Taptoe had winst- maar ook verliespunten Steeds betere stemming bij levende traditie Arend van 't Hof won de 3-October-wi elerronde Keurige 3-Octoberparade een belangrijk feestonderdeel NIEUWE IEIESCHE COURANT MAANDAG 5 OCTOBER 1953 Hoe komt het toch Roezige stad aan de vooravond van hèt teest De traditionele taptoe op de avond van 2 October was dit jaar ongetwijfeld langer dan in 1952. Zij was ook lichter, d.w.z. er werd méér licht meege dragen. Verliespunten waren echter de fantasieloosheid (met uitzondering van dè speeltuinvereniging „Ons Eiland" werd door géén groep iets noe menswaardigs op dit gebied gepresteerd) en de ordeloosheid, die sommige groepen ontsierde. De belangstelling in de stad was volgens traditie enorm, de stemming uitstekend. Omstreeks zeven uur was er op de Breestraat nog weinig van de nadering het feest te bemerken. Het zelfs iets leger dan gewoonlijk 01 tijd. Des te verwonderlijker dat welijks een half uur later aan Toen roffelde Nieuw Lever weer de trommen en marcheerde af. as er Er werd dit jaar geen taptoe geblazen deze om de stoet niet te lang op te houden, nau- Zoals wij reeds schreven, de stoet waa beide langer dan het vorig jaar en er was voor Hutspotharing en wittebrood droegen deze padvindsters bij hun kamp vuur mee tijdens de taptoe van Vrijdagavond. méér lioht gezorgd. ~o kwam De Zijl met aairdège Oranje lampiommetjes te voorschijn en een groep padvindsters had zijden een dikke haag van geduldige wachters stond, die om even acht uur een zucht van verlichting slaakte: daar kwamen ze aan! Voorop een representatieve rij agenten te paard, daarna het muziekgezelschap Nieuw Leven, keurig musicerend en marcherend, en dan het bestuur van de 3-Octobervereniging. Voor de statietrap van het stadhuis, dat trots met al zijn schoonheid pronkte in het licht van de schijnwerpers, werd stil gehouden. Het gemeentebestuur, burgemeester Van Kinschot met zijn glinsterende ambts keten voorop, schreed op het bestuur van de 3-Octobervereniging toe; er wer den handen gedrukt, de militairen in het gezelschap (ook de garnizoenscomman dant was aanwezig) salueerden en het hoge gezelschap vormde rijen en wan delde op de maat van de muziek mee in de lange stoet. De medewerkende muziekcorpsen: Nieuw Leven, Dé Post, Concordia, de R.K. Leidse harmoniekapel, het Chr. tamboers- en pijperscorps K. en G. en Werkmans Wilskracht werden geassis teerd in hun muzikale taak door een reeks van padvindersbands die met trom geroffel en trompetten kleur en rhythme aan de stoet gaf. Hulde aan Van der Werlt Aangekomen bij het door schijnwer pers verlichte standbeeld van burge meester Van der Werff in het voor het publiek afgesloten park, plaatste Nieuw Leven zich rechts van het standbeeld. Het gemeentebestuur schreed de heuvel op en twee padvinders droegen de krans aan, die tegen het standbeeld omhoog gehesen moest worden. Toen viel een stilte en Nieuw Leven zette het Wilhel mus in. Langzaam ging de krans naar boven. Fakkels knetterden. In de verte klonk de muziek van de stoet, die langs het roerloos-zwarte water van het Ra penburg kwam aangemarcheerd: de jeugd van Leiden, vrolijk, onbezorgd, fris en vrij, omdat ons volk mensen voortbrengt, telkens weer, die voor de vrijheid op de bres weten te staan, man nen uit één stuk, zoals die daarboven op zijn voetstuk, thans in steen, maar eens een levend, bezield man. „Dat ik toch vroom mag blijven Uw dienaar t'aller stond, de tyranme verdrijven) Kleine tamboer van Concordia Tekening Corrie van der Baan kleine lampjes in die halsdoeken gemon teerd. De traditionele hutspot op het knappende vuurtje werd in hert geheel vier maal ten beste gegeven, éénmaal zelfs op een echt brandend stapeltje hout, dart opgewekt op een soort draagbaartje werd meegesjouwd. Sommige groepen hadden ook besef het gebeuren: rij negen hun vaandels voor net standbeeld en een enkele groep bracht zelfs keurig de Olympische groet. Maan hoe dne ongeordende massa joelen de jongens en meisjes met oude para plu's durfde meelopen, is ons een raad sel. Anderen herten het aan hun deldiragers over om de groet te brengen en liepen lustig koutend en lachend, soms zelfs baldadig stoeiend, langs het standbeeld en het gemeentebestuur. De meesten keken bij het defileren in ieder geval de verkeerde kant op; dart was nog het minste. Dit alles wei-d weer wart goed gemaakt door de speeltuinvereniging Ons Eiland die met een alleraardigste verklede groep voor de dag kwam, en een grobe witte zwaan meevoerde. Ook de kleine bour-maitire met zijn sierstokje lustig zwaaiend, maakte de crirtische toeschou wer meer vergevingsgezind. Bijzonder goed voor de dag kwamen (natuurlijk, zouden wij haast zegigeri) de jongens van K. en G., „de beste tamboers en pijpers van Leiden", zoals wij wel eens hebben horen zeggen; verder leden van Jahn achter hun drumband, de Leidse Golfbrekers in hun smaakvolle trainingspakken en de leden van de RK korfbalvereniging Crescendo, die de stoet sloten. Hoe komt het Na afloop van de taptoe begaven de leden van het gemeentebestuur en genodigden, de bestuursleden van Leids Sbudenrten Corps en de VVSL zich met het bestuur van de 3-Octobervereni- ging naar het stadhuis, waar inmiddels een carillon-concert begonnen was. In de koffiekamer sprak de burgemees ter met een glas parelende champagne in de hand de leden van het bestuur van de 3-Octobervereniging hartelijk toe. De burgemeester begon met zich af te vragen, hoe het komt, dat deze herden king van het ontzet van een stad zó vei buiten de stadsgrenzen overal in het land en zelfs in het buitenland bekendheid heeft gekregen. Deze faam van de Derde October is waarlijk niet alléén te danken aan de haringen en hert wittebrood! Dat de viering van 3 October is Snel en enerverend Zege werd in de laatste ronde bevochten Arie van 't Hof, de zwarte renner uit Sassenhcim, is winnaar geworden van de grote 3-October-wieIerwedstrijd in de Burgemeesterswijk. Opvallend gemakkelyk reed hy en toen hy «Is eerste de finish passeerde, was hij nog zo fris als een hoentje.1 geworden tot de viering van de over winning in de tachtigjarige oorlog is voornamelijk te danken aan het ac tieve bestuur van de 3-Octoberver- eniging. De burgemeester hoopte, dat de nieuwe (jonge) voorzitter van de vereniging, mr Ph. J. de Ruyter de Wildt, de viering nog lange jaren zou leiden. Mr de Ruyter de Wildt antwoordde, dat ieder lamd de regering heeft, diie hert ver dient In döit geval; Leiden heeft hert 3- October bestuur. dart het verdient. Want zonder de medewerking van de bevol king zou een viering ais deze nieit zó Foto's van 3 October: N. van der Horst geweldig kunnen slagen. Mr de Ruyter de Wildit bracht een dronk uit op het welzijn van de gemeente Leiden, waar na men nog endige tijd gezellig bijeen bleef Over het stadhuis heen buitelden de klanken van het carillon de roezige stad in. „Wij leven vrij„De vrolijke jongens", een dansliedje en eindelijk, toen de officiële gasten allang weer ver trokken waren; het Wilhelmus. Maar toen lag de Breestraat alweer tamelijk leeg in hert licht der schijnwerpers. De drukte concentreerde zich vooral bij het Schuttersveld. Alleen de trams w overvol, ook de „Hagenaar". HARING EN WITTEBROOD Wiegend op de maat van een vrolijk wijsje... r 44 minuten en 35 seconden, een gemiddelde snelheid Van de start af aan werd er in een hoog tempo gereden. Er kwamen daardoor al gauw uitvallers.Wie pech kreeg, was op dit snelle parcours van 2 km lengte zo goed als van de kaart ituatie aan de kop wisselde aan vankelijk steeds. Arend van 't Hof en de met een opvallend gemak rij dende Amsterdammer R. Janissen bleven steeds vooraan en sleepten en passant erscheidene premies in de wacht- Ook Krijn Post uit Nieuw-Vennep en de Haar lemmer WimRustman roerden zich in het begin geducht, maar vielen later terug- Het duurde vrij lang voor er tekening in de strijd kwam. Maar toen er nog een kleine 20 ronden te rijden waren, kon men toch de renners aanwijzen tussen wie het gaan zou. Er vormde zich toen namelijk kopgroep van zecen man: Arend van 't Hof, R. Janissen, Fr. Mik (Nieuwe Pe- kela), W. Vreeswijk (Alphen aan den Rijn), J. Ottenbros (Alkmaar). F. Nij- meyer (Hengelo) en B. Lute i's-Grave- land). Dit selecte gezelschap, met diverse pro vinciale kampioenen, nam een voorsprong, die geleidelijk aan groter werd, naarmate de saamhorigheid in het pe loton ging schorten. Ronde aan ronde bleef de kopgroep bij elkaar- Niemand kreeg kans om er van door te gaan en toen de bel voor de laat ste ronde luidde, was het duidelijk, dat de sprint de beslissing zou moeten bren gen. Arend van 't Hof nestelde zich aan de kop en hij reed de laatste km zo hard, dat geen der anderen zijn wiel kon houden. Onbedreigd ging hij als eerste de eindstreep, gevolgd door B. Lute. J. Ottenbros en R. Janissen- Vijfde werd Mik. 6. Wim Vreeswijk. 7. F. Nij- meijer en 8. J. Bruggenkamp. Een speciaal compliment voor de IJmuidenaar Bruggenkamp is op z'n plaats, want deze knaap heeft lange tijd eentje jacht gemaakt op de kop groep. Als er een prestatieprijs geweest zijn dan had Bruggenkamp die ver- De organisatie was perfect. Inspecteur Cornelissen en zijn mannen zorgden voor uitstekende afzetting van het par- s. Ongelukken deden zich dan ook voor. Slechts een volger op een motor slipte in een bocht, maar ernstige gevolgen had dat niet. De jury deed haar werk goed- Protesten kwamen niet los. Na afloop heeft de heer M. de Marcas. bestuurslid van- de 3 Octobervereniging. het Vlies de prijzen uitgereikt. TIMDELERCLUB BETER DAN OOIT Het is zo langzamerhand een traditie geworden, dat de leden van de Leidse Christelijke Oranjevereniging de avond van 3 October bij elkaar komen om zich als één grote familie enkele uren door de Timdelerelub te laten bezig houden. En konden we vorige jaren al schrij ven dat men het best aan de Timdeler- club kan overlaten om zo'n avond te verzorgen, deze keer hebben we daar nog meer reden toe, omdat het pro gramma beter was dan ooit. Zo goed zelfs, dat de eerste knallen van het vuur werk de mensen uit de droom moesten wekken. De voorzitter van de L C.O.V., mr dr N. Ieder jaar wordt de stemming bij de uitdeling van haring en wittebrood beter. We hebben mensen horen vertellen, dat de oude generatie van voor de oorlog beter wist wat stemming was, en dat de jongeren, die na de oorlog aan de traditie zijn gaan meedoen, maar een stel nette, oppassende en niet uit de plooi te brengen dames en heren waren. Nu, de ingewijden weten wel beter. Er is gehost, gejoeld en gezongen in het Waaggebouw dat het een lieve lust was. Dat is echt levende traditie in de beste zin van het woord. De uitdeling is vroeg begonnen. Er wa-1 een van Leidens hofjes aan- de Waag ren Leidenaars, die om 7 uur al met een geweest, die een vreemdsoortig voertuig emmertje haring en een tas wittebrood voortduwde: een kinderwagen. Hij kw terug kwamen uit het aloude Waagge-voor het hele hofje haring en wittebrood bouw. Druk was 'het toen weliswaar nog halen, z'n wagentje piepte ir het is ook beter, dat grote op stoppingen niet een stemming kweken m „wat gaat het weer langzaam". Om 8 uur meerde een boot van Tuin- stadwyk aan de steiger, geheel gevuld met een uitermate vrolijk gezelschap. Ge laden met de pikante haring en het verse brood voer het gezelschap een kwartier later verder. Een jolige agent bij de Kip- penbrug liet zich verleiden tot de uit roep: „Gaan jullie eens lekker zingen, lui?" Nu, gezongen hebben ze, dat het schalde over het water! Toen was ook al een oud heertje uit Tijdens de optochtpauze Na half negen begon het echt druk te worden. Er kwamen toen ook hossende gezelschappen binnen, waarbij vooral de dames zich niet onbetuigd lieten. Wiegend op de maat var. een vrolyk wijsje deel den de witgejaste dames de haring uit, al waren hun jassen nu niet bepaald brandschoon geworden na anderhalf uitdelen. De Wereldomroep en de binnenlandse radio scharrelden nu met lange kronke lende kabels door het gebouw, met het eind een microfoon met een rood lampje. Ze waren net op tijd, want om tien over half negen arriveerde het bur gemeesters-echtpaar. Jonkheer Van Kinschot toonde over moed te beschikken. h(j sprong kwiek over een uitdeeltafel heen en doopte de handen gretig in een grote ton, om kele tientallen haringen op witte bordjes te laten glijden. Echtpaar Van Loei Even later werd de burgemeester door luid „Lang zullen ze leven"-gezang op merkzaam gemaakt op het feit, dat het echtpaar Van Loef, Zaterdag 65 jaar ge trouwd. was gearriveerd. Hij drukte de erg onder de indruk zynde oudjes harte lijk de hand. De Wereldomroep had een gesprek van vijf minuten met het echt paar, waarbij zich ook voegde mejuffrouw A. S. C. Wilschut die met een bouquet bloemen van de koraalmutziek k' waar ze gehuldigd was. De heer J. Brouwer sprak het echt paar Van Loef toe. Hij zei. dat de 3 Oc- tober-vereniging er zich hartelijk over verheugde, dat zij zo lang en zo trouw van de uitdeling hebben geprofiteerd. Hij wenste de heer en mevrouw Van Loef toe, dat zij nog heel vaak op deze hen zo vreugdevolle dag de gang de Waag zouden kunnen maken, en druk te mevrouw Van Loef een fraai bouquet bloemen in de armen. Buitenlanders Ook het buitenland heeft zich niet betuigd gelaten. Daar was allereerst de heer I. L. Henderson, consul-generaal van Engeland te Rotterdam, en zijn echtge note De heer Henderson vertelde ons. dat hij zich bij zijn officieel bezoek aan Lei den in Mei van dit jaar al had voorgeno men, het grote feest van 3 October mee te maken. Engeland is immers ook een land van tradities, zodat soortgelijke eve nementen in Nederland sterk tot de En gelse verbeelding spreken. Dit temeer, omdat bij het beleg van Leiden ook en kele Engelsen aan onze zijde hebben ge streden, zo vertelde de consul-generaal Amerika was vertegenwoordigd door twee heren Noppen. Vader H. Noppen was 50 jaar geleden koetsier geweest aan hetzelfde Waaggebouw, waar zij nu ston- G. Geelkerken, opende de avond, heette alle aanwezigen welkom en wensten hun smakelijk eten van de Timdelerhutspot. Vóór de pauze was het programma gevarieerd. Men begon hoe kan het anders met een lied op het Leidse feest bij uitnemendheid. Hierna volgden volksdansjes, liedjes, samenzang en een schetsje. Ton van den Berg bezong uit volle borst zijn ervarin gen, tijdens het feest opgedaan. Na de pauze volgde de opvoering van het blijspel „Zoek het maar uit" van Albert Kehm. Het was een vlot en geestig stuk, juist geschikt voor een 3-October- avond. De wijze, waarop de spelers het brachten, deed de mensen in de zaal dikwijls schateren van het lachen. Deze opvoering heeft weer eens be wezen. al had het stuk dan ook geen enkele pretentie, dat de Timdelerclub onder leiding van de regisseur, de heer P. A. Kouwenhoven, iets goeds presteert. Na 15 jaar had de heer Noppen genoeg van dit baantje, en hij emigreerde naar Amerika. Twee zoons, respectievelijk 81 en 76 jaar oud, kwamen nu. in gezelschap van een kleinzoon uit Leiden, eens kij ken, wat de Nederlanders wel van hun tradities weten te maken. Ze vonden het „wonderful" en splendid" en zo. en lie ten de camera's met kleurenfilms lustig klapperen. Om al die haringgeur op afdoende wijze te bestrijden, deelde de praeses-collegii, de heer J. L. Wansink, fraai verpakte De heer R. L. Schulz zorgde bij „haring en wittebrood" voor Radio Zuid-Afrika. Burgemeester jhr mr Van Kin schot en mr De Ruyter de Wildt, waarnemend voorzitter van de 3-Octobervereniging, wensen koraalmuziek-jubilarissen mej. Dee, mej. Wilschut en de heer Mulder geluk. flesjes eau de cologne uit aan de dames van de uitdeelploeg. Vroeger en nu De oudste dame van die uitdeelploeg was mevrouw L. Wijling uit. hoe kan het ook anders, de 3 Octoberstraat. Zij ver telde ons tussen de bedrijven door, dat ze 35 jaar geleden met dat baantje was begonnen: ze is nu 62 jaar. Toen was haar schoonmoeder ook nog hier. Jans Wijling. maar die emigreerde drie jaar later naar Amerika. Mevrouw L. Wijling kwam in haar plaats, en zij heef: dat werk met kennelijk plezier tot nu toe volgehouden. Vroeger was het wel wat anders dan nu. Zü heeft de t(Jd van inzinking nog meegemaakt, toen slechts 300 broden en 600 haringen hun weg vonden naar de Leidse magen. De uitdelende dames waren toen nog getooid met witte mutsjes, maar dat heeft zij afgeschaft, omdat het te duur werd. De beloning was in die dagen ook wel heel erg pover: drie hele guldens! Ook in de manier van uitdelen is een wijziging gekomen. In de e.rste tijd wer den de haringen, voor diezelfde dne gul dens. de dag tevoren geteld er. in open kuipen klaar gezet. Klaarblijkelijk waren er dan altijd lieden, die eens een voor proefje Wilden nemen, want by de uitde ling waren er steevast haringen tekort. Nu gaat dat anders, en worden de vis sen direct van de tonnen in de kuipen gestort. Vorig jaar waren de haringen veel groter dan nu, vertelde deze erva ren dame ons. Toen. gingen er ongeveer 600 in een ton, nu zeker 800. En wat er over blijft gaat naar het oudeliedenhuis. Om half tien behoorde de grootste drukte tot het verleden. Marsmuziek van de RK Harmondekapel spoorde de laat komers aan wat voort te maken. Een kwartier later was het gebeurd, en pak ten de muzikanten hun instrumenten in. Even verder bleef alleen een droefgees tige oude heer achter, getooid met bol hoed. die onder het belangstellend oog van een paar kleine jongetjes, enige zeer onmuzikale noten aan zijn gedeukt in- strument wist te ontlokken NATIONALE RESERVE SLOEG UITSTEKEND FIGUUR Lang voordat Zaterdagmorgen in de nevelvochtige Breestraat de eerste tromroffels van de drumbajid der Nationale Reserve hoorbaar werden, stonden de trottoirs en alle portieken vol parademinnaars en -minnaressen, keken velen vanuit hoge vensters neer op de kleurige mensenmenigte, en werd menigmaal de verzuchting geslaakt, wanneer „ze" nu eindelijk eens kwamen. Bij het Waaggebouw: drie hoeraatjes voor het echtpaar Van Loef. Maar het is een goede militaire tra ditie op 3 October, dat het défilé op tijd begint. Klokslag half tien arriveerde de territoriaal bevelhebber West, generaal- majoor F. W. J. M. Peters, bij het bordes van het Stadhuis, waar hij het défilé zou afnemen. En onmiddellijk daarna werd achter in de Breestraat de kleurige uit monstering van de drumband der Natio nale Reserve zichtbaar. Toen duurde het - luttele ogenblikken meer voordat het commando „Hoofdenrechts!! klonk. Tegenover het bordes stelde eerst de kapel van de marine-luchtvaartdienst te Valkenburg zich op. later kwam daar de kapel van de Kon. Luchtmacht staan. Pro Patria, bedreven in het houding- innemen. marcheerde achter de drum band voorbij. Keurig geformeerd volg- twee compagnieën van het beroemde marinierskorps. Toen viel er een ogenblik pauze, die eerst zacht in de verte en daarna dich terbij al nadrukkelijk werd afgesloten door de marsmuziek van de Kon. Lucht machtkapel. Een detachement bewakingscorps Kon. Landmacht werd door de schoolcompagrie van de koks- school gevolgd. Met de daarna komende twee compagnieën sloeg de koksschool voorbeeldig figuur Recht waren rijen en gericht de geweren, soldaat soldaat zag er uit om door een ringetje Het leste was het beste. Het leste wam de compagnie van de Nationale Reserve, gevormd door soldaten, die - een paar uur per week het uniform dragen en die dus burgers zijn te noe- Welnu, deze burgers vielen tegen het selecte andere deel van het gezel schap niet uit de toon en dat mag een marsprestatie van de eerste orde worden genoemd. Kwam niet een deel van de voorbij trekkende compagnie pas enkele maan den geleden op voor de eerste oefening? Nu marcheerden deze jongens als ge trainde soldaten de keurende oeen van de militaire autoriteiten voorbij. Kolonel Van Hinte. de inspecteur van de Natio nale Reserve, moet gevoelens van ge rechtvaardigde trots hebben gekoesterd. Op het platform voor het stadhuis be vonden zich, behalve generaai-majoor Peters en kolonel Van Hinte. nog gene- raal-majoor J. F. M. Steenmetzer. in specteur der artillerie, brigade-generaal H. W. Kromhout, inspecteur der inten dance. B. en W. van Leiden en mevr. Van Kinschot, de garnizoenscommandant te Leiden, luitenant-kolonel H. W. Gerth van Wijk, kapitein ter zee vlieger J. M. van Olm, commandant van het marinevliegkamp Valkenburg, majoor S. de Jong, commandant van de Transva van het marinevliegkamp en eerste lui tenant H. E. T. E. Mathon, commandant van Pro Patria. Paradecommandant wa* kapitein der infanterie G. Peetsold, TONTEIN „SPRONG" Om tien uur begon de fontein aan de Vismarkt zo maar te spuiten („springen"): traditioneel onderdeel van het programma, waaraan in het algemeen niet zóveel aandacht wordt besteed. Een kleine kring van stille beschouwers is er echter gedurende de twee uur, dat de sierlijke water straaltjes hun boogjes beschrijven, steeds te vinden, meestal vaders of moeders met kleine kinderen. Een jochie van nauwelijks drie poogt tegen het natgespoten hek op te klauteren om in de fonteinbak te kijken, waar de feestelijke druppels neerspatten, en een meisje van vier- vijf jaar zegt vertrouwelijk naar moeder opziende ,£>at ding spuit, omdat het feest is, hè mams?" En zo hebben de kinderen het sym- bool van de vrolijkheid neerklateren- de dolfijnen, van de sierlijke, draai ende straaltjes en het geruis van neerplassend water het best begre pen. Het is feest en daarom zijn we royaal en doen we dingen, die voor het leven van alle dag te duur zijn, ook als stad, ook als gemeente. Wanneer de fontein dagelijks spoot, zou het lang zó leuk niet zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 9