Jlicuioe £dJtsdje GTouranl Nieuwe-Tongers in Leiden teressant duel tussen Wisjinsky Lodge in de Veiligheidsraad en iffi Franse troepen begonnen offensief in Indo-China „Grote Drie" verkennen het politieke terrein Wist U AG 16 OCTOBER 1953 l«n (H! D :EAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,per maand; 0,47 per week. Vier en dertigste Jaargang No 9865 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatoasUdi It ghe&ttotn «w &«rt In tegtjeospoet" De diplomatieke blunder inzake Triest HEifinning in omstreden gebied duurt voort, ondanks „overleg" Brittse minister van Arbeid, Dalton, de Brits-Amerikaanse maatregel, inzake Triëst een enorme „diplomatieke blun der" heeft genoemd, want de verbittering er door toegenomen. Een vrouw doet aan politiek... VEILIGHEIDSRAAD is het debat begonnen over de kwestie- pst. Aanleiding hiertoe was de, door Wisjinsky ingediende, reso- beogende de onverwijlde benoeming van een gouverneur voor de d, alsmede de uiteindelijke onafhankelijkheid van Triëst. De kaanse gedelegeerde bij de V.N., Henry Lodge, heeft Rusland er bschuldigd, de kwestie alleen aan de Veiligheidsraad voorgelegd iben, om zoveel mogelijk internationale moeilijkheden te veroor- „Eerst heeft de Sowjet-Unie op het standpunt gestaan, dat de jzigheid van Geallieerde troepen in Triëst een gevaar voor de Jlvrede betekent, en nu beweert zij, dat de terugtrekking van de in, de internationale toestand bedreigt", riep Lodge uit. felijke dubbelhartige taal noemde ün strijd met de opvatting van jof, dat alle internationale geschil- pr overleg kunnen worden opge- »t Geallieerde besluit om Triëst te pen. was een eerlijke poging om deel van Europa een bevredigende d te scheppen. psky antwoordde Lodge, dat de 'onrust in Triëst en in de beide lebbende landen, het beste bewijs |e onjuistheid van Lodges woor- rmt. pisky betogde voorts, dat het Ita- vredesverdrag, het welk in 1947 jkend is, de instelling van een in- ^Jmaal bestuur over Triëst eist. Dit toe nog steeds niet gebeurd, om- :n het niet eens kon worden over iming van een gouverneur. De afgevaardigde zei verder nog, land nimmer steun zou geven oplossing, die zonder deelneming island tot stand zou komen. Hij lit „sanctionneren" dat de kwestie opgelost door drie, vier of vijf Iheden, want het is een zaak van istorische betekenis, waar de hele belang bij heeft. Pella van Italië heeft intussen lassadeurs van Engeland, Frankrijk lerika ontvangen en met hen de -Triëst besproken. De machtige uitvoerende raad van Zuid- in speciale zitting bijeen ge- over hetzelfde vraagstuk te slagen. toestand in Triëst is nog steeds spannen en allerlei geruchten de stad de ronde, eer 5000 politieke vluchtelingen, lelijk afkomstig uit Oosteuropese hebben de Hoge Commissaris vluchtelingen van de V.N., mr J. Heuven Goedhart, om bijzondere ng in deze critieke situatie ge- I speciale vertegenwoordiger van de aris is naar Triëst vertrok- zich van de toestand telingen op de hoogte te stellen, pelden wij nog, dat de vroegere til IN mamm 'ip van McCarthy d. atoomdeskundige werkt in Argentinië regering van Argentinië heeft be- gemaakt, dat de Nederlandse licus Adriaan H. W. Aten te Buenos or de Argentijnse nationale hconvnissie werkt T WEER IN EUROPA pporten van hedenmorgen 7 windstil NNO 3 windstil windstil windstil windstil 14 0 10 0 13 0 11 0 16 0.3 Rustig weer Tot morgenavond verwacht T De Bilt: Zwaar bewolkt met i verspreide opklaringen, plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Weinig wind. Over het algemeen weinig tendering in temperatuur. (Opgemaakt I tien uur). ZON EN MAAN llterdag: Zon: 7.08 tot 17.42 uur; Maan B tot 24.00 uur. Op 22 October VM. Congres voor alle groepen in Z.-Afrika V.N. en de politiek van Malan Deze jeugdige aanhangster van Tito moedigt enthousiast de be togers aandie dezer dagen in Triëst demonstreerden tegen het Brits-Amerikaanse besluit, de zone A van Triëst aan Italië over te dragen. der Ver. Naties, die een onderzoek naar de „apartheidspolitiek" Zuid-Afrika instelt, zal een aanbeve ling doen, tot het houden van een con ferentie, waarop alle bevolkingsgroepen Zuid-Afrika vertegenwoordigd zullen zijn. Zulks om tot een oplossing te komen >or het rassenvraagstuk in dat land. Volgens deze berichten wordt in het rapport van de commissie erkend, dat de „apartheidspolitiek" de zuiverheid) van de karaktereigenschappen van elke ethische groep in Zuid-Afrika waarborgt, doch dat hierdoor ongeveer vier-vijfden van de bevolking wordt teruggebracht tot een peil van „krenkende ondergeschikt heid". Oostenrijks persbureau Familie McLean woont in Boedapest Donald MacLean. de reeds 2 jaar ver miste Britse diplomaat, en zijn vrouw en twee kinderen, die de vorige maand in Zwitserland verdwenen, zijn volgens het Oostenrijkse persagentschap Danubien- nes, in Boedapest. Ambonnees jongetje door feesttrein gedood In Woerden is het negenjarig Ambo nees jongetje F. L. van de treeplank van een feesttreintje gevallen. Het kind kreeg de wielen van een wagen over het lichaam en overleed in het ziekenhuis. Het feesttreintje reed in Woerden ter gelegenheid van de jaarlijkse kaasdag. Oudgedienden willen grond op Nieuw-Guinea Het hoofdbestuur van het Veteranen Legioen Nederland heeft aan de leden van de Staten-Generaal een brief gezon den, waarin het aandringt op verlening van grondeigendom aan Nederlanders, die zich in Nieuw-Guinea willèn vestigen. Onder de Indische veteranen zijn zeer veel geschoolde arbeiders en landbou wers, die zware lichamelijke arbeid heb ben verricht in tropisch klimaat. Als zij een volksplanting tot stand brengen wil len zij eigenaar worden van de grond, die zij ontgonnen hebben. Thans moeten kolonisten te Manokwari na schriftelijke aanmaning hun grond binnen 6 maanden ontruimen. Terwijl „onafhankelijkheid" wordt geclaimd In Hanoi bevinden zich generaal Navarre en Hoge Commissaris Dejean Generaal A. Gruenther, de op perbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Europa, voer de gisteren in de Trèveszaal in Den Haag het woord in de vol tallige vergadering van de Ne derlandse ministerraad. Gezien het lachende gezicht van de mi nister van Oorlog, ir C. Staf (links van de generaal) was de rede van generaal Gruenther zeker geen philippica tegen de Nederlandse defensie. Spoorwegramp bij Lyon: vele doden Bü een ernstig spoorwegongeluk In Frankrijk zün volgens Reuter vermoede lijk 50 mensen om het leven gekomen. Een overvolle stoptrein zou juist van het station Serezin, 10 km ten Zuiden van Lyon, vertrekken, toen een losse loco motief, die door een onveilig signaal was gereden, in volle vaart op de achterste wagon van de trein vloog. De schok was zó hevig, dat de laatste drie rijtuigen in elkaar werden geschoven. De trein vervoerde bijna uitsluitend arbeiders van een zijdefabriek te Lyon, Volgens de laatste 'berichten van Ass. Press zijn bij deze ramp 18 mensen om het leven gekomen e ntwintig ernstig gewond. Plannen voor film over Joost v. d. Vondel Naar wij vernemen zijn er plannen voor het maken van een film over het leven van Joost van den Vondel. Een deel daar van zal in Delft worden opgenomen en de rest in Amsterdam en in het Muider- slot. Het scenario is reeds geschreven en het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is thans bezig met de voorbereidingen. Na het voltooien van deze film zal in Delft ook een film worden opgenomen over het leven van Antoni van Leeuwen- Als enige Nederlander verwierf de Tilburgse dirigent Jan Jansen een diplo ma op het Internationale Dirigentencon cours tc Besangon (Frankrijk), waaraan 37 jonge dirigenten uit 8 verschillende landen deelnamen De prijs van 100.000 frs is toegekend aan de 23-jarige Oos tenrijker Peter Traunfeller. Verzamelen geblazen te Londen Westelijke nota aan Moskou en „Triëst" belangrijkste agendapunten T~\E „GROTE DRIE", dus Foster Dulles, Bidault en Eden zijn vandaag in conferentie te Londen bijeen. Hieraan ging een zitting van het Britse kabinet vooraf, waaraan ook werd deelgenomen door de hoofden van Britse militaire diensten. Hieruit wordt afgeleid, dat vooral de kwestie- Triest, behalve dan de Westelijke nota aan Moskou, het voornaamste punt der besprekingen zal vormen. Aanvankelijk zou men gedurende twee dagen beraadslagen, maar thans staat al wel vast, dat de conferentie niet vóór Zondagmiddag zal zijn afgelopen. Ook de minister van Staat, Selwyn Lloyd, zal een gedeelte der besprekingen bijwonen. Hij is leider van de Britse delegatie bij de V.N. De conferentie der Westelijke ministers r van Buit. Zaken heeft de belangstelling i van geheel de wereld. Gisteravond gaf I Churchill te Londen een diner, waar Eden j en Foster Dulles aanzaten, Franse minister van Buit. Zaken, Bidault, kon er niet aan deelnemen, want hij was te laat uit Parijs vertrokken. Behalve een conferentie van de „Grote Drie", vinden De stoffelijk overschotten der 44 slacht er ook te Londen zogenaamde ..onder- offers van de ramp met de Belgische Con- onsjes" plaats, o.a. tussen Eden en vair, die Woensdagmiddag bij Frankfort De ramp van de Sabena 1 Twee-en-twintig lijken geïdentificeerd -idault. Wat Triëst betreft, zijn velen deel, dat het terugtrekken var om allieerde troepen uit zone A, vermoede-1 idenfittceVrd. 6mtrent"de"oorzaa*k hjk zal worden uitgesteld, in de hoop, dat ramp heeft men nog steeds geen zeker- directe belanghebbenden als Zuid-Slavië heid. Het laatste radiogesprek en Italië toch nog tot een accoord zullen komen. Behalve Triëst is het antwoord aan Moskou inzake een viermogendheden- bespreking de hoofdschotel. Rusland zal worden uitgenodigd om deel te nemen aan een viermogendheaen-conferentie en wel te Lugano omstreeks 9 November. Naar verluidt, zal hierin ook de moge lijkheid van wederzijdse garanties tussen het Westen en de Sowjet-Unie, teneinde de vrees voor nieuwe Duitse aggressie weg te nemen, tot uiting worden gebracht. Volgens Reuters corr. Harold King, is dit Westelijke antwoord aan het Kremlin reeds gereed en is het zelfs reeds ter ken nis gebracht van de Westduitse Bonds kanselier. dr Adenauer. Spoedig zal de Westelijke nota aan de Sowjetregering worden overhandigd. (Men zie ook 't Ver klaarde Uitzicht in dit nummer). I neerstortte, zijn naar het pathologisch in- van oor-1 gtituut van de universiteit te Frankfort ^5 Ge-1 overgebracht. Tot nu toe zijn 22 lijken ge- opheldering. Bij de bergingswerkzaamheden wrak werd een polshorloge gevonden, dat ls blijven stilstaan op één minuut vóór vier. Naar men aanneemt is dit precies de tijd, waarop de machine neerstortte. Grijsaard viel van trap en overleed De 80-jarige heer K„ wonende in d« Buitenbrouwersstraat te Amsterdam, i. op de eerste étage van zijn woning 's nachts van de trap gevallen Brits minister naar Guyana Engeland wil lagan 'niet ontvangen Nu zoekt hij steun bij Nehroe van Inia Naar verluidt, zal de afgezette premier an Brits-Guyana, dr Jagan. geen ver gunning verkrijgen in Suriname :e over nachten. Hij zal dus waarschijnlijk niet Paramaribo en Amsterdam, naar Lon den kunnen reizen, zoals hij van plan Jagan. die Indiër van geboorte is. heeft i een telegram aan premier Nehroe van India, om hulp gevraagd tegen de Britse ondemocratische" actie, hem te beletten Londen te gaan. Hij vroeg toestem ming voor zichzelf en de voorzitter van de Progressieve Volkspartij. Burnham. het Indische parlement te mogen toe spreken. Maandag verwacht men de Engelse inister van Staat voor koloniale aan gelegenheden. Harold Hopkinson. in Brits-Guyana. Hij zal na grondig cr.der- :oek rapport aan zijn regering uitbrengen. Jagan en zijn vijf afgezette ministers hebben Hopkinson om een onderhoud ge- Poli tie-eenheden hebben gisteren de kantoren van de vrije volkpers. het blad de Progressieve Volkspartij, door zocht en talrijke boeken en documenten beslag genomen. Dit materiaal zou we contacten met de Kominfonn ont hullen. Op Ter Horst in Wassenaar Generaal Grünther bij Koninklijk paar Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren op Ter Horst in Wasse- generaal Grünther. de opperbevel hebber der Atlantische strijdkrachten in Europa, ontvangen op een lunch. Gistermiddag heeft generaal Grünther een bezoek van ongeveer een uur ge- bfact aan het kamp van de afdeling mariniers te Doorn. Tevoren waren in het kamp aangekomen de commandant het corps mariniers, generaal-majoor P. J. van Gijn. en de bevelhebber der zeestrijdkrachten in Nederelar.d. vice- admiraal A. de Boov Generaal Grünther gezelschap van de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf. Na een rondgang door het kamp werd een korte oefening van een detachement bijge- Gisteravond reeds vertrok generaal Grünter naar Luxemburg Koningin en Prinses bij Handelvereniging Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina hebben gisteravond in de Grote Kerk te Naarden de uitvoering bijgewoond van „The Messiah" van Handel door de Ned. Handelvereniging o.l.v. Jack Loory. Ook de grootmeesteres van de Koningin, mevr. C. M. baronesse van Tuyll van Seroosker- ken, was aanwezig. Aan de uitvoering ver leende solistische medewerking: Jo Vin cent (sopraan), Aafje Heynis (alt); Leo Larssen (tenor) en David Hollestclle (bas). Herstelde dijk bezweek door de modder Haven van Spijkenisse werd er nog ondieper door De havendük bü Spükenisse, die pas hersteld was van de gevolgen van de ramp, is dezer dagen bezweken onder de druk van een laag slib, die op een aan te leggen industrie-terrein naast de dijk gespoten werd. De modder kwam in grote hoeveelheid in de toch al ondiepe haven terecht. Door veel te spuien hoopt men nu er in te slagen het slib naar de Oude Maas af te laten vloeien. Franse Vietnamese zee-, land- en lucht strijdkrachten zijn in Indo-China overge gaan tot een nieuw krachtig offensief tegen de communistische Vietminh-rebel- len. De gevechten, die zeer zwaar zijn, spelen zich af in een uiterst moeilijk be gaanbaar terrein, op 80 km afstand, ten Zuiden van Hanoi. Tegelijk met het be- van de opmars gingen onder dekking n oorlogsschepen en vliegtuigen, Fran- troepen aan land op de kust bij Tonkin. Zulks met het doel twee bataljons Viet- minh-rebellen te beletten, de aangevallen divisies te hulp te snellen. In Hanoi be vinden zich de Franse opperbevelhebber, generaal Navarre en de Hoge Commissa- i-generaal Dejean. Kinderen schoten met scherp in Elspeet Verbluffende partij' munitie en vuurwapens ontdekt De politie heeft onder de jeugd van Elspeet een grote „zuiveringsactie" ge houden. omdat zü er achter was geko- dat de jeugd zich oefende in scherp- schieten. Zaterdag jj. werd een Elspeter jongen ernstig gewond, toen hij een ge vonden mortierkranaat demonteerde. Het verbluffend, hoeveel muntie en vernuf- tigd geconstrueerde vuurwapenen na de order „Staakt het vuren" werden ingè- De ouders van de kinderen hadden er geen idee van, welk gevaarlijk spelletje hun kroost 's avonds in de bossen speelde. Wel Ihad men herhaaldehjk horen schie ten, doch men dat. dat dit schieten af komstig was van militairen. De jongens gingen naar het bos „om daar beuken nootjes te zoeken", zoals zü thuis ver telden. De bende is nu door de politie ontmaskerd. Hoe de jeugd aan de munitie is geko- hien, staat nog niet vast. Zij beweert het gevaarlyke materiaal in de bossen t hebben gevonden. „Goede diensten" voor uitbreiding V.N. Nederland lid der commissie Nederland, Egypte en Peru zün be noemd tot leden van een „comrr goede diensten", dit Donderdag eenstem mig is ingesteld door de speciale poli tieke commsissie van de Alg. Vergade ring der Ver. Naties. Men zal streven naar een mogeHjkheid om uit de impasse te komen, waarin de kwestie van toe lating van nieuwe leden tot deze Volke renorganisatie geraakt is. Volgens de corr. van Reuter, zijn na de landing bij Phat Diem (Tonkin) de wegen vol tanks, kanonnen, vrachtauto's en am bulancewagens, die dwars door de onder water staande rijstvelden naar het front oprukken. Ook de artillerie is druk in actie gekomen. Doel van dit onverwachte offensief is in de eerste plaats de voor bereidingen voor een „herfst-offensief" de communisten, gericht tegen het gebied van Hanoi, te ijdelen. Inmiddels verluidt op politiek gebied, dat het Vietnamese Nationale Congres, dat te Saigon bijeen was, van Bao Dai het amese staatshoofd eist, dat hij bij Frankrijk moet vasthouden aan algehele onafhankelijkheid voor Vietnam. Het Con gres eiste nadrukkelijk dat de Franse troe pen zich zullen terugtrekken. Deze onaf hankelijkheids-claim vindt plaats, terwijl e Parijs onderhandelingen - gaande zijn 'oor volledige onafhankelijkheid van de Vietnamese buurstaat Laos, binnen de .Franse Unie". De reeds genoemde Hoge Commissaris, Jejean, verklaarde te Hanoi, dat hij mo menteel geen mogelijkheid zag voor be standsbesprekingen met de leider der communisten, Ho Tsji Minh. Volgens hem zal communistisch China de steun aan de rode rebellen in Indo-China vergroten, nu de strijd op Korea (tijdelijk) is gestaakt. Later meldde A.F.P.: Het Vietnamese Nationale Congres heeft zich tenslotte vandaag uitgesproken tegen deelneming Vietnam aan de Franse Unie. Dit is de molen van de heer De Graaf te Sirjansland (Duiveland) vóór en na de watersnood. Zo ziet men, dat er in korte tijd ook veel kan worden opgebouwd. DAT vertegenwoordigers uit 8 landen te Delft overeenkwamen om het int. ïen voor rubbertechnicus in de deel nemende landen op dezelfde data ie houden en een gelüke beoordeling te DAT niet-Nederlanders, die zich na hun 45ste jaar in ons land hebben geves tigd en hier reeds 20 jaar onafgebroken hebben gewoond, thans op dezelfde voet als Nederlanders ln aanmerking kunnen komen voor ouderdomspensioen. DAT onder de varkens van een land bouwer te Herkingen (Flakkee) de ge vreesde vlekziekte is geconstateerd, die in deze tüd van 't jaar zelden voorkomt. DAT de Neder-saksische minister van Verkeer en Economische Zaken. Ahrens. met een 5-tal medewerkers Rotterdam bezocht en gisteren door burgemeester Van Walsum werd ontvangen. DAT Koning Haakon van Noorwegen zijn goedkeuring heeft verleend aan besluit van de Raad van Stavenisse naar hem een straat te noemen, waa: Noorse woningen worden gebouwd. DAT Apeldoorn weer een eiermarkt zal krügen, met een wekelükse aanvoer in ten minste 100.000 stuks. DAT de nieuwe brug over de spoor- lyn NümegenVenlo te Nümegen einde maand voor het verkeer wordt opengesteld. DAT min.-president dr W. Drees op 31 October het woord zal voeren bü de ont hulling van vier herdenkingsplaten op de erebegraafplaats in Bloemendaal, die thans volledig ls gereedgekomen. DAT de circa 240 winkeliers aan de Beyerlandselaan en de Groene Hilledü» (Boulevard Zuid), te Rotterdam, nu de asfaltering klaar is. van 24 October t.m. 7 Nov. een winkelfeest organiseren 3n volgende maand met de asfaltering van de Bergweg begonnen wordt. DAT de Nederi. bond van vogellief hebbers van 20 t/m 29 November in de jirbileumhal van Philips te Eindhoven een expositie in landskampioenswed strijden houdt. DAT het raadslid der gemeente Onst- -wedöe, W. Diemer. te Musselkanaal, be noemd is- tot ridder in de orde Oranje-Nassau. DAT de griffier van het kantonge recht te Sittard, mr G. M. H. R. Dah- benoemd is tot rechter te Maas tricht. DAT aan een aantal zeeloodsen een gratificatie is verleend i.v.m. het extra e werk bü het loodsen op de Nieuwe Waterweg vanwege het zinken de Faustus en de begroting van Marine hiervoor verhoogd is met ƒ14.000, DAT de Britse ambassadeur, Sir Ne ville Butler en echtgenote, bij hun be zoek aan Limburg o.m. de Staatsmijn Maurits bezichtigden en vandaag de grotten van de Sf. Pietersberg. DAT gisteren in Dokkum weer een groot aantal personen terecht stond we gens overtreding van de wet op de aard- aopelmoeheid en één van hen. F. B. uit Kollumerzwaag werd veroordeeld f 1000 boete (Eis: f2500). DAT de Centrale Raad van Beroep te Utrecht op 27 October het geschil tussen het gemeentebestuur van Den Bosch tn de directeur van Sociale Zaken W. A. F. |vj Leenaerts behandelt, waarby het gaat j 1 om de vraag of suikerzieken volwaardige arbeidskrachten zün. 1 't Wordt morgen een zware dag. Tja, afscheid nemen valt niet mee. Maar zo gaat het nu een maal in het leven: er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan. Eén troost heb ik. De wer- vings-bacillen, die ik met kwis tige hand heb'uitgestrooid, zijn door velen van U sportief en en thousiast opgenomen. En de wervings-koorts die er op volg de, uitte zich in een verhoogde activiteit van de P. T. T. Ja. wanneer ik nog eens terug- tijk, kan ik uit volle overtuiging zeggen: „'t Was een plezierige tijd." Morgen neem ik officieel af- scheid van U. Zwaait U me nog even namet een wervings bon VOLGT HET IDEE VAN WELTEVREE EN ZENDT EEN NIEVWE ABONNE! Weltevree, Ik doe mee aan de wervingsactie, kwartaal abonné alt mijn aandeel. Noteer de volgende week/maand/ S.v.p. doorhalen wat niet juist is. Afzender: abonné

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1