ïlieuuie £cii«d)c GTourant n gelse Canberra winnaar in de snelheidsklasse Na 13 jaar „brommen" oor K.L.M. in handicapnog slechts één (ongevaarlijke) concurrent Zuidslavische militaire actie aan de grens Wfst U De vredeskansen in de koude oorlog ra DAG 10 OCTOBER 1953 kjREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e 1 Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Vier en dertigste jaargang No 9860 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .Stanttjastlclj Is ghtftfteea mgn bert ln legfjenspoel" LONDEN—CHRISTCHURCH BINNEN 24 UUR SNELHEIDSRACE naar Christchurch is gewonnen door de Canberra van de e luchtmacht met het startnummer 3, sr commando van luitenant-vlieger R. in. Om vijf minuten over half zeven irlandse tijd gierde de machine gister- over de landingsbaan van Christ- i. Een klein uur later werd als tweede de Australische Canberra met het ummer 5, waarvan luitenant-vlieger P. F. Raw commandant is, verwelkomd. De winnaar heeft voor de afstand van 20.400 km (ruim de helft van de aardomtrek) slechts 23 uur, 51 min. en 7,2 sec. nodig gehad. In de handicap-race vliegt het K.L.M.- toestel Dr ir Damme nu onbedreigd op de overwinning af. De Nieuwzeelandse Has tings is namelijk met motorstoring op het vliegveld van Colombo op Ceylon achter geblevenen de Britse Vickers Viscount ligt ettelijke uren achter op het tijdschema. roornaamste concurrent van de Dr ir Damme, de Nieuwzeelandse ings, is kort na de start op het vliegveld van Colombo teruggekeerd ens storing aan een van de vier motoren. Men trachtte de motor te angen, maar dat zou toch niet baten. De deelnemer werd hierdoor elijk gediskwalificeerd, omdat vervanging van de motor volgens de Is van de wedstrijd niet is toegestaan. - Schiphol vindt men het uitvallen ie Hastings en het achterblijven van iscount ronduit jammer. Op die ma de spanning er uit en geeft de winning van de Liftmaster. die nu rel zeker is, niet die voldoening die anders zou voelen, de simpele berichten komen inmid- de. conclusies naar voren. aar vloog de snelheidsrace, zo- ezegd, in 23 uur en 51 minuten en 7,2 iden. De Australische machine van deed er 24 uur, 32 minuten en 1,9 iden over. De Britse Canberra num- 2, onder commando van luitenant- R. M. Furze, had slechts twee mi jn 8 seconden meer nodig dan zijn ganger. Een miniem verschil op zo'n rldige afstand. it leren deze tijden? Wat pu een lbommenwerper kan, kan een straal- eersvliegtuig over een paar jaar: het etmaal van Londen naar -Zeeland. De Canberra no. 1, die 'erth in Australië met generator- ng moest blijven staan, maakte een i 6000 km in één ruk. een van ingste trajecten ooit door een straal- tuig gevlogen. Op dit lange stuk ie Canberra hoger stijgen ;id van omen nabij de 1000 km ur bereiken Britse Vickers Viscount, die de naster in de handicaprace eigenlijk partij geeft, bewijst ondertussen naar, dat dit straalvliegtuig in bur- iltvoering, de afstand rond 12 uui ger kan vliegen dan de K.L.M. Geen pietje oor de passagiers van de DC 6A is de :ht wat comfort betreft geen pretje, in Rangoon, na 24 uur in het vlieg- te hebben gezeten, konden de pas- rs en bemanning er eens lekker uit, en strekken, vliegveld bekijken etc. (Advertentie) NDELSVERDRAG AMERIKA-SPANJE En de normale stoelen van een passagier DC6 stonden niet in deze Liftmaster, die eigenlijk een omgebouwd vrachtvliegtuig Nee, lekker lang uitslapen was er Dor de emigranten niet bij Maar kom, de spanning van de vlucht, de snelheid van het reizen en het besef, historie te maken, vergoeden veel. Gestadig bromde de Liftmaster voort. Om 17.14 uur gistermiddag vertrok hij uit Rangoon en ruim zes uur later (om 23.53) kreeg de lucht- het vliegveld Kemajoran bij Djakarta al onder de wielen. Het op onthoud duurde daar slechts 25 mi nuten en vanmorgen om zeven uur, toen in Nederland bij veel mensen de wekker afliep, was de Dr ir Damme eer 2723 km verder, in Port Dar win (Noord-Australië) De enig overgebleven concurrent, de ritse Viscount, is vanmorgen om drie minuten voor half zes in Melbourne ge land en begon om zestien minuten voor tan de laatste étappe, naar Christ church. nmorgen om 10.20 Nederl. t(jd is de Viscount de tfldopnemingstoren van vliegveld Harewood b(j Christchurch ge passeerd. Gezagvoerder Kooper vai aaster heeft desondanks nog een grote tydvoorsprong op zfjn thans aange- omen mededinger, kapitein BBailie. Men verwacht, dat de Nederlandse ma chine bij aankomst in Christchurch een minder warme ontvangst ten deel zal val len dan de Britse. De Dr Ir Damme zou immers vermoedelijk vandaag omstreeks uur Nederlandse tijd de eindstreep bereiken. Voor Nieuw-Zeeland is dit ech- al Zondagmorgen vijf uur. Maar wel licht zal de Nederlandse kolonie ir Nieuw-Zeeland zich door dit vroege uui niet laten terugschrikken. Evenaarsdoop ^art, de Amerikaanse correspondent n het Russische blad Pralda, meldt, dat i Russische filmster Blerla In Spanje loeft. Nu Amerika een handelsverdrag I Spanje heeft gesloten, kan hij ook volop genieten van de Lexington van America's Best Tobaccos. Nog iets over de reis van de Neder landers. De moesson bezorgde de beman ning van de Liftmaster natuurlijk de no dige last. Gezagvoerder Kooper zat tus- Rangoon en Djakarta zelf „op de en dronk zwarte koffie om goed wakker te blijven. Risico werd niet ge nomen. Als de gezagvoerder een bui kon „ontlopen", vloog hij er heus niet door heen. Het werk van de telegrafisten Kiepe en Van der Bos werd door de atmosfe rische storingen er niet gemakkelijker op. Zij zaten koortsachtig te seinen en te ontvangen. Iets vermakelijks beleefden de inzitten den van het K.L.M.-toestel, toen ze de evenaar passeerden. De kist maakte daar een fikse duikeling, zowat ter hoogte de Riouw Archipel, en daar wandelde waar de god der winden, Aeolus, de cabine binnen. Dit gewichtig personaadje (gespeeld door tweede-officier P. J. Aarts) deed enkele passagiers met drietand er scheerkwast de equatordoop aan en ieder een kreeg bovendien een door dr Ples- man ondertekende oorkonde. Spannende strijd Een felle strijd heeft zich gistermiddag afgespeeld in de snelheidsklasse. Luite nant Burton heeft de overwinning vooi Engeland kunnen behalen nadat de favo rieten door pech waren achtervolgd. In is dan de Canberrawaar mee de Britse luitenant-vlieger Roland Burton de snelheidsrace naar Christchurch heeft ge wonnen. Deze foto werd geno men, toen het toestel tankte op Cocoseiland. het eindstadium van de wedstrijd heeft >r eerst op geleken, dat de Austra lische wing-commander R. Cuming als eerste zou eindigen. Een lekke band op de Cocos-eilanden maakte echter een ein- aan zijn illusies. Dit gebeurde op zijn iorlaatste tussenlanding voor Christ church. De R.A.F. Canberra van Hodges toen de leiding over. Maar ook zijn triomf was van korte duur. Hij landde op het vliegveld bij Woomera de laat- landing voor het einddoel met een grote voorsprong. Moeilijkheden met zijn generator hielden hem echter hier op de Daarna is de dramatische strijd begon nen tussen de twee overgebleven Can berra's met als piloten Burton en Furze en de Australische straalbommenwer- per van Raw. De Australiër vloog non stop van de Cocos-eilanden naar Woo mera, maar werd daar opgehouden door moeilijkheden met zijn zuurstof-appa raat, juist toen het er op leek, dat h(j een voldoende voorsprong had behaald om te kunnen winnen. Hjj kon eerst na een oponthoud van anderhalf uur Woomera verlaten en op dat moment had Burton, die op het laatste ogen blik had besloten zijn tactiek te ver anderen, een voorsprong van een half uur kunnen verwerven met nog één étappe voor de boeg. Burton wijzigde zijn koers en ging bo rn zee in plaats van boven land vliegen, haalde de Australiër in en liet Raw en Furze achter zich de strijd om de tweede plaats uitvechten. De Australiër vermin derde zijn hoogte tot 8.000 meter en haal de alles uit zijn machine in een poging het verloren terrein te heroveren. Hij be reikte een snelheid van bijna 1000 km per in dit enerverende deel van de wed strijd. De snelheid van de twee Britse Canberra's, die op een hoogte van 13.000 leter vlogen, was 80 km per uur minder i het was nog lang niet zeker wie zou innen. Spoedig was echter de spanning ge broken. Burton landde als eerste, storm achtig toegejuist door de saamgestroom- de menigte in Christchurch, die uren in de regen had staan wachten. De Canberra had gevlogen met een gemiddelde snel heid van 810 km. „Ik ben nogal moe", zei Burton kort na zijn aankomst tegen een verslaggi „Neen, ik heb geen bijzondere n lijkheden gehad, ook al zat ik een paar keer in de rats voor brandstoftekort voor het teruglopen van de hydraulische druk. Denk nu maar niet, dat we het al te moeilijk .hebben gehad. Het is nogal meegevallen. Overal waar wij zijn ge land, heeft men ons koffie gegeven er hebben wij eieren gegeten. Hier en daar alen wij een stukje brood en zo hebben wij de wedstrijd gewonnen...." Burton is 35 jaar oud. In 1937 kwam hij bij de R.A.F. Hij was gedurende de tweede wereldoorlog in actieve dienst na 1945 o.a. belast met de uitbreiding vliegvelden ten behoeve van een vlotte gang van zaken op de luchtbrug naai Berlijn. Sinds 1950 is Burton commandant ge weest van een fotoverkennings-afdeling vliegtuigen van de R.A.F. In Februari j.l. maakte hij de eerste fotovluchten van de R.A.F. over het overstroomde gebied van Oostelijk Engeland. Zijn waarnemer, Donald Gannon, is 30 jaar. Op zijn schouders heeft gedurende deze zeer snelle vlucht een zeer grote verantwoordelijkheid gerust, want zeei veel kwam aan op de navigatie. Wing- commander L. M. Hodges, die te Perth moeilijkheden met een generator kreeg en daardoor zijn winstkansen in de race verspeelde, is vamnorgen om zes uur met Canberra bommenwerper op vliegveld Harewood aangekomen, elf uur na de winnaar. Om 7.26 uur vertrok de Liftmaster uit Port arwin, zeer waarschijnlijk naar Bris bane. Van de omstandigheden zal afhan gen of het toestel via Brisbane of Mel bourne naar Christchurch zal vliegen. De Viscount heeft een waagstuk uitge haald, toen hij van de Cocos-eilanden rechtstreeks naar Melbourne in een wan hopige poging om zijn gemiddelde in de handicap te verbeteren. De vlieger heeft benzine vermoedelijk bijna tot de laatste druppel gebruikt om het traject 5920 kilometer met een snelheid van 560 km af te leggen. Hij wdn in elk geval een hal uur door niet in Perth te dalen om daar te gaan tanken. Avondklok te Nairobi Te Nairobi, de hoofdstad van het door de Mau Mau geterroriseerde Kenya, is de avondklok, ingesteld. Van zonsondergang tot zonsopgang mogen in de inheemse wij ken van de stad en in het stadsdeel waar zich fabrieken bevinden, geen motorvoer tuigen rijden. Door deze maatregel hoopt men aan de vele diefstallen een eind te maken. De afgelopen week zijn ongeveer 20 mensen door de Mau Mau vermoord; 14 huizen en een school werden door Mau Mau-ers in brand gestoken. Grieks koninklijk paar naar Parijs en V. S. Koning Paul en koningin Frederilka van Griekenland zullen, naar verwacht wordt, volgende week Woensdag Parijs vertrekken na een jachtpartij in Oostenrijk. Een paar dagen na hun bezoek Pairijs zullen zij inaar Amerika gaan op uitnodiigiinig van president Eisenhower. Omstuwd door een dichte menigte heeft mevrouw C. E. Kooper- Hoogeveen, de echtgenote van de gezagvoerder der K.L.M.-machine Dr ir M. H. Damme gistermiddag op de Dam te Amsterdam oorkonden verkocht. De oorkonden zijn ter gelegenheid van de luchtrace uitge geven ten bate van Mytyl-stichting voor het gebrekkige kind. Mevr. Kooper werd bijgestaan door twee vliegers van de K.L.M., de heren J. W. Vermaat en D. Beckett. Het „wespennest" Triest Felle demonstraties en protestenregen in het rode rijk van Tito Italianen, die uit Triëst in de haven- poging stad Caposistria arriveerden, en daar door Zuidsiavische autoriteiten werden tegengehouden en teruggestuurd, ver klaarden, dat Zuidslavische troepen met tanks oprukken naar de grens van de zones A. en B. van Triëst. Het zouden troepenbewegingen op grote schaol zijn. Op één punt hadden zij 40 tanks gesteld, aldus Ass. Press. De gemoederen in Belgrado waren gis teren dermate verhit, dat de politie de hulp moest inroepen van brandweerlie den. om de enorme menigte met krach tige waterstralen uiteen te drijven. Een Russen leveren 2 Britse deserteurs uit Twee soldaten van de Britse troepen in West-Duitsland, dde negen maanden geleden naar Oost-Duitsland deserteerden, werden vandaag door Russische officie ren aan de Britse autoriteiten in Berlijn uitgeleverd. De soldaten, die beiden deel uitmaakten van de „Royal Scots Fuseliers" zullen in Berlijn voor de Britse krijgsraad worden geledd. Wederom is in Oldenbroek pseudo-vo- gelpest geconstateerd en wel onder de hoenderstapel van de heer G. J. Berg- horst, in het Bovenveen aldaar. Een 100- tad kippen moest worden afgemaakt. Door de burgemeester is een ophokgebod van kippen en andere hoenderachtlgen voor de omgevdnig uitgevaardiigd Op deze foto ziet men, tot welk een koortshitte de haat tegen Ame rika en Engeland gestegen is, na de toewijzing van zone A. in Triëst aan Italië. Een Zuidslavische menigte demonstreert voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade te Belgrado, waar zelfs de Westelijke legaties met stenen bekogeld werden. DAT gisteren in Utrecht een spoedzit ting van de gemeenteraad is gehouden, waartin burgemeester Jihr mr C. J. A. de Randitz zijn voldoening uitsprak over de wijziging van de gemeentegrenzen. DAT de 110 Amerikaanse boeren, drie 110.000 dollar schonken voor de ramp, en hun bezoek aan ons land besloten met een tocht naar Tholen en in Stavemisse bij een onderlinge collecte nog 50 dollar bij eenbrachten. DAT de gemeenteraadsverkiezing in Dreischor (Schouwen en Duiveland) ge houden wordt op 25 Nov. en de oamdddaat- sbelldnig op 13 October daaraan vooraf gaand* DAT de inspecteur voor het staatstoe zicht op krankzinnigen en krankzinnigen gestichten, dr A. L. C. Palies, 17 Oot. naar de V.S. gaat om aan de Universiteit te Washington 4 maanden de relatie tussen psychiatrie en sociologie te bestuderen. DAT tegen T. V. en nog 10 andere Ur- ker vissers in Arnhem in hoger beroep bevestiging van het Zwolse vonnis is ge- eist. waarbij zij veroordeeld werden tot 25 boete en voorw. 9tilleging van hun onderneming voor 1 mnd wegens het vissen met een net met te grote maas- wij dj te. DAT van 11 Un. 13 Dec. in Delft een tentoonstelling wordt gehouden t.g.v. het 40-j. bestaan 'der pluimvee- en konijnen- fok verenig. Nieuw Leven en Prins Bom hard hiervoor een zilveren med'aille uit loofde DAT de echtgenote van de Delftse bur gemeester, mevr. De Loor. gisteren in de ontvangkamer van De Porceleyne Fles het bij het 300-j. bestaan door de gemeen te aangeboden gebrandschilderd raam onthulde DAT notaris mr dr Ph. B. Libourel te Delft Woensdag 14 Oct. 75 jaar wordt en hij lange tijd. tot zijn 70ste jaar. voorzit ter is geweest van de broederschap van notarissen. DAT het humanistisch thuisfront van plan is bij de legerplaats Nunspeet een militair tehuis te bouwen. DAT 18 Nov. in Gooiland te Hilversum een bouwnij verheidsdag gehouden wordt en de ministers De Bruyn en Witte uit genodigd zijn. DATT W. Boelaars in Den Bosch is ge huldigd i.v.m. zijn 45-j. jubileum als jour nalist en l>ij de zilveren stadspennimg van 's-Hertogenbcech ontving. DAT gisteravond o.Lv. Louis van Gas teren jr op het Leidseplein te AAêdam een documentaire film Railplan 68 werd opgenomen van de vemiewing der tram rails aldaar. DAT in Oude-Tonge gisteren 165 wo ningen en 2 winkelpanden zijn aanbe steed en de fa A. G. van Hendriks uit Voorschoten laagste inschrijfster was voor f 1.821.000. DAT in de week van 27 Sept. tm. 3 Oct in ons land 11 gevallen van kiindier- verlamming voorkwamen, waarvan in Z.- Holland 3. opnieuw relletjes te veroor zaken voor de Britse ambassade en de Italiaanse legatie, wist de politie te voor- De Zuidslavische ambassadeur in Washington heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd, een belofte te hebben gebroken door de Zuidslavische regering niet te raadplegen, vóórdat een besluit over de toekomst van Triëst genomèn Zuid-Slavië heeft gisteravond een tweede protestnota aan Engeland en Amerika doen toekomen, waarin wordt gezegd dat Zuid-Slavië op basis van het Handvest der V.N. alle maatregelen zal nemen, om zün belangen in Triëst te be schermen. De communistisohe vakorganisaties in de Brits-Amerikaanse zone van Triëst, hebben haar leden opgeroepen tot eer. staking van 24 uur, uit protest tegen „de verdeling van het vrije gebied en schending van het Italiaanse vredesver drag". Uit een verklaring van premier Pella in de Italiaanse Kamer blijkt, dat Italië zijn aanspraken op de. door Zuid- Slavië bezette zone „B." ook thans niet opgeeft. HOE staat het met Sovjet-Ruslands buitenlandse politiek? Vlak na Stalin's dood schreef de Prawda, dat het bolsjewistische blok en het kapitalistische vredig naast elkaar zouden kunnen leven. Het vanouds bekende geluid dus en weer in een tyd. waarin Sovjet- Rusland zich Intern bevindt in een moeilijke positie, waar de machtige gevallen is en de prinsen des Rijks in een moeizaam onder elkaar be reikt (en nu met Beria's val alweer verstoord) evenwicht hun greep op onrustig geworden volk moeten zien te versterken. Maar op welke daden kan men nu wijzen Zeker er is een wapenstilstand ge sloten ln Korea. maar alleen na het dreigement van de Verenigde Staten, dat het tot ernstige maatregelen tegen het achterland van Noord-Korea zou overgaan. De strijd ln Indo-China gaat nog steeds door. Er is geen enkel teken, dat de Vlet-Minh geen steun meer ont vangt uit het communistische blok. Integendeel. Er is door Moskou geen daadwerke lijke póging ondernomen om te komen tot een bevredigende regeling van de Oostenrijkse of Duitse problemen. Het verzet der arbeiders in Oost-Duitsland is met tanks en met de doodstraf beant- Er is geen enkel uitzicht geopend op een regeling, die het sinds 1939 door Sovjet-Rusland geschonden internatio nale recht herstelt. is:, een algehele verandering der Sovjet- Russische strategie en ideologie. De Russen hebben een belangrijke stelling in Europa betrokken, terwille van het een bolsjewiek immer wenkend doel: de wereldrevolutie en een de ge hele wereld omspannende bolsjewistische maatschappij. ZIJ zullen moeten begin nen. met deze stelling prijs te geven, wil er sprake zijn van een werkelijk, vredelievend samenleven. Dit is de eis, die de vrije wereld on verkort moet blijven stellen en die In het bijzonder door West-Europa moet worden gehandhaafd. Maar dat zo be tekenen: prijsgeven van de gedachte der wereldrevolutie en van het Sovje:- wereldplan. Terugkeer van Rusland binnen zijn grenzen van 1939 zou het werk der bo!s- Jewisering in Midden-Europa vernieti gen. Vrije verkiezingen in de Russische koloniale gebieden In Europa zou een anti-bolsjewistische vloedgolf doen on:- staan, die zijn weerslag tot in Rusland zelf zou doen gevoelen, en die het regiem in Rusland zou bedreigen. T\E mannen, die thans ln Rusland aan -L' het bewind zijn. zijn met de commu nistische gedachte groot geworden. Enigen van hen stammen in het bijzon der uit de school van Stalin. Zij hebben Stalins politiek tot enorme successen zien leiden. (Zie ook pagina 2.) Weltevree, self, vat moed. Twintig wachtkamer en even daarna voor het bureau van dokter Wijnmalen. Dokter, zei ik fluisterend, 't gaat niet goed met mijn keel. Ik moet de laatste tijd zoveel praten, dat ik haast geen geluid meer kan voort. Toen de dokter me Aaaa had laten zeggen, moest ik ook B zeggen en daarom ghig ik opgewekt fluisterend verder: U weet het dokter, voor komen is beter dan genezen; doe me een plezier, bespaar me de moeite van het praten en vul meteen deze wervingsbon even in? Moet ik U nog zeggen, dat ik me stukken beter voelde, toen ik de spreekkamer-deur achter me dicht trok? Vandaag fluister ik U toe: VOLGT HET IDEE VAN WELTEVREE EN ZENDT EEN NIEUWE A BONNE! Weltevree, Ik doe mee aan de wervingsactie. Noteer de volgende week/maand/ kwartaal abonné als mijn aandeel. Woonplaats: S.v.p. doorhalen wkt niet juist is. Afzender: abonné

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1