Amerikaanse spion Oatis voor rode rechters sprak Woordelijk volgens het protocol hij zijn „bekentenis" uit Nachtelijke aanval op IJmuiden werd afgeslagen Op de hele wereld ongeveer 80 millioen auto's Ook in Japan ontluikt een Chr. sociale actie NCRV en Wereldomroep maken expeditie langs de Rijn 953 NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 29 SEPTEMBER 1953 ld ij vit kt - „VOELT U ZICH SCHULDIG?" 5? V) (door William Oatis van A.P.) OP MAANDAG 2 JULI 1951 stond ik dan te Praag voor mijn rechters om te bekennen dat ik gespionneerd had voor de Amerikaanse ambassade. Ik herhaal het: ik was geen spion. Ik was een verslaggever van Associated Press en de drie mannen, die met mij in de bank der beschuldigden stonden, Svoboda, Moydinck en Muntz, waren mijn Tsjechische employé's. Ik zeide niet wat ik gezegd zou hebben voor een rechtbank in mijn eigen land, waar ik er met geheel mijn hart naar zou hebben gestreefd, de waarheid, en niets dan de waarheid te zeggen. Ik sprak, zoals de communistische politie wilde dat ik «prak in hoofdzaak en soms woordelijk volgens het ge schrift, dat zij voor mij had opgesteld en met mij had gerepeteerd. Een geschrift, dat zij „protocol" noemde en dat was klaargemaakt gedurende de 70 dagen, waarop ik werd verhoord. Het bestond uit vragen, welke de rechtbank en de openbare aanklager mij moesten stellen en uit antwoorden, welke ik hun moest geven. jaar studie aldaar uit de dienst was ont slagen. Ik deelde voorts mede. dat de militaire attaché van de Verenigde Sta te Praag, lt.-kol. George L. Atwood. daar oOk was geweest toen ik er was. it wij elkaar niet hadden ont moet. Voorts verklaarde ik te Praag kennis gemaakt te hebben met hem en zijn „spionnagebijeenkomsten". (In werkelijkheid sprak ik over ge legenheden. waarbij ik naar hem toe gegaan om nieuws op te doen of inlichtingen te krijgen, die de achter grond vormden van nieuws over mili- ire zaken in Tsjechoslowakije). Alweer een „bekentenis" Ik bekende, dat ik „spionnage- nieuws" had gekregen van mijn em ployé's, andere Tsjechen en diplo maten. Ik sprak over berichten betreffen de militaire, economische en politieke onderwerpen, welke in Tsjechoslo wakije niet waren gepubliceerd. De politie had mij aangepraat, dat dit allemaal spionnagemateriaal was. Ik deelde mede, dat de buffetbe- diende van het Alcron-hotel te Praag eens het in het Tsjechisch gevoerde gesprek voor mij had vertaald van twee chauffeurs van de regering, die het andere einde van de bar met elkaar hadden gesproken. Dit ge sprek had gelopen over de arrestatie van een functionnaris in staatsdienst. 'as een verzinsel, opgebouwd rond een korreltje waarheid. In werke lijkheid had een chauffeur de bediende iets over die functionnaris verteld. De chauffeur had echter de bar reeds ver laten voor ik binnenkwam. Ik verklaarde verder, dat ik berichten had gekregen van een- man. met name Antonin Kartotsjvil, die beweerd hart op het bureau van de premier te werken. Ik wist, dat hij een agent van de ge heime politie was. maar ik zei daar niets van. Ik speelde ln hun kaart in de hoop een korte straf te krijgen- Die middag verklaarden mijn drie employé's. dat zij mij hadden geholpen, ..onofficieel nieuws" te verzamelen. Zij verklaarden verder, dat zij een Tsjechi sche uitgewekene. Waldimir Komarek. kenden, die van tijd tot tijd clandestien zijn land terugkeerde. Deze man een spion zijn en een medeplichtige hem zou een politiebeambte hebben doodgeschoten. Ik had. zoals ik reeds vroeger verklaarde, deze Komarek nim mer ontmoet en heb daaraan gedurende het gehele proces vastgehouden. 20—2: Die morgen verschenen wij met ieren voor de Hoge Raad van het staats- gerechtshof in de Pankrac-gevangenis. welke is gelegen in het Zuidoosten Praag. Wij werden daar na het ontbijt heen gebracht uit de gevangenis, ondervraagd waren. (Waar die gevange- kwam ik pas na het proces We maakten de tocht in een groene kwe- gevangeniswagen, ieder opgesloten f °'"een hokje zonder raam. terwijl het gan- l®'getje tussen deze celletjes was opgevuld met bewakers. Andere bewakers met machinepistolen waren opgesteld op de binnenplaats, toen wij de Pankrac-gevan genis werden binnengeleid. Wc gingen door een onderaardse gang 1 vervolgens een trap op naar een rij afzonderlijke cellen- Ik wachtte in mijn cel. zenuwachtig rokend en onder be waking van een lange politieagent met :n groot pistool. Later gingen we door >n andere gang en traden door een zij- ;ur de hoge rechtszaal binnen. We moeten er voor veronderstelde mis dadigers vrij behoorlijk hebben uitge- Vóór wij naar de Pankrac gingen, n we geschoren en was onze gevan genisplunje vervangen door gewone kle- i. Ik droeg het donkerblauwe costuum met de strikdas. waarin ik op 23 April werd gearresteerd. Ik keek de rechtszagl rond om te zien f er bekende gezichten waren. Ik zag niemand van mijn vrienden en pas dit na mijn vrijlating, hoorde ik. dat i-consul Richard G. Johnson en de privé-secretaresse van de Amerikaan^- ambassade. Mary Horak, achter n'güflizaal hadden gezeten. w.o. Ik herkende twee Tsjechoslowaakse perschefs, dr Rudolf Popper van het ministerie van Voorlichting en Bedrich Rurvge van het ministerie van Buiten- landse Zaken- Zij zaten onaandoenlijk op de perstribune, waar ik ook twee 2*4s|' communistische correspondenten op merkte. die ik in de tien maanden, ge- 1 durende welke ik in Praag mijn vrijheid f 300] had genoten, had gezien een verwijfde neren: Ier van het communistische persbureau i.oso.j .Telepress" en een negermeisje, van wie ff II®-' ik niet wist. waar zij in dienst was. Zij grinnikten breeduit om mijn toe- pri- De rechtszaal was vol. boven en be- neden- Speciaal uitverkoren fabrieks hal' arbeiders en rijksambtenaren plegen voor htertj zulke processen toegangskaarten te krij- einer" gen" 'ffi Gevoelt U schuld nven Wij met ons vieren zaten, gescheiden even door onze bewakers, op een bank tegen- n ali over de balie- Ik had een koptelefoon om and«1 de gelijktijdige vertaling van alles wat >eien:| in het Tsjechisch werd gezegd te kunnen voor-; volgen. De vertalers zaten in hokjes dichtbij de balie en vlak bij mij zat een h|jJ. andere tolk om als tussenpersoon tussen I mij en de rechtbank te dienen als ik ver- nBst.: klaringen moest afleggen, KW! Thans traden de rechters binnen. j vier mannen en een vrouw, in zwarte j.J toga's en het proces begon. 147—j De ambtenaar van het openbaar minis- kj terie (openbare aanklager) Josef Urvalek K^, eveneens in het zwart las de acte van beschuldiging voor. Daarin werd angst; Associated Press een spionnagebureau 70, genoemd, dat de Verenigde Staten dien- rtMO de 'n 6611 ••ooviog tegen het vredeskamp ivan de Sovjets" en daarin werd voorts beweerd, dat alle chefs van het bureau van Associated Press te Praag sinds 1948 spionnen warén geweest. Mijn employé's f®-* en ikzelf werden in het bijzonder van -30 k ®Pionnage beschuldigd. -hs? De President van de rechtbank, i 199 Jaroslaf Novak, gelastte mij vervol - fch gens plaats te nemen in de hoefijzer. vormi2e getuigenbank. Hij verwees schnaar de acte van beschuldiging en 3ifü vroeg: „Gevoelt gij U schuldig?" „Ja", antwoordde ik. 50 Zeventig dagen van ondervraging hadden mij geleerd, dat dit het juiste loórd Zwoord was. I* De rechter had een uitvoerig docu- _0 K ment voor zich. Het was mijn ..protocol" Sch en nu kwam de eerste vraag. De ambie er naar van het O.M. verzocht mij te zeg- :sr„ ?®n wat de kleine kaart betekende, die 75—2 "oh bij het bewijsmateriaal bevond. k£| Ik deelde mede. dat het de verlofpas Was' ^ie ik 'n 1944 ha<* 8ekregen van de Japanse school van de militaire geheime 1 dienst te Fort Snelling, Minnesota. Na enkele vragen, die niet op het pro- k gramma stonden over mijn geboorte- kj plaats en zo zette ik in antwoord op u t vragen uit het protocol uiteen, da ik van Fort Snelling naar een overeenkomstige school aan de universiteit van Michigan te Ann Harbor was gegaan en na een k —34; Eli getuigen De volgende dag traden elf getuigen verhaal van de brief, die hij mij voor zijn vroegere baas, Russell Jones van United Press, had gegeven. Hierin werd Jones op de hoogte gebracht van het vermoeden, dat één van diens employé's een politiespion was- (De brief had ik, onbekend met de inhoud, aan Jones ter hand gesteld. Deze had hem verscheurd en op de grond geworpen op het Praagse studentencongres. De stukken werden later door de politie weer aan elkaar geplakt.). Bijna alle andere getuigen verklaar den. dat zij mij of mijn employé's ..on officiële inlichtingen" hadden gegeven- Toen kwamen de ambtenaren van het O M. en mijn verdediger aan het woord. Mijn verdediger betoogde, dat ik schuldig was. maar dat er verzachtende omstandigheden waren. De volgende morgen werden wij alle vier schuldig verklaard. Ik kreeg tien jaar. Svoboda 20. Woydineck 18 en Muntz 16. In een grote, zwarte, gesloten wagen werd ik naar de gevangenis te Roezien- je. acht kilometer ten Westen van Praag, gebracht. Onderweg merkte ik vlak voor ons een grote auto op, waarin éen man en een jongen zaten. Het waren kolonel Atwood en zijn zoontje. (Copyright Associated Press) Droogpompen Schouwen zou heden beginnen Polder van 9000 ha kan eind October droog zijn De werkzaamheden aan de nieuwe ringdijk bij Schelphoek op Schouwen- Duiveland zijn zo opgeschoten, dat van daag zou worden begonnen met het leeg pompen van het waterschap Schouwen Dit betekent dat. indien alles vlot ver loopt, eind October weer een oppervlak van ongeveer 9000 ha droog zal komen. Dan zal in het gehele rampgebied alleen de Vlerbannenpolder van Duiveland. groot ongeveer 2500 ha. met daarin de dorpen Ouwerkerk en Nieuwerkerk als laatste overstroomd gebied resteren. Dit gebied zal eerst kunnen worden droog gemalen na de sluiting van het laatste gat, nl. bij Ouwerkerk. Aan dit laatste karwei wordt met man en macht ge werkt. Het dljklichaam van Middelharnls- haven naar de polder Oude Stad op Goe- ree-Overflakkee ls na vijf maanden harfl werken gereed gekomen. Met het her stel van de dijk is op 25 April J.l. be gonnen. Sindsdien is 340.000 kubieke meter zand over een lengte van in totaal vier en een halve kilometer opgespoten. Begin October zal, naar wordt ver trouwd, het zandprofiel van de dijk ge reed kunnen zijn en eind van die maand de asfaltering. Een maand later zal ook de kleibekleding zijn aangebracht. De Noordzijde van het eiland kan dan vei lig worden geacht. De nieuwe dijk is zo gelegd, dat bij het Brienentgors ongeveer zestig hectare nieuw land is gewonnen. Aan de Zuidzijde van het eiland ver lopen de werkzaamheden eveneens naar Ned. militair omgekomen bij Grand Repulse Dodelijk getroffen door deksel van tank Naar eerst thans bekend wordt, is kort voor het einde van de oefening Grand Repulse in Duitsland een Nederlands militair om het leven gekomen. Tijdens het ronddraaien van een tankkoepel sloeg een stuk geschut tegen een tank deksel. De 25-jarige soldaat Th. M. J. Furer van het regiment huzaren Prins Alexander kreeg het deksel tegen hel hoofd cn is nog dezelfde avond overle den. Het slachtoffer woonde in Groes- k en was gelegrd in Amersfoort Het ongeluk gebeurde bij Rostrup. Vliegveld Haamstede weer bruikbaar Het vliegvrli Haamstede op Schouwen- Duiveland is nu weer door de lucht be reikbaar. Van af Ypenburg doet ongeveer een half uur over. Dit luchtver keer is mogelijk geworden door het aan leggen vari een noodstartbaan, hetgeen nogal wat moeite heeft gekost. Haamstede, dat vóór 1940 al was opge nomen in de KLM-lijn AmsterdamRot terdamVlissingenKnokke, raakte in de oorlog zijn vliegveld kwijt. Het rein werd onbruikbaar gemaakt ei de bevrijding had men handen vol Oatis en zijn mede-beklaagden voor de communistische rechters. De tweede van links is Oatis. Voor deze gelegenheid mocht hij het donker blauwe pak en het strikdasje dragen, welke hij droeg bij zijn arrestatie. Een patrouilleboot werd in de haven „tot zinken gebracht". De overige boten slaagden er in. te ontkomen, doch buiten de haven werd er nog één door geschut vuur „vernietigd." De radar-installatie bleef onbeschadigd. Gisteren lagen in de mond van de Wes- Eén van hen verklaarde, dat hij de terschelde konvooien en konvooi-escorte- politiebeambte had vermoord met een schepen. Daarbij pistool, dat Komarek hem had gegeven. .Een tweede, Jan Stransky, Vlootoelening Mariner Mariniers stelden gelande troepen buiten gevecht en boorden schip in de grond ZES KLEINE, snelvarende patrouillevaartuigen van de Oranjepartij heb ben tijdens de Navo-vlootoefening Mariner een nachtelijke aanval uit gevoerd op de haven van IJmuiden, waar de radar-installatie van de Blauwe partij blijkbaar het doel was. Kustbatterijen vernietigden twee van de aanvallende boten bij het binnenvaren van de haven. Eén boot slaagde erin, een detachement aan land te zetten, doch bij Blauw ingedeelde Ne> derlandse mariniers, die met de bewaking waren belast, wisten dit gehele landingsdetachement buiten gevècht te stellen. lucht uit werd aangevallen en dat tegen de aanvallende vliegtuigen door de luchtverdediging werd geoefend Men kreeg daarbij van de wal af de indruk, dat de verdediging doeltreffend was. De oefeningen van de mijnenuitkyk- dienst. die al enige dagen aan de gang waren .werden voortgezet. In de omge ving van de Scheldemond zijn thans ook Engelse mariniers, o.a. kikvorsmannen mSf/K/KtKÊtKÊ. kleine tankers bewapende treilers. De oefening wilde, vertelde hetdat deze schepenverzameling van de Keten van achtmaal rond de aarde Ir Van Lakerveld pessimistisch over kansen voor Ned. personenwagen-industrie IN NEDERLAND houden zich thans tien bedrijven bezig met de vervaar diging van automobielen en met de assemblage daarvan, hetgeen aan circa 3200 Nederlanders werk verschaft. De brutoproductie beliep vorig jaar circa f 85 millioen, waarvan ongeveer 75 pet op de binnenlandse markt is afgezet. Men verwacht voor 1953 een omzet van f 140 millioen, doch een daling van het exportcijfer. Aangenomen wordt, dat er op de hele wereld 80 millioen automobielen bestaan. Achter elkaar geplaatst, zou deze „op tocht" acht maal de aarde omspannen. Dit deelde ir W. L. van Lakerveld gis teren in Eindhoven mee op een bijeen komst van het Nederlands Verkeers- instituut". „Zolang de eenwording van de Weste lijke wereld nog geen feit is. moeten de automobiel-industrieën in kleinere landen zich -wel tweemaal bedenken, alvorens tot uitbreidingen over te gaan. Slechts wan neer men iets zeer bijzonders en iets zeer voortreffelijks weet aan te bieden, heeft men kans van slagen", aldus ir Van Lakerveld. Ir Van Lakerveld verklaarde, pessimis tisch te zyn over de kansen voor een eigen personenauto-industrie in ons land. Het is naar zijn mening beter alle krach ten in te spannen voor de ontwikkeling van de vrachtautomobiel-industrie. De productie van automobielen heeft voor de industrie door de zo ver uiteen lopende productieprocessen, meer dan enig ander productieproces, vele vraag stukken opgeworpen. Spreker hekelde de eindeloze variëteit in typekeuze, die de Nederlandse consument er op na pleegt te houden. Dat kost per jaar honderden millioenen guldens, die beter besteed kun nen worden. Gebruikers en fabrikanten moeten tot elkaar komen, teneinde de produtie te kunnen beperken tot een be paald aantal typen. commando's, ingeschakeld, die speciale operaties zullen uitvoeren, om de naar zee gekeerde kustverdediging te testen. Zij zullen reeksen van kleine acties on dernemen. Van marinezijde is meegedeeld, dat de inkwartiering van marine-personeel op Walcheren van Westkapelle tot het Sloe bijzonder vlot en goed is ver lopen. Grote waardering heeft dit soneel voor de wijze, waarop het door de tijdelijke gastheren en gastvrouwen ontvangen en wordt verzorgd. Het me geven van warme koffie, het beschik baar stellen van wekkers enz. toonde, hoezeer de gastheren en gastvrouwen meeleefden met de mariniers. Vliegtuigen van de Amerikaanse ma rine hebben gisteren tijdens de Nato- oefening Mariner voor de eerste grote blunder gezorgd. Zij vielen het Britse slagschip Vanguard aan in plaats var „vijandelijke" oorlogsbodem. De vliegtuigen hielden het slagschip blijkbaar voor de Britse kruiser Swift- sure en gaven de Vanguard de volle laag. De Vanguard trachtte zich met alle mogelijke middelen als een bevriend schip bekend te maken, maar de vlieg tuigen bleven aanvallen. Daarna vuurde het schip met losse granaten terug. K.S.G. zoekt contact met arbeiders Het Hoge Gezagslichaam van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap zal, naar wij van het internationale Christe lijke Vakverbond vernemen, een bijzon dere dienst voor betrekkingen met ar beidersorganisaties in het leven roepen Het verbond heeft reeds lang hierop aan gedrongen en tenslotte het verzet der ge meenschap overwonnen. Geen woorden om na Ie zeggen i het 1 Het veld was in lange tijd niet onderhouden en door talloze konijnen ondergraven, zodat meterslange holen moesten worden opgegraven en gedicht. Na de watersnood werd een klein deel van het veld noodgedwongen gebruikt door kleine vliegtuigen. Daar de behoefte bestond om een terrein op korte termijn gereed te maken, werd een verharde start baan van 640 meter lang en 30 meter breed aangelegd. Deze is nu in gebruik genomen Het vliegveld Haamstede heeft ook historische betekenis, want het gere gelde binnenlandse luchtverkeer werd op 1 Juli 1931 geopend met het 53 lange lijntje RotterdamHaamstede. Op 63-jarige leeftijd is in het diaconesscnhuis te Haarlem overleden de heer A. G. J. van den Berg, penning meester van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Nederlands geleerd om Kuyper te lezen Prot. Chr. Arbeidsinternationale viert in Diisseldorf zilveren jubileum EEN JAPANNER, ouderling van een kleine kerk in zijn woonplaats, kreeg een tijdlang „toevallig" het blad toegestuurd van een kleine Chr. vak beweging in Canada. Toen ging voor hem een venster open, want hü zag daarin, dat het Evangelie van Jezus Christus niet alleen betekenis heeft voor het persoonlijk geloofsleven, maar dat hiervan ook een boodschap uitgaat voor het leven in bedrijf en beroep, dat hierin de opdracht ligt tot de enige ware vernieuwing der gehele samenleving. De Japanner ging Ne derlands leren, want hij wilde hierover meer te weten komen en zo be studeerde hij de werken van Kuyper, Bavinck en anderen. Thans is er in zijn woonplaats een kleine kring gevormd, die de Chr. sociale beginselen uitdraagt en die de stichting van een Chr. sociale organisatie in Japan voor bereidt. Dit is een van de onverwachte resultaten, die de Prot. Chr. Arbeids internationale op haar werk mocht zien, een van de oorzaken waardoor het zilveren jubileum van deze organisatie in deze dagen te Düsseldorf met blijdschap en dankbaarheid mag worden gevierd. Want dat er in Canada een Christian Association of Labaur bestaat, is mede te danker, aan de P.C.A.I., die de heer F P. Fuyksohot naar dit land zond om te hel pen bij de opbouw van een Chr. vak beweging. De P.C.A.I. zond de heer J. F. Beekman naar Indonesië om daar de organisatie van de Chr. werknemers ter hand te nemen en in nauw contact mei deze internationale zond het C.N.V. z(Jn vice-voorzitter K. de Boer naar Nieuw- Guinea. Voor vele Christenen in vele landen heeft de P.C.A.I. al een venster opengestoten, doordat zij hun liet zien, dat het Christen-zijn consequenties mee brengt voor de gewone arbeid van alle dag, voor de verhouding tussen werk gever cn werknemer en voor het geheel van het maatschappelijk Wen. Op 10 April 1928 werd de P.C.A.I. Ie Düsseldorf opgericht. De stoot hiertoe werd voornamelijk gegeven door twee Nederlanders, n.l. door de toenmalige secretaris van het C.N.V., de heer H. Amelink, en door prof. dr J. R. Slote- maker de Bruine, die destijds minister nn Arbeid was. Karavaan van reporters en technici Rotterdammer schonk fraai cadeau voor geboortehuis van Beethoven (Van onze correspondent te Bonn) Een internationale karavaan van radio verslaggevers en radiotechnici uit zes lan den trekt langzaam langs de Rijn om overal onderweg interessante opnamen te maken. Zij begonnen in Zwitserland bij de St Gotthard, waar, zoals u op school geleerd hebt, de Rijn ontspringt en ze eindigennu ja, ik behoef niet te vertellen waar de Rijn ophoudt. De bonte karavaan, die uit 18 personen uit Nederland, Beligë, Engeland, Duits land, Frankrijk en Italië (een televisie- man) bestaat, is thans te Bonn aangeko men. Van Nederlandse zijde zijn er Her man Felderhof van de N.C.R.V. en J. Acda van de Wereldomroep bij, tezamen met de twee technici Ruls en Poyer. Van de overige deelnemers aan de reis wil ik alleen maar even Mchael Rarsley de BBC noemen, die ook in Neder land zeer bekend is cn die een bewijs wel hoe goed hij óók in de allerhoogste kringen in ons land aangeschreven staat indertijd de tocht van het koninklijke gezin naar Friesland, kort voor de plech tige inhuldiging van onze Koningin aan boord van de Piet Hein heeft meegemaakt en de vermaarde radioreporter Samy Smon van Radio Paris. Deze expeditie van radioreporters uit diverse landen is, zoals Herman Felder hof, wiens stem u natuurlijk allemaal kent, mij hier in het geboortehuis van Ludwlg van Beethoven vertelt, de groot ste internationale manifestatie op radio- gebied sedert de oorlog. Inbraak in radiowagen In Schwetzingen, niet ver van Mann heim, had men, zo vertelt Felderhof me verder, opeens een grote schrik te pakken gekregen. Want in het holst van de nacht was in de Nederlandse opname-auto van de Wereldomroep, die de hele tocht mee maakt, ingebroken. Een koffer met kostbare bandopnamen, die men onderweg gemaakt had, met de papieren van de wagen, die men bij het passeren van de grens weer nodig Conflict in de P. v. d. A. te Purmerend Geschil over candidaat- stelling Een conflict, dot voor de twee raads leden die er bij zijn betrokken, kan uit groeien tot een uitstoten door hun partij bestuur, is in de raad van Purmerend ontstaan over de zetels van de P.v.d.A.-leden, C. Beukenkamp en S. de V.rie«. Het geschil begon bij de candidaats- stelling voor de gemeenteraadsverkiezin gen. Een groep leden, die oppositie voer de tegen de toenmalige wethoudster mevr. G. J. Steert-Brouwer. was mening, d'at niet mevrouw Steert, doch de heer De Vries boven aan de lijst dien de te worden geplaatst. Het partijbestuur plaatste echter mevr. Steent als ru de heer de Vries als nr 6. De kiezers waren het hiermede blijkbaar niet - want de heer De Vries verkreeE zc voorkeurstemmen, dat hij in de raad werd gekozen. Bij de wethoudersverkiezingen stelde het P.v.d.A.-bestuur weer mevr. Steert camdidaait. maar ook dit vond geen gun stig onthaal. Met acht van de dertien stemmen werd de heer Beukenkamp ge kozen. zodat mevr. Steert voor haar partijgenoot het veld moest ruimen. Het partijbestuur is van mening dat de heren Beukenkamp en De Vries, die hun stem niet op de door de P.v.d.A. bevolen candidaten hadden uitgebracht, de partij discipline hebben doorbroken. Ook het feit, dat zij voor de samenstelling der raadscommissie® hun stem op C.P.N.- leden uitbrachten, wordt hun kwalijk genomen. Donderdag komt het gewestelijk oe- •tuur van de Partij van de Arbeid bijeen om een motie te behandelen, waarin bedde heren voor de keuze worden ge steld, hun zetels ter beschikking te stel len of uit de party te worden geroyeerd. Als deze motie wordt aangenomen en de heren Beukenkamp en De Vries wei geren hun zetels ter beschikking te stel len. zouden zij als onafhankelijke raads leden gedurende hun vijfjarige ambts periode aan het bewind kunnen blijven. hebben, en een verbandtrommel waren verdwenen. De Duitse politie schijnt het als een erezaak beschouwd te hebben de dader te vinden. Inderdaad is zij er binnen drie dagen in geslaagd de dief, een 19-jarige jongen, in een plaatsje op een afstand van ongeveer 30 kilometer op te sporen. Men heeft gelukkig al het gestolene dat ten dele zelfs in een schoorsteen verbor gen zat, teruggekregen. Beethovens geboortehuis In het „Beethovenhaus" hier in Bonn, waar 's werelds beroemdste toondichter in December 1770 geboren is, werden en kele opnamen voor de N. C. R. V. ge maakt. Men weet, dat Beethoven van Zuidnederlandse afkomst was. Zijn voor ouders hadden in en om Mechelen ge woond. Zijn grootvader, die reeds op jeugdige leeftijd naar Bonn was gekomen, was nog in Mechelen geboren. Prof. dr J. Schmidt-Görg, de direc teur van het Beethoven-archief in Bonn, heeft thans een paar woorden over de zich in Bonn bevindende handschriften van Beethoven voor de NCRV-microfoon gesproken. Die zult u ook pas in Octo ber te horen krijgen. Professor Schmidt-Görg laat mij vol trots een nieuwe aanwinst in de toch al zo rijke collectie herinneringen aan de grote meester zien: een hangklok, die Beethoven iri 1811 te Wenen aan zijn vriend Von Breuning gegeven heeft. De klok loopt net als een kleine anderhalve eeuw geleden. En wanneer zij twaalf uur slaat, hoor ik dezelfde heldere klanken, die ook in Beethovens helaas vrij dove oren moeten hebben geklonken. „Wij hebben deze klok pas een paar weken geleden van de grote Rotterdamse muziekliefhebber en muziekkenner An thony van Hoboken cadeau gekregen" vertelt de professor me, „Van Hoboken is een oude vriend van ons huis. Hij ls de klok zelf naar Bonn komen brengen". Philips breidt uit in Drachten Straks werk voor 1000 a 1500 man De Philipsfabrieken te Drachten zullen worden uitgebreid van 11.000 m2 vloer oppervlakte tot rond 18.000 m2. Het aan tal werkkrachten zal daardoor lot 1000 a 1500 kunnen worden opgevoera Om deze nieuwbouw te financieren heeft de N.V. Philips aan de gemeente Smallingerland verzocht een bedrag van van 4 millioen gulden te lenen. B. en W. van Smallingerland stellen than? aan de van 4 millioen gluden te lenen. B. en W. van Smallingerland stellen thans aa nde raad voor 4 millioen gulden tegen 2|| pet te lenen van de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten en dit bcdiag tegen dezelfde rentevoorwaarden aan Philips te verstrekken. De lening zal een loop tijd van 10 jaar krijgen cn dc bijkomende kosten worden door de N.V. Philips ge dragen. In de fabrieken zijn thans ongeveer 650 personen werkzaam. Film over Hitier en derde rijk Volgende maand zal volgens de „Frank furter Allgemeine Zeitung" in West- Duitsland een film. getiteld „bis 5 nach 12". vertoond worden, die het leven van Hitier en de geschiedenis van het derde rijk in beeld brengt. De film wordt aan gediend als documentaire, maar heeft de lengte van een spéelfilm. Er zijn tot nog toe niet gepubliceerde filmopnamen van Hitier in verwerkt, destijds opgenomen door Eva Braun. die in de bunker onder de Rijkskanselarij met Hitier trouwde, en door haar zuster Grete Fegelein, aldus meldt de „Times". Benoemingen bij de politie te Rotterdam Bij de R'damse politie werd benoemd tot commissaris hoofdambtenaar 3e kl. de hoofdinspecteur J. P. Bontenbal en bevor derd tot hoofdambtenaar 2e kl. de com missaris van politie hoofdambtenaar 3e kl J. M. Lens, chef van de zeden- en kinder politie. Het kostte enige moeite, dit plan te verwezenlijken, want in Duitsland be stond geen Prot. Christelijke, maar een interconfessionele vakbeweging, waarbij dus ook R.K. arbeiders waren aangeslo ten. Nu wu Juist in 1920 het Inter nationaal Chr Vakverbond opgericht, dat eveneens mtercorvfessiooneel is en waarbij de R.K. vleugel verreweg het sterkste was en is. De Duitse Protestantse arbeiders vreesden, dat de oprichting van een Protestantse internationale hen m conflict met het I.C.V. zou brengen. In Nederland, waar zowel de K.A.B. als het C.N.V. bij het I.C.V. zijn aangesloten, zag men dit gevaar niet zo. daar de Prot. organisatie een geheel ander karakter zou krijgen. Men wist echter de vTees der Duitse broeders weg te nemen en zo kwam de P.C.A.I. tot stand met als leden de Prot. organisaties in Nederland, Duitsland, Denemarken. Zweden en Polen. In 1932 trad de kleine C.LA. in de Ver. Staten nog als lid toe. De Duitser Wilhelm Kocü werd voorzitter en de Nederlander Ame link secretaris. Nadrukkelijk was in de statuten vast gelegd. dat de P.C.A.I. geen vakvereni gingswerk zou verrichten. Dat werd aanr het I.C.V. overgelaten. De nieuwe orga nisatie was bestemd voor gemeenschap pelijke bezinning op de Chr. sociale vra gen, voor onderling contact tussen de Prot. arbeiders in de verschillende lan den en voor het verlenen van steun aan de oprichting van een Chr vakbeweging m lanöen, waar deze nog niet aanwezig Ontplooiing Toen Hitter aan het bewind kwam, wa ren de Duitsers van deelneming aan het werk uitgeschakeld en r.a het congres ven Zürich in 1939 werd al de arbeid van de P.C.A.I. door de oorlog lamgelegd. Na de bevrijding herleefde de activiteit weer; de heer M Rupperi werd voorzitter en de heer F. P. Fuyksohot secretaris. Wij memoreerden boven reeds, welke activiteit werd ontplooid op het terrein van de steunverlening aan Chr. sociale organisaties in andere landen. Wat de bezlnningsarbeid betreft, moet de Chr sociale boodschap worden genoemd, die aan de verschillende wereldorganisaties van kerken werd ge2onden, en het con gres over de vakverenigingsstrijd. dat in 1950 te Kopenhagen werd gehouden. Dit laatste was r.a ast bezinningswerk tevens een grote morele steun voor de nietige Chr vakbeweging ln Denemarken, die zich tegenover de oppermachtige socialis tische organisatie slechts met moeite staande kan houden. Van 1 t/m 3 October wordt dan nu het Jubileumcongres in Düsseldorf gehouden, ln de stad dus. waar de P.C.A.I. eer» kwart eeuw geleden het levenslicht aan schouwde. Ook thans kan het. naast een gelegenheid tot bezinning in eigen kring, weer tevens een propagandistisch karak ter hebben. In deze tjid, nu dc Christenen In de Duitse Eenheidsvakbeweging in het ge weer komen, omdat dezr D.G.B zich tijdens de verkiezingsstrUd duidelijk sla een socialistische organisatie heeft laten kennen, nu opnieuw b. West-Duitsland de roep om een Chr. vakbeweging wordt ♦ernomen. is het van het grootste belang, dat deze internationale manifestatie juist bi Düsseldorf gehouden wordt. Duitse arbeidersleiders zullen hier in nauw contact treden met hun Protes tantse vrienden uit andere landen en zij zullen een steuntje ln de rug ontvangen bij het streven om aan de rode overheer- «sng van het D.G.B. een eind te maken. Chèque van 1 ton voor Grieken overhandigd Nederland bracht tot nu toe ruim 150.000 bijeen Voor de overhandiging van een che que van 100.000 (bijna 800 millioen dradimenl op naam van Koningin Fre- derike van het door aardbevingen ge troffen Griekenland was gistermiddag in het kantoor van de Hollandse Bankunie te Amsterdam een korte plechtigheid belegd. De Griekse gezant, de heer N. G. Lely, was daarheen gekomen op uit nodiging van het comité Hulp Aardbe ving Griekenland, waarvan ook burge meester d'Ailly deel uitmaakt. Het co mité was vertegenwoordigd door Jhr H. van Lennep. directeur van de K N.S.M., mr N. E. Rost Onnes, hoofddirecteur van de Hollandse Bank Unie. en de heer W. L. Morsink, vice-consul honorair van Griekenland. De actie, die na de eerste berichten over de aardbevingen is ingezet, heeft 1700 giften tot een totaal van ƒ110 000 opgeleverd. Na 15 October, als de actie ten einde is, zal het restant worden overgemaakt. Ook bij de Griekse ambassade zijn al giften binnen gekomen en wel tot een bedrag van ƒ43.000. De heer Lely sprak zijn dank uit en herinnerde aan de bijna 100.000 daklozen en de 455 doden, die de ramp heeft geëist. Aanklacht inzake ex-echtgenote van Reimann Mevrouw Maczek uit Dortmund heeft een aanklacht ingediend tegen de West- duitse communistenleider Max Reimann, die in 1934 haar toen nog minderjarige dochter naar Rusland zou hebben meege nomen. Men weet thans niet waar deze dochter is. Wel Is bekend, dat zij inder tijd met Reimann trouwde. Bierverhaal bekroond met f 4000 De 33 prijswinnaars van de wedstrijd uitgeschreven door De Amstel brouwerij, zijn thans aangewezen. Gevraagd was een verhaaltje (vers) over een voorval waar hek bier een rol speelt. >e eerste prijs (f4000) kreeg de heer Joh. A Pols uit Rhoon. de tweede (f 2000) Truus Armann-De Wijs uit Am- sur de derde (f 1000) dc heer K. A. J. Meester uit Tilburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5