Kansen voor de K.L.M. worden niet al te hoog aangeslagen Gezagvoerder Kooper kent elke witte olifant in de wildernis van Siam Toch is het zo! Middenstand blijft in een dwangpositie De antieke wereld Van het eri van School en KeL en het Christendom Vetwormpje OÉBRALINf DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER DINSDAG 29 SEPTEMBER MIIE Drie geduchte concurrenten Inmiddels stijgt de belangstelling voor de wedstrijd nog steeds. In het buiten land toont men zoveel interesse dat de KLM ook op een aantal kantoren buiten ons land' de stand van de tocht op kaarten zal bijhouden. Gezagvoerder Kooper is blij om deze bijzondere vlucht. Hij verlangt naar iets TTET AANTAL liefhebbers voor de Christchurch-race is geslonken naar- A mate de grote dag van de start dichterbij kwam en op het ogenblik zijn er nog maar twaalf over: acht deelnemers aan de snelheidswedstrijd en vier in de handicapklasse. In die laatste groep zit de K.L.M. lang niet met een gerust hart, want zij vreest de concurrentie ter dege. Men slaat de K.L.M.- kansen aanmerkelijk lager aan dan bij de Melbournerace in 1934, en van officiële K.L.M.-zijde acht men het allerminst onwaarschijnlijk dat de Nederlanders als derde geklasseerd worden. betekende dat zu op grotere hoogte min der vermogen leverden. Daarom zaten de vliegers van toen laag: zo ergens tussen de 100 en 1000 meter. Ze zaten midden in de tropische remous, hun passagiers waren luchtziek en smolten bijna van de 35 graden hitte die ze zonder ventilatie moesten door staan. Maar het voordeel was dat de luchtreizigers alles zagen waarover ze vlogen. Gezagvoerder Kooper heeft het gevoel dat hij de hele pijpleiding door de Arabische woestijn zo ongeveer buis voor buis heeft zien aanleggen en dat hij per soonlijk elke witte en zwarte olifant in de rimboe van Siam kent. Wie weet. loopt hij onderweg nog niet een kennis tegen het lijf. Nieuwe K. L. M.-lijn AntillenMexico De onderhandelingen over het openen van een nieuwe luchtlijn der K.L.M. van Curagao via Aruba en Guatemala naar Mexico-stad, hebben succes gehad. Ver moedelijk kan de nieuwe lijn op 12 Oc tober worpen geopend. De dienst wordt eenmaal per week gevlogen met een toestel van het type DC-6B en vormt een verlengstuk van de trans-atlantische dienst der K.L.M. „Goede reis Op 7 October om half twee zullen de passagiers van de KLM Lift- master. die deelneemt aan de Christchurch-race. naar Londen vertrekken. Op die dag ide 34e verjaardag van de KLM) zal per estafette een oorkonde van het hoofdkantoor van de KLM in Den Haag naar Schiphol worden ge bracht. De oorkonde zal de goede wensen voor de rgis van het ge zamenlijke KLM-personeel bevat ten en zal door leden van dit per soneel te voet van Den Haag naar Schiphol worden gevoerd. van de oude pioniersgeest terug en vindt dat het avontuur van vroeger er nu wel zo goed als helemaal uit is. Het vliegen is tegenwoordig een wetenschap gewor den zonder emoties en met een automati sche piloot die alles veel beter en pre- cieser doet dan een mens en alleen bij opstijgen en landen even de menselijke hand nodig heeft. Twintig jaar geleden, toen vlieger Koo per nog maar een vliegertje was dat net kwam kijken, was dat allemaal anders. Toen vloog hij naar Batavia met 25 tus senlandingen in Fokkers met drie moto ren van ieder 450 pk. Die hadden hun volgas-hoogte reeds op de grond en dat vertegenwoordigden; niet leeftijd, maar in afstamming, wel te verstaan. Op deze regel van zelfver heffing maakten de oude Egyptenaren geen uitzondering en tot de 26ste dy nastie heerste In dat rijk dan ook de algemene opvatting, dat de eerste mens een Egyptenaar moest zijn ge weest. Maar een „overtuigende" proef van pharao Psammeticus bracht deze mening de genadeslag toe en sinds dien namen de Egyptenaren genoegen met een eervolle tweede plaats op de candidatenlijst. Herodotus, de grote Griekse ge schiedschrijver uit de 5de eeuw v. Chr. heeft van pharao Psammeticus verteld, hoe deze proefondervindelijk uitgemaakt wilde zien welk volk het eerst ter wereld was verschenen en met dat doel werden twee pasgeboren baby's aan een herder meegegeven, opdat de kinderen in volstrekte een zaamheid zouden worden grootge bracht. Weliswaar mocht de herder voor het onderhoud en de reiniging van de peuters zorgen, maar hij, noch iemand anders, mocht ooit een woord tegen ze spreken. Het enige gezel schap, dat de baby's werd gelaten, waren de geiten wier melk hun tot voeding strekte. Verder behoorde de herder nauwlettend acht te slaan op de eerste werkelijke woorden, die de kinderen, na hun eerste gestamel en gebrabbel, zouden uitspreken. De gedachtengang van Psammeticus was even ingenieus als eenvoudig. Want, zo redeneerde hij, zouden de kinderen het eerst een Egyptisch woord zeggen, dan was daarmee aan getoond, dat de Egyptische taal zich het eerst in het menselijk brein vormt, waaruit volgen moest, dat de Egyp tenaren dus het eerst geschapen volk waren. Helaas, welk een bittere teleurstel ling werd dit experiment voor de on dernemende pharao! Want toen de herder, na twee jaren voor kinder juffrouw te hebben gespeeld, door de kleutertjes werd begroet met de uit roep „bêkos", welk woord nog eens uitdrukkelijk werd herhaald, was de kampioenstitel daarmee voor Egypte verkeken. Want een nauwkeurige speurtocht wees uit, dat „békos" het Phrygische woord voor brood was, waarmee bewezen werd geacht, dat de Phrygische taal ouder was dan de Egyptische. We mogen wellicht wat denigrerend oordelen over deze conclusie, die door Herodotus zonder critiek werd ver meld waaruit de gevolgtrekking kan worden gemaakt, dat hij het daar mee eens was maar bij het uit spreken van dit oordeel, dienen we toch wel duidelijk te beseffen, dat het nog slechts héél kort geleden is dat de Westerse wetenschap zich aan soortgelijke speculaties is te buiten gegaan welke in tegenstelling tot de proef van Psammeticus niet eens op experimenten waren gebaseerd. Laten we echter eerst eens trachten het woord „békos" thuis te brengen. Voor onze begrippen is het volkomen onaannemelijk, dat de kinderen het eerste woord gesproken zouden heb ben juist in een taal, die in het dui zenden kilometers verwijderde Klein- Azië gangbaar was. We moeten de oorsprong van het woord „bêkos" let terlijk en figuurlijk dan ook wat dich ter bij huis zoeken, en denken dan ogenblikkelijk aan de geiten, die in het gezelschap van de kinderen heb ben verkeerd en wier gemekker ge makkelijk tot een klanknabootsing kan hebben geleid, die oppervlakkige ge lijkenis vertoonde met het woord „bêkos". Want kinderen, die de taal niet van de ouders leren, hebben geen taal, noch is er sprake van dat zij een taal maken. Daarover morgen. (Nadruk verboden). Voorz. Chr. Middenstandsbond over de loonsverhoging De voorzitter van de Chr. Middenstands bond, de heer Joh. de Jong, verklaarde inze vraag of de middenstand nog commentaar had op het besluit tot loons verhoging. het te betreuren dat steeds in een dwangpositie blijft keren. Sinds 1945 is het gewoonte, dat allerlei maatregelen op loongebied bovenaf worden opgelegd. De middenstand had voor de huidige loonsverhoging geen verantwoordelijk heid kunnen aanvaarden, omdat verschil lende sectoren van de middenstand (evenals trouwens inlile industriële kring) hierdoor in moeilijkheden komen. Het maakt daarbij niet zo veel verschil of het gaat om vier, vijf of zes procent. Ook procent zou voor vele bedrijven niet te dragen zijn, temeer omdat een loonsv< hoging ook een verhoging van sociale lasten met zich meebrengt. Toen de wet op de Wachtgeld- en Werkloosheids' zekering tot uitvoering kwam heeft de middenstand zijn standpunt serieus paald en aangedrongen op compensatie deze verhoging door verlaging ereveningsheffing. De billijkheid deze eis werd door velerlei instanties kend. doch minister Van de Kieft heeft bij de behandeling in de Staten-Generaal geweigerd om meer te verlagen dan Post voor Oost en West en voor de Dubois Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk op de bus moet zijn, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nieuw-Guinea: i Willem Ruys (19 Oct.); Ned. Antillen: Breda (6 Oct.); Suriname: m.s. Nestor (14 Oct.); Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Pretoria Castle (3 Oct.). Canada: s.s. Maasdam (2 Oct.); s.s. Nieuw Amsterdam (6 Oct.); s.s. American De fender (8 Oct.); Zuid-Amerika: s.s. cantara (5 Oct.); Brazilië: m.s. Uruguay Star (5 Oct.); Australië: s.s. Strathnaver (3 Oct.); Nieuw-Zeeland: via Engeland (3 Oct.). Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkan toren. Post voor het fregat Dubois, onderweg aar de Koreaanse wateren ter aflossing an de Johan Maurits van Nassau, wel ke post wordt uitgereikt te Aden, Colom bo, Singapore en Hongkong, dient pectievelijk vóór 3, 12, 19 en 26 October 08.00 uur op het marinepostkantoor te Amsterdam (C.S.) aanwezig te zijn. Adressering: Naam, rang of kwaliteit, larinenummcr, aan boord van Hr Ms fregat Dubois, Amsterdam-C.S., marine. De haven, waar de post wordt uitgereikt, dient niet te worden vermeld. half procent. Vandaag is zelfs van geen enkele compensatie sprake. De vereveningsheffing (een onrecht vaardige belasting volgens de heer De Jong) moet, zo zegt men, blijven bestaan omdat men daar de ouderdomsvoorzie ning uit financieren wil. Die voorziening is er echter nog niet. Laat men m" middenstand helpen, dan kan men later zien hoe het met de financiering va ouderdomsvoorziening moet gaan. heer De Jong wilde er alle nadruk op leggen dat hij de compensatie hard nodig en rechtvaardig vond. Zijn bezwaar wa; echter dat het betrachten van deze recht vaardigheid leidde tot onrechtvaardigheid voor 'andër'e groepen, in dit geval belang rijke delen van de middenstand. Ook de Ned. Kath. Middenstandsbond heeft zich teleurgesteld getoond over de regeringsbeslissing, vooral omdat de iasten afgewenteld worden op het bedrijfsleven. Met name het midden- en kleinbedrijf kan een dergelijke lastenverhoging niet dragen. Daarom zal niet nagelaten wor den. bij regering en parlement op een verdergaande belastingverlaging aan te dringen. Landbouwer egde met een handgranaat Een 70-jarige landbouwer uit Echt (L.) heeft het klaargespeeld, een hele middag gebruik te maken van een Duitse steel- handgranaat als handvat voor zijn kleine eg waarmee hij op zijn akker bezig was. Op een gegeven moment brak het hand vat van zijn eg. In de buurt zag hij een voorwerp liggen dat daar wel dienst voor kon doen. Hij knoopte het ding aan een touw en ging rustig verder. Later ont dekten buren het vreemde werktuig. De ontsteking zat er nog in. In de omgeving vond de Mtfnopruimingsdienst later nog granaten van groot formaat en pantser- afweer-granaten. Boerderij afgebrand in Assen De boerderij van de heer H. Zuidberg. aan de Marsdijk te Assen is gistermiddag geheel afgebrand. De oogst ging verlo ren. Het meubilair kon grotendeels wor den gered. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk de schade. (Advertentie) Schriftelijke cursus of Avondlyceum Alvorens te beslissen doet U verstandig ons uitvoerige prospectus Staatsexamen - H.B.S. of MULO opleiding aan te vragen. RESA-HILVERSUM (Bekende Schrifteljjke Cursus) (Advertentie) zennwrnst. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en weer moedig en rustig. De motieven van het C.N.V. bij looneis van 6 procent (Vervolg van Ragina 1.) Onze motieven om te blijven bij de looneis van 6 pet. waren de volgende: 1. Ons volk is mede door de inspanning en soberheid der loon- en salaristrekken- den de laatste jaren tot groter welvaart gekomen- Wij hebben tijdens de onder handelingen steeds betoogd, dat het on juist was deze groep nu niet te laten delen in de welvaartsvermeerdering doch hen door allerlei gemillimeter met cijfers juist weer te brengen op het niveau September 1949. Dit niveau is niet matief voor het jaar 1954 Toch wordt het bij de huidige loonsverhouding tot gemaakt. Hier is geen loonbeleid gevoerd, doch zijn in slaafse onderworpenheid cijfers loonbeslissingen genomen. 2. Wij hebben geen enkel bewijs, dat de cijfers, die nu plotseling te elfder urt geproduceerd door het CB.S. wel juist zijn. Als een overheidsinstelling cijfen produceert, die als basis voor onderhan delingen dienen moeten en zelfs de rege ring deze cijfers als basis heeft aanvaard, moeten ze niet vlak voor de eindbeslis sing weer omver geworpen worden. „Voor deze gang van zaken hebben wjj geen goed woord over", aldus spr. „De Regering speelt hier maar steeds op het verantwoordelijkheidsbesef van de werk nemersvakbeweging. De loontrekkenden en de vakbeweging hebben door hun hou ding der laatste jaren wat anders ver- Andere vakcentralen De secretaris van het NW, de heer A. Vermeulen, heeft gisteravond in eei diotoespraak verklaard, dat de con sie. die de regering adviseerde, de rede lijkheid van het standpunt van de R3ad van Vakcentralen bevestigd heeft. Daar mee was volgens hem, tevens vastgesteld dat de werkgevers een irreële houding hebben aangenomen Het plotseling ter tafel brengen van ieuw cijfer inzake de resterende sumptiebeperking achtte hij een merk waardige ontwikkeling. De heer J. A. Middelhuis, voorzitter an de KAB, zei in zijn commentaar op de beslissing van de regering: Omtrent de werkelijke sociale gezindheid bij werkgevers koesterden we al geruime :ijd geen illusies meer. Nu ook de rege ring inzake het loonvraagstuk blijkbaar de kant van de pessimisten kiest is lijstje van teleurstellingen compleet. Hij noemde de gang van zaken daarom ook bijzonder teleurstellend, omdat plot seling een nieuw en lager indexcijfer van het CBS ter tafel was gebracht. Inmiddels heeft het Verbondsbestuur in de Katholieke Arbeiders Jeugd aar de KAB telegrafisch verzocht te bevorde- i. dat ook voor de jonge arbeiders be neden de 23 jaar een bindende loonsver hoging landelijk wordt voorgeschreven. Prot. reclassering viert zilveren jubileum De Protestants Christelijke Reclas- seringsvereniging zal tijdens het huis houdelijke gedeelte van de najaarsvi gadering, die Vrijdag .a.s. wordt gehouden het American-hotel te Amsterdam, haar zilveren jubileum vieren. De voor zitter, prof. dr H. Dooyeweerd te Amster dam, zal de herdenkingsrede uitspreken Na afloop zal het bestuur recipiëren. De vereniging telt nu 46 afdelingen. Jaarlijks ontvangt zij van de rechter lijke macht ongeveer 1600 opdrachten. Prof. Dooyeweerd, die sinds de op richting voorzitter is, acht nu de tijd ge komen om zijn functie neer te leggen. wordit opgevolgd door mr Semeijns de Vries van Doesburg uit Rotterdam. Zartierdag wordt in ons land de jaarlijk- collecte voor de reclassenngsvereni- gingen van alle gezindten gehouden. Waarschuwing tegen Het Verlossingsleger De Amsterdamse politie heeft gewaar schuwd tegen een organisatie di'e zier aandient als Het Verlossingleger en eer orgaan De Trooster uitgeeft. De organi satie vraagt het publiek om een bijdrage voor sociaal werk, maar dit werk bestaat nauwelijks en van enige controle op de geldmiddelen is geen sprake. Het Ver lossingsleger heeft niets te maken met organisatie die vóór de oorlog In Rotterdam onder die naam werkte Staking bij Publieke werken in A'dam In Amsterdam ls een staking uitgebro ken onder de transportarbeiders van de afdeling bestratingen van de gemeente- ""ke Dienst van Publieke Werken. Alle omstreeks 80 (oo-k de bij de unie bonden georganiseerde) vrachtvaarders hebben het werk neergelegd met het doel inwilliging te bereiken van hun eis: n hogere salarisgroep te worden ge plaatst. d.w.z. een weekloonverhoging 3,50 te ontvangen. unie-organisaties stellen zich niet achter deze staking. ZU handhaven haar standpunt dat deze kwestie ln het zg georganiseerd overleg dient te worden behandeld. eslaagd dock (Vervolg van pag. 1) schrijvers en het beoefenen va sprekendheid. Hierin zijn de Christenen altijd bij het heidendom in de leer geble ven. Er is een zeer omvangrijke Christe lijke litteratuur, maar deze bestaat voo verreweg het grootste deel uit theologi sche geschriften. Zo verdiepte men zich nog steeds in het heidendom, dat de grond verwierp. De moeilijkheden op maatschappelijk gebied kunnen wij zeer wel begrijpen. De vraag was: Wat is werelds? (Het woord zelf stamt uit die tijd). De tijdgenoten Paulus werden al voor die vraag gesteld, en, evenals toen. werden er later schillende antwoorden op gegeven. Zo vergunt dit boekje de lezer w lijk een blik in het leven van de oude Christelijke kerk te slaan en de beknopte omvang wekt slechts de lust n Het is mooi en helder geschrevi zonder smaakvol uitgegeven. Dr J. WYTZES Utrechtse sterrenwacht vierde eeuwfeest Ter viering van het honderdjarig be staan van de sterrenwacht Sonnenborch te Utrecht is gisteren een herdenkings plechtigheid gehouden. De president-cu rator van de Utrechtse universiteit, mi dr G. A. W. ter Pelkwijk. gaf een histo risch overzicht van de in 1642 gestichte Utrechte sterrenwacht, overgebracht naar de tegenwoordige plaats van vestiging, het bastion Son- nenborgh. Mr dr Ter Pelkwijk overhandigde aar de directeur, prof. dr M. G. Minnaert. exemplaar van de gedenkpenning die in 1853 is geslagen ter gelegenheid steenlegging door Koning Willem III. De burgemeester van Utrecht, jhr mr C. J. A. Ranitz, deed mededeling van het besluit van het stadsbestuur, de drie van de voornaamste instrumenten waarmee nog steeds in bruikleen wordt gewerkt, aan het instituut in eigendom over te dragen. De voorzitter van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkundigen, dr J. J. Ray mond. schonk een windwijzer. en de voorzitter van de afdeling Utrecht van dezelfde vereniging bood een electrische klok aan. Jaarvergadering Luthers Zendingsgenootschap Op de najaarsvergadering van het Ne derlands Luthers Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, op Woensdag 14 October in het gebouw Handboogstraat te Amsterdam, zal des morgens S. D. Soliger uit Medan spreken over zijn zen- dingsarbeid onder de Kato-Bajaks. Des middags spreekt dr H. P. Jaanus uit Rot terdam over de Kirchentag te Hamburg. De vergadering zal bezocht worden door de plaatselijke predikanten en door af gevaardigden van de landelijke afde lingen. Gezinsweek 18 t/m 25 Oct. De gezinsweek-commissie van de Ne derlandse protestantse kerken en het des Heils hebben de achtdaagse periode van 18 t.m. 25 October tot ge zinsweek bestemd. De Hervormde Raad voor Kerk en Ge- n geeft adviezen over smalfilms die on derwerpen behandelen,- liggende op het terrein van de geestelijk-hygiënische voorlichting. De Evang. Lutherse gemeente van Arnhem ontving een legaat groot 3000, 2000 voor kerk en diaconie en 1000 voor het diaconessenwerk. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen, te Renkum (toer.), W. van Tuyl te Lopik. Bedankt: voor Wijakel (2e maal), D. Kramer te Roden. Emeritaat: Ing. 1 Oct. is emeritaat verleend aan J. J. T. Spaargaren, te Grosthuizen, Avenhorn en Scharwoude (N.H.). Geref. Kerken Beroepen: te Boskoop, A. Broek te Onstwedde; te Doesburg, P. Uidam te De Glind. Bedankt: voor Klazienaveen, G. Haaksma te Smilde. Geref. Kerken art. 31 Aangenomen: naar Middelstum I. van Til te Opende-Surhuisterveen. Bedankt: voor Alkmaar, D. Ded- dena te Wetsinge-Sauwerd. Chr. Gcrcf. Kerken Tweetal: te Arnhem. D. Biesma jr. A'dam-Oost en J. C. Maria te Haarlem Noord. Tweetal: te Tholen, G. Blom te Meerkerk en B. Bijleveld te Noordeloos. Hoger onderwijs in landen van Pact van Brussel Minister Beel opende conferentie op het Binnenhof De vice-premier prof. dr L J. M. Beel heeft vanmorgen in de De Lairessezaal aan het Binnenhof de conferentie van hoger-onderwijs-problemen in de landen het Pact van Brussel met een rede geopend. De conferentie welke gepresi deerd wordt door de secr.-gcn. van het ministerie van O., K. en W mr H. J. Reimnk. zal tot en met 7 October duren wordt bezocht door waarnemers uit andere landen en leden van de Raad Europa. Na de openingsrede van minister Beel heeft imr Reinink de con ferentie toegesproken. Namens de Fran- delegatie, voerde de adjunct-directeur 1 het hoger onderwijs te Parijs, de heer Maurice Bayen, het woord. Conferentie Hilversums Convent oj Hoorneboeg Het Hilversurr.fli^Convent houdt zijn evende algemene conferenie van 2—4 •ctober a s. op de Hoorneboeg in Hil- ersum. Inleidingen zullen gehouden worden door ds H. Miskotte te Zwolle Het Lichaam van Christus), de Oud-Kath. kapelaan P. H. Thieme te IJmuiden (overMethode der catholieke zielszorg), Pfarrer G Quade uit Bocholt (over Die Stellung des Kindes in der Kirche), ds J. K. v d. Brink van Assen delft (over St Franciscus) en ds J. Loos te Hilversum (over Schrift en Traditie). Op Zondagmorgen zal ds Ph. M. Ber- kotte van Oosterbeek een preek houden. Zaterdag- en Zondagmorgen wordt in de kapel van de Hoorneboeg de Duitse Mis gecelebreerd, waartoe gedoopten worden uitgenodigd. Voorts zijn er deze dagen metten, middaggebeden, vespers - completen. Landelijke jeugddienst conferentie Op chotei Herv. jeugddienst-conferentie worden ge houden, waar de heer A. Cr Schuurman commentaar zal geven op hoofdstuk 2 van de jeugddienst-brochure en een refe raat zal houden over de koorzang in de eredienst, geïllustreerd met gramofoon- Dr J. W. Beerekamp uit Groningen zal Orde V uit het dienstboek bespreken. C B dt Santos, Leiden; H G Schermers, Maar J P v d Bosch, Haarlem: P B J Re Brouwer, Voorburg; J J J van Aft, Haag en M E Houck. Den Haag. Geil voor het cand. examen godgeleerdheid M C T v d Schalk. Rotterdam. AMSTERDAM (G.U.), 28 Sept. slaagd ie) W Dy, H Plc en E J Langevoort. Amsterdam. AMSTERDAM. V.U., 28 Sept. Gesl» voor cand, med. Ie ged.: A J Otto, drecht: P Ouwehand, A'dam; M A Schalekamp, Apeldoorn. DELFT, T.H., 28 Sept. Geslaagd prop. scheikundig ingenieur: F H Alb A'dam; H A Behagel, Scheveningcn; A F irn den Berg, A'dam; J F H de la Haye. M ™u' triehl; J Doelman. Naaldwijk; T T Dei lie. Breda: H Frentz. 's-Gravenhage; J W C R H Hcndriksz, Hilversum; B 1 lal Hollandsche Rac Tsfoort; H 1 J Kooger. VU rvoen, «eemsicae; mej -N.; A J de Koning R'i» smgen; C H Kroes. Nijme jaan. Leeuwarden; IJll"1 ■i-H.rto, [lö jhr R jed Werktuigkundig ii Ingenieursexamen lowsky. Hoorn. i. Den Haa -r. I - x?Elbw GRONINGEN, 29 Sept. Geslaagd k« itt Ujk voorbereidend examen: W S r Groningen cn H E Vermeulen, Nijr NIJMEGEN. 29 Sept. Gepromoveerd r„ doctor in de rechtswetenschap, op pr|ne schrift: De organisa de middeleeuwse universiteiten, G P J B Michielsgcs - Niet uitdrukken. Ze verdwijnen ==F spoedig en spoorloos wanneer j pF U ze een paar maal bet mei het bekende huidgeneesmiddel Nieuwe sociale erupt$ in Frankrijk vooral ook de postitie van Frankrijk pa het oog houden. Amerika zou voor he politiek op het Europese continent >B. op hej Franse paard willen weddi ge maar aangezien zulks te veel onzek o\ heid inhoudt, is het Duitse paard „A nauer" favoriet. Een bezoek Franse hoofdstad, waarbij men heeft met alle lagen der bevolking, d „t dat de sociale onrust geensi h bezworen is. Premier Laniel c nister van Fin$k< ciën. Faure, sen de methode nG Coué toe ..led e dag in alle opzii ten gaat het lange hoe beter". De postitie vai schatkist en de positie van de franc. 't Verklaarde uitzicht HE' L Het lied der aethergolven 7,10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.45 Éën 'i dag 8.00 Nieuws 8.15 Gram, muziek 8.45 Gram. 9.00 Voc 30 Voor de huisvrouw 9.35 C 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 12 00 Soi 12.30 Land- en tulnbouwmede< Gram, 12.37 Alledagkerkdiei ,Met Pit op pad" 1.20 Marinierskapel 2.00 Gram. 3.00 k 3.30 Gram. 3.45 Voor de jeu tagc van de voetbalwedstrijd Co elftalBarcelona FC. 5 50 Grai rum van het Chr. organisatie- igsleven 6,45 Pianoduo 7.00 Nieu krant 7.30 Openbare zitting - 85. „Hebben de Leemannen je ook al teleurge steld?" Cosier vermeed het spreken over Torn- berg. Intuïtief voelde hij, dat diens verloochening haar het meest bezeerd moest hebben. „Laten we er maar niet meer over spreken, vader", smeekte ze. Maar Cosier wjide nu alles weten. „Neen", zei hij beslist. „Jij moet je vertrouwen in je vader bewijzen. Zelfs al denk je, dat hij je niet kan helpen. We hebben een trouwe Helper boven lucht en wolken, meisje. En je ouders spreken heel dikwijls met Hem. Ook over jou. Ze willen weten, wat ze voor je moeten vragen." Hij zag haar lippen trillen. En toen zij hem aanzag, was er een zo grote wanhoop in haar grote, sprekende ogen, dat het hem sloeg. „Maar het... het helpt niet, vader... ik... ik heb... al zo dikwijls... gebeden..." Ze snikte het plotseling uit, liet het hoofd in de natte handen zinken. Cosier legde de hand troostend op haar schok kende schouder. „Stil maar, kindje", troostte hij. „Wij allemaal dragen je in ons gebed. We hebben niet geweten, dat het zo erg was. Maar nu weet ik het... Ook dat van Tornberg." „Ja... ja... hij ook... De laatste... de allerbes te.. Dat dacht ik tenminste.. Juist hij!. En in November is... hij nog op mijn... verjaardag geweest... Toen heb ik hem... de kinderen nog... laten zien... Hij... hield zo van Hannie... En die wordt nou... bij de buren... zo brutaal gemaakt... door Annechien, denk ik... Die leert haar... schel den en... haar tong uitsteken... tegen de dames... Maar ze doet... het ook tegen mij. En ik... ik heb geen kracht meer, Vader... geen kracht genoeg om... haar vast te houden... En... en ik heb... ik heb God verloren... Dat is... is zo erg... zo heel erg..." De vader luisterde ontroerd. Zijn kind boven een onmeetbare afgrond te weten is ontzettend. God verloren... Maar opeens had hij het ant woord. „Dat jij God verloren hebt, is heel erg, Ja. Maar nog erger zou het zijn, wanneer Hij jou verloren zou hebben. En dat is zo niet, Lientje. Onze ogen worden door de levensstormen wel door CAREL VAN DER HOEK eens verblind, maar de Zijne nooit. Denk maar eens aan de preek van Oudejaarsavond. Jouw geschreven recht, dat rust in de handen van Je zus Christus, gaat niet aan Hem voorbij. Zullen wij samen eens bidden?" Maar Eline wilde niet meer. „Neen", zei ze zo treurig, dat het haar vader in het hart greep, „neen... ik niet. Ik kan niet meer, vader Bidt u maar met moeder. Misschien... misschien wil God u wel horen. Mij hoort Hij niet meer..." Die avond zat Eline in haar nu wat opge knapte tuin, alleen. Met een hart vol weemoed dacht zij aan haar vader, die vanmiddag was vertrokken, gedrukt door de last. die haar te zwaar geworden was. Maar het weten, dat hij nu haar geheim deelde, verlichtte haar niet. Zij wist immers ook, dat zij Rick vals beschuldigd had? Vader mocht dan zelf de brief gezien hebben, Rick had het niet buiten haar om ge schreven. Maar zij had de moeite niet geno men van zijn motieven kennis te nemen. In wil de drift had ze ook zijn latere brieven ver scheurd en met geweld alle gedachten aan hem gebannen. Een vergeefse moeite. Het was Rick, steeds weer Rick gebleven. Was hij maar nooit in haar leven gekomen. Dan zou zij nog haar rustige gedachten aan Wim bezitten. Ze wilde immers zo graag trouw blijven aan haar weer loze dode? En toch scheen zij steeds verder van hem verwijderd te worden. Dat mocht niet. Dat" behoorde niet! Zij had hem voor haar ganse le ven trouw beloofd. En nauwelijks twee jaren na zijn sterven... Neen! Weg met die gedachten. Weg met die sterke blonde jongen, die zich hier had ingedrongen en haar alle vrede had ontno men door zijn vriendelijke zorg voor haar en zijn eerlijke liefde voor de kinderen. Ze wilde niet! Nooit! Zij was van Wim, en de kinderen waren van Wim! Eline sprong op, liep de tuin in, gedreven dooi de storm van haar gedachten. Deze tuin had Wim aangelegd... (Rick had hem onderhouden). Hier had Wim haar gewezen op de resultaten van zijn moeizame arbeid... (en op deze zelfde plaats had zij neergezien op de brede rug van de jonge, spittende reus). Hier had Wim gespeeld rr.et de kinderen... (en langs deze paden had die ander Hannie hoog gezwaaid en was Jetje ruitertje te paard geweest)... Hier had Wim... (en ook die andere...) erale Syone der >caal ensemble 10.41 Giasharp 10.30 'ondoverdenking [I. 298 m. VARA; 7.00 Nieuwi 0 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 Voo: 9.00 Gymnastiek 9.10 Gram Schoolradio VARA: 10 20 Vooi 2.15 Rotterdams bhllh. Orkest, koor er 3.10 Voor de kinderen 4.00 Hoorn en tro 4 10 Voor de jeugd 4.45 Voor de zieken 5.18 Metropole-orkest 5.50 Regeringsuitzendli Margate 6.30 Accordec Politiek jJHeeuwei Engeland. BBC. 330 6.30 Volksdansen 7.00 Hoo muziek 8.00 Symphonie-orkes Nieuws 9.15 Symphonie-orkes Engeland. BBC. 1500 cn 247 m. 12.00 Lichte Orkestconcert 5.30 Orgelspel "oor de jeugd 6.45 25 Sport 7.30 Gev. 10.15 Reportage cn 10.45 Gev. muziek 11.05 Voor- .20 Lichte muziek 11.56—12.00 5 5.15 Dansmu; 7 45 Nieu 9 30 Gram 10.50 Nieuws. Boekbesp pel 9.00 Gra geland. BBC. 10 00—10.30 n.m. Ni« en Gordijn; Vrijbuit- Neder- vs; Achter het Radiodagboek FRANSE MINISTERIE Landbouw past ook de méthode i suggestie toe. De productie, aldus desbetreffende publicatie, staat er go|ï voor: gunstige graanoogsten, meer a; appelen, meer bieten, veel fruit, 1 melk, terwijl ook de wijn- en ohampiv ne-oogst veelbelovend zijn. In Frankrfl zijn de communisten voor al deze ruststellcnde mededelingen blijkbq 1 Het blad Le Figaro onthult, d. communistische leiders wederom sein zullen geven voor een tweede pen de van arbeids-onrust. Behalve de tenaren bij de posterijen, de transpa arbeiders, zouden ook andere groep werknemers in de genationaliseerde particuliere industrie tot proteststaki gen overgaan, voorlopig voor 24 i deze dreigementen hopen de extremist de regering opnieuw onder druk enquête gesteld, zowel naar de objectieve zaken der stakingen, als naar de moti ven dergenen, die er aan deelnamen, deze enquête blijkt, dat men onderschl moet maken tussen hen, die uit ecor mische oorzaken aan de staking dei anderen, bij wie het politie) motief van hun partij, ..de regering val te brengen", op de voorgrond stc Laniel heeft indertijd met nadruk klaard, dat een algemene salarisverl ging voor alle groepen uiterst gevaarl zijn, als daar geen productiever ging op grote schaal tegenover stc Minimum lonen werden na de stakii gen verhoogd (er waren er van slech| 18.000 francs per maand) en vele kels lokken sindsdien kopers met opschrift „la baisse" op tal van prodi DAT VOO! stukje geroosterd vlees met frites onow heerlijk is, dan kan men begrijpen, va hoe groot belang het was, dat ook cl slagers aan het appèl gehoor gaven e prijsverlaging overgingen. Tod hebben deze maatregelen de maatschap, pelijke en sociale onrust niet geh» kunnen wegnemen. Steeds weer gaa' stemmen op voor een algehele loon* verhoging, maar dan zouden de prijz« vermoedelijk weer stijgen en dreigt dt- valuatie. Vandaar, dat Laniel en Faur! aandringen op grotere productie om htj prijspeil te doen dalen. Uit de jongsij stakingsgeruchten blijkt, dat de extm misten opnieuw pogen uit de moeilijk! economische toestand waarin Frankriji verfteert. politieke munt te slaan. Lanifc Faure werken aan hervormingen oj financieel-economisch en fiscaal ge bied, maar politieke tovenaars zijn U .71 in als hun diverse voorganger^ PERSPECTIEVEN ZIJN DUS oor Frankrijk op binnenlands e: buitenlands terrein der politiek niet rooskleurig. Wat de buitelandse problfc betreft, denken wij aan de moeilijkj heden betreffende het E.D.Gliet Saar- probleem. Noord-Afrika en Indo-China De Amerikaanse animo. Frankrijk me', dollars te steunen, zal niet bevordere worden als de weerstanden in Frankrijk tegen het E.D.G.-verdrag niet worden vonnen. Wat de houding der com-' sten betreft, kan men geheel hei oordeel van Le Figaro onderschrijven: „Voor de militante communisten vorm» de staking slechts 't middel om de kapw talistische productie-methode op tegent stellingen tc betrappen en in het nauwi drijven, waarbij het einddoel de ver nietiging is!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2