Fokveedag met uitsluitend t.b.c.-vrij vee Deens koor komt in Alphen concerteren Reorganisatie bij lerarencorps van avondnijverheidsschool Chr. Skelet van jonge oeros opgegraven emigratie-centrale hield voorlichtingsavond In Oegstgeest is ook flatbouw geprojecteerd nieuwe leidsche courant 9 donderdag 1 october 1953 I Alphen aan den Rijn Blaarkoppen behoren ruimer vertegenwoordigd te zijn Het bestuur van de fok- en controle vereniging Alphen aan den Rijn en omstreken zag zich de laatste tijd voor een moeilijk vraagstuk geplaatst: de t.b.c.-bestrijding. Het vorig jaar heeft men terecht gemeend dat dieren, die reactie vertoonden, niet op een fokveedag thuis behoorden. Daarom is het vorige jaar geen keuring gehouden. Thans had men de stoute schoenen aangetrokken en het gewaagd met t.b.c.-vrye dieren. Dit standpunt is zeer juist geweest, want het is nu gebleken, dat het houden en tbc-vrije fokveedag verantwoord is geweest. Het moet ons echter wel van het hart, dat vooral de blaarkoppen, en deze men nog steeds de hoofdschotel var programma, ruimer vertegenwoordigd behoren te zijn. Nu al heel wat veestapels hard op weg zijn tbc-vrij te worden, hadden grotere deelneming, vooral van de jongere dieren, voorgesteld. Deze fokvereniging is nu eenmaal één der grootste in onze provincie, ja zelfs s land, en met eendrachtige sami werking kan men heel wat bereiken. Het terrein is wel in orde. daar Alphen. Het verloop der keuringen had iets vlotter gekund. De belangstelling had groter kunnen zijn. ~ij de blaarkoppen verscheen één oudere stier, Marcel van Schultinga, J. W. A. v. Niekerk, in de ring. Fraai gelijnde, diepe stier met adel. die alles iets breder mocht zijn. Hij behaalde een eerste prijs en het reserve-kampioen schap. De 1%-jarige Hans van C. van Zwieten kreeg ook een eerste prijs en werd kam pioen. Deze sterke stier bezit een fraai stierentype met extra onderdanen; twee werd Arnold van W. Breedijk, typische stier met matig sterke benen. Tweede prijs voor Karei van M v. d. Akker; derde prijzen Jos van J. W. A. v. Nie kerk en Leo van M. van Gaaten. De oudste melkkoeien vormden een beste klasse. la Wilhelmina 2, van A. F. de Wit. Zeldzaam ruime en sterke koe met even wel iets te weinig uierkwaliteit; lb Alida C. v. Zwieten. Fraai gelijnde ty pische koe van het gewenste soort. Uier met voldoende beadering, doch iets on regelmatig; lc Adrie 3. van Jac. Rij laarsdam. typische melkkoe. Tweede prijzen voor Liesje 10, van Van Zwie ten; Wanda 2, van A. F. de Wit. Derde prijzen Liesje 12 van C. van Zwieten. Armgard 3 van A. F. de Wit en Liesje 14 an Van Zwieten. De 4-jarige koeien vormden eveneens ;n goede rubriek, la Jopie 15 van C. v. Zwieten. Typische diepe koe, iets frau derend in de benen; lb Ada van J. Rij laarsdam. soortige, melkrijke koe; lc Liesje 15 van C. van Zwieten. Fraai ge lijnde koe, iets minder behangen. Twee de prijzen: Alida van J. Rijlaarsdam, Hennie 2 van C. Voets. Derde prijzen Marie van M. van Gaa ien en Pieterdiena van S. C. Rijlaars- De productieklasse was zeer gering in aantal. Eerste prijs en tevens kampioene Sientje 4 en Jac. dam, melkrijke koe met zeer goede uiers, doch het geheel iets rank. Bij de drachtige koeien kreeg Martina van C. Voets een eerste prijs. Melkschotten De melkschotten vormden een gewone klasse met typisch kopnummer. Leentje dochter van Gustaaf, en tevens kam pioene. Diepe, soortige schot, die iets vaster mocht zijn, en met matig edele Tweede prijs Sonja van A. F. de Wit. Derde prijzen Hennie van W. C. v. d. Vis, Adrie 6. van Jac. Rijlaarsdam en Annelies 2 van C. Voets. De melkkoeien vormden een goede rubriek met buitengewoon kopnummer: la Truus 6, van J. Rijlaarsdam, zeer goede vaars met fraaie bovenbouw en goede uier; lb Leentje 30 van C. van Zwieten. typische vaars met beste uier. Volle zuster van de kampioene. Beide vaarzen zijn dochters van Gustaaf; lc van D. Binnendijk, ook een Gus- taafdochter, typisch iets hellend; ld 7, van Rijlaarsdam, ook een Gus- taafdochter. Fraai gelijnd, iets ondiep. Tweede prijzen: Alida 36 van C. van Zwieten; Dora 6 van S. C. Rijlaarsdam; Bente 2 van D. Binnendijk. Derde prijzen voor Jannie 3 van C. Voets; Hilda 4, dezelfde; Gretha, dezelf- i Aaf 5 van Joh. den Hertog. Op één dier na alle dochters van Gustaaf. Een mooi succes dus voor deze bekende stier van „Vita Nova". De pinkenklassen waren behoorlijk, zonder nu direct best te zijn. Eerste prij- i: Mirza 2 van J. van Dorp; Cathrien i Jac. Rijlaarsdam en Teuntje van R. Verseput. Tweede prijzen; Adrie 8, van Jac. Rijlaarsdam; Albertina, van W. C. v. d. Vis en Tini van D. Binnendijk. H. Voorbij. Derde prijzen Mina 7 dezelfde; Joukje 15 van dezelfde en Akke 2 van H. Vergeer. Bij de vierjarige koeien was één knap pe koe en wel Sibrigje 2, van H. Voorbij; deze koe werd tevens kampioene. Sterk en evenredig gebouwde, doch o.l. iets te weinig melkrijke koe. Tweede prijs voor Corrie, van H. Leeuwen. Derde prijzen: Dekker 17, H. S. Kroft; Marie 9, van H. van Leeu wen. en Dora 21. van W. C. v. d. Vis. Bij de melkschotten werd geen eerste prijs toegekend; tweede prijs voor Chris tina 2, van H. Vergeer; derde prijs voor Errona 13, van J. Verduin. Bij de melkvaarzen werd eveneens geen eerste prijs toegekend. Tweede prijs; Adrie 2, van J. Verduin. Derde prijs: Klazina. van W. C. v. d. Vis. Van de pinken noteerden we twee goede dieren met toekomst: la Corrie 10, H. Vergeer; lb Dina 14, van H. Voor bij. Bij de groepen pinken werd een knap drietal dochters van Louwers, van H. S. Kroft, eerste. Jac. Boere werd met een groepje Aal tjes Adema dochters tweede, en dezelfde met een groep Luctor 2 dochters derde. Deze dieren waren zeer matig van bouw i slecht getoiletteerd. Van de koekalveren kregen BB. 14. an H. Voorbij; Trui 31, van H. v. Leeu- en; Juliana 4, van J. Verduin; Bontje 2, an H. Voorbij; Betsie 17, van J. Verduin; Adrie 3, van dezelfde, eerste prijzen. Hier waren knappe dieren met toekomst. Bij de groepen kalveren wist de stier Louwers, van H. S. Kroft. ook hier met :n knap drietal dochters de eerste prijs behalen. Bij de bedrijfsgroepen kwam H. Voor bij met een achttal dieren gemakkelijk aan de kop. Stuk voor stuk goede, typi sche dieren, doch sommige met vrij sterk afwijkende uiers. J. Verduin werd twee de. Deze dieren hadden iets minder kwa- liteiv. W. C. v. d. Vis werd eervol ver meld. TER AAR Uilenpaar en woning nood Een paar maanden geleden sloegen de ambtenaren op een middag vanaf de ge meente-secretarie met verwondering een uilenpaar gade, dat geruime tijd alle hoekjes en gaatjes van de Hervormde Kerk onderzocht. Zelfs de toren werd tot vlak bij het haantje door de dieren geïn specteerd. We dachten hieraan onmiddellijk terug, toen we vernamen, dat zich een uilenpaar thans heeft het jongen op het huis van de weduwe B. aan de Kerkweg heeft genesteld. Het nest is voor de die ren alleen via de dakgoot bereikbaar. Zij maken dus nachts zo'n spektakel bij de verdeling van het levende aas, dat d- late fietser zich met verwondering af vraagt, wat er op het dak van dat huis toch wel gaande is. Het komt ons wel waarschijnlijk voor gezien de toch late broedtijd dat de dieren niet eerder woonruimte hebben kunnen vinden on zich een eigen „huis" in te richten. Ongewoon verschijnsel in insectenwereld Een groot aantal bastaardrupsen, waarschijnlijk tot de soort Emphytus cintus L. behorend, zbrgde te Langer- aar voor een ongewoon verschijnsel in de insectenwereld. Zij deden name lijk een aanval op een blank bewerkte voordeur van een woning aldaar en poogden zich, al Invretende, een schuilplaats voor de winter te ver schaffen. De oorzaak van deze aanval zal wel gelegen zijn in hel feit, dat er voor de rupsen in de omgeving geen gelegenheid was om te overwin teren in dode plantenstengels of af gestorven takken, aldus veronderstelt de Plantenzlektenkundige Dienst te Wageningen. Dienstregeling N.A.L. De dienstregeling van de N.A.L.-bussen ondergaat per 4 October een wijziging. Op lijn 3 (Ter Aar—Woerden) wordt de vol gende rit ingelast: Ter Aar, Aardam V. 8.10, Korteraar, Hoek, 8.13, Aarlanderveen, Dorpstraat A. 8.20. Op lijn 2/4 van Ter Aar cn Aarlanderveen naar Alphen en terug wordt de volgende wijziging inge voerd: Ter Aar, Aardam V. 8.10, Aarlan derveen, Dorpstraat A. 8.20; Aarlander veen, Dorpsstraat V. 8.20, Gouwsluis 8.27, Alphen, station 8.31, Alphen, Wilhelmina- laan A. 8.35. De rit, die om 8.15 uur van Ter Aar naar Alphen wordt gereden, komt te vervallen en wordt als bovenstaand uitgevoerd. Groepen Bij de groepklasse pinken van één vader (drietal) kreeg het soortige trio, dochters van Maurits van J. van Dorp rste prijs; tweede prijs dochters van Marcel van Schultinga, van Van Niekerk; derde prijs groep van Tjeerd van M. De kuiskalveren waren heel gewoon. Goede kalveren waren Stientje 9 van J. Rijlaarsdam (IA), Rie 3. van D. Binnen dijk dB) en Rikkie 13 (1H) van S. C. Rijlaarsdam. Bij de groepen vijftallen, oudere die ren, afstammende van één vader, was prima koppel koeien, dochters van Concurrent, van C. van Zwieten eerste; typische dieren met behoorlijke goede 2 werd een groep magere vaarzen, van Joh. den Hertog. Deze dieren waren van goed soort, dochters van Gustaaf. Bij de bedrijfsgroepen kwam Van Zwieten met een best zevental melk gevende dieren in het veld. Beste, typi sche dieren; lb werd J. Rijlaarsdam met i goed 5-tal uniforme dieren; 2 A. F. de Wit, voldoende uniform en meren deels zware dieren. Zwartbonten was slechts één oudere stier en wel Louwers van H. S. Kroft. Deze stier stond - thans goed voor en maakte een goede indruk, werd tevens tot kampioen uitge roepen. Bij de kalfstiertjes waren twee knappe dieren, en wel 2a Aaltjes Diamant, van H. Voorbij, en Jan van H. J. Binnendijk. Derde prijzen voor Adriaan en Bertus Adema, beide van J. Verduin. Bij de behoorlijk goede groep oudere koelen werd la en tevens reserve-kam pioene Afke van L. van H. Voorbij, ge lijnde typische koe, achterstel iets smal; lb Janna 4, en H. van Leeuwen, goede melkrijke koe; lc Hinke 35 van dezelfde, ruime koe die iets meer gesloten kan zijn. Muzikale gebeurtenis van de eerste rang Van 2 tot 11 October wordt in ons land een zogenaamde Deense week ge houden, onder auspiciën van ,.Det Danske Selskab". Dit is, zo vertelde gis teravond mevrouw Kirchheimer op een bijeenkomst met de pers in het Raadhuis, een stichting, die haar hoofdkantoor heeft te Kopenhagen en met rijkssubsidie naar verschillende landen mensen uitzendt. Hun taak is contacten opbouwen op cultureel en sociaal gebied, tussen Dene marken en andere volkeren. Het Nede; landse kantoor, waarvan mevrouw Kirch heimer, echtgenote van de kantonrechter alhier, reeds zes jaar hoofd is, is vestigd te Amsterdam. Men heeft een depót van films, ziek, er is een bibliotheek; men belast zich met organisatie van studiereizen en uitwisselingen. In de Deense week worden er tentoon stellingen gehouden, muziekuitvoeringen gegeven, enzovoort. Er is in ons blad reeds op geattendeerd en ook verder zal hier stellig aandacht aan worden ge schonken. Voor Alphen is wel bijzonder van be lang dat, zoals we gemeld hebben, het Unge Akademikeres Kor hier zal zingen. danken aan de bemoeienis van Kirchheimer en een eer, als bedenkt, dat dit koor slechts vier maal op zal treden, namelijk te Wage ningen (7 October), Utrecht (8 October), Alphen (9 October, 8 uur in de Juliana- kerk) en Helmond (gedurende het week einde 1012 October). Het Unge Akademikeres Kor is een van de beste amateur-koren in Denemarken. Het telt ongeveer 55 leden, mannelijke vrouwelijke studenten aan de univer siteit en hogescholen te Kopenhagen; dirigent is de organist Svend G. Asmussen. Het werd opgericht in 1944 en maakte i 1949 zijn officiële debuut in het Deense muziekleven, waar het zeer hartelijk werd ontvangen. Zijn concerten ii Domkerk zijn sindsdien een traditie ge worden in het Kopenhaagse muziekleven. Het plaatselijk comité, dat deze avond voorbereidt, bestaat uit: wethouder A. J. Dekker, voorzitter; mevrouw Kirch heimer, mevrouw Herbig en mevrouw Kuiper voor de vrouwenverenigingen; de heren W. Goedhart, B. Lemkes, mr C. M. Loef, W. Plomp, mr R. H. Samsom. drs A. J. Scherp, dokter P. Stehouwer, R. J. W. Vermeulen en Ch. Bannier. Het koor zal op het raadhuis worden ontvangen. Proefvaart schip van Boot Het motorschip Dependent, dat ge bouwd is door scheepsbouwwerf De Vooruitgang van D. en Joh. Boot N.V. te Alphen aan den Rijn, heeft met goed gevolg proefgevaren op de Nieuwe Wa terweg Dit schip is van het gladdek type met bak en kampagne. Het is 50 m lang, 8,40 meter breed en 3,50 meter diep. De voortstuwing geschiedt door een 395 pk Industrie direct omkeerbare Diesel motor van de motorenfabriek De In dustrie te Alphen aan den Rijn. De op dracht tot de bouw werd gegeven door kapitein G. Bryder te Kampen. Dokter Van Wermeskerken legt praktijk neer Naar wjj vernemen hoopt dokter W. Wermeskerken tegen 1 Januari zijn praktijk als arts te Alphen aan den Rijn eer te leggen. Deze functie heeft dokter Wermeskerke gedurende 42 jaren al hier vervuld. Zijn praktijk is met ingang 1 October overgenomen door dokter J. H. Veenendaal, die sedert enkele jaren dokter Van Wermeskerken heeft geassis teerd. Tot 1 Januari blijft dokter Van Wermeskerken in zijn praktijk werk- daarna zal hij slechts een contro lerende functie in deze gemeente vervul- n bjj diverse bedrijven. Dokter Van Wermeskerken heeft ln deze gemeente de oudste praktijk. Velen zullen straks node afscheid van hem ne- Er is een comité voor het officiële afscheid gevormd. Botsing auto motor Gistermorgen omstreeks half negen vond op de Steekterweg, ter hoogte van het Goudse Rijpad een botsing plaats tussen een personenauto, bestuurd door de heer W. C. v. d. V. te Alphen en een motor met zijspan van de Wegenwacht, bestuurd door de Alphenaar N. de H. De personenauto reed in de richting Alphen en de motor in tegenovergestelde richting, toen op genoemd punt de be stuurder van de auto plotseling van rechts naar links zwenkte Hierdoor sneed hij de rijrichting van de motor af. Het zijspanwagentje kwam tegen de rechterkant van de auto en daarna op, zijn kop terecht. Hierbij werd de motor, ernstig en de auto minder ernstig be-, schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Raadsvergadering Raad van Hillegom Nieuwe lulianaschool met dertien klassen De nieuwe gemeenteraad van Hillegom bleek nog niet over de ervaring te beschikken om een agenda, die niet veel belangrijke punten te zien gaf, snel af te werken. Hij had dan ook ruim drie uur nodig om de zaken af te doen, toen hij gisteravond bijeen kwam. Bij de ingekomen stukken had de heei Keijzer (Pv.d.A) een verzoek van de Bond van Ouden van Degen niet aange troffen. Hij verzocht daarover ingelicht te worden. De voorzitter deelde mede, dat dit nog in behandeling is, en zegde een en ander in de volgende vergadering te bespreken. De vergoedingen aan de schoolbesturen over 1951 werden z.h.s. vastgesteld. Het bestuur van de Julianaschool vei- zocht om medewerking voor de bouw van een nieuwe 13-klassige school. De heer Stokman (KVP) hoopte, dat een 13-klas sige school verantwoord is en informeer de bestemming, die aan de oude school zal worden gegeven. De voorzitter antwoordde, dat dit ook voor B en W. een moeilijke aangelegenheid is. Over de bestemming is nog niets bekend en dit is geen gemakkelijke opgave ivrage van het schoolbestuur overschrijdt niet de normale eisen, zodat dus medewerking dient te worden ver leend. De heer Van Egmond (Prot. Chr vroe£ zich af. waarom geen gymnastiek lokaal wordt aangevraagd. Er worden nu drie scholen gebouwd en geen ervan heeft gymnastieklokaal gevraagd, ondanks het tekort. Weth. Van Dam merkte op, dat reeds enige jaren geleden medewer king is gevraagd en door de raad toege zegd. besloot de raad vervolgens tot het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van drie banken voor de Chr. Hogere Burgerschool. Het voorstel tot instelling van een commissie van toe zicht op de gemeentelijke avondnijver heidsschool ontlokte dg heer Keijzer (P.v.d.Ade vraag, waarom deze com missie niet eerder is ingesteld De voor zitter antwoordde hierop, dat door uit vallen van aangezochte personen de in stelling enigszins is vertraagd. Met alge- stemmen werden daarna de heren d Boer, K A Kalkers, J Degenaars, H W Piket en C G F de Jong in de com- issie benoemd. Leraren De heer v. Lierop (KVP) informeerde bij de benoeming van leraren voor ondnyverheidsschool, waarom plaatsgenoot-sollicitant niet op de v dracht werd geplaatst. De voorzitter dat de jeugdige leeftijd van sollicitant als ;n bezwaar werd gevoeld, temeer daar ït een plaatsgenoot betreft. De heer Degenaars (P.v.d.A.) vroeg aarom de directeur der school dit jaar geen vaste aanstelling krijgt. Hij miste verder op de voordracht de leraren Metz- d. Rotte en vroeg om ophelde ring. De voorzitter zette uiteen, dat in het voorgaande jaar de verhouding in het lerarencorps niet geweest is, zoals het moet. Van enkel? kanten zyn er bezwaren bij B. en W. geko men; daarom kon met de samenstel ling, zoals die tot op heden was, niet verder worden gegaan. Het leek B. en W. wenselijk om met zoveel mo gelijk nieuwe leerkrachten te begin nen. Hierin zat meteen een antwoord op de eerste vraag. B. en IV. willen, alvorens een vaste aanstelling te ver lenen, eerst zien of alles nu beter zal gaan. De heer V. d. Rotte, die zelf niet her benoemd wilde worden, was niet bevoegd. Nu zich een bevoegd leraar heeft aange meld, had hij toch niet benoemd mogen worden De heer Degenaars wilde de heer V. a. Rotte toch hulde brengen voor hetgeen deze in de 29 jaar, dat hij de tekenschool leidde, heeft gedaan, in het bijzonder voor de bouwvakarbeiders in de gemeente. De voorzitter sloot zich hierbij aan. Vervolgens werd de heer F. Belle her benoemd als directeur, de heren J L M Butöt en A Langius werden herbenoemo als leraar, terwijl benoemd werden de heren W. Kuil, F E R Lange, J Trouwee en P van Dijk. Een gevaar De vaststelling van een verordening, gelende de werkkring var van bijstand, leverde veel stof tot praten. De heer Imthorn (Prot. Chr.) merkte hierbij op. dat de werkwijze wel even anders zal zijn dan in de verordening wordt geregeld, gezien zijn eerste erva ring met de commissie van openbare wer ken De heer Bakker had critiek op het rtikel, waarin B. en W. de mogelijkheid hebben de raad te verplichten tot het ianbrengen van wijzigingen in de sai stelling van de commissies. De voorzitter wees er op, dat de missies niet méér bijstand mogen lenen dan B. en W. willen. Hierover om stond een zeer lange discussie, waaruit bleek, dat de meeste raadsleden in deze bepaling een gevaar zien. De voorzitter zette duidelijk uiteen, dai de bevoegdheid van instelling van com missies bij B. en W ligt, maar vooral oe heer Bakker bleek bang te zijn, dat b en W. gebruik zullen maken van hun bevoegdheid om commissieleden tussen tijds te ontslaan. De verordening wero met enkele kleine wijzigingen ten slotte tóch z.hs. vastgesteld. Bij een voorstel tot aanbrengen van straatverlichting in de Molenbuurt vroeg de heer Bakker aandacht voor de keerssituatie m de Hoofdstraat. De i zitter meende hierop nu niet te mi ingaan, maar zegde toe hierover binnen kort eens in een vergadering met gesloten deuren te zullen praten. In verband met het aftreden van di heer Imthorn uit de adviescommissu Woonruimtewet werd benoemd de hee: J. Valkenburg. De overige leden van dezi commissie werden herbenoemd De verpachting van een stukje gronC bracht de raad op het woonruimtevraag- stuk. De heer Imthorn vroeg te trachten op zo kort mogelijke termijn een zo groot mogelijk aantal woningen te bouwen. De voorzitter deelde mede, dat alles wordt gedaan om meer bouwvolume te krijgen Hillegom gaat nog steeds dieper de pu. in met hef aantal woningzoekenden. De belangen van de gemeente zullen in Den Haag worden bepleit, aan de hand var cijfers, die nu worden verzameld. Op een desbetreffende vraag van d< heer Van Lierop zeide de voorzitter hei interview van de directeur van openbare werken, aan een bepaald blad toegestaan, niet juist te vinden, daar hij de toestand met betrekking tot de woningbouw zo rooskleurig ziet. Na het aanbieden van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen en het besluit va raad tot lidmaatschap van de Eigen Ver voerders Organisatie sloot de voorzitter de vergadering. LE1MÜIDEN Inenting Morgen wordt een begin gemaakt de inenting van kinderen beneden de jaar tegen diphterie, kinkhoest tetanus. Het zou verheugend zijn, als alle kinderen werden ingeënt. Naamloos met loos meisje Eergisteravond en gisteravond heeft de naamloze toneelclub in de grote zaal Sneebóer 't blijspel „Daar was laatst meisje loos" van Hans Nesna opge voerd. Dit ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van de club. De aanwezi gen hebben van het blijspel genoten. Het Jan de Rijk weer, in de rol van Daantje, de matroos, die het best speel de. De regie was bij de heer W. Top in De eerstvolgende raadsvergadering is I goede handen. Tussen de bedrijven door vastgesteld op Woensdag 14 October, [gaven enkele leden van de „Difra' avonds 7.31 Geslaagd Voor het doctoraal t de rechten slaagde on: heer C. A. Bos Jr. Amsterdam imitatie en conférence. De burgemeester, de heer J. A. Bak huizen, vertolkte aller gevoelens, toen hij aan het slot van de avond de toneel club feliciteerde met het jubileum en de spelers dankte voor het goede speL Alphen aan den Rijn Bij het verrichten van graafwerkzaam heden) te Alphen aan den Rijn, in de zo genaamde maagdelijke grond achter de bestaande gebouwen van de Martha-atich- ting. stuitte men op beenderen. De bouw kundige van de stichting, tevens adjunct directeur, de heer A. Hoekstra, had de goede gedachte, de voorzitter van de Historische Vereniging voor Alphen en omstreken, de heer A. J. Dekker, hier van in kennis te stellen. Deze zond de ex pert van de vereniging, de heer K. Dek ker, er op af. De beenderen kunnen van een koe of een paard zijn, dacht deze, maar hij achtte het raadzaam, dr H. Brun- sting. conservator van het rijksmuseum an oudheden te Leiden, te waarschuwen. Dr Brunsting is gisteren naar Alphen ABBENES Geslaagd Onze plaatsgenote, mej. G. i gegaan in gezelschap van de heer G- Kortenhout van der Sluys, assistent aan het museum voor geologie te Lei den- Zij kwamen tot de conclusie, dat het hier een volkomen gaaf skelet be trof van een oeros. Het skelet wordt vandaag verder uitgegraven en naar het geologisch museum overgebracht. Vrij zeldzaam Dr Brunsting deelde ons mede, dat het skelet dat van een jonge oeros is. Het is op een diepte van anderhalve meter ge vonden in een oude Rijnbedding. De laat ste jaren was men reeds van deze oude bedding op de hoogte. Het skelet dateert vermoedelijk uit het begin van onze jaartelling. De oeros bleek ter plaatse te zijn omgekomen. Oerossen kwamen in het begin van onze jaartelling algemeen in ons land voor. De Romeinen jaagden er op om de huiden machtig te worden. Enkele eeuwen na Christus zyn de oerossen uitgestorven. De vondst mag vrij zeldzaam worden genoemd. Het skelet is het tweede of der de g a v e exemplaar in ons land. Dr Brun sting loofde de goede medewerking in Alphen. Bovendien is opnieuw het belang gebleken van het melden van dergelijke vondsten aan verenigingen als die te Al- BENTHUIZEN Landarbeldersbond De afdeling Benthuizen van de Ned. Chr. Landarbeidersbond houdt Vrijdag 2 October des avonds om 7.30 uur in de zaal van A. van Staalduinen, een leden vergadering. Naast de huishoudelijke agenda zullen enkele actuele onderwer pen worden besproken, waarbij een hoofdbestuurder als inleider zal op treden. Garage en reparatie-inrichting Ter gemeentesecretarie ligt ter inzage een verzoek van de fa P. en A. Vermeu len. Dorpsstraat 125a om vergunning KOUDEKERK AAN DEN RUN met 2 electromotoren, alsmede een ver- Nieuwe penningmeesteresse Martha zoek van fa C. van den Dool tot oprich- De Herv. meisjesvereniging koos in de ting van een reparatie-inrichting voor plaats van mej. G. van Stuivenberg. die motorvoertuigen, landbouwwagens en binnenkort in het huwelijk hoopt te tre- landbouwwerktuigen en carrosserie-1 den. tot penningmeesteresse. mej. R. bouw. Boer. HAZERSWOUDE Schrift en Historie .Schrift en Historie" vergadert mor genavond half 8 in de school. Onderwerp; Vrije loonvorming, huurverhoging en compensatie en: de belastingvoorstellen. Lisse Gisteravond hield in De Witte Zwaan de afdeling Zuid-Holland van de Chr. emigratie-centrale een voorlichtingsavond. Mr. H. H. C. Vos, burgemeester van Woerden, die de leiding van de avond had, zette het doel van de bij eenkomst uiteen. Allereerst werd een bestuur gevormd voor de afdeling bloembollenstreek. De gemeenten van de streek zijn daar in vertegenwoordigd, terwijl er rekening is gehouden met kerkelijke schakeringen. De bedoeling is in iedere gemeente een contactadrs te vestigen, waar te allen tijde inlichtingen ingewonnen kunnen worden. Een der sprekers vrui de avond was ds Plomp uit Leiden, die een eau hield over zijn reis naar Australië. Op gezellige wijze gaf spr. een overzicht van zijn ervaringen. Dit land, dat tot 1870 strafkolonie was, maar zich snel boven dit peil uitwerkte, voelt veel voor goede sociale verzorging. Echter is alle ondervijs er openbaar. Het ontbreken Christelijk gericht onderwijs achtte een punt van overweging vooi Christen-oudere. Ook het slappe kerke lijk leven. De bedoeling van de Australiëns is het aantal Inwoners (844 millioen op eer pervlakte zogroot als Europa!) op 'te oeren tot 25 millioen. De levensstan daard is er goed, inkomsten en uitgaven :ijn er zó, dat men behoorlijk sparen kan Maar het valt niet mee om zelfstandig te worden. Dit gaat veel gemakkelijker in Canada. Nederlanders zyn er echter zeer hartelijk welkom. Ds Plomp legde er nog eens de nadruk op, dat het voor de emigranten naar Australië en Canada noodzakelijk is be hoorlijk Engels te leren. Voor de pauze werd een film vertoond over Canada, De heer Abma, die Canada heeft bezocht, gaf zijn reisindrukken weer. Geweldig, vond spr., zowel wat de mogelijkheden als wat de moeilijkheden betreft. Dat laatste wordt wel eens onderschat. De doorzetters winnen echter, mits zij goed zijn voorbereid. Ook hier weer: Engels leren spreken! En dan: zich door de betrokken instanties in Canada laten voorlichten enernaar handelen. Ook niet lukraak emigreren, maar met een bepaald doel voor ogen. Spr legde er de nadruk op, dat dit doel óók en vooral ideëel moet zijn, serieus te leven naar de beginselen, die men in Holland huldigde. een interessante film over Australië werd deze uitnemend geslaagde avond door burgemeester Vos met een woord van dank gesloten. Vergadering Hervormde schoolvereniging De Hervormde schoolvereniging heeft op de vergadering van gisteravond ge sproken over het bestuursvoorstel tot wijziging van de statuten. Het bestuur had twee voorstellen ingediend. Het eer ste hield in: over te gaan tot verruiming de toelating van leden van andere kerken tot de schoolvereniging en dien tengevolge ook leden van andere Kerken in het bestuur zitting te doen nemen. Het tweede wilde de huidige toestand gehandhaafd zien. Er werd na de opening van de verga dering zeer uitvoerig van gedachten ge- )ld over deze voorstellen. Tenslptte ging men tot stemming over. Zeventien leden bleken voor het tweede voorstel te zijn. vijftien voor het eerste, terwijl twintig leden blanco stemden. De be stuursvoorstellen vonden dus geen meer- NOORDWUK Voetbalvereniging Noordwjjk Gisteravond werd in Casino de jaar lijkse propaganda-avond gehouden van de voetbalvereniging „Noordwijk". De voorzitter dr J. van Nes zei met veel genoegen deze vergadering te openen Spr. heette het voltallige gemeentebe stuur speciaal welkom, en hoopte dat alle aanwezigen een prettige avond zou den hebben. Vervolgens was het woord aan „de Noordwijkse spelers" die de stampvolle zaal op uitstekende wijze hebben beziggehouden. Een geanimeer de verloting sloot de geslaagde avond. VOORSCHOTEL Jubilaris bij de Paters Zaterdag 3 October» zal pater Maximi- lianus zijn 50-jarig kloosterjubileum vie ren in „Huize Beresteyn". De jubilaris werd geboren In het dorp Moerdijk in 1884 en tot priester gewijd op 23 Dec. 1911. Hij is de oudste van de paters die op Beresteyn woonachtig zijn. Beresteyn Dezer dagen is voor het nieuwe se minarie van de paters Capucijnen in Oos terhout de eerste steen gelegd. De paters hopen het nieuwe seminarie najaar 1954 te betrekken. derheid. Het bestuur zal nu trachten tot een andere oplossing te komen. Men is wel van oordeel, dat er verandering moet komen, maar men weet nog niet op welke wijze men die zal aanbrengen. Pastoriebouw voor Geref. Gemeente Wij vernemen, dat gisteravond door de Geref. Gemeente is besloten over te gaan tot de bouw van de pastorie op het terrein naast de kerk in de Tulpen- t. De nieuwe pastor zal dus een nieuwe pastorie kunnen betrekken. Afscheid ds K. de Gier Hedenavond zal ds K. de Gier in het kerkgebouw aan de Tulpenstraat afscheid nemen van de Geref. Gemeente. De dienst begint om half acht. Jaarvergadering Chr. Geref. mannen In de Vrijdagavond te houden jaarver gadering van de Chr. Geref. mannenver- eniging hoopt ds H. W. Eerland een refe raat te houden over het onderwerp „De Satan en zijn rijk". De jaarvergadering wordt gehouden in de vergaderzaal van de Chr. Geref. kerk. Beroepen De Geref. Gemeente heeft een berop uitgebracht op ds M. Blok uit Rotter dam-C. Drs A. F. G. Slootweg Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning is. te rekenen van 1 Januari 1953. drs A. F. G. Slootweg te Lisse, thans adjunct wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst aan de landbouwhogeschool te Wa geningen. bevorderd tot wetenschappe lijk ambtenaar. KATWIJK Wedvlucht Rhijnmonders De postduivenclub De Rhijnmonders deed met een groep oude en jonge duiven mee in een wedvlucht van Lineij. Afstand 218 km. In concours 27 dieren. Gelost werd om 11.30 uur met Oostenwind. De eerste duif werd geconstateerd om 14.38.37. Gemiddelde snelheid 1157.4 m per minuut. De uitslag is: H. Hoek L. Noort 2. W. van Rijn 3. P Varkevisser 4. 5 en 6. J. Heemskerk 7 KatwijkZandvoort 11 Het Katwijkse politie-elftal speelde in Zandvoort een competie-voetbalwedstrijd tegen de politie aldaar. De einduitslag was 11. Bij de rust had Katwijk de leiding met 10. Vijfkamp pistoolschieten In Wassenaar werd gisteren een vijf kamp pistoolschieten gehouden. Aan deze wedstrijden namen deel: de politie uit Wassenaar, het marine vliegkamp Valken burg. de marechaussee Den Haag. de ma rechaussee vliegkamp Valkenburg en de politie van Katwijk. De Katwijkse politie behaalde bij het corpsprijsschieten een derde prijs met 221 punten, en een corps pistool. De eerste en tweede prijs waren voor de marine Valkenburg en de politie Wassenaar met 230 punten. Hoofdagent Smeets behaalde een per sonele vierde prijs met 48 punten. KATW11K AAN DEN RUN Onder de kap gekomen De nieuw te bouwen Hervormde school in het nieuwe Molenblok begint op te schieten. Gisteren werd de vlag gehesen, waarmee het gebouw een kap heeft ge kregen. Daar nu sDoedig overgegaan zal worden tot het dichten van de kap. is orecies voor het beginnen van de natte herfstdagen de binnenbouw tegen het vocht beschermd. Twee jubilea Bil de firma Ponsioen en zoon, tech nisch installatiebureau zal Zaterdag een tweetal jubilea worden gevierd. Het ziin het 40-jarig jubileum van de heer J H. v. Frankfoort. chef-monteur, afd. cen trale verwarming en he» 25-jarig jubi leum van de heer H G M. v Leeuwen, electrlciën. De heer v Frankfoort woont T.elfestraat 11. de heer v. Leeuwen Hooftstraat 260. KATWIJK AAN 7EE Zending in Nieuw Guinea Tn het Jeuedhuis snrak voor de C-I.MV. afdelinr „Oric" ds Slump uit Oegstgeest. Sor.. die lange jaren als zendeling in Nieuw Guinea heeft gearbeid, vertelde het werk der zending in dat verre Aanbesteding baggerwerk Gisteren heeft de aanbestedine plaats gehad van het uitbaggeren en maken van oeververdedigingen langs het uitwate ringskanaal tussen het nieuwe gemaal er. de buitensluis van het hooeheemraad- schaD Rijnland. Hoogste inschrijver was de firma T. Bakker te Rotterdam met 000. laagste de firma C. de Groot te Amersfoort met f 488 000. Hoog en laag water Donderdag 1 October: hoog water 9.49 n 22 29. laag water 5 06 en 1737. VALKENBURG f Schaakclub opgericht Ook bi ons dorp komen er steeds meer. die de schaakkunst proberen machtig te worden. Teneinde hier leiding aan te geven is er een schaakclub opgericht, waarvan het voorlopige bestuur gevormd wordt door de heren: M v. d. Mei1, L. Noort en C. de Vries. De speelavond heeft vastgesteld op Donderdag, te begin- 1 October ten huize van L. Noort, Marktveld. Opbrengst collect® Gistermiddag werd er een huis-aan- huls collecte gehouden voor de arbeid onder blinden Ditmaal kon slechts een bedrag van f 27.53 bijeengebracht wor- wat echter niet te verwonderen is, omdat er in de laatste dagen zo vaak en beroep wordt gedaan op de offerzin an de bevolking. Toch is er goed gespaard Bjj de rijkspostspaarbank is in de af gelopen maand een bedrag ingelegd van f 4016.86, terwijl de som van f 845.15 werd terugbetaald. Woningnood rond Leiden Het uitbreidingsplan en de bezwaarschriften daartegen zyn onlangs door de Oegstgeester raad behandeld, een beter moment om een overzicht te geven van de woningbouwsituatie in deze gemeente kan men zich dus moeilijk denken. De gemeente-secretaris, de heer J. de Visser, heeft ons voorzien van de nodige gegevens. Het bouwvolume voor de jaren 1951 tot en met 1953 heeft 127 bedragen. Toekomstmuziek In de rij van gemeenten rond Leiden neemt Oegstgeest op woningbouwgebied een bijzondere plaats in. omdat deze meente bijzonder gewild is als rustige bijzonder mooie woonplaats. Het ligt dus voor de hand, dat de hui- zenvoorraad hier sneller aangroeit dan elders, waar alleen de bevolkingsaanw moet worden opgevangen. Bovendien komen hier slechts weinig bedrijven voor met een zich uitbreidende perso neelsbezetting, zodat de bevolkingsaan was niet zo honkvast hoeft te zijn als in gemeenten, waar dit wel het geval is. Inderdaad tonen de cijfers aan, dat de groei van Oegstgeest na de oorlog bij zonder snel in zijn werk is gegaan Be droeg het aantal woningen op 1 Mei 1945 2044 stuks, aan het eind van dit jaar zul len het er 2534 zijn, een vermeerdering net 490 stuks, dat is ongeveer 25 pro- cent van het aantal van 1945. De verdeling in type van deze wonin gen toont interessante aspecten. Van de 490 huizen zijn er 260 met rijksfinancie ring gebouwd, 28 kwamen met herbouw- financiering tot stand. 85 stuks zijn wo ningwet-, dus arbeiderswoningen, en niet minder dan 117 zijn gebouwd ln de zo genaamde vrije sector. Vooral dat laatste geval toont duidelijk in. dat mensen met enig kapitaal dat geld niet op de bank hebben laten staan, doch er liever een (duur) huls voor lie ten neerzetten, dan lange tijd zonder dak boven het hoofd rond te lopen. En bo vendien bewijst het de grote animo, die er bestaat, om zich in Oegstgeest te ves tigen. Van de 85 woningwetwoningen zijn er 33 nog in aanbouw in de Indische buurt. De eerste hiervan kunnen ln November worden betrokken. Op het ogenblik zijn 14 middenstands- woningen in aanbouw. Voorts zullen op 22 October 52 woningwetwoningen in Buitenlust worden aanbesteed. Daarmee is het bouwcontingent voor dit jaar uit geput. Bil die 52 stuks bevinden zich 25 uit een extra contingent voor de Marine. Bij de behandeling van het uitbrei dingsplan is niet duidelijk naar voren ge komen, dat ook Oegstgeest de geest van de tijd verstaat, en dus flatbouw heeft geprojecteerd in dit plan Nu de Laan van Alkemade en de Hofdijck worden doorgetrokken, is het interessant te mel den, dat tussen de ten Noorden van de Hofdijck geprojecteerde twee scholen een flatgebouw- zal verrijzen in vier woonlagen, bedoeld voor middenstanders. Er is reeds vergunning verleend voor de bouw van een Montessorischool, en over enkele maanden kan ook vergun ning worden verleend voor de bijzondere sohool aan de Hofdijck. Volgen we de brede groenstrook ten Noorden van de Hofdijck verder de kant uit van de Wyttenbachweg, dan treffen we daar nog drie flatgebouwen aan. Voorts zyn nog 4 flatgebouwen gepro jecteerd in het groene deel van het uit breidingsplan. bii de waterpartij, die straks deze terreinen zal afwateren op het Oegstgeester kanaal. Dat de gemeente ver vooruit ziet Wijkt wel uit het feit. dat in het hele plan in hoofdzaak ruimte ls .voor 2200 wonin gen! De bevolking, van 1 Mei 1945 tot 1 Mei 1953 vermeerderd van 10.406 tot 11.650 zielen, zal dus een nog heel wat grotere stijging te zien kunnen geven, voor Oegstgeest aan een nieuw uitbreidings plan toe is. Een belangrijk punt bij dit plan ls ten slotte nog, dat de bouw van arbeiders woningen voortaan zal geschieden ach ter het oude dorp. Dat de kleine 300 wo ningzoekenden spoedig de realisering van dit schoons mogen aanschouwen! Brand spoedig bedwongen Door nog onopgehelderde oorzaak brak vanmiddag omstreeks twaalf uur brand uit in een perceel aan de Rhjjngeeeter- straatweg. Krachtdadig optreden van de Leid-se en Oegstgeester brandweren be hoedden het huis voor afbranden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3