Geallieerden besluiten, dat Italië „A" zal krijgen de zone In Belgrado werden de ruiten ingegooid van Westelijke ambassades Bevrijdt U Felle critiek op zes al te trage ministers Toch is het zo! P OPENTD00PT VRIJDAG 9 OCTOBER 1JIEU Tito springt uit elkaar over Triest AMERIKA EN ENGELAND zullen zo spoedig mogelijk hun troepen ongeveer 4000 man Amerikaanse en 3000 man Britse troepen uit de Triëster zone, omvattende de stad Triëst, de haven en een deel van de omgeving, terugtrekken en dit gebied mogelijk binnen zes weken reeds overdragen aan Italië, zoals in een deel onzer edities reeds was vermeld. Zij hopen daarmee een „definitieve vreedzame oplossing van het geschil om Triëst" te bereiken. Maarschalk Tito is hierover zeer verbolgen. De president van Zuid-Slavië weigert vierkant dit Engels-Amerikaanse voor stel te aanvaarden, zo werd officieel verklaard. In Italië daarentegen heerst grote vreugde. De radiostations onderbraken het programma, om het communiqué jubelend voor te lezen en vaderlandse liederen ten ge hore te brengen. Belgrado heeft op de mededeling gereageerd met felle protestdemonstraties, waaraan duizenden woedende burgers deelnamen. Onder het geschreeuw van: „Wij willen onze levens geven, maar niet Triëst" en „Tito geef ons wapens", trokken ze naar de ambassadegebouwen van Amerika, Engeland en Italië. Verscheidene ruiten van deze gebouwen werden met stenen ingegooid. Edvard Kardelj. de vice-president van Zuid-Slavië, heeft in een rede verklaard, dat de "beslissing van Engeland en Ame rika zeker niet zal bijdragen, tot ver betering van de Zuidslavisch-Italiaanse betrekkingen, maar sleohts nieuwe Ita liaanse eisen zal uitlokken. In Belgrado gaat het gerucht, dat Tito misschien troe pen zal zenden naar de Italiaanse grens om te demonstreren tegen de genomen beslissing. De betogingen hebben zich inmiddels over het gehele land verspreid. Morgen zal *Pito in een rede antwoord geven op het Engels-Amerikaanse besluit. Men verwacht ook een officieel protest van Zuid-Slavië. Radio-Belgrado heeft ver klaard, dat Italiaanse vliegtuigen giste ren tot tweemaal toe het Zuidslavische luchtruim hebben geschonden. De Italiaanse regering zou gaarne wil len. dat Italiaanse troepen reeds binnen enkele dagen de Brits-Amerikaanse zone van Triëst gaan bezetten. De Italiaanse generale staf en de bevelhebbers der Britse en Amerikaanse troepen in Triëst, zouden hiervoor reeds een regeling heb ben getroffen. Overigens zijn niet alle Italianen met de beslissing ingenomen. De communis ten-leider, Palmiro Togliatti, deed woe dend een beroep op zijn twee millioen volgelingen om de oplossing te veroor delen. Triëst wacht ai De bevolking van Triëst reageerde niet onmiddellijk op het nieuws. Men wacht op nadere bijzonderheden. De inwoners van dit omstreden gebied zijn de wrij vingen reeds lang gewend. In 1945 im mers, werd Triëst en directe omgeving van Italië losgemaakt. Er kwamen twee zones: le één met een Britse gouverneur en Brits-Amerikaanse troepen, de zone A. En 2e. zone B onder bestuur van Zuid-Slavië. Italië wenste een volksstem- Advertentie). Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zufvert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95 f 2.40, f 8.88. ming om een definitieve oplossing te ver krijgen, doch Tito weigerde dit te aan vaarden. Nu is de knoop doorgehakt. Italië is tevreden gesteld, omdat men vreesde, dat het Italiaanse parlement anders niet zou instemmen met de Europese verde diging. Uit de woédende reacties van Zuid-Slavië mag men afleiden, dat het gesohil voorshands niet uit de weg zal zijn geruimd. Tito heeft gezegd het er niet bij te zullen laten zitten. Kabinet in speciale zifting bijeen Aan latere telegrammen ontlenen wij nog. dat maarechaalk Tiito zijn kabinet spoedzitting bijeen riep. De toestand Belgrado is zeer gespannen, maar wel heefit de Zuidslavische mdnaster Bud't Zaken, de diplomatieke tegerrwoordiigers van Amerika, Engeland en Italië formeel zijn leedwezen be tuigd, over d« schafte, die bij de mass; demonstraties aan eigendommen der Westelijken werd toegebracht. De naamste vraag is thans, aldus Ass. F of Tito zijn, vaan Amerikaanse wapens voorziene troepen, naaar de Italiaanse grens zal zenden. Een scherp gestelde protestnota zou vandaag nog aan vertegenwoordigers van Engeland Amerika worden overhandigd. Reuter meldde nader, dat de inhoud van protestnota reeds bekend is. De Zuid slavische regering zaal alle mogelijke maatregelen treffen, om haar belangen de Slovenen in zone J beschermen. Het Westelijke besluit, al dus de nota, betekent een grove schen ding der elementaire rechten van Zuid- Slavië in Triëst, want duizenden Slo- de willekeur var ïtali overgeleverd. Hot wordt totaal on begrijpelijk genoemd, dat Engeland er Amerika hun verplichtingen in een ge bied. dat volgens het vredesverdrag Italië is afgenomen, aan Italië oi dragen. Het besluit zal zeer ongunstig werken op de betrekkingen met Italië de economische crisis in Triëst zal toenemen. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Het tweede Europees congres van Den Haag In een statenbond wel, in een federatie geen gevaar van Duitse hegemonie (Van onze Parlementsredacteur) GISTERMIDDAG STOND de plenaire vergadering van het tweede con gres van Den Haag, uitgaande van de Europese Beweging, onder leiding van de Nederlander, mr M. van der Goes van Naters, een der vice- presidenten van het congres. In een korte rede wees hij er op, dat de assemblée ad hoc, die het ontwerp voor een Europese grondwet opstelde, door hem voorheen ten onrechte een constituante genoemd is: zij is slechts een halve constituante, aangezien de ministersconferentie, die thans te Rome door de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken wordt voorbereid en eerlang gehouden zal worden in Den Kaag, de andere helft is. directe en algemene verkiezingen voor het Europees parlement, al was er dan ook één land (kennelijk Nederland) dat een voorbehoud maakte ten aanzien van een overgangsperiode, die aan de inwer kingtreding van dit verkiezingssysteem vooraf zou moeten gaan. Crisis TJET KOST zeer zeker een dosis zelfoverwinning om onder water de ogen open te houden. Velen vinden het nogal meevallen, maar schrijver dezes moet eerlijk bekennen, dat hij het een verschrikking vindt. In de eerste plaats vanwege de stekende pijn in je ogen en vervolgens omdat je totaal niets kunt zien. In dit laatste geval staan we gelukkig niet alleen. Want, hoewel er uiteraard individuele verschillen zijn, laten toch de beste mensen-ogen verstek gaan, zodra ze onder water moeten functionneren. Alle voorwerpen worden zó vaag, dat we ze vlakbij moeten halen om de wazigheid van de omtrekken niet als al te hinderlijk te ondervinden. Een cent wordt pas zichtbaar op een arm lengte afstand en buiten een straal van 10 meter kunnen we zelfs niet eens iemand zien voorbij zwemmen. De oorzaak van dit slechte zien is niet gelegen in de toestand van het water. Uiteraard zullen troebelingen wel van enige invloed zijn, maar ook in het helderste water zal blijken, dat we allen hopeloos verziende zijn ge worden. Dit is een gevolg van de bouw van ons oog, waarvan een ge deelte der lenzen buiten werking wordt gesteld. Het sterk gekromdé hoornvlies van ons oog vormt immers met het vocht, dat zich in de voorste oogkamer bevindt, een krachtig straalbrekend lenzensysteem. Maar omdat het vocht in de oogkamer ongeveer dezelfde brekingsindex heeft als het water, waarin we zwemmen, wordt bij het zien onder water het hoornvlies in feite buiten werking gesteld. Op het scheidingsvlak van water en oog vindt practisch geen straalbreking plaats en de evenwijdig invallende lichtstralen worden dus nauwelijks omgebogen, zodat zij zich niet tot één bundel kunnen verzamelen, zoals bij het zien in de atmosfeer het geval is. Onder water wanneer dus de wer king van het hoornvlies is vervallen kan alleen de lens die achter de voorste oogkamer gelegen is haar functie vervullen, maar deze lens is op zichzelf onvoldoende om ons dui delijk te doen zien. Het enige wat ons van onze verziend heid onder water zou kunnen genezen, is een bijzonder sterke bril, die dan echter direct tegen het hoornvlies zou moeten drukken. Bovendien worden brilleglazen onder water tot 25*/» ver zwakt. Rekening houdende met al deze tegenslagen, zouden we een lens moe ten bezitten met een sterkte van 100, dus met een brandpuntsafstand van 1 cm. Dat is wel een buitengewoon sterke lens voor een doodgewone bril! Nu we dit weten, Is het ons volko men duidelijk, waarom de ooglens van de in het water levende dteren vrijwel bolvormig is-en waarom op het land de meer afgeplatte ooglenzen voorko- Maar wat nu te denken van de samengestelde ogen, die vele insecten bezitten en waarvan sommige ruim 10.000 facetten tellen? Daarover Maandag. (Nadruk verboden) Over die andere helft sprak later in de middag in vrij bitter», bewoordingen de Belg Fernand Dehousse, lid van de week- groep der assemblée ad hoc, die een be zoek heeft gebracht aan de conferentie van ministeriële plaatsvervangers te" Rome. Wel vond hij. dat deze plaatsver vangers serieus te werk gaan, enwoordig» de aard der zaak moeilijk met eigen op lossingen komen en telkens terugvallen op hun eigen ministers. Hij stak echter de draak met de gang van zaken op de ministersconferentie. Hij verweet hen wispelturigheidzij heb ben zelf de assemblée ad hoc in het leven geroepen en deze opgedragen een ont- werp-grondwet samen te stellén, maar daarna sprongen zij met de commissie ad hoe om, als was het een aantal be klaagden, die moesten verdedigen, dat zij :n ontwerp hadden gemaakt. Hij zag hierin een gebrek aan respect, waarbij hij echter een uitzondering maak te voor twee leidende figuren, die geen regeringsverantwoordelijkheid meer dra gen, nl. de Fransman Robert Schuman de Italiaan Alcide de Gasperi. Dehousse stond een andere procedure >or: hij wilde een gemengdè conferentie, aarvan een deel der deelnemers zou moeten worden aangewezen door de mi nisters van Buitenlandse Zaken en een deel door de assemblée ad hoe. Ook vond hij het bezwaarlijk, dat de ministers tel kens in een andere stad gaan confereren: waarom kan dit niet steeds in Parijs, zo vroeg hij zich af. Hij hoopte, dat het uit- de Haagse conferentie niet te lang zou duren, want anders zou het wen selijk zijn, een buitengewone vergadering van de assemblée ad hoe te houden, waarin besproken zou moeten worden, snellere oplossing (hij verweet de zes ministers van Buitenlandse Zaken zonder meer traagheid) bereikt kan wor- Hy zinspeelde er op, dat het congres over deze punten resoluties zou moeten Ook deelde hü mede, dat te Rome met de plaatsvervangers overeen stemming is bereikt over de kwestie van Vóór Dehousse sprak, had de president van de Franse Raad van de Europese Beweging een inleidend verslag uitge bracht. Deze president, René Courtin, verklaarde, dat de Europese gedachte dit jaar een crisis heeft doorgemaakt. Er waren allerlei interne kwesties, maar de verkiezings-uitslag in West-Duitsland draagt by tot een oplossing van deze crisis. Daarnaast is er het gevolg van de zgn. Russische matigingspolitiek, doch, aldus verklaarde Courtin, „wy kunnen niets belangryks opgeven voor een sim pele hoop, die iedere dag zwakker wordt." Hy stipte drie problemen aan met betrek king tot de bevoegdheden van de Euro pese Gemeenschap. In de eerste plaats dat der buitenlandse politiek: hiervan be vat het ontwerp-Europese grondwet slechts weinig. Voorts is er de kwestie van het overnemen door de politieke ge meenschap van de taak van de Europese Defensie-Gemeenschap, waarbij de mees te voorzieningen blyven in handen van de raad van de nationale ministers, waar eenstemmigheid is vereist. In de derde plaats is er d» vorming van een gemeenschappelüke markt, maar hierb'o is het lichtpunt, dat de regel der eenstem migheid na een periode van zes jaar opzü zal worden gezet en dan dus zal worden ontdaan van de „verlammende bacil van het veto". Ook de reeds tientallen jaren voor een Verenigd Europa yverende graaf R. Cou- denhoven Kalergi voerde gistermiddag het woord. Hy betoogde, dat Europa steeds de hegemonie van een bepaalde staat heeft afgewezen. Een dergelük ge vaar (en daarby dacht hy aan het spook van de Duitse hegemonie) kan alleen reëel worden in een Europees verbond, maar niet in een Europese federatie met Hertog en hertogin in uniform De hertog en de hertogin van Windsor zijn op het ogenblik met va- cantie in Frankrijk, waar zij de golfwedstrijden bijwoonden tussen het Amerikaanse „Ryder Cup team" en een groep die is samengesteld uit de beste Europese beroepsgolfspelers. De wedstrijd werd gehouden te St Cloud bij Parijs. Het is opmerkelijk, dat zowel het pak van de hertog als het mantelpakje van de hertogin van dezelfde stof zijn gemaakt..,. een bovennationaal gezag. Degenen, die streven naar een Europees verbond wer ken een Duitse hegemonie in de hand, terwyi in een Europese federatie de ge lijkheid van. alle leden onder, een ge- meensohapperyk gezag verzekerd wordt en daarmee een eventueel gevaar voor hegemonie doeltreffend en voorgoed tegengehouden wordt Graaf Coudenhove wees in dit verband op Zwitserland, waar dergeiyk systeem reeds lang bestaat ?en eenheid zonder eenvormigheid is bereikt. „Zou het Europa van Zes op soortgeiyke principes zyn gegrondvest, terwül zün traditionele instellingen zou den worden gehandhaafd, dan zou het onder een stelsel van vryheid en geiyk- heid in staat zün, voor zün burgers een nieuw tydperk van vrede en sociale wel vaart te verzekeren", aldus deze Pan- Europeaan. Politiek en economie Aan het algemeen debat werd nog door enkele sprekers deelgenomen, waarn; congres zich splitste in drie secties, w in afzonderiyk behandeld worden de rap porten, uitgebracht door de Nederlander dr P. A. Blaisse (over de Gemeenschap- peiyke Markt), de Italiaan Altiero Spi- nelli (politiek verslag) en de Belg Fer nand Dehousse (over de instellingen van de Europese Gemeenschap). Gisteravond en vandaag hebben deze secties afzonder lek vergaderd. Van de economische sectie, waar dus de heer Blaisse rapporteert, is de Frans man André Philip voorzitter. Gisteravond bood dr Blaisse zyn rapport aan. waarbij hy opmerkte, dat de competentie van een Europese Gemeenschap zich-- moet uit strekken over de niet te scheiden gebie den van politiek en economie. Een be perking tot de bevoegdheden, welke ge geven zijn aan de Kolen- en Staalgemeen schap leek hem zinloos. Hy'wilde in het Europees Statuut opgenomen zien de ver plichting voor de deelnemende landen tot het volgen van een evenwichtige mone taire politiek. De economische bepalin gen van het statuut achtte hü onvol doende (ook als Tweede Kamerlid had hü deze opmerkingen reeds gemaakt). Hy wilde aanvulling in dien zin, dat de verplichting zou ontstaan tot het vormen van een tolunie en tot maatregelen op het gebied van de arbeidsmarkt en het kapi taalverkeer. Minister Mansholt naar Hamburg Minister Mansholt gaat op 11 October iar Hamburg om de byeenkomst bij te onen ter gelegenheid van de sluiting der grote tuinbouwtentoonstelling, die er gehouden. Een kras of een gat? GUPA maakt 't weer glad KNEE08AAB HOUT CETA-BEVER Is Duitse concordaat met Vaticaan nog geldig? Schoolstrijd maakt vraag actueel De vraag of het in 1933 door Adolf Hitler met het Vaticaan gesloten con cordaat nog altijd rechtskracht bezit, wordt straks in de West-Duitse Bondsdag behandeld. De socialistische afgevaardig de Fritz Erler zal hierover de bondskan selier interpelleren. Adenauer is van me ning, dat het concordaat inderdaad nog rechtsgeldig is. De kwestie is actueel geworden sedert men in de nieuwe staat Baden-Wuert- temberg bezig is een nieuwe grondwet uit te werken, waarbij de Christelyke party de voorkeur geeft aan bijzondére scholen, doch de liberalen en de socia listen slechts openbare scholen op Chris telijke grondslag wensen. De Christelijke partij heeft daarbij het argument ge bruikt, dat de bijzondere school op grond van het concordaat in geheel Duitsland zou moeten worden toegelaten. Dit is klaarblUkelyk ook het standpunt van het Vaticaan. Bouw van nieuwe kerk in Ambon vertraagd De herbouw van de centrale kerk de Molukse Prot. Kerk te Ambon zal waarschünlijk pas begin 1954 gereedko men, zü zou in Augustus j.l. gereedge komen zün, zoals oorspronkelijk werd verwacht en door president Soekarna worden overgedragen aan het bestuur van de Molukse Prot. Kerk. 15 Oct. wordt in de Johannes Kerk- hovenpolder te Woldendorp (Gr.) een de monstratie gegeven van werktuigen voor de bietenoogst. Kerk en School Beroepingswerk Ned. Hcrv. Kerk troepen: te Krabbendyke, W. Brinkman te Asperen. ingenomen: naar Schingen- Slappekerk. S. Krikke, cand. te Tjalle- berd. Bedankt: voor Sint Maartensdijk (Z.), R. W. Steur te Oudorp (Z.-H.); vo Rhenen (toez.), A. de Leeuw, Boskoop. Geref. Kerken Beroepen: te Nederhorst den Berg. D. C. Los te Stellendam. Aangenomen: naar Munnikezijl, W. P. J. Zwerver te Ferwerd; de benoe ming tot hulpprediker te Linschoten, J. v. Hénten, a.s. em.-pred. te Nieuwe Pckela. Aangenomen: naar Sydney (Ref. Church of Australia, 2e pred. pl.) cand. A. I. de Graaf te Zeist, die bedankte Anna Jacobapolder, Bergentheim Woubrugge. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt: voor Middelburg, G. gens te Schiebroek-Hillegersberg-C. Geref. Gemeenten Beroepen: te Dordrecht, J. W. Kersten te Genemuiden. Dr H. B. Visser De classis Amersfoort der Geref. kerken heeft in haar gisteren gehouden vergade ring aan dr Hj B. Visser, laatsteiyk predi kant van de Geref. kerk van Bunschoten- Spakenburg op zUn verzoek ontheffing uit het predikambt verleend ingevolge tikel 12 der Kerkenorde. Gelijk bekend is dr Visser voornemens over te gaan tot R.K. kerk. Ds W. C. Mense overleden In de ouderdom van 82 jaar is te Am stelveen overleden ds W. C. Mense. eet predikant der Ned. Herv. kerk die een be wogen loopbaan achter zich heeft. Ds Mense die in 1871 geboren werd aan vaardde 18 Aug. 1895 het predikambt by de Ned. Herv. gemeente van Westkapelle. Hy diende de gemeenten van Aalten en Nieuw-Stadskanaal waar hij in 1911 ont slag verkreeg in verband met zijn over gang naar de Baptisten gemeenten. Hü werd predikant te Groningen maar ging in 1913 weer naar de Ned Herv. kerk te rug. Hy werd hulpprediker te Utrecht maar brak in 1915 opnieuw met de Ned. Herv. kerk en ging over tot de Vrije- Evang. gemeenten. Hij werd predikant te Amsterdam en stond aldaar van 1915— 1924. In laatstgenoemd jaar weer tot de Ned. Herv. kerk toe getreden, werd hij hulpprediker te Hees. In 1926 werd hy predikant te Loenen op de Vel. waar hy werkzaam was tot aan zijn emeritaat in 1935. Hy woonde daarna achtereenvolgens te Katwyk aan Zee. Zeist en Amstelveen. Zaterdagmorgen om 11 uur wordt zyn stoffelyk overschot op „Zorgvlied" te Am sterdam ter aardebesteld. Dr G. C. E. Burger buitengewoon hoogleraar Dr G. C. E. Burger, benoemd tot bui tengewoon hoofleraar in de afdeling der algemene wetenschappen om onderwijs te geven in de technische hygiëne, zal Woensdag 21 October 's middags om half in een openbare sénaatsvergadering de aula van de Technische Hoge school te Delft zijn ambt met een rede aanvaarden. Duits predikant afgezet na bedevaart naar Rome De Duitse predikant ds Baumann k door de algemene synode van de Evange lische Kerk Wurttemberg, na vooraf gaande schorsing, uit zijn ambt ontzet, omdat hij in zijn leer het bijbelse, re formatorisch begrepen Evangelie van Jezus Christus op beslissende punten heeft prijsgegeven en ondergeschikt ge maakt aan menselyke aanspraken er dachten. Ds Baumann had enige tijd geleden deelgenomen aan een bedevaart naar Rome en schreef na zijn terugkeer het boekje „Evangelisché Romfahrt". Hij wenste geen overgang naar de R.K. kerk. maar wilde o.m. de R.K. opvatting van het ambt in de Evang. Kerk propageren, om zodoende de toenadering tot Rome te bewerkstelligen. Het lied der aethergolven ZATERDAG 10 OCTOBER 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 V< 9.40 Gram 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram 11.00 Voor de zieken 11.45 Vocaal dubbel- kwartet 12.03 Promenade orkest 12.33 Zang en piano 12 45 Salonorkest 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Amus. muziek 1.50 Gram 2.00 Boekbespreking 2J0 Pianospel 2 20 En gelse les 2.40 Dameskoor 3.00 Kroniek van letteren en kunsten 3.40 Concert 4.05 Gevar. muziek 4.20 „De Vliegende Hollander" 4.30 „De schoonheid van het Gregoriaans 5.00 Voor de jeugd 5.50 Sport 6.00 Gevar. liedjes 6 15 Journalistiek weekoverzicht 6.25 Concert i.45 Buitenl. correspondenties 7.00 Nieuws 10 Gram 7.20 Pari. overzicht 7 30 Gram 8.25 De gewone man 8.30 „Lichtbaken" 8.50 C progra 10.00 'edstrijd 93. Eline wil niet verder denken- Hoe heeft ze vroeger kunnen vragen of God hem maar al zijn geluk geven wilde? Zijn geluk betekende immers voor haar de scheiding voorgoed? Niet denken, vooral niet denken! Overmorgen gaat hij weer weg. Zij wil haar vreugde ongeschonden bewa ren. Niet denken aan de broosheid van het ge luk. Heeft zij, weduwe, nog niet geleerd het alleen met God te wagen? Was Hij het niet, die haar deze korte rust heeft gegeven in haar har de worsteling? Heeft Hij aan haar niet waar gemaakt, dat het water niet over haar lippen kon komen? Hij zal ook Zijn belofte gestand doen en haar onderstand verlenén in het leed, dat haar genaakt. Het leed, dat overmorgen pas komt. Nu is het Zaterdag... Niet denken! Zaterdagavond. Ze wandelen samen de kleine buurtschap uit, de heide op. Rick heeft haar gevraagd hem te vergezellen naar deze wonderschone vlakte, waar hij zo vaak en zo graag had vertoefd. En Eline is met hem gegaan, want .het is haar goed te zijn bij deze vriend, die haar nooit heeft losge laten; die niet opgehouden heeft haar te dra gen in haar dolle jaloersheid eerst en later in haar onredelijke bitterheid. Deze trouw zal zij hem nooit kunnen vergelden. Straks, als hij weg is, zal zij... Neen, niet verdrietig worden! Ze gaat nu naast hem. Ze hééft hem nog! Zwijgend gaan zij nevens elkander het gele zandpad door de bruine, golvende heide. Het spreken is Rick moeilijk nu zijn eenzaam levens- vervolg in zicht komt. De weinige dagen zijn tot uren geworden. Overmorgen moet hij haar verlaten. En hij kan haar niet meer missen. In slapeloze nachten heeft hij in zichzelf de woorden overwogen, die hij spreken zal en wel ke hem nu niet over de lippen willen. Want als zij weigert, zal er zo veel schoons in hun eer lijke vriendschap gebroken zijn. En toch... hij kan niet terug naar Heivelde zonder zeker te weten! Hij moet spreken op gevaar af, dat hij haar van zich zal verwijderen. Maar nu? Beter uitstellen tot morgen? Of misschien tot vlak voor zijn vertrek? Als er iets breekt Eline weet niets van zijn tweestrijd. Zijn zwij gen verontrust haar niet. Het is heerlijk in deze wonderschone avond te gaan naast de man, die zij heeft liefgekregen. Maar dat mag hij niet weten. Het zou hem zich van haar doen afkeren. DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER door CAREl VAN DER HOEK Zij heeft het leven gehad, het geluk gekend. Dat moet haar genoeg wezen. Zij moet voldoen de hebben aan dit weinige, neen, dit véle, dat hij ondanks alles nog haar vriend wil zijn. „O God, maak me toch stil!" Neen, Eline is niet voorbereid, wanneer Rick eindelijk stil staat en haar de grote vraag van zijn leven voorlegt. Zij kan er niet onmiddellijk op antwoorden. Dit grote, dit nooit gehoopte, dit nimmer verwachte, overweldigt haar volko men. Zij moet het eerst verwerken. Duizend ge dachten doorflitsen haar. Zij zou willen juichen en schreien tegelijk, omdat ze blij is, maar ook bedroefd Want hoewel zij er geen ogenblik aan twijfelt, dat Rick uit echte liefde zijn leven aan het hare wil verbinden, zo twijfelt zij wèl aan Gods bedoelen. Mag zij het leven, dat Hij haar had opgelegd, ontvluchten? Of is dit een ge schenk van haar Hemelse Vader. Een geschenk, waarvoor? Een beloning van haar onwrikbaar geloof? Mag ze deze definitieve redding wel echt hebben? Eline gelooft niet, dat dit wonder voor haar is. Ze heeft het er niet naar gemaakt. Rick, ach jongen, het is zo hard ie dit te zeg gen. Eline wil zo graag bij je blijven. Maar ze mag het misschien niet. Ze is zelfs ver plicht je te wijzen op consequenties, waaraan jij niet hebt gedacht. Maar als ze dat doet. laat haar dan niet los. Och, wat is dit moeilijk! En omdat het zo moeilijk is, wacht Rick ver geefs op een antwoordEen man biedt zijn leven aan een vrouw... En zij zwijgt! Hij ziet op haar neer, bijna bang de afwijzing op haar gelaat te zullen lezen. Maar er is geen ergernis of schrik in het sprekende, lieve ge zicht, dat in het rose licht van de ondergaande zón jong is als dat van een meisje. „Eline..." De heesheid van zijn stem verraadt duidelijk de spanning in welke hy verkeert. Maar tege lijk ook weet Eline, dat zij hem moet waar schuwen. Langzaam, als aarzelend, heft zij de ogen naar hem op. „Heb je alles overwogen, Rick?" Zij kan het niet helpen, maar haar stem beeft. „Alles, Elinè." „Ik heb kinderen..." „Zij zullen de mijne zijn." De eenvoud van zijn woorden ontroert haar zó, dat zij de ogen moet afwenden. Ach, ze weet dit immers allemaal woord voor woord waar en oprepht? Waarom geeft zij zichzelf met haar kinderen nu niel ineens over aan deze eer lijke man, die nooit anders dan het beste voor hen heeft gezocht? „Ik ben weduwe... Weet je wat dat betekent?" sterke verhalen 10.30 Wij luiden de Zondag inl 11.00 Nieuws 11.22—12.00 Fi Hilversum II 298 m VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gram 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram 8.01 Nieuws 8.18 Gram 8.30 Orgelspel 8.55 Vooi t 12.00 Orgelspel 12.3; rijs van het Noorden", klankbeeld 2.50 Volks dansen 3.15 „Van de wieg tot het graf" 3.3C 4.15 Kamero 5.30 Gevar. muziek 6.00 Nieuws 6.20 Dans muziek 6.40 Regcringsuitzcnding ïur Artistieke VPRO 7.30 „Passepartout" „De Heidense wereld, waarin het Christ dom ontstond" 7.55 „Deze week" VARA: Nieuws 8.05 Gevar. programma 10 00 Soc Engeland BBC 330 m. 12.00 Gram 12.55 Gevar. programma 2.00 Nieuws 2.10 Ge programma 2.40 Dansmuziek 3.15 Fabrleks- fanfare 3.45 Sport 4.15 Orkest muziek 5.15 Gevar. programma 5.45 Sport 6.00 Voc kinderen 6.55 Weerbericht 7.00 Nieuws Sport 7.30 Gevar. muziek 8.15 Interview: Caus 9,00 Gevar. programma 10.00 Nl 10.15 Hoorspel 11.45 Avondgebeden 12.00— 12.03 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 m. 12.00 Concei 12.45 Gram 1.00 Lichte muziek 1.45 Sport 2.1 Verz. programma 2.45 Voor de kinderen 3.0 Concert 3.45 Mil. orkest 4.15 Gevar. pro gramma 4.45 Sport 6.00 Jazzmuziek 6.3C Sportuitslagen 7.00 Hoorspel 7.15 Gevar. pro- muziek 10 00 Gram 11.00 Nieuws 11.15 Dli cussie 11.45 Gevar. muziek 12.00 Dansmuziek 12.25 Lichte muziek 12.50 Sport 12.56—1.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Gram 12.34 Gram Nieuws 1.15 Gram 2.00 Ethnische muziek Engelse les 3.00 Symh. orkest en sol. 5.00 Nieuws 5.10 Gram 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram 7.45 Omroep orkei 1.00 Nieuws 11.05—12.00 Gra Brussel 484 m 12 00 Gram 1.00 erz. programma 2.05 Gi ;iek verz. progra i 2.30 mg 3.30 luziek 5.15 Lichte muziek 5.30 Ji ziek 6.45 Accordeonspel 7.15 Gram 7.30 uu Nieuws 8.00 Gram 8.30 Chansons 9.00 Hooi spel 9.30 Muzikale kruiswoordraadsels 10.00 Nieuws 10.15 Lichte muziek 10.55 Nieuws 11.00 Dansmuziek 11.55 Nieuws. BBC uitzending voor Nederland 5.00—5.15 n.m. Engelse les voor beginnelingen (op 224, 49 en 42 r Intrede ds K. de Gi in Den Haag C De nieuwe herder en leraar van reformeerde Gemeente in Den Hi K. de Gier, heeft gisteravond ond grote belangstelling in het kerk; de Oude Boomgaardstraat Haag zyn intrede gedaan. Wij op de voltallige kerkeraad t de predikanten Chr. van 1 Amsterdam: H. van Gilst uit J. W. Kersten uit Genemuiden; in uit Middelburg: A. Vergunst W. de Wit uit Moercapelle. Ds De Gier hield een predics Col. 1 25 en 26 waar Paulus spret het Heilig Ambt der bediening Evangelie, de fontein waaruit, delen waardoor, en de volmi waarmee het Evangelie bediei worden. Ds De Gier legde er dt op, dat hij wel als herder en leri gemeente is gekomen, maar d« herder achter de Herder, n.l. is. „Daarom wens ik niet ander, kondigen dan Jezus Christus gekruisigd. Wij zijn dienstknecht; door Zijn bedeling en mogcr laten op Hem. Samen moet om wijsheid, verstand en steun, men veel moeilykheden, maar, wij ons in het gebed richten dan geeft Hy kracht". Woorden van welkom werden De Gier gesproken door ds Amsterdam, namens de classi ouderling J. Uyl namens de g< van Lisse en door ouderling J. namens kerkeraad en gemeente, zongen werd Ps. 52 7. Met het gemeenschappeiyk Ps. 84 1 werd de dienst beslotei MEENK'S POEDERS speciaal tegen KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN PERIODIEKE PIJNEN Presbyteriaal Hervon Kerkblad Sinds vorige week verschijnt kring der Presbyteriaal Hervormds! eigen maandblad: Het Presbyteriaal vormd Kerkblad, onder redactie *1 G. Taverne van Hoogeveen. Onlai men voor het eerst in Utrecht t gekomen. Vyf gemeenten (Nieuw-Balinge, L deveen. Gouda, Hoogeveen t den) zijn aangesloten. Onderwijsbenoemingq Benoemd tot hoofd van de Chr school te Den Oever (N.H.) A. de te Leiden; tot onderwijzeres Marmxschool te Haarlem mej. Krieger te Amsterdam; tot onden aan de Geref. school Oudedijk Rotterdam mej. C. P. la Fleur te serdam. isohe wetenschap op I tieve evenwichtsbep -Is In de nabijheid a kritisch punt van een der J. Th. Quant (met lof). p proefschrift: i ture laekage in w G... schrift: The Influence of salts on ito plants. Olga Marli geb. te STERDAM veerd tot doctor in de op proefschrift: De constiti J W M Steeman, fi E J Otter, Leeuwarden •e, Amstelveen. AMSTERDAM G,U ïej. A. E. Geer 5 Oct. Ge j Baarsen. Ha H F K van r Oct. ïej. J. Pi A. J. Weiman, G. F. J. P. Triipels: G. Bruggcncate; T. van Leenen, J E d J. W. Boesaart: W. Aalders (A'dam) de Levie (Haarlem). Geslaagd voor arts 1ste gedeelte: A. G. M, Huymans-Evers; mevr. H. -Nicolai; J. L. F. Vereeeke ker; J. R. BSnffer i D. Bakker DELFT, 8 Oct. Geslaagd r tuigkundig ingenieur: H G Aalbersbert sterdam; E H van de Beek, Rijswijk (Z W J C van Bergen, Gennep; L J Br terdam; G A Bos. Enschede; R T Bosch; H P Dries, Rotterdam; K van nen, Alblasserdam; G T Feberwee, L meer; H Gelling, Zweeloo (Dr.); B ritse, Amsterdam; C Grooters, Haar'— Haccou. Bloemcndaal; S J Hazeu, E J E Heibloem. Rotterdam; D W He senaar; W F ter Hoeve. Amsterd Hofman. Rotterdam: S Hoogenboc hoven: N A M Hoe Delft; B H M G Janssen .ode. Den Haag; W D Kar tel, Poortugaal; D Keijze Hoe i Haag; 'oud; N J C vi Ha F E Mathysen Gerst, Delft: J J Maurer,feÊ terdam; R E Meulenberg. Rotterdam; Meijers. Voorburg; L van den Muyze: IC Wageningen; C J Naarding, Den Haag Odenthal, Den Haag; W J G Paarde#' Den Haag; W H Raadser. Ros, Eindhoven; J Scheepstra. Delft; 1 Schildei Haag; A J A Schi Slootweg, M C Schip, i. Vlis: J A Schoenmakers. VlissiwK Den Haag; W A Tcrwogt, H Vinke, Den Helder; J A de Cand vliêgtuigbouwkundig ingenieur. .1 F van Bergen. Gennep. Sc Ingenieursexamen scheikundig ingei P van Berk. Leerdam; mej A H B Den Haag; J Biesot, Den Haag; H J C tjc. Dordrecht; E F Bunge. Rotterdam, van Es. Delft; W van Hartlngsveldt Haag; JAM ten Houte de Langt Stecnks, Maasdijk; A Stikker, Amst G J F Stijntjcs. Enschede; S K Tam Schiedam: J Vergeer, Den Haag; I Vermils. Voorburg; K S de Vries, En! ---**• Leiden. riiegtuigbouwkun Bergen, Gennep, sctioite. Den waag. Examni Wiskunde M.O. K 1 •s-ORAVENHlAGE 7 Oct. Geslaafl J. G. Hoogmans te Keikrade, Met een openbare les over beschouwingen over de hydrodVni problemen van het schip, heeft dr Balhan gistermiddag zyn lectoraat scheepsbouwkunde aan de T H. te Rhenmattache Pijnen slopen Uw krachten - Haar ze vreten ook tn op Uw humeur on gestoL Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf pijnen uit! Met een bloedzuiver Kruschen-kuur. Met de jaren gingen lever, nieren en ingewanden trager ken. De zes minerale zouten van schen brengen ze weer op gang. Ah gebeurt, geen opeenhoping van oniir. heden meer in het hloed. Én daarmee horen dan ook varzelf die pijnen tol verleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2