"Or Schouten hield magistrale rede in lege Kamer s Vrijere loonvorming hoogst noodzakelijk 4= Vijf geweldige kazernes thans officieel in gebruik JEUK S D.D.D. VfRIGLEY' C.N.V. loste startschot voor de jaarlijkse November-actie ABDIJSIROOP Zoutindustrie door levering van aardgas niet bevoordeeld DE Boeren ongerust over politiek van de regering Toren wordt hersteld - gemeente gaat huizen bouwen 53 EUWE LEIDSCHE COUHANT WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 (Van onze Parlementsredactie) vinsjeen vrijwel lege Kamer begon gisteravond om 8 uur dr Jan Schouten ndHR.) zijn rede over de rijksbegroting 1954. Hij zeide meer voor een ^a:yiftelijke voorbehandeling van de begroting te voelen. De minister van 'heianciën kan dan rustiger antwoord geven. Hij meende dat de minister pioiu gunstig woord verdient om de wijze waarop hij de millioenennota loe!henstelde. De heer Schouten wijdde eerst enige aandacht aan de begro- J^cijte, waarin hij aanmerkelijke verschillen meende op te merken. i begrotingen van vorige jaren, tot 1951, tonen dezelfde verschillen. Er '-ar;Wus systeem in de fouten en spr. was daar niet bijzonder over te spreken. ntgel noemc*e ..verdrietelijkheden", andle heer Schouten vond het verleidelijk denir de aardgaspolitiek enige vragen te heften- Hij bedwong zich echter, omdat verfhans moeilijk kunnen worden bespro ei Maar hij vroeg wel informaties t0?fct wet. .z4 n.L Lerepn de h iag jalisatie van de kolenprij: '"■iïrent in deze begroting elke aandui- g ontbreekt. ibro. De defensieuitgaven s Mver de defensie-uitgaven merkte de Ir Schouten op, dat de Kamer eindelijk ne' weten waar zij aan toe is. Het was niet duidelijk op welke periode de begroting genoemde cijfers be ng hebben, op een periode van 4 of ele heer Schouten drong aan op een dfeiging van de Comptabiliteitswet. Het okefcel van af- en overschrijvingen zoals ielel thans wordt toegepast in de begroting leldjredigde spr. allerminst. heer Schouten koesterde de vrees, het begrotingstekort van ƒ650 mil- laag is geschat. Van de opmer- dat de Watersnooduitgaven en die de Oorlogsschade aflopen was hij lig onder de indruk. Welke conse- ies zullen de rapporten van de •commissie hebben? staat voor de vraag of hij de be- g en de belasting-ontwerpen kan [vaarden. Hij beantwoordt die vraag testigend op grond van het feit dat de tomsten over de voorbije 6 jaar gun- iel - uiterst licht v sr- Ier zijn geweest dan werd verwacht, rdalde komende Jaren moeten we in ge- Amjen overleg komen tot verlaging van de algaven, aldus spr. We kunnen er niet (Von uitgaan, dat er later wel weer mee- folejlers zullen komen, denlpr. meende dat er Iets moet gedaan Cuijlrden voor de groepen, die getroffen (Walrden, zowel door de huur- als de loons- :hellhoging: de middenstanders, die moeite wiben het hoofd boven water te hou- Boi. Huurverhoging nieuwe woningen moet tot een rede- peil teruggebracht worden. Spr. voor een verdere stijging van de bouw- Dat schept de mogelijkheid, dat sen liever met de samenwoning rondtobben, dan dergelijke huren gevraagd zullen worden te betalen. De loonsverhoging be heer Schouten meende, dat de Veifcg der onderhandelingen bij de loons- r)-jhoging veel te rekenkundig is geweest, ishdèi de arbeiderswereld vraagt: Waarom dén niet 6 procent. Als het antwoord op ystte vraag wordt neergelegd In rappor- k, die alleen toegankelijk zijn voor eye iten. telq ge\ weede rijbaan Arnhem- Nijmegen in gebruik tweede rijbaan van de drukke rijks- ArnhemNijmegen wordt morgen in uik genomen. Ook voor het verkeer Bemmel en Doornenburg is deze ide rijbaan van betekenis, daar thans meer via de Rijndijk langs Huissen [Angeren behoeft te worden gereden. A.N.W.B., die hier reeds voorlopige zers heeft aangebracht, zal deze enkele dagen door definitieve ver- Jteijigen. Van de vijftien richtings- en ichtingsborden zullen er elf van eflecterend materiaal worden voor- I, zodat het verkeer ook bij duisternis i hier snel en .gemakkelijk zal kunnen interen. Het is voor de eerste maal dat jjjA.N.W.B. op deze schaal overgaat tot T plaatsen van deze lichtreflecterende ?e?omiliebeiichten uit andere bladen ka#>VERLEDEN: A F M Böhm, man. 80 Jr. rdam; K W Zwart-Avis, vr, Montreal. Can.; !J Doodeheefver-Grootewal. vr. 80 Jr. Am- H Baggelaar. man. 90 Jr. Zetten: Zerbeek van der Sandc. man, 60 Jr. man. 69 Jr. Arn- vr.. 57 1r. Goes; 3 Jr. R-dam; A L E J Duvekot-Berg. mathematici en statistici dan duizelt het spr. Zo noodzakelijk als het loonstelsel was na de oorlog, zo noodzakelijk Is het nu, dat het wordt afgeschaft. Het is veel te centralistisch. In een te beperkte kring wordt over dit onderwerp gesproken als men het dan niet eens wordt moet de regering beslissen. Voorts verlegt dit stel sel de verantwoordelijkheid, zoals thans geschiedt. De regering beslist. Zonder onderzoek. De regering stelt een standaardloon voor dat zo dicht bij het minimum ligt, dat het in ^lk opzicht verantwoord schijnt. Op honderdtallen plaatsen in Neder land en door duizenden mensen worden de bepalingen der collectieve contracten overtreden en worden zwarte lonen be taald. In het landbouwbedrijf en in de bouw vakken ligt het zo. Men mag niet overgaan tot een mecha nistische egalisering van de beloning van de arbeid. Ambon en de Ambonnezen Spr. sp/ak vervolgens over Ambon en Ambonnezen. Ambon is onrechtvaardig be handeld. Het was deel van een deelstaat, zoals overeengekomen was. In strijd met de beginselen van de moraal is Ambon Dpgeofferd aan de unltaristische staat Indonesië. De regering moet dit onrecht als on recht zien en het moet dit zoveel mogelijk herstellen. Dat kan ook in Indirecte zin. Laat ze een toestand scheppen waarbij de Ambonnezen de kans krijgen vrijwillig naar hun vaderland terug te keren. Over de opmerkingen, die mr Burger maakte over het bestaansrecht van Chr. politieke partijen, zei de heer Schouten, dat de socialistische leider dit brok wer kelijkheid moet willen zien. Toen de heer Burger uitriep, dat de A.R. partij geen doorbraak kent en dat hij dus niet kon overkomen, antwoordde dr Schouten: een fatsoenlijk mens kan altijd komen. Overigens meende hij, onder grote bijval, van de Kamer, dat de heer Burger, als er geen P. v. d. A. was, van alles zou kun nen zijn, maar geen A.R. Legering van 50.000 man Ideaaleen goed onderdak voor de soldaat, want om hem gaat het VIJF MODERNE kazernementen, waarin 50.009 militairen zijn gehuis vest, zijn gisteren door de bouwers officieel aan het rijk overgedragen. Het zijn de in Amerikaanse stijl opgetrokken legerplaatsen te Ermelo, Nunspeet, Oldebroek, Ossendrecht en Steenwijkerwold, die in recordtempo zijn gebouwd door de N.V. Midden-Nederland. De plechtigheid van de overdracht werd gehouden in de legerplaats Nunspeet, tussen Nunspeet en Elspeet. Onder de aanwezigen bevond zich staatssecretaris mr F. J. Kra nenburg. ook een geestelijk evenwicht in een har monisch milieu, zou verzekeren. Het ging toch in de eerste plaats om de sol daten, zei kol. Stumphius. Hierna maakten de aanwezigen nog :n rondgang door het zojuist gereed gekomen officierenverblijf. De N.V. Mid den-Nederland bood tot slot een receptie Nadat aan de aanwezige dames der of ficieren bloemen waren aangeboden, gaf de heer L. van Eesteren, voorzitter van de raad van bestuur der N.V. Midden- Nederland, een overzicht van de bouw deze kazernes. In totaal werd meer dan 1.000.000 ton aan materialen ver werkt. Veertien duizend arbeiders heb ben 14 millioen man-uren gewerkt. Staatssecretaris mr F. J. Kranenburg zette uiteen, dat de Nederlandse troepen sterkte plotseling met grote snelheid moest worden uitgebreid, en dat men door deze huisvesting daarin volledig geslaagd. Spreker roemde de samen- Icing van overheid en bouwers. „Wij zijn trots op hetgeen tot stand is ge bracht". Spreker bracht verder hulde aan de genie, die eigenlijk de schepper en de uitvoerder van dit grote werk was. „Na generaties zullen de genie-officieren van deze dagen nog met trots terugzien op hetgeen in zo korte tijd werd bereikt". Binnen enkele weken zullen brigade generaal A. Burgdorffer, directeur van gebouwen werken en terreinen en kolo nel J. C. Stumphius, hoofd van het cen traal bouwbureau der genie, de dienst verlaten. Dit werk is het hoogtepunt ge weest van hun militaire carrière. Kolonel Stumphius wees op de afwij kende architectuur van de kazernes, die de aandacht hadden getrokken van archi tecten in binnen- en buitenland. Het ideaal was geweest, aan de soldaten een behoorlijk onderdak te verschaffen, dat niet alleen lichamelijke gezondheid, maar Wegens valse aan klacht 3 weken geëist Buurman beschuldigd van vrijheidsberoving In hoger beroep ls gistermiddag voor het Amsterdams gerechtshof drie weken geëist tegen de 63-jarige gepensionneerde adjudant-onderofficier H. B. uit Heiloo. Verdachte was door de Alkmaarse politie rechter tot f 100 boete veroordeeld, omdat hij bij de politie opzettelijk een valse aanklacht had ingediend tegen zijn buur- lan, de vertegenwoordiger H. G. De verstandhouding tussen het tweetal liet wel wat te wensen over. B. had een brief geschreven aan de politie, waarin hij zijn buurman ervan beschuldigde, dat zijn oude moeder van haar vrijheid beroofde. Hij tekende de brief met een onleesbare handtekening en gooide hem In Amsterdam in een postbus. Bovendien schreef hij in het epistel, dat de buurman allerlei bescheiden, die voor de moeder bestemd waren, zelf in ontvangst nam en er over beschikte. Later schreef verdachte nog een brief aan de werkgever van zijn buurman. „Uw vertegenwoordiger misbruikt uw tijd. Hij gaat 's morgens pas om 10 uur weg en komt om 3 uur al weer thuis. De orders doet hij telefonisch af". Tot slot had hij bij de politie een aan klacht tegen zijn vijand ingediend, vol gens welke deze zijn hond en kat met een windbuks had doodgeschoten. Dit bleek niet waar te zijn. Het hof zal in deze zaak op 3 Novem ber uitspraak doen. xlektekli diep In de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN rabben.De hel longen in Rotterdam na aan rijding overleden In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam s de 14-jarige Cornells van der Waal uit de Gaffelstraat overleden. De jongen was p de West-Kruiskade voor de achter delen van een vrachtauto gevallen, waar- a hij werd overreden en ernstig werd gewond. Weekstaat Ned. Bank Goud en deviezen op recordhoogte Voor het eerst sinds 30 Juni is er vol gens de verkorte balans van de Neder- landsche Bank geen verandering ge komen in de goudvoorraad. Deze bleef iveranderd op 2.775 millioen. De de viezenreserve werd echter met 18 mil lioen versterkt, zodat goud en deviezen tezamen een nieuw hoogterecord hebben behaald voor het lopende jaar er 07,8 min zijn beland. Ook het tegoed de handelsbanken vertoont eer cord. Dit bedraagt thans 400 min, tegen hoogste stand van 357 min op Augustus. n en ander houdt verband met de gestadige deviezenaanwas en het niet verlengen van schatkistpapier. Het Rijk zag zijn tegoed opnieuw achteruitgaan i wel met 36 min tot 664 min. De bankbiljettencirculatie is slechts met 20 min verminderd. Zij bedraagt thans 3.006,6 min, hetgeen 25 min is dan tijdens hetzelfde tijdstip de vorige maand. De overige wijzigingen van weinig betekenis. De geldmarkt heeft nog steeds te kampen met eei veel aan middelen, daggeld blijft oi anderd een half procent en is vrijwel niet plaatsen. )e weekstaat van de Ned. Bank geeft volgende cijfers, in millioenen guldens. 19/10 20/10 216.6 216.6 37.1 355 23.7 23.7 en zilver 2.791.1 2.790.8 in buitenl. geld 1.509.7 1.511. betaalmiddelen 0 8 0 it bet.-accoorden 228.9 226 inkbiljetten (oude) 31.2 31.2 3.096.6 3.116.0 10.0 21.2 Schiphol zat potdicht door de mist Op Schiphol was gisteravond wegens de mist geen verkeer. In de wachtkamers i tientallen passagiers, vooral met be stemming Londen, maar ook Londen Airport zat dicht. Onder de passagiers voor Engeland be- 'onden zich er velen, die vandaag in het Wembleystadion de voetbalwedstrijd Engeland tegen het F.I.F.A.-elftal bij te wonen. Om half tien verlieten de reizigers allen het vliegveld. Sommigen van hen spoed den zich naar Hoek van Holland om daar achtboot te nemen, anderen v door de K.L.M. onderdak verleend hotels. RuppertGetuigen kent geen rustpauze" Manifest over jongste loon-actie verscheen in oplaag van 1 millioen exemplaren (Van een onzer verslaggevers) Het Chr. Nationaal Vakverbond hield gisteren te Utrecht weer de bijeenkomst met de sprekers, die het woord zullen voeren op de vergaderingen in de Novem ber-actie. Honderd sprekers zullen optre den op de 300 vergaderingen die alom in het land, in de grote steden maar ook in kleine dorpen, worden belegd. Eigenlijk is de actie al begonnen, want Vlaardin- gen was er dit jaar erg vroeg bij en hield al op 13 October een propaganda-bijeen- komst. Deze maand zullen Leeuwarden en Dordrecht nog volgen, resp. op 27 en 29 October. Eerst in November zullen er echter vrijwel avond aan avond meerdere vergaderingen tegelijk worden gehouden en dan breekt voor de bestuurders wel een vermoeiende tijd aan. Te Utrecht heeft men zich op dit werk voorbereid in gezamenlijk overleg, maar ook in geza menlijk gebed. Onder leiding van de voorzitter, de heer M. Ruppert, werd hier gesproken over de noodzakelijkheid van deze actie en over de wijze, waarop ze het beste kan worden gevoerd. Een vakbeweging die niet steeds opnieuw haar beginselen uitdraagt en haar oproep laat uitgaan tot de Christen- arbeiders, is bezig innerlijk te verschrom pelen, zo werd opgemerkt. In de eerste plaats, omdat getuigen geen rustpauze kent. Maar ook omdat leder jaar een nieuwe generatie binnentreedt in de we reld van de arbeid, die weer opnieuw voor de Chr. vakbewegiing moet worden gewonnen. Op alle vergaderingen zullen twee on derwerpen worden behandeld, n.l. „Een vraag" en „Uw antwoord". In het eerste zal de vraag worden gesteld, hoe het toch komt dat het soms schijnt dat het mede leven van de leden met de Chr. vakbe weging afneemt naarmate haar invloed en betekenis groeit. De oorzaken worden besproken en geconstateerd wordt, dat de vraag niet moet zijn: „Wat heb ik aan de Chr. vakbeweging?", maar: „Wat doe ik voor de Chr. vakbeweging?" Het antwoord, dat de vakbeweging van haar leden vraagt, is dan mede-leven, mede-werken en mede-werven met en voor hun organisatie. Op de najaarsver gaderingen zal ook aan de leden worden gevraagd om een extra bijdrage van 50 cent ten behoeve van de arbeid, die door de heer K. de Boer op Nieuw Guinea wordt verricht. Daar op de najaarsvergaderingen door gaans 60 a 70.000 mensen worden bereikt, is deze actie elk jaar weer een hoogte punt in het leven van het C.N.V. Natuur lijk hebben de bijeenkomsten alleen zin, als ze ln elke plaats de inleiding vormen op een intensieve huisbezoekactie bij de ongeorganiseerden door de leden zelf. Hiervoor zal weldra een speciaal ge schriftje verschijnen, dat als introductie bij het huisbezoek dienen kan. Geheel los van deze actie kwam giste ren nog een andere uitgave van C.N.V. van de pers, n.l. een manifest de gang van zaken bjj de jongste loon onderhandelingen. Dit stuk verscheen in een oplage van 1 millioen exemplaren en zal over het gehele land worden ver spreid. Ook Hoge Raad meent: Abonné's vormen geen besloten kring Beroep verworpen in zake voetbalprijsvraag De Hoge Raad heeft gisteren in dt zaak van de voetbalprijsvraag, georgani seerd door de dagbladen De Telegraaf er Het Nieuws van de Dag, het beroep in cassatie verworpen. BIJ de prijsvraag konden zy. die reeds enige tijd abonnë waren, een coupon in zenden, waarop van twaalf voetbalwed strijden moest worden ingevuld welke club zo winnen of wel. dat de wedstrijd in een gelijk spel zou eindigen. De kantonrechter te Amsterdam gaf een vrijspraak van de ten laste gelegde overtreding der loterijwet. De Amster damse rechtbank sprak echter een oordeling uit. Zij verwierp het ven dat men hier met een „besloten kring" te doen zou hebben. De Hoge Raad heeft het beroep in caa- satle verworpen, overwegende dat een zc talrijke groep van personen, waarvar een ieder slechts deel uitmaakt uit hoof de van zijn hoedanigheid van abonné van eenzelfde dagblad, niet kan worden be schouwd als een besloten kring. Model"- instructeur Militairen staan terecht Een jaar gevangenisstraf (m.a.) eiste de advocaat-fiscaal bij het Hoog Mili tair Gerechtshof tegen de huzaar A. M. in G. uit Brummen wegens het afleg- ;n van een meineed in een procedure 'er een natuurlijk vaderschap. Korporaal A. J. F. uit Schiedam had zich een pakketje van een Koreastryder toegeëigend, waarvoor hij tot zes maan den gevangenisstraf (m.a.). alsmede ver laging tot de rang van soldaat was ge straft. De advocaat-generaal eiste van morgen voor het Hoog Militair Gerechts hof bevestiging van het vonnis. Nêd. schip aan de grond op Zweeds meer Het 250 ton metende m.s. Schokland uit Zwolle is gisteren op het Malar-meer de buurt van Stockholm aan de grond gelopen. Het schip was met graan onder weg van de aan het meer gelegen stad Arboga naar Rotterdam. Tengevolge van de stranding werd het gehele scheepvaart verkeer op de Arboga-rivier, de verbin ding tussen het Malarmeer en de Oostzee, gestremd. De Zeemeeuw (200 ton) van de rederij Wijnne en Barends te Groningen, die Zondag aan de grond liep bij de eilandengroep ten Noordoosten van Oeland (Zweden), is gisteren door het bergingsvaartuig Karl de haven van Oskarshamn binnengesleept. De Zee meeuw heeft verscheidene lekken en zware schade aan het roer opgelopen. Sir Robert BrookePopham overleden Opper-luchtmaarschalk Sir Robert Brooke-Popham, die ten tijde van Pearl Harbor Brits opperbevelhebber in het Verre Oosten was, is gisteren op 75-j. leeftijd te Halton (Engeland) overleden. In de eerste wereldoorlog was hij ééh van de eerste piloten, die in Aug. 1914 over de Duitse linies vloog. SkEL BUITENAOEM Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: 's werelds beste hoestsiroop Minister Zijlstra antwoordt Tijdelijke maatregel, die van belang is voor de gasproductie E LEVERING VAN AARDGAS aan de Kon. Ned. Zoutindustrie te Hengelo is maar van tijdelijke aard en betékent geen omwenteling in het gasbeleid. Dit heeft minister Zylstra geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Nederrhorst (P.v.d.A De minister blijft van mening dat aardgas in de eerste plaats het plaatselijk gepro duceerde kolengas moet vervangen dus voor huishoudelijk verbruik en ook wel voor industrieel gebruik, maar niet voor zgn. ondervuring van stoomketels. De Ned- Aardolie Maatschappij had de minister verzocht, maatregelen te treffen, 'aardoor met ingang van 1 Februari 1954 hoeveelheid van 200.000 kub. dgas per dag kon worden afgenomen het gebied van Tubbergen en Dene kamp, en wel om productietechnische redenen. Bovendien werd verzocht, in gebied van Coevorden zo spoedig mogelijk 100.000 kub. meter per dag ge durende twee jaar af te laten nemen. s een extra-levering boven het reeds door de N A.M. aan de Staat aangeboden kwantum van 400.000 kub- meter per dag gedurende 20 jaar. Het is nog niet mogelijk déze hoe veelheid by de gasfabrieken in het Noordoosten van het land af te zetten ter vervanging van de kolengaspro- ductie. Daarom moest wel naar een tijdelijke andere bestemming worden gezocht. Men moest daarvoor een af nemer hebben met zeer gelijkmatige en bestendige afname. Aan deze eis voldoet de Kon. Ned. Zoutindustrie. Vandaar dat deze aan de onderneming aardgas voor twee jaar is aangeboden voor gebruik in haar ketelhuis, waar van het gebruik ongeveer op 170.000 kub. meter wordt geschat. Om deze redenen meende de minister de mondelinge behandeling van de gas- nota in de Kamer niet af te moeten achten, alvorens een beslissing te ne ten. Dit was een incidentele maatregel. Geen bevoordeling Het gas zal door de Kon- Ned. Zout industrie worden gekocht tegen een prijs, die geheel in overeenstemming is met de kosten van de brandstoffen, die door het gas worden vervangen. Van een een zijdige bevoordeling van één onderne ming is dus geen sprake. Minister Zijlstra zegt, voorstander t« jn van een consequent doorgevoerd be leid. Dat niettemin de indruk zou be staan als zou zjjn beleid aan veranderin gen onderhevig zijn geweest, kan zi. wellicht voortvloeien uit de omstandig heden. dat de productiemogelijkheden het aardgas aan een voortdurende ontwikkeling onderhevig zijn. Toezeggingen niet nagekomen Geleide economie plotseling door een liberale vervangen? heid over de landbouwpolitiek van de regering. Men vreest dat de regering haar toezegging van een redelijk bestaan op een goed geleid sociaal-economisch verantwoord bedrijf niet zal nakomen. En dat terwijl de wereldmarktprijzen dalen en de afzetmoeilijkheden voor tuinbouw- en zuivelproducten groter worden. Dit zei ir Knottnerus, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité, in zijn openingswoord op de gisteren in Den Haag gehouden jaarvergadering van deze organisatie. Men vreest, aldus ir Knottnerus, dat de garanties, gegeven op grond systeem van „basisproducten", niet zullen worden gehonoreerd. De positie van het basisproduct lykt spr. aangetast, indien de minister thans stelt, dat maatregelen dan pas nodig zijn Indien het bedrijf als geheel geen behoorlijk rendement meer zal opleveren. Het renderend houden van de bedrij- ;n zal moeten worden nagestreefd door verlaging van productiekosten. De post arbeidsloon kan niet verlaagd1 worden. Vermindering van de hoeveelheid arbeid betekent extensivering voor vele kleine bedrijven geen oplossing. Prijs verlaging van grond- en hulpstoffen heeft de landbouw niet in de hand. Natuurlijke factoren (betere bemesting ïz.) hébben maar heel weinig invloed. De monopolieheffingen op gerst en haver, zoals die zijn beloofd, zijn aan de krappe kant, voor rogge beslist onvol doende, aldus ir Knottnerus. Hierdoor worden aan de roggetelers de productie kosten niet vergoed, hetgeen doet denken, dat de geleide economie plotseling door Advertentie j Bij da eerste aanwijzing van Bbanmatlaehe Pijn maat gij seker Krnschen naman. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en ingewanden aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, onzuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen gesmoord in de kiem. In duizen den zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gy dan Uzelf te kort doen? Generaal Aler bezoekt Ital. luchtmacht Luitenant-generaal J. A. Aler. de pas afgetreden chef van de Nederlandse lucht machtstaf, is in Rome aangekomen. Op uitnodiging van generaal Aldo Urbani, stafchef van de Italiaanse luchtmacht, zal hij bases, oefenscholen en installaties van de luchtmacht bezichtigen. Het bezoek zal enkele dagen duren. De generaal was reeds enige maanden geleden, toen hij de functie van stafchef de Nederlandse luchtmacht nog be kleedde. door het Italiaanse ministerie van Defensie voor deze reis uitgenodigd. Door verschillende omstandigheden kon hij niet eerder aan de uitnodiging gevolg geven. Om deze redenen werd hij thans met de eerbewijzen, die bij zijn vroegere functie oassen. te Rome ontvangen. Generaal Aldo Urbani was ter begroeting bij de aan komst aanwezig, evlenals de Nederlandse gezant te Rome. Aan vooravond van V. N.-dag Hammerskjoeld en minister voor de radio De secretaris-generaal der Verenigde Naties, dr Dag Hammerskjoeld. en de Nederlandse minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff. zullen Vrijdag avond a.s. om half negen voor de V.P.R.O.-microfoon spreken over de Ver enigde Naties en over het Internationaal Kindernoodfonds der V N. Dit gebeurt een liberale is vervangen. Een aanvulling is nodig, wafit rogge is een basisproduct. Door de bestaande regeling krijgt de boer het gevoel, dat hem geen recht wordt gedaan in een maatschappij, die de arbeider een weekinkomen garandeert, doch hem een inkomen onthoudt voor arbeid die voor ons land noodzakelijk is. In de boerenstand bestaan voorts be varen t.a.v. plannen voor vrijere loon vorming, die zich tussen te stellen maxima een minima zou gaan bewegen. De zuiging op de landarbeiders door Hij noemt de volgende cijfers: in Augustus 1951 bood de N AM. 100.000 kub. meter per dag voor 10 jaar aan; in November werd dit verhoogd tot 130 000 kub. meter: in Februari 1952 reeds werd deze hoeveelheid verder verhoogd tot 400 000. Tenslotte zegt de minister, een spoe dige behandeling van de gasnota in de Tweede Kamer voor te staan. Salarissen gemeentelijke vakleerkrachten De vaststelling van het K.B., waarbij o.m. volledige ontknikking van de wed den van de onderwijzers heeft plaats ge had, heeft de minister van Blnnenl. Zaken aanleiding gegeven de bestaande normen voor de (basls)-wedden van de gemeen telijke vakleerkrachten op dienovereen komstige wijze te herzien. De minister heeft aan de gemeentebesturen verzocht te bevorderen, dat de geldende wedden- regeling voor de vakleerkrachten voor zoveel nodig in overeenstemming met de nieuwe normen wordt gebracht. Uitkering voor zieke werklozen Staatssecretaris Van Rhjjn heeft bij de Tweede Kamer alsnog een wijziging in gediend op het aanhangige wetsontwerp tot coördinatie van de sociale verzeke ring en de belastingen naar het loon. Voorgesteld wordt, niet alleenzoals reeds thans het geval is als arbeider aan te merken degene, die een uitkering ontvangt ingevolge de werkloosheidswet, maar ook degene, die deze uitkering ont vangen zou hebben, als hy niet op de dag, waarop die uitkering zou zijn aan gevangen, ziek was geworden. Zonder de thans voorgestelde toevoeging zou de werkloze, die in zo'n geval komt te ver keren, niet als arbeider ln zin der ziekte wet beschouwd kunnen worden. Het ge volg daarvan zou kunnen zijn, dat htf noch uitkering krachtens de werkloos heidswet, noch uitkering krachtens de ziektewet zou kunnen ontvangen. Op 60-Jari*ge leeftijd ls te Oosterbeek overleden de heer G. J. Buys, in leven commissaris, eerder directeur van „De Nederlanden van 1845". De politie te Vught heeft gewaarschuwd tegen de uitgeverij Lensen en Van Veghel, Loonsebaan 21 te Vught, die ad vertenties heeft geplaatst over een „gra tis" reizigers- en toeristengids, getiteld Nederland van AZ. Gegadigden voor deze gids ontvangen na aanvraag een circulaire, met het verzoek alvast ƒ1 ad ministratiekosten te storten. Volgens de politie kan men echter veilig aannemen, dat de gids nooit zal verschijnen. SASSENHE1M Bazar Chr. kleuterschool Ten bate van de Chr. kleuterschool wordt Vrijdag en Zaterdag in het Her vormd verenigingsgebouw een bazar ge houden. Steer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er inJ dere bedrijfstakken zou bij een dergelijk systeem de landbouwlonen tot aan de maxima Jagen, behalve wellicht in die streken, waar de landbouw in over wegende mate beoefend wordt en waar een overschot aan landarbeiders bestaat. Raad van Lisse Gisteravond heeft de raad van Lisse een lange en belangrijke agenda in een vlot tempo weten af te werken. De burgemeester stelde voor een schrijven te zenden aan de gemeente-secretaris de heer M. Tb. van Dijk, die ln Utrecht ln een ziekenhuis is opgenomen voor een operatie. Na vaststelling der notulen werd de orde gesteld de benoeming van Commissie van Advies inzake de Woon ruimteverdeling. Allereerst voorzitter van deze commissie gekozen de heer Jac. van Dijk. De volgende personen zullen hem bij staan: H. de Bruin, M Hordijk, E Schol- te en P. J de Wolf. welke zich bereid hebben verklaard deze functie te aan vaarden. De voorzitter sprak er zy blijdschap over uit, dat er nu weer ee woningcommissie is en hoopte, dat e krachtige samenwerking zal zyn tusse deze commissie en het college van B. e W. De aftredende commissie bracht h. dank voor de vele werkzaamheden. Het voorstel tot restauratie van de ge meentetoren gaf enige bespreking, daar men deze toren als historisch monument niet gaarne zou willen missen Een be drag van f46.500,zal nodig zijn om dc werkzaamheden uit te voeren. Een verzoek van de Ned. Militaire Bond „Pro Rege" om subsidie werd af gewezen. De heer Steenwinkel verdedig de een subsidie gezien het grote belang van de militaire tehuizen- Besloten werd een perceel grond te verkopen aan de vereniging Wit-Gele- Kruis tot stichting van een wykgebouw bij de hoek Hobahostraat-Laan van Rijckevorsel De heer Van Leeuwen be treurde het dat hier geen gebouw ver rijst van de gezamenlijke kruisvereni gingen en dat het gebouw niet méér centraal komt te liggen. De voorzitter de toekomst het gebouw meer centraal ligt. gezien de uitbreiding in Oostelijke richting. Huizen De raad ging sccoord met de voorstel len inzake bouw van een brug over de Leidsevaart by Halfweg in samenwer king met de gemeente Haarlem, welke brug na gereedkomen zal overdoen aan de gemeente Lisse. Zeer uitvoerig werd gesproken over de bouw van huizen ten behoeve van leraren der Rijkstuinbouwschool. Door het centr. bloembollen-comité wordt per woning een bedrag van f600,— per Jaar gelegenheid van de V.N.-dag op 24 Oct. bijgedragen. De raad wisselde uitvoerig van gedachten Inzake het punt of de gemeente huizen zal exploiteren of niet. Men was van oordeel, dat dit niet op de weg der gemeente ligt, doch ten slotte kon men zich er wel mee verenigen, dat B. en W., die zelf ook niet voor deze gang van zaken zijn, machtiging ontvin gen om in het uiterste geval, wanneer particulier initiatief ontbreekt, tot de bouw over te gaan. Tegen stemden üe heren RomUn, Randsdorp en Barnhoorn. Voorts zal een tweetal huizen worden ge bouwd voor personeel van het electricl- teitsbedrijf HLS. Besloten werd weer over te gaan tot woningverbetering. Nu zal een strengere selectie worden toegepast. Op een vraag werd meegedeeld, dat de huurprijs na verbetering wel zal stijgen, doch B. en W. sullen toezien. Voor de nazorg voor de leerlingen van d» BLO.-school werd een bedrag van 1180.— gevoteerd. De ziektekostenrege ling werd goedgekeurd, doch de heer De Vries stelde met nadruk vast. dat hy er op tegen ia dat ambtenaren verplicht worden hiervan lid te worden. De heer A. T. de Weerdt werd benoemd tot hoofd van de centrale boekhouding met ingang van 1 Jan 1954 School Na enige hamerpunten kwam aan de orde de aanvrage voor een nieuwe school voor Chr. Nat onderwijs. De voorzitter zei. het te betreuren, dat deze aan vrage er was. waaruit bleek, dat men elkaar niet heeft kuhnen vinden. Dit wordt voor de gemeente een duur ge val De heer Van Leeuwen smaakte dit punt ook niet We staan hier echter voor wettelyk „ja" moeten zeggen. De heer Steenwinkel zei het nog méér dan de voorzitter te betreuren dat deze school moest worden aangevraagd, maar het naar zijn mening een geval van uiterste noodzaak voor de ouders die verantwoordelijk willen zyn voor het on derwijs dat aan de kinderen wordt ge- n. De voorzitter wilde over dit punt verder maar geen discussie voeren en de aad ging accoord met het voorstel van 3. en W. om de aanvrage goed te keuren. De school zal worden geopend op 1 Sept.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5