Bowientje Leiden en ik helpen ontzetten fUrouwen, mannen en jongeren zongen in 1574 het lied des ver trouwens Door het geloof en ter wille van het geloof DE OPTOCHT Ook de invaliden vierden 3 October «IEVWB 1EIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 5 OCTOBER 195! HERDENKINGSUUR IN PIETERSKERK De dienst in de Pieterskerk is met de uitdeling van haring en brood het zinrijkste stuk van het 3-Octoberfeest, omdat deze beide elementen ons Ihet dichtst bij het gebeuren van en rondom 3 October 1574 brengen. Toen de uitgehongerde burgerij het brood der bevrijding had gegeten, was haar eerste doel de Pieterskerk om het lied van dank, verootmoediging en blijdschap te zingen. „Hij. die Uw naam in waarheid kent, zal. Heer. op U in zijn ellend' vertrouwen, wijl Gij nooit liet zuchten hen. die gelovig tot U vluchten". Dit lied Psalm 9 werd ook Zaterdagmorgen weer gezongen. Door het nageslacht, dat de geschiedenis van die bange tijd in gedachtenis wil houden. Op de kansel, die ds Pieter Corneliszoon in 1574 beklom, stond nu ds J. van der Wiel. Ds Van. der Wiel riep de Gemeente op het verleden in gedachtenis te houden. Hij deed dit aan de hand van 2 Tim. 2 vs 8a. Dat wij hier telkenjare bijeenkomen, zijn wij verplicht aan het voorgeslacht. Het moet ons met schaamte vervullen, dat in vele jaren deze oproep werd ver geten. En nog zijn er vele mensen, die de klank van de kermisbel aantrekkelijker vinden dan het geluid van de kerkeklok. Nog is er de Goddelijke belofte voor ons volk: Indien gij gewillig zijt en hoort, zo zult gij het goede zien. De predikant wees er op, dat herden ken eigenlijk is een opnieuw doorleven. En de dingen van het verleden, die wij opnieuw doorleven, krijgen betekenis voor het heden en voor de toekomst. In het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal. Ook hij reed mee in. de optocht: een tuinjongen van de Hortus. In de Chr. Geref Kerk In de Chr. Geref. kerk ging ds C. v. d. Weele voor, die als thema voor zijn pre diking had gekozen: Leidens beleg en ontzet in het licht van de wonderen des AHerhoogsten. „Wij beleven vanmorgen onze nationale saamhorigheid", aldus de .predikant maar toch is het goed dat wij hier zijn, in tegenstelling tot de massa, die in de straten staat te kijken." Het hoogtepunt van 3 October is lof- en dankpsalmen aanheffen. Een Christen denkt en dankt ook anders. Het gaat om de zin van de historie. Op 3 October 3574 ging het om de vrijheid van gods dienst, de vrijheid van geweten. Helaas gaat de goddelijke zin van de historie in onze tijd verloren. Onze vaderen had den een dappere geest, nu treft allerwegen de Jan Salie-geest aar In 1574 ging het tegen Spaans absolu tisme en tyrannie. Onze vaderen stier' ven liever de dood in het alles reini gende bloed van Jezus Christus, dan zich aan de vijand over te geven. Ook toen ontbraken de raddraaiers overlopers niet Ds v. d. Weele gaf schets van de gang van zaken bij het toeleg. God heeft Nederland en Oranje willen bevrijden. Als burgemeester Van der Werff had toegegeven, zou Leiden een prooi van Rome zijn geworden. Wij moeten weer terug naar der vade ren God. God heeft, door water, het hart van de vijand tot water gemaakt, die Zondag, 3 October 1574, dreunde de ilucht van de lof- en vreugdepsalmen. Aan het slot van zijn prediking wekte ds v d. Weele zijn gehoor op, ook op een feestdag Christen te blijven. Bij de Gereformeerde Gemeente Ook de Gereformeerde Gemeente kwam Zaterdagmorgen bijeen voor een herden kingsdienst. Voorganger was ds A. Ver- gunst. De predikant sprak naar aanleiding van Psalm 3 vers 8: „Sta op, Heere, verlos mij, mijn God; want Gij hebt al mijne vijanden op het kinnebakken geslagen; de tanden der goddelozen hebt Gij ver broken". Ds Vergunst stond stil bij Leidens strijd en lijden en hij bezag die strijd en dat lij den Schriftuurlijk, nationaal, stedelijk en persoonlijk. Heel de geschiedenis van de mensheid staat in het teken van de strijd tussen het vrouwenzaad en het slangen- raad. Ook de strijd, die onze vaderen in de grote worsteling om de vrijheid voer den om God te dienen naar Zijn Woord, ls een onderdeel van de strijd, in Gene sis 3 beschreven. Vervolgens tekende de predikant de 'de strijd, die geheel ons volk, maar de burgers van Leiden in het bijzonder, te voeren hadden, en het lijden, dat daar mee gepaard ging. Ze hielden vol, omdat ze liever met het volk van God kwalijk behandeld wilden worden, dan voor een tijd de genieting der zonde te hebben. We hebben ons af te vragen of wij iets kennen van dezelfde offervaardigheid en liefde, die «ij hadden. We staan aan één van beida rijden: aan de kant van het vrouwenzaad of aan die van het slangen zaad. Het is nodig, dat we tot de goede strijd zullen worden gebracht in de we tenschap, dat het heil des Heren zal over winnen, zo besloot ds Vergunst. Na afloop van de dienst zong de Ge meente twee coupletten van het Wilhel mus. Zaterdagavond was er weer een dienst. Ds Vergunst belichtte nu meer de geestelijke kant van de strijd. De dichter van psalm 77 worstelt met alles, wat er om hem heen gebeurt, en hij is ook met God niet in het reine. Maar dan zwaait hij ineens om en roept hij het uit: 'k Zal gedenken, hoe voor deze ons de Heer heeft gunst bewezen. Dat is de zin van onze jaarlijkse herdenking. Om kracht te putten uit wat God ons te ge denken geeft. Mijn arme volk Begin Juli 1574 was Leiden aan alle kanten hermetisch belegerd. De politiek van man tegenover man had de vijand verlaten om er een politiek van uithon gering voor in de plaats te stellen. Velen bekroop in die dagen een zekere achtigiheid. Waar moest deze ongelijke strijd op uitlopen? De nood gaat merkbaar worden. De belastingen worden hoger en de rantsoenen kleiner. Leiden wordt ge slingerd tussen hoop en vrees. D< angstige vraag, of Leiden het hou den zal, stuwt bij de prins de koorts omhoog. In de koorts prevelen zijn lippen: O God, mijn arme volk. Valdez schrijft brieven naar de stad, Het „eerzame vrienden" is geworden ..obstinate Leidenaars". De wachters kelen op de muren. Bewaar, Heer. Hol land en zalig Leiden. Er is in deze dagen In Leiden nameloos geleden. Een steen in de Vlietbrug zegt er iets van: Men in groot verdriet, want eten was er Het werk van mensen Wij mogen op deze dag ook in gedach tenis brengen wat de mensen hebben gedaan. Ds Van der Wiel begon met de vrouwen. Namen zijn niet bekend. Daarom gedenken we het leger der onbe kende vrouwen, aldus ds Van der Wiel. De zorg voor de gezinnen, later voor de pestlijders en de uitgeputte kwam voor het grootste deel op hun schouders neer. Zij hadden de taak de profeet Elisa ten opzichte van knecht: te getuigen: Die bij ons zijn. meer dan die bij hen zijn. Put kracht voor uzelf uit deze houding. Ds Van der Wiel noemde de van enige mannen. Ten eerste prins Wil lem van Oranje. Als in de slag bij Mook zUri broers Lodewijk en Hendrik zijn vallen en hem het bericht bereikt, dat Leiden opnieuw belegerd is, schrijft hij: Wij toehoren er toch verzekerd van te zijn-, dat God de Zijnen niet verlaat. Zo heeft hij het lied' des vertrouwens gezongen, En velen in de stad hebben het meege zongen. Burgemeester Van der Werff. de ziel van de stad. Doeza. de hand, en Van Hout, het hoofd, Bronkhorst. Boisot en Van Duivenboden. Zij waren ook zan gers van dat lied. Als vertegenwoordigers van de jeugd noemde ds Van der Wiel de zestien jarige Leeuwken en Willen van Duiven- boden. De gruwzame dood van de eerste heeft het verzet in- Leiden verhevigd. Willem van Duivenboden had duiven. Op 25 September gaan ze naar de prins. Op 1 October komt er een terug met een briefje tussen zij-n veren, meldende het bericht, dat de redding aanstaande is. aan zijn jonge vriend Timotheüs: Houd in gedachtenis Jezus Christus, Die is op gewekt uit de doden. Paulus richt daarmee de aandacht op Gods daad voor de mensheid in Christus, 'k Zal de daden des Heren gedenken. Daar gaat het op 3 Octo ber om. Gedenken hoe God in Chris tus de strijd heeft aangebonden in deze wereld. Hoe God op Pasen is doorgebroken naar de Overwinning. Alleen door het geloof in de levende God en Zijn Christus hebben ouderen en jongeren het in 1574 uitgehouden. Want dat is de kracht, die de wereld overwint: het geloof. Volgt dan- het geloof der voorvaderen na, aanschouwende de uitkomst van hun wan-del, aldus besloot ds Van der Wiel de prediking. Na de dienst der gebeden werd ten be sluite gezongen gezang 147: Prijs Hem, Die in bange tijden onze vaad'ren uit komst gaf. De kerk was geheel bezet, zo dat ongeveer vijftienhonderd mensen de dienst hebben bijgewoond. Leo Mens be speelde weer het orgel. Twee oud-voorzitters Oud-voorzitter W. van der Laan was Zaterdag ook op het feest. On danks zijn 83 jaren heeft hij bijna het gehele programma meegemaakt. De heer Van der Laan en zijn vrouw (80 jaar), die thans in Den Haag nen, zoals men weet, maken het bei den gelukkig nog goed. Mr W. J. Geertsema, die wel niet zo lang voorzitter van de 3-October- vereniging is geweest, toonde even eens zijn belangstelling. Warffum heeft het een dag zonder burgemees ter moeten stellen. Schenk nu eens aandacht aan de nieuwste SHEAFFER Vulpen. Enig in de wereld door de unieke Sheaffer patenten; le. grote gouden manchetpen; 2e. haar magische Snorkel- vulbuis waardoor de pen niet meer in de Inkt gedoopt behoeft te worden. Prijzen van f32,50 tot f1275.—. VULPENKLINIEK G. Wolfslag - Breostroat 145 Vier (tè) charmante hofjesbewoonsters in de optocht. Uitgenodigd door de A.N.I B. (Alge mene Ned. Invaliden Bond), afdeling Leiden, hebben ook zeer vele invaliden, leden en niet-leden. een prettig 3-Octo- berfeest gevierd. Voor de Stadsgehoor zaal en sociëteit Minerva was een grote ruimte open gehouden, waarop stoelen waren geplaatst, die voor een bedrag van zegge en schrijve twintig centen te huur waren. Met grote autobussen wer den de invaliden aangevoerd, zelfs uit Wassenaar en Den Haag. En wie aantonen, werkelijk in aanmerking te komen, kon met zijn of haar begeleider een plaatsje krijgen. Eenmaal gezeten volgde de rest dan vanzelf. Om één uur waren vrijwel alle beschikbare stoelen (tussen de 600 e 700) „verhuurd". Rode Kruisverpleegstei liepen af en aan. hielpen waar hulp nc dig was. en brachten de verversingen rond, die welwillend ter beschikking wa ren gesteld door Leidse zakenmensen, melk van de Leidse melkhandelaren, limonade van Leidse limonade-fabrikan ten. brood van Leidse bakkers, koeki- enz. De gezamenlijke reders van Katwijk, verenigd in de rederij-vereniging Vuurbaak, hadden haring ter beschik king gesteld, die buitengewoon gewaar deerd werd. Van één tot vijf hebben de invaliden daar gezeten in het heerlijke herfs' netje, liefderijk verzorgd en genietend van de optocht, die twee maal passeerde De deelnemers aan de optocht zetten bij het passeren van dit punt hun beste beentje voor en speelden hun rol enthou siast. Was het wonder, dat wij bij het afrij den van de bussen daarin niets dan eewekte gezichten zagen? Vol zorgzaam heid werden de invaliden geholnen bii het instappen en padvinders zetten het gereserveerde gedeelte af. tot iedereen zonder ongelukken geborgen Ouden van dagen Voor het Stadhuis was een grote strook vrij gehouden voor de Leidse ouden var dagen. Ook zij werden getracteerd tij dens het lange wachten en ook vooi hen speelden de deelnemers aan de op tocht enthousiast hun rol. In de rijtuigen was het een wuiven en knikken naar de oudjes en de narren verkochten extra grollen om lachende gezichten al: loning te krijgen. De ouden van dagen wachtten echter niet de tweede maal van het passeren* van de stoet af. Tenslotte: kónden nog gaan. waar zij wilden, menigeen heeft er toch nog een klein .-„ndelingetje aan gewaagd om iets van de vertrouwde 3-Octobersfeer in de stad te genieten. Titobourgeoisie steekt de kop weer op President Tito van Zuid-Slavië heeft gisteren op een bijeenkomst te Bjelovar in Kroatië, ter gelegenheid van de tien- •erjaardag van de oprichting van plaatselijke partisaneneenheden, klaard, dat de overblijfselen van d verslagen bourgeoisie, die tijdens de oc log als de vijanden van het volk werd< gebrandmerkt, wegens samenwerking met dé vijand, de kop weef beginnen op steken. Hij waarschuwde bedoelde personen, dat zij zich met de huidige toestand die- te verzoenen, daar anders maat regelen worden genomen. Prins Willem V met zijn gemalin en twee hofdames. 3-Octoberexpositie Lakenhal trok bijna 2000 bezoekers De Lakenhal trekt op de morgen var 3 October steeds een stroom van bezoe kers. een stroom, die ieder jaar dikker wordt. Dit jaar waren er 1930 belangstel- lenden en het zou te dwaas zijn om t< veronderstellen, dat deze mensen alléén maar komen, omdat er buiten poort een bordje met „kosteloos" hangt. Een dubbeltje entree betekent leven van alle dag nu ook niet bepaald een verkwistende uitga' De reden van de grote belangstelling moet wel zijn, dat de Derde October als gedenkdag vast verankerd in het volksbesef. Dat besef is de laatstê Jaren nog gestimuleerd door de leiding van het museum, die de traditionele op stelling van de relieken van het beleg aantrekkelijker en overzichtelijker wist te maken. Ook dit jaar heeft men vernieuwingen aangebracht. In de benedenzalen kant van de Oude Singel was e toonstelling ingericht van afficn- de 3-Octobervereniging in de loop der jaren, keurig ingelijst achter glas. Niet alleen vormden deze affiches een artis tiek interessant geheel, maar zij riepen ook herinneringen op aan vroegere 3-Octoberfeesten. Wie zou zonder dit „opfrissertje" bijvoorbeeld nog weten, dat de optocht van 1934 tot onderwerp had „De elf provinciën" en die van 1935 .Duizend en één nacht"? Het tweede gedeelte van deze expositie bevatte gravures, tekeningen enz, betrekking hebbende op het beleg en ontzet. Dat dit initiatief in goede aarde viel, bewezen de velen, die aandacht de prenten bestuderden. Zo werd het besef weer levendig, aarom het in 1574 ging: „Den eed bind malkaar voor vryheyt van. 't gewis den laatsten druppel bloed getrou welijk te missen.'- Om elf uur precies passeerde de dui- vcl. zendste bezoeker de controle. Het oude.! de beer N. de l'Estrure, die van de direc- Lakenhal een catalogus ontving. Het totale aantal bezoekers bedroeg dit jaar, zoals gezegd 1930. De 2000ste kwam dus niet binnen. Jammer, want ook voor deze was een catalogus in pettó gehouden. Mischien het volgend jaar Het gelooi Tijdens de koraalmuziek: goed voorgaan Voor verplicht verzekerden: Longoperatie komt voor rekening van fonds De ziekenfondsraad heeft uitgesproken, dat de longoperatie met de daarmee sa menhangende verpleging en verdere be handeling van venplicht verzekerde sana toriumpatiënten valt onder de verpleging en behandeling in een ziekenhuis, waarop verplicht-verzekerden ten hoogste 42 da gen recht hebben. Als gevolg hiervan kunnen de zieken fondsen wanneer de sanatoriumpatiënten voor de operatie tijdelijk naar een zie kenhuis worden overgeplaatst, de verple- gings- en behandelingskosten, welke de vergoeding voor de sanatoriumverpleging te boven gaan, ten hoogste 42 dagen ten laste van de verplichte verzekering ne- Verscheidene fondsen huldigden deze opvatting reeds. De regeling is Ingegaan op 1 October. En omdat Bowientje en ik met beide benen innig wortel geschoten hebben ir de goede Leidse grond, hoewel Bowien tje van huis uit een blomme uit de Rot terdamse gaarde is en uw dienaar het levenslicht in het Stichtse aanschouwde, omdat het 'nu eenmaal heerlijk bevrijd van alle materiële en geestelijke zorgen een bevrijdingsfeest te vi omdat ten slotte 3 October elk jaar begin van de maand valt, zodat nog pampieren geld in m'n portefeuille knistert en kwartjes in m'n vestzakje rinkelen, besloten Bowientje en ik ook ditmaal om weer eens flink mee te hel pen aan het ontzet van Leiden. Er woei een guur windje op het Stad huisplein, toen het Leids politie-muziek- gezelschap om 7 uur in de ochtend het Wilhelmus begon te blaren, vanaf het balcon van 'f stadhuis. Maar Bowientje voorspelde dat het vast en zeker goed weer zou worden en voegde ei een wijsheid, die juffrouw Naslaan uit de Camera haar benijd zou hebben dat het altijd warmer wordt naar gelang de zon hoger aan de hemel komt Maar toen wij tegen achten naar Van der Werffpark togen om de kora-, len mee te zingen, hingen nog mistflarden tussen de herfstige bomen en worstelde de zon ergens achter hef natuurkundig museum om boven alle stoffelijke belemmeringen uit te stijgen en onze goede stad met haar stralen te koesteren. Ook toen wij naar het Waaggebouw togen om tegenwoordig te zijn bij de milde uitreiking van haring en witte brood, waren Bowientje en ik blij, dat we onze jassen aanhadden. Ge weet, dat het traditie is, dat de V.V.S.L.-meisjes, die bij de uitdeling hei- haar mannelijke collega's een flesje eau de cologne krijgen, ter ver drijving van de visgeuren. „Dat is mos", zei Bowientje (gewoonte). „Niks hoor. gewone odeklonje", zei een ouw, die vlak naast ons stond. En toen wilde Bowient ie daar in die oude Waag -n op die prille 3-Octoberdag een num mertje college Latijn weggeven, maar de is altueer weg, met twee witte broden en drie haringen, tederlijk in haar irmen gekneld. „Kom, laten we opschieten", zei ik. ,dan kunnen we een mooi plaatsje op weken voor het militaire défilé". Maar Bowientje voelde niets voor al dat krijgsvolk, zei ze. Ze zei, dat dit een dag van feestvreugde was. en dat een aantal soldaten de feestvreugde helemaal •erhoogde. De taak van een soldaat ligt allesbehalve in het verhogen van een feestvreugdrei ze. En toen ik hier tegenin bracht, dat het toch de soldaten rn geweest, die meegewerkt hadden Leidens ontzet, indertijd, antwoord- e, dat dat andere soldaten geweest rn. „De Geuzen van Boisot zou ik met plezier hierlangs zien trekken", zei r, „maar deze twintigste-eeuwse solda- n hebben er niets mee te maken". „Maar als symbool probeerde ik.i „Da's onzin", zei ze. „De soldaten van het Leidse garnizoen kunnen dan net zo goed het symbool van de Spanjaarden zijn als van de Geuzen. Ze die sol daten van nu lijken noch op de Geu zen noch op de Spanjaarden". Dus hebben we de militaire parade niet gezien, vrienden. We brachten die tijd door met wat koffie in het Vlies, dat het Vlies niet meer was. Het leek meer op de derde klas wachtkamer van een provinciaal stationnetje. Er lagen geen kleden op de vloer, maar er hingen wèl prijslijsten aan de muur. Het rook er naar hutspot en klapstuk en de gemakkelijke zitjes hadden plaatsgemaakt voor een honderd tal stoelen van de soberste soort. Maar dat mocht de pret niet drukken, want we waren ontzet. En aan de piano zat een meneer de Hominpwals te spelei terwijl een andere meneer hem con dino begeleidde op Tegen elven togen we weer de straat en Bowientje schonk aan een e op een hondenrug zat maar mocht niet), een klontje, en aan de juf frouw, die er naast liep, een dubbeltje. En overal de hutspotgeuren. Meneer Kuipers, de chefkok van de Turk, het souterrain onbewogen zijn pollepel en dirigeerde grote klapstukte hutspot naar boven, want de agen der slenterende feestgangers be gonnen zo zoetjesaan onï werk te vragen. Ook waren er veel palingen langs de weg die niettemin weinig deelnamen aan de feestvreugde. D.u'.r. actief. Passief wel, want ze versterkten menige moede wandelaar. De Steenstraat en Stationsweg et begaanbaar. Alles trok naar of van het Schuttersveld, waar Neérlands groot ste kermis op volle toeren werkte. Reeds klonk uit de heksenketel van vermaak het lawaai op uit zweef- en draaimolens uit allerlei gelegenheden, waar men voor enkele luttele dubbeltjes openlijk genept wordt, de uitzonderingen daargelaten. Er was veel jong goed met papieren mutsen en bamboe wandelstokjes. Ook was er een meneer, die het feest zó vroegtijdig en zó nadrukkelijk vochtig had ingezet, dat hij om kwart over twaalf al in sterk hellende houding over het Rapenburg liep, op weg naar zijn bed, waar hij de rest van de her denking in gepaste eenzaamheid en zware bewusteloosheid zou doorbrengen. De klapstuk van Bowientje was dit jaar weer best. Mals en niet te vet. En voor de hutspot verdiende ze een docto raat honoris causa. Ge moogt het weten: we hebben 'm flink geraakt van half één tot kwart voor één. Want veel tijd hadden we niet, omdat om één uur de luisterrijke optocht van de Burggraven- laan zou vertrekken. Aan de voet van het stadhuisborder hebben we Leidens schatkamer gadege slagen. Helemaal bovenaan stonde» jle wethouders met hun dames en meneer Bool, lang en slank als een jonge, krach tige den. En opzij van ons, op stoelen achter touw, zat de vroedschap met - hogere krijgsvolk. En toen kwam de stoet. Commissaris Meijer valt altijd moeilijk te herkennen, op 3 October. Omdat hij bij deze gelegenheid nooit met z'n pijp getooid is. Maar aan het feit, dat nac' hem de hoofdinspecteur Van der Wal gezeten, kunt ge raden dat de zwartge rokte meneer met hoge hoed en lippen b.d. de heer Meijer is. De vier trompetters, die na de pauke- nist kwamen, bleken om een of andere onnaspeurlijke reden vijf trompette te zijn. Ze bliezen, dat hun tonen met flarden tegen de stadhuisgevel werden opgejaagd en in de herfstige lucht een goed heenkomen zochten, geschrokken van zichzélf, als ze uiaren. Het was allemaal prachtig, ivat voorbij trok. Vier narren uit de eerbiedwaardige stoet van rederijkers probeerden agent tot een rondedansje te verleiden, maar de koets van meneer Meijer wai nog in zicht, en dus hield hij zich be leefd doch dringend voor verontschul digd. „Nieuw Leven", las Bowientje in haar feestwijzer. En ze zei: „Dat is inderdaad nieuw leven!" Want nauwelijks was „Kunst en Genoegen", gevolgd door groep IV voorb, of daar begon het leven opnieuw. Kolossaal zoals die man nen kunnen blazen en slaan.' De meeuwen op het stadhuisdak keken elkaar doodsbleek aan en vele ouderen stopten beverig hun pootjes in de oren. Het was allemaal mooi en goed en prachtig. „Het mooiste van de hele optocht", zei Bowientje, „vind ik nog meneer Com mandeur. Je kunt niet zeggen dat hij op z'n paard rit maar dat hij samen met z'n paard meedoet. Ze rijn één. Niet alleen dat hij zo mooi rijdt, maar je kunt ook rien dat hy van r'n paard houdt. Enfin, dat brengt z'n beroep mee." „En z'n karakter", rei ik. En toen was de optocht voorbij. We hebben toen thuis even uitgerust, en zijn daarna weer de hort opgegaan. Zo zijn wij. Door de bank ordentelijke men- maar op 3 October nemen we 't er En zijn we uithuizig als een uithui zige Parijzenaar. urwerk was weer meesterlijk. Even meesterlijk als de speciale vuur- erktaal in de feestwijzer. Met open ionden hebben we gestaard naar de ■epalmtakken en rozetten en Romeinse j Ver. Van hoofden van Scholen kaarsen en vuurbloemen en diamanflich- en vlindersterren en scintilantvurenZaterdagmiddag heeft de vereniging magnesiumvuren. Met bijna barstende van Hoofden van scholen in het Park- frommelvlieren hebben we geluisterd hotel te s-Gravenhage een buitengewone de kanonslagen en salvo's en algemene vergadering gehouden, overige knallen, die des vuurwerks zijn. Met. een grote meerderheid van stem- „Hèhè", zei Bowientje, toen we om men werd besloten in geen geval tot half één onder de lakens schoten. basis-veiandering over te gaan. De ver- Maar dat was tegen dovemansoren ge-ienigiig zal dus principieel een vereni- xegd. Want siiêp aL jging blijven van hoofden van scholen. KAUWGOM Het kleine knaapje stond, aar hand van vader, achter een dichte haag mensen, die hun halzen rekten om iets waar te nemen van een druk gesticulerende man, die onder vloed van woorden helgekleurd snoepgoed probeerde kwijt te raken. De jongen kon niets zien, maa\ wijdgeopende oortjes vingen toch wel genoeg op om te kunnen vast stellen, dat hier voor kinderkeelgaten zeer geschikte waren werden ver kocht. Hij trok zijn vader aan de mouw. Graaf Otto van Gelre in de optocht Tekening Corrie van der Baan Napoleon (met fototoestel, Vrouw op overweg onder trein gedood Vier gewonden bij botsing op Rijksweg bij Naarden Op de onbewaakte overweg in de Veen- yeg te Apeldoorn is Zaterdagmiddag de 66-jarige mevr. J. Dijkman—Faassen Apeldoorn met haar rijwiel door electrische trein gegrepen. Het slacht offer werd enige tientallen meters gesleurd en op slag gedood. Vier personen werden gewond en auto's zwaar gehavend bij een aanrijding die zich gisteren op de rijksweg 1 bij de Karnemelksloot te Naarden heeft voorgedaan. De 58-jarige K. uit D r i e- g e n haalde onder het passere de plek waar de weg van vier in drie banen overgaat, te ver naar links uit ei kwam in botsing met een „stationcar' le rijkspolitie, die in de tegengestel de richting reed. In de eerstgenoemd! wagen brak de bestuurder een arm, zijr v beide benen. De vrouw liep bo vendien een schedelbasisfractuur op, en haar schoonzuster hoofdwonden. In de politie-auto werd een inzittende e eens aan het hoofd gewond. „Vader, krijg ik nu eens kauwgom", probeerde hij. „Nee", zei de vader botweg. „Maar het is toch 3 October", pro beerde het jongetje weer. Vader achtte nu de tijd gekomen eens wat uitvoeriger opvoedkunde t de practijk te doceren. ,Je moet voor eens en voor altijd begrijpen, dat kauwgom en al die andere rommel je tanden bederven", voegde hij zijn zoon in één vloeiende 'olzin toe. De jongen stond bedremmeld te kijken. Andere kinderen in zijn buurt kauwden tegen de klippen op of zo gen aan zeer lang uitgevallen zuur stokken, en hij had niets. „Je hebt toch een mooi autootje van pappa gekregen", probeerde de vader de hardheid van zijn beslissing te verzachten. an stapje verder, en trok het jongetje achter zich aan. En toen, heel tersluiks, terwijl j vader voor zich uitkeek, trok het jongetje het autootje uit zijn zak, t urmde er een gummi bandje af, en begon met een stralend gezicht te I kauwen. Hermes. j Stormloop op mutsen Van een der uitdelers). „Ha, mutsen", schreeuwden de kinde ren toen de bekende groen-uutte wagen over de Breestraat naar het beginpunt van de optocht reed. Een wagen volge- laden met aardige meisjes en leuke mutsen, om de feeststemming te ver- hogen. Een halfuur voor het vertrek van de optocht zwermden de meisjes van j „Jahn" met armen vol mutsen de Hoge j Rijndijk op. Hier ging het, zoals we het graag zouden wensen, dat het de hele route ging. De kinderen niet op het mid den van de weg voor het bemachtigen van een muts, maar langs de kant, wach tend, tot de meisjes bij hen kwamen. Maar ha\verwege de Hogéwoerd kwa- men ze opzetten, de vaders, moeders, zusjes, broertjes en vooral de opa's en oma's. De laatsten zijn wel het meest hardnekkig. En altijd hebben ze klein kinderen bij dozijnen! Het was weer niet b\j te houden om de meisjes van voorraad te voorzien. Voor ze goed en wel een stapel in hun i handen hadden, waren ze weer kwijt ook. Als trossaji druiven hingen de kin deren aan de wagen. Meneerééntje voor me zussie". „Meneer, me broertje hep-ter nog geen- Meisjes van nog geen twintig vragen met een serieus gezicht: „vijf of zes j mutsen voor m'n kinderen." Halverwege de Morsstraat moesten we de strijd een ogenblik staken. Ook al om j de meisjes op adem te laten komen. Vanaf de Hoge Rijnlijk waren ze al hol lend en delend achter de auto aangeko- Elk jaar hebben we volop medewer king van de politie gehad bij deze 3-Octó- ber attractie voor de kinderen. Ook dit jaar was het weer prima in orde. Onze hartelijke dank daarvoor! Alleen was het 1 jammer, dat een agent ons bij de B'auw- poortsbrug verbood om de Haa*lemmer- straat op te gaan. Hierdoor waren we ge noodzaakt om het grootste gedeelte van de route over te slaan. Over Oegstgeest zijn we toen omgere den naar de Witte Singel en de Doeza- straat. Daar hebben u>e de laatste mut sen uitgedeeld. Voor die kinderen, die dit jaar dus geen muts hebben gekre gen, zullen we maar zeggen: Volgend jaar beter, want dan hopen we weer t: I komen met een auto voU

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 8