i l'plossing in Klein Europa wel i de juiste „oplossing"? 1 Lassers werken 17 meter onder water Aardgasbeleid totnutoe grote mislukking Cijfers van bollenexport voor laatste kwartaal gunstig R 'WE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 jrms £en aantekening naai aanleiding van het tweede Europees congres Dr Jacoba C. de Mëyere te Leiden schrijft ons: tweede Europees congres, van 8 tot 10 October in Den Haag gehouden, aanleiding geven tot velerlei nabetrachting. Een enkel punt uit het indelde moge hier aan een nadere beschouwing worden onderworpen. Ie plenaire vergadering van 8 October heeft Graaf Coudenhove-Kalergi ogd, dat in een Europese federatie de gelijkheid van alle leden onder gemeenschappelijk gezag wordt verzekerd en daarmee een eventueel iar voor hegemonie afgewend. Hij stelde Zwitserland ten voorbeeld, aan Europa van zes". Hierbij zij het volgende aangetekend. Zwitserse kantons verschillen on- als Nederland betekent. Dat Duitsland ig niet zo enorm in zielental, om- en Italië voor zulk een federatie de hulpbronnen als de zes landen meeste belangstelling hebben, is begrij pelijk. Men merke voorts op. dat Zwit serland weigert tot een Europese fede ratie toe te treden. .Klein Europa". Kunnen de Zwitser- intons elkaar in evenwicht houden, lein Europa zullen de drie grote •n de leiding nemen. Dat Duitsland deze drie de sterktste partner zal betwijfelt niemand. Indien het jebied aan Duitsland zou komen het zwaartepunt nog meer naai iland worden verlegd, t Zwitserse federale parlement be- uit twee kamers, waarin de kantoni genwoordigd zijn zoals dat in ven raties gebruikelijk is: in de ent is nun vertegenwoordiging even- an hun bevolkingssterkte, in de kamer heeft elk kanton twee at- Jrdigden, wat een belangrijke waar voor hun gelijkheid is. :e waarborg ontbreekt in de ont- •grondwet voor Klein Europa, zoals i opgesteld door de commissie In beide kamers van het Europe' ment wordt bij de zetelverdeling ïing gehouden met de grootte der n-leden. Voor de Volkerenkamer is volgende verdeling ontworpen: bland en Italië elk 63 zetels, Frank- '70 (waarbij 7 voor de overzeese ge en). Nederland en België elk 30, fcmburg 12. En voor de Senaat: •land. Italië en Frankrijk elk 21 (t. Nederland en België elk 10 zetels, fenburg 4. Het is duidelijk, dat by opzet geen sprake is van gelijkheid leden; het gaat de richting uit van lenheidsstaat, zoals ook wel van zeer iebbende zijde is bevestigd. [zijn boek Crusade for Pan-Europe" schrijft Graaf Coudenhove-Kalergi, vorming van een democratische Idfederatie politieke zelfmoord zou r de blanken, daar de we- léerst.iappij in handen van de veel Chinezen en Indiërs zou over- Hieruit is te concluderen, dat de van de federatie van Klein de zelfmoord van kleine landen Mr H. Hardenberg nieuwe Alg. Rijks archivaris Rijksarchivaris mr H. Hardenberg Haag zal per 1 November a.s. jhr b. P. M. Graswinckel opvolgen als Rijksarchivaris. Mr Harden- k promoveerde in 1926 aan de Leidse persiteit. Tot 1929 was hij werkzaam t Ned. consulaat-generaal te Parijs a ging hij over naar het afdelings- jetariaat van de N.V. Philips. Van 1937 1945 werkte hij op het Limburgse «archief, tot hij werd benoemd tot «archivaris bij het Algemeen Rijks- pief- Sinds 1947 Is mr Hardenberg on- roorzitter van de Vereniging van Ar- farissen in Nederland. Er verschenen publicaties van zijn hand- tefening met brug van aluminium Genieschool uit Soesterberg, onder in de majoor L. C. Dijkstra, ex- fimenteert thans bij het Gelderse fpje Niftrik met een door de Amerika- i ontworpen aluminium-balkenbrug. brug bestaat uit holle aluminium- i, drijvend op rubberpontons. De i zelf, die 100 kg wegen, blijven ?ns drijven, i brug wordt geslagen In het kader i de brugslagoefening Uranus. Zij Is ïeter lang, heeft een draagvermogen 50 ton en kan in 22 uur worden ge- Het gewicht is slechts een derde an een normale Bailey-brug. In de vergadering van 8 Oct. is felle critiek geoefend op de ministers van landen, omdat zij geen haast ma ken bij het vaststellen van de ..Euro pese" grondwet. Men kan zich afvragen of zy, die op zoveel haast aandringen, zich rekenschap geven van het gewicht de stap. die zij de regeringen willen laten doen. Voor Nederland betekent deze stap: het afstand doen van hetgeen door de tachtigjarige oorlog fs verworven. Alvorens Nederland besluit, zich op te lossen in Klein Europa, zal men terdege dienen te overwegen, of dit voor ons de juiste „oplossing" is. Het zou ook kunnen zijn, dat Nederland zich bij nader inzien voelt in gezelschap van de solide democratieën, die in de oorlog bondgenoten waren en die thans ren zich te versmelten met landen. de grenzen nog niet vaststaan, de mentalitiet van de bevolking onberekenbaar is en de democratie een tere kasplant. 'aarden van de ontworpen grondwet voor Klein Europa is oneindig ingrijpender dat het invoeren van een Burgerlijk Wetboek. Men verge lijke evenwel de rustige gedegenheid, aarmee gewerkt is en wordt aan ons euwe B.W.. met het ongeduldig ge ep uit het federalistische kamp. Ortega Gasset had blijkbaar gelijk, toen hij schreef dat politiek het tegenovergestelde van wetenschap. Sam Swaap gisteren 65 jaar De oud-concertmeester van het Resi dentie-Orkest. Sam Swaap, werd gis teren 65 jaar. Deze dag vierde hij thuis, temidden van familie en beken- ook temidden van ontelbare bloemstukken, brieven en telegrammen. grote fruitmand van het Nederlands Kamer-Symphonie-orkest en bloemenmanden van de Ned. Gramofoon- mij, het Residentie Vrouwenkoor. Mij Zeebad en de Ned. Toonkunstenaarsbond De heer Swaap is hoofdleraar geweest aan het Kon. Conservatorium voor Mu ziek en eerste violist van het Haags Strijkkwartet. Tot 1948 was hij eerste concertmeester van het Residentie-Or kest. Hij is dirigent van het Symphonie- orkest „Euterpe" en van Euterpe's Vo caal Ensemble. De eerste vrouwelijke agenten in uniform', die ons land kent, deden haar intrede in Heerlen. Ze begonnen haar taak bij de ver- keersbrigadè. Van boeken en tijdschriften „Karen" stelt een brandend probleem aan de orde MOEDER STREED OM HAAR VERLAMDE KIND VOLWAARDIG TE MAKEN Onvoldoende is het om van het, door de uitgeverij J. H. Gottmer (Haar lem) in Nederlandse vertaling uitgegeven boek „Karen" te zeggen, dat het interessant en boeiend is. „Karen" is namelijk een zeer bijzonder werk. Het is geen „gewone" roman, maar het onopgesmukte verhaal van een Amerikaanse moeder, die met weergaloze liefde en offerbereidheid gevochten heeft om haar aan spastische verlamming lijdend dochtertje tot een volwaardig mens te. maken en daarin ook is geslaagd. 1952 opgerichte Die moeder, Marie Killilea, confron teert de lezers van haar boek en laten hopen, dat het er ook in Nederland zeer vele zullen zijn met het probleem, dat de spastisch verlamde kinderen vor- Een probleem, dat ook in ons land bestaat! Hctr aantal spastisch verlamden in Nederland bedraagt circa 12.000 er van de 10.000 kinderen, die geboren wor den. zijn er 7 spastioi. Marie Killilea's boek bevat geen saaie geschiedenis, die alleen belanghebben- zou interesseren, maar een levens echt. pakkend verhaal, daf ongetwijfeld op ieder, die het leest, indruk zal maken. Dat de uitgeverij Gottmer het ook onder het bereik van het Nederlandse publiek heeft gebracht is temeer verheugend, omdat het feit, dat ook hier te lande duizenden kinderen aan bij de geboorte meegekregen of eigenlijk door de ge boorte veroorzaakte verlammingen lijden, helaas nog niet algemeen bekend is. Het wordt dan ook hoog tyd. dat het „grote publiek" op de hoogte komt van de doel- „Zeeuwse zeeslang" wordt gerepareerd Duikers repareren op het ogenblik op 17 meter diepte in de Westerschelde de „Zeeuwse zeeslang", de gaszinker die cokesovengas van Sluiskil (Zeeuwsch- Vlaanderen) naar Zuid-Beveland en Wal cheren laat vloeien. De zinker is in Januari door het anker van een in nood verkerend Panamees schip beschadigd. Met behulp van fijne instrumenten is daarna de ligging van de pijp gevolgd en toen men belletjes zag opstijgen, wist men waar het lek zat. Duikers zagen nu het beschadigde ge deelte diep onder water met ijzerzagen uit. Daarna snijden zij schroefdraad aan de uiteinden der onbeschadigde leiding gedeelten. Aangezien het op 17 meter diepte zeer donker is, dragen de duikers hun helmen helder schijnende lampen. Een nieuwe pijpsector, die boven water Weer luchtmachtpersoneel naar buitenland Voor het volgen van een vliegeroplei ding op bases van de Amerikaanse luchtmacht vertrekken o.m. de soldaten W. Albers en D. A. Klingmpn, uit Den Haag, resp. op 5 November (per Nieuw-Amsterdam) en op 11 November (per Maasdam) naar de V.S. De kapitein H. J. Vermeulen uit Voor schoten, de le luitenant F. A M. Kart- haus uit Scheveningen en de 2e luite nant A. W. Plaizier uit Boskoop e.a gaan 31 Oct. naar Duitsland om in de Amerikaanse zone aldaar een cursus te Woensdagavond zijn bij het rangeren op het station van Bergen op Zoom twee goederenwagens ontspoord, waardoor beide hoofdsporen twee uur lang ver sperd zijn geweest. Ernstige woorden in K. v. K. Het aardgasbeleid der regering is tot kverre een grote mislukking geweest, Brvan wij in Noordoost Nederland de be dreigen te worden. Dit verklaarde j heer H. van Heek Hen gisteren als przitter op een vergadering van de [mer van Koophandel voor Twenthe en iland. Industrie noch bevolking kunnen van t aardgas profiteren daar de prijs op 13 ht per m3 is gesteld, terwijl de kostprijs lar 5 cent is. De levering van de helft ft het aardgas aan de Ned. Zoutindustrie i«n 6 cent noemde bij een noodsprong ft het directoraat-generaal. De officiële •klaring dat dit om technische redenen geschied, wordt door experts niet nstig genomen. Tot einde 1952 hebben volgens spreker I Duitsers kans gezien bijna 1 milliard I aardgas aan de bodem te onttrekken, tie productie is practisch geheel aan It Duitse bedrijfsleven ten goede geko- terwijl daartegenover in jaar later aan de industrie i m3 is geleverd. Zeepost voor Nieuw-Guinea Kerstpaketten voor personeel van d( Koninklijke Marine en van de Konink lijke Landmacht, dat dienst doet in de Nieuwguinese wateren en aan de wal op Nieuw-Guinea, moeten uiterlijk 28 Oc tober ter post zijn bezorgd. Ter aanvulling van de reeds eerder ge publiceerde postsluitingen voor opvaren den van het oefensmaldeel 5 tijdens de reis naar de Noordelijke wateren kan nog worden meegedeeld, dat post, u reiken te Bergen in Noorwegen, uiterlijk 21 October om 17.00 uur op het ma postkantoor te Amsterdam C.S. aanwezig moet zijn. is gereed gemaakt, wordt met takels boven de plaats van reparatie te water gelaten. Ook deze sector is van schroef draad voorzien. Dan begint het eigenlijke „gasfitters- werk" voor de duikers. Met stalen pak kingen worden de piipeinden aan nieuwe sector bevestigd en zodoende gas- dicht afgesloten. De reparatie zal enige weken duren, maar de huisvrouwen op Zuid-Beveland behoeven in die tijd niet zonder gas te zitten, want er zijn nog twee grote pijp leidingen. Nog een onderzoek naar blindenstichting De politie stelt thans een onderzoek naar de activiteiten van de N.V. Webo (Werkverschaffing Blinden en Onvol- waardigen) te Amsterdam. Tegen de lei der. G- Mis proces-verbaal opgemaakt wegens prijsopdrijving, aldus De Tel. Volgends velen zou de Webo op borstel werken e.d winsten van ongeveer 100 pet maken. Deze winsten zouden slechts voor heel klein deel ten goede komen aan de werkinrichtingen, die ze fabriceerden. In Breda is een Webo-wederverkoper gearresteerd., die goederen zou hebben rrkocht, welke niet eens door blinden aren gemaakt-.- - Inmiddels is de Webo in een Impasse geraakt, die waarschijnlijk zal eindigen met liquidatie. De mede-directeur van G. M. heeft het vertrouwen in de Webo op gezegd en is uit het bedrijf getreden. Voor het personeel is een ontslagvergun- ntng aangevraagd. Onlangs meldden wij reeds, dat de stichting Hulp aan Blinden zich aan soortgelijke practijken als de Webo zou hebben schuldig gemaakt. De secretaris deze stichting,, de 62-jarige J. L- uit Enschede, is -gisteren in Leeuwarden tot dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens het collecteren zonder vergun ning. Vrouw stal in het groot in winkels De politie tè Rotterdam heeft gisteren de 43-jarige vrouw E. J. M. v. d WV. i in bewaring gesteld. De vrouw haar dochtertje van Breda naar Rotterdam gekomen en met hulp van het kind had zij in een groot magazijn zes boeken, eqn rokje, een vest en een aantal kleinigheden ontvreemd. Thuis had zij nog lappon stof-, 19-truitjes en een paar schoenen, afkomstig van diefstallen in Rotterdam. Breda en Tilburg. bleef De veertienjarige jongen C. Th. Kok, •onende in de' Hanenburglaan te Den Haag, werd Dinsdagavond op de Wëals- dorperweg in Den Haag door een auto aangereden en overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Het zevenjarig meisje S. J. Schoon- derbeek,' wonende- tn de "Citroenstraat in Den Haag, dat op 7 October met haar I macht fiets in de tramrails slipte en door een I ten nog het zwakke punt auto werd aangereden, is gistermorgen land vergroot, ondanks zijn stellingen van de „Bond van ouders van spastische kinde ren", die er onder meer naar streeft be handelingscentra op te richten, waar de thans in Amerika en Engeland gevolgde en mooie resultaten opleverende) be- landelingsmethoden kunnen worden toe gepast. Wy kunnen lezing van dit boek door de ontroerende eenvoud, waarmee het geschreven is, bijzonder aantrekkelijk! an harte aanbevelen en wij hopen, dat mede door deze keurig verzorgde uitgave van Gottmer geheel Nederland zich gaat interesseren voor het spastische Brochures ipport inzake de positie van het middelbare en hogere administratieve en verkopend personeel in het bedrijfsleven, beoordeeld naar de financiële toestand, het sociale milieu en het genoten onder wijs, door dr J. G. M. Delfgaauw en Av I. V. Massizzo. Ned Kath bond van ad ministratief, verkopend en verzekerlngs- personeel, Jan Luykenstraat 12, A'dam. Myxomatose "t Konijn vernie tigd?) door o.a. dr E. J. Voute, dieren arts te Amersfoort, belangwekkende uit gave in de wekelijkse studiereeks ..Ac tuele onderwerpen". Stichting I.V.I.O. Westeinde 13-15, Amsterdam-C. De ooievaar verdwijnt, door Ko Zweeres, met enquête over de ver blijfplaatsen van ooievaars in ons land, uitgave: als boven. Nieuwe dienst A'dam Antillen geopend Antilliaanse autoriteiten opgetogen over Madurodam De voorzitter van de Antilliaanse Rege ringsraad, mr dr F. da Costa .Gomez, die met de landsminister voor Openbare Werken, de heèr J. Pauw en de Gedepu teerde voor Openbare Werken van dt Eilandraad Curasao, de heer J. R Jonk- hout, de gasten van de KLM. zyn op openjngsvlucht met de Super-Constel- latión. waarmee de K.L.M. haar dienst op West-Indië gaat uitvoeren, hebben eerf bezoek gebracht aan Den Haag. Het gezelschap o.w. zich ook jourcaListen en radio-reporters uit Columbia, Vene zuela en de Antillen bevinden, ging eerst naar Madurodam, waar het werd welkomd door enige leden van de jeugd- gemeenteraad. De heer Jonkman slaakte de verzuchting, dat hij wel wilde, dat de nieuwe brug. die te Willemstad worden gebc-uwd over de ingang var Schottegat, er net zo gemakkelijk kon komen als de nieuwe boogbrug ovei ravijn, waarmee Madurodam onlangs werd verrijkt. Hiema begaf het gezelschap zich het hoofdkantoor van de K.L.M. was Antilliaanse autoriteiten officieel nieuwe dienst van de K.L.M. op de Antillen openden, door op een wand kaart een draad te spannen over hei traject der nieuwe route. De heer Da Costa Gomez dankte de K.L.M voor deze nieuwe verbinding met Nederland. Bij de ontvangst waren aanwezig de ver tegenwoordiger van ée Antillen in Ne derland, mr N. Debrot en verscheidene leidende figuren van de K.L.M. Prix de Rome voor beeld houwen en schilderen De beeldhouwer H IJdo en de schilder A. J B. Dekkers hebben Woensdag in de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam de gouden erepenningen van de Prix de Rome 1953 ontvangen. Voor de vrije beeldhouwkunst is boven dien de zilveren erepenning uitgereikt en wel aan mej. T. v. d. Pant. De jury dringt er by de minister met klem op aan mej. v. d. Pant en bovendien de heer J. H. Wolkers een persoonlijke toe lage toe te kennen voor een studietijd van vier maanden in Parijs. Niet klagen Frankrijk nam, ondanks sombere verwachtingen, niet minder al De bollenexporteurs mogen over het algemeen niet klagen Want het mag dan zo zijn, dat enkele landen minder afnamen, daar staat tegenover dat diverse staten belangrijk meer bollen kochten. En de officiële cijfers over de afgelopen drie maanden, die op een persconferentie door de Bond van Bloembollenhandelaren nader werden toegelicht, lieten zien, dat in het afgelopen kwartaal 2.491.523 kg méér over de grenzen gingen dan in het zelfde tijdvak in het vorig jaar. En in guldens uitgedrukt betekent dat een vergroting van de export met f 4.630.035. Dat Frankrijk een gelijk aantal kilo's bollen heeft afgenomen plm. 809 403 kg als vorig jaar. was een verrassing. Wan<t alle bollenexporteurs hielden hei hart vast. wat de export naar het land vin Marianne betrof. De Bond van Bloembollenhandelaren en de bestuur ders van de vakgroepen hebben voor hel bereiken van dit resultaat echter enorme moeilijkheden moeten overwinnen. De export naar België bleef vrijwel ge lijk 717.851 kg al ligt het guldens bedrag wat lager door de lagere bollen- pryzen. De export naar Duitsland nan- sterk toe: in kilo's èn in guldens. Er ging ruim één millioen kilo méér over d< grens en dat betekende een vermeerde ring van ruim drie millioen guldens. Een bedrag, dat men moeilijk een peuleschil letje kan noemen. De Bond meent, dat het vastgestelde contingent te klein is het kon wel eens gebeuren, dat men een verhoging zal aandringen Ook Engeland nam heel wat meer dan in 1952: bijna één millioen kilo f 1.600.000 of daaromtrent. Een groter contingent zou men, gezien de vlotte ver koop, zeker kunnen plaatsen. De export naar Engeland beliep 12.139.879 een bedrag van f 24.522.510. Zweedse koninginnen Zweden ls een land, dat tot de belang rijkste afnemers blyft behoren, met eer bollenimport van ruim vijftien en eer half millioen gulden. Het gros van de bot- de No door dr Boris Raptschinsky, uitgave: als Suggestions for World Peace and Prosperity by H. G. Sme- land, San Francisco, California, U.S.A. Wat moet ik doen om gered te worden? door dr John R. Rice, Internationale Gemeenschap van Chris- tusbelijders, Heinzestraat 19, A'dam-Z. Moderne reclamekunst uit Amerika In de Academie voor Beeldende Kun sten te Den Haag is een tentoonstelling geopend van moderne Amerikaanse re clamekunst. gemaakt door leden van de „Art Directors Club of New York". In openingswoord wees de heer Rijkens, vlce-voorzitter van het Genoot schap voor Reclame, op de grote waar dering, die de reclamekunst in Amerika ondervindt, waardoor de goede kunste naars het niet beneden hun waardigheid vinden, voor de reclame te werken. Het instructieve van deze expositie is, dat het uiteindelijke gedrukte resul taat het originele ontwerp wordt ge- Op deze foto ziet men minister Algera (links) en onze ambassadeur in Zuid-Afrika, de heer J. v. d. Berg. De minister sprak ook voor de radio. Bunkers tussen Noordwijk en Scheve ningen worden opgeruimd In Katwijk is men er deze week mee begonnen Zo langzamerhand is er in Katwijk niet veel meer te zien van de gevolgen van de bezettingstijd. De gaten, die in het dorp waren ontstaan door de af braak zijn zo goed als gedicht. Toch zijn er langs het strand altijd nog enkele zware bunkers zichtbaar en deze gevaarten leveren een gevaar op voor de zeewering. De duinreep; waarin ze gebouwd zijn aanbesteden nl. de kustetrook tussen hebben juist daar, waar deze massieve Scheveningen en Noordwyk. Dit gedeel te wordt onderhanden genomen door de fa Gebr Verhaar uit Lissc. Aan het begin van deze weck is met het werk begonnen. Als eers de bunker aan de beurt, die een hon derd meter ten Zuiden van de Zuid Boulevard te Katijk aan Zee is gelegen De genoemde firma is met bulldozers begonnen een grote kuil te graven heeft over land hier een zandzuiger geplaatst. Van de morgen vroeg tot late avond staan nu 165 paardekrachten het kleine binnenzeetje te verdiepen en te verbreden En zo zal men deze bin nenzee zo groot maken, dat de te onder mijnen bunker hier in zal storten. Wan neer alles gunsitig verloopt, zal het kar wei in ongeveer drie weken voorbij zijn. Van het weggezogen zand wordt een grote ringdijk gebouwd aan de zeezijde, die bescherming moét geven, wanneer er hoog water mocht komen. Alleen storm weer zou het werk sterk vertragen. Dan immers bestaat het gevaar, dat het ge hele uitgegraven gedeelte weer dicht zal vallen, waarna het werk opnieuw moeten worden aangepakt. gevaarten verrijzen een zwakke plek. Wat toch is het geval? Bij watervloeden stormweer vloeit de zee tot aan de reep en dus ook tot aan de bunkers. He' gevolg van dat laatste is, dat het water weerszijden van de betonnen bun ker wegvloeit en het duin aantast. Bij de Februaristorm is dit duidelijk ge bleken. t is ook daarom, dat de gevaarten moeten. Langs de kust van Westland is dat al gebeurd. Nu heeft kortgeleden Rijnland een gedeelte laten i de verwondingen overleden. GENERAAL GRÜNTHER Generaal Grünther, opperbevelhebber /an de Atlantische strijdkrachten, heeft ;en bijeenkomst van de ministerraad bij gewoond. Hier zien we hem dr Drees-de hand drukken. De minister van Oorlog Marine, ir Staf, kijkt glimlachend toe. 'evoren had de generaal een troepen demonstratie in Breda meegemaakt. DaaT- ging het naar kasteel Oud-Wassenaar, ar een door de regering aangeboden diner stond aangericht. Wat er in de een uur durende ministerraad is besproken, geheim. Voor de journalisten sn geluidsband worden afgedraaid, dr Drees had hiertegen bezwaren, i gesprek met de pers verklaarde Taal, dat in West-Europa de lucht- landstrijdkrach- Rus- •despolitiek, I zijn strijdkrachten nog voortdurend. |G.G.D. Een 14-jarige jongen bij aanrijding gedood Reed liAlcs bSj krüising op Waalsdorperweg De 14-jarige jongen C, Th. Kok. van de Hanenburglaan» is dezer dageiv op de Waalsdorperweg in Den Haag door een auto aangereden en ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. De jongen fietste even na 9 'uur in de Van Maudricstraat en wilde bij de Waals dorperweg linksaf slaan. Hij reed even wel Jinks op de weg, waardoor een in de richting Raamweg rijdende personen- agen hem niet meer kon ontwijken. Het stoffelijk overschot werd door de de Zuidwal overgebracht. Ervaring Er wordt verwacht, dat in de loop de volgende week het 9 m hoge gevaarte opgeruimd zal zijn. Dan zal de zuiger die een maximum-capaciteit heeft var 1000 m3 per dag ongeveer 9000 m3 heb ben verwerkt. Met bulldozers wordt daarna het gevaarte weer met zand be dekt. De fa Gebr. Verhaar heeft reeds meer ervaring met dit werk. daar zij in het Westland bij 's-Gravenzande ook reeds bunkers heeft opgeruimd. Wanneer deze bunker weg is. zal het tweetal bunkers halverwege Wassenaar- se Slag aan de beurt zijn. Die zijn nog geweldiger, want die hebben een hoogte 14 meter. De bunker even ten N. de Watering, wordt niet op deze wijze verwyderd, In verband met de werken van Rijnland en een eventuele haven zal men die laten springen Uit de aard der zaak bestaat er nog al be langstelling voor het werk op het Zui- derstrand. Ds J. J. Moll over 3 weken naar Korea Ds J. J. Moll, voorheen Herv. predi kant te Waddinxveen en sinds Augustus legerpredikant zal over drie weken naar Korea vertrekken als veldprediker bij het Ned. detachement Ver, Naties. In Maart 1950 deed ds Moll zijn intrede in Waddinxveen, voordien stond hij te Gen- deren. waar hy in 1947 tot hulpprediker werd benoemd. Ds Moll is thans 30 jaar oud. len gaat naar de broeiers. Het is vorig jaar gebeurd, dat men wel eens een beetje te veel van het goede kreeg Men kon de bloemen niet allemaal kwyt en toen verleende de Hollandse exporteurs mede werking om een reclame-stunt op touw Dat de Zweden belangstelling hebben voor dit bij uitstek vaderlandse product en de medewerking op prijs stellen, moge uit het volgende blijken. De Bond van Zweedse kwekers vierde dit jaar het vijf tigjarig bestaan. En dat deed men met een grote show. waarop, naar kennelijk internationaal gebruik, een bloemen- koningin werd gekozen en ook een fruiit- koningin. Deze Zweedse schoonheden kregen met de eer, ook nog een surprise, en wel een gratis reisje naar Nederland in het as. bloembollenseizoen. De meisjes zelf hebben nu verzocht om op één van de praalwagens te mogen zitten (of staan) van het bollenstreekcorso Nummer een Amerika staat als nummer één op de lijst van grote afnemers. De States koch ten dit jaar ruim elf millioen kilo cn vorig jaar bijna elf. Het geldbedrag f 34 949.861 is iets lager dan in i952. maar het bestuur van de Bond meent, dat dit te wyten is aan de lagere prijzen der hyacinten. Zwitserland nam iets meer af. De bloemkwekers daar ondervonden dit voorjaar veel last van de bolbloemen- import uit Nederland. De bloemen wer den namelijk door een concern van rijdende winkels tegen lage prijzen aan de man en de vrouw gebracht. Canada lag met f 4.759.424 iets hoger dan verleden jaar, terwijl de stijging naar Australië van f 4.074 tot f 85.488 ook opmerkelijk genoemd mag worden Zoals in de aanhef gezegd: het afgelo pen kwartaal ging er voor ruim vier en een half millioen gulden méér over de grenzen dan in hetzelfde tijdvak in 1952. En hoewel men wel een stijging had ver wacht, vermoedelijk had men niet ge dacht zo'n stap vooruit 4e maken. In het Kurhaus Wat de vrouwen er van vinden Zij moeten frisse reclame leren waarderen De academische betogen en debatten op het Rwclame-congres in het Kurhaus te Scheveningen, werden gisteren af gewisseld met een populair gesprek van enkele vrouwen. „Wat wij er van vin den" had hun debat als onderwerp. Zij (he hier hun merung over verkondigden waren mevrouw H. J. van Anroov-De Kempenaer, mevrouw dr W. H. Posthu- mus-Van der Goot. mej. ir M. Knotten belt, Marijke Vetter en een anonieme huisvrouw, gezellig om een blank eiken tafel gezeten, waaropeen gezellig rood servies met koffiepot. Heel genoeg lijk dus. De aanleiding tot dit gesprek was de consument zo actief mogelijk in het con gres te betrekken. Het gesprek was ook heel genoeglijk. De activiteiten van de Ned. Huisvrouwenvereni'ging, waarvan mevrouw de Kempenaer voorzitster van is, werden aan beschouwing onderwor pen. o.m. de wijze waarop zij het consu mentenbelang dient. Wat de reclame be treft. werd vastgesteld, dat men de in telligentie van de vrouw over het alge meen onderschat „Die reclame, dat mijn was witter is dan die van een andere bijv.", aldus de anonieme huisvrouw doet r.iü niets meer. Ik geloof niet dat er een vrouw is die daar nog met ge noegen naar kijkt", zo was haar mening. Opgemerkt werd dat men moet trach ten de vrouw te leren naar smaakvolle frisse reclame te kijken. Over de verschillende middelen van reclame merkte men op. dat de prijs vragen en dergelijke het wel doen. ge bruiksaanwijzingen op pakjes waspoeiers bv. vond men een prettig aandoende service. Marijke Vetter brak een lant voor het terugdringen van buitenlandse termen in de reclame en meer Nederland se te gebruiken. In 't kort samengevat werd geconsta teerd, dat de huisvrouw als bron van Ideeën de reclameman bruikbare taps kan geven. Prins Bernhard vertrekt 13 Nov. naar Abessynië Het officieel bezoek van Prins Bern hard aan keizer Haile Selassie van Abes synië is thans vastgesteld van 13 tot 18 November. „Het is zonder gevaar..." Frans ingenieur wil per auto Ierse zee over Een 49-jarige Franse ingenieur die in de Ierse hoofdstad Dublin woont, zal proberen, de Ierse Zee per auto over te steken. De heer P. R Barre zal deze po ging doen in een Austin van 1928. die geschikt is gemaakt voor deze zeereis. De heer Barre, die reeds voor de oorlog zyn amphibiache auto werkte, heeft twee opvouwbare drijvers van hout en met rubber behandeld zeildoek aan beide karten van de auto gemonteerd cn de wielen voorzien van schoepen. Wanneer de auto op het water drijft, steken de •vielen met hun onderste helft in het vate- Het amphibie-voertuig heeft reeds geslaagde proefvaarten op een Iers meer gemaakt. De heer Barre wacht thuis nog op een antwoord op de adver tentie. die hij onlangs heeft geplaatst en waarin hij om een medebestuurder vroeg. Hij is ervan overtuigd, dat de overtocht by goed weer snel en zonder het minste gevaar kan worden volbracht Portier neergeslagen, dader gepakt Dt rtlkspoUM. ta Bud el (N-Br.) Ie in geslaagd één van de twee daders arresteren die kort geleden op het terrein van de N.V. Kempense Zink Maatschappij een roofoverval pleegden. eetal sloeg de nachtportier neer een Wst.je met ies-en-twintig loonzakjes, waarin een bedrag van onge veer 2000 waa geborgen. Toen de nacht portier tot beginning kwam. waren de rove.1 reeds verdwenen, aldus het A.D.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 9