fabrieksarbeider wordt een groot zakenman Actuele vragen: Hoe lees en hoe beleef ik de Bijbel? Jongveekeuring te Zoeterwoude laat goede indruk achter De wekelijkse keuring in Haarlem NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 6 OCTOBER 1953 't Geluk viel uit de lucht DANK ZIJ ZIJN VROUWTJE UIT INDONESIË bank zij eeuwenoude Batakse adat heeft een Gelderse jongen in enkele Hagen een ongelofelijke sprong op de maatschappelijke ladder kunnen {naken. De 27-jarige schoenmakerszoon Rudy Rutten, die nu heel Europa jereist als directeur van het Europese filiaal ener grote Indonesische im- Jn exportfirma, was twee weken geleden nog een eenvoudige fabrieks- Jrbeider, die met moeite de eindjes aan elkaar wist te knopen, aldus De fel. Rudy Rutten is als militair in Indonesië hij was dienstplichtig kor poraal gehuwd met een meisje uit Bandoeng, Elisabeth Schadt. Haar vader, een Nederlander, was di- gjecteur van de strafgevangenis aldaar er lij had een Batakse moeder, mevrouw Damanik. In 1950 kwam het jonge paar in Neder- lar Rudy zich aanvankelijk bij de ihoenmakersleest van zijn vader hield, later een baan zocht bij een rubber- ibriek in Zevenaar. Korte tijd later be idde hij bij de A.K.U. als textiel- Rijke oom" ad van het Jonge gezin ging niet zen. Het jonge vrouwtje voelde 1 vreemde in de besloten Pan- lerdse gemeenschap en het loon var in dwong tot het betrachten var zuinigheid. Maar de verstandhouding werd door de ;enslag niet geschaad en zo leefden zij er van de ene dag in de andere, id voor hun twee peuters, Eefje (1%) Joke (2%). Totdat het „sprookje van de rijke irkelijkheid werd in dit gezin. Twee weken geleden kwam er een tele- De heer en mevrouw Rutten •n uitgenodigd naar Amsterdam te ko en in het Victoria-hotel. Het was z'J(ertekend door Djoramel Damanik, de 'enjeetoom van Elisabeth, uitvjoom Damanik belde later zelfs op ig er op aan een taxi te nemen. Maar weigerde Elisabeth Rutten, weti "'Gecompliceerde botsing bij Wassenaar Hagenaar sloeg met auto over de kop Ben gecompliceerde aanrijding op de jksstraatweg ten Noorden van Deyler- bij Wassenaar, heeft Zaterdag veel iële schade, maar wonder boven !er geen ernstige persoonlijke onge- veroorzaak-t. Een personenauto, in de richting Leiden reed, wilde hem rijdende wagens passeren en daarbij tegen een militaire auto, n bus voorbij ging. De personen- sloeg over de kop, botste nog eens een andere personenwagen en tot stilstand tegen een vrachtauto, met appelen was beladen. De mili- wa-gen kwam in de berm van de terecht. De personenwagen, die over de kop :io,g aan de voorzijde geheel v jield. De bestuurder, de 32-jarige J. Itit Den Haag. kreeg slechts een verw< aan het gezicht. Na behandeling ziekenhuis Westeonde, kon T. naar terugkeren. Nachtelijke overval in Apeldoorn 'êllner verwond, daders gegrepen In de nacht van Zaterdag op Zondag aan het einde van de Sprengcnweg na- er de Schutersweg te Apeldoorn de 47- en rige ober-kellner A. N. J. Fellinger on irhoeds aangevallen door twee mannen, ustr e hem de weg hadden gevraagd en hem mog arna met een scherp voorwerp op zijn idïg jofd sloegen, waardoor F. een hersen- ijv« hudding en een vleeswond opliep Naar aanleiding van het signalement straht F. de politie van zijn aanranders kon rtre sretrekken, werden te Arnhem aange raden: A. W. van de H. en J. A. C., liden afkomstig uit Zuid-Limburg. F. en. )ri na in het ziekenhuis te zijn verbon- in naar zijn woning worden vervoerd. Zui Jonge Ned. autodieven km in Belgische cel „jjj Hot. Antwerpse gerecht heeft drie jeug- ge Haarlemmers, de 17-ja-rige A. de M. i de 18-jarigen B. P. en T. D. voor twee ar naar de gevangenis gestuurd Deze jongens was tijdens de afge- pen natte zomer de Cöte d'Azur naar ?ge»t hoofd gestegen. Ze hadden de Beigi- grens bereikt op de kussens van ihtereenvolgens in Haarlem en Dor- hai recht gestolen auto's. Na een clande- -'eS$ene grensovergang te voet kaapten ze Essen een derde auto drie ze in Anit- niu erpen omwisselden tegen de Packard tl ten een Canadese vlieger-kapitein. Aan ripos Frans-Belgische grens reden ze ten- otte tegen det lamp. De straf viel zwaar it, omdat op de jongens een geladen re- alver gevonden werd, aohter welk wa- |en de réohtbamk andere dan toeristische Ij. |edoelingen zocht, aldus de Vkrt. 1 prie honden verscheuren honderd konijnen ilDrie honden hebben dezer dagen bij dboüwer V. "te, Culemborg alle konij- 100 stuks, verscheurd. Ook de eren. die met hun jongen in de schuur ;n doodgebeten. De honden idden de houten afrastering kapot ge haakt en gingen op de vlucht toen zij de V. hoorden aankomen- Noodweg van Zierikzee naar Zijpe f Binnen een maand zal Zierikzee een Jdelijke wegverbinding krijgen met de >n van Zijpe. Aan deze verbin- |ng, die zal lopen over Stevenssluis jiirjansland, wordt hard gewerkt. Het zal noodweg blijven, waarop een wi irichtingsverkeer zal worden Jerhouden. Reeds over ongeveer een week tal de weg voor kleine wagens kunnen {orden gebruikt. n November hoopt men e wagens te kunnen doorlaten. Wa- dle naar het vaste land mo- Jillen dan weer gebruik kunnen maken de veerdienst Zijpe-Anna Jacoba- "iolder, waar vaker wordt gevaren dan p de lijn Zlerikzee-Anna Jacobapolder. k. Boon (oudste redder) overleden in de Hoek ml' Op 85-jarige leeftijd is vanmorgen de Oudste redder van de Noord-Zuid-Hol- °%ndse ReidingmaatsehappU, de heer °°1rie Boon uit Hoek van Holland over kleden. dat zo'n dure reis niet paste in haar be scheiden huishoud-budget. Zij gingen per trein naar Amsterdam en hun wachtte een vorstelijke ontvangst Er was een suite gehuurd in een hotel. Zij dineerden in een van de beste res taurants („We kregen wel 50 gangen") en hun monden vielen open bij het voorstel van oom Damanik: „De Batakse adat eist", zo sprak de heer Damanik, president-directeur van de Family Sarikat Cy. te Djakarta, „dat welgestelde familieleden moeten zorgen voor de bloedverwanten, die het minder goed gaat in de wereld. Daarom willen wij jou, Rudy, als man van Elisa beth benoemen tot directeur van ons Europese filiaal...." De jongeman opperde bezwaren. „Geen ervaringMaar de oom wuifde die weg en stelde alle medewerking in het vooruitzicht. Hij opende een tas, die geheel gevuld as met bankbiljetten in allerlei valuta Zij kregen bundeltjes geld om kleren te Verbijsterd keerde het echtpaar terug aar Pannerden. Herhaaldelijk liet Rudy zich door zijn vrouw in de arm knijpen. Hij kon het niet geloven. Maar twee dagen later zat hij met zijn oom in het vliegtuig naar Berlijn. Vol gende week gaat hij naar Frankrijk, Italië, dan ZwitserlandHij logeert in de duurste hotels en leeft het leven van »n bemiddeld zakenman. Hellt op de bank Intussen woont Elisabeth nog in het schamele huisje in Pannerden. Nog da gelijks voert zij het magere varkentje, dat de Ruttens in een kot hebben en nog steeds draait de moeder van twee gitzwarte dochtertjes ieder dubbeltje om, alvorens het uit te geven. Van de vorstelijke toelage, die zij nu maandelijks krijgt, gaat de helft op de bank. „Als er nog eens een kink in de kabel komt, zijn we ten minste gedekt". Met deze woorden toont Elisabeth zich een verstandige huisvrouw. Dierendag Op de vredige middag van „dieren dag", liep Zondag in Amsterdam de 55-jarige kantoorbediende P. een extra-rondje door de stad met zijn grote Airdale terrier, die uitgelaten moest worden. Het zelfde deden een man en een vrouw, die hun kleine Schotse bas taard terrier in de feestvreugde wilde laten delen. Echtpaar en kantoorbediende, als mede de beide terriers, ontmoetten elkaar in de Paleisstraat. De uitge laten terriers meenden dierendag het beste te kunnen vieren door elkaar grommend en blaffend naar de keel te vliegen. De strijd was een ongelijke, kleine terrier van het echtpaar dreigde roemloos ten onder te gaan tegen de grote hond van de kantoor bediende. Energiek begonnen de eige naars van de honden met een poging de vechtende kluwen uit elkaar trekken, doch daarbij bleken zij zelf ook een terriersnatuur te hebben, want ze vlogen elkaar eerst met woorden, daarna met daden De vrouw nam het op hoge toon op voor haar hondje, de kantoorbediende diende van repliek ~.i het vrij onver wachte resultaat was, dat hij plotse ling van de veel kleinere echtgenoot een scherp geplaatste rechtse vol treffer in ontvangst moest nemen Zijn kunstgebit brak, enkele zijner echte tanden vlogen in stukken de straat en het bloed liep uit mond. Meteen was de dader in het toege stroomde publiek verdwenen. Het slachtoffer klampte zich vast a vrouw, die hij met twee getuigen meenam naar het politiebureau de Singel. Daar werd door een brigadier procesverbaal opgemaakt. De honden bleven ongedeerd Bijbel-kiosk-vereniging De Bijbel-kiosk-vereniging herdacht dezer dagen haar 25-jarig bestaan. Aan wezig waren het bestuur met hun dames, aantal genodigden, van welke wij nen dr P. Prins en dr ir Borkent; het personeel met hun dames. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, ds W. A. Wiersinga. In een kort historisch overzicht schetste de secretaris ontstaan en voortgang ya: vereniging.. Het verslag maakte melding van veel zegen op de arbeid, die zich ge staag uitbreidt. De penningmeester wees op de nood zaak van versterkende middelen. Een dames-comité bood daarna bij monde mevr. Zier een bedrag van ƒ12.000 aan, welk bedrag door de Jeugd was bijeen gebracht. De voorzitter dankte het comité hartelijk voor zijn arbeid. Na de lunch werden enkele films toond. waarna de voorzitter deze goed geslaagde herdenking sloot en ds E. de Looze in dankgebed voorging: Drukbezocht jeugdappèl van Chi. Gezel. Jeugd in de JezuzalemkezJz in Den Haag De Jeruzailemkerk aan het Pomona- plein in Den Haag was Zaterdagmiddag gevuld met een enthousiaste schare Chr. Geref. jongeren, die waren samenge- stroomd uit de hele provincie Zuid-Hol- lamd. Het was het traditionele jeugdappèl de Zuidhollandse aidelirugen Chr. Geref. bonden van M.V. en J.V. Bij ontstentenis van de voorzitter, de heer H v. d. Meiden, uit Rotterdam, heeft de presidente van de M.V., mej. P. Schmidt uit Dordrecht, het appèl geopend woord van welkom tot de honderden jongeren. Overeenkomstig de aard het jeugdwerk studie van de Heilige Schrift in het licht van deze tijd in eigen kring hebben eidge sprekers hun jeug dig gehoor bij de aanvang van terseizoen bepaald bij de ernst onderzoek in en het leven naar Gods Heilig Woord Ditmaal was het ds K. G. Smeden uit Utrecht-Noord, die het onderwerp: Hoe lees i'k de Bijbel? uit voerig behandelde. Hij vermaande de jongeren de Bijbel niet te lezen als andere boeken, die men vluchtig kan doorblade ren. Lezend met volle aandacht moet men' zich openstellen voor hetgeen God ons uit Zijn getuigenis wil leren, daarbij Schrift met Schrift vergelijkend. In aansluiting hierop sloot prachtig aan het referaat van ds P. M. Jonker uit Apeldoorn: Hoe beleef ik de Bijbel?, Ondanks stroomloos begin Sneltram Wassenaar vlot bij H.S. gearriveerd (Van een onzer verslaggevers.) De eerste sneltrams van Wassenaar naar staitlon H.S. te Den Haag ter vervatnging het Zaterdagavond opgeheven trein tje hebben him diensten vanmorgen vlot gereden. Door een technische stoning stonden de wagens bij het vertrek ogenblik zonder stroom, maar het euvel snel verholpen en zonder vertraging bereikte men het Haagse station In de eerste tram, die half acht ver trok, zaten 22 mensen en de tweede, die kwartier later Wassenaar verliet, moest het met 25 doen Dat heeft de HTM doen besluiten, de aanhangwagens reeds ingang van morgen te doen ver vallen. De enige klacht was de organisatie van de abonnementenverkoop aan het Hol landse Spoor. De reizigers verkeerden allen in de mening, dat zij hier de tram- abonnementen tegelijk met die voor de trein zouden kunnen betrekken, zoals un was gezegd. Het bleek evenwel, dat zij slechts een papier konden invullen, waarmee zij ai oh dan tot het hoofdkantoor van de HTM aan het Bezuidenhout moesten wen den. De hoop bestaat echter, dat hierin op korte termijn verandering zal kun nen worden gebracht. Soldaat viel uit jeep en overleed Zondagavond omstreeks acht uur ls op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Putte een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan de soldaat-kok V. d. B. uit Hocnsbroek het leven heeft gekost. Uit de richting Bergen op Zoom kwam >n jeep met militairen die op weg waren aar de kazerne te Ossendrecht. Uit tegenovergestelde richting kwam Belgische wagen die de jeep raakte. De bestuurder geraakte daardoor de macht zijn stuur kwijt en reed In een sloot ragen sloeg over de kop en kwa het land tot stilstand. De naast de be stuurder zittende soldaat-kok V. d. B. uit Hoensbroek werd uit de wagen gesli gerd en is kort daarna overleden. De bestuurder werd door glasscherven wond. De chauffeur van de Belgische auto is doorgereden. I waaróm hij erop wees hoe de practijk 1 het jonge leven van elke dag, moet den getoetst aan de Heilige Schrift. Het Boek der Boeken moet de jongeman en het meisje een kracht Gods tot zaligheid worden. Dat moet men ook aam hen ki nen zien. Dat Woord moet ons vlees bloed worden. Alleen zo moeten wij staan in de wereld van vamdaag. Aandachtig werd geluisterd naar Kees Deenik, die enige liederen zong en due ook de samenzang leidde. De heer H. Neefjes bespeelde het orgel. Ds M. W. Nieuwenhuyze vam Den Haag las aan het slot enige passages uit de Heilige Schrift 2 Timothcus 4 1217, Openbaringen 3 710 en Jesaja 40 68. Leergang voor perso- neelcheis Van Centraal Soc. Werkgevers verbond Het Centraal Sociaal Werkgeversver bond zal, zoals voorgaande jaren, v een „leergang voor pérsoneelchefs" ganiseren. Zij begint dit jaar op 12 Oc tober en eindigt op 13 Maart 1954. De cursus duurt elke week van Maan dag tot Zaterdag op basis van een 32 urige werkwc k. Aan de orde komen de onderwerpen: Sociale politiek buiten de onderneming; Sociale politiek binnen de onderneming en de arbeidsovereenkomst. Bovendien is aan de leergang een practi cum verbonden, waarin een groot aantal, aan de practijk ontleende problemen aan de orde komen. Componist A. D. Loman 85 jaar De componist A. D. Loman Jr., oud directeur van het Bureau voor Muziëk- auteursrechten, hoopt 26 Oct. a.s. zijn 85ste verjaardag te vieren. Niet alleen is hij bekend als componist (om. van de opera „Violanta", maar ook als foto graaf. toneelleider en muziek-theoreti- cus. De heer Loman is uitvinder van de reflex-camera en oprichter van de Am sterdamse Amateurfotografen-vereniging. „Door de Eiiwen Trouw" over het Unieverdrag In een uitvoerig schrijven aan de mi nister van Buitenlandse Zaken geeft de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" haar bezorgdheid te kennen over de houding, die de minister mogelijk zal aannemen „tegenover de recente en heftige begeer ten van de huidige machtsgroepen in de republik Indonesia, om de Unie te doen eindigen en de z.g. kwestie-Inan ver volgens op te lossen." In dit schrijven bepleit de Stichting voorts met her innering aan vroegere besprekingen „dat de regering aan deze begeerten niet zal toegeven en daarover zelfs niet zal doen spreken, dan door middel van woordvoerders, die alle consequenties even goed doorzien als dc tegenpartij met zijn bekwame vertegenwoordigers als professor Soepomo, woordvoerders, die zich terzake niet door hun verleden in enige richting gebonden moeten voe- Op Vrijdag 9 October ?.s. zal in de herbouwde Koepelkerk te Willemstad het nieuwe orgel in gebruik genomen wor den. Het zal door het Actie-comité „Her bouw Koepelkerk Willemstad" aan de kerkvoogdij worden overgedragen. Het nieuwe orgel is gebouwd door de firma Van Leeuwen te Leiderdorp onder direc tie van de orgelcommissie van de Ned. Herv. Kerk. Dirk Jansz. Zwart zal met een bespe ling het instrument inwijden. Persoonlijke boodschappen Reizen en trekken van diplomaten De Gaulle naar Madagascar, Laniel terug uit Turkije Premier Laniel van Frankrijk is dezer dagen van zijn bezoek aan Turkije naar Parijs teruggekeerd. Zijn minister van Buit. Zaken, Bidault, vertrok gisteren uit Istanbul. De Franse oud-premier, Antoine Plnay, heeft vergezeld door de Franse ambassa deur, Henri Bonnet, een bezoek gebracht aan het Witte Huis. Hij verklaarde, dat hij met president Eisenhower niet had gesproken over het denkbeeld van een „pact van non agressie", tussen de westelijke mogend heden en Rusland. Frankrijk had, volgens Pinay, weinig vertrouwen in non-agressiepacten, tenzij „ze oprecht en waar zijn". Frankrijk had in twee wereldoorlogen veel geleden en had weinig geloof in ga ranties, die zonder werkelijke inhoud waren. Pinay, die een reis door de Ver. Staten maakt, vertrekt op 9 October weer uit New York naar Parijs. Generaal De Gaulle is dezer dagen per vliegtuig uit Parijs vertrokken voor een bezoek aan Madagascar, Reunion, de Comoren-eilanden en Djiboeti in Frans- Somaliland. Deze reis zal drie weken duren. Senator William Knowland, leider van de Republikeinse fractie in de Ameri kaanse Senaat, is in Washington terug gekeerd, na een reis naar het Verre Oos ten en Europa. Hij legde er de nadruk op, dat de anti-communistische Geallieerden „standvastig" moeten blijven. Selwyn Lloyd, de leider der Britse dele gatie bij de Ver. Naties, is Zaterdag in Londen aangekomen, voor besprekingen met minister Eden. Eén woordvoerder van het „Foreign Office" sprak berichten tegen, volgens welke Lloyd naar Londen was ontboden ln verband met geheime plannen ter regeling van de geschillen tussen West en Oost over de Koreaanse „politieke conferentie", waarover het Britse kabi net, volgens deze berichten, Vrijdag zou hebben beraadslaagd. f 40.000 Schade Veestal in Zoetermeer door brand verwoest Negentig kippen vonden de dood in de vlammen (Van onze correspondent.) Zaterdagavond heeft een felle brand gewoed in de veestal van de heer P. v. d. Marei aan de Voorweg te Zoetermeer, tengevolge waarvan 20 hooiwagens stro, 90 kippen en veel landbouwwerktuigen verloren gingen. De brandweer, die zeer snel ter plaatse was, bestreed het vuur 12 stralen en moest tot Zondagmor gen II uur nablussen om het gevaar voor het aangrenzende woonhuis en een iets verder afgelegen landbouwschuur af te wenden. De vlammen waren zo hevig, in allerijl moest overgaan tot het ontruimen van het woonhuis, dat ech ter behouden bleef. Wel was er veel water- en glasschade. De oorzaak van de brand is kortsluiting. Bij het aansteken van een lamp in de veestal, ontstond er een steekvlam, die direct het stro in lichterlaaie zette. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer 40.000. Burgemeester N. Vernède was op het ter- sin van de brand aanwezig. Een bijzonderheid is. dat het bedrijf in de heer Van d. Marei in 1926 geheel dodr brand werd Kind in brand, moeder wilde te water Door het spelen met lucifers raakte een 3-jarig jongetje in het woonwagenkamp aan de Huppeldjjk te Utrecht in brand Hij kreeg zeer ernstige wonden aan het onderlichaam. De moeder raakte door dtt ongeluk zo overstuur, dat zij zich in het Merwedekanaal wilde verdrinken. Men kon dit echter voorkomen, waarna zij naar de neurologische kliniek werd over gebracht. Haar toestand is zo. dat zij niet verhoord kan worden. De vader was toen 'het ongeluk gebeurde, niet thuis. Hij be zocht op dat ogenblik de jongste baby, die in een ziekenhuis te Hilversum ver blijft. Commissie voor eenheid der R.K. in politiek De besturen van de Katholieke Natio nale Partij, de Katholieke Werkgemeen schap ln de PvdA en de Katholieke' Volks Partij hebben ter voorbereiding van het gesprek over de politieke een heid een commissie gevormd. Zij oestaat uirt de heer Zwart, secretaris van de KNP, de heer J. Willems voorzitter vin de Ka tholieke Werkgemeenschap in de PvdA en dr A. H. Albering secretaris van het partijbestuur van de KVP. De commissie heeft tot taak de agenda voor het ge sprek vast te stellen en een werkmethode te zoeken aldus de Vkrt. Vernielzucht kost elk jaar millioenen Maar jeugdnatuurwachters doen prachtig werk De baldadigheid en vernielzucht van kinderen kost de gemeenschap jaarlijks millioenen guldens. Amsterdam heeft plm f 1 millioen schade per jaar. Den Haag en Rotterdam komen er met de helft af, terwyl b.v. Utrechtruim f350.000 schade heeft en Delft f 250.000. Reeds meer dan 15.000 kinderen in on geveer 50 gemeenten, verdeeld over 5 provincies, doen thans het werk van „jeugdnatuurwachter", die geen wacht loopt, doch uitsluitend door zelf een goed voorbeeld te geven en op zichzelf te pas sen en te waken, mag meehelpen om te zorgen dat er minder wordt vernield, niet alleen in 'de natuur maar ook aan ander mans eigendom. In gemeenten, waar dit jeugdwerk is opgezet, zijn de vernielingen aanmerke lijk verminderd. Afrasteringen om de plantsoenen konden worden verwijderd en het uithalen van vogelnesten werd tot een minimum beperkt. Het adres van het uitvoerend comité van de stichting Natuur en Jeugd luidt: Zwartelaan 17 te Voorburg. Aangevaren tanker naar Amsterdam terug In de nacht van Zaterdag op Zondag is in IJmuiden de 10.000 ton grote Noor se tanker Norse Mountain gearriveerd, die op 16 mijl van de Engelse kust door het Panamese schip Basil (7700 ton) ls aangevaren. De tanker was aan stuur boordzijde gehavend. Het schip had een deuk opgelopen, maar kon op eigen kracht terugkeren. De Basil is naar Rot terdam opgestoomd met een gehavende steven en heeft ligplaats gekozen in de Merwehaven. De Norse Mountain zal bij de N.D.S.M. te Amsterdam worden ge repareerd. Het schip vertrok Vrijdag ochtend uit IJmuiden en werd Vrijdag middag door de Panamees geramd. In vlot tempo ruim twintig rubrieken afgewerkt (Van onze deskundige medewerker, de heer J. van der Goot te Wassenaar) De eerste jongveedagen, die de fokvereniging „Zoeterwoude* Glorie" ns de oorlog organiseerde, stonden uit fok-technisch oogpunt bezien, met recht in de kinder schoenen. Thans, slechts enkele jaren later, heeft iedereen er zich over verbaasd, welk een goede vooruitgang hier heeft plaat* gevonden. En in kwaliteit èn in de ruime aangifte stond de gisteren gehouden jongveedag op hoog peil. Het type der dieren is snel verbeterd en dat zal ook niet in de laatste plaats zijn oorzaak vinden in deze keuringen. De fokkers hebben destijds door een ver gelijking met de hoogst-bekroonde die ren kunnen zien, wat het gewenste type is. en hebben thans de verbetering in hun veestapel in deze richting doorgevoerd. Tal van leden van Zoeterwoudes Glo rie zijn lid van ..Vita Nova" en het laat zich aanzien dat velen met succes bruik maken van de stieren die op de voorgrond treden. Dit is wel in de eerste plaats met de blaarkoppen het geval, al hoewel de zwartbonten hier ook al beter waren dan voorheen. Vooral de stieren Gustaaf en Albert deden van zich spreken. In de korte tijd dat Albert op. het station van „Vita No va" is geweest, heeft hij toch kans gezien zich zeer verdienstelijk te maken de fokkerij. De kampioen pink en "t kampioen kuis- kalf waren beide Gustaaf-dochters wat de goede reputatie van deze op exte rieur goed fokkende stier bevestigt. We willen slechts hopen, dat de pro ductie van al deze dieren die bekroond zijn straks, als ze melkkoe zijn gewor den, eveneens bevredigend is. Aan al de mooie dingen die van Zoe terwoude gezegd kunnen worden dient nog toegevoegd de zeer goede regeling; de jury heeft kans gezien in een vlot tempo ruim 20 rubrieken af te werken. Het terrein was ook in orde. Nog geen gebrek aan bloemen Het houdt dit jaar maar niet op! Nog steeds komt er van het vrtfe veld een bloe menweelde, alsof de zomer pas begonnen is en dit keer was de keuringsdis nog ryk gevarieerd ook. De inzenders beperkten zich niet tot dahlia's, men zag er nu chrysanten en herfstasters. Om met de laatste te beginnen: de fa Griffioen uit Voorschoten, liet hiervan een rijke collectie zien in een groot aantal soorten en types. Zeer opvallend vonden we Nova Belgiae Barton Royalist met goed gevormde lilapurperen bloemen en de zuiver lila Nova Belgiae Ruth Bide. Verder stonden er o.a. de bekende Barr's Pink, die al vele Jaren ln de culturen is en de typische Aster Horizontalis. De col lectie werd aangevuld met de kleinbloe- mige Rudbeckia Goldsturm, de chrysan themum rubcllum Duchesse of Edinburg, die met de donkerrode bloemen nu niet zo bar aantrekkelijk ls en chrysanthemum rubellum Lady Clara met beter gevormde lillarose bloemen. Van het laboratorium voor bloembol- lenonderzoek te Lisse waren er Hollandse irissen: de bekende White Perfection. Het betrof hier bloemen van „geremde" bol len, die de eerste Juli waren geplant in een warenhuis. Het glas was er echter pas eind September opgebracht. De bloe men waren zo zuiver als goud. Van Gebrs Spaargaren, Aalsmeer, was er een flinke collectie chrysanten, zowel geplozen exemplaren als „tros". We no teerden de bekende Chatsworth, de al even bekende pomponnen Bright Eye en Bunty en verder de gele Ivanhoe, die zo te zien nogal „wild" groeit. Bij de geplo zen stond de fraaie rose Peach Blossom, die echter nogal eens de minder aange name eigenschap vertoont de bloemen schuin op de stengel te dragen, de beken- Ai lilarose Minerva, de witte Alpine, de gele Champion, de bijzonder mooie oranje Corncob, de zilverachtig-lilarose Silvia Riley en de apart gevormde flauw zalm- rose Charks Greeyer. Zeer veel belangstelling trok de prach tige warme kasplant Eucharis Amazona, die zoals de naam zegt uit het Amazone gebied komt. De bloemen gelijken sterk op die van een cup-narcis, geuren heer lijk en zijn smetteloos wit van kleur. Een gewas dat een buitengewoon chique in druk maakt. Inzender: W. S. Warmenho- ln 't Westland Vleesprijzen verlaagd bij afhaling De Westlandse slagers hebben de laat ste jaren terdege de concurrentie ge voeld van de slagers uit de grote stad. die vlees konden leveren tegen veel la ger prijzen dan zy. De Westlanders heb ben berekend, dat de bezorging van vlees per klant ongeveer 37 kost. In een enquête hebben de slagers van Waterin gen en Kwintsheul de klanten gevraagd, of zij zelf het vlees wilden afhalen, maar dan 40 cent per kg goedkoper. De klan ten hebben hierop gunstig gereageerd en betalen nu het door henzelf afgehaal de vlees contant. Door de nieuwe maat regel zijn de vleesprijzen vrijwel gelijk aan die uit Den Haag. Nieuws van veraf en dichtbij In de New-Yorkse haven zijn proeven genomen met een nieuw electronisch ap paraat, dat als radar werkt en waarmee diepte van 400 meter kan afzoeken. Nautilus, de eerste door atoomkracht oortbewogen (Amerikaanse) onderzee boot, zal op 21 Januari te water worden gelaten door mevrouw Eisenhower. Dr W. J. Noteboom, sinds 1 Juli 1946 burgemeester van Voorburg, heeft giste ren zijn zestigste verjaardag gevierd. Het m.s. Willem Ruys, dat op deze thuisreis uit Indonesië ongeveer 900 pas ars (onder wie 231 kinderen beneden 12 jaar) verovert, wordt in de komende nacht te Rotterdam verwacht. Het wereldberoemde Weens Sgmphonie Orkest zal deze maand o.l.v. Herbert von Kara jan enkele concerten geven in België. Bewoners van Waalwijk en andere plaatsen hebben Vrijdagavond om vijf over half negen een pijlvormig gevaarte van groenachtige kleur met daarachter een rose bal waargenomen. Het „ding" bewoog zich geluidloos, maar met een enorme snelheid, in Z.W.. richting. De Sabena is gisteren begonnen met en ..wentelwiek"-dienst tussen Brussel n Bonn via Maasttricht. De lijn wordt mderhouden met helicopters van het type Sikorsky S-55. De prijzenoorlog tussen* de Britse fa brieken van kleine auto's is in een nieuw stadium gekomen met een bekendmaking van de Austin Motor Cy, dat de prijzen van populaire modellen verlaagd zullen worden. Nog een goed bericht uit het land van John Buil: Het congres van de Labour- party heeft met zeer grote meerderheid een voorstel tot nationalisering van de particuliere banken, mocht Labour weer aan het bewind komen, verworpen. H.M. de Koningin zal de openingszit ting van het tweede Congres van Europa, van S10 October te Den Haag te hou den, bijwonen. De Groen van Prinsterer-kweekschool te Doetinchem bestaat 1 November 75 jaar. Op 30 en 31 October wordt het ju bileum gevierd. ofwel wentelwiek) worden gebruikt bij het bouwen nieuwe kerk nabij München. Om een ruim zeven meter hoog kruis van 150 kilo in het voetstuk bovenop de torenspits te laten zakken, heeft men namelijk de be schikking gekregen over een Amerikaan se helicopter. De wegenwachter A. Poot uit Ooster beek is bij Ede om het leven gekomen doordat hij door een stel losgeraakte wie len van een grote vrachtwagen werd ge ven, Hillegom. Het bekende Abbessijnse knolgewas Acidanthera bicolor Murielaea was er van J. Boon. Bovenkarspel Gebrs De Ruijter, Oegstgeest. S. J. Spijker N.V., Hillegom. toonde de asters Harring ton Pink en de rijk bloeiende aster du- mosus Prof. Ant. Kippenburg met de be kende Astilbes Koblenz, Deutschland er Mainz en toonde tevens de forse vuurpijl Jhr Van Tets. Tot slot: inzendingen dahlia's van Gebrs De Ruijter, Oegstgeest, Bruidegom, Baarn, Van Oosten Den Haag, Geerlings, Heem stede en Maarse, Aalsmeer. Het waren vrijwel allemaal variëteiten, die in deze rubriek al de nodige malen zijn genoemd. Prot.-Chr. reclassering In Amsterdam werd het zilveren jubi leum van de Protestants Christelijke re- classeringsvereniging gevierd. In de huis houdelijke vergadering werd mr T. Se- meyns de Vries van Doesburgh uit terdam tot voorzitter gekozen. In deze vergadering werd ook afscheid genomen van prof. dr H. Dooyeweerd, die sinds 1928 de- voorzittersfunctie heeft bekleed. In de plaats van prof. dr J. Th. Ubbink werd ds H. J. Plaggemars uit Groningen tot hoofdbestuurslid gekozen. Openingsceremonie in labriek Burgemeester „tilde" zijn wethouder op Aan het Maas-Waalkanaal te Nijmegen is Zaterdag de nieuwe fabriek vai Hyster Company, 'n filiaal van de Hyster Company uit Portland (Oregon. VS) geopend. Deze industrie legt zich toe op de fabricage van lifttrucks en kranen, die worden gebruikt in vele fabrieken in West-Europa. De opening werd verricht met merkwaardige ceremonie. Wethouder M. J. Duives zat op een met bloemen sierde hef-truck, die werd bestuurd door burgemeester mr Ch. Hustinx, die de truck uit de hoofdingang reed. Boven de open poort was een rood-zwart lint ge spannen. Onder de ingang gekomen, voerde de burgemeester het draagvlak van de truck omhoog, waarop de wet houder was gezeten, waardoor deze een schaar het lint kon bereiken en door knippen. Hyster zal in Nijmegen voorlopig wer- ken met een personeel van 50 man. Bin nen enkele jaren verwacht men, dat ei honderden mensen te werk kunnen wor den gesteld. Als niet snel wordt ingegrepen: Ned. kastelen gedoemd te verdwijnen Belastingen en personeelslasten zijn te hoog De nood der Nederlandse kastelen is Vrijdag nog eens duidelijk in het licht gesteld op de vier en twintigste Monu mentendag dié in Valkenburg (L.) is ge houden. De oude burchten, in de achttiende eeuw veelal omgebouwd tot landhuizen, zijn grotendeels verdwenen. Wat Neder land nog aan kastelen heeft is tot ver dwijnen gedoemd, wanneer niet tijdig wordt Ingegrepen. De reden van het ver val weet de voorzitter van de commissie voor Monumentenzorg, de heer J. H. E. baron Van Nagell, niet aan onverschillig heid van de zijde der eigenaren, maar aan het gebrek aan middelen. Belastingen en personeelslasten der kasteelbewoners zijn zo hoog, dat onderhoud geen gelden overblijven. Bij vererving moeten steeds gronden worden verkocht en blijft een groot gebouw renteloos en geldverslindend over, zo constateerde hy. Bus en tram in A'dam reden „model" AI te grote stiptheid uit protest Een deel van het Amsterdamse bus- en trampersoneel is Zaterdag „model" gaan rijden. Men hield zich stipi aan de voorschriften: liet tram of bus bij tedere halte stoppen, reed keurig de bochten, nam aiet meer passagiers mee dan is toe gestaan, hield zich nauwgezet aan het tijdschema, allesuit protest, omdat de grieven van het trampersoneel nog niet ui behandeling zyn genomen Ryden star volgens de voorschriften zonaer zich in te stellen op de practische eisen van het verkeer en de belangen van het pu bliek. brengt de hele dienst in de war. Men is o.m. ontevreden over de achter stand in het snipperverlof en over het met-verhogen der lonen. Bij de stierkalveren waren enige goede typische stiertjes, o.a. Aladin van H. B. v. Leeuwen (2). Dina's Eduard van L. A. Droogh (la), Markus van G. Belt (lb),#Bert van C. P. Roest (2) en Mar- chinus van G. Belt (3). De pinken-rubrieken waren goed tot zeer goed en merkwaardig genoeg wa ren bijna alle aangevoerde bekronings- waardig, dit in tegenstelling met vroeger. Er waren 7 rubrieken pinken. Eerste prijzen behaalden: Truida 5 van C. P. Roest, Emma 3 van M. van Haasteren, Grietje 7 van C. P. Roest. Hera 3 van wed. Paardekooper, Olga van G. Belt, Lijda 5 van C. R. Roest. Agina III van J. Schenkeveld, Marina van J. Verstegen, Bets van G. Belt, Janke 2 van wed. Paar dekooper, Almetama 3 van Q. Onder water. Ada 5 van wed. Paardekooper, Rie van M. J. van Haasteren. Beppie 3 van H. B. v. Leeuwen, Nera van J. Ver stegen, Victoria 4 van H. B. v. Leeuwen, Jannie 3 van C. de Jong Pzn. Roosje van wed. Paardekooper. Anna 5 van C. P. Roest en Bets van C. v. Leeuwen. Tweede prijzen voor Gretha 4 van M. van Haasteren. Melba 5 van C. P. Roest, Klaro 4 van G. Belt, Wiessa 3 van C. P. Roest, Dina 4 van M. J. van Haasteren. Jozien van N. S. Onderwater. Beatrix 2 van G. Belt, Dina 2 van dezelfde. Mies van A. J. v. d. Poel. Alida 5 van C. P. Roest, Juliana 7 van J. Schenkeveld. Gerdina van wed. Paardekooper, Linda van C. van Leeuwen, Anna 3 van wed. Paardekooper, Roosje van dezelfde, Lyda van P. Rijnsburgei-. Roos 4 van C. P. Roest, Johanna van N. S. Onderwater. Derde prijzen voor: Catsma 2 van Q. Onderwater. Margie 4 van P. Rijnsbur- ger. Kaatje 3 van dezelfde, Annie 5 van wed. Paardekooper. Meri van C. v. Leeu wen, Lia van dezelfde, Margo van C. v. Leeuwen (Geer), Gonne 5 van wed. Paardekooper, Mien van C. van Leeu wen, Greetje van C. de Jong Pzn, Kee van Q. Onderwater. Gretha R van M. J. van Haasteren, Juliana 8 van J. Schen keveld, Ralmeta van Q. Onderwater. Dina van P. Rynsburger en Bertiha 5 van G. Belt. Koekalveren Bij de koekalveren (8 rubrieken) kre- geen eerste prijzen: Boulina 4 van A. J. v. d. Poel, Rens van dezelfde. Annie van P. Rynsburger, Claro 5 van G. Belt, Bet 2 van dezelfde, Klaro 4 Van dezelfde. Jootje 7 van J. Schenkeveld, Dorris Day van C. van Leeuwen, Jantje 2 van A. J. v. d. Poel. Kee 2 van Q. Onderwater, Lyda 6 van C. P. Roest, Billie 3 van wed. Paardekooper, Herleen van C. v. Leeu wen, Gretha van wed. Paardekooper. Bertha 8 van C. P. Roest. Na 6 van A. J. v. d. Poel, Roos van G. Belt. Roos 6 van C. P. Roest cn Beatrix 3 van G. Belt. Tweede prijzen voor: Jecinta van G. Belt. Janny 6 van J. Schenkeveld, Claas 2 van G. Belt, Muthilda 2 van J. de Jong. Ina 3 van J. Schenkeveld, Nicola van C. van Leeuwen. Lola 4 van A. J. v. d. Poel, Lies 6 van J. de Jong. Roos 5 van C. P. Roest, Rida 5 van C. P. Roest, Grietje 8 van C. P. Roest, Clora van Q. Onderwater, Mien 6 van P. Rynsburger, Dora 3 van wed. Paardekooper, Geert van dezelfde, Sisca 2 van A. j. v. d. Poel. Janna. 6 van C. v. Leeuwen en Truus van C. de Jong Pzn. Derde prijzen voor: Hera 4 van wed. Paardekooper. Tonia van G. Belt, Martha 17 van H. B. v. Leeuwen. Truida 6 van C. P. Roest. Martha 16 van H B. v. Leeu wen, Dina 2 van G, Belt. Nella 3 van C. v. Leeuwen (Geer), Sammeta 4 van Q. Onderwater, Martha van L. Droogh. Mamoortje 4 van Q. Onderwater, Bou- iana 5 van A. J. v. d. Poel, Juliana 9 van J. Schenkelveld, Margriet 3 van G. v. Leeuwen. Biana van wed. Paardekooper. Almetoma 4 van Q. Onderwater. Gonnie 2 van C. van Leeuwen (Geer), Ralmeta 4 van Q. Onderwater, Juria 2 van C. van Leeuwen (Geer) en Sientje 2 van G. van Leeuwen. Tot kampioene van de pinken werd uitgeroepen Grietje 7 van C. P. Roest, een zeldzaam platte vastgebouwde vaars met beste achterhand. Tot kampioene van de kalveren Bet 2 van G. Belt een fraai en gesloten ge bouwd kalf met zeer veel adel. Pinken en kalveren Bij de groepen pinken kreeg de groep Gustaaf-dochters van C. P. Roest de le prijs, zeer typische correct gebouwde dieren. 1B een groep Albert-dochtérs van C. P. Roest. Fraai gely'nde dieren, niet zo behangen als de vorige collectie. Ie Gustaaf-dochters van Belt. Zware diepe dieren, één dier iets oncorrect. ld Gustaaf-dochters van Paardekooper, voldoende uniform. 2a Albert-dochters van Paardekooper. 2b Gustaaf-dochters van Belt. 2c Gijsbert-dochters van H B v. Leeu- 2d Ceres-dochters van Schenkeveld. 3a Ceres-dochters van Q. Onderwater. 3b Reinder v. d. Home-dochters van C. de Jong. 3c Gustaaf-dochters van C. van Leeu wen (Geert. Bij de kalveren-groepen werd la de groep van Gustaaf van Belt, mooie diepe lc Groep van Victor van Castor van Paardekooper. ld Groep van Reinder v. d. Horne van A. J. v. d. Poel. 2a Groep van Ceres van Schenkeveld. 2b Groep van Markies van G. v*n Leeuwen. 2c Groep van Reinder van de Horne van G. Belt. 2d Groep van Macorius van Q. Onder water. 3a Groep van Gustaaf van C. P. Roest. 3b Groep van Olivier van H. B van Leeuwen. 3c Groep van Q. Onderwater. Bij de zwartbonten werd in de rubriek pinken met la bekroond Lena van S J. v. d. Sa lm. 1b Sientje van S. J. v. d. Salm, tweede prijs Lena van C. de Jong Pzn. derde prijs Olga van Jsc. Noordman. BU d« kalveren werd kampioene de Fnso Eduard-dochter Marrie 2 van J de Jong, lb Trees van Jac. Noordm#n. lc Cato 2 van J. de Jong. tweede prijs Alie van S. J. v. d. Salm, derde prys Toos van dezelfde. Bij de opfokwedstryd kreeg een eerele prijs de zwartbonte Trees 2 van J. J. J. Noordman. opfokkosten f 7],45, Bij de blaarkoppen kreeg een eerste prys Henny van C. J. v. Leeuwen, op fokkosten f 64,65, tweede prijs Greta van wed. Paardekooper. opfokkosten f 73,74.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7