Jlieutue jTciltsrijc (Courant Eerste paal de grond in Paulus, de Hitleriaanse veldmaarschalk, thans in Duitse Sowjetzone Zullen Russen hem een leidende functie geven in Oostduitse leger? Televisie wordt toch een zaak van de omroep Man wilde zich van zijn 15 jaar oudere vrouw ontdoen Wist U Naar samenwerken in Europees verband 353 DINSDAG 27 OCTOBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,- per kwartaal; 2.— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9874 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINS CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlutnilKthiMtna ■libit la hgteupmt" Uit krijgsgevangenschap terug Benzine vloeit weer Londense stakers FIEDRICH VON PAULUS, de Duitse ex-veldmaarschalk, wiens enorme Viorvrrttori xxrorlr leger tien jaar geleden bij Stalingrad werd vernietigd, bevindt zich "clVUlien WeiK t*i momenteel in Oost-Duitsland. Hij was jarenlang de hoogstgeplaatste eet onder de Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie. Volgens de com- munistische radio, is hij thans uit Russische krijgsgevangenschap in zijn hifwïrk^ vaderland teruggekeerd. Het desbetreffende radiobericht zegt, dat Pau-gen over hun looneisen zullen worden lus er de voorkeur aan heeft gegeven in Oost-Duitsland te blijven en niet hervat. De 150 stakingsleiders hadden wil terugkeren naar West-Duitsland, waar zijn zoon en dochter wonen. |sis,eren al in he' 8eheim een resolutie Zijn vrouw is in 1949 in Baden-Baden gestorven. Reuter meldt, dat de tot ïet hervatten van de arbeid opgesteld zoon van Paulus niet gelooft, dat zijn vader een vrij man is. Hij acht het Zm"IZ'im'aSïnU Krattorfgmlil mogelijk, dat zijn vader in Oost-Duitsland verblijft, maar toch als krijgs-gekeurd. gevangene. De berichten spreken elkaar dus enigszins tegen. Het voornaamste motief voor het hei 1 speculaties c Hoe dit ook zij, breekt het niet. Westelijke waarne ning, dat Paulus, die zich als opperbevel hebber van het zesde Duitse leger het hoofd van 91.000 Duitse soldaten Februari 1943 overgaf, een belangrijke plaats in de Oostduitse regering of het Oostduitse leger zal gaan innemen. Na de nederlaag bij StaUngrad, in 1943, verzocht Paulus de Duitse troepen per radio de wapens neer te leg gen. Later kwamen berichten binnen, ilgens welke hij zou werken in dienst m het Sowjet-opperbevel tijdstip werd zelfs gemeld, dat hij bezig du zijn een „Duits bevrijdingsleger" te Drmen in de Sowjet-Unie. Paulus is thans 63 jaar. Westelijke 'aarnemers vermoeden, dat hij zich zal ansluiten bij de communistisch-gezinde nationaal-democratische partij, die be kend staat als de partij van de „kb nazi's. Tot die partij behoren zeer 1 gewezen S.S.-officieren, die thans dienen in het Oostduitse politieleger. Westelijke waarnemers achten waarschijnlijk, dat de Sowj et-regering pas heeft besloten Paulus vrij te laten, nadat hij zekere politieke toezeggingen had gedaan. Een groep uit Sowjet-krijgsgevangen- schap teruggekeerde generaals berichtte op 5 October jl., dat Paulus was veroor deeld tot 25 jaar gevangenisstraf, omdat hij er niet in zou zijn geslaagd, Duitse krijgsgevangenen tot het communisme te bekeren. De laatste keer, dat Paulus in het Wes ten is gezien, was in 1946, toen de Sow- jet-Russen hem naar Neurenberg brach ten als getuige in het proces tegen Rudolf Hess, Hermann Goering en ande- ~~ij zei toen, dat hij zich had aange- bij het door de communisten ge steunde „Nationale comité voor een vrij Duitsland", dat bestond uit Duitse com munisten. die naar de Sowjet-Unie waren uitgeweken, en Duitse krijgsge vangenen. De nederlaag bjj, Stalingrad, het zij hier in herinnering, gebracht, was niet te wijten aan de nalatigheid van Paulus, cb want hij heeft er Hitier verscheidene In malen op gewezen, dat het noodzakelijk 'Sb was de Duitse troepen uit Stalingrad on rug te trekken. Toen Paulus zich met zijn 91.000 overlevenden van 365.000 man aan de Russen overgaf, liet Hitier als represaille-maatregel de vrouw en dochter van Paulus do( Gestapo arresteren. Volgens vrijgelaten Duitse krijgsgevangenen, doceerde de ex-veldmaarschalk krijgswetenschappen aan een militaire academie te Moskou. De wereld vraagt zich met grote belang stelling af, of Paulus, de beroemde veld maarschalk uit de dagen van Hitier, thans een nieuwe rol zal gaan spelen, maar nu voor de Russen. Paulus heeft zyn zoon telegrafisch medegedeeld, dat hij uit krijgsgevangen schap is ontslagen en zich sedert gister avond in Berlijn bevindt. erk is, dat de staking zich naar de mening van haar leiders te ver verbreidde. „De zaak begon ons uit de hand te lopen",, verklaarde Frank White, de officiële woordvoerder van het sta kingscomité. „De actie is in een stadium gekomen, waarin wij beschuldigd zouden kunnen worden van het ontketi een soort revolutie," voegde White hier aan toe. Taalgeleerde die een begrip is Dr H. J. E. Endepols te Maas tricht viert morgen het feit, dat hij vijftig jaar geleden promo veerde tot doctor in de Neder landse letteren. Dr Endepols is vooral bekend geworden door zijn bewerking van Koenens Verklarend Handwoordenboek der Nederlandse Taal. Indertijd is hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Weer een kind vermist in de V.S. Bloedsporen en tekenen van een worsteling De politie van La Crosse in de Ame rikaanse staat Wisconsin heeft, geholpen door 150 studenten en een aantal bloed honden, alle bruggen en riolen rondom de stad afgezocht naar de 15-jarige Eve- =t 'lyn Hartley, die sinds Zaterdagavond wordt vermist. Het laatst was het meisje in 't huis van een zekere Viggo RasmuSen, waar ze op de baby paste. In het huls van Rasmusen ontdekte de politie bloed vlekken en tekenen die op een worsteling "luidden. In een kelder 'heeft men de bril en één van de schoenen van Evelyn ge vonden. De. bloedhonden raakten het spoor van het meisje bijster op twee blok ken van het huis van Rasmusen. De vader van Evelyn is hoogleraar 4e biologie aan het State College van La Crosse. Minister verandert zijn koers Algemeen programma blijft in handen van radioverenigingen Gladgeschoren vertrok luitenant ter zee derde klasse W. van Dop twee jaar geleden aan boord van het fregat Willem van der Zaan naar de Antillen en met een ruige baard keerde hij gisteren in Den Helder terug. Hij begroette zijn verloofde, mej. A. Tijsseling, op een allerhartelijkste, maar toch wel wat stekelige manier. Twaalf jaar geëist wegens poging tot moord Weerzinwekkend huwelijksdrama voor de Haagse rechtbank De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft hedenmorgen twaalf jaar met aftrek geëist tegen de instructeur van een rijschool J. J. P. van der P. Verdachte was ten laste gtlegd dat hij op 12 Maart jl. getracht heeft zijn vrouw met gas te vergiftigen. Van der P. had indertijd een adverten tie geplaatst, waarin hij een vrouw zocht om samen een zaak te beginnen. Op deze wijze kwam hij in contact met een Oos tenrijkse, met wie hij een sigarenwinkel begon. De coompagnons traden weldra in het huwelijk, doch dit bleek een niet erg gelukkige stap. Man en vrouw pas ten slecht bij elkaar. Toen zijn vrouw voor enige tijd naar Oostenrijk ging, maakte verdachte kennis met een an dere vrouw, tot wie wij zich meer aan getrokken gevoelde dan tot zijn 15 jaar oudere ega. Nadat verdachte's vrouw uit Oosten- jk was teruggekomen, kwam bij Van IN ITALIË STAKEN 200.000 MAN Naar schatting 200.000 arbeiders in de chemische industrie zijn vandaag in Italië in staking gegaan. Zij willen de directies dwingen, onderhandelingen te openen voor de hernieuwing van hun nationaal contract. Alle drie de vakbonden, de com munistische C.G.I.L. en de onafhankelijke C.I.S.L. en U.I.L. staan achter de staking, die 48 uur zal duren. Het ongeluk in West-Duitsland Reed Ned. chauffeur bij Neustadt roekeloos De Nederlandse chauffeur Dirk de B., wiens vrachtauto Zaterdagmiddag bij Neustadt (Duitsland) een ongeluk ver oorzaakte waarbij zes personen om het leven kwamen en zes anderen ernstig werden gewond, zou blijkens het onder zoek niet op de goede tijd hebben terug geschakeld, maar in de vijfde versnelling de hellende weg zyn afgereden. De bestuurder is, zoals men weet, ge arresteerd. HU wordt verdacht van' na latigheid bij het ryden en men verwacht dat hy tot een zware straf zal worden veroordeeld. Een oordeel over de vrachtauto kan pas morgen worden verwacht. Uit dit oordeel zal moeten blijken of inderdaad tijdens het byremmen de remleiding van de zware trekker is gebarsten, zoals aan vankelijk werd gemeld. Minister Mansholt in New York aangekomen Minister Mansholt is gisteren met de Noordam van de Holland-Araerika Lijn in New York aangekomen. Vandaar gaat hy naar Washington, waar hij drie da gen besprekingen zal voeren met zijr Amerikaanse ambtgenoot Ezra Taft Ben son. Vervolgens brengt hij, zoals mei- weet, een veertiendaags bezoek aan Su- der P. de gedachte op, hoe hij zich haar kon ontdoen. Bovendien was geprikkeld, omdat zijn echtgenote geen technische artikelen voor hem uit Oostenrijk had meegebracht, haar gevraagd had. Toen de vrouw in de nacht van 12 Mrt aar bed was gegaan, trok verdachte de keuken, gelegen naast het slaap- ertrek. de slangen van het gasfornuis i opende de kranen. Van der P. ging :lf in de winkel zitten wachten hoe de afloop van zijn daad zou zijn. Gelukkig werd de vrouw na anderhalf uur wak ker. bemerkte een sterke gaslucht, stond »n begaf zich naar de keuken, zij zag wat er gebeurd was- Aanvankelijk zweeg de vrouw hetgeen was voorgevallen en deelde dit n aan een buurman mee, die Van der P. een geduohte uitbrander toediende. Later stelde de vrouw haar broer van deze poging tot moord op de hoogte, die de zaak in handen van de politie gaf. Inspecteur W. M. van Andel, die het onderzoek had geleid, gaf als getuige een -beschrijving van de situatie Ook werd als getuige gehoord de vro- verdachte. Deze trachtte de zaak bagatelliseren en zeide helemaal n bang van haar man te zijn geworden at hij haar had aangedaan. De officier zei in zijn requisitoir dat Van der P. met cynische openhartigheid deze poging tot moord1 had toegegev Volgens een psychiatrisch rapport is v dachte toerekeningsvatbaar. Hij meende dat een zeer strenge straf op haar plaats was en eiste 12 jóar met aftrek. De verdediger mr G. A. Vos schetste uitvoerig de psychische gesteldheid van zijn cliënt, die nog nimmer met de justitie in aanraking was geweest. Hij vroeg clementie. Uitspraak 10 November. TI/fINISTER CALS heeft tegen het einde van de vorige week de omroep verenigingen een voorstel doen toe komen in zake het televisiebeleiö in de toekomst. Dit voorstel wijkt in sterke mate af van het oorspronkelijke zoge naamde „plan-Cals", volgens hetwelk een „algemeen programma" verzorgd zou moeten worden door een centrale stichting met een eigen programmastaf. die onafhankelijk van de omroepen zou zijn. Deze gedachte heeft de minister thans vrijwel volkomen losgelaten. Hij is min of meer tegemoetgekomen aan de en van de omroepverenigingen, die waarschijnlijk het oude „plan-Cals" als ïaanvaardbaar haddon verworpen. De minister stelt thans voor, een stich- ng te vormen waarin vertegenwoor digers der omroepverenigingen, een af gevaardigde van de Regering en ook enkele buitenstaanders zullen samen werken. Deze stichting zal het televisie- bestel moeten bepalen. Daarnaast zon een commissie, samen stellen door en werkende onder "vër- antwoprdelijkheid van de omroep verenigingen. het zogenaamde algemeen programa moeten opstellen. Daarbij zal de minister de totale zend- jd van dit programma bepalen. De uit voering blijft echter geheel bij de om roepverenigingen. De overige zendtijd wordt onder eigen verantwoordelijkheid eveneens door de omroepverenigingen verzorgd. Beide groepen zulen ongeveer gelijk aantal uren zendtijd krijgen. Stijgt het aantal zenduren, dan stijgt gelijkmatig de zendtijd voor het alge een programma Het plan van de Regering, dat de helft an de zendtijd door een centraal lichaam buiten de omroepverenigingen :ou worden verzorgd, is dus van de baan. De omroepverenigingen eisten de volledige verzorging van de zendtijd op. en aan deze eis is de minister thans te gemoet gekomen. Behalve de oppositie van de omroep verenigingen zal ongetwijfeld ook het verzet in de Tweede Kamer een rol heb ben gespeeld. Gevreesd werd, dat ei voor de oude plannen van de ministei geen meerderheid in de Kamer zou wor den gevonden. Vanmorgen om tien uur zouden v genwoordigers van de vier omroepver enigingen in Den Haag een bespreking hebben over de nieuwe voorstellen de regering. Op 1 Januari zal het aantal zenduren er week voor de televisie op 6 worden gebracht en men hoopt dit op te voeren tot 10. 12 en zelfs tot 24 uur per week. In het voorstel van de minister wordt :s de suggestie gedaan, zendtijd af te staan aan kerkgenootschappen deze daarom vragen. Met brandwonden overdekt, gesteund door kameraden, strompelden deze twee aan de dood ontsnapte Belgische mijn werkers gisterochtend in het daglicht, nadat zij urenlang in het aardedonker waren inge sloten geweest. Zes-en-twintig makkers kwamen om het leven, toen in een mijn bij Seraing een grote hoeveelheid mijngas tot ontploffing kwam. Veertien anderen konden worden gered. Wendt Faroek zich tot Int Gerechtshof? Volgens berichten in de Egyptische pers is ex-koning Faroek voorneme zich tot het Gerechtshof te Den Haag wenden met het verzoek, de naasting van zijn particuliere eigendommen c de Egyptische regering, ongedaan maken. De Libanese advocaat Edmond Rabbath zou de zaak voorbereiden. Thans in het Noorden 100 doden Italië werd opnieuw getroffen door wdtersnood Nauwelijks begint het water ln het verstroomde Calabrië te dalen, of een are zondvloed trof gisteren Noord- Italië. Als gevolg van hevige stortbuien overstroomden de Adige, de Adda en de Serio, terwijl de Po-dijken op sommige punten ernstig zijn verzwakt door de sterk gezwollen rivier. Volgens de eerste berichten van Reuter, zijn reeds onge veer 100 doden geteld. De gezinnen in de laaggelegen boer derijen bij Venetië moesten ijlings wor den geëvacueerd. Te Udine. ten Noorden van Venetië, kwamen twee militairen om het leven, doordat een wilde water- Mortiergranaten door kinderen ontvreemd Van de militaire schietheide te Hars kamp (gemeente Ede) is een aantal mor tiergranaten ontvreemd. Waarschijnlijk hebben kinderen de gevaarlijke projectie len meegenomen. De politie waarschuw de alle scholen en reed met een geluids wagen door Harskamp en omgeving, maar tot nu toe nog zonder resultaat. Men vreest dat de granaten ongelukken zullen veroorzaken. Na een vorige week gehouden schiet oefening met mortieren werden de niet ontplofte granaten, zoals gebruikelijk is, voorzichtig verzameld om later tot ont ploffing te worden gebracht. Dit zau nu Maandagochtend gebeuren, maar de mili tairen die hiermee waren belast, ontdek ten dat een aantal projectielen verdwe nen was. Afdrukken van schoenen in de zandgrond wijzen er op, dat kinderen de granaten meegenomen hebben. De kapitein S. J. S. van het Ned. schip Hondsrug (227 brt) is in Gravesend (Eng.) tot f 6 boete en betaling f 136 onkosten veroordeeld, daar hjj sen Woolwich en Gravesend zonder loods aan boord had gevaren. Déze foto werd genomen tijdens een grote plechtigheid, waarbij de Perzische Sjah een deel van de koninklijke landerijen onder arme boeren verdeelde. Uit dankbaarheid vielen de boeren één voor één voor de Sjah neer en kusten zijn voeten. DAT in Eelde ter aarde is besteld mevr. G. Bahler—Boerma, pionierster van het dorpshuiswezen in Nederland en opiicht- van het eerste Nederlandse dorps huis in Eelde. DAT de oude van Gronsveld bij Maas tricht, de enige nog bestaande „Franse" molen in Nederland, zal worden hersteld (kosten: f40.000), DAT de crematie van de Amsterdamse wethouder B. C. Franken a.s. Donderdag geschiedt en de gemeente de uitvaart op zich zal nemen. DAT de rampgemeente Steenbergen (N.-B geadopteerd door Maastricht, de burgemeester dezer gemeente tot burger van Steenbergen heeft benoemd. DAT het Duitse motorschip Werrastein I DAT in de haven van Rotterdam als (7200 b.r.t.) gisteravond bij het zgn. Leu- I 13.000ste schip van dit jaar is binnenge- Vlissingen komen de Venetiaanse Paolo II (5205 i-anmorgen b.r.t.) en vorig jaar het 13.000ste schip ;n- I op 11 November arriveerde. genaarshoofd ter hoogte de grond is gelopen en op eigen kracht is vlotgekom DAT W. Diemer te Musselkanaal (Gr.), een der pioniers van de socialis tische beweging in de Groninger veen koloniën, die enkele dagen geleden be noemd werd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, op 62-j. leeftijd is over leden. DAT het museum van Huis Doorn te Doorn op 1 November tot het voorjaar wordt gesloten en het aantal bezoekers dit seizoen ongeveer 55.000 bedroeg (5000 meer dan vorig jaar). DAT de wintervakbeurs voor koffers en lederwaren in de Jaarbeurs te Utrecht van 18—21 Januari wordt ge houden en de zomervakbeurs van 2629 Juli. DAT gisteren te Leeuwarden de omge komen straatje ver-vlieger L. Deibei is be graven, waarbij de commandant vlieg basis Leeuwarden er aan herinnerde, dat nog geen twee >jaren geleden een broer van de overledene bij een vliegtuig ongeluk het leven liet. DAT tot directeur van het nieuw* dustrieschap Zaanstreek m.i.v. 1 Januari 1954 is benoemd dr W. M. Otten, adjunét- secretaris van de directie van de Noord- Oostpolder. DAT een 23-j. monteur uit Nijmegen er een jongere vriend zijn aangehouden we gens een inbraak in een boerderij te Neer bosch, waarbij f 20.000 werd buitgemaakt en de buit thans is achterhaald. stroom hun kamp overspoelde. Enkele voorsteden van Rome stonden blank. Intussen regent het nog onophoudelijk, hetgeen de reddingswerkzaamheden stig bemoeilijkt. Opnieuw is er het oude beeld: een troosteloze watervlakte, waarop de regen gestadig neervalt, ter wijl hefschroefvliegtuigen af en aan vlie gen met voedsel en medicijnen. Een groot gevaar bedreigt volgens Reuter de bevolking van het stroomde gebied, n.l. het door ronddrij vende kadavers vergiftigde drinkv In één dorp werden 85 gevallen dysenterie geconstateerd. Uit verschillende midden- en Zuid- Italiaanse provincies wordt gemeld, dat het water ook daar ernstige schade heeft aangericht. Volgens de voorlopige schatting zyn in Calabrië bij de overstromingsramp de vorige week 5000 huizen vernield, zijn 100 km weg onbruikbaar geworden driekwart van de olyvenoogst en bijna de gehele citroenen-oogst verloren gaan. Als het water gezakt is. dienen twee maatregelen te worden getroffen, aldus de Italiaanse bladen: 1. herbebos sing en 2. regulering van de waterloop, waardoor overstromingsrampen wordet voorkomen. Vandaag omslag naar herfstweer (Van onze weerkundige medewerker) JET ZAG ER EIND VORIGE WEEK dat er ingrijpende veranderingen zouden plaats hebben. Maar vandaag is geen uitstel Tegen vanavond mag een storings front met enige regen worden wacht en dat zal dan als het begin nan een prciode met minder rustig weer mogen worden gezien. Ook aan de hoge temperaturen de laatste tijd met maxima nan 15 tot 17 graden Celsius zal morgei einde komen. Van Noordelijke breedte stroomt koude en onstabiele lucht over de Britse eilanden naar ons land. In de Schotse bergen komen al natte sneeuwbuien voor. De komende da- pen zal het onrustig blijven, terwijl later in de week nieuwe depressies zijn te verwachten. Buitengewoon zwaar zijn de laatste weken de regens die er in Italië vallen. Toen het Zondag bij ons zulk moei weer was, werd in Venetië 44 en in Rome 59 mm regen gemeten. Aan de rampzalige overstromingen in deze streken is dan ook nog geen einde gekomen. HET WEERIN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: fJET Z HET IS EEN TEKEN des tijds, dat de jongeren van tegenwoordig meer besef van politieke verantwoordelijkheid blijken te bezitten dan vele ouderen. Zulks is weer eens duidelijk gebleken uit de conferentie, die eind September te Utrecht werd gehouden, met welk tref fen de daar aanwezige jongeren bedoel den zich te bezinnen op de mogelijkheid in samenwerking in Europees verband. Maar deze conferentie heeft ook ge leerd dat. wil zij werkelijk beantwoor den aan het gestelde doel, zij op de juis te wijze dient te worden voorbereid. En hieraan heeft het deze conferentie, die hals over kop werd georganiseerd, wel enigszins ontbroken. Echter, waarom deze critiek op de jon geren, terwijl wij hen Juist ten voor beeld willen stellen? Om uit het falen hier van de jongeren de ouderen ae les te laten trekken, dat verantwoordelijk heid. niet geschraagd door voldoende le venservaring, geen goede basis kan vor en voor ingrijpende veranderingen ia is politieke bestel. Het treft ons niettemin steeds weer. De een deel der oudere generatie zich gemakkelijk van haar politieke ver antwoordelijkheid weet te ontdoen, waar bij men zich dan veelal beroept op de uitzonderlijk moeilijke en zware tijden, die we beleven. Vanzelfsprekend veroor zaakt deze houding, dat jongeren op te jeugdige leeftijd te veel verantwoorde lijkheid gaan aantrekken, waarmee ze veelal geen juiste weg weten. vaste richtlijn in onze nationale zowel als in onze internationale politiek, be hoeft geen verwondering te wekken. Het betreurenswaardige daarbij is. dat Nederland zich zo ook berooft van het apen. waarmede het het politieke ge klungel op Europees niveau zou kunnen bestrijden. Want ook op dit vlak blijkt men geen begrip te hebben van wat politiek eigenlijk vraagt. Nu zien wij in het ontbreken van een bewuste en krachtige politiek, dat het ontwerpen van ons toekomstige Europese huis niet berust in handen van architec ten. die voldoende bekwaam en tegen dit machtig object opgewassen zijn. Hier in ligt naar orrze mening de oorzaak van de hele opportunistische en overijlde po litiek der huidige Europese organen. Dat wij naar een federatief Europa moeten toegroeien daarvan zijn we overtuigd. Echter lijkt ons de wyze waar- thans bezig is de grondslagen te leggen voor een Verenigd Europa in strijd enig staatkundig principe. Wat voor goeds valt er te verwachten van het sa mengaan van een aantal politici, ener zijds bestaande uit idealisten zonder ge politiek confessie en anderzijds uit aan hun eigen toekomst werkende indi- idualisten? De invloed van de weinige welmenende politici is hiertegenover door het ontbreken van een politieke partij, als Welker exponent zij zich zouden kun nen opwerpen, uiteraard uiterst gering. Tj1 VENWEL, - ii miillof Londen Bruiïüj zw. bew. licht bew. tas? lijke politieke stem, maar dan een stem, sprekende namens de Christelijke par tijen in ons land, in dit heterogene inter nationale gezelschap indruk zal maken. Voor het laten horen van een krachtig geluid is het nog niet te laat, al dringt de tijd. Hier ligt een taak voor de leiders der Nederlandse Christelijke politieke par tijen, een taak die bestaat uit het opstel len van een gemeenschappelijk politiek program. Dit program zal de Nederland se Christelijke politieke vertegenwoor diging bij de Europese organen tot richt lijn moeten zijn. Het wil ons voorkomen, dat hier snelle actie een eerste vereiste is. In dit sta dium zullen verschilpunten, die er on getwijfeld zullen blijven bestaan, naar het tweede plan moeten worden verscho ven. opdat er zoveel mogelijk energie be schikbaar kome voor de strijd in de in ternationale politieke arena. Het zal im mers al moeite genoeg kosten om de gemeenschappelijke programpun ten te verdedigen, laat staan er door te krijgen. Er zullen er onder ons zijn. die zich afvragen, of Nederland nog wel een rol kan vervullen in dit internationale politieke spel. Zij zullen ons tegenwer pen. dat ons land te klein is om enige werkelijke invloed op de vorming van de nieuwe Europese gemeenschap te kun nen uitoefenen. s land mag dan slechts millipen inwoners tellen en zijn functie mag wellicht niet belangrijker zijn dan die van de hand aan het men selijk organisme, laten we ons dan toch goed realiseren, dat, willen wij de plaats van een sterke levenskrachtige hand kunnen innemen, het voor ons van vitaal belang is te weten, dat die hand deel zal zijn van een gezond en krachtig Onze plaats in het Europese geheel brengt nog iets anders mede en wel verantwoordelijkheid. Deze ver antwoordelijkheid zouden we als volgt willen formuleren: het mede verantwoor delijk zijn voor de deugdelijkheid van het ontwerp der toekomstige federatie Zo op het eerste oog lijkt deze omschrij ving niet zo erg verontrustend. Maar het wil toch maar dit zeggen, dat als een maal die politieke volkerengemeenschap tot stand zal zyn gekomen en achteraf zou blijken, dat zij niet beantwoordt aan de gestelde verwachtingen en wij mo gen toch wel veronderstellen, dat wij als volk bepaalde wensèn zullen hebben, waarmede wjj gaarne in internationaal verband rekening zien gehouden vjj die eenmaal op ons genomen medeverant woordelijkheid voor de regels van dit politieke spel niet van ons kunnen af wentelen. Daarbij denken we wel in de eerste plaats aan de eerbiediging van de rech ten en vrijheden van de mwis. Tijdelijk zegen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met tijdelijk regen, maar lpter op de dag uit het Westen opklaringen. Matige, langs de kust nu en dan krachtige wind, aan vankelijk tussen Zuid-Oost en Zuid, later draaiend naar Westelijke richtingen. Iets lagere middag- temperaturen. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 7.27 tot 17.20 uur; maan 22.17 tot 13.57 uur. Op 29 October L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1