Jlictttuc Gfrwraitt De sport van Zaterdag Werknemers houden vast aan zes werkgevers willen vijf pet Drie deskundigen hadden verhoging van 4,8 pet geadviseerd pet; Twee kinderen door trein gedood gegrepen en Is differentiëring in loon mogelijk? Wist U MAANDAG 28 SEPTEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per mdand; 0.47 per week ADVERTENTIÊN: 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Vi#r en dertigste jaargang No 9850 Directie: P. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E- DIEMER Chof-Rod.: R W. I. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUntmtttt l< ikttlnm k«rt In Ijjljtospatl' ZIE PAG. i EN 5 TOUWTREKKEN OM DE LOONRONDE 4,8 pet het antwoord vormde op de gestelde vraag. In de vergadering van de Stichting va de Arbeid op Zaterdagmiddag jl. heb ben de centrale werkgeversorganisaties hun standpunt aan de Raad van vakcen- tralen bekend gemaakt. Het werkgeversvoorstel om overeen stemming te verkrijgen over een loons- hoging van 5 pet gebaseerd op de uit- aak van de deskundigen, bleek vooi de Raad van Vakcentralen niet aanvaard baar. Deze meende het voorstel van pet te moeten handhaven. De gezamenlijke centrale werkgevers organisaties stelden zich op het volgende standpunt: 1. Rekening houdende met de conclu sie van de commissie van deskundigen er geleid door de wens om tot overeenstem ming te geraken, verklaarden de cen trale werkgeversorganisaties zonder het rapport van de commissie in •nderdelen te kunnen onderschrijven zich berreid om per 1 Januari a.s. verplichte loonsverhoging, naar boven op vijf procent afgerond, voor werknemi 23 jaar en ouder aan de regering te bevelen. Hierbij dienen op de ge bruikelijke wijze dispensaties mogelijk t€ DE ORGANISATIES van werkgevers en werknemers, die samen werken in de Stichting van de Arbeid, hebben na de gerezen moeilijkheden in zake de besprekingen over de op 1 Januari te nemen loonmaatregelen nader advies ingewonnen van enkele deskundigen. Deze commissie van advies zag zich voor de taak gesteld een oordeel ie geven over de juistheid van de opgestelde becijferingen en de rede lijkheid van veronderstellingen, waarvan daarbij is uitgegaan. Deze commissie bestond uit de heren: prof. mr F. de Vries (voorzitter), prof. mr P. Borst en ir Z. Th. Fetter (leden), drs L. C. Kuiken en prof. dr. J. Ch. W. Verstege (adviserende leden), terwijl het secretariaat gevoerd werd door drs P. Brandes. Over het advies heeft het beshnr de Stichting van de Arbeid opnieuw gaderd. waarbij partijen dichter bij el- men. dat een loonsverhogi kaar zijn gekomen. Overeenstemming kon echter niet worden bereikt. Vanmiddag zou, zoals op Maandagmid dag gebruikelijk is. de ministerraad bij eenkomen. Het was te verwachten, dat ook hier de loonkwestie weer op de agenda zou staan. WeiknemeisE pet De Raad van Vakcentralen deelt mee: Zoals uit het communiqué van de Stichting van de Arbeid van Zaterdag is gebleken, kan tussen de centrale werk geversorganisaties en de werknemers- vakcentralen geen overeenstemming wor den bereikt over de per 1 Januari a.s. te nemen algemene loonmaatregelen. De besturen van N.V.V., K.A.B. en C.N.V. betreuren dit in hoge mate. mede omdat in de laatste phase der onderhan- relingen een reëel overleg met de in dustriële en agrarische ondernemers organisaties mogelijk bleek. De vakcentralen konden echter ook ln deze laatste phase van het overleg niet afwijken van de door hen bepleite loons verhoging van zes procent Dit voorstel is door hen van meetaf bedoeld niet als een onderhan-de 1 ingsvoorsteldat speel ruimte bevatte, doch als een volkomen reëel voorstel, waarin op verantwoorde wijze de compensatie voor de huurver hoging en voor de resterende consump tiebeperking alsmede de voorgenomen belastingverlaging in, rekening zijn ge- braoht. De door hen reeds bij de Regering in gediende voorstellen zijn Zaterdag in een nota schriftelijk nader toegelicht, aldus de mededeling van de Raad van Vakcen tralen. Commissie4,8 pet Van de zijde der gezamenlijk* werk geversorganisaties deelt men mee: Zoals eerder werd bekend gemaakt, hebben de centrale werkgeversorganisa ties zich bereid verklaard hun medewer king te verlenen aan een compensatie van de per 1 Januari a.s. te verwachten verhoging van de huren, alsmede aan de opheffing van de nóg resterende ver- bruiksbeperking door een hiermee over- eenstemmende loonsverhoging met in achtneming van de inmiddels door de Regering voorgestelde fiscale maatrege len. De berekeningen welke daartoe zowel v?n de zijde van de Raad van Vakcen tralen als van de gezamenlijke werk geversorganisaties en ook van regerings zijde werden opgesteld, gaven verschil lende uitkomsten. De Raad van Vakcen tralen kwam uit op een loonsverhoging van ongeveer zes procent. Van werk geverszijde was men van oordeel, dat de loonsverhoging op basis van de beschik bare gegevens, naar boven afgerond, op vier procent gesteld diende te worden. In verband met het bestaande verschil van inzicht over de cijfers werd, ii leg tussen de Regering en de Stichting van de Arbeid, aan een commissie staande uit drie personen verzocht oordeel uit te spreken over de juistheid van de gemaakte becijferingen en de redelijkheid van de veronderstellingen, waarvan daarbij is uitgegaan. De commissie was opgedragen haar oordeel te geven met uitsluiting van alle overwegingen, die tot het loonpolitieke beleid kunnen worden gerekend Na zowel de werkgevers als zijn. In dit verband werd in het bijzon- op de situatie ln het mid- denstandsbedrijf, op grond waarvan de centrale middenstandsbonden op het standpunt staan, dat in deze sector van het bedrijfsleven de loonsverhoging door mredige lastenverlaging volledig dient te worden gecompenseerd. Jongeren minder? Westelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met vanavond voor namelijk in- de kuststreken nog enkele buien, maar i gen bijna overal droog weer. Krachtige tot m wind., aanvankelijk tussen Noord-West en West. later krimpend naar Zuid-West. Koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. lOp- gemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 6.37 tot 18.23 uur; Maan; 22.05 tot 14.50 uur. Morgen L.K. Na de inspectie Zoon van Seyss-Inqart nog in Rusland Evenals de vroegere piloot van Hitier Uit Rusland teruggekeerde Duitse krijgsgevangenen verklaarden, dat in het gebied rondom Swerdlofsk nog ongeveer 6000 Duitsers worden gevangen gehouden, onder wie de generaals Brctt- schneider, Hax„ Raitel. Boettcher, Barth, Mader, Von Kiliani, Von Falkennstein. Marx, Von Bogen, Hacmann, Bruno Schatz, Engel en graaf Von Huelsen. Ook een zoon van Scyss-Inquart en de vroe gere piloot van Hitier, generaal Bauer, zouden zich nog in Russische krijgsge vangenschap bevinden. De Oostenrijkse generaals Brauner en Meissner zouden onlangs zijn overleden. 2. De gezamenlijke centrale werkge- Verscheidene krijgsgevangenen meen- versorgamsaties wensen de beslissing ^en te weten, dat de vroegere veldmaar- herziening van de lonen voor ;ehalk Paulus, onder wiens bevel de mannelijke en vrouwelijke werknemers Duitse troepen bij Stalingrad stonden, in -den de leeftijd van 23 jaar over te ?en villa bij Moskou woont. De veld- aan het bedrijfstaksgewijze over- -naarschalk zou zelfs bezoek mogen leg, met dien verstande, dat hierbij geen vangen. Hij had echter geen contact grotere loonsverhoging zal mogen den vastgesteld dan vijf procent. Voor personeel van 23 jaar en ouder dienstbetrekkingen, waarvoor geen C.A.O. of bindend vastgestelde loonrege ling geldt, bevelen de centrale werkge- ganisaties aan, dezelfde procen tuele verhoging als bovengenoemd op de i of salarissen toe te passen. De centrale werkgeversorganisaties achten daarnaast, voor een vergroting de spreiding tussen de functiegroe- een herziening van de richtlijnen de loonvorming per 1 Januari a.s. gewenst, in dien zin, dat de richtlijn uurlonen voor de geschoolde vakarbeiders met twee cent worden verhoogd. De uit werking en de toepassing van deze richt lijnen dienen aan het bedrijfstaksgewijze overleg te worden overgelaten. 5. De centrale werkgeversorganisaties spreken zich voorts- uit voor een wijzi ging van de richtlijnen voor de gemeen- teklassificatie voor handarbeiderslonen, in dien zin, dat het aantal klassen op 5 blijft gehandhaafd, doch dat het uurloon- verschil tussen de le en 5e gemeente klasse wordt verminderd van 12 op 10 cent. De toepassing van deze gewijzigde richtlijnen dient, overeenkomstig de op dit punt bestaande practijk, eveneens aan het bedrijfstaksgewijze overleg te worden overgelaten. Tot zover de verklaring van de cen trale werkgeversorganisaties. met de Duitse krijgsgevangenen. Vrijdag en Zaterdag zijn in totaal 1558 Duitsers, onder wie ongeveer kinderen, door de Ri de Pools-Westduitse grens gezet. Van deze Duitsers, die bijna tien jaar ir sische kampen van dwangarbeid hebben eten, zijn er inmiddels 1068 in West- Duitsland aangekomen. Het grootste deel de thans vrijgelatenen was in 1945 als oorlogsmisdadiger ter dood veroordeeld. Deze straf was later teruggebracht tot dwangarbeid tegen een zeer laag loon. Allen hadden in het kamp nabij Swerdlofssk gevangen gezeten. Eén der teruggekeerden, de Westduitse arts Stratmann vertelde, dat in het kamp slechts twee procent van de gevangenen ip de ziekenlijst mocht voorkomen. Vol gens de arts was het buitengewoon moei lijk, de Russen er van te overtuigen, dat iemand werkelijk ziek was, als al twee procent der gevangenen was ziekgemeld. D egevangenen hebben" veel honger ge leden en allen wa :en het er over eens, dat de voedselpaakketten uit Duitsland dui zenden gevangenen het leven hebben ge- ed. Nederlander van moord op Majorca verdacht Een Amerikaanse vrouw, die met haar vader te Plama op het Spaanse eiland Majorca woonde, mevrouw Baxter, Vrijdagavond onder verdachte omstan digheden gestorven. Mevrouw Baxter getrouwd geweest met een Amerikaanse millionnair van wie zy later is gescheiden. De arts, die mevrouw Baxter onder zocht, constateerde vergiftigingsverschijn selen en gelaste lijkschouwing. Bovendien vertoonde de vrouw aan haar hoofd vele sporen van slagen. De politie heeft de 43-jarige Nederlan der J. O. gearresteerd, die er van wordt verdacht de Amerikaanse te hebben giftigd. Onverwachts op Schiphol Boven Californië poogde invlieger James Verdin van de Amerikaanse marine in een Skyray straaljager F-4D de records van Neville Duke en Mike Lithgow te verbeteren. Over de resultaten van zijn vlucht is nog niets bekend. Op overweg bij Nijmegen Trein AmsterdamWeesp reed. op drilboor; arbeider gewond, verkeer vertraagd cpWEE KINDEREN van de 50-jarige landbouwer Chr. Elmers uit Neer bosch bij Nijmegen zijn Zaterdag op een onbewaakte overweg bij Nymegen door een trein gegrepen en gedood. Hun vader werd licht gewond. De landbouwer passeerde met een paard en wagen de onbewaakte overweg nabij de St. Teunismolen en bemerkte niet de waarschuwende knipperlicht installatie die de trein NijmegenDen Bosch aankondigde. De wagen reed midden op de onbewaakte overweg toen de trein naderde. Het paard was de rails al gepasseerd. De wagen werd gegrepen cn de zeven jarige Albert Elmans en zijn tienjarige zusje Maria Christina, die zich op de wagen bevonden, werden vrijwel op slag gedood. De vader van de kinderen werd lichte verwondingen naar zijn wo ning te Neerbosch vervoerd. Ter hoogte van de overweg Oude Die- merlaan op het baanvak Amsterdam Weesp is gisteravond de 48-jarige spoor wegarbeider T. Bakker uit Alkmaar aangereden door de electrische trein, die om 20.03 uit Amsterdam naar Bussum was vertrokken. De arbeider werd vrij ernstig gewond. Bakker was vlak voorbij de overweg met andere spoorwegarbei ders op de rails aan het werk met een zware drilboor, die zij niet tijdig konden verwijderen, toen de trein naderde. Een uitstekende staaf van deze boor drong in de motor van de hard remmende trein. De motor geraakte daardoor onklaar, zo dat het treinverkeer met ongeveer een uur in beide richtingen werd vertraagd. Nog niet opgehelderd is de vraag, of de bestuurder van de trein de arbeiders, niet tijdig heeft opgemerkt, of wellicht gemeend heeft, dat hij kon doorrijden, daar de arbeiders tijdig de rails zouden vrijmaken. Zeker is, dat de arbeiders het ongeluk hebben zien aankomen, want zij probeer den door luid schreeuwen de bestuurder te waarschuwen. Deze zette de heel aan, doch iets te laat. De trein reed nog juist tegen de zware drilboor dat hij tot stilstand kwam en greep daarbij Bakker, die tegen de grond werd gesmakt. Daar de trein was beschadigd, vertrok later uit Amsterdam een reserve-trein, die de passagiers overnam. Via een ander spoor kon deze trein de reis naar het Gooi vervolgen. Ook in omgekeerde richting was er circa een uur vertraging. verkeersongeluk te Laagkeppcl (Gld.1 Siemeling uit Deventer gedood e zyn -vrouw zwaar gewond. Het echtpa; stak per motorrijwiel de verkeersweg DoetinchemDoesburg over zonder op het verkeer te letten en zonder voorrang te verlenen aan een autobus. Zij den door de bus gegrepen en moesten zwaar gewond naar een ziekenhuis Arnhem worden overgebracht, waar later is overleden. De toestand rouw is nog zeer ernstig. Vermoe delijk bestuurde de vrouw het motor- Wet een Zweeds toestel arriveerden onverwachts op Schiphol, Prinses Joséphine en Prins Jan van Luxem burg. Zij waren op doorreis van Zweden naar hun vaderland. Guy Nuland, het vierjarig zontje van de vertegenwoordiger der Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, bood de Prinses een boeket bloemen aan. Invlieger Mike Lithgow van de Britse Vickers Armstrong fabrieken heeft boven de Lybische woestijn in een Swift-straaljager het wereld snelheidsrecord voor vliegtuigen verbeterd. Mike bereikte een snelheid van 1183 km. per uur. Thans beschikken wij over de telegrafisch ver zonden foto's van deze recordvlucht. Volgens Mike Lithgow waren de weersomstandigheden niet ideaal voor een recordpoging. Hij verwacht dan ook veel van de vluchten die hij binnenkort boven de woestijn hoopt te maken. Latere pogingen van Lithgow waren niet te contro leren, doordat de zeer gevoelige metingsapparat-en door de grote hitte in de wóestijn defèct waren geraakt. De Britse Royal Aero Club heeft een telegram naar de Internationale Luchtvaartbond te Parijs gezon den, waarin aanspraak wordt gemaakt op het nieuwe vliegrecord van Mike Lithgow. De vier werkgeversverbonden heb- ben met hun opzienbarende ver klaring van Juli een lans willen breken voor loonvorming door onderling over leg binnen de bedrijfstak. Het doel is: de belangrijke differentiatie in de lonen per bedrijfstak of per onderneming mo gelijk te maken. Deze verklaring was kennelijk gericht tegen de stem van de overheid in loonpolitieke beslissingen. De werkgevers blijven het op prijs stellen, richtlijnen te ontvangen van de zijde der centrale organen en bedrijfsorganisaties, wensen echter, dat de naastbetrokkenen, dat zijn de werkgeversorganisaties en de arbeidersbonden, de vereiste vrijheid hebben. Niet alleen dit aspect is van gewicht, nog een tweede brengen we voor het voetlicht. Bedrijfspsychologen hebben klemtoon gelegd op de grote waarde van plezier in het werk. De sfeer in een be drijf dient goed te zijn. Daarbij is van belang, dat de afstand tussen leiding en personeel niet vergroot, doch kleiner wordt. Dit zal Immers tot gevolg hebben, dat men zich minder nummer of naam loos voelt. De tot heden toegepaste loonpolitiek brengt met zich, dat de afstand tussen leiding en uitvoerenden groot wordt, al thans zij bevordert de afstand. Het vast stellen van lonen en arbeidsvoorwaarden op collectieve wijze heeft onvermijdelijk psychologisch een ongunstige nevenwer king. alhoewel we de positieve kanten waarlijk niet veronachtzamen willen. Het is evenwel onmiskenbaar, dat hier de ruimte om iemand extra te belonen voor zeer goede, boven het gewone uitstekende prestaties, zeer gering, zo niet afwezig is. Nu de vakbonden het over de com pensatie voor de huurverhoging en con sumptiebeperking met de werkgevers bonden niet konden eens worden, is de overheid weer geroepen, een beslissing te nemen en het uniforme percentage van de loonronde, op collectieve wijze vast te stellen. De regering zal dan geen reke ning kunnen houden met het feit. dat niet alle bedrijven eenzelfde percentage loons- en salarisverhoging kunnen be talen, met de daarbij komende verhoging van de sociale lasten van omstreeks 25 tot 38«£ voor respectievelijk beambten en arbeiders. De werkgevers wensen hier differentiëring, en het is duidelijk, dat de vakvereniging dit niet kan accepteren. Welk percentage kan de Nederlandse economie op zich nemen? Dit is de vraag, waarvoor de regering zich gesteld ziet. Uit het bovenstaande zien we. dat er psychologische en economische motieven zijn om per bedrijf meer vrijheid te geven, in het belang van de bekwamen en van de bedrijven zelf. die meer zullen produceren tegen lagere prijs, zodra men meer interesse bij extra prestaties heeft. Aan de andere kant zijn er de moeilijk heden om de overheid uit te schakelen zodra het prijspeil aanpassing van lonen noodzakelijk maakt. De bloemententoonstelling Flora 1953 heeft de gemeente Heemstede vol gens voorlopige berekening een batig saldo van t 72.000 opgeleverd. Dit heeft burgemeester mr J. G. A. Ridder van Rappard in de Heemsteedse gemeente raad meegedeeld. Koningin ontknoopte Surinaamse liaan Tentoonstelling geopend in Amsterdam Door het ontknopen van een echte Surinaamse liaan, die voor de ingang van de zaal was gespannen, heeft Koningin Juliana Zaterdagmiddag in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam de grote tentoonstelling geopend, die gewijd is aan Suriname. De opening werd bijge woond door de ministers Beel, Donker, Mansholt, Beyen en Kernkamp en staats secretaris Moorman. Minister Kernkamp aanvaardde na mens de regering het grootste deel van het tentoonstellingsmateriaal, dat door Suriname aan Nederland is aangeboden. De gouverneur van Suriname, mr J. Klaasesz, sprak de hoop uit, dat de Ko ningin de tentoonstelling onvolledig zou vinden en dat dit voor haar een stimu lans zou zijn om Suriname zelf te be zoeken. Een dertienjarig meisje. Zera Vrede, gekleed als Surinaams melkmeisje, bood de Koningin een hamdbouquet van vlo- lette bloemen aan. Onder de tonen van Surinaamse mu ziek werd de Koningin daarna in de tentoonstellingsruimte rondgeleid. In de compagnies kamer werd de thee genut tigd, aangeboden door dames in Suri naams costuum. Na haar handtekening in het gastenboek te hebben gezet, ver liet de Koningin tenslotte het gebouw door de museum-uitgang aan de Lin- naeusstraat. De West-Duitse autoriteiten hebben toe stemming verleend tot invoer van vruch ten en vruchtensappen uit Nederland ter waarde van 400.000 Mark Cf 360.000) en van ruw zink ter waarde van 350.000 Mark (f 305.000). i deel DAT Zaterdag in A'dam-West in de rioolwaterzuiveringsinstallatie voor i nieuwe tuinsteden aldaar ingebruik werd genomen en het totale plan f 4,3 min bedraagt. DAT Ir L. T. v. d. Wal, oud.-dir.- bij de Prov. Waterstaat van Zuid-Holland, de oud-ing. van het hoogheemraadschap Rijnland te Leiden, ir P Hoogenboom, aan wie eervol ontslag werd verleend, op- volgdals lid van de commissie van advies van de Rijkswaterstaat. DAT het 322ste squadron, het oudste van de Kon. Luchtmacht en opgericht op 12 Juni '43, Zaterdag in Soesterberg tg.v. het 10-j. bestaan een reünie hield. DAT na 2 jaar onderhandelen de steen- gaasstellers en de hulpsteengaasstellers resp. als groep 1 en 2 in de bindende loon- regering voor het stucadoorsbedr(jf zijn ingedeeld. DAT de Zuid-Amerikaanse staat Chili de inspecteur H. A. Boersma van het Fries stamboek uit Leeuwarden laat over- komen om als keurmeester op te treden is de ongeveer 50-jarige heer" J. by de nationale veekeuring. DAT de Gooise tapijtweverij van de N.V. Corn. v. d. Brink in Hilversum Za terdag het 125-jarig bestaan vierde en het bedrijf thans 300 man personeel heeft tegen 30 in 1828. DAT minister Staf Zaterdag per heli copter naar Leeuwardenvloog, waar hij de eerste lustrumviering van Steun Wettig Gezag bijwoonde. DAT de eerst uitgestelde officiële proef vaart van de Kungsholm, het in Vlissin- gen gebouwde vlaggeschip van de Zwe denAmerikalijn. nu helemaal van de baan is en het nu binnenkort een tocht zonder genodigden naar Schotland maakt. DAT het huizentekort in Leeuwaren nog toe- inplaats van afneemt, waarom de gemeente aan Ged. SL om extra bouw volume heeft verzocht ten behoeve van de thans 3700 woningzoekenden. DAT Zaterdagmiddag minister Suurhoff aan het 50-jaar bestaande sanatorium Hooglaren op dezelfde plaats en tijd als Kon. Emma het in 1903 opende, de dank der regering overbracht en er gisteren 1000-oud-patiënten te gast waren DAT de groentententoonstelling Scha kels tussen Tuin en Tafel in Utrecht Za terdagavond de 25.000 bezoeker telde en dit een 5-jarig meisje was. DAT de Zaterdag in Leeuwarden opge richte Stichting Leeuwardens Industrie gebouwen 3 industriehallen van 1000 m2 elk wil gaan bouwen. DAT in Zuthpen 1 jaar. waarvan 7 mnd voorw. is geëist tegen de Arnhemmer N. wegens oplichting van een arts (voor f 100 000) en van 2 drukkers (elk f 10.000) allen te Apeldoorn, inzake de uitgave van een adresboek. DAT Zaterdag in Nordhorn een Ned.- Duitse vriendschapsbijkomst werd gehou den en hier o.m. aanwezig waren de chef van de afd. vorming buiten school verband van het dep. O., K. en W.. E. A. Schüttenhelm, de min.-pres. van Neder- Saksen, Kopf, en de West-Duitse ambas sadeur in Ned. dr Muchlenfeld. DAT een Ned. betonfabriek een ge slaagde proef nam met stapelborden var golfcarton voor het vervoer van beton- tegels. DAT 3 Oct. automatisch knipperlicht bij de onbewaakte overweg te Laag Nieuwkoop op de lijn Breukelen-Harme- len in dienst wordt gesteld. DAT het rijwielachterlicht met reflec- torSteco, type W. tot wederopzegging, docht uiterlyk 1 Oct. 1956 door minister Algera is goedgekeurd. Beria of Eisler? Ontvluchting absurd, aldus Russisch blad Het Amerikaanse blad „New York Poet" schrijft in zijn editie van Zaterdag, dat de geheimzinnige communistische vluchteling in Spanje niet Beria, maar Gerhard Eisler is. Eisler is indertijd uit de Ver. Staten uitgeweken en werd minister van Pro paganda in Oost-Duitsland. Verscheidene maanden geleden was Eisler in ongenade gevallen, aldus het blad. Eisler zou zeer veel op Beria ge lijken. Eisler, die eens de meest vooraan staande communistische leider in de Ver. n werd genoemd, is in 1949 tot ge vangenisstraf veroordeeld, wegens ille- Oostenrijkse premier Raab in Parijs De Oostenrijkse premier Raab is van morgen. in gezelschap van zijn minister van Bult. Zaken, Gruber, en de staats secretaris van Buit. Zaken, in Parijs aan gekomen. Het gezelschap werd begroet door de Franse premier Laniel en diens collega van Buit. Zaken, Georges Bidault. gale communistische activiteit. Hij vluchtte naar Oost-Duitslsmd, toen hij tegen borgstelling was vrijgelaten. „Het is absurd te denken, dat Beria zich niet meer in de Sowjet-Unie be vindt", aldus heeft het Russiche blad, de Prawda geantwoord op een vraag van drie Amerikanen, die op het ogenblik te Moskou zijn. Weltevree, zei mijn vrouw vanmor tot heden buitengewoon bevredi gen, je kunt zien dat de mensen gend. goed-uitgerust van vacan ie zijn En met deze woorden huldig ik teruggekomen, want er wo dt hard meteen alle „blakende" lieden, die gewerkt om de wervingsactie tot een tot dit succes hun steentje hebben succes te maken. bijgedragen. Voor alle anderen moge bet een En ze had gelijk. Vandaag mag ik aansporing zijn, hun aandacht te in mijn dagboek schrijven: resultaat blijven wijden aan mijn spreuk: Woonplaats: S.v.p. doorhalen wat niet juist i Afzender: abonné

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1