Jliettmc £riltórf)e (Courant Kleine hoop voor De Hoop Veiligheidsraad Van Bennike ontbiedt de stafchef naar New York rfierika dreigt Israël, dat economische steun zal worden ingetrokken zijn Wegens moord op zijn vader tot 12 jaar veroordeeld Wist U Adenauer presenteert nieuwe kabinet Zijn Tito en Pella met elkaar te verzoenen? Nadere motivering dringend geboden 2H£.H|NSDAG 20 OCTOBER 1953 I BUREAUX: Steenstraat 37. J Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. IABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No f Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanloosurti If ahrbltom myn htrl tn tegtjeaspoct* De spanning in Palestina neemt toe VEILIGHEIDSRAAD werd het conilict tussen Israël en Jordanië gehandeld, nadat zich aan de gemeenschappelijke grens bloedige (ingen hebben voorgedaan. De Libanese afgevaardigde, dr Malik, jeund door Rusland, eiste een duidelijke uitspraak, waarin Israël als iressor zou worden gebrandmerkt. De stafchef van de bestandscom- tie der V.N. in Palestina, generaal Van Bennike, moet terstond naar r York komen om rapport uit te brengen. Het desbetreffende verzoek ihiedde op voorstel van de Amerikaan, Henry Cabot Lodge, I met algemene stemmen aangenomen. ierlka eist voorts, dat Israël de bouw •en waterkrachtcentrale in de Jor- stopzet. omdat Syrië hiertegen be- heeft, anders zal Amerika geen ische hulp meer verlenen. In- versterken zowel Syrië, Jorda- ls Israël hun posities aan de grens, het oog op de gespannen toestand it Midden-Oosten, is koning Hoes- Jordanië per vliegtuig uit Rome Amman vertrokken. ON 2|rder had Reuter gemeld, dat konln- Jordanië, de moeder van •jarige koning Hoessein, zich gis- met twee zoons naar Rome had Zoals men weet, verbleef de te Lausanne. In Amman heb- aantal volksvertegenwoordigers ipoedzitting van het parlement ge- drastische defensiemaatregelen i treffen. Zulks overeenkomstig rabisohe collectieve veiligheidspact. de „politieke commissie" van •abische Liga in de Jordaanse hoofd- bijeenkomen, om te beraadslagen collectieve actie tegen Israël, heeft Jordanië alle militaire en :iële steun toegezegd, liddels hebben de Ver. Staten Is- eegedeeld, dat zij geen financiële 'e invitatie aan Moskou munistische reactie afwijzend" Rusland de uitnodiging voor een nogendheden-conferentie te Lugano November zal accepteren, wordt niet schijnlijk geacht. Politici te Washing- wijzen er op, dat sedert de weigering de Russen om op vroegere uitnodi- gaan, het standpunt van veranderd is. Men verwacht isseling van nieuwe nota's tussen het en en het Kremlin. De eerste reac- an communistische zijde was die van •Duitsland. Het radiostation van O jn gaf als commentaar op de Weste nota, overhandigd, nadat de „Grote 1 te Londen bijeen waren: deze nota geen enkel concreet antwoord op de ische voorstellen. Niettegenstaande negatieve reactie voorspelt de Ame- inse minister Foster Dulles, dat uit komende besprekingen te Lugano tige resultaten voor de wereldvrede voortvloeien. Westelijke diploma waarnemers te Moskou achten Itaat onwaarschijnlijk. (Men zie ook irklaarde Uitzicht in dit nummer). [opkinson in Guyana Jagan in Londen jpkinson, Brits minister van Staat koloniale aangelegenheden, is gis- n te Georgetown, de hoofdstad van 95».c uyana, aangekomen voor bespre- jen met de politieke partijen. Op de- wije dag dat Hopkinson in Guyana veerde, vertrok de ex-premier van jana, dr Jagan, per vliegtuig naar pen. Hij wordt vergezeld door de EN_ fzitter van de Progressieve Volks- jij, Burnham. Korte tijd nh het ver- van Jagan, stapten ook twee lei- fl,25 van de oppositiepartij, namelijk Ier en Kendall in een vliegtuig met temming Londen, teneinde aldaar ling te nemen tegen Jagan. 45 eb cd Anderen keken toe "aan redde 2 kinderen uit het water jet groot gevaar voor eigen leven ,,(t de 41-jarige los-werkman A. Bod- Jfjjia uit de Molenstreek in Veendam 'e kinderen uit de Ommelanderwijk 246 de verdrinkingsdood gered. aandagmorgen fietste het elfjarig 41fcje Jantina Franzen langs het kanaal, rvan het water door afvalproducten fabrieken inktzwart en giftig is. _.-op de fiets voerde zij het lti-jarig n loetje Luppo Oldenburg er mee. Plot- Iwig gleed zij in het kanaal, snelden toe, maar nie- gjld stak een hand uit. Toen Boddema het ongeluk hoorde, liet hij onmid- ijk het werk in zijn tuin in de steek ■rong pardoes te water, wist eerst het jongetje te grijpen' •om toen, met het kind in één hand i water, naar het reeds zinkende ije. Ook haar kon de redder pakken net de grootste moeite reikte hij de leren aan de „toeschouwers" op de aan, aldus De Tel. ern. Unie ter bescherming van het kind et uitvoerend comité van de Union rnationale de Protection de l'Enfance ;eren begonnen met ziju 16e zitting, zal tot de 24e October duren. Zij in Den Haag gehouden, op uit- uging der Nederlandse leden van de lijkion, t.w. de Nationale Federatie de Jerlandse bond tot kinderbescherming, jNed. Bond voor moedersohapszorg en Jn derhygiëne en het Ned. Rode Kruis, ik e Union telt 64 aangesloten organisa- in 38 landen. De werkzaamheden reffen bijzondere acties in buitenge- le omstandigheden overstromingen, dbevingen enz. of dragen een meer manent karakter door het in het leven >en van instellingen ten dienste van kind. ij den s de zitting zal het Comité Exe- if o.m. kennis nemen van rapporten reffende de lopende werkzaamheden. zal o.a. de hulp aan de Koreaanse deren bespreken evenals die aan de ekse kinderen die het slachtoffer zijn Minister Stai: Nieuwe verlofregeling is deels gunstiger Aan bepaalde groepen van dienstplich tige militairen zal inderdaad, in afwijking van de voorheen geldende regeling, slechts één maal per veertien dagen z.g. bewegingsvrijheid worden verleend, en wel van Zaterdag 13 uur tot de daarop volgende Maandag 24 uur. Dit heeft mi nister Staf geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Gort zak (Comm.). De minister is van oordeel, dat de nieuwingevoerde regeling in zoverre gun- Jj stiger is dan de bestaande, dat aan hen. haar pogingen om water aan de Jordaan die met bewegingsvrijheid kunnen (langs de Israëlisch-Syrische grens) onttrekken, gestaakt heeft. Wij herinne ren er aan. dat het hier de bouw van een krachtcentrale bij de Jordaan be treft in de gedemilitariseerde zone met Syrië. Voor dit project wordt een kanaal langs de rivier gegraven en nu klagen de Syriërs, dat water aan hun gronden wordt onttrokken. Blijkbaar beschouwt Washington zulks als een schending van de bestandsovereenkomst. Amerika heeft Israël in 1952 circa 65 millioen dollar aan economische steun verstrekt, als onderdeel van een plan tot verbetering der levensomstandigheden in het Mid den-Oosten. Het Congres had dit jaar een totaalbedrag van 225 millioen dollar voor steun aan het Midden-Oosten toe gewezen. Intussen heeft de Israëlische premier, Ben Goerion, in een toespraak over radlo- Israël verklaard, dat nooit zal worden geduld, dat gewapende plunderaars het land dag aan dag kunnen binnentreden om moorden en sabotage te plegen. Ben Goerion wierp de schuld geheel op Jor danië. Shinwell, de ex-Labourminister, die van een reis naar Israël naar Londen is teruggekeerd, heeft het Israëlische standpunt onderschreven. De Veiligheids raad zal deze dramatische knoop nu ver der moeten ontwarren. trekken, steeds gelegenheid wordt gege ven. eerst in de avond van de daaropvol gende Maandag terug te keren. Minister Staf acht het noodzakelijk, dat ook gedurende het zgn. weekeinde steeds een deel der troepen in het garnizoen aanwezig is. Hij is daarom niet bereid, te bevorderen, dat de oorspronkelijk gel dende regeling volledig gehandhaafd blijft. Regering stelt voor; Driemaal kinderaftrek voor studerenden De regering heeft thans voorgesteld, voor buitenshuis wonende kinderen, die geheel of nagenoeg geheel op kosten vj de belastingplichtige studeren, de kinder aftrek op het drievoudige te bepalen. Deze kinderaftrek tot het drievoud geldt alleen voor kinderen van 16 tot Dit voorstel heeft de regering gedaan in een nota van wijziging, die is inge diend op het wetsontwerp tot wijziging van de inkomstenbelasting, van de loon belasting en van de vermogensbelasting. Deze foto toont een officier van het Arabische Legioen en leden van de bestandscommissie der V.N. in Palestrina, die de slachtoffers in ogenschouw nemen, na de jongste vijandelijkheden tussen Israël en Jordanië. De kwestie is thans aan de orde in de Veiligheidsraad, waarbij wij aanstippen dat IsraPl beweert, dat het hier slechts een „vergeldingsmaatregel" betreft, na Arabische terreurdaden. Dit is de Martinus-toren te Venlo, zoals hij werd verbouwd, nadat hij in 1944 bij de oorlogshande lingen werd verwoest. Een mo dern bouwwerk, dat het naar on ze smaak toch wel doet. De Zuidslavische delegatie heeft de Vei ligheidsraad verzocht te mogen deelne men aan een be eking van het conflict- Trlëst, óm het standpunt van Tito uiteen te zetten. Langs de gehele. 145 km lange Itallaans-Zuldsldvische grens, lopende de Alpen tot Triëst, zijn thans ook de Italiaanse zijde troepen gelegerd. In Londen heerst koortsachtige diploma tieke activiteit om beide partijen te mati gen. De moeilijkheid is, dat Italië en Vonnis gevallen in afschuwelijk drama Geestelijk gestoorde repetitor uit Bilthoven stond in hoger beroep terecht Wegens moord op zijn vader (de oud gemeentesecretaris van Amsterdam) en poging tot moord op zijn broer is de 27-jarige repetitor mr W. K. F. uit Bilt hoven vanmorgen door het Amsterdams gerechtshof veroordeeld tot 12 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het hof verbond hieraan de bepaling, dat de veroordeelde na deze straftijd ter be schikking van de regering zal worden gesteld om van harentwege te worden verpleegd. Bovendien was in het arrest opgenomen, dat F. de hem opgelegde 12 jaar zal doorbrengen in een bijzondere strafgevangenis. De uitspraak is gelijk aan de eis, met LUtmaster passeerde Calcutta Birmese trom voor Kooper De K.L.M. Liftmaster Dr ir M. H. Damme, die van Christchurch op de thuisreis is en morgen op Schiphol wordt verwacht, is Calcutta gepasseerd. Zowel in Bangkok als in Calcutta is de beman ning een hartelijke ontvangst bereid. In Bangkok werd een Chinees diner aange boden. Gezagvoerder Kooper mocht, hier een Birmese trom in ontvangst ne In Calcutta waren er bloemenkransen en Indische geschenken voor de beman ning en zat men aan een lunch aan, die geanimeerd verliep. Hier zijn 33 pasagiers voor Londen ingestapt. geweest der laatste aardbevingen. Ver der zal een voorstel van de Amer-ikaanse organisaties betreffende de structuur en het programma der Union aan de orde komen. uitzondering van de preventieve hechte nis, die volgens de eis niet in mindering moest worden gebracht. eerste instantie was F. door de Utrechtse rechtbank tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Naar men zich zal herinneren, deed F Jr. gedurende verscheidene maanden van het vorig jaar enkele malen vergif in het eten van zijn familie. Op 8 Juli 1952 overleed als gevolg daarvan de vader. De zoon werd eerst in Augustus gear resteerd, nadat het stoffelijk overschot van de vader was opgegraven en er sec tie op was toegepast. Het motief voor deze moord is tijdens het proces niet duidelijk geworden. De verdachte wordt als geestelijk gestoorde beschouwd. DAT de Int. Unie van Verenigingen van Artsen-automobilisten in September 195(1 te Wenen een congres houdt over arts en verkeersveiligheid. DAT K. Voskuil, hoofdredacteur van Het Vrije Volk, volgende week in Berlijn een inleiding zal houden op een bijeen komst van 70 redacteuren van socialisti sche dagbladen in Europa. DAT de Prov. Staten van Gelderland thans hebben besloten, de jaarwedde van Gedeputeerden te verhogen van f7500 tot f9500. DAT ruim 160 Friese chauffeurs In Leeuwarden door de Ver. voor Veilig Verkeer zijn gehuldigd, omdat zij enige jaren (32 chauffeurs zelfs 6 jaar) hebben gereden zonder ongelukken te veroor- DAT mr L. A. Kesper de nieuwe zuive ringsinstallatie van de drinkwaterleiding te R'dam in gebruik heeft gesteld, waar door binnen 2 uur van rlvierwatèr drink water kan worden gemaakt, o.a. ten be hoeve van Rotterdam en Delft. Berkelse arts komt 9 Nov. voor Behandeling voor de recht bank duurt ca 3 dagen De zaak van de Berkelse arts O. komt op Maandag 9 November haif tien voor de Haagse rechtbank. Wij brengen in her innering, dat er reeds een dagvaarding was uitgegaan tegen 28 Mei j.l. Deze is door de rechtbanK vervallen verklaard, nadat de verdedigers, mr Huygens en mr Van 't Hoff Stolk een bezwaarschrift hadden ingediend, tengevolge ten laste gelegde, buiten vervolging werd gesteld (dood door schuld). Nadat ver schillende deskundigen gehoord waren, zal thans het Openbaar Ministerie niet 22, zoals aanvankelijk in het voornemen lag, maar 25 getuigen en deskundigen voorbrengen, o.w. oux ae Leiuse nuog- leraar in de toxicologie, prof. Steenhou wer en de patholoog dr Zeldenrust. De verdediging komt van haar kant met de deskundigen prof. dr Grevenstuk en de Britse hoogleraar dr Bentley Purchase, die op de zitting door middel van een tolk zal worden gehoord. Stellig zal de verdediging ook met een 25-tal getuigen komen. De zitting zal gehouden worden in het nieuw gebouwde zaaltje voor strafzittingen in de Jan van Nassau- straat. De zaak is zo ingewikkeld, dat rekenen kan op een behandeling gedurende drie achtereenvolgende dagen. Koningin Elizabeth is verkouden Volgens Ass. Press, heeft koningin Elizabeth van Engeland een lichte koude gevat, maar zij kan haar gewone bezig heden nog verrichten. Duifs team van 19 man Hiervan maken 11 Christen-Democraten als minister deel uit ADENAUER, de Westduitse bondskanselier, heeft vanmorgen zijn nieuwe kabinet aan de president van de bondsrepubliek. Theodor Heuss, voorgesteld. De ministers werden officieel door president Heuss benoemd. Het Kabinet bestaat bestaat uit 19 ministeries. De samenstelling is als volgt: 11 Christen-Democraten; 4 Vrije Democraten; 2 afgevaardigden Duitse Partij; 2 van de Vluchtelingen Partij. Dr Adenauer, de bondskan selier, is tevens minister van Buit. Zaken. Waldemar Kraft (Vluchtelingen Partij) Hermann Schafer (Vrije Democraat). Het ministerie van Posterijen is r onbezet, maar zal worden toegewezen aan een Christen-Democraat. Vliegtuig- en autoramp; overstromingen Ruim 20 doden, o.w. 7 journa listen en een dirigent Een Dakota van een Mexicaanse olie maatschappij, die op weg was naar Fal con Heights (aan de grens tussen Texas en exico), alwaar door Eisenho^ stuwdam in gebruik werd gesteld, is neergestort. Volgens A.F.P. zijn doden te betreuren, onder wie ook Mexicaanse journalisten en de dirigent van het national eorkest. Bias Galindo. Het toestel brandde geheel uit. In het havenplaatsje Le Faou in Frank rijk (West-Bretagne), nabij Brest, vond een ernstige autobotsing plaats, waarbij zeven personen het leven verloren en 20 werden gewond. Twee bussen botsten met zo'n vaart tegen elkaar, dat wagens terzij van de weg werd geworpen en toen tegen een derde bus aanbotste. Een vierde bus reed op de derde ver ongelukte wagen in. In Noord-Italië hebben zich ten ge volge van zware regenval ernstige over stromingen voorgedaan en wel te Ostia- no bij Cremona en te Mosio bij Mantua. De rivieren zijn buiten hun oevers ge treden en verscheidene wegen zijn onder water gelopen. Er wordt melding ge maakt van een aantal doden en gewon den. Ten slotte: bij een bosbrand ten Oosten van de rivier de Atbara (400 km Oostelijk van Khartoem) zijn 40 personen omgekomen; reddingsploegen en ambu lances zijn onderweg. Nieuwe polder in Zeeland in gebruik In rampjaar 439 ha grond aan provincie toegevoegd De nieuwe Quarles van Ufford polder (180 ha) tussen Walcheren en Zuid- Beveland in Zeeland is Maandagmiddag onder grote belangstelling officieel in ge-] bruik genomen met het in bewoning ge ven van het eerste van de tien woon huizen van de pachters. De secretaris-generaal van het depar tement van Financiën, mr H. A. M. van den Dries, schetste in het kort de ge schiedenis van deze polder. Meer dan tachtig jaar geleden werd met de afdam ming van het Sloe als verbinding tus sen Zuid-Beveland en Walcheren de grondslag voor deze polder gelegd, eerst in 1948 kon met de bedijking den begonnen. Thans, in 1953. het jaar van rampspoed voor Zeeland, wordt nieuwe cultuurgrond aan Zeeland toege voegd. De polder is genoemd naar vorige, thans overleden commissaris Koningin, jhr mr Quarles van Ufford. Bij de eerst gereedgekomen woning overhandigde de echtgenote van wijlen jhr mr Quarles van Ufford, mevrouw A. D. Quarles van UffordMullert tot de Leemcule, aan het desbetreffende pach tersgezin de sleutel van de woning. Voorz. Buitenl. Persvereniging H. C. Franks officier Oranje-Nassau Wij laten hier de verdere bezetting de ministeries volgen: Vice-kanselier en minister voor Euro pese Economische Samenwerking: Franz Blücher (Vrije Democraat). Binnenlandse Zaken: Gerhard Schroe- der (Christen-Democraat). Financiën: Fritz Schafer (Christen- Democraat). Justitie: Fritz Neumayer (Vrije Demo- Landbouw: Heinrich Lübke (Christen- Democraat). Arbeid: Anton Storch (Christen-Demo- Vervoer: Hans Christoph Seebohm (Duitse Partij). Vluchtelingen: Theodor Oberlander (Vluchtelingenpartij). Zaken, geheel Duitsland betreffende: Jakob Kaiser (Christen-Democraat). Huisvesting: Viktor Emmanuel Preus- ker (Vrije Democraat). Gezins- en Jeugdzorg: Franz-Josef Würmeling (Christen-Democraat). Zaken betreffende de Bondsraad (Eer ste Kamer): Heinrich Hellwege (Duitse Partij). Ministers zonder portefeuille: Franz- Josef Strauss (Christen-Democraat), Ro bert Tillmanns (Christen-Democraat), Diplomatie werkt op volle toeren Langs de Italiaans-Zuidslavische grens nieuwe troepenconcentraties Zuid-Slavlë aan een conferentie ovt conflict-Triëst condities verbinden, lastig met elkaar te verzoenen zijn. Tito heeft bij een correspondent va Braziliaans blad zijn potje op het gezet. Hij zei, dat Britten en Amerikanen met hun besluit om zone A. van Triëst aan Italië terug te geven, drie dingen willen bereiken: 1. Versteviging van de positie Italiaanse premier Pella, waardoor deze opk in staat zou zijn, het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap door het parlement te laten goedkeuren; 2. Het verwijderen van het probleem- Triest van de lijst van onopgeloste vraag stukken „met de foutieve berekening, dat deze eenzijdige daad tot de stabilisering in dit deel van Europa zou bijdragen"; 3. Versterking van de positie van de Italiaanse Christendemocratische partij, ten nadele van uiterst links, met het oog op komende verkiezingen. Morrison, ex-Labourminister van Bult. Zaken, heeft, als zovelen, de politiek van Engeland inzake Triëst een „enorme blunder" genoemd. Resolutie over Marokko is verworpen De politieke commissie van de V.N. heeft de resolutie verworpen van het Arabisch-Aziatische blok. in welke reso lutie de volledige onafhankelijkheid Frans-Marokko geëist werd, binnen tijd van vyf jaar. De verwerping ge schiedde met 28 tegen 22 stemmen, bij onthoudingen. Frankrijk nam ook nu niet aan de besprekingen over Marokko deel. omdat het de V.N. niet bevoegd acht, zich met een Franse „binnenlandse aan gelegenheid" in te laten. Onder de te genstemmers bevond zich Nederland, onder de vóórstemmers Indonesië. De politieke commissie keurde de Boliviaan se resolutie goed, waarin de V.N. zich uitspreekt voor het verder tot ontwik keling brengen der politieke instellingen rt Marokko. Chauffeur van Koningin nam afscheid De eerste chauffeur van de Koningin, Barend Hoogeveen, heeft gisteren de pa- leisdienst verlaten. Binnenkort zal hij. zoals men weet, aan de Amsterdamse straat in Utrecht een benzinestation gaan exploiteren. Het hele personeel van pa leis Soestdijk was in een der zalen ver enigd om officieel afscheid te nemen. DAT ongeveer 200 arbeiders van de Amsterdamse Ballast Mij, die bij de Vel- sense tunnelbouw werken, een dag heb- bèn gestaakt wegens grieven over het uit betalen van premies voor extra prestaties. DAT Zaterdag a.s. om 15.30 uur een herdenking wordt gehouden bij het monu ment voor de fusilladeplaats aan de Apol- lolaan te A'dam. DAT het Braziliaanse marine-oplei dingsschip Duque de Caxias (6400 ton, 523 opvarenden) van 3 tot 8 November Am sterdam bezoekt. DAT in Amsterdam de 75.000ste tele foonaansluiting is tot stand gebracht en ter gelegenheid hiervan vier feestavonden voor verschillende personeelsgroepen worden gegeven. DAT de geregelde K.L-M.-dienst naar Zuid-Amerika Zondag jX 7 jaar bestond en in deze periode op die route 1562 maal de Atlantische Oceaan is overgestoken, waarbij de vliegtuigen in totaal bijna 19 millioen km aflegden (25 retourvluchten naar de mean). DAT Maastricht vannacht zonder stroom zat doordat brand was ontstaan in een schakclstation, vermoedelijk door kortsluiting. DAT de begroting 1954 van Nijmegen :n tekort van ruim ƒ900.000 vertoont en e van Den Bosch eveneens, tenzij de algemene uitkering uit het gemeente fonds wordt verhoogd. DAT de directeur van de N.V. Motor- rijwielfabriek Kaptein te Arnhem, W. Kaptein, per vliegtuig naar Calcutta is vertrokken voor een wereldreis van twee maanden, om reclame te maken voor de DAT te Gelselaar (Gld) op 93-jarige leeftijd is overleden H. J. Mensink, die de laatste nachtwaker uit die buurt was en 's nachts altijd luid toeterend door het dorp ging om te bewijzen dat alles veilig DAT op de Britse' ambassade in Den Haag een receptie is gehouden t.g.t reis. die vier vertegenwoordigers va Ned. pers en radio van 22 October tot 5 November op uitnodiging van de Brit se regering maken naar Engeland er Schotland. DAT ged. staten van Zuid-Holland wil len voorstellen, het reglement van hel waterschap De Dijkkring Flakkee te wij zigen, zodat de omslag voortaan ook ovei bebouwde eigendommen zal worden ge- Tijdens een ontvangst in de ambtswo ning van de minister van Buitenlandse Zaken en mevrouw Beyen heeft de minis ter gistermiddag de heer H. G. Franks, voorzitter van de buitenlandsche Pers vereniging medegedeeld, dat het H M. de Koningin had behaagd hem te benoe men tot officier in de orde van Oranje Nassau. De minister uitte zijn grote waardering voor het werk van de heer Franks als buitenlands correspondent en als voorzitter zijner vereniging. Onder de aanwezigen waren behalve minister Cals, de heer Fock, secretaris generaal van het departement van Alge mene Zaken, dr G. J. Lammers, direc teur van de R.V.D., de heer De Man, chef de directie Buitenlandse Voorlich ting aan Buitenlandse Zaken, het vol tallige bestuur van de buitenlandse Persvereniging en haar erelid, de heer D. J. Lambooy. Minister Beyen verzocht Franks (op de foto rechts) haar echtgenoot de onderscheiding op de borst te spelden. Prof. Romme naar het ziekenhuis Prof. mr C. P. M. Romme wordt binnen kort in een ziekenhuis opgenomen voor een kleine voetoperatie. De voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer zal daarna een drietal weken rust mo houden. Prof. Romme neemt nog wel deel het grote Tweede Kamer-debat alge mene beschouwingen en complex van maatregelen dat vandaag begon. Ook zal hij Zondag 8 November nog het w voeren op het K.V.P.-congres te Utrecht, TIT DE LEZERSKRING bereiken ons opmerkingen, die duidelijk laten blij ken, hoe weinig men kan instemmen met nieuwe voorgenomen vergoedingen or de Kamerleden. riet is ook wel raak: Voor de leden n de Tweede Kamer wordt in het uit- ht gesteld een verhoging, variërende n 30 tot 40 procent; voor de leden der Eerste Kamer zijn de bedragen nog ho ger. Geen wonder, dat men geneigd is, hiertegenover te stellen de algemene loonsverhoging van 5 procenf, waarmede lange onderlinge wrijving het groot ste deel van ons volk het moet stellen. Nu weten we, dat het heel gemakkelijk en bovendien heel gevaarlijk is. op dit terrein een behoorlijke of onbehoorlijke portie demagogie weg te geven. Maar we mogen ons toch wel afvragen en deze vraag ook aan de regering voorleggen of ze niet heel wat verstandiger had gehandeld door dit wetsvoorstel in elk geval voorlopig nog maar in portefeuille te houden. Ook als men van oordeel mocht zijn, dat de schadeloosstelling voor de Kamerleden te laag is, dan nog zal men moeten aantonen, dat hier van ur gentie sprake is. T~)E OMSTANDIGHEID, dat een tame lijk hogere schadeloosstelling voor de volksvertegenwoordigers wordt voor bereid, wijst er intussen temeer op, hoe de werkzaamheden der Kamerleden vele zijn geworden. Het Kamerlidmaatschap is maar nief iets, dat men „er bij" doet, integendeel, verscheidenen zullen moeite hebben naast hun Kamerlidmaatschap nog iets van belang te presteren. Dat dit te betreuren is, spreekt van zelf. Want deze ontwikkeling wordt er gemakkelijk een naar het ontstaan van de typische beroepspoliticus, de man wiens „beroep" het is, dat hij volksver tegenwoordiger is. Men zegt nu wel, dat een Kamerlid in staat gesteld moet worden in finan ciële onafhankelijkheid zijn werk te doen. Niemand zal dit willen betwisten. Maar schept de hogere schadeloosstelling, die hem financieel onafhankelijk wil maken, niet juist weer een nieuwe afhankelijk heid? Zal hij zich, vaak noodgedwongen, niet zó stevig in zijn Kamerzetel gaan nestelen, dat het grote en vaak pijnlijke moeite kost hem daaruit te krijgen, ook wanneer dat op zichzelf niet ondienstig zou zijn? JJIERUIT blijkt intussen wel, dat we op dit terrein heel licht in allerlei min wenselijke impasses kunnen geraken. Het lijkt ons veel meer in 's lands belang, dat de volksvertegenwoordiging zich be ijvert, van zichzelf èn van de staat aller lei arbeid en allerlei „taken" af te stoten, die niet des staats zijn. Dan komen we weer tot wat gezondere verhoudingen en dan komt er ook weer wat meer ge legenheid, dat de Kamerleden volop volksvertegenwoordigers en (dus) geen beroepspolitici zijn. Het kan zijn, dat de Kamerleden zelf van de noodzaak der hogere schadeloos stelling overtuigd zijn. We achten het dan nog in het belang ener gezonde de mocratie, dat ten overstaan van heel ons volk die noodzaak breder wordt aange toond dan thans in de zeer summiere toelichting bij het betrokken wetsont werp is geschied. Want het is zonneklaar, dat op het ogenblik en juist onder de huidige omstandigheden (we denken aan de zorgen der gepensionneerden, aan de niet ongerechtvaardigde verlangens der middengroepen en aan andere dingen meer) velen die noodzaak niet vermogen in te zien. Ook wanneer die noodzaak er is, ware het belangrijk eleganter ge weest, indien aan de zorgen van deze groepen toch in elk geval enige voor rang ware gegeven. MOG KOMT HIERBIJ, dat als vervolg op de hogere schadeloosstelling voor de Kamerleden een belangrijke Verho ging van de ministerssalarissen en van de salarissen der secretarissen-generaal op komst heet te zijn. In het bovenstaande hebben we nog gezwegen van een lelijk aspect in het gedane voorstel. Van de bedragen, die straks als schadeloosstellingen zullen worden vastgesteld, wordt 25 tot 30 pet. vrijgesteld van belasting. Het kost ons weinig moeite, dit èn psychologisch èn feitelijk «onjuist te vinden en we ver moeden. dat ook hiervoor in den lande zo zonder meer weinig begrip te vinden Werkzaam als voorlichter èn als tolk van de publieke opinie, zouden we ons niet verantwoord achten, zo we aan bo venstaande bedenkingen geen uitdruk king zouden geven. Nadere motivering van dit regerings voorstel schijnt ons ten overstaan van ons volk voor het minst dringend ge- HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: 13 iè°i WEERBERICHT Dezeltde temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte motregen en h plaatselijk mist. maar later, voornamelijk in het Noord- Oosten van het land. ook op- ^W» klaringen. Overwegend Y7 zwakke wind, aanvankelijk Noord-Oostelijk, later ruimend naar Zuid-Oost. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1