwam een der Noren zo ongelukkig te valen, dat hij overleed Nader wordt nog gemeld, dat de twee Nederlanders trachtten zich snel uit de voeten te maken, maar toch nog werden gearresteerd. Zij verklaarden de Noren slechts opzü te hebben geduwd. Uit het onderzoek is evenwel komen vast staan, dat het slachtoffer een klap heeft gekregen. Ook de tweede Noor heeft, volgens de tegenover de politie afgelegde verklaring, een klap ontvangen. De over ledene was getrouwd en had een kind. De Nederlander^ zijn de 35-jarige S. van R. en de 37-jaHge D. B. Zij zijn op 21 October in opdracht van een Haagse firma naar Noorwegen vertrokken, om daar een weegapparaat te plaatsen. Straks in 5 uur van A'dam naar Parijs Wordt een Nederlands initiatief werke lijkheid, dan zullen mettertijd zeer snelle expresstreinen in West-Europa gaan lo pen, waarvan de rijtijd ten minste een kwart korter is dan de huidige. Voor de dienst AmsterdamParijs zal de rijtijd bv. worden bekort van bijna 8 uur tot 6 uur. Bovendien zullen deze treinen een nieuwe service aan de passagiers bie den, welke aan die van vliegtuigen doet denken. Dit plan is van de pres.-dir. van de N.S., ir F. Q. den Hollander. Geen rumbonen bij snelverkeer Automobilisten die de geur van sterke drank verspreiden, kunnen in grote moeilijkheden komen als zij bü een aanrijding betrokken raken, zelfs al loopt de aanrijding redelijk goed af. Als zij de geur willen toeschrijven aan rumbonen, zullen zij onaanvechtbare bewijs stukken moeten overleggen om de politie van hun waarheidsliefde te kunnen overtuigen. Een automobilist is er gister nacht te Amsterdam in geslaagd glansrijk zulke moeilijkheden te overwinnen, nadat hij omstreeks half één op de hoek Oosterpark- Beukenweg in aanrijding was ge weest met een motorrijwiel waar van de twee berijders lichte ver wondingen hadden opgelopen. „Rumbonen", zei de auto mobilist. „Mee naar hé* bureau", zei de politie. Pas nadat er een paar aange broken dozen rumbonbons in de auto waren aangetroffen, kon de geurige zoetekauw zijn weg ver volgen. Berkelse moordzaak uitgesteld Zoals de verwachting was, heeft de Haagse Rechtbank in raadkamer besloten de behandeling van de zaak tegen de Berkelse arts uit te stellen voor een na der onderzoek. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de N.A.T.O., naast de nieuwe vlag van de Noordatlantische verdragsorganisatie. De vierpuntige ster symboliseert het kompas dat ons op het rechte pad houdt, n.l. het pad van de vrede. De cirkel symboliseert de eenheid, die de veertien N.A.T.O.-landen samenbindt. De achtergrond is nachtblauw. In de jaarvergadering van de Illustre Lieve Vrouwe Broederschap, van daag te 's-Hertogenbosch gehouden, heeft dr F. H. Fentener van Vlis- singen een, door de bekende kunstschilder Bernard van Vlijmen te Naarden vervaardigd, schilderij van Koningin Juliana aan de broeder schap overgedragen. Dr Fentener van Vlissingen heeft dit schilderij laten vervaardigen als lid van de Zwanenbroederschapomdat Koningin Juliana het jongste lid van de broederschap is. Het schilderij vertoont op de achtergrond ook de beeltenis van Willem de Zwijger, die het eer ste lid van Koninklijken bloede van de Zwanenbroederschap was. Bernard van Vlijmen heeft indertijd oèk het fraaie grote schilderij van Koningin Elizabeth II van Engeland te paard vervaardigd, dat het vorig jaar een plaats in Buckingham Palace heeft gekregen. „Triest" nog in nevelen Zuid-Slaven en Italianen beschuldigen elkaar van nieuwe provocaties met zijn naamgenoot Wladimir Popowitsj, de Zuïdslavische ambassadeur in de Ver. Staten, is naar Belgrado te ruggekeerd. Hij was op terugreis van New York, waar hij de zitting van de As semblee bijwoonde en sprak te Parijs met minister Bidault. Hij heeft geen contact gehad met premier Pella van Italië, die in de „Lichtstad" verbleef. De hier genoemde Wladimir Popowitsj, dus de ambassadeur in Amerika, heeft gecon fereerd met minister Foster Dulles, en na afloop van dit onderhoud toonde hij zich optimistisch over het bereiken van een accoord inzake Triëst. Dit, wat de diplomatieke zijde van het probleem betreft. Wil er een accoord tus sen Zuid-Slavië en Italië tot stand komen, dan zal er aan beide zijden bereidheid moeten bestaan aan een conferentie van Vijf deel te nemen. Intussen beschuldigt Zuidslavische persbureau Tanjug DAT tijdens een ruzie van twee Deense natrozen aan boord van het Zweedse schip Signorita in de Zaandamse haven hunner enkele messteken ln de buik kreeg en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. DAT de raad van Alkmaar f 1% min crediet verleende voor de bouw van een tunnel in de Bergerweg aldaar, die ver moedelijk in 1956 gereed zal zijn. DAT de kantonrechter te Apeldoorn de landbouwer P. A. uit Beekbergen tot f 25 boete veroordeelde, daar hij zonder gunning trekkers in zijn boerderij 80 tegelijk) liet kamperen. DAT B. en W. van Utrecht voorstellen de winkelsluitingsverordening zodanig wijzigen dat het mogelijk wordt de auto markt Donderdagsavonds tot 22 uur voort te zetten, daar ze anders als gevolg een proefproces om 19 uur gesloten moeten worden. DAT op 6 Nov. het nieuwe laborato rium voor massa-spectografie aan d« Hoogte Kadljk 192 te Amsterdam, uit gaande van de Stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie, wordt geopend. DAT in Roermond de provinciale land- bouwvoorlichtingsraad voor Limburg (de eerste dergelijke raad in ons land) is ge ïnstalleerd. DAT de K. v. K. te Maastricht, blijkens hiervan thans wordt voorbereid, precies 150 jaar zal bestaan en de viering een historisch onderzoek, op 4 Mei 1954 DAT het gerestaureerde stadhuis van Workum (deels 15e eeuws) officieel is heropend. DAT tegen de voorgenomen opheffing van de Belgische spoorlijn Hasselt—Maas tricht een actie zal worden ontketend door de K. v. K. te Maastricht. DAT vermoedelijk in December te Oos terhout op een terrein van 34 ha de bouw van 2 industriehallen voor de N.V. C. Jamin thans te Rotterdam begint en het bedrijf uiterlijk in December 1954 volledig zal zijn overgebracht. DAT de AVRO-omroepster Netty Ro- senfeld te Kortenhoef (N.-H.) in het hu welijk is verbonden met de VARA-repor- ter Arie Kleywegt, en zij nog enkele rubrieken voor de AVRO blijft verzorgen. DAT B. en W. van R'dam aan de raad hebben voorgesteld, zich in beginsel uit te spreken voor de bouw van een nieuwe jeugdherberg. DAT Maandag bij het Koninklijke/Shell labo' atorium te A'dam een nieuw gebouw voor wetenschappelijk onderzoek in ge bruik wordt genomen. DAT de weg Wuestwezel—Antwerpen op het ogenblik wordt verbeterd en men vertraging kan vermijden door niet bij Wernhout, maar bij Nispen de grens te passeren. Geen plaats voor kerken in Stalinstadt In Stalinstadt (Oost-Duitsland), het nieuwe centrum van industrie aan de Oder, zullen geen kerken verrijzen. Bisschop Otto Dibelius, die de Oost- duitse autoriteiten had verzocht, een plaats te willen bepalen voor kerkbouw, kreeg als antwoord, dat „in de eerst« socialistische stad van Duitsland geen plaats zal zijn voor kerken'. De toekomstige bewoners van Stalin stadt, die ter kerke wilen gaan, hebben hiervoor de gelegenheid in Fürstenberg. dat op 10 km van hun woonplaats ligt, aldus de Oostduitse autoriteiten. Er komt wèl een wolkenkraber in Stalinstadt, waarin het communistisch cultureel centrum wordt ondergebracht. DAT dr L. H. Slotemaker, directeur buitenlandse betrekkingen der KLM, is benoemd tot voorzitter van de lucht vaartcommissie der internationale Kamer van Koophandel te Parijs. DAT wegens verduistering van goede ren uit de Amerikaanse zona van Duits land, die bestemd waren voor het Nat. Rampenfonds, in Venlo de chauffeur B. is gearresteerd. heeft gevierd. DAT voor de krijgsraad te velde-Oost in Arnhem twee maanden voorw. en f 300 boete is geëist tegen kap. H. J. T. uit Assen, die o.a. door een ondergeschikte met een rijksauto voor particuliere doel einden een kacheltje zou hebben laten vervoeren en valse declaraties zou heb ben gemaakt. f DAT Heinrich Kopf, de socialistische eerste minister van Neder-Saksen, bin nenkort in R'dam de gast zal zijn van burgemeester mr G. E. van Walsum. DAT de hoofdtoegang van het nieuwe station te Nijmegen nu klaar voor het gebruik is en in November ln dienst wordt gesteld. DAT Eindhoven op 28 November de in gebruikneming zal vieren van de hoge spoorbanen voor personentreinen, waar door de misère van de Woenselse over weg voor 90 pet wordt opgeheven. Italië van „nieuwe provocerende daden' wel in de provincie Gorizia. Ook wer den in de sector van Trzic (Monfalcone) troepenbewegingen waargenomen nabij de grens van het vrije gebied Triëst worden prikkeldraadversperringen aangebracht. Nu de andere partij: De Italiaanse fascisten beschuldigen maarschalk Tito er van, wapens naar zone A. van Triëst te zijden voor de. aldaar wonende, Slove- nen. Fabio de Felice, neo-fascistisch lid van het parlement, die in Maart te Triëst door een bomontploffing werd gewond, voorspelde, dat de wapens straks tegen de Italianen in zone A. zouden worden ge bruikt. Begin dezer week werd deze neo fascist door de Brits-Amerikaanse autori teiten te Triëst uit het vrije gebied gewe zen. Via parlement en langs diplomatieke kanalen zal hij tegen deze uitwijzing A.V.R.O.-voorzitter G. de Clercqf in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overleden. Hij was bijna 65 jaar oud. In het najaar moest het linkerbeen van de heer De Glercq worden afgezet. Op 12 October moest hij opnieuw in het zie kenhuis worden opgenomen, omdat zich ook in de rechtervoet bloedstremmingen voordeden. In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft de A.V.R.O.-voorzit ter een hersenbloeding gehad. Sindsdien was hij bewusteloos. VOOR VESTEN. SHAWLS en HANDSCHOENEN Hogewoerd 109 Korevaarstraat 5 De Franse mode-ontwerper Christian Dior heeft bij het Parijse gerechtshof vordering van 60.000 gulden ingediend tegen ex-koning Faroek voor een niet betaalde rekening voor 11 japonnen en mantels, die de voormalige vorst vóór zijn troonsafstand had besteld. crisis i IN onze tijd is in allerlei kring onmis kenbaar een groeiende onrust te be speuren over de ontwikkeling, die zich de samenleving aftekent. We doélen hier niet op de angst voor een conflict met cn een overheersing door het com munistische blok. dat ook de grote a beheerst Neen. het gaat hier over de langzaam veld winnende overtuiging, dat de Westerse samenleving ook zon der zo'n botsing door innerlijke oor zaken gedreven wordt in een richting, die de ondergang betekent voor alle waarden, waarop zij tot dusver gebouwd heette te zijn. Deze onrust weerspiegelt zich wel heel sterk in de literatuur. Wie denkt hier niet aan het ontstellende boek van Gheorghiu „Het Vijfentwintigste Uur", dat echter slechts de eerste onder vele gelijken is. Een ander typerend verschijnsel op drt terrein is, dat de toekomstromans in het verleden steeds een ideale samenleving pleegden af te beelden, een maatschappij waarin eindelijk een alles en allen om spannende gemeenschap was gegrondvest onder vrijwillig aanvaarde en humane leiding en waarin het goed was te leven. De schrijvers van deze tijd, die zich wagen aan een beschrijving van onze samenleving over enkele decennia, geven echter een heel ander beeld. Wie heeft niet af en toe vol afgrijzen de lectuur onderbroken van een boek als Het Soma Paradijs van Hux'.ey of erger nog van Orwell's 1984a Toch tekenen deze auteurs een samenleving, die gebouwd is op dezelfde beginselen als die van hun optimistische voorgangers Thomas More, Francis Bacon en Bellamy. Het enige verschil is, dat eerstgenoem de schrijvers leven in een tijd, waarin het toekomstbeeld van de collectivistisohe maatschappij bezig is zich te verwerke lijken. En van dichtbij ziet dat beeld er heel anders uit dan op een afstand. Voor al nu pas twee wereldoorlogen en een tijd van dictatuur en concentratiekampen achter ons liggen. Nu zelfs de meest ver stokte humanist moeilijk meer kan vol houden, dat de mens van nature goed is en nu duidelijk aan het licht kwam dat Nietzsche's Wille zur Macht onafwend baar vaardig %vordt over elke mens of mensengroep, die macht over anderen verkrijgt. (Zie ook pagina 2.) Het verkeersongeluk bij Lint Ned. chauffeur getuigt in Koblenz De Nederlandse chaffeur C. van Dam heeft zich thans naar Koblenz begeven daar voor de ambtenaar van het openbaar ministerie te getuigen over het verloop van het ongeluk, dat Zaterdag op de autobaanbrug over het Wiedtal bij Linz zes slachtoffers eiste. Van Dam Z3t" naast de chauffeur van de Nederlandse auto. die het ongeluk veroorzaakte-, maar hij had zich terstond uit de voeten ge maakt en was naar Nederland gegaan. De gearresteerde chauffeur van de Ne derlandse wagen. De B„ had zijn collega verzocht terug te keren om te getuigen. Twee Amsterdamse advocaten, de heren mr dr E. W. Cats en mr W. J. S. F. van Rompe, zullen een onderzoek In stellen naar de mogelijkheid om aan chauffeur De B. rechtskundige bijstand te verlenen. De in Streefkerk woonach tige ouders van De B. hebben aan beide advocaten opdracht gegeven onverwijld naar Duitsland te reizen. Van Dam verklaarde in Coblenz onder ede, dat hij door een wilde schreeuw van chauffeur De B. werd gewekt. De B. maakte hem duidelijk, dat de remmen niet wilden pakken. Van Dam consta teerde tegelijkertijd, aldus verklaarde hy, dat zijn kameraad bij een snelheid van ongeveer 60 km per uur probeerde naar een lagere versnelling over te schakelen. Toen dit niet gelukte, stuurde De B. op de berm van de weg aan en toen ook dit geen resultaat opleverde, hield De B. aan op de strook groen ln het midden van de weg. In een töd van enkele seconden was alles geprobeerd om de steeds toenemen de snelheid te verminderen. De auto reed echter tenslotte met razende vaart op het versmalde weggedeelte toe. Van Dam zei dat er zich behalve De B. en hijzelf geen andere personen in de chauffeurscabine bevonden. Verbroederingsfeest werd steekpartij Kwade dronk na uitspraak van rechter Een verbroederingsfeest Is dezer dagen in Nieuw-Dordrecht (gemeente Emmen) uitgelopen op een steekpartij. Zekere N. B. was die dag voor de politierechter in Assen geweest. Hy was in zyn woon plaats Nieuw Weerdinge indertyd twee plaatsgenoten, de gebroeders Roelof W. en Folkert W„ met een bïil te luf ge gaan, en daarvoor werd h(j nu veroor deeld tot een week gevangenisstraf. De straf viel nogal mee en de gebroeders waren vrö van wraakgevoelens. Daarom hebben ze er maar een uitje van ge maakt. In Assen, Emmen en Nieuw Dor drecht vierden ze een verbroederlngs- reest. Met vele borreltjes weid de prille vrede beklonken. De derde broeder van de familie W., Pieter, voegde zich by de feestvierenden. Toen de vredegevoelens totaal in de je never waren verdronken, schoot Pieter plotseling een oude grief te binnen. Die moest nu maar meteen worden uitge vochten. Hendrik B. liep ditmaal de klappen op. Met drie messteken in zyn rug ligt hy nu in het diaconessenhuis te Emmen. De cafébezoeker H. F., die tus senbeide wilde komen, kreeg een snee over zyn gezicht. Pieter en Roelof wachten nu in de cel te Emmen tot Hendrik beter is om dan samen weer naar Assen te gaan WEERBERICHT Tijdelijk regen £ot "openavond verwacht B Bllt: In de n*cht en och- tend tijdelijk regen, maar lat«r droog weer met ver- «|mT spreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind. ua ruimend van Zuid naar Zuid-West of West Minder koude nacht, overdag ongeveer dezelfde temperaturen ala vandaag. (Opgemaakt om tien uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1