Jlicumc £dhsrf(e (ürmrant p 1 Januari 1954: loonsverhoging van vijf pet bindend voorgeschreven Frankrijk bedreigd door nieuwe stakingen Wist U Hj (ISDAG 29 SEPTEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2,— per maand; 0.47 pér week Vier en dertigste jaargang No 9851 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. J. ENSER1NK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stflntoo«tfcli ghfbleoeo «yn hert In tegenspeel" Drie geduchte concurrenten Regering kiest de kant dei pessimisten jppert (C.N.V.)voor deze gang van zaken geen goed woord over REGERING heeft de knoop doorgehakt. Er komt een loonsverhoging van vijf procent voor alle werknemers van 23 jaar en ouder. De ©ring heeft dus zich baserend op een nieuw cijfer over de kosten levensonderhoud, dat op het laatste ogenblik door het Centraal eau voor de Statistiek was verschaft de middenweg gekozen tussen standpunten van werkgevers en werknemers. Daarmee is een eind tomen aan de allerminst vlot verlopende onderhandelingen over deze csverhoging, die bedoelt compensatie te verschaffen voor de helft van komende huurverhoging en tevens het restant van de consumptie- lerking moet opheffen. beslissing is ver- vredigend als heit verloop van de onder blijft nog een vraag, omdat met handelingen gedurende de laatste dagen. W>at is toch het geval? Zoals bekend heeft de regering op 23 September een commissie van onpartijdige deskundigen benoemd, die haar oordeel zou geven over de becijferingen en de redelijkheid der veronderstellingen op grond waarvan werkgevers en werknemers tot hun per centages waren gekomen. Dit gebeurde in overleg meit de woordvoerders van de werkgevers, maar buiten de Raad van Vakcenitralen om. Nochtans zijn wij met deze commissie accoord gegaan. Vrijdag j.l. werden beiden partijen door commissie van dirie gehoord. De commissie gaf daarbij de werknemers op alle essentiële punten gelijk. Als er ver der niets gebeurd was. zou zij dan ook zeker geadviseerd hebben tot een loons verhoging van 6 pot Maar er gebeurde Vrijdagavond produceerde het Centraal Bureau voor de Statistiek plotseling we cijfers betreffende de stijging de kosten van het levensonderhoud sedert September 1949. Aanvankelijk was 1 gekomen tot een indexcijfer van 120. werd het plotseling 119. Het bureau verklaarde, dat door een onjuiste bereke ning de eerste cijfers onjuist waren ge weest. Nu hadden wij met de werkgevers Vakcentrali zijn. De heer Ruppert, voorzitter het CNV verklaarde, geen goed 1 voor deze gang van zaken over te ben. Het nieuwe cijfer van het CBS dt door de werknemers zeker niet aard en zij hebben daar- de regering gevraagd een nader on juistheid van dit cijfer laten instellen. iddag tijdens vergadering van de ministerraad ge- Na afloop werd de volgende offl- mededeling verstrekt: mnisneming van het rapport der kundigen en van de standpunten oentrale werkgevers- en werknemers- satles heeft de ministerraad be- het College van Rijksbemiddelaars |wijzing te geven bij beschikking met e eerste loonweek in algemene loonsverhoging vijf procent voor werknemers van ouder bindend vaat te stellen, inder voorbehoud dat de thans langige wetsvoorstellen inzake huur- loging e.d. zonder belangrijke wijzi- door de Staten-Generaal worden raard. zal geen bezwaar worden ge it tegen een wijziging van de richt- de loonpolitiek in dier voege de lonen voor geschoolden in het rijfstakgewijze overleg met 2 cent verhoogd en de ~nd tussen de lonen in de hoogste |e'- éin de laagste gemeenteklasse met 2 zal mogen worden vermin- Over de verdere bijzonderheden insatie, jeugdlonen enz.) zal nog iverleg tussen het College van 4«i|kzbemiddelaars en de Stichting van Arbeid plaats hebben. De regering vertrouwt, dat de werk teers voor werknemers, wier lonen niet CAO of bindende loonregeling zijn •ld - overeenkomstig het advies de centrale werkgeversorganisaties gelijke loonsverhoging zul- toepaasen. Standpunt C.N.V. [Tijdens een onderhoud met één onzer de heer M. Ruppert vond namens heit C.N.V. het vol- id com «rente ar gegeven op dtiit besluit de strijd rond de loonsverhoging. resultaat is voor on6 al even onbe- Moskou antwoordt het Westen ParijsEr is geen reden tot optimisme Rusland heeft geantwoord op de uit- idiging der Westelijke mogendheden or een bijeenkomst der vier ministers n Buitenlandse Zaken te Lugano op October a.s. Aldaar zou onderhandeld orden over de Duitse en Oostenrijkse Het Russische antwoord bete ent noch een verwerping, noch invaarding van de Westelijke uitnodi- R. Moskou wil de agenda uitbreiden stelt voor communistisch China aan besprekingen te doen deelnemen, 'aartegen de Westelijke mogendheden akant zijn. De Sowjetnota, een stuk i tien pagina's, werd aangeboden aan Moskouse ambassades van de Ver. taten, Engeland en Frankrijk. Met de ertaling is men nog niet geheel gereed. De eerste indruk te Parijs was teleurstellend". Tussen Londen. Parus n New York blijft men in nauw contact ver het verder in te nemen standpunt, nmiddels heeft Churchill verklaard, nog teeds voorstander te zijn van een con- tie tussen de hoogste leiders der grote mogendheden. Amerika ver- 'acht echter weinig resultaat van dit irt besprekingen op het hoogste niveau. Cijfers waarom het ging (in percentages) Compens. huurverhoging 1.95 2.70 2.10 Opheffing consumptiebe perking 2.62 3.90 3.50 Samen 4.57 6.60 5.60 Af: Compensatie door belas tingmaatregelen 0.96 0.85 0.80 Loonsverhoging 3.61 5.75 4.80 Afgerond 4 6 5 een meningsverschil over de bereke- ningsmeithode van heit percentage der loon venhoging maar nde<t over het mate riaal dait bij deze berekeningen gebruikt moest worden. Dit materiaal bleek nu plotseling niet juist te zijn. Het gevolg is geweest, dat hoewel de commissie de werknemers vrijwel geheel in het gelijk had gesteld, zij nu toch tot een percentage van 5 pet moest komen op basis van het nieuwe materiaal. Zater dagmorgen hebben de werkgevers in de vergadering van de Stichting van de Arbeid toen een loonsverhoging van 5 pet aangeboden. Reëel overleg met hen was toen weer mogelijk, alleen de midden stands vertegenwoordigers wilden hier mee niet accoord gaan. Wij bleven bij onze eis van 6 pot en zo bleef de beslis sing aan de regering. Ondanks ons her haald verzoek zijn wij, vóór deze beslis sing viel, niet meer door de Regering gehoord. (Zie ook pagina 2.) Schakelen haast overbodig Vreemd Ned. geval te Parijs Deze revolutionnaire auto van Nederlands fabrikaat is gisteren uit Hil versum vertrokken naar Parijs, waar zij van Donderdag a.s. af te pronk zal staan op de auto-tentoonstelling. De wagen is een Joymobile tur- bomatic, type JT5, vervaardigd door de Washmobile. Het voertuig heeft een plastic carrosserie en biedt plaats aan zes personen. De maxi mumsnelheid is 105 km. Verscheidene nieuwe vindingen zorgen voor een groot comfort een goede ligging op de weg en een groot acceleratie vermogen. Schakelen is bij deze auto haast overbodig. De eerste wagens zouden begin 1955 op de weg kunnen zijn. Men rekent op een productie van 15.000 per jaar. Pact Amerika-Spanje Poolse regering schorst kardinaal Wyszynski Stefan kardinaal Wyszynski, primaat van Polen, is door de Poolse regering geschorst. Htf zal zich in een klooster- mogen terugtrekken, aldus heeft radio- Warschau gisteravond bekendgemaakt. De regering achtte deze stap noodza kelijk, omdat kardinaal Wyszynski bij voortduring de bepalingen van de over eenkomst tussen staat en kerk, getekend in April 1950, overtrad. Het Poolse episcopaat had de regering verzocht mgr Wyszynski toe te staan zich terug te trekken in een klooster. Het veroordeelde in een verklaring tiviteit van leden van de kerk tegen de Poolse nationale belangen en leverde critiek op de Katholieke kerk in West- Duitsland wegens het steunen var „wraakgierige" Duitse eisen, aldus de bekendmaking. De bisschop van Lodz, mgr Michel Klepacz, volgt kardinaal Wyszynski op als hoofd van het Poolse episcopaat. Generaal William Hogi benoemd tot opperbevelhebber vam Amerikaanse troepen in Europa. Hij volgt generaal Bolte op. die is benoemd tot vice-stafchef van het Amerikaanse leger. Minder koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk veel bewolking met voor namelijk in het Noorden en Westen van het land enige regen. Later opklaringen en droog y Matige en langs de kust tijdelijk krachtige wind sen Zuid-West en West. Min der koude nacht, overdag ge veer dezelfde temperatu- ren als vandaag (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 6.39 tot 18.21 uur; maan 3.17 tot 15.29 uur. Op 8 Oct. N.M. Maastricht heeft gisteren de bevrijding gevierd. Tanks trok ken door de straten, de bevol king die de straten vulde juich te enthousiastkortom het was weer een complete bevrijdings vreugde. En dat allemaal voor de fabricage van een Ameri kaanse film over het verzet en de bevrijding van Nederland. Nieuw glaspaleis van K.L.M. in A'dam Stewards in nationale dracht voerden wijn aan Op de plaats waar nauwelijks een half jaar geleden nog zware Duitse bunkers stonden, het Museumplein te Amsterdam, heeft de president-directeur van de KLM, dr A. Plesman, gistermiddag het nieuwe busstation-passagekantoor van onze na tionale luchtvaartmaatschappij geopend. Het is een schepping van de Amster damse architect J. H. Groenewegen en bestaat uit een lange lichte hal, die in feite geen muren aan de zijkant heeft, doch uitsluitend grote ramen. Het nieuwe gebouw is geheel uit glas en hout opgetrokken en heeft een oppervlakte van 55 bij 20 meter. Het komt in de plaats van het busstation aan het Leidse- plein. De nieuwe hal tijdelijke De spiraal van lonen en prijzen De fiscus zet strijd tegen belastingontduikers krachtig voort HET FRANSE VERBOND van werkgevers heeft zijn leden geadviseerd, de minimumlonen voor het gebied van Parijs met 10 franc te verho gen. Maar het verbond waarschuwde tegen algemene verhogingen. Door deze aanbeveling zouden de minst betaalde arbeiders in het gebied van Parijs 110 in plaats van 100 franc per uur ontvangen. Het advies van de werkgevers, aldus Ass. Press, blijft ver beneden de eisen van de meeste vakbonden, die voor 170 arbeidsuren een minimum maandloon van 27.000 franc willen. Zulks komt dus neer op circa 150 franc per uur (fl. 1.50). Het nationale statistische instituut is in April van dit jaar tot de conclusie gekomen, dat het gemiddelde maandinkomen van een ongehuwde man in Parijs 22.938 franc bedraagt. De antieke wereld en het Christendom in de wereldgeschiedenis die geweest is, waarin het Christendom de heersende godsdienst in het oude Romeinse rijk werd. Dit is een probleem geweest en In die eeuwen heeft het Christendom voort durend geworsteld met de vraag, hoe het aan moest met de heidense cultuur te midden waarvan het opkwam en groot werd. Sommige leiders waren geneigd de an tieke cultuur geheel en al te verwerpen, doch waren daar in de practijk zelf niet eens toe in staat. Het ligt dan ook voor de hand, dat dergelijke figuren uitzonde ringen waren. Men kan een hele cultuur nu eenmaal niet met een enkele hand beweging op zij zetten. Men had dan met het kwade ook heel veel goeds over boord moeten gooien en het merendeel der lei ders wilde het goede wel degelijk waar deren. Maar nu rees de vraag: wat wél en wat niet? Hier kon weer allerlei verschil van mening heersen. Bovendien waren de Christenen kinderen van hun tijd. Zij waren opgevoed op de heidense scholen, volwassen geworden in een heidense samenleving, hadden de invloed onder gaan van het heidense denken. Het was voor hen, die midden in de antieke cultuur stonden, onmogelijk, die afstand er van te nemen, die voor een zuiver oordeel noodzakelijk is. Daarom is het ook niet te verwonderen, dat wij na zoveel eeuwen Christelijk denken en Christelijke cultuur heidense invloeden ontwaren, waar de jonge Christenheid blind voor geweest is. hoezeer zij er ook naar streefde, die invloed te weren. TVE stof. die in dit verband besproken kan worden, is zo uitgebreid, dat men begonnen is met er een encyclopaedic over uit te geven, die t.z.t. een tiental delen zal omvatten! Des te meer is het te waarderen, dat prof. dr A. Sizoo van de Vrije Universiteit er in geslaagd is. in een boekje van 82 bladzijden in enkele duidelijke lijnen een beeld van de stand van zaken te schetsen. Het is getiteld: Ch riste ultu uding tot ntieke Door de kinderbijslag en andere pre- ies steeg het gemiddelde inkomen van ?n gehuwde man met twee kinderen tot 34.605 franc per maand. Hieruit blijkt dus. dat dit bedrag het minimum loon ver te boven gaat De voorzitter van het verbond Gekrakeel in de V.N. Charles Malik op z'n stokpaardje De afgevaardigde van Libanon bij de Ver. Naties, Charles Malik, heeft in de Assemblée een aanval gedaan op Israël, naar aanleiding van het feit, dat de zetel der regering van Tel Aviv verplaatst werd naar Jeruzalem. Engeland en Amerika moesten het ontgelden, omdat deze landen Israël daartoe hadden aan gemoedigd, terwijl de internationalisatie van Jeruzalem terzijde geschoven werd. De gedelegeerde van India, Menon, op perde het denkbeeld, dat de Grote Vier een conferentie zouden houden om de hangende wereldproblemen tot een op lossing te brengen en bepleitte tevens communistisch China tot de V.N. toe te langer dan 7 a 10 jaar bestaan. De heer I werkgevers. Georges Villiers. verklaarde. Plesman zei, dat er op het dak wellicht nog eens helicopters zullen landen. „Bur- gepieester D'Ailly heeft het mtf aange raden en ik heb beloofd dat ik de mo gelijkheid onder ogen zal zien. maar ze kerheid is er niet". Uit de eerste K L.M.-bus, die voor het nieuwe gebouw stilhield, stapten 1" ste wards en stewardessen die, gekleed in de nationale costuums van verschillende landen, wijnsoorten uit Finland, Frank rijk. Griekenland, Mexico en andere lan den aanvoerden om de feestelijke ope ning van het gebouw een internationaal cachet te geven De kwestie-Triest Tito zegt „neen" op Pella's voorstel De Zuidslavische regering heeft, zoals i een deel onzer edities reeds gemeld, thans officieel het aanbod van de Italiaanse premier Pella tot een volks stemming in geheel Triëst. verworpen. Tito deed zulks reeds onofficieel op de zelfde dag dat Pella in een rede het voorstel deed, nl. op 13 September. De regering te Belgrado is voorts van oordeel, dat elke internationale con ferentie de oplossing van de kwestie- Triëst eerder zal hinderen dan bevorde ren, zolang niet van tevoren door diplo matiek overleg een min of meer ge meenschappelijk standpunt is bereikt. dat liet verbond tegen een algemene loonsverhoging was. omdat daardoor de prijzen, die reeds hoger liggen dan in an dere landen, zeer zouden stijgen Inmiddels verluidt, dat de ambtenaren in de Franse P.T.T., die lid zijn van de communistische en de onafhankelijke vakbonden, overmorgen een „actie-week" korte stakingen zullen beginnen, uit protest tegen het besluit der Franse rege ring, geen salaris uit te betalen voor de periode, dat deze ambtenaren in staking zijn gegaan. De Figaro vestigt er de dacht op. dat het de bedoeling der isten is met deze acties het st n voor een tweede ronde van arbeids- onlusten. Stakingen in de industrie het transportwezen zouden spoedig vol gen De Franse regering zet haar strijd tegen belastingontduikers voort. Zo 'hebben ambtenaren van de fiscale recherche ont dekt. dat een handelaar in metalen, die zich officieel uit zijn zaken had terugge trokken. een omzet van circa 154 millioen franc had. zijnde dus anderhalf millioer. gulden. De opsporingsdienst heeft dage lijks 500 gevallen van fraude in behande ling te nemen. Iemand die een weelderig ingerichte villa aan de Rivièra bezat er. er een schitterende auto met een staf van personeel op nahield beweerde maar.... helemaal geen inkomen te hebben. In een vraaggesprek met het bekende blad Le Monde heeft de Franse minister Nederlander gesignaleerd in Russisch kamp Uit Rusland gerepatrieerde Duitse krijgsgevangenen hebben medegedeeld, dat zij in een kamp nabij Swerdlovsk, aan de Russisch-Siberische grens, een Neder lander en een Deen hadden ontmoet. De Nederlander heette Kurt Faerwes. Beiden hadden gestreden in het Amerikaanse leger en droegen Amerikaanse uniformen, toen zij door de Russen werden gevangen genomen. Zij werden beschuldigd van oorlogsn daden en kregen 25 jaar dwangarbeid. Financiën, Faure, meegedeeld, dat de begroting voor 1954 waarschijnlijk 200 milliard franc lager zal zijn dan die voor dit jaar,-welke 3800 milliard franc be draagt. Faure deelde mede, dat de vorige regering de uitgaven reeds met ruim 10C milliard 'had besnoeid en dat het door bezuinigingen op openbare en militaire uitgaven mogelijk moet zijn, een verdere besnoeiing met 100 milliard franc te be reiken. (Men zie ook 't Verklaarde Uit zicht in dit nummer). De schrijver heeft zich wijselijk beperkt afgezien van een slotwoord en een in leiding tot een viertal gebieden, waar de spanningen en de moeilijkheden het grootst waren: de religie, de wetenschap, de litteratuur en het maatschappelijk leven. Op het gebied van de godsdienst was de tegenstelling het scherpst. De Christe nen waren onverbiddelijk in hun afwij zing van de keizerverering en van het veelgodendom, dat zich met zijn tempels, zijn menigte van beelden, zijn altaren, kapelletjes, gewijde stenen, processies en feestdagen overal om hen heen open baarde. Toch lukte de definitieve over winning pas. toen de kerk allerlei hei dense gebruiken en voorstellingen een Christelijk tintje gaf en binnen haar ruimte opnam. 'ET de wetenschap ging het al niet M' wijsbegeerte zien als een vóórschool voor het Christelijk denken, doch nam bij deze opvatting heel wat over, dat bij het zuivere Evangelie niet paste. Ook in het onderwijs wist men zich niet van de Oudheid los te maken. Dit onder wijs bestond in het lezen van de klassieke Koningin morgen ook naar Duiveland Koningin Juliana is gen een niet-officieel bezoek te brengen aan Duiveland. De Koningin zal o.a. de dorpen Oosterland. Sirjansland. Bruinis- se. Nieuwerkerk en Ouwerkerk bezoe- Zoals men weet zal de Koningin mor genmiddag in Koudekerke op Walcheren de uitbreiding van het verpleeghuis voor chronische zieken Der Boede in gebruik stellen. Het bezoek van Hare Majesteit aan Duiveland zal aan haar bezoek aan Koudekerke voorafgaan. DAT het echtpaar G. Smalberg*Flik te Nieywe-Pekela morgen 60 jaar ge trouwd is. "DAT burgemeester Tuin van Gronin gen in een raadsvergadering de gemeen te Haren verweet nimmer overleg ge pleegd te hebben over de standplaats van Circus Althoff en zij kennelijk heeft willen parasiteren op de bevolking van Groningen-stad. DAT gisteren aan het lyceum te Zie- rikzee 36 reproducties van bekende Franse schilderijen zijn overgedragen en deze met andere goederen een geschenk vormen van een comité uit Caen (Nor- mandië). DAT de Utrechtse inrichting voor geestelijk gestoorden, het Willem Arntz- huis, wordt verbouwd en uitgebreid en eind volgend iaar eereed zal zijn als modernste pschychiatrisch centrum in ons land. DAT Zaterdagavond 23.20 uur het laatste vertreksein gegeven wordt op het station R'dam-Maas, waarmede dit station buiten dienst wordt gesteld. DAT het Veteranen Legioen Nederland contacten legt met soortgelijke organi saties in België en Frankrijk om te ko men tot een intergeallieerde federatie in Europees verkend. DAT de klokkengieterij in Aarle-Rix- tel (N.B.) in '50 7 belangrijke carillons in ons land afleverde, 18 naar de VS exporteerde en er nog 6 in de maak zijn. DAT in Nieuw-Zeeland een afdeling is opgericht van het Veteranen Legioen Nederland. gevestigd 47 Omahu rd, Auckland, S.E. 2. DAT in navolging van Den Haag thans ook Utrecht een dames-comité bezit: geheten: Utrecht ontvangt. DAT de voorzitter van het Ned. Rode Kruis vandaag in Groningen een nieuw gebouw voor de bloedtransfusiedienst opende en deze stad ca 5000 bloedgevers telt. DAT de Groningse K.v.K. ontevreden is over de aardgasnota der regering, waarin geen aardgasleiding na?rGro ningen is geprojecteerd. DAT de waterstand in de Maas thans zeer laag is en de nachtvaart tussen St. Andries en Nijmegen (1 uur na zons ondergang en 1 uur voor zonsopgang) is stilgelegd. DAT op 4 en 5 October in Den Bosch 'n grote slagersvaktentoonstelling wordt gehouden. DAT in Roermond een werkplaats voor aangepaste arbied komt, bestemd voor onvolwaardige werklozen en deze de eerste van die aard in Limburg is. DAT oud-burgemeester Oud van zijn Zuidamerikaanse reis. hem aangeboden door de gemeente Rotterdam, aldaar is teruggekeerd. DAT de Utrechtse rundveemarkt ing. 3 October door de Stichting voor de Land bouw erkend is als een markt met tbc. vrije afdaling. (Zie vervolg pap. 2). USzAtyt VTi Dat moet me toch even van het hart! Vanmorgen waren er nota bene 2 brieven van abonné's die hun abon nement opzegden. Mensen, dat kan niet. Zo schopt U m'n hele plan in de war. Wat doet het er toe of U gaat emi greren of naar Groningen verhuist? De Nieuwe Leidsche stuurt U die krant heus wel na, waar ook ter wereld! Wanneer de andere lezers ban best Jj doen om een abonné te winnen, dan v kunt U toch niet bedanken! Zegt U V» Dat is dus afgesproken: óf niat naar j!J Groningen en Canada, óf de krant ,ij laten nazenden. Zo» dat lacht op. En nu weer aan de m slag, want er is volop werk aan de X winkel. U kent het devies: jlS Ik doe mee aan de we taal*) abonné als mijn i Woonplaats: S.v.p. doorhalen wat niet juist is. Afzender: abonné

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1