AGRE-ANTACIDE F Westerkwartier" gaat terugzien op 25 jaren speeltuinwerk De heren Lardee, Van Zonneveld en Simons jubileren mee het antwoord op maagklachten J. van Blijdenstein bouwt schepen en vliegtuigen ob0 nieuwe ixidsche couhant woensdag 21 october 1953 VEIPO IE SOdj venj Ie Leidse speeltuinverenigingen laten nogal eens iets van zich horen. Nu fordt er een aan de reeds respectabele rij toegevoegd, dan weer wordt een :lubgebouw of een portiershuisje geopend, voorts zorgt men regelmatig 'oor uitbreiding van het speelmateriaal en tenslotte zijn er de jubileum- deringen. Thans gaat de speeltuinvereniging Westerkwartier de aandacht en wel ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. sters van de vacantiebezigheden en de Sinterklaasfeesten werd enige tijd geleden een handwerkclub voor da mes opgericht. Deze kan voor de ver eniging belangrijk werk verrichten. De dames spannen zich thans in voor de bazar, die op 26, 27 en 28 Novem ber wordt gehouden. Het ieest Zaterdagmiddag beginnen de feesten ter gelegenheid van het zilveren jubi leum. Dan worden de kleinen van vier tot acht jaar in het clubhuis onthaald op een aardig programma. Op 31 October zijn, de groteren, van acht tot vijftien jaar Op 6 November 1928 werd Wester- gegaïkwartier opgericht. Dat gebeurde eschijvergadering, die in het voormalige huis Teenstra aan het Rapenburg werd ge- louden. Het bestuur bestond uit de vol- biblijgende heren: Joh. v. d. Bos, eerste itter, Jac. Prevoo. tweede voorzitter, W. gs. eerste secretaris. C. F. Lardee, [weede secretaris. M. Vreedendaal, eerste •nningmeester, N. Hoogkamer, tweede ngmeester en C. Kikkert, algemeen ljunct. Heeft men het over de oprichting 'esterkwartier, dan, moet de naam Amsterdammer W. West ook wel ter sorake koi Deze gding Leiden werken en bracht het speeltuinwerk, dat in Amster dam al behooa-- had gekregen, de Sleutelstad Zo hielp nu mee bij de oprichting van Noorder-, Zui- der- en Wester- kwartier. Op 6 April 1929 kon het tuintje ieterlaam, waai- nu de R.K.-«chool worden geopend. Twee jaar heeft gedaan. In 1931 verhuisde het terrein aan het LFC-laawtje de tegenwoordige tuin. gevestigd Ten Katestraat, werd in 1935 door të wethouder P. Splinter geopend. Uitbreiding Meestal heeft Westerkwartier een drie- ionderd leden gehad. Nu neemt 't leden- il toe in verband met de uitbreiding het Haagwegkwartier. Het zal niet meer duren, of men heeft er vier- .^""lionderd. Op Woensdag- en Zaterdagmid- nag bezoeken ongeveer 350 kinderen d< Juin. Soms is het er zo druk, dat de por ^;er eens moest zeggen: Je mag wel eer portier aanstellen. Of Wester- f jjtwartier ook 'n de behoefte voorziet! op 13 December 1951 werd ïlubhuis op de tuin geopend. Door jdit huis kon een belangrijke uitbrei- (ding aan het werk worden gegeven. We denken bij voorbeeld aan de WJ« rhythmische club. de dam- en de schaakclub en aan het tafeltennis- team. Kortgeleden nog werd eer jys tweede tafel aangeschaft. Uit de leid- hee::;: Ge sl v te? Bedrijfsbond voor voedings- en genotmiddelen bijeen S- "e De Leidse afdeling van de algemene !r bedrijfsbond voor voedings- en genot- middelen heeft een druk bezochte leden vergadering in gebouw „Ons Centr gehouden. De voorzitter, de heer J. G. d. Zeeuw, gaf een overzicht "ïwerkzaamheden, die sedert dc vorige Arajvergadering werden verricht. Hij deelde ree. dat de afdeling op 23 Nov iropagandafeest zal vieren, waarop de ïden, die 25. 40 of 50 jaar lid van de organisatie zijn geweest, zullen worden «gehuldi té De propagandaleider, de heer J. Ran- Swf' selaar. hield' een inleiding over de pro- ^.paganda, die ter versterking van de or- ..je(,ganisatie zal worden gevoerd. Daar de L I organisatie het volgend jaar 60 jaar be staat, zal de actie gevoerd worden on het motto „60 Jaar, maar nog jong strijdvaardig'' Tenslotte sprak de bondsvoorzitter, de heer J. B. Dinkla, over de komende loon- g- politiek, ichti „rtej iPrijzen voor kappers van afdeling Leiden In Den Haag werden gisteren de de ijstedenwedstrijden gehouden voc dames- en herenkappersvak. De afdeling Leiden voor het herenvak won de beker de équipe. De heer De Mol te Kat- n wijk aan Zee won de eerste, de heer De 'tre Graaf te Leiden de tweede en de heer Noordeloos de derde prijs. Van de équipe dameskappen van de af- ^deling Leiden won de heer Van den Berg pte Wassenaar de eerste, mej. Smittenaar te Leiden de tweede en mevr. Cats-de Lobije te Leiderdorp de derde prijs. De heren Van Bellen te Oegstgeest van Tongeren te Leiden zaten jk namens de afdeling Leiden in de jury. aan de beurt. Met muziek voorop gaan zij naar het Antonius-clubhuis aan de Mare. De receptie vindt plaats op 6 November des avonds 8 uur in het clubhuis en slotte is er op 7 November 8 uur feestavond in de gehoorzaal. De jubileumcommissie, die dit pro gramma heeft samengesteld, bestaat uit de volgende heren: G Heijnen, voorzit ter. N Collee, secretaris-penningmeester en N. Pronk, plus de dames G. van Haar lem en M. Bronsgeest Het tegenwoordige bestuur is aldus samengesteld: C. F. Lardee, voorzitter. 25 jaar in bet bestuur, W. van Zonneveld, secretaris, 20 jaar in het bestuur, A. Si mons, penningmeester, twintig jaar in het bestuur, E. Sliggers, commissaris, Labordus, commissaris, J. Ober, tweede secretaris en K. de Koning Er zijn vacatures. De heer Lardee hoopt straks dus een zilveren jubileum te vierer heren Van Zonneveld en Simons zullen ook worden gehuldigd. De 'heer Lardee is verder vijftien jaar voorzitter van de Leidse bond van speel tuinverenigingen geweest, van welke bond hij enige tijd geleden het ere-voor- zitterschap ontving. De heer Van Zonne veld is al jaren secretaris van de Leidse bond. Zo ziet men, dat de bestuurders Westerkwartier speeltuinmensen optima forma zijui! De nieuwe Nederlandse mijnenveger Beemster vertrekt vandaag, onder com mando van luitena»it ter zee tweede klasse A. W. Crince te Roy, uit Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia, naar de thuishaven Den Helder. De Beemster wordt daar in de tweede helft van November verwacht. Deze nieuwe aanwinst van de Kon. Marine is eind Juli te New Orleans, over eenkomstig het programma van wederzijdse bijstand, als eerste van een serie door de Nederlandse regering van de Amerikanen overgenomen. De Beemster, aan boord waarvan zich drie officieren en 37 manschappen be vinden, heeft eerst in internationaal verband geoefend, en klasseerde zich als één van de beste gevechtseenheden De Nederlandse Jantjes zijn dus al aardig thuis geraakt op hun nieuwe schip. Op de foto zien we als tweede van boven derde klasse Gerard van Nieuwenhuijzen uit Oegstgeest. Muziek voor piano en fluit in Boerhaavezaal Henk Briër en Wim van den Berg In het kader van de najaarstentoonstelling van het Leids Kunst Centrum" musiceerden de pianist Henk Briër en de fluitist Wim van den Berg in de Boerhaavezadl. De zeer bevredigende belangstelling en niet minder het contact met het publiek zal de beide concertgevers ongetwijfeld goed heb ben gedaan. t was de tweede maal, dat we Henk Briër in deze renaissancezaal konden be luisteren. Hij heeft, in vergelijking met het vorige optreden, gewonnen aan rust zekerheid. Van podiumnervositeit weinig meer te bemerken. Briër heeft zijn studie (onder leiding in Gerard Hengeveld) nog niet geëin digd. Het spel staat echter reeds, i in technisch opzicht, op een behoorlijk niveau, maar vertoont nog tekort aan persoonlijkheid. Deze pia bezit zeker talent, hij zal zich echter op de geest van de door hem geïnterpreteerde componisten nog meer moeten bezinnen. Dan zal de weergave vanzelf tot een ho ger geestelijk en artistiek peil stijgen. Men moest Briër prijzen om zijn pro grammakeus. Daarin distantieerde hij zich welbewust van het zo gaarne ge- K. en O. lilmstudiekring Rune Hagberg worstelde met de materie De eerste voorstelling van de filmstudiekring van K. en O. heeft de leden heel wat te denken gegeven. Na de bekende Maskerage van Max de Haas ka)Idraaide namelijk een eenmansfilm uit Zweden, die bekend staat onder de titel Après le crépuscule vient la nuit. Dit avant-gardistisch werk werd ingeleid door Carles Boost. De heer Boost vestigde de aandacht op het feit, dat in heel de historie van de film altijd mensen zijn geweest, die een onafhankelijke groep hebben ge vormd, filmend zonder een bepaalde op dracht, voortdurend kampend met geld gebrek, maar experimenterend' met het medium film. omdat ze het eenvoudig niet konden laten. haé Tegen het eind van de twintiger jaren I |ontstonden de filmliga's, voor welke -eJ groepen de producten van deze eenzame figuren en groepen werden vertoond. .•as het eerste georganiseerde verzet tegen de massaproductie, die de gewone bioscoopganger werd voorgezet. Het be tekende een protest tegen de gladgesle pen producten uit Amerika. een korte bloeiperiode van de avant garde scheen de komst van- de geluidsfilm de positie van die eenzamen volkomen te ondergraven. Maar er ble- mensen werken met hun beperkte middelen en de filmindustrie heeft ook profijt getrokken van hun nieuwe in zichten en ideeën. De avant gardisten hadden de zeker heid, dat hun werk in het gunstigste ge val slechts gedeeltelijk uit de recettes zou kunnen worden betaald. Tot hen behoort ook de Zweed Rune Hagberg die met onderbrekingen vijf jaar heeft gewerkt aan Après le crépuscule vient lat nuit. In dit werk poogt hij een schildering te geven van de psychische neergang van een wiskunde-student. die zich in beeldt erfelijk te zijn belast met een misdadige aanleg. Op hyper-individualistische manier heeft Hagberg gewerkt zó individualis tisch, dat de symbolentaal, die grote delen van de film beslaat, niet zonder meer verstaanbaar is. De inleiding heeft verhelderend gewerkt, maar desondanks zijn er nog vraagtekens genoeg te zet ten. Inderdaad een product, dat de toe schouwers tot nadenken- brengt, en tot het waarderen van nieuwe vormen! hoorde, maar vaak ook afgesleten reper toire, Voor de moed, die daartoe nodig is, zijn we hem erkentelijk. Hij heeft enkele weinig bekende werken uit achttiende eeuw laten horen, een I perk, dat voor de zoeker naar schoonheid talrijke verrassende ontdekkingen wa Bachs Toccata vertolkte de pianist die een goed instrument ter beschikking had wat te schools, hij vatte het ook te zwaar op Hij begon ons werkelijk boeien in de beide sonates (in c en g) v Scarlatti, veel sterker nog dan bij de eerste in g. Het spel klonk hier duidelijk geïnspireerd en hield een belofte in. In Haydns weinig gehoorde variatie's in f had hij enige moeite met de snelle, luch tige figuren, maar als geheel was de weergave het aanhoren wel waard. Wim van den Berg, een vergevorderde dilettant, die jaren lang leerling was van de grote kunstenaar Feitkamp, speelde zeer verdienstelijk, met uitstekende pressie, sonate's van Handel en Loeillet (beide in g>, benevens een andante Mozart. Meer dan de toonkwaliteit trof vooral bij Loeillet, de doorvoelde uitbeelding Zijn spel toonde karakter. Briër begeleidde correct en nauwlettend. Joh. van W. Fotoshow Gisteren heeft foto-Jan Wolfslag in het Vlies een demonstratie gehouden met de Bell-and-Howell-apparatuur. Er werden verschillende film- en fototoestellen ge toond en ook werd nagegaan hoe men een „stomme" film een geluidsfilm kan maken. Buitenlandse medaille voor J. Smit Een Amerikaanse vereniging, de Min nesota Dahlia Society, herdenkt dit jaar haar 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan heeft zij aan de afdeling Leiden van de Kon. Nederlandse maatschappij tuinbouw en plantkunde een gouden medaille te beschikking gesteld, die kon worden uitgeloofd aan diegene, die in 1953 bij de dahliakweek zeer bijzondere resultaten had bereikt. Het Leidse afde lingsbestuur heeft de medaille toegekend aan de heer J. Smit. Dezer dagen heeft de heer J. M. Ballego de medaille namens de Minnesota Dahlia Society aan de heer Smit overhandigd. Een moeilijk mens Uitstekende inzet van het L.A.K. Het lezen van Hugo von Hofmannsthcl's stuk „Der Schwïerige" (Een moei lijk mens), is een moeizame bezig heid. Er zijn aardige, leuke, soms zelfr. geestige gedeelten, maar door de lengte en de voor de tegenwoordige tijd onbe langrijkheid van het stuk krijgt men er gauw genoeg van. Hiermee willen we niet zeggen, dat het een prul is, helemaal niet. Alleen maar: wat in 1921 actueel geweest kan zijn, is het nu niet meer. Na de eerste wereldoor log nam men de oude levensstijl niet meer. Het was een vorm zonder inhoud geworden. Daar ergeren de jongeren zich aan, voornamelijk zij, die meegevochten hebben aan het front. Veel verder dan het constateren van een leven zonder inhoud komt de schrij ver in dit stuk ook nog niet. Een eigen, nieuwe levensinstelling hebben ze nog niet gevonden en voorzover er toch sprake van is moeten we nu In 1953 noch het één noch het ander. Von Hofmannsthal wordt in dit spel ook niet diepzinnig, het is een blijspel en de mensen praten maar zo wat. Het gaat meer de kant uit van het libretto voor een operette. Om zo'n stuk te gaan spelen valt niet mee en de Nederlandse Comedie heeft dan ook niemand minder dan dr Ludwig Berger laten komen om het te regisseren. Hij heeft dit gedaan met een bewonde renswaardig resultaat. Hij heeft hier en daar geschrapt, wat het geheel ten goede kwam, maar waardoor de figuur van Vinzenz er wat bij kwam te hangen. Er kwam nu vaart in de handeling en het stuk, dat heel gemakkelijk verloopt in een praatstuk, hield de gang er tot het einde in. De regie deed aan de film denken. Er waren telkens filmische mise-en-scènes; men bleef in beweging en verstarde nim mer tot een statisch beeld. Dat maakte de voorstelling buitengewoon aantrek kelijk. Bovendien hadden de verschillende per sonen uitstekend reliëf gekregen; dr Berger heeft de kunst verstaan er leven de personen van te maken en de spelers konden over het geheel genomen de ar tistieke kracht opbrengen om zijn inten ties te verwezenlijken. Met name Ellen Vogel en Han Bentz van den Berg. die door hun geschakeerd en daardoor ook gemakkelijk aansprekend spel een groot aandeel in het succes had den. Mien Duymaer van Twist, als Cres- cence, gaf een goed-getypeerde bemoei zieke vrouw te zien. Ze kon aan het slot een verdiende bloemenhulde in ontvangst Deze opvoering was een uitstekende in- Leidenaar uit Rusland terug Te Helmstedt aan de grens tussen Oost- n West-Duitslana zijn gisteravond 34 Nederlanders, oud-krijgsgevangenen, uit de Sowjet-Unie aangekomen. Volgens het West-Duitse persbureau bevindt zien bij hen Hendrik Jungmann uit Leiden. Agenda voot Leiden Woensdag N.O.M.A.T.E.G. Eerste Binnenvest- gracht 21—21a, 2—5 en 7—10.30 uur; ba zar (uitgesteld in Februari); speciale kindermiddag met poppenkast. De Doelen, 7.30 uur: Jubileumwedstrij den van de L.S.B. Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O., Rott. Philh. Orkest met Nicole Henriot. piano. Turk. 8 uur: Leidse Sportraad. K. van Driel uit Rotterdam over overheidsbe moeiing in de sport en gymnastiektilin O.S. Helsinki. Burcht. 8 uur: Dr Van Voorthuysen- stichting (Nazorg B.L.O.). G. H. van Dijk uit Den Haag over: Waarom Nazorg. Vlies, 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde, ledenvergadering. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Chr. handels reizigers. Joh. J. Schuman uit Den Haag over situatietekening en risicobereke ning. Steenschuur 21, half 8half 9: zitting prijzencommissie. Donderdag N.O.M.A.T.E.G., Eerste Binnenvest gracht 21-21a. 2—5 en 7—10.30 uur: b Stadsgehoorzaal. 8 uur: Leidse Kunst kring „Voor Allen". Gerard Hengeveld. piano. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., „Tussen Indus en Ganges", kleurenfilm en toelichting van mr A. Hustir.x. Jacobazaal Burcht, half 8: r.ajaars- kadervergadering C.N.V. over het ni< rapport besturenbonden en de actie op Nieuw-Guinea. Het Mereltje. Rijksstraatweg 336. Was senaar. 8 uur: kynologenverenigm? Rijn land. G. de Josselin de Jong over: Heb ben dieren verstand? Oegstgeest, W. de Zwygerkerk. t uur: dokter A. J. van Leusen over: Ziek te en Geloof. VrUdag Federatiehuis, Gerecht 10. 8 uur: K en O., cursus „Kerk en Godsdienst in d£ huidige U.S.A." door dr H. Faber te Was senaar (tweede avond). Café Aniba, 8 uur: tuiniers- en bloe mistenvereniging „Door Eendracht Ver bonden", ledenvergadering. Overdekte, 10 uur n.m.: Leidse univer sitaire zwemvereniging, eerste lustrum. Rehoboth. 8 uur: Kring van vrouwe lijke A.R., mevrouw A. de Dievan den Berg en mevrouw mr I. Geelkerken— Brusse over het beginselprogram. Stadsgehoorzaal, half 8: Jubileum- fonds N.Z.H.V.M., huldigingsavond jubi larissen. Schouwburg. 8 uur: Tramlijn Begeer te van Tennessee Williams. Kleine stadszaal. 8 uur: plaatselijk mité bevolkingsonderzoek tuberculose, bijeenkomst medewerkers(sters) derde Oegstgeest, recreatiezaal Ende geest, 8 uur: Cia van Boort en Trudy de Ruiter met het poppenspel „Zo of zo". Tentoonstelling Boerhaavezaal, Lange Vrouwenkerk steeg, najaarsexpositie Leids Kunstcen trum (2—5 en 7—9 uur. tot 25 October) Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18. tel. 20523. en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Kantoor wereldfederatie Spoedeisende raad van Leiden De gemeenteraad van Leiden genavond 7 uur in spoedeisende vergade ring bijeen geroepen ter bespreking een voorstel inzake het verlenen medewerking tot vestiging van een dustrie in de gemeente. Morgen verschijnt het raadsstuk over oi', vcoistci. zodat we dan (offi cieel) zullen horen, welke industrie be doeld wordt. Diamanten huwelijk Het echtpaar M. van Dam-Goree. Herensingel 25A, hoopt volgende week Dinsdag zijn zestigjarig huwelijks feest te vieren. Philips-Roxane fabriceert op gpond van wetenschappelijk onderzoek AGRÉ- ANTACIDE maagtabletten. Maagstoor nissen zoals maagbranden, maagpijn en oprispingen ver dwijnen onmiddellijk door AA-maagtabletten. aa-maagtabletten hebben een onmiddellijke, lang aanhoudende werking en hebben een verfrissende pepermuntsmaak. Bijzonder gemakkelijk is de hygiënische, handige stripverpakking, zodat U altijd een paar tabletten bij U kunt hebben - een uitkomst als U onverwacht last van Uw maag krijgt! N V. Philips-Roxane Phtrmsceutiscti-Chemische Industrie „Duphar" Amsterdim-Olst-Weesp Dit optreden bevestigde stellig de roem, welk dit kwartet reeds bezit: be halve de grote technische en muzikale kwaliteiten, waarvan elk dezer artisten blijk gaf. viel een zeer geperfectionneer- de graad van samenspel op. zoals die slechts bij weinige strijkkwartetten te vinden is. Met name in de polyphone sterk genuanceerde stijl van sommige adagio's werden hoogtepunten bereikt. jat ons soms heeft gehinderd 'Het i dierenbescherming Het bestuur van de stichting tot steun aan de wereldfederatie van dierenbe scherming heeft in Noordwijk vergaderd, Besloten is een grote actie te voeren om gelden bijeen te brengen voor de aan koop van een pand. waarin het kantoor de wereldfederatie voor dierenbe scherming kan. worden gehuisvest. Sinds de oprichting van de stichting zijn voor dit doel reeds belangrijke bedragen bin nengekomen. Geslipt Pater G. Jansen uit Zoeterwoude slipte gistermiddag met zijn bromfiets op de Breestraat. Hij brak zijn rechterbeen en het Elisabethziekenhuis over gebracht. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jacobus A M. z. van C F Droogh en M K Bontje; Jacobus W J. z. van G J Hoes en Y A M S Nienaber; Ma ria J P, d. van F J Cornelisse en P M C Langezaal; Catharina A, d. van A Dale mans en A C Wiebes; Johannes C, z. van S Dubbelaar en J J de Koekkoek; Her man H. z. van P Selier en W Boer; Hin- rike Ch, d. van C T F Thurkow en A P v Arkel; Simon P, z. van S L Schot en WEcht Nederlands is de hobby van de heer J. van Blijdenstein, Van 't Hoff- stl-aat 45 A te Leiden. Men proeft er als het ware het zilt der oceanen uit en men wordt herinnerd aan de alom vermaarde pioniersgeest van ons land als zeevarende natie. Ook de vader van de heer Van Blijdenstein is altijd één van de Nederlanders geweest, die al varend de eer van „de lage landen aan de zee" hoog houden. De hr Van Blijdenstein mag zelf een landrot zijn gebleven, z'n hart ls toch altijd uitgegaan naar de zeevaart c-n alles wat daarmee te maken heeft. Prettige herinneringen bewaart hij aan zijn ge- slenter langs de havens, waar vele geu ren vele landen en zeeën vertegenwoor digen en waar de Nederlandse pioniers geest ligt gekristalliseerd in schepen en Paganini-kwartet bevestigde zijn roem Toehoorders toonden zich zeer geestdriftig De Maatschappij voor Toonkunst te Leiden bracht ons gisteravond als eer ste concert in dit seizoen een optreden van het Paganini-kwartet, dat bestaat uit de heren Henri Temianka en Gustave Rosseels, viool, Charles Foidrat, altviool, en Lucien Laporte, violoncel. Wij maakten hierbij dus kennis met een zeer vermaard ensemble, dat hier ter stede echter nog on bekend was naar wij menen. de indruk, dat dit zeer grondig be- Mensen en hun hobbies Ook de kleinste onderdelen maakt hij zelf man, 69 j.; J Spaanderman, huisvr. van Dekker, 63 j; GTS Kemp, zn, 6 j; A A Gobius, wednr 81 j; J Kroon, man, 76 jaar. VOORSCHOTEN De Geref. Mannenvereniging vergadert Donderdagavond 8 uur. De heer S. van Es houdt dan een inleiding over „Schep ping en Zondeval". Burgerlijke stand GEBOREN: René F, z v J C Aker boom en A C Looijestein, Rijndijk 252; Adrianus J M, z v J C Hendriks en H M Ruijven, Rouwkooplaan 3; Antonia M W, d v P N van Wissen en A M van der Klugt, Schoolstraat 12; Simon E R, Stolk en G van Ommering, School straat 2. GEHUWD: R J de Groot. 25 j, en L de Beer. 24 j; Z Vorhard, 25 j en H H J Verhoog. 25 j. OVERLEDEN: J E Teske, 62 j, echtgen. H C Bekker. Toen de heer Van Blijdenstein r-og een jongen was. uitte zijn liefde voor de zee vaart zich in het maken van allerlei miniatuur bootjes. Dat begon natuurlijk met een oude klomp en een zeiltje van een afgedankt laken. Nu is hij getrouwd en door z'n beroep weinig thuis. Zijn „jeugdliefde" heeft hij echter nooit los gelaten; deze verfijnde zich en kwam op steeds hoger plan. En als Sinterklaas of de heer Van Blijdenstein zelf jarig is, wel dan wordt hij door z'n vrouw ver- De heer J. van Blijdenstein, Van 't Hoffstraat 45 A, bezig met een kleine reparatie aan het model van een oud-Hollands koopvaardijschip, dat hij bouwde. Foto N. van der Horst Zijn vrouw heeft zich best kunnen schikken in de huiselijke interessen van haar man. De heer Van Blijdenstein kan trouwere ook buiten ae scheepvaart wereld goed „z'n handen laten wappe ren." Daarvan getuigen onder meer een boekenkast en enkele originele schemer lampjes. Handwerk Het eerste grote werkstuk op scheep vaartgebied was een verkleinde uitgave van een oud-Hollands (bewapend) koop vaardijschip. Niets (maar dan ook niets!) hiervan, heeft de heer Van Blijdenstein klaargemaakt gekocht. Dat zou z'n eer te na zijn. Ook voor de andere schepen en vliegtuigen die hij maakte, ver vaardigde hij de kleinste onderdelen zelf. Z'n belangstelling gaat niet alleen uit naar wat eens was. Dit bewijst oijvoor- beeld de Wibo Beumer een schaal model (een op honderd) van eer. Neder landse kustvaarder. Tot in de finesses werd dit schip gebouwd. De neer Van Blijdenstein werkt nu plannen uit voor de Zeearend het zeiljacht, waarmee de Nederlanders in 1936 de derde prijs van de race over de oceaan verwierven. En volgend jaar hoopt hij een radiogra fisch bestuurd model te bouwen. Ook de luchtvaart kreeg de belangstel ling van de heer Van Blijdenstein. En met het eerste het beste sehaalmodel, dat hij bouwde, een Lockheed two-place jet- trainer, won hij een prijs op een in Den Haag gehouden modellenwedstryd. Er staat nu een vliegend model op stapel. Naar de scheepvaart gaat echter z'n grootste aandacht uit. Dat die belang stelling erg groot is, ontdekt men bij het nauwkeurig bekijken van de modellen. Er is dan groot respect voor het geduld, de nauwkeurigheid en de handigheid, die één drijfveer hebben: een warme liefde voor de scheepvaart in het alge meen en voor die van ons land in het bijzonder. studeerde samespel wel eens een tekort aan spontaneïteit vertoonde; het élan ont brak soms. Het programma begon met het kwartet in D op. 44 no. 1 van Mendelssohn, een zeer knap gecomponeerd werk zonder emotionele hoogtepunten en vrij conven tioneel van thematiek en harmoniek, zo dat de moderne toehoorder niet geheel de indruk van monotonie ontkomt. Zelfs de zeer brillante vertolking van dit dit werk kon dit gemis niet geheel ver goeden. Daarna moest de kennismaking met Benjamins Britten's kwartet op. 25 no. 1 wel een soort schok geven, temeer daar dc inzet van dit opus wel bijzonder wei nig conventioneel was. Wij willen voorop stellen, dat het Paganini-kwartet niet slechts een zeer verdienstelijke daad ver richtte door dit werk uit te voeren, doch dat de wijze waarop dit geschiedde, boven alle lof verheven is, en dit zegt wel iets bij zulk een ontzaglijk moeilijke parti tuur! Was onze belangstelling door Mendels sohn slechts matig geboeid, hier werd onze aandacht geheel in beslag genomen. Het beoordelen van een werk van zo re cente datum is steeds een hachelijke on derneming. Enig voorbehoud is derhalve gewenst, temeer wanneer dit oordeel moet berusten op slechts een auditie. Wij hebben de indruk gekregen, dat Britten in dit werk er niet geheel in ge slaagd is tot een homogene stijl te komen, terwijl bovendien de aard van het strijkkwartet met zijn in de grond wat abstract coloriet en polyphone struc tuur soms verloren dreigde te gaan, zoals dit in hedendaagse werken op dit gebied vaker geschiedt. Het andante sostenuto met de ijle dissonerende secunden in de violen en de alt waartegen de pizzicati van de violoncel een soort acoustische achtergrond vormden, maakte op ons de Indruk van een experiment op acoustisch- speculatieve grondslag zoals vele heden daagse meesters dit beproefd hebben: wij denken slechts aan Bartók en Hindemith. Dit wel zeer onaangenaam klinkende ex periment leidt echter niet tot constructie ve grondslagen, want de componist ver laat deze tendentie geheel in de overige delen, waarvan vooral het andante calmo opvallend tonaal van harmoniek is. Een sterk emotioneel hoogtepunt wordt hier op meesterlijke wijze bereikt. De finale is wellicht het beste geslaagd; hier toont Britten zich van zijn uiterst inventieve en dynamische kant. Een zeer belangwek kend werk dus, dat evenwel niet tot een eenheid wordt, althans niet na deze eerste auditie. Britten's eclectische werkwijze ls hieraan mede schuld. Toch betekent dit kwartet stellig een verrijking der litera tuur. Het Paganini-kwartet voelde zich toch kennelijk meer thuis in Debussy's prach tige kwartet in g. het eerste meesterwerk de nieuwere tijd op dit gebied. Deze uitvoering benaderde inderdaad het ideaal van de impressionistische stijl, dit werk op zo unieke wijze geeft. Met name de cellist Lucien Laporte toonde zich hierin een meester op zijn instrument, terwijl ook de altist Charles Foidart alle lof verdiende. Jam- slechts, dat het laatste deel, met de schitterende slotclimax naar het stralen de g-majeur-accoord wat mat bleef. Ver moeidheid? Geen wonder intussen, dat de toehoor ders zich na zulk een optreden zeer geestdriftig toonden. Wij zullen dit en semble gaarne spoedig in Leiden terug- J. van der Veen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3