Generaal Mark Clark vliegt naar V.S. terug Chr. arbeiders in Duitsland op de tweesprong Elf Duitse generaals keerden uit Russisch kamp terug „Atoombom" ook gebruikt bij oefening Mariner hii Nationaal zangconcours in» Den Haag 4* NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 4 DINSDAG 6 OCTOBER 195! Nog geen pais en vree Het geharrewar tussen Zuid-Korea en de Indische bewakingstroepen GENERAAL MARK CLARK, de opperbevelhebber van de troepen der V.N. op Korea, zal Woensdag zijn bevoegdheden overdragen aan zijn opvolger, generaal John Huil. Generaal Clark vliegt van Japan, via San Francisco, naar Washington. De opperbevelhebber der troepen in het Verre Oosten trekt zich, zoals men weet, uit de dienst terug. De moeilijk heden over de krijgsgevangenen duren nog steeds voort. Zo heeft de Noordelijke delegatie op Korea verklaard, dat er nog 98.000 Noordkore- aanse en Chinese gevangenen zijn, over wier lot de Amerikanen niets hebben meegedeeld, welke aantijging door de Amerikanen ontkend wordt. De Zuidkoreaanse onderminister van Buit. Zaken heeft te Seoel meegedeeld. dat de Indische troepen bestreden zullen worden, indien deze hun actie jegens anti-communistische krijgsgevangenen, die niet willen worden teruggezonden, niet stopzetten. Hij Deweert, dat de Indi sche troepen de bestandsovereenkomst hebben geschonden. De Indiërs, aldus het betoog, pogen zich als „neutralen" voor te doen, doch zij handelen in feite als communisten. India dient zich aan d« zijde van communistisch China en Noord- Korea te scharen, dan weten wij ten minste waar wij aan toe zijn. Aldus deze Zuidkoreaanse stem. Van Indische zijde wordt er de nadruk op gelegd, dat de Ver. Naties verant woordelijk zijn voor alle „eenzijdige han delingen", door Zuidkoreaanse troepen tegen de Indische bewakingstroepen be gaan. Men ziet, het geharrewar over de krijgsgevangenen op Korea duurt voort Het E.D.G.-veidrag Hoe maarschalk luin de kwestie ziet Meer garantie inzake het Duitse risico Maarschalk Alphonse Juin, opperbevel hebber van de Geallieerde strijdkrachten in Midden-Europa, heeft aan een diner te Brussel verklaard, dat twee ni« garanties, als aanvullende protocollen moeten worden opgenomen, in het ver drag inzake de Europese Verdedigings gemeenschap. Deze zijn: 1. De onder tekenaars moeten zich uit de gemeen schap kunnen terugtrekken, indien zij zien, dat Duitslands politiek een extra risico ten aanzien van een oorlog met het Oosten, met zich mee zou brengen, en 2. De integratie der nationale strijd krachten moet worden uitgevoerd langs de weg van een „door de rede geleide evolutie" en niet te plotseling. Hij zeide in een toespraak tot officie ren, dat hij zijn regering krachtig had aangeraden deze garanties, die niet in de huidige protocollen van het verdrag zijn opgenomen, over te nemen. Deze laatste staan Frankrijk toe, sommige strijdkrach ten buiten de E.D.G. te houden, voor de verdediging van zijn overzeese gebieden. „Binnenhuisje" in Italië Debatten over de buitenlandse politiek geven vaak aanleiding tot het uitwisselen van scheldwoorden. Zo ook in de Italiaanse Kamer, waar communisten en fascisten het met elkaar aan de ^ok kregen. Het communistische element ver sierde de fascisten met het praedi- caat „misdadiger", terwijl de fas cisten op hun beurt riepen „Rus sische slavernij". Het werd zo erg, dat de communistische en fascisti sche afgevaardigden zich ten slotte op elkaar wierpen en ondanks Ver. Naties en Straatsburg nog slechts geloofden in de kracht der weder zijdse vuisten. Het gevecht eindig de eerst, toen de president van de Kamer boetes ging uitstrooien! Achterstallig Indisch pensioen Honderden leden van de Indische Pensioenbond en het comité voor de uitbetaling van de backpaypensioenen in Nederlandse courant hebben te Utrecht vergaderd. De heer B. Sleeboom, verte genwoordiger van de gepensionneerden in de commissie achterstallige betaling <C. A. B.), verklaarde, dat de beper kende bepalingen ten aanzien van de backbaypensioenen in de regeringsnota niet in overeenstemming zijn met de erkenning der regering, dat pensioen vorderingen juridisch verantwoord zijn. Na de gunstige uitspraak van de Haag se rechtbank van 11 November 1952 5nzake een burgerlijke procedure ener weduwe van een gesneuvelde K.N.I.L.- officier, wier vordering werd uitbetaald beeft de pensioenbond drie aanvragen bij de directie van de voormalige Indi sche pensioenen gedaan. Deze zijn ech ter afgewezen. Volgens het comité moe ten de aanvullende uitkeringen belas tingvrij zijn omdat de rente van het geld, waarop de gedupeerden reeds 8 jaar wachten, hoger is dan de inkom stenbelasting. Soekarao weer: Indonesië heeft buiten landse vijanden In een dagorder op de achtste leger- dag heeft ir Soekarno verklaard, dat de Indonesische strijdkrachten hun inspan ning niet mogen verslappen, omdat er nog steeds vijanden van de republiek fcijn, die hun best doen het volk tot on dergang te brengen. „Het misdadige op treden dezer vijanden, die zowel van buitenlandse als binnenlandse oorsprong zijn. vraagt uw voornaamste aandacht" verklaarde de president. De onafhanke lijkheid zal pas ten volle zijn bereikt, wanneer de opstandelingen zijn uitge schakeld. voegde hij er aan toe. Roeslan Abdoelgani in Nederland De secretaris-generaal van het Indo nesische ministerie van Voorlichting, de heer Roeslan Abdoelgani, is Zondag in een vliegtuig uit Djakarta in Nederland aangekomen en zal daar enkele dagen blijven, waarna hij ongeveer twee maan den lang verscheidene Europese landen zal bezoeken Met hetzelfde toestel kwam de Indonesische oud-minister van Bui tenlandse Zaken, de heer Moekarto Deze is op weg naar Washington, hij dr Ali Sastroamidjojo als ambassa deur opvolgt. en als men de Russische eisen in aan merking neemt inzake de komende „po litieke conferentie" over Korea, is het succes nog geenszins verzekerd. Men moet altijd rekening houden met een hervatting der vijandelijkheden, ondanks het met zoveel moeite tot stand gekomen „bestand". Teneinde aan de huidige moeilijkheden op Korea paal en perk te stellen, heeft de neutrale repatriëringscommissie aan gedrongen, op de vorming van Indische tribunalen. Deze zouden dan gevangenen kunnen berechten, die het leven van le den der bewakingstroepen of de commis sie zelf in gevaar brengen of deze be velen niet opvolgen. Backpay-pensioenen niet meer opvorderbaar Naar het A.I.D. De Preangerbode uit officiële bron verneemt, bereidt de Indonesische regering een verordening voor, welke met ingang van1 Januari a.s. de opvorderbaarheid van de vóór 1 Augustus 1945 vervallen pensioenen (backpay-pensioenen) zal beëindigen. Staking Britse haven arbeiders breidt zich uit De staking der havenarbeiders te Birkenhead breidt zich uit. Circa 1000 havenarbeiders te Liverpool zijn even eens in staking gegaan. Oorzaak van het conflict is een ontslagkwestie. De kans bestaat, dat de actie tengevolge zal heb ben, dat 11.000 in het havengebied van Liverpool werkzame art-eiders, tot in activiteit worden gedoemd. Londen ongerust over toestand in Demerara Een kruiser is onderweg De communistisch getinte Progressieve Volkspartij in de Britse kolonie Demerara (British Guyana), grenzend aan Suriname, heeft plotseling krachtig geëist, dat de grondwet van de kolonie drastisch wordt gewijzigd. De partij beschikt over grote macht, doordat zij onlangs 18 van de 24 zetels in het huis van afgevaardigden ver overde. De partij dringt aan op afschaffing van de staatsraad en het veto-recht van de erneur. Zij wil voorts, dat de drie parlementsleden die door de gouverneur zijn benoemd, worden ontslagen. De Britse regering vat de beweging in Demerara ernstig op. De kruiser Superb is van' Bermula naar de kolonie vertrok ken. In dit verband is het opmerkelijk, juist Zondag, koningin Eliza beth in haar Schotse buitenverblijf Bal moral Castle onverwachts een bijeen komst van de Privy Council heeft belegd, voor de ministers van Binnenlandse Zaken en Koloniën, resp. Sir David Max well Fyfe en Oliver Lyttelton, per vlieg tuig uit Londen overkwamen. Nog geen afschaffing interzonale passen Het verkeer tussen de Duitse zones De Russische autoriteiten in Duitsland hebben het Westelijke voorstel afgewe zen, om de interzonale passen af te schaf fen voor Duitsers, die tussen Oost- en West-Duitsland reizen, zo meldt de Oostduitse radio. De Russische ambassadeur en Hoge commissaris in Duitsland, Semeonof, heeft de hoge commissarissen van Frankrijk, Engeland en Amerika schrif telijk van dit besluit op de hoogte ge steld. Hij voert aan, dat dit een kwestie is, die door de autoriteiten van Oost- en West-Duitsland dient te worden bespro ken. De Westelijke mogendheden staan oP het standpunt, dat de passen, die in 1945 door de vier bezettende mogendheden zijn ingesteld, ook door die mogendheden moeten worden afgeschaft. Semeonof verklaart, dat contact tussen Oost- en West-Duitsland over deze aan gelegenheid, een eerste stap zal zijn op de weg naar oplossing van andere drin gende problemen, met betrekking tot de eenheid van Duitsland. Jubileumcongres P.C.A.l. Aandrang om te breken met valse eenheid en zelfstandig op te treden (Van onze speciale verslaggever) Düsseldorf, 2 October De Chr. arbeiders in Duitsland leven op dit ogenblik „op de grens van twee werelden". De Eenheidsvakbeweging toonde dui delijk dat zU geheel in het socialistische vaarwater was verzeild geraakt en zij deed dit in dezelfde verkiezingsstrijd, die de Christen-democraten van Adenauer in éclatante overwinning bezorgde. Deze combinatie van gebeurtenissen gaf de voormannen van de Christen-ar beiders in de D.G.B. aanleiding om ein delijk openlijk en onverbloemd uiting te geven aan hun misnoegen over de gang in zaken in deze zgn. eenheidsbeweging. Zij stelden de leiding de eis: meer in vloed voor de Christelijke groep in het verbond en geen socialistische propa ganda meer, of wij richten weer een Chr. vakbeweging op, zoals deze ook vóór de oorlog bestond. In Düsseldorf zijn dezer dagen bespre kingen gevoerd tussen deze Christen- irmannen en de leiding van de D.GJB. de onderhandelingen worden thans in Keulen voortgezet. Dit feit drukt een duidelijk stempel op het jubileum-congres van de Prot. Chr. Arbeidersinternationale, dat thans even- >ns te Düsseldorf wordt gehouden. Gistermiddag werd de herdenkingssa menkomst gehouden in de zeer moderne smaakvol ingerichte vergaderzaal va de landdag van Nordrhein-Westphalen. Dat de voorzitter van de P. C. A. I. de heer M. Ruppert, in zijn herdenkingsrede duidelijk doelde op de situatie, waarin de Duitse Christen-arbeiders zich thans be vinden, is wel gebleken uit het verslag dat wij hierover reeds gaven. Ook de se cretaris-generaal van het interconfessio nele Int. Chr. Vakverbond, de heer A. A. J. Vanistendael uit Brussel, haalde deze kwestie aan in zijn felicitatie aan de ju bilerende P.C.AI. Duidelijke taal sprak de grijze ere-voor- zitter van de P.C.A.I., de heer H. Amelink te Utrecht, in de getuigenissamenkomst, die in de Neanderkirche gehouden werd. Deze pionier van de Chr. Vakbeweging in Nederland waarschuwde ernstig tegen vals eenheidsstreven ten koste van de beginselen. De heer Ruppert accentueerde dit be toog nog eens in zijn slotwoord, waarin hij zei dat er voor de sociale kwestie geen oplossing mogelijk is dan alleen in Christus. Het Evangelie moet het optre- van de persoon in beroep en be drijf beheersen, maar ook het optreden van de organisatie voor welks daden de Christen door zijn lidmaatschap verant woordelijkheid draagt. Tot dusver heeft echter nog geen der Duitse vakvereni gingsmensen in het openbaar op deze waarschuwingen gereageerd. In de herdenkingssamenkomst kwamen behalve de heer Vanistendael vele ande- •n de Jubilerende P.C.A.I. feliciteren. Namens de regering van de Bondsre publiek voerde staatssecretaris dr Bleek het woord en de heer Bryce Nisbet bracht de gelukwensen van de Wereldraad van Kerken over. De president van de Westduitse Bonds republiek, Theodor Heuss, zond een har telijk gestelde felicitatie-brief, waarin hij zinspeelde op de vriendschapsbanden, die hij ln zijn studententijd met vele voor mannen van de Duitse Chr. arbeiders verenigingen aanknoopte. Ook de Luther- Landesbischof H. Lilja en de minister president van Nordrhein-Westphalen, dr K. Arnold, zonden schriftelijke gelukwen- m. De getuigenissamenkomst ln de Nean derkirche werd geleld door de heer Otto Klein, voorzitter van het Verband Evan- gelischer Arbeltervereine. Behalve de heer Amelink sprak hier o.m. de heer A. Borstlap, de secretaris van de P.C.A.I. De slotzitting haar laatste zitting in Düsseldorf echte medewerking en medeverantwoording der arbeiders in alle belangrijke econo mische en sociale vraagstukken geëist. Tegelijk heeft het congres zulke vormen van medezeggenschap afgewezen, die ten doel hebben een nationalisatie of sociali satie der bedrijven teweeg te brengen. In een tweede besluit heeft het con gres winstdeling van de arbeiders en vorming van persoonlijk bezit genoemd als maatregelen om de gevaren voor het onder gaan van de persoonlijkheid van de enkeling in dé massa te keren. De Christelijke arbeiders hebben aan het einde van hun jubileumcongres ae over tuiging uitgesproken, dat een succes volle bestrijding van de massificatie slechts op de grondslag van het chris telijk geloof kan worden gesteld. Prof. W. F. de Gaay Fortman heeft in een uitvoerig betoog voor het congres de taak der vakbonden naar buiten en naar binnen geschetst. Naar buiten konden de vakbonden volgens hem niet meer zonder het uitoefenen van invloed in de politieke sfeer. Daarom is er ook niets tegen, wanneer zij verbinding onderhou den met politieke partijen, die steunen op dezelfde beginselen als de vakbonden, aldus prof. De Gaay Fortman. Vermen ging van politieke partij en vakbond is echter een kwaad. Naar binnen stonden de vakbonden volgers prof. De Gaay Fortman voor het feit van een toenemende betekenis van de centrale leiding, die het gevaar meebracht van een verslapping der be langstelling der „gewone leden" voor het Wat er van ons verwacht wordt op dit ogenblik nog niet neerschrijven, wat er naar onze stellige overtuiging met deze collecte behoort te gebeuren. Er zou den immers lezers kunnen zijn, die daar in aanleiding vinden, niet verder te lezen. En dat zouden we betreuren, niet alleen voor onszelf, maar ook voor hen. Van deze collecte mag gezegd worden, dat zij een belangrijke is. Dat geldt uiter aard van vele collectes, ja iedere collec tant zal geneigd zijn te zeggen, dat juist zijn collecte belangrijk is. We willen daarover nu niet twisten, als we het hier over maar eens zijn, dat de collecte van volgende week niet het slachtoffer mag worden van de collectemoeheid, die zich van velen meester gaat maken. Het is namelijk een collecte ten bate van de inrichting en instandhouding van de christelijke militaire tehuizen in ons land en overzee. Dat is al een zaak van belang. Maar de collecte moet voor nog zij moet het werk van de vloot-, leger- en luchtmachtpredikanten financieel mogelijk helpen maken, als mede de aanschaffing van Bijbels hartelijke sympathie en steun. Heel veel van onze jongemannen den door de militaire dienst aan eigen huiselijke leven onttrokken, alles is onvermijdelijk. Daaraan valt niets te veranderen. Of beter gezegd: er valt nog wel iets aan te veranderen. We hebben het, ook als onze jongeren het eigen huis eigen omgeving verlaten tot op zekere hoogte nog wel ter dege in de hand, in welk milieu zij terecht zullen komen. Want het maakt een heel verschil, of in een kazerne of kampement komen, waar 's avonds de verveling hoogtij viert met alle verleiding daarvan, óf dat huis vinden, dat hun Iets geeft sfeer van thuis. huizen, er komen en of zij in stand gehou den kunnen worden. Daarvoor gaat 1 die collecte van volgende week dienen. Er wordt van de jongeren, die in dienst gaan, veel gevraagd. Het moet ons allen toch bepaald niet moeilijk vallen, daar iets tegenover te stellen, temee dit offer van ons toch altijd wel wat kleinere proportie zal zijn. Er zijn nu in Nederland een 45 christe lijke militaire tehuizen. Dat is al respectabel getal en het is wel duidelijk, dat het gaande houden van dit werk het nodige kost. Maar er moeten nog meer tehuizen komen, om de eenvoudige reden, dat de strijdkrachten zich meer uitbrei den. Het hangt dus straks van ons af, of onze jongeren straks de sfeer zullen den, die wij hun zo gaarne geven: eigen tehuis, met wat rust en ook met gezelligheid. NU MOETEN we toch wel gaan schrij ven, wat er naar onze overtuiging met deze collecte behoort te gebeuren. Welnu, men heeft het natuurlijk allang begrepen: Aan deze collecte moet worden gegeven, gegeven zelfs met milde hand. We moeten van deze collecte iets goeds maken. We zullen daarmee zeker geen moeite hebben, goed voor ogen houden, dat het feitelijk hierom gaat: Moeten onze jongeren, die in dienst zijn. straks met hun ziel onder de arm door de vreemde stad of het de dorp slenteren, omdat er geen thuis voor hen is? Of zullen we samen zorgen, dat dat tehuis er komt èn er blijft? Alleen wie met het eerste genoegen wil nemen, behoeft volgende week te geven. Maar we hebben gelukkig al een vermoeden, wat de grote rest gaat doen. En voor wie nu per se géén collfctebus tegenkomt, hebben we nog altijd Wel oplossing: hij kan nog altijd iets storten of overschrijven op nummer 5163 Centraal Collecte Comité van het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. Want dat is de organisatie, die heel veel nuttig werk doet en die ook de col lecte van volgende week heeft voorbereid. Steer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er int werk van de vakbonden. Dagrom mocht ook: in de vakbonden het werk met meer worden gecentraliseerd dan wer kelijk nodig is. De secretaris-generaal der organisatie, de heer A. Borstlap, deelde in zijn ver slag over de ontwikkeling van de Evan gelische Arbeiders Internationale mede. dat zich nieuwe organisaties in Afrika, Canada en Indonesië hebben aangesloten. Het jubileumcongres werd door onge veer tweehonderd afgevaardigden uit Nederland, Duitsland, Denemarken Zwitserland bijgewoond. Het Neder landse C.N.V. had de grootste delegatie gezonden. Nu nog 140 in de Sowjet-Unie Met verhalen over atoomproef en zeer nerveuze stemming na Beria's arrestatie Elf Duitse generaals, die Zaterdag door de Russen uit het krijgsgevangenkamp te Voikawa (360 km ten Noorden van Moskou) zijn vrijgelaten, hebben opmer kelijke berichten naar West-Duitsland meegebracht. In het kamp hadden kameraden aan de generaals meegedeeld, dat tegen het einde van 1949 in het Oeralgebergte een atoomproef had plaats gehad, die mis lukte en tot een catastrophe leidde. Een gevangenkamp dicht bij het proefgebied was plotseling overgeplaatst naar een vèr-verwijderd oord en de bewoners wer den voor repatriëring uitgesloten. Voorts deelden de generaals mede, dat de levensvoorwaarden in Siberië in 1945 nog wanhopig waren. Daarna was een verbetering ingetreden, maar nog steeds is er een ernstig tekort aan suiker en meel. Russische krijgsgevangenen, die inder tijd door de Geallieerde troepen werden bevrijd, zijn als deserteurs naar Russi sche concentratiekampen overgebracht. Een Russisch soldaat geeft zich nooit over, aldus de motivering. Tevens konden de Duitsers mededelen, dat ten tijde van de arrestatie van Beria in heel Rusland een hyper-nerveuze stemming heerste. In allerijl moesten tanks naar de Oekraine gestuurd worden om daar opstanden te onderdrukken. Gedurende drie weken werden'alle brug gen. wegen en spoorwegknoappunten streng bewaakt. Onder de burgerbevol king hadden massa-arrestaties plaats. De generaals, die deze inlichtingen had den van Russische burgers van kamera den en door eigen waarneming, verzoch ten de naam van de zegsman niet te noemen, daar dit represailles voor de kameraden die nog in de kampen ver blijven, tengevolge zou kunnen hebben. Op het ogenblik zouden zich nog onge veer 140 Duitse generaals in Russische krijgsgevangenschap bevinden. Waar schijnlijk zullen er binnenkort nog 71 Uit gevangenschap terugkeren. Volgens nlet-officiële bronnen bevonden zich in 1952 231 Duitse generaals in Russische gevangenschap. Twee van de elf vrijgelaten generaals zijn in Oost-Duitsland achtergebleven. Vermiste Nederlander in Quebec De Nederlandse ingenieur Koelen en twee Canadese gezellen, drie van de zeven mannen, die 37 dagen lang vermis' zijn geweest in de wildernis van Noord Quebec (Canada» nadat het vliegtuig waarmee zij op reis waren, wegens ben zinegebrek een noodlanding had moeten maken, zijn te Bagotville in Quebec aan gekomen, evenals de vier anderen, die door een speurend vliegtuig gevonden Pakistan wordt republiek Pakistan wordt spoedig een republiek Het wachten is alleen nog op goedkeu ring van de nieuwe grondwet welke er vermoedelijk vóór het eind van 't jaar door komt. Aldus heeft de Pakistaanse premier. Mohammed Ali, gisteren Karatsji meegedeeld. Voornaamste doelen van de manoeuvres zijn met succes bereikt DE GROTE OEFENING MARINER, waaraan een half millioen man, bijna driehonderd schepen en ruim duizend vliegtuigen van België, Canada, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Nederland, Noorwegen, Portugal en de V.S. gedurende negentien dagen hebben deelgenomen in een gebied van meer dan vijf millioen vierkante mijl van de Atlantische Oceaan van IJsland tot Noord-Afrika, is Zondagmiddag geëindigd. Op een van de laatste dagen van de oefening werd de Blauwe slagvloot ten Zuid westen van IJsland aangevallen door negen Oranje bommenwerpers, waarvan er één een denkbeeldige atoombom afwierp. In een communiqué wordt verklaard, dat de voornaamste doelen van de oefe ning met succes zijn bereikt. Deze waren: samenwerking tussen de leidingen der verschillende landen, maximale operatio nele opleiding en het beproeven van de verbindingsstelsels. Aangetoond was dat marinestrijdkrach- bestaande uit eenheden van ver scheidene naties, met suscces ingewik kelde manoeuvres kunnen uitvoeren, zelfs wanneer het weer zeer slecht is. De bescherming van belangrijke con- vooien door vliegtuigen en schepen was schitterend, aldus het communiqué. De samenwerking van de marinestrijdkrach ten, die haar bases op het land hebben, was uitstekend. Er waren waardevolle ervaringen opgedaan Gecombineerde zee- en luchtreizen Maatschappijen aanvaarden eikaars passagebiljetten Tussen de „Inter-change-lines", waarbij drie-en-twintig (in hoofdzaak Engelse, Franse en Nederlandse) scheepvs schappijen zijn aangesloten, bestaat sinds Met ingang van 1 October heeft zich hierbij ook een aantal luchtvaartmaat schappijen, waaronder de K.L.M., de Air- France, de B.E.A., de B.O.A.C., de Quantas en de South African-Airways, aangesloten. Door deze overeenkomst is het mogelijk geworden, gecombineerde scheepvaart- en luchtvaartreizen te boeken, waarbij de „Inter-change-lines" en de aangesloten luchtvaartmaatschappijen eikaars biljetten en orders als betaling aanvaarden. De Nederlandse scheepvaartmaatschap pijen, die lid zijn van de „Inter-change- lines", zijn: de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de Stoomvaart Maatschappij Ne derland. de Koninklijke Java-China- Paketvaart Lijnen, de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij en de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij. Luchtmachtpersoneel terug uit V.S. Wegens het beëindigen van hun cursu: op bases van de Amerikaanse luchtmacnt zullen met schepen van de Holland- Amerika Lijn acht militairen naar Ne derland terugkeren, onder wie: tweede luitenant-vlieger Ch. R. Mahieu uit D Haag op 15 October uit New York met het s.s. Veendam; tweede luitenant W. P Steffelaar uit Den Haag op 17 Octo ber uit New York met het s.s. Wester- dara. K.L.M.-dienst Curasao Mexico Op 12 October a.s. zal de K.L.M. een directe dienst openen van Curagao over Aruba, Caracas, Guatamala, Mexico en terug. Het is niet uitgesloten, dat nog plaatsen in deze dienst wor den opgenomen. In Mexico cn Guata mala en het gehele Caraïbische gebied bestaat grote belangstelling voor deze lijn. De dienst wordt uitgevoerd door. DC-6b-toestellen. Inwendige Zending gaat vergaderen Donderdag 8 October hoopt de Cen traal Bond voor Inwendige Zending zijn jaarvergadering te houden te Utrecht. In de openbare samenkomst, die 2 uur begint, zal prof. dr P. J. Bou- i, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen spreken over: Gezinsnood veranderende maatschappij. Be langstellenden zijn hartelijk welkom. Van 30 October2 November zal deze bond zijn jaarlijkse (34e) conferen- houden op de Pietersberg te Ooster beek. Het onderwerp der conferentie luidt: Vragen rond het Gezag in ons Werk. De volgende onderwerpen zullen wor den ingeleid: Gezag en Gezagsbeleving (dr F. J. Tolsma); Wat zegt de Bijbel over Gezag? (ds F. J Pop); Gezag in het Gezinsleven (mevr dr F. T. Diemer- Lindeboom); Gezag in de inrichtings opvoeding (L. H Fontein); Gezag in het Jeugdwerk (mej. M. E. A. van Swets) .en Gezag in het Individuele Maatschap- Ipelijk Werk (mej. mr J. van Houten). king tussen de lucht- en marinestrijd krachten op alle gebieden der oorlog voering ter zee en in het bijzonder wat betreft de strijd tegen duikboten. In Het Kanaal bestond nauwe samen werking tussen de eenheden van België, Engeland, Frankrijk en Nederland. Nog veel nodig Alvorens naar zijn hoofdkwartier te Norfolk (V.S.) terug te keren, verklaarde de opperbevelhebber der Navo-strijd- krachten in het gebied der Atlantische Oceaan, admiraal Lynde McCormick ech ter, dat er nog veel moet gebeuren, wil len de Westelijke zeestrijdkrachten in staat zijn „onze veiligheid te verzekeren". Zijns inzien» hadden de Navo-landen evenwel reeds opmerkelijke vorderingen gemaakt. In dit verband zei de admiraal, dat men evenveel aandacht moet beste den aan de beveiliging van de verbindin gen ter zee als aan de opbouw van eer landleger in Europa. Hij liet zich ten slotte waarderend uit van de oefeningen. Zondagmorgen om zes vlootoefening Móriner bootjagers Kortenaér ei fregatten Van Amstel - gelopen. de resultaten lur was de Navo- oor de torpedo- Evèrtsen en d« n De Bitter af- Voor de geweldige waterlei dingbuis Jutphaas-Uitgeest, die Rijnwater zal aanvoeren om de uitdroging van de duinen tegen te gaanligt nu bij Heem stede het eerste deel gereed. Dit deel is 50 meter lang en 2 meter in doorsnee. De hele zin ker zal lopen door de Amstel, de Ringvaart om de Haarlem mermeerpolder en de Leidse- vaart. Moordenaar van Delfts* emigrante bekent De politie van Salt Lake City (V.sj jj1 heeft medegedeeld, dat de 26-jarige Leoi L. heeft toegegeven, de Nederlandse i» d(, migrante Riek Slierendregt, die nog gee»kï drie jaar geleden naar de V.S. is gs ka komen, te hebben vermoord. se Op 11 Juli is, zoals men weet, het r je, toen zij terugkeerde naar het hulj van een dokter te Salt Lake City, t zij als dienstbode werkte, neergestokeJ Het meisje, dat op 19 October 1931 ijl®1 Delft werd geboren, was de dochter t het echtpaar W. Sllerendregt-Asselm dat thans te Murroa in Utah woont IJ Luchtrace op het televisiescherm Onder voorbehoud dat het filmmate rlaal tijdig arriveert, zal de Nederland»" Televisiestichting in een gezamenlj programma op Donderdagavond 8 van 23.00 uur tot 23.45 uur een f reportage geven van het vertrek der stellen in de handicap-race naar Chrii church. Deze reportage wordt voorafgi gaan door een praatje van de heer C. 1 Driessen, hoofd van het wetenschappeljjl bureau van de K.L.M., over de voorbs reldingen voor deze tocht. Vrijdag 9 Oc AI van 19.00 uur tot 20 00 uur, voorafgaasph de aan de uitzending ven de V.P.R.Oj j vertoont de Nederlandse Televisiestichll— ting filmmateriaal van het vertrek in dl snelheids race. Zjj zal dan tevens ee: herhaling geven van een filmpje over h«j vertrek van de toestellen in de handicap race. Ter gelegenheid van het jubileum van „Prijst den Heer" Het was een drukte van belang, Za terdag in Diligentia in Den Haag. Chr. Gem. Zangvereniging „Prijst den Heer" vierde haar 30-jarig bestaan een nationaal zangconcours, waaraan niet minder dan 22 koren deelnamen. En de Burgemeester mr F. M. A. Schokking had ter ere van dit zangersfeest een daille beschikbaar gesteld. Al met al het dus een belangrijke dag in het leven van het jubilerende koor. Maar dit concours betekende nog mee: en wel een confrontatie met een muzi kale zelfwerkzaamheid, die, evenals de harmonie- en fanfare-orkesten, eer sentieel onderdeel van de levende ziekcultuur van ons land uitmaakt. Men neemt op zo'n dag als het ware de stand, de polsslag, op. En hoe viel deze stand opname nu uit? Welnu, over het geheel genomen stonden de prestaties op be hoorlijk peil: er vielen immers op drie na, slechts eerste prijzen! Voor de ver plicht te zingen nummer» had men b.v „L'Alouette" van Jaap Geraerds en hel lang niet gemakkelijke koortje van Mo zart gekozen en ook de verdere pro grammasamenstelling onderscheidde zich in menig gunstig opzicht. Wel gebeurde het meer dan eens, dat men zich aa- moeilijke muziek waagde, en de v zitter der jury, de heer Leo Smects (de anderen waren Otto de Vaal en W. H. Thijssen) merkte dan ook bij de uitrei king der prijzen zeer terecht op, dat „er koren zijn, die boven hun stand leven". Ook zou het, naar onze mening, geen kwaad kunnen, als dirigenten meer zou den letten op vocale vorming, verbete ring van koortechniek, phrasering en rhythmc. Maar boven alle lof verheven as de toewijding, de liefde, waarmee Hier volgen dan de uitslagen: Eén koor stak boven alle anderen uit, n.l. het dameskoor „Dindua" uit Aals- dat de Burgemeestersmedaille met de lof der jury verwierf, terwijl de diri gent G. van Hulst de directeursprijs kreeg toegewezen. Dit koor behaalde 364 punten. Hierop volgen het Gem. Koor „Excelsior" uit Monster met 349 punten, het dubbelmannenkwartet „Ford" uit A'dam en het dubbelmannenkwartet T.B. Boys uit Eindhoven, elk met 347 punten, het Zuider Vrouwenkoor „Mignon" uit Rotterdam met 341 punten. Eerste prijzen kregen verder: Vrouwenkoor Lau- date Dominum uit Monster (339 p.), Dub- belkwartet „Kunst naar Kracht" ui( Den Haag (337 p.). Herv. Zangver. Zoetermeer (316 p.). Chr. Mannenkoor „Onderling Kunstgenot" uit Scheveningen (316 p.). Gemengd Koor „H. Canzane" uit Den die Ne Haag (310 p.). Dameskoor „ImmaculatJkr uit De Lier (308 p.), Mannenkoor Euterpj" uit Den Haag (303 p.), Chr. Koor ..Laude date Dominum" uit Monster (301 plbe Een tweede kreeg o.m. het Mannenkodfcl „Sursum Corda" uit Naaldwijk (290 p)*° Protest tegen busdienst A'damDen Haag In een te Utrecht onder leiding vai voorzitter van de Federatie van Nedeijlnt landse Organisaties voor het Personeq vervoer (F.N.O.P.), de heer H. J. A. Olffen, gehouden vergadering hebben bij deze federatie aangesloten organisatidüj) een resolutie aangenomei klem wordt geprotesteerd tegen de ver far lening van een vergunning aan de Nedèflde landse Spoorwegen voor het uitoefentflog van een autobusdienst tussen Amsterda^itu en Den Haag. gri Het protest is gegrond op de overwe ging, dat de Nederlandse Spoorwegen nidita als beroepspersonenvervoerder over d<ecl weg behoren te worden toegelaten, on»na dat de bestaande ondernemingen i voldoende mate in eventuele ve behoeften kunnen voorzien. tal hur Roekeloze rit eiste mensenleven Drie jongelui gingen zonder rijbewijs uit toeren po Een roekeloze rijpartij met een door drie jongelui heeft Zaterd3gavi het leven gekost aan een van be De 17-jarige F. D. uit Heemstede, diln 17-jarige B H uit Santpoort en de 19na jarige F. H. D. uit Bloemendaal waref®™ de auto van de vader van F. fl8"" gaan toeren. Geen van drieën was ii het bezit van een rijbewijs. In de vri*-G dichte mist reed F. D. jr met zijn vrieir813 den de Zeeweg te Overveen enige male|va n neer, tot hij het wgs omstreek) ur met een vaart van ruim ïuij1'! km per uur uit een bocht vloog. N|161 malen over de kop te zijn geslai€ei gen, bleef de 4-persoons Peugeot zwaaln°J beschadigd in de berm liggen. De oud!scl ste jongen werd uit de buitelende auwwc geslingerd. Tijdens het vervoer naar hei 5* larine-hospitaal is hij overleden. De beide anderen bleven nagenoej *G ongedeerd. De politie heeft het wral la! de auto in beslag genomèn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4