m- ^ieuw-Guinea te zien als een nationale zaak PP p-* )ubbele zending leidt tot nare tegenstellingen Bonifatius-herdenking 1954 neemt vaste vorm aan a'}/] cJM Konijnenvrije zone heeft geen nut meer tegen besmetting PTEMBEB LEIDSCHE COOBflNT 9 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 LOON IN MONDHARMONICA'S GEWENST... (Door F. H. van de Wetering) EEN AANTAL artikelen, speciaal geschreven voor dit dagblad, heb ik gepoogd hier en daar een tip van de lier op te lichten van het in Nederland nog steeds zo on- kende rijksdeel Nieuw-Guinea. Geen diepe probleem- Hingen of bestuurlijke oplossingen vermocht ik in deze letsen te geven; alleen een beroep op Uw belangstelling srd bedoeld. Deze artikelen werden ook niet geschreven n een schone schrijftafel aan de hand van goed ver gde notities. Integendeel, vaak zat ik te pennen, zittend een koffer of een kist in het bergruim van een Catalina- egboot hoog in de lucht, of 's nachts omzoemd door bloed- rslige muskieten in een galerijtje van een logeergebouw. Nieuw-Guinea en het )ok heb ik geen propagandistische hoogdravende verhalen pogen af steken; de critiekloze of sentimen- Nieuw-Guinea-propagandist is, ien tegenover de achtergrond vraagstukken, een potsenmaker een onverantwoordelijke voor- hter. (ieuw-Guinea tot ontwikkeling brengen is „a very hard job" (een r zwaar karwei)alleen de aller- sten.zyn in staat van dit land iets eds te maken. Te veel dilettanten voor- oape. rtieve güj. ragen fL idt istelli De schrijver van onze artikelen- serie over Nieuw-Guinea, de heer F. H. v. d. Wetering. v. op het gebied van de landbouw luden de ontwikkeling tegen. Daarbij hebben velen, ondanks los wat zij materieel in Indië ver- :en,"precies één ding angstvallig iwaard en dat iseen koloniale ling: „nét zó als vroeger in ed.-Indië". Die instelling, ongeacht ambtenaar, particulier, kolonist wie ook, is uiterst funest. )e mensen, die in Nieuw-Guinea de lotste critiek hebben, zijn eigenlijk egenen die de uiteindelijke vooruitgang an dit grillige, woeste en in bepaald- izicht toch veelbelovende land tegen- trken. En als men dan nog lieden ont- oet, die terwille van hun eigen onge- ond groepsbehoud onbillijk afgeven op Papoeabevolking, dan moet men zich zulke lieden geestelijk losscheuren tot de werkelijk grote problemen Tweeledig doel Want Nieuw-Guinea moet worden aangepakt.' Nederland kan wel juri disch vaststellen, dat de souvereini- teit ouer dit overzeese rijksdeel „de jure en de facto" (Rechtens en feite lijk) aan hem behoort, maar daar mee is ten aazien van het wereld- forum, dat dan ook eisen stelt aan de souvereiniteitsuitoefening, niets be reikt. Of anders gezegd: een loutere juridische zekerheid omtrent de Neder-, landse souvereiniteit over Nieuw- Guinea kan in de huidige wereldver houdingen ons volk geen bevrediging schenken, noch tot enthousiasme op wekken. Wil het Nederlandse volk belangstel ling krijgen voor het grote land in de Pacific, waar de driekleur trots waait, ;aii hn zal het spectaculair gesteld moeten Worden voor grootse en doeltreffende mtwikkelingsplannen. Want wat betekent in practische zin litoefening van souvereiniteit over een ver van het moederland verwijderd overzees gebiedsdeel? Ik zou het zo 'illen uitdrukken, dat Nederland daar- ?«.iee een tweeledig doel heeft aanvaard. In de eerste plaats om Nieuw-Guinea open te leggen, beschaving en ontwik- 'eling te brengen, voorspoed en wel vaart te bevorderen en alle resultaten ■van medische, agrarische, opvoedkundi- andere aard toe te passen. Daar van zal de bevolking rijke vruchten mo ren plukken, daartoe zullen vele Neder landers in dit land een bestaan kunnen vinden, daarvoor zal ook in het milieu [i tan de Zuid-Pacific anderer medewer- jWï «mg en steun nodig zijn. Ons eerste doel is dus ten bate Koninkrijk. In de tweede plaats zal de ontwik keling van dit rijksdeel (thans nog achtergebleven gebied), zó moeten dat de vruchten dezer ontwikkeling, de agrarische producten, de myn- demschatteji enz. ten dienste komen van de wereldhuishouding. In het der Verenigde Naties zal onze s reiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea zódanig gericht moeten zijn, dat deze tén volle verantwoord is. Om deze doeleinden te bereiken, is het nodig, van stonde aan een modern en aan gepast bestuur te voeren. Met bestuur be doelen wij dan niet alleen het zogenaam de binnenlands bestuur, maar het gehel apparaat, dat wordt ingezet om deze doeleinden in zo kort mogelijke termijn te bereiken. Twee bochten te nemen Uit de aard der zaak zal met allerlei factoren rekening moeten worden gehou den, als daar zijn de financiële mogelijk heden van het moederland, de technische en andere bijstand van wereldorganen, de allerprimitiefste situatie, waarin deel der bevolking van Nieuw-Guinea leeft. Voor dit laatste verwijzen wij nog eens naar ons artikel over de Wisselmeren. Toch mogen deze belemmerende facto ren om het doel spoedig te bereiken geen aanleiding zijn om, hetgeen wij thans gaan doen, niet modern en afgestemd te Maar daarvoor zijn twee moeilijke boch ten in deze ontwikkelingsbaan te nemen. Ten eerste moet radicaal gebroken wor den mef de papieren rommelwinkel, waaronder de huidige, naar het mij voor komt steriele administratie lijdt. Overal kan men klachten horen; steeds was het excuus voor te weinig tochten door het land, dat men aan zijn schrijftafel voort durend gebonden is. Een ridicuul excuus in een land, waarin alles draait om per soonlijk optreden, persoonlijk inzicht en persoonlijke activiteit. En een bewijs voor de stelling, dat de centrale overheids diensten niet op moderne wijze functlon- neren, doch zichzelf belangrijk trachten te maken met „staten-in-veelvoud". De tweede bocht, die moet worden ge nomen, is dat een klein aantal uiterst be kwame krachten wordt uitgezonden. Dat kost geld, want zonder behoorlijke voor waarden krijgt men deze mensen niet. Niet het geld, maar de prijzen Hiermede zijn wij een nieuw terrein van moeilijkheden binnengetreden: de levensstandaard op Nieuw-Guinea. Het geld is gezond, want de Nieuw-Guinea- gulden is volledig aan die van Nederland gebonden. De ziekte zit dan ook niet bij het geld, maar bij de prijzen der goede- In Nieuw-Guinea wordt door velen, die naar Nederlandse maatstaf i-uim bezol digd worden, armoede geleden en worden noodzakelijkerwijze schulden gemaakt. De prijzen liggen ongekend hoog, vaak vier en méér malen hoger dan in ons land. Daar zijn allerlei oorzaken voor aan te wijzen, als daar zijn een volkomen fou tieve invoerbelasting op levensmiddelen en goederen, terwijl de binnenlandse markt vrijwel mets oplevert. Voorts een onder Amerikaanse na-oorlogse Invloed ontstane, voor een tropenland kostbare, levenswijze; een betrekkelijk klein aan tal Westerlingen, terwijl de markt voor de autochtonen (inheemsen) bij wijze van spreken per landstreek verschilt naar ge lang men behoeften kweekt. Zo maakte ik in Sorong mede, dat Papoea-werklieden plotseling een deel van hun loon In mondharmonica's wens ten betaald te zien. Met het gevolg, dat de kashouder in eens overal van deze in strumenten moest zien te betrekken. De vrachten der scheepsmaatschappijen zijn hoog, afgezien van het feit, dat de behandeling der goederen zeer ruw is. Volle winkels Voor het K.L.M.-hotel in Biak was groot gedeelte van het meubilair bij het scheepstransport gekraakt zodat een i belmaker per vliegtuig uit Nederland moest overkomen om de reparaties te richten. De Koninklijke Paketvaart Maatschappij, die hoge vracht- en andere tarieven be rekent, blijft zelf buiten schot. Haar sche pen worden vanuit Indonesië met eigen lijnschip van levensmiddelen voorzien. Op Nieuw-Guinea investeert deze maatschappij niets, doch bewoont gouvernementswoningen en gebruikt voor kantoren en opslagruimte de toch al spaarzame overheidslokaliteiten. Nog vele oorzaken zijn te noemen, dit het leven in #Nieuw-Guinea te kostbaai en daardoor voor velen financieel ondra gelijk maken. De oplossing zal dan ook gezocht moeten worden in verlaging dei- prijzen, desnoods met een gedeeltelijke subsidie op het levensmiddelenpakkf Dit laatste is verre te verkiezen t verhoging der salarissen en lonen, omdat zulks tegelijk prijsverhoging en geen betering van de levensstandaard met zou brengen. Want het is niet zo, dat de voorziening van levensmiddelen en deren op Nieuw-Guinea onvoldoende zijn. Integendeel, overal constateerde ik volle winkels met gevarieerde voorraden. Op de onderlinge str'yd tussen Zending en Missie in verschillende delen Nieuw-Guinea wil Ik niet uitvoerig gaan. Die strüd te moeten constateren, acht ik echter reeds een ernstige zaak. Men kan wel allerlei theorethische en theologische argumenten aanvoeren ter bepleiting van het recht der dubbele zending, maar ik acht haar onder de uiterst primitieve inheemsen, die binnenland van Nieuw-Guinea bewc niet gezond. Het aantal nare verhalen, dat mü werd opgedist, waarbü of een zendeling of een pastoor het slachtoffer werd van door de andere part'ü opgezette bevolking, lijkt mü noch bevorderlük voor de ker stening van heidengebieden, noch i de vestiging van gezag, orde en rust. Hoewel in vele gevallen naar mün ge voelen en dan denk ik in het büzonder aan de noordkust van Nieuw-Guinea de vestigingsüver van de rooms-katho- licken hier de schuld van draagt, moei ik tot mün grote spüt óók verklaren, dat het protestantse zendingswerk menig maal mün ernstige critiek heeft gewekt. Beneden de maat Bepaaldelijk wil ik de zendingsartsen en de meeste onderwüsmensen hiervan uitsluiten. Maar vele zendingspredikan ten blüven beneden de maat, die in deze moeilüke omstandigheden hen mag stellen. Wanneer de Hervorm de Kerk. wier naam aan dit zendings werk nauw is verbonden, niet ingrüpt en leiding geeft, dan vrees ik als pro testant, dat Rome uiteindelük met de vlag zal gaan strüken. Dat een groot zendingsgebied, name- tük van Fak-Fak en Merauke, het zo genaamde terrein van de Molukse kerk, geestelük gesproken in zün leiding vol komen afhankelük is van twee door het gouvernement te betalen zendelings salarissen, is een zaak, die de Protes tantse Kerken in Nederland moet ontrusten. Bovendien zal ook deze bron worden afgesneden, zodra het drie-jarig t-verband" der beide zendelingen, ARFAH-gehergte op Nieuw Guinea, gezien van Manokwari uit. Op de voorgrond een gouver nementsstomer. Güsberts te Fak-Fak en Knüf te Me rauke is beëindigd. Meer wil ik van deze narigheid in dit artikel niet zeggen, want „de andere partü luistert mee". Na A ook B Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen is „a very hard job", stelde ik in het begin van dit laatste artikel. Deze stelling poneerde ik niet om af te schrik ken, wèl om alle dillettantisme, sentimen taliteit en groepspropagandisme de kop In te drukken. Waar ik een critische toon liet horen en het verleden geelt daartoe alle aanleiding was dit bedoeld tot waar schuwing. Want Nieuw-Guinea moet aangepakt worden! We hebben A ge zegd, namelük dat Nederland de souve reiniteit bezit en zal uitoefenen, doch nu moet B ook volgen. Voor dat A-zegger ben ik zeer dank baar. Voor mü is het de christelyk-his- torische lyn, want de zorg voor dit land acht ik een opdracht. Een opdracht, ■aar perspectief in zit, ais wü ons doel matig inspannen, moderne paden willen betreden, de ontwikkeling van Nieuw- ea in rüksverband en tegen de ach tergrond der wereldverhoudingen kun- ~in zien. Daarvoor is algemene belangstelling m het gehele Nederlandse volk nodig. Ons volk heeft hierin een nationale taak, die niet alleen lasten en verplichtingen oplegt, maar ook goede impulsen - de Nederlandse samenleving schept. Laat Nederland niet afzakken tot een onbeduidende staat in de wereld, waarin de roep tot emigratie naar vreemde gebieden een panacee vormt tegen de mufheid en doodsheid van een ondergaand volk. Nieuw-Guinea biedt nieuwe kan sen, eist grote inspanning, vraagt be kwame mensen, maar zal ons volk, dat altijd in wereldruimten heeft ge dacht, in nationale eendracht gele genheid bieden, ginds, in de Pacific, een nieuw Nederland, een tehuis voor Papoea en Nederlander, te bouwen. Als we Nieuw-Guinea maar als na tionale zaak kunnen zien! Utrechtse sterrenwacht viert eeuwfeest Een der oudste ter wereld Maandag wordt in Utrecht het honderd jarig bestaan gevierd van de Utrechtse rrenwacht. De herdenking heeft plaats Sonnenborgh, het bastion waar de in stelling nu een eeuw lang is gevestigd. Eigenlijk is de Utrechtse sterrenwacht 2el ouder dan honderd jaar. Reeds in 542, zes jaar na de stichting vai Utrechtse universiteit, werd de toenma lige Smeetoren door het stadsbestuur ngewezen voor „astronomische specula- tiën". Sindsdien is de Utrechtse sterren acht blijven bestaan en daardoor is zij én van de oudste ter wereld. In histo rische volgorde komt ze direct na icaanse sterrenwacht (16de eeuw) Leiden (1632) en gaat ze vooraf Kopenhagen (1657) en Parijs (1667). Het denkbeeld om het observatorium onder te brengen in Sonnenborgh ia gegaan van de beroemde hoogleraar Buys Ballot. Tot 1896 was op Sonnenborgh het K.N.M.I. gevestigd, dat in dat jaar De Bilt. werd overgebracht e Januari 1954 zijn* eeuwfeest zal vieren. De Utrechtse sterrenwacht legt zich thans vooral toe op het onderzoek var de zon. De tegenwoordige leider is prof. M. G. J. Minnaert. De Oostenrykse tarieven voor spoor weg-pereonen vervoer zullen van 1 Jan. 1954 af, met 25 pet worden verhoogd. Lord lsmay, de secretaris-gene raal van de N.A.T.O.-raad (midden) bracht onverwachts een bezoek aan Delmenhorst in Noord-Duitsland, waar de ge vechtenin de N.A.T.O.-ma- noeuvres Grand Repulse op dat ogenblik het hevigst waren. Lord lsmay liet zich door twee N.A.T.O.-officieren uitvoerig omtrent de troepenverplaat singen voorlichten. Psychiater bij president Robert L. De verhalen van de zich nog altijd ui preventieve hechtenis bevindende „pre sident" Robert L. blijken van dien aard te zyn, dat een psychiatrisch onderzoek wordt verwacht. Een beslissing hierover van de Maastrichtse rechtbank is eerst daags te verwachten. Dokkum bereidt zich voor Protestants, Rooms en Humanist werkt hier eendrachtig samen De plannen voor de plechtige her denking, volgend jaar Juni, van Bonifa tius' marteldood, 1200 jaar geleden ïr Dokkum, nemen vaste vorm aan. Zoals men weet, is er een ere-comité voor deze herdenking opgericht onder bescherm heerschap van Prins Bernhard, in welk i-comité in verband met het Europees ..Geen liefdadigheids concert" =1' (L1 1 n~ mk CawrtgM P 1. 9. 6 karakter van het zendingswerk van deze Angel-saksische „Apostel der Duitsers" ook de bisschoppen van Fulda, Mair Plymouth hebben zitting genomen. Het werkcomité, dat met de uitvoering is be last, bestaat uit practische overwegingen, uit personen, die in Friesland woonachtig zyn. Aan deze herdenking nemen Pro testanten. Rooms-Katholieken en Huma nisten eendrachtig deel. De Friese dich ter Fcdde Schurer (Heerenveen), schryft een herdenkingsspel, waarvoor de Geref predikant van Achlum. ds B. Smilde, de muziek componeert. Het is de bedoeling dat het spel tweetalig, in het Nederlands en in het Fries, in de Bonifatiuskapel te Dokkum wordt opgevoerd, met muzikale medewerking van het Frysk Orkest (LO F.) te Leeuwarden. De muziek zal zodanig gecomponeerd worden, dat zij ook voor orgel geschikt is, opdat er plaatselijke opvoeringen in enkele Fi dorpen mogelyk zullen zijn. Voor dit herdenkingsspel is een regeringssubsidie van f 3000 toegezegd. In het voorjaar van 1954 zullen er on der leiding van ar P. Glazema opgravin gen op het oude Dokkumer kerkhof wor den verricht. Aansluitend aan de Bonifa- tius-herdenkingen in Juni, zullen er eind Augustus feesten worden gevierd ter ge legenheid van 1200 jaar Dokkumer ge schierienis. De kosten van deze Bonifa- tius-manifestaties worden geraamd op f 20 000 a f 30 000 Giften kunnen gestort worden op de bankrekening van de Stichting tot Herdenking van Bonifatius' Marteldood bij de Amsterdamse Bank te Dokkum of op giro nr 582900. De Rooms- Katholieken hebben het plan los van deze officiële herdenking een aparte pro cessie naar Dokkum te organiseren. Ter principiële voorbereiding van de komen de plechtigheden heeft dr M. P. van Buytenen dezer dagen in Dokkum een uiteenzetting gegeven van Bonifatius' be tekenis voor de kerstening van Europa en de daaruit voortvloeiende invloed op de Europese cultuur in het algemeen. In i.in voordracht hield dr v. Buytenen een pleidooi voor de spelling van de naam: Bonifatius met een t (de man. die een goede boodschap spreekt! en niet met ien c (de man, die het goede doet). Fabriek van gasfornuizen in Venray Midden October zal in Venray (L.) een nieuwe metaalindustrie worden gevestigd, nl. de gasfornuizenfabriek Condor. Deze fabriek zal voorlopig haar intrek nemen in een gedeelte van de voormalige ge- meentelyke gasfabriek. Er zal met een personeelsbezetting van ongeveer 20 man nelijke arbeiders worden begonnen Men hoopt dit aantal te zyner tüd op 60 te brengen. Vliegenvangers voor de hokken „Jagerslatijn" uif België is helaas reeds waarheid in Frankrijk (Van onze Parijse correspondent) NU DE KONIJNENZIEKTE ook in Nederland is geconstateerd, voelt iedereen zich verplicht, er bijzónderheden over te vertellen. Daar onder zijn vaak onjuistheden, waarmee de bestrijding Van de vreselijke ziekte niet gediend is. Ook de autoriteiten blijken niet altijd op de hoogte te zijn. Zo verklaarde de heer E. J. A. Quaedvlieg, directeur van de Vee- artsenijkundige Dienst in Nederland, dat een ziek konijn zich in zijn hol verbergt en dat de verhalen over de honderden of duizenden dode konijnen, die in een bepaalde Belgische streek zouden liggen, niet anders zijn dan jagerslatijn. Misschien sterven de Belgische en de Nederlandse langoren in hun holen. Best mogelijk. Maar in Frankrijk sterven de door myxoma- tose aangetaste konijnen blijkbaar ook buiten hun holen. De Franse televisie heeft er een ui ding aan gewaagd. Geen duizenden, honderdduizenden dode konijnen werden hier opgeschept en in vrachtwagens gela den. Frankrijk ligt inderdaad bezaaid dode konijnen. Het heeft nu maar weinig zin meer, zone langs de Belgische (en Duitse) grens leeg te schieten. De heer Quaedvlieg heeft aan het A.N.P. verklaard, dat hij de overheid in deze geest een voorstel wil doen. De lege zone moet ook langs de Duitse grens liggen, want ook Zuid- Duitsland is aangetast. Vermoedelijk is het nu al te laat. De ziekte is in Neder land reeds op diverse plaatsen geconsta teerd en zal over uiterlijk twee tot drie weken heel Nederland hebben besmet De lege zone heeft dan geen enkel nut i Maar waarom hebben de autoriteiten niet veel vroeger ingegrepen? De ziekte teistert Frankrijk nu ai enige maanden. Al weken geleden hebben wij uitvoerig geschreven, hoe een en ander zich In Frankrijk afspeelde. We hebben toen waarschuwd dat Nederland ook bes zou worden. De autoriteiten schijnen gereageerd te hebben, toen ook België de onheilspellende berichten begon door geven. Toen wij over de ziekte schreven, was België nog niet aangetast. Ziekteverschijnselen De eerste ziekteverschijnselen zijn niet altijd dezelfde. Soms openbaart de ziekte zich met een klein builtje op de neus. Een andere keer beginnen eerst de ogen te etteren. Ook andere in Nederland ge publiceerde gegevens zijn niet geheel juist. De myxomatose heeft de konijnenstapel van uw correspondent teruggebracht zestig langoren op negen. Herhaaldelijk bleek, dat de incubatietijd vijf tot tien da gen bedroeg. Nadat de eerste uitërlijke ziekteverschijnselen waren geconstateerd, Herenhoeden duurder door konijnenziekte Dat de haarvilten hoed van ko nijnenhaar gemaakt is, weten vele heren. Dat in een hoed ongeveer vier konijnenvellen zijn verwerkt, is minder bekend. Tengevolge van de myrnmatose, de zo gevreesde konijuenziekle, waardoor honderden konijnen zijn gestorven, zijn in de lansen van ric grootste haarleveranciers. zoals Australië, Frankrijk en België, öc prijzen van het haar de laatste maand met 50 procent gestegen. De hoeden zijn daardoor schrikba rend veel duurder geworden. stierven de dieren na zes tot dagen. De eetlust bleef echter uitstekend, tot op de laatste dag. De ervaringen met de preventief wer kende entstof zijn verschillend. We zul len ons daaromtrent geen oordeel aanma tigen. Duidelijk is wel, dat ook groen voer In een afgesloten tuin besmet kan zijn. Sommige vogels brengen de besmet ting over. Wiegen vangers Onze tuin is geheel afgesloten. Er kan geen wild konijn ln. Toch werden de tamme konijnen besmet, vermoedelijk via /oer. De ziekte verspreidde zich on-l middellijk over alle hokken. Maar één hok bleef verschoond Wij hadden voor het deurtje vliegenvangers gehangen. Enige gezonde dieren uit een overigens besmet hok, die onmiddellijk veertig meter verder werden geplaatst, hebben de ramp overleefd. Volwassen en goed doorvoede tamme konijnen zijn minder vatbaar dan half was-diertjes. Opmerkelijk is nu echter, dat uit een hok. waarin negen halfwas diertjes zaten en dat we als verloren be schouwden, omdat na enige dagen afwe zigheid zes langoren bleken te zijn aan getast, de overige drie kerngezond zijn gebleven, zonder ooit een preventief middel te hebben toegediend gekregen. Zonder vliegenvangers en met voer. dat uit de besmette tuin kwam. Vermoedelijk zijn deze dieren nu immuun geworden. Uit bovenstaande kan blijken, dat er enige middelen zijn: onmiddellijk afmaken Indien ziekte wordt geconstateerd, de ge zonde dieren ook slachten of onmiddellijk op andere plaatsen zetten en slechts één dier in een hokje. Voorts hange men vlie genvangers voor de deurtjes en geve men uitsluitend hard voer. Laat de ziekte vooral niet doorwoeke ren. Wie éénmaal een konijn in het laatste stadium heeft gezien, lust het eerste jaar geen boutje meer. Bij gewetensbezwaren: Ontheffingen van vee-onderzoek Blijkens een beschikking van minis ter Mansholt kan in bepaalde gevallen aAn veehouders ontheffing worden ver leend van de verplichting tot aansluiting bij de provinciale gezondheidsdienst voor dieren, als daartegen zeer beslist reli gieuze bezwaren bestaan. Voorwaarde is dan echter, dat het vee niet langer dan 16 maanden geleden met „t.b.c.-vrye verklaring" werd aangekocht. Ia deze termijn verstreken dan moet dit vee onderzocht of opgeruimd worden. Zoals men weet, ls iedere veehouder In Nederland verplicht, zich aan te sluiten by de gezondheidsdienst en volgens de voorschriften van deze dienst zijn vee te laten onderzoeken. Ontheffing van deze verplichting kan thans worden aange vraagd bij do minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, die, al vorens een beslissing te nemen, advies inwint van een speciaal daartoe ingestel de commissie van de gezondheidsdienst. Bij ontheffing van de verplichting wordt het enkele onderzoek op geldige papieren van krachtt. Deze regeling is overeenkomstig de toe zeggingen die minister Mansholt bij de behandeling van de Wet Bestrijding Tuberculose onder het Rundvee in de Tweede Kamer heeft gedaan. Er is een voorlopig overzicht uitgege- ?n van de schade, die door herhaalde, zware aardschokken op het eiland Cyprus in de Middellandse Zee is aangericht In totaal werden 110 dorpen door de schok ken getroffen, waardoor 1300 huizen zijn vermeld en 3500 ernstig beschadigd. Zo al^ gemeld waren er ongeveer 40 doden. 5 000 mensen slapen in de open behoefte aan tenten is groot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 9