Nieuwe dienstroosters bij de Ned. Spoorwegen Puistjes... DÉBRA1INF ,De groei van de stad' De betere haven 2 DINSDAG 27 OCTOBER 1953 Verlichting van lange werktijden Stoomlocomotief loopt per etmaal 130 km, electrisch materieel 450 km BIJ DE NEDERLANDSE'SPOORWEGEN zijn voor het personeel van de krachtvoer tuigen nieuwe dienstroosters samengesteld. Hoewel deze roosters nog niet door de minister zijn goedgekeurd, zijn ze met ingang van de winterdienstregeling al ingevoerd. De nieuwe roosters waren nodig om overschrijdingen van nachtdiensten tegen te gaan, maar bevatten geen wijzigingen van ver strekkende aard. Het personeel van de krachtvoer tuigen heeft met de nieuwe dienstroosters enige verlichting gekregen met betrekking tot lange diensten. Het is echter volkomen onjuist te veronder stellen, dat de wijzigingen verband houden met de jongste spoorwegonge lukken, zo is van de zijde der Ned. Spoorwegen opgemerkt. De algemene regel is de 48-urige werk week zodanig aan te houden, dat per twee weken 96 uur wordt gewerkt. Vol gens de wet mag voor electrisehe tractie tot 12 uur en voor stoomtractie tot 14 uur per dag worden gegaan. Slechts een klein percentage van de diensten gaat 10 uur per dag te boven, terwijl alle diensten beneden de 12 uur per dag blijven. In de practijk is het echter moeilijk de 96 uren in de twee weken precies aan te houden (welk aantal wettelijk tot 104 mag gaan). Het is namelijk wenselijk, het aantal uren uit te smeren, omdat dc man bij het eindigen van zijn dienst nog paar zijn standplaats terug moet. Om deze reden worden de dienstroosters op enmaakt voor acht weken vooruit. In die ?eht weken mogen de diensttijden nooit boven een totaal van viermaal 96 uren komen. Bij de stoomtractie liggen de dienst uren iets ongunstiger. De stoomlocomo tieven rijden hier en daar een dienstje en staan dan weer een tijdje stil. In deze dmnsttiiden is veel meer rust door min der rijtijden en meer wachttijden. Per et maal staat een stoomlocomotief tien uur 'stilstandtijden inbegrepen) en het elec- f-'sche materieel 23 uur voor een trein. P-r etmaal loopt een stoomlocomotief ]"9 km en het electrisch materieel 450 km. Niettemin is bij stoom het aantal diensturen nergens hoger dan het wette lijke aantal. Ziin in een week diensten van boven de 10 uur voorgekomen, dan komen de in de daarop volgende week de uren door diensten beneden de 10 terug. Met de uitvoering is het personeel, blijkens artikelen in de personeelsorga nen. zeer ingenomen. Tussen twee diensten moet een rusttijd ziin van tenminste 12 uur. In t- tereenvolgende weken moeten tenminste twee rusttijden zijn van 10 uur plus één van 12 uur. Voorts moeten er in drie weken tenminste rusttijden zijn van een maal 36 uur en tweemaal 30 uur. Wan neer in een kalenderkwartaal geen zes Zondagsrusten van 36 uur zijn gevallen, komt er in het volgende kwartaal een extra Zondagsrusttijd van 36 uur bij. I ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur. evenals vuile poriën en vetwormpjes.tioor het beroemde huidgeneesmiddel In de verlofdagen was vrijwel geen achterstand. De grootste achterstand was in September j.l., te weten vier pet. Moordzaak uit oorlog voor Krijgsraad Morgen dient voor de Krijgsraad te Velde-West de zaak tegen de 29-jarige L. W. R. B„ die op 10 Januari 1945 als lid de Binnenlandse Strijdkrachten dè Hagenaar H. J. Tol in diens brandstoffen- zaak aan het Slop van Willem Klein heeft doodgeschoten. B. trachtte met enkei mede-verzetsstrijders geld en levensmid delen van T. los te krijgen. Toen^ deze zich hiertegen verzette, vuurde schot in diens richting af. T. werd in de buik getroffen en overleed een week later. Pas na 8 jaar komt deze zaak n ior de Krijgsraad. Oudste inwoner van Delfzijl 100 jaar De oudste inwoner van Delfzjjl. de heer T. L. Sander, zal morgen 100 jaar den. De heer Sander is te Dettztjl" gebo- ;n en heeft daar zijn gehele leven ge- oond. Hy heeft er steeds naar verlangd, deze 100e geboortedag te mogen belen-en. De heer Sender heeft in 1945 _zijn .60- jarig huwelijksfeest gevierd, maar ver loor in datzelfde jaar zijn echtgenote. Hij is erg doof en slecht van gezicht. Zijn geheugen is echter nog uitstekend. „Klop op de deur" van Nederland Jai Narine Singh, de afgezette m r van Plaatselijk Bestuur in Brits- uyana, zal vandaag niet kunnen ver trekken voor zijn rondreis door Zuid- er Centraal-Amerika, daar de regering var Trinidad hem geen toestemming tot lan den wil geven op weg naar Caracas. Singh hoopt nu via Curagao naar Cara cas te kunnen gaan. Hij heeft de K.L.M. verzocht, voor hem toestemming te gen. om daar te landen, aldus Reutf Singh heeft verklaard, dat hij in 21 republieken van Centraal- en Zuid- Amerika lezingen wil houden denkbeeld dat Brits-, Frans- en Neder- 1 lands-Guyana één bondsstaat moeten gaan vormen, met de status minlon" en onder het beheer van de drie' Drie Hagenaars stalen in het rampgebied Straffen van 7 tot 10 maanden De Rotterdamse rechtbank veroordeel de vanmorgen drie Hagenaars die in de getroffen gebieden, .met name te Oude Tonge. verschillende goederen hadden gestolen. De 23-jarige havenarbeidèr J. W. van D. en de 25-jarige loswerkman P. K. kregen ieder 10 maanden gevange nisstraf met aftrek. De 32-jarige koop- D. A. B., die een handje had gehol pen. werd veroordeld tot 7 maanden met aftrek, waarvan 3 maanden voorv delijk. De 41-jarige muzikant H. T.. die de auto had bestuurd waarmede me it was getrokken, werd vrijgespro ken. daar de rechtbank het ten laste ge legde niet bewezen achtte. Commissie oordeelt: Suikerzieken geschikt voor bijna elk beroep .„In principe zijn diabetici (suiker zieken), die behoorlijk geregeld zijn /ie de diabetes enige tijd bestaan heeft, geschikt voor elk beroep, behou dens enkele uitzonderingen". Dit is de conclusie waartoe de medische advies- commisie. (Voorz. prof. dr F. S. P. var Buchem) van de Nederlandse Vereni ging van Suikerzieken is gekomen. Als uitzonderingen op bovenstaande conclusie noemt de commisie die be roepen, waarbij de werkindeling het ge bruik van maaltijden op normale gere gelde, tijden onmogelijk maakt, verder vervoerspersoneel. buschauffeurs, tram bestuurders. Elazenwasers. badmeesters, werkers op stelingen, steigers en ladders in hoogspanning. Sinds 1938 Stroomverbruik met 150 pet gestegen Binnen tien jaar opnieuw een verdubbeling? Het verbruik van electrisehe stroom in Nederland was vorig jaar bijna twee-en- half maal zo groot als in 1938. Voor de komende tien jaar verwacht men op nieuw een verdubbeling van het ver bruik over 1952. Vorig jaar werd uit de openbare stroom netten 632 kilowattuur (Kwh) per hoofd van de bevolking verbruikt tegen 596 Kwh in 1951 en 545 Kwh in 1950. Hierbij is verbruik uit particuliere centrales niet inbegrepen. De zogenaamde „piekbeperkingen" kon den worden opgeheven, omdat het aantal en de producties der centrales werd opge voerd. De Noord-Brabantse Amercen- ti-ale, de Amsterdamse Hemwegcentrale en de Dordtse centrale kwamen in ge bruik. Een nieuwe ÏJsselcentrale, een tweede Gelderse en een bij Buggenum (L.) zijn nog in aanbouw. Deze installaties zul len voorlopig in staat zjjn de groeiende vraag naar electriciteit op te vangen. Toch zal het nodig zijn nog nieuwe cen trales, o.m. te Utrecht en Rotterdam, bij te bouwen en bestaande uit te breiden. In 1952 werd ten behoeve van de open bare electriciteitsvoorziening 3.173.000 ton kolen. 198.000 ton olie en 2.670 millioen kubieke meter hoogovengas verstookt. In 1939 waren deze cijfers resp. 1.486.000 ton, 1.000 ton en 3.850 millioen kubieke meter. De „import" van stroom uit het buiten land (speciaal Duitsland) is aanzienlijk teruggelopen. Hoe snel we bezig zijn een volk van stedelingen te worden, blijkt wel heel duidelijk uit de cijfers die bij deze plaatjes vermeld zijnDe cijfers i spreken voor zichzélf. Alleen over de maatschappelijke en geestelijke oorzaken en gevolgen van de trek naar de stad zeggen zij ons niets, magr düarvan kunnen we allemaal wel het een en ander om ons heen opmerken. Toch is het zo sterker tot het bewustzijn doordringen dan plezierige dingen. De tijd die bij voorbeeld nodig is om een lucifer vol ledig te laten opbranden, zal ongetwij feld door iedereen uiterst kort worden genoemd. De dag is één lange aan eenschakeling van duizenden van deze perioden, doch slechts weinige van die momenten laten een spoor in ons be wustzijn achter. Maar neemt u nu eens een zilveren gulden tussen duim en wijsvinger en vraag aan een vriend de uiterste rand van de gulden met de vlam van een lucifer te verhitten, waarbij u overeen komt dat de gulden voor u is indien u er in slaagt het geldstuk vast te houden gedurende de tijd dat de lucifer brandt. Moet u de munt loslaten, dan vervalt het geld stuk aan uw vriend. Dit geeft de zeker heid dat uw vriend zal trachten de lucifer zo lang mogelijk brandende te houden; zo zijn vrienden nu eenmaal. Maar goed, wanneer u na afloop van het experiment de pijnlijke plekken aan uw vingertoppen bevoelt, zult u zich met ongekende duidelijkheid kun nen realiseren hoe geweldig lang de kortstondige levensduur van een luci fer ons kan toeschijnen. Door het pijn lijke gevoel in onze vingertoppen is bij wijze van spreken elk tijdsdeeltje dat de lucifer brandde tot ons be wustzijn doorgedrongen en volkomen beleefd, vandaar dat dit korte moment je zo'n langdurige indruk op ons maakte. En wie wel eens kortere of langere tijd in gevangenschap heeft doorge- een nacht van onzekerheid en kwelling éen volle week schijnt te duren, hoe enkele dagen de tijdsduur van maan den kunnen krijgen. Niet op de kalen der, maar in het bewustzijn. Want hoe meer prikkels tot het bewustzijn door dringen. hoe meer we beleven en hoe langer de tijd voor ons duurt. En om gekeerd. wanneer het bewustzijn geen, of onvoldoende prikkels ontvangt, schijnt de tijd korter te duren, 's Mor gens kunnen we opstaan met het ge voel of er sedert het inslapen nauwe lijks enige tijd verstreken is, terwijl er toch 7 of 8 uren verlopen zijn. En iemand die geruime tijd bewusteloos Is geweest kan zich vaak in het geheel niet voorstellen dat er uren, misschien wel dagen verstreken zijn na het mo ment dat hij de narcose kréég of door andere oorzaken buiten kennis raakte. Geen enkele prikkel van de buiten wereld is in die tijd tot zijn bewust zijn doorgedrongen, met het gevolg dat de sindsdien verstreken tijd voor hem eenvoudig niet heeft bestaan. Er zijn talrijke gevallen bekend van men sen die uit een langdurige bewusteloos heid bijkwamen en het gesprek voort zetten precies bij het woord dat werd afgebroken toen de bewusteloosheid intrad. In de dagen die sedert dien- waren verlopen hadden zij wel ge leefd. maar niets beleefd. En juist dit laatste appelleert aan ons gevoel voor tijd. Nu moeten we het nog steeds heb ben over dieren die in eenzelfde tijds bestek langer leven dan wij, maar die door deze inleiding een dag later aan bod komen dan we hadden beloofd. Maar waarheen we thans willen, zult u inmiddels wel vermoed hebben. Daaróvér morgen. (Nadruk verboden)- OMO-huis wordt in Nevem- ber toegekend De jury. die de zeer talrijke inzendin gen heeft te beoordelen, welke binnenge komen zijn op" de OMO-prijsvraag, is thans zo ver met haar werkzaamheden gevorderd, dat in de loop van November bekend gemaakt kan worden, welke in zender de beste tekst heeft ingestuurd én dus voor het „huis" in aanmerkin? komt. Tegelijkertijd zullen de overige prijswin- aars bekend worden gemaakt. Tunesië los van Frankrijk Aziatisch-Arab. resolutie in V.N. aangenomen De „Politieke Commissie" van de Alge- lene Vergadering der V.N. heeft giste- ?n met 29 tegen 22 stemmen, bij vijf ont houdingen, haar goedkeuring gehécht aan i, in gematigde bewoordingen gestelde, resolutie van de Aziatisch-Arabische groep, waarin wordt aanbevolen, maatregelen te nemen om te komen tot volledige souvéréinitèit van Tunesië. De resolutie, in haar huidige vorm, werd gesteund door het Sowjetblok. de Arabische-Aziatische groep, de Scandina vische landen, Zuid-Slavië en nationalis tisch China. Tegen stemden: Engeland. Amerika, Australië, Canada, Israël, Tur en Zuid-Afrika. De secretaris-gene raal der V.N. zal de inhoud der resolutie kennis van Frankrijk brengen, dat di behandeling van de Tunesische kwestie heeft geboycot. Het valt nog te bezien, of de resolutie in de Assemblée de vereiste meerderheid van twee-derden zal kr'ij- Bromfietser door bus gegrepen en gedood Op rét kruispunt bij de Buurtweg te Halsteren gisteravond de 55-jarigé W. ven Hees uit Bergen pp Zoom met zijn bromfiets door een autobus gegre pen en op slag gedood. De heer Van Hees was ambtenaar van het -Riiksanbeids- bpreau te Bergen op Zoom.. Hij laat vijf kinderen achter. In Gendt (Gld.) is gisteren de 7-ja- rige Maria Reuvers, die daar in een woonwagénkamp woonde, door eon auto bus van de G.T.W. aangereden. De kleine óverleed onmiddellijk. Haar zusje kreeg een schedelbasisfractuur. De chauffeur A. J, Markhof (20 jaar) uit Zandvoort, die Zaterdag te Aer- denhout met een bestelauto tegen de Zandvóortse tram botste, is in het zie kenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Op Donderdag 5 November zal te Wa terlandkerkje door de vereniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvan gers in West-Zeeuwsch-Vlaanderen het 100—jarig bestaan worden gevierd. Chuichill mist zijn zwaan Premier Churchill van Enge land is een kostbare en zeldzame zwaan kwijt. Het dier is van een donkergrijze Australische varië teit met rode snavel en vloog de vorige week Donderdag weg uit Chartwell in Kent. Iedereen die de vogel ziet. wordt verzocht, zich onmiddellijk met Churchill in verbinding te stellen. Dat ging maar van- knip, knip 1 De kapper Paul Wimborne is door de politierechter te Clerken- well in Engeland veroordeeld tot het betalen van een schadevergoe ding van 28 pond sterling, omdat hij het haar van een cliënte te kort geknipt had. Mevrouw May Hamiltón, wier haar eens tot haar middel reikte, verklaarde, dat Wimborne ge tracht had. haar er toe te bewegen van heur haar 25 centimeter af te knippen. Zij had toen gezegd: „Als je dat durft". ..Maar 't ging van knip. knip en mijn haar ging er af", zéi me vrouw Hamilton. „Ik sprong op uit de stoel". Wimborne zeide, dat hij heur haar alleen in vorm knipte, om het te kunnen permanenten. Bij de toekenning van de schadevergoeding aan mevrouw Hamilton zei de rechter, dat Wim borne „door zijn enthousiasme voor zijn werk, de voorzichtigheid uit het oog verloren had". Van het erf van School en Kerk Voor aangereden meisje 185.000 geëist Eén eis tot schadevergoeding ad f 185.000, door de vader van het thans ll-jarige meisje T. v. K. uit Amstelveen ingesteld tegen mr A. Baron van H. uit Amsterdam, was het onderwerp van een civiele procedure, welke gisteren voor de Amsterdamse rechtbank werd behandeld. Mr. Van H. was de bestuurder van de auto, waarmee het meisje op een Zondag in Mei 1950 nabij Amstelveen in botsing kwam, ten gevolge waarvan zij ernstig werd gewond en thans nog gedeeltelijk invalide is. De automobilist die door de kantonrechter en in hoger beroep, door de rechtbank tot f 100 boete werd veroordeeld, had, zoals hü toegaf, midden op de weg gereden. Hü had na het ongeluk wei gestopt, "maar was vrij wel onmiddellijk weer doorgereden. Slechts eenmaal had hü de zwaar ge troffen familie bezocht, waarbü hü f 100 achterliet, aldus de Tel. De raadsman van de baron noemde dé eis eén schandelüke overvraging. Uitspraak 7 December. Helicopters voor de walvisvangst De Westland Aircraft Limited in Enge land bouwt thans helicoptèrs voor Britse en Noorse walvisondernemingen. Het toestel is de Westland Sikorsky (S-55), die de effiency van de walvisvloot aan zienlijk zal vergroten. Ook in Japan be staat belangstelling voor helicopters. De toestellen zullen door de walvisvaarders worden medegenomen. De S-55 is een grotere uitgave van de S-51, die vorig jaar reeds 1400 walvissen heeft opge merkt op een vlucht van 185 uur op 9 tot 150 meter boven de zeespiegel, waar bij het toestel 13.500 vierkante mijl heeft afgezocht. Alexandra vindt geen gehoor Een gerechtshof te Parüs heeft giste- en een beroep van ex-koningin Alexan- Ira van Zuid-SIavlë tot verwerping van de eis tot echtscheiding van ex-koning Peter van Zuid-Slavië op grond van het feit, dat het koninklük paar niet blüvend Frankrijk woonachtig zou zün, van de hand gewezen. Rechter Ausset stelde vast, dat de ex- koningin in het afgelopen jaar acht maanden te Parüs heeft gewoond en dat het Hof daarom competent Is, de eis tot echtscheiding van de voormalige Zuid- Slavische koning te behandelen. Volgens ex-koningin Alexandra 2Ün haar echtgenoot en zijzelf in Spanje ge vestigd. ex-koningin kan in de komend' dagen tegen de uitspraak van het Parüse Hof in beroep gaan. Moskou protesteert bij Griekenland Togen de vestiging van Amerik. bases Rusland heeft er bij Griekenland in •en nota tegen geprotesteerd, dat de Amerikanen bases mogen inrichten op Grieks grondgebied. De vrede en veilig heid op de Balkan zouden er volgens het Kremlin door in gevaar zün geko men. „Griekenland moet de volle antwoordelükheid dragen voor de scherping van de internationale toe stand", aldus de nota. Een hevige brand kostte Kaapstad 2l/z millioen Nederlands schip Straat Banka in gevaar Een felle brand in de Tafelbaai (Kaap stad) heeft de afgelopen nacht een mo derne laad- en losplaats volkomen ver nield. De totale schade aan havenuitrus ting en opgeslagen goederen bedraagt, volgens A. P., ongeveer 2Vs millioen gul den. De sleepboten in de Tafelbaai lieten de schepen, die zij in touw hadden, in de steek om het Nederlandse schip Straat Banka, dat juist zijn lading had gelost, naar een verderop gelegen kade te trekken, omdat het door de vlammen werd bedreigd. Boven Kaapstad hingen dikke rook wolken, maar er zijn geen slachtoffers ge- Onderhoud tussen Bidault en Popowitsj de V.S. (waar hü de Algemene Vergade ring der V.N. heeft bijgewoond) naar Belgrado, te Parüs aangekomen. Vandaag zal hü een onderhoud hebben met zün Franse ambtgenoot, Bidault. Ds J. C. C. Trillaard in Zwijndrecht overleden Ds J. C. C. Trillaard, em.-predikant der Ned. Herv. Kerk, is in de leeftijd van 81 jaar in Zwündrecht overleden. De begrafenis zal morgen in Yerseke geschieden. Ds Trillaard werd in Maart 1900 beves- tigd tot predikant te Scherpenisse. In 1909 vertrok hij naar Aalburg en in 1912 naar H.I. Ambacht. Ten slotte diende hij 1913 tot zün emeritaat in December 1943 de gemeente van Zwyndrecht. Ook Geref. Meisjesbond wil subsidie het hoofdbestuur van de Geref. Jongelingsverbond heeft thans ook het bestuur van de Bond van Meisjesvereni gingen op G.G. met algemene stemmen j de conclusie vastgesteld dat er geen en kel bezwaar is ook overheidssubsidie te aanvaarden. In December zal in een bij- j zondere ledenvergadering de mening der .gesloten verenigingen worden ge- j vraagd. Van de commissie van advies i was alleen prof dr K. Dyk tegen. Bü dit besluit werd het bestuur van de Meisjesbond geleid door de overwe ging. dat contributieverhoging geen op lossing zou betekenen. De Bond voor Geref. Jeugdorganisatie, die reeds sinds 1923 subsidie ontvangt, is er een bewüs dat door de aanvaarding van subsidie geen enkele belemmering komt in de uitoefening van het werk overeenkomstig de doelstelling. Er wordt dan ook geen enkele voorwaarde aan verbonden, j Slechts wordt gecontroleerd of het geld i inderdaad voor het jeugdwerk besteed •ordt. Verder is men volkomen vrij in de besteding van het geld, aldus wordt op gemerkt in „Bouwen en Bewaren", het orgaan van de bond. Diesviering Delftsche Studenten Bond Van 28 tot en met 31 October wordt te Delft de 56ste dies van de Delftsche Stu denten Bond gevierd. Woensdag 28 October, 's middags van drie tot vyf uur worden sportwedstryden gehouden, o.a. zal de Bond een voetbal- wedstrijd spelen tegen de vereniging van T.H.-oc-rsoneel De Brug" met als inzet de T.H.-wisselbeker. Donderdag 29 October wordt in Schip- luiden de traditionele bondsmaaltüd ge- houden, 's Avonds is in de sociëteit „Tyché" de. oudejaarsavond en te mid dernacht spreekt de president de Nieuw jaarsrede uit. Vrijdag 30 October, 's middags om twee ïur, wordt de dies in de aula der T.H. officieel geopend. In een buitengewone bondsvergadering zal dan het erelidmaat schap worden aangeboden aan de heren ir D. P. Molenaar en ir J. H. de Bruijn, die zich byzonder verdienstelijk hebben gemaakt bij de aankoop van het nieuwe sociëteitsgebouw. Na de vergadering volgt een receptie in de sociëteit. 's Avonds wordt in Stads Doelen de gala-uitvoering gegeven. De Delftse Studenten Muziekvereni ging „Euphonia" geeft, o.l.v. Herman Haakmans. een concert en na de pauze vóert de Delftse Studenten Toneelvereni ging „Kachel" een één-acter op. Zaterdagmiddag 31 October wordt een Diespuzzlerit gehouden, georganiseerd J door de Delftse Studenten Motorclub „TT" (Technische Toeristen). Ambtsaanvaarding prol. Dijksterhuis Iets, wat tüdens de Christchurch-race Dr E. J. Dijksterhuis, benoemd tot bui- onmogelük was, nl. geen benzine op het tengewoon hoogleraar in de geschiedenis vliegveld waar een tussenlanding werd I van de wiskunde en de natuurwetenschap- gemaakt, is de KLM-Liftmasier Dr ir M. pen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, H. Damme tydens het weekeinde in Lon- heeft gisteren zijn ambt aanvaard met het den overkomen. De machine was van uitspreken van een rede: „Doel en Schiphol naar Londen vertrokken om i methode van de geschiedenis der exacte daar paarden op te halen met bestem-1 wetenschappen", ming New York. De staking Beroepingswerk Ned. Hcrv. Kerk Beroepen: te Dirksland H. Harke- ma te Zeist; te Hasselt A. Breure te Zeg veld; te Lage Vuursche W. van Tuyl te Lopik. die bedankte voor Veen iN.B.) en voor Renkum; te Stadskanaal J. S. Postma te Nyega-Opeinde. Aangenomen: naar Almkerk Mortier te Zuidland; de benoeming tot predikant-voorganger van de Herv. stich ting voor evangelisatie te Nijkerk G. W. van Tricht te Naarden: naar Boskoop (vac. G. C. Tromp) J. Pronk te Giessen- Oudekerk. Bedankt: voor Lienden K. Schip per te Goudswaard, die het beroep naar Waspik aannam. Geref. Kerken Beroepen: te Amsterdam (vac. G. van Wilgenburg) G. R. Visser te Rotter- dam-Zuid; te Zwagerveen S. de Vries te Sellingen; te Makkum-Kornwerd (tweede maal) P. B. Suurmond te Oppenhuizen, die dit beroep heeft aangenomen; te (Oenkerk J. v. Wijngaarden te Aaltcn. e n o m e n naar Voorthuizen, C. Ch. Griffioen te Willemstad, die be dankte voor Maasdyk. n k tvoor Nederhorst den Berg, D. C. Los te Stellendam. Chr. Geref. Kerken p e n te Amsterdam-West (vac.-Joh. Prins) M. W. Nieuwenhuijze te Den Haag-Centrum; te St. Thomas. On tario Canada (Free Chr. Ref. Church) W. Heerma te Groningen. n k tvoor Dokkum B. van Smeden te Rotterdam-Zuid. Geref. Gemeenten iroepen: te Sardis (Canada) Chr. Dam te Amsterdam. Remonstr. Broederschap aroepen: te Lochem F. Palm boom te Zwammerdam. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen: te Den Haag M- A. Mie- is te Krimpen a. c'.. IJssel. Herv. Geref. Bond Inwendige Zending vergadert De jaarvergadering van de Ned. Herv. Bond voor Inwendige Zending op Geref Grondslag zal op Vrijdag 13 November om half elf in Utrecht (dienstgebouw der N H. gemeente aan het Domplein) worden gehouden. Ds H. G. Abma van Rotterdam zal spreken over: „Een kerk die niet evangeliseert". Ds Jac. Thiessen met emeritaat Ds Jac. Thiessen. doopsgezind predi kant te Blokzyl, is voornemens nog dit jaar met emeritaat te gaan. Hij weid 1888 geboren en diende de gemeente va Ouddorp en Blokzyl. 't Belang van het Chr. onderwijs in Vlaanderen Vrijdagavond zal in een bijeenkomst in de Oosterkerk. o.Lv. ds C. Gilhuis, ds II. J. Hegger, Geref. predikant te Dender leeuw en voorheen leraar aan de R.K- seminarie in Brazilië, een rede houden over het belang van het Chr. in Vlaanderen. Vijf Vlaamse kinderen zullen een senetsje opvoeren. Liftmaster kreeg geen benzine in Londen Groter© machines dan normaal op lijndienst chauffeurs der tankauto's was de oor zaak, dat de Liftmaster geen benzine kon krijgen. Het vllegplan werd gewijzigd, zodat op een ander vliegveld getankt kon wórden. Zaterdag, Zondag en ook gisteren nog heeft de KLM op de lündienst naar Lon den grotere machines dan gewoonlük in gezet, die ook voor de terugreis benzine aan boord hadden. Normaal worden deze vluóhten met Convalrs 240 uitgevoerd. Behalve de Skymaster is thans ook de nieuwe Con vair 340 op deze route ge bruikt. Deze machine had nog niet eerder in een der lündiensten gevlogen en maak te nu noodgedwongen op de oudste route haar debuut. Gisteren aan het eind van de morgen was de toestand weer normaal en kon voor de terugvluchten in Londen getankt worden. Het lied der aethergolven OENSDAG 28 OCTOBER Hilversum I. 402 m. NCRV; 7 00 Nieuws 7.13 Gcwijdè muziek 7.45 Meditatie 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken 9.30 Voor de vrouw 9 40 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.16 „De Hoofdige Boer-', hoorspel rie 6.10 Gram. 6.30 Spei iet Chr. organisatie- en verenigingsleven i.45 Harprecital 7.00 Nieuws 7 10 Boekbe- ■preking 7.25 Gram. 7.30 Buitenlands over- Eicht 7.50 Viool en orgel 8.00 Radiokrant 8,20 Strijkorkest en sol. 9.10 De Rijn. levens- 14. „Ben je er jonkie nou weer?" „Brom nou maar niet, Aag", zei Kniertje. Goedkeurend bekeek ze de kamer. „Wat heb je gewerkt! Je kunt je overal Spie gelen, Aag „Thee heb ik ook, moe..." „Daar heb ik zin in", zei Kniertje- Een beetje jaloers zag Aag de.genegen blik van haar moeder naar Job. Ze vertelde van oom Arends bezoek. Maar Aagje zweeg, over wat haar zo had ontsteld. Ze verlangde nog naar de zee- Maar straks moest ze patronen raderen en knippen. Ze aten brood- Job zat dicht bij Kniertje. Hij vertelde van het Bijbelverhaal. Kniertje was dankbaar, dat Gods Woord zijn hart had geraakt. Die lamp scheen elke dag in haar huis. Maar ze lette niet steeds op dat licht. En dan werd ze jaloers op de -voorspoed van Tijmen en Dien. Maar 't zöu wel fijn zijn, als Dobbes schipper ook zegen kreeg. „Geschoten met vlijt, Gods zegén op de ar beid". was, bij 't schieten der netten, ook op zijn logger gezegd. Na 't danken moest Kniertje Frans met Job praten. „Zeg eens Quel heure est-il, moe?" „Quel heure est-il?" zei. ze gehoorzaam. „Weet je nog, wat dat betekent?" „Hoe laat is 't lachte Kniertje. „Nog vroeg genoeg, om naar de grootjes -te gaan. Daar moet ik ook wat goed maken, moe." „Is dan verder alles in orde?" zei Kniertje. „Née, maar ik weet wel, wat u bedoelt...." „Waaróm zucht u nou zo?" „Ik denk aan Gonda, zoals ze in 't veldje naar jou en mij keek HOOFDSTUK 3. BEREND 't Was Zondag. Kniertje wachtte na de kerkdienst met Aag en Job op haar ouders. Opa was deftig in 't zwart. Vroeger had hij zilveren gespen op de broeken gedragen. ANNIE VREELAND Evenals haar man was opoe de leeftijd der zeer sterken al dicht genaderd. De Zondagse kap omlijstte haar fijn gezicht. En nog was zij recht en rank voor haar jaren. Als meisje was zij. langs hotel Promenade en het borstbeeld van Huygens, over de Hoge Weg naar het Haagje gegaan. Ook de Bosjes wa ren toen nog in hun volle glorie geweest. Veel soortige vogels haddèn in de struiken geritsèld. Pluimgraven lieten zich léngs de boomstam men glijden. Op het ruiterpad hadden amazones gedraafd-; Als opoe een begrafenisstoet naar het Joodse kerkhof zag gaan, had ze aan het oude, nog-altijd- d walend-Ver bondsvolk gedacht. Fris bloemkoolblad had het zeebanket in haar emmertje koel gehouden. Voor hoge huizen ge hurkt, had ze de huidjes van de haring gevild. Opoe was toen een rank meisje, als Aagje nu. Haar fijn gezichtje had ook voor stadsheertjes bekoring gehad. Maar opoe had zich op een af stand gehouden. Een vissersdochter trouwde ook met een visser. En in de souterrains hadden de verhalen der „booien" opoe dikwijls een rilling bezorgd Geld en een mooi huis gingen met geluk niet steeds Dan woonde opoe liever in een smal straatje. Liefde hielp daar de last der armoe verlichten. Bij opa Mink had ze liefde gevonden. Maar ook zorg en verdriet had ze bijna een halve eeuw met hem gedeeld. En nog was er veel reden, om de Here dankbaar te zijn. „Blijf bij ons, Heer, want d'avond is gedaald", hoorde opoe graag zingen. Ze zat thuis in de leunstoel. Het koffieblad stond voor haar op tafel. Op het buffetje prijkte de fles, waarin opa, jaren geleden, een logger gewurmd had. Er boven hing, op fluweel geschilderd, een her innering aan het zilveren huwelijksfeest. „Ge denk de weg, in welke de Here U deze vijf en twintig jaar heeft geleid." Als in een schrijn was de Statenbijbel tussen blinkende, koperen klampen geklemd. Een pracht uitgave van Bunjan's Christenreis naar de eeuwigheid was eveneens een rijk bezit voor de grootjes De kanarie zong in het koperen kooitje. De Zondagse sfeer bekoorde Aag weer. Ze bracht koffie en kokende melk in de kamer. Een licht blauwe zomerjurk maakte haar jonger. .10 Gram. 7.15 Gymnastiek fieuws 8.18 Gram. 8.50 Vo. Gymnastiek 9.10 Gra VPRO: 10.00 Schoolradio VARA; 10 20 Voor g"12.00 Orgel en zang lz.30 Lanc -lededelingen 12.33 Voor h< .15 Ter .00 Gi en tuinbou' platteland 12.38 Gi toonstellingsagcnda i.18 Instrumcn 1.45 „De weg omhoog", caus. 2.00 Pi taire VPRO; 7.30 Voor c 11.15 Soclalistisc jeugd VARA: 8.00 ientaar 8.15 Mi 8.50 „De hu -12.00 Gramofor len 1.00 Gram. 1.10 Reportage 2.00 NI 2.10 Ooggetuigeverslag 2.30 Lichte m 3.00 Voor de scholen 4 00 Hoorspelen 5 00 Vespers 5.45 Causerieën 6.00 V 7.00 Nieuws 7 15 Sport 7.20 „Hoi dracht 1.00 Parleme muziek 1.45 Concert 1 8.00 Gev. prograr it 1.15 Licl de kinder 4.0Q Gov. rr 8.25 Sport 8.30 Gev 9.45 Hoorspel 11.00 11.45 Rhythmische 9.30 Gra Klank" iziek 12.05 Voord 11.15 Klankbeeld 12.05 12.56—1.00 Nli 11.4 5.00 Nieuws 5.10 Dar 1.00 Ni Schoolradio 3.40 Gram. --- - nuzlek 5.30' 5.50 Boi eking 6 00 Gram. 6 15 Causerie t dc soldaten 7.00 Nieuws 7.45 Grs i.00 Hoorspel met muziek 9.05 Gram 9.30 Concert 10.00 Nieuws 10.15 Gi 11.00 Gramofoonmuziek. Brussel. 484 m. 12.00 Gev Nieuws 1.15 Concert 2.00 Gr muziek 5.00 Nieuws 5.15 Gr; recital 5.50 Gram, 6.30 Grai 10.50— ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, 27 Oct. Geslaagd voor j doet economie: K P Terpstra, Amsterdam. AMSTERDAM, 26 Oct. (V.U.) Geslaagd i voor cand psychologie P K Vermeul. B W Lehmann. Amsterdam en A Jansen. Naar- AMSTERDAM. 24 Oct. (V.U.) Geslaagd voor cand ex medicijnen le ged; G J Brou wer te Zutphen. LEIDEN. 27 Oct. Geslaagd candidaats- cxamen godgeleerdheidde heer W Baars, UTRECHT. 26 F Altepo; R'dam; T Vlerlirtgsbi M R Beek Amsterdam: do G A van Arkel Utrecht cu: art 135 HO: mej A J M L Mam A M Feiertag Wijk-Maastrich :andidaat-notaris zijn geslaagd; J J[ Th Bekker, Tiel; W Z J Ber G H A de Bie. A'dar sum- C Everaars. R'dai Maastricht: M W van dt T J Hylaridos. Enkhuiz, dorp- mr E Kwakernaak. Arnher der Len. Groningen: Ch J Lubt Chr H M Mulder L L M Haanen, ïeuvel. Helmond; mr A Z N J M mr A H M de M Korbijn. Numans- rs. Roosendaal; E J Schwarze. J van Slooten. A'dam; K rcj M J M Stroom. Maas- G M Th Strouckcr lielen. Venlo; H B Vro van der Wal, Groningen ltcveer; mr E Wijten •m. Gr'onin- G J Wilts, a. Arnhem; Zeepost naar Oost en West Met de volgende schépen kan zeepost, worden verzonden. De data. waarop dé; correspondentie uiterlijk ter post moet; zijn bezorgd, staan achtêr de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nieuw-Guinea: m.s. Oranje <18 Nov.). Ned. Antillen: Baarn (3 Nov.). Suriname: m.s Stentor 11 Nov.). Zuid-Afrika: m.s. Edinburgh Castle <31 Oct) Canada: m.s. Prins Johan Willem Frlso (31 Oct.), m.s. Ame rican Counseller (5 Nov.). Argentinië en Chili: sü. Naviero (4 Nov.). Brazilië én Uruguay: s.s. Paraguay (2 November). Australië: s.s. Maloja (31 October), s.s. Strathmore C5 Nov.). Nieuw-Zeeland: via Engeland. Inlichtingen over de verzéndingsdata van postpakketten geven de postkan- Post voor Johan Maurits van Nassau i Conci iziek IC Voor het fregat Johan Maurits van Nas sau. van Korea op de thuisreis naai uziek 1.00deriand, diénen briefjes en briefpakjei 4 05 Lichte tpt een maximum gewicht van een 5.30 Piano- I gram. uit te reiken te San Diego, i vervoeren per zeepost, ui* rlijk 28 Octo ber op het marinepostkantoor te Amster- tendinften voor Nederland- loóO-,dom aanwezig te zijn. Brieven voor vs; Achter het IJzeren Gordijn; reiking te Midway moeten uiterlijk 30 Oc- radiodagboek (op 224 en 49 m.j. 1-tober om 12.00 uur aanwezig zijn. 0.15 Kamer-

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2