Snelle uitvoering aan de van 't recreatieplan Kanaalweg Een avond van a-capella -zang en orgelspel Zal de Oostduitse bevolking nogmaals in opstand komen? Laatste indrukken uit het land, waar 't abnormale normaal is Christenvrouwen spraken over Duitse reis lichtig( i jaar, owski j tot res] luster 1 ten mg ianhai iienst heeft niet alleen een schoont ak, maar staat, als plannen door lensen worden gemaakt en uitgev ok op de bres voor de volksgezond Jterder heeft hij een positieve taa bestrijding van de baldadigheid iever gezegd: bij het bevorderen IEIDSCHE COURANT WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 LEIDEN GROEIT UIT DE KLUITEN (IV) r elv» f. izGroot plan voor Kikker polder binnenkort in de >raad een stad dient aan de groenvoorziening altijd speciale aandacht te wor hi geschonken. De lichamen, die zich met de openbare werken bezighou- ïTli kunnen daarnaast nog eens niet gaan uitmaken, waar nieuwe beplan- rojngen zullen komen en hoe de plantsoenen moeten worden onderhouden, lat werk staat zo op zichzelf al moet iedere aanplant passen in zyn lilieu en is zo omvangrijk, dat alleen een afzonderlijke dienst het erd jjan kan. ook te belangrijk om dit met In de rest van het recreatieplan zien twee grote speelweiden met be- I M denken ru; an de aanleg van speel- en sportvelden. .om De jezer j^an aannemen, dat aan iedere jJnieuwe beplanting een serieuze studie is w oorafgegaan. De aard der bomen, strui- r .Jen, heesters en planten is afhankelijk a an de hoogte der woningen, de kleur an het wooncomplex, het verkeer ™j og veel meer. *e' Tussen lage woningen voor ouden e v lagen en hoogbouw moeten kastanje- omen worden geplaatst om hoge blinde luren weg te werken. Bij druk verkeer CKDnogen de perken niet te kleurrijk zijn, anders wordt de aandacht te zeer naar QHplanten en bloemen getrokken in plaats _(jj, an naar het verkeer. Zo zou een ver- lp eerde beplanting nog ongelukken kun- en veroorzaken. ^ie maar een Paar uur a*s Sast bij de lantsoenendienst heeft doorgebracht ich er heeft laten voorlichten, ziet het j. roen van de stad met andere ogen. Ook gr en, waarover wij nu gaan a* Jonge gias al te zien Er wordt sinds enige tijd hard gewerkt •c>aan de uitvoering van het grote recreatie- yplan, dat begrensd wordt door de Molen- (parallel aan de Lorentzkade), de rl^Kanaalweg, de Van Vollenhovenkade en jhet „zwarte pad" van de Burggravenlaan TJbij Verdamstraat) naar de Kanaalweg Het terrein heeft een oppervlakte van (f Ongeveer de helft er van is nu inge zaaid en hier is het jonge gras al te zien. Dit gedeelte ligt in de omgeving molen aan de Kanaalweg. Er zijn drie :keyvelden op geprojecteerd, die te- als speelveld voor de scholen dienst lllen doen. Men verwacht, dat inder dan acht scholen gebruik van zul len maken. Thans zijn er in deze geving zes lagere scholen. Het gras, dat op deze velden al zc oven de grond uitsteekt, zou kunnen doen vermoeden, dat het terrein binnen afzienbare tijd wel bespeelbaar is. Wij vernamen echter, dat de bespeelbaarheid "og ongeveer twee jaar op zich zal laten wachten. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Robertus J L, zn v C Faas en C H J Bik; Maria C E, dr v F J van Ballegooij en M Vonk; Pieter, zn v C Se- gaar en C de Tombe; Jaap C, zn v E Schoneveld en N Plug; Lijdia, dr v J van der Plas en K E van der Plas; Mariene, dr v P Langeveld en M Nieuwenhuizen; Gysbertus G, zn v G N Overdevest en M Th Langezaal; Cornelia G, dr v C G Ho- gewoning en E J van der Zwet. mnr.RT.T'.nF.N' A Faac man, 41 jr; C J. F. Voorbij onderscheiden Te Den Haag is de gouden medaille voor 36 jaar trouwe dienst uitgereikt aan onze plaatsgenoot adjudant-onderof ficier magazijn-beheerder J. F. Voorbij. Het eremetaal werd de heer Voorbij op de borst gespeld door luit.-kolonel W. A. Scheuermann. Na de plechtigheid was er een gezellig samenzijn in de ontwik- kelings- en ontspanningszaal van de Nieuwe Frederikkazerne. planting en wandelpaden. Deze speel weiden zullen een openbaar karakter dragen. Verenigingen komen er dus niet aan te pas. Dan is er nog een complex van vijf tennisbanen, met de aanleg waarvan men in de komende winter hoopt te beginnen. Wordt er volgens dit schema gewerkt, dan kan er volgend jaar getennist worden. Ook zal beren de speelweiden in 1954 open te stellen. Aanvankelijk hebben zestig mensen de uitvoering van het plan gewerkt, werken er veertig. De uitvoering ge schiedt door de Nederlandse Heidemaat schappij en staat onder supervisie gemeentelijke plantsoenendienst. Om de drainage te kunnen verzekeren, uitgebreide maatregelen worden troffen. Het gehele gebied wordt door bomen omsloten. Op de weiden komen boom groepen. Er worden in totaal tweehon derd bomen geplant. Door het complex zal een wandelpad lopen van de Van Vollenhovenkade naar de Kanaalweg; dit pad leidt naar de tennisbanen, die a?' deze weg komen te liggen. Op de hocke; velden en de tennisbanen is plaats gi reserveerd voor een clubgebouw. al lang bekend, dat de spee weide van de vereniging De Professorei wijk in de toekomst plaats moet make de bouw van de Vredeskerk. Het ie bedoeling om ter vervanging va deze weide op het er achter gelegen te waar nu een volkstuincomplex i speeltuin in te richten. Op de gi meentelijke tekeningen is er althai grond voor gereserveerd. Schone kan tt was dus iets over het recreatiepla dit deel van de stad. Er was eer; ander plan, maar de plantsoener dienst had daartegen te grote bezwarei omdat de mogelijkheden in Leiden voc actieve recreatie toch al zo schaars zij: Hier kreeg men een schone kans het t< kort enigermate te ondervangen. „W: hebben we aan mooie parken paadjes? Het kan zonder die ook wi goed zyn!" Aldus de heer A. Galjaari chef van de dienst. En men moet voor; denken, dat hij geen oog schoonheid heeft. „Men moet echter oo oog hebben voor de speciale eisen va deze andere tijd". Een ander object, dat thans de aar dacht van de plantsoenendienst vraag is de nieuwbouw in het Haagwegkwaï tier, waar blok na blok de grond uil schiet. De dienst moet in deze omgevin liefst drie ha groen verwerken. Me hoopt dit in de komende winter te vo tooien. Dan zijn er plannen in voorbereidin Dor de groenvoorziening bij de 319 i het Noorden van de stad te bouwen wc ningen. En tenslotte heeft men een pla ontworpen voor het in aanleg zijnd stationsplein. Nieuws aan de wand Is men in de kamer van de heer Gal jaard zit en men moet even wachten om dat de chef aan de telefoon in gesprek i dan kan het oog geboeid worden doe tekening in kleuren aan de wand. I de rechter-onderhoek van die tekenin staat met grote letters: recreatiepla.. Kikkerpolder. We hebben, toen ons dit overkwam, tegenover de heer Galjaard de opmerking gemaakt, dat het „grote" nl stad bij hem dus zo-maar a hangt. Dat is me een plan! Voorzover het oog van de leek een dergelijke tekening kan bekijken, zagen we groenstroken, Deze tekening geeft een beeld van een deel van het recreatie gebied aan de Kanaalweg. Het pad loopt van de Van Vollen hovenkade naar de Kanaalweg en leidt naar de ingang van de tennisbanen, die men op de achtergrond ziet. Vóór de ten nisbanen ligt een speelveld voor de jeugd. Voetballende jongelui hebben het reeds in bezit genomen. waterstroken, gebouwtjes en in het mid denZouden we het zeggen? Och, waarom niet! Het deed aan een soort openluchttheater denken. De heer Galjaard wilde ons er helaas niets over vertellen. Hij kan het in dit stadium ook nog niet. Het is per slot van rekening een plan. Wel was hij bereid een lade van een kast open te trekken, Toen zagen we, tot onze niet geringe verbazing, een prachtige maquette het gehele ontwerp. Het was ons in oogopslag duidelijk! Maar we hebben de heer Galjaard na een zakelijk babbeltje beloofd er verder niets over te zullen schrijven. In de hoop, dat de gemeente raadsleden ons bovenstaande onthulling niet kwalijk zullen nemen. We vonden het echter te mooi om er helemaal over te zwijgen. Wel kunnen we nog meedelen, dat het plan zo goed als klaar is en dat het de raad? binnenkort zal bereiken. Voor hen. die het nog niet wisten, delen we mee, dat de Kikkerpolder ligt aan het einde van de Mariënpoelstraat. Men heeft er een mooi zicht op de Leidse Hout en het bos van Oud-Poelgeest. De heer I. de Graaf nam Gevecht met het wafer afscheid van P.T.T. Vanmorgen werd op het fostkantoor te Leiden afscheid genomen van de heer I. de Graaf, wonende 3 Octoberstraat 62. De heer De Graaf heeft 43 dienstjaren achter de rug, is besteller 1ste klas en gaat per 1 October met pensioen. Hij werd toegesproken door de direc teur, de heer J. Habermehl, die hem de bedrijf8medaille overhandigde. Mevi De Graaf kreeg bloemen. De directeur sprak tevens namens het jubileumfonds en bood de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan. Voorts werd het woord gevoerd door de heer D. A. van de Ven, voorzitter van de Leidse Postharmonie, waarvan de heer De Graaf altijd een ijverig lid is geweest. De heer Van de Ven over handigde hem de attributen van het ere lidmaatschap. H. Keunen overleden Op de leeftijd van 77 jaar is overleden de heer H. Keunen, oud-ohef van de technische dienst voor het telefoonnet te Leiden. De heer Keunen heeft veertig jaar bij dit bedrijf gewerkt. De crema tie heeft op Westerveld plaats gehad Paard in de Rijn Gisteravond kwart over acht liep een paard op het Utrechtse Veer achteruit in de Rijn. Een kraanwagen van de brandweer bracht het dier op het droge Het had geen letsel. voor K. en O. Het K. en O.-apparaat is, wat de lezingenserie betreft, gisteravond gaan draaien met als inzet een re portage met film over „Gevecht met het water", gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal gebracht door de journalist H. J. Stuvel te Voorburg. Zes maanden lang heeft de heer Stuvel in het rampgebied rondgezworven om de herstelwerkzaamheden op papier en op het gevoelige celluloid vast te leggen. Hij wilde niet de geschiedenis van de eerste rampdagen zelf trachten vast te leggen, omdat hij noch woord, noch geschrift bij machte vond om de diepe tragiek daar van uit te beelden. Maar wel wilde hij de loop van het echt-Hollandse niet-bij-de- pakken-neerzittende herstelwerk vastleg gen. Zijn beelden in kleuren, zijn filmisch werk en zijn gesproken woord gingen gis teravond voor K. en O. in première. De aanwezigen zullen over het geheel genomen deze première als geslaagd be schouwen. Uit de voordracht met kleuren beelden voor de pauze zowel als uit de drie kwartier durende film na de pauze kreeg men een goede indruk van de wijze, waarop onze waterstaatkundigen bij het dijkherstel te werk gaan. Men kreeg in hoofdzaak het herstelwerk in de om geving van Kruiningen te zien, omdat daar dijkdichtingen van velerlei soort erden verricht. De lezing heeft de belangstellenden er »ns te meer van doordrongen hoe cr sinds de rampnacht in het Zuid-Westen Nederland wat groots wordt verricht. Zomeiconcezt in Pieterskerk In het kader van de zomerconcerten in de Pieterskerk werd gisteravond een concert gegeven door het Haagse Palestrina-koor o.l.v. Jaap Vranken met medewerking van de bekende Leidse organist Leo Mens. De weinig zomerse weersgesteldheid zal er wel schuld aan hebben gehad, dat de Pieterskerk op deze avond slechts matig bezet was. Toch verdienden zo wel koor als organist grotere belangstelling, zowel wegens de muzikaliteit en de toewijding waarmee gemusiceerd werd, als wegens het belangwek kende, niet alledaagse programma, dat werd uitgevoerd. Het koor had zijn naam eer aangedaan door aan Palestrina een zeer bevoor rechte plaats op het programma te ver lenen: de bekende mis, gebouwd op de eantus firmus „Ecce sacerdos", werd, uitgezonderd het credo, geheel gezongen, alsmede het motet „Lapidabant Stepha- num", twee zeer representatieve werken van de Romeinse grootmeester der ka tholieke Renaissancistische kerkmuziek. Voorts hoorden we nog een motet van Clemens non Papa, „Adoramus", een meesterwerkje waaruit eens te meer blijkt, hoezeer deze Nederlandse meester van de eerste helft der 16de eeuw ten on rechte wordt verwaarloosd, en een „Jubi late Deo" van Jac. Handl, ook wel ge naamd Jacobus Gallus, die in de tweede helft der 16e eeuw koorleider was aan het keizerlijk hof te Praag. Het Palestrina-koor is bescheiden van omvang, nog niet geheel homogeen wat „We hangen ze aan lantaarnpalen op (Door George Boultwood van Ass. Press) Z'ULLEN DE OOST-DUITSERS nogmaals tegen het. communisme in op- J stand komen? Hun révolte van de 17de Juni werd door Russische tanks en executiepelotons in bloed gesmoord. Het gehate regiem is, niettegen staande de openbare vernedering die het heeft ondergaan, nog steeds in het bezit van de macht. Is er kans op een nieuwe 17de Juni? Als men het volk van Oost-Duitsland deze vraag stelt, krijgt men in het algemeen één van de volgende antwoorden. De militante elementen zeggen: „Ja, en dit maal hangen we de (Communistische) S.E.D.-leden aan de lantaarnpalen op". Volgens de overigen heeft de 17de Juni aangetoond, dat er geen enkele hoop bestaat, dat de Oost-Duitsers met eigen middelen de communisten uit het zadel kunnen lichten. „We kunnen niets anders meer doen, dan wach ten, tot er in hogere regionen iets gebeurt", zeggen zij. over we beschikten, zijn aan de kaak gesteld. Zy zyn dood of zitten in de ge- Het zyn vooral de arbeiders, by de verbittering om de verschrikkelijke wraak, die de communisten genomen hebben, groot is. Het optreden van de volkspolitie, de executies en de langdurige gevangenis straffen, hebben het vaste voornemen by hen wakker geroepen, dat het de volgen de keer de massa zal zijn, die de strijd wint. Honderden onschuldigen hebben sinds de 17de Juni moeten lijden. Wan neer men heeft meegedaan aan eei toging, is men niet alleen ontslagen, doch ook beroofd van de distributie kaarten voor het gehele gezin. Een fabrieksmeisje nam afscheid in kennisje, dat op bezoek ging in nabijgelegen stad. „Vergeet de „Berliner Luft" niet", zei ze. Ze bedoelde een goed kope parfum, die de vriendin voor haar moest kopen. Maar „Berliner Luft" be tekent in Oost-Duitsland ook de Vrijheid, zoals die in West-Berlijn bestaat. Een politiespion zorgde er voor, dat het in de gevangenis kwam. Toenemende controle Zo hoort men tientallen verhalen de Oost-Duitsers. Dergelijke incidenten doen de smeulende as van ergernis haat opgloeien. Zullen de vlammen - de revolte echter ooit weer uitslaan? De pessimistisch gestemden wyzen op de toenemende controle, die er sinds Juni op alles en iedereen wordt uitgeoefend. „Wij hebben niets bereikt, behalve dat wy hebben getoond hoe hulpeloos we feite zijn," zeggen ze. „Wij hebben laten zien, hoeveel we konden, doch uiteinde lijk was het een fiasco. De leiders, v De uit 1893 daterende molen aan de Kanaalweg is een dankbaar object in het grote recreatieplan voor dit deel van de stad. Gelukkig hebben de autoriteiten uiteindelijk besloten hem te behouden. Dit landelijke plekje zal straks prachtig harmoniëren met zijn groene omgeving. Bij de opening van de terreinen zullen de wieken zeker op „vrolijk" staan.' Foto N. van der Horst vangenis' In weerwil van de communistische be wering, dat de opstand georganiseerd is door „Amerikaanse agenten", zeggen de genen, die er aan hebben deelgenomen, dat er in het geheel geen leiding was, „Er was helemaal geen plan, alles kwam spontaan". De arbeiders -van aangrenzende fa brieken wisten van elkaar niet wat deden, totdat ze verenigd optrokken de kantoren van de communistische party te gaan plunderen. „Dat was de moeilijkheid er was geen leiding," zei een knap, blond meisje. Ze balde haar vuisten en riep uit: „Als de Rias (de Amerikaanse radio in Ber lijn) ons maar opgeroepen had tot een algemene staking, dan zouden we die Grotewohl-bende nu kwyt zijn". Vele Oost-Duitsers hebben het gevoel, dat het Westen hen in de steek laat. Zij snuiven verachtelijk bij het horen van de naam Bonn. „Ze", (de regering en de socialistische oppositie in West-Duitsland) „hebben het te goed om zich over ons zorgen te maken", hoort men vele Oost- Duitsers zeggen. Wij willen de E.D.G. „De Amerikanen zijn de enigen, die iets voor ons doen, zoals nu weer met de voedselpakketten. Wy zagen grauw, toen we via de Westelijke radio een uitzending hoorden van redevoeringen in het par lement van Bonn, waarin men zich tegen het Europese leger keerde. Wy zyn vóór een Europees leger, vóór Westduitse sol daten, het is zelfs de enige hoop, die wy bezitten," aldus een jonge dokter. Een week vóór de révolte kwam de communistische regering af met de be lofte, dat de Oost-Duitsers het econo misch beter zouden krijgen. In Leipzig waren duidelijke tekenen van deze nieuwe politiek. Op vele gebouwen ston den leuzen gekalkt als: „Voorwaarts met regering bij haar nieuwe koers naar betere levensstandaard". Voor het eerst sedert vele jaren kon men op straat weer sinaasappelen kopen. In de restau rants op het jaarbeursterrein was van alles te krijgen. „Dat Ls niets dan schijn, om de Westelijke bezoekers van de Messe een rad voor ogen te draaien", zeiden de bewoners van Leipzig. „Wy hebben het niet beter dan voorheen. Boter is er niet, suiker is schaars en de schoenen zijn slecht en bijna niet te krijgen". Abnormale wordt normaal De Oost-Duitsers vertellen het volgen de Russische verhaaltje om hun situatie toe te lichten: „Een Russische boer klaagde eens bij de dorpscommissaris, dat zijn lemen hut te klein was voor hem zelf, zijn vrouw en zes kinderen. De missaris antwoordde, dat hij integendeel veel te veel ruimte had en dat hij een geit en een varken bij moest Na zes maanden ontbood de saris de boer en deelde hem mee, dat de geit het huis weer uit mocht. „Prachtig, prachtig", zei de dankbare vader. „En verder, mag je over zes maanden het varken weer buitenshuis doen", voegde de commissaris eraan toe. „Heerlijk, dan wordt ons huis een paradys", riep de heugde boer uit Het is dit systeem, dat de communis ten in Oost-Duitsland toepassen, zeggen de Leipzigers. Een fabriekseigenaar, wie zaak heeft afgenomen, zei: „Het erge is, dat het abnormale op den duur normaal wordt. Een gewone, behoorlijke behan deling lijkt tenslotte een grote cc Als u weer terug bent. vertel de in het Westen dan, dat wy niet onbeperkt de tyd hebben. Wy beginnen de hoop te verliezen". GEMEENTE LEIDEN Burgemeester en Wethouders van L den brengen ter openbare kennis, dat beginnen op Donderdag 1 October 1953 krachtens het bepaalde by artikel 17 der verordening van 6 Juli 1899 (Gemeente blad no. 15), laatstelijk gewyzigd tij verordening van 9 Juli 1928 (Gemeente blad no. 22) op wegen, lanen, straten wateringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, pa den, straten, kaden, pleinen, hofjes, gen, sloppen of poorten en gangen, be ns de daarin gelegen of daartoe be horende bruggen en andere kunstwerken, jrzover die byzonder eigendom zyn, zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden voor het publiek keer openstaan, alsmede over alle t ringen en sloten en de riolen ter vei ging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, bul- toegangskokers en dergelyke ken, voorzover die byzonder eigendom zyn. OEGSTGEEST Vorig jaar zomer waren een groot aantal medewerksters van de Deutsche Christliche Frauenhilfe de gast van de afdeling Oegstgeest van de Chr. Vrouwenbond. Zij hebben zich toen onder meer op de hoogte kunnen stellen van het kerkewerk, zoals dat in Nederland wordt gedaan. De gast vrouwen van toen waren van 20—25 Juli jl. de gasten van de D.C.F. Niet minder dan 45 dames ondernamen een reis naar Westfalen, waar verscheidene plaatsen werden bezocht en kennis werd genomen van het werk van deze vrouwenhulp. Gisteravond deelneemsters de grote zaal rd een reünie vai deze reis gehouden in de Zendingshogeschool, elke bijeenkomst onder leiding van rouw Rullman stond. In haar openings woord merkte spr. op, dat zij er, evenals vele andere dames, niets voor voelde dit als een afscheidsavond te beschouwen, doch dat een eventueel geboden gelegen heid om nog eens met deze hard werken de organisatie kennis te maken met beide handen zou worden aangegrepen. Spr. schetste in het kort de arbeid de D.C.F., die zorgt voor hulp aan zieken, gebrekkigen, ouden van dagen, vluchte lingen en ongehuwde moeders. Van alle takken van deze organisatie hadden de dames iets mogen zien en zij waren zeer onder de indruk gekomen. Voorts was men tot de conclusie ge komen, dat er in Duitsland ook nog an dere mensen wonen dan de ons bekende i nare moffen. De onderlinge verhouding op de reis as zeer goed, hetgeen volgens mevrouw Rullman te danken was aan de voortref felijke leiding van mej. M. Allaart. Spr. vertelde nog enige gebeurtenissen van deze reis en hoopte dat de echtgenoten (die ook aanwezig waren) een goede in druk zouden krijgen, en bij een volgende keer hun vrouwen weer in de gelegen heid zouden stellen een reis mee te ma ken. In schets, projectie, zang en gedicht werden de belevenissen van de reis nog eens opgehaald, waarbij de „sprookjes- tocht" op rijm van mej. Allaart wel het hoogtepunt mag worden genoemd. Het was een gezellige avond waarbij in vele toonaarden mej. Allaart dank werd gebracht voor haar werk, waarvoor zij aan het einde haar erkentelijkheid uitsprak. VOORSCHOTEN Geen verlichting brievenbussen Ryndyk Indertyd hebben B. en W. de P.T.T- verzocht de brievenbussen aan de Ryn dyk 's avonds te verlichten. Op dit ver zoek is afwyzend beschikt, omdat het aantal daar geposte stukken te gering is. Taakverdeling B. en W. De taakverdeling van het gemeente bestuur is thans definitief geregeld. betreft de verhouding der stemmen, doch het beschikt over een uitstekende kern, welke kennelyk zeer degelyk werd ge disciplineerd door de dirigent Jaap Vran ken, bekend om zyn contrapuntische stu diën, die zich met deze polyphone a cap- pella-muziek zeer vertrouwd toont. De voordracht en de toonvorming zijn byzonder verzorgd en expressief, naar het oordeel van sommigen wellicht te ex pressief voor Renaissance-muziek, maar hier ligt een schier onoplosbaar probleem, dat we liever buiten beschouwing laten. Een bezwaar was stellig de niet zeer gunstige acoustiek van de kerk, waar door zoveel echovorming ontstond, dat het contrapuntische weefsel moeilyk meer te ontwarren viel, hetgeen, naar het ons voorkwam, ook al schadelyk werkte op de discipline van de zangers. Men dreigde wel eens het juiste spoor byster te wor den. Bovendien zou het koor sterker van omvang moeten zyn om deze enorme ruimte werkelijk te vullen. Leo Mens had zyn orgel repertoire op voortreffelyke wyze weten aan te passen aan het 16de eeuwse programma van het koor: weliswaar koos hy uitsluitend werken uit de 17de en 18de eeuwse litte ratuur, doch dit bracht in stylistisch op zicht nauwelyks bezwaren met zich mee, daar immers de instrumentale kunst der roegbarok in ruime mate schatplichtig bleef aan de rype vocale polyphonie van de Renaissance. Enige werken van de geniale Fresco» baldi, organist van de Sint Pieter in het begin der 17de eeuw, een Agnus Dei in dialoogvorm van de grote Couperin en een Grand Jeu van de vroeg 18de-eeuwse organist en clavecinist Guilain vormden een interessante reeks tussenspelen. De registratie, evenals wellicht de strakheid van voordracht, lieten soms echter een weinig te wensen over. Belangwekkend waren tevens de beide Ricercari van Pa lestrina, die een nieuw aspect toonden van deze overwegend als vocaal compo nist bekend staande meester. Het geheel duurde slechts een uur, maar voor de liefhebbers van oude mu ziek was het de moeite van het komen stellig waard. J. van der Veen. Agenda voor Leiden Woensdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., Rotter dams Toneel met Muizen en Mensen van John Steinbeck. Clubhuis Oosterkwartier, 8 uur: Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging Door Eendracht Verbonden, dahlia-avond en kweekwedstryd. Hoogl. kerk, half 8: Avondstilte. Steenschuur 21, half 8—half 9: zitting prijzencommissie. Kleine Burcht, 8 uur: Leidse postzegel verzamelaars. Turk. 8 uur: Chr. slagerspatroons, pro- paganda-avond. Donderdag Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Rotter dams Toneel met Muizen en Mensen van John Steinbeck. Waaggebouw, 8.15 uur: 3-October-ver- eniging, eerste repetitie koraalmuziek. Leids Volkshuis, 2 uur tot half 5: Com missie van huishoudelyke en gezinsvoor lichting, openingsmiddag. Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga, na tionaal programma 1953. Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging „Rynland", mevrouw B. Nacheniusde Jongh uit Den Haag over dressuur. Vlies, 8 uur: Chr. Filmactie, sprekers prof. dr J. de Zwaan en ds G. Toornvliet. Vrijdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., Rotter dams Toneel met Muizen en Mensen van John Steinbeck (populair toneel). Harmonie, 7 uur: woningbouwvereni ging Ons Belang, receptie 40-jarig jubi leum. Turk, 8.15 uur: modeshow Van Egmond- Messcher-Hollants. Zaterdag Gehele dag: straatcollecte reclassering. Papengracht, half 2: K. en O., excursie naar de tentoonstelling De Venetiaanse Meesters in het Ryksmuseum te Amster- Geref. jeugdhuis, 5 uur: opening V.U.- weekend. Stadsgehoorzaal, half 8: Ons Belang, feestavond 40-jarig jubileum. Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Ryn, Nieuwe Ryn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. ciën, algemene zaken en huisvesting; wethouder Schrama: sociale zaken, personeelszaken en onderwijs; wei- nouder Dekker: Publieke werken en bedrijven. Waarnemend burgemeester is de heer Schrama, by diens afwezigheid de heer J. J. Dekker. Commissies van bystand In verband met de uitbreiding van het aantal raadsleden en de uitgesproken om alle in de raad vertegenwoor digde partyen ook in de commissies te doen vertegenwoordigen, stellen B. en W. voor het aantal leden van die com missies te brengen van 3 op 4. Opening landbouwcursua Gisteravond heeft de heer P. Zonne veld, namens de afdeling Voorschoten van de L.T.B. en de verenigmg van oud-leerlingen Voorschoten-Wassenaar. landbouwcursus geopend, die door de heer J. Werner uit Leider dorp aan ongeveer 20 cursisten zal wor den gegeven. Namens het Gemeentebe stuur deed de gemeentesecretaris, de heer J. de Bres van zyn belangstelling blijken, terwyl namens de ver. van oud leerlingen bovendien de heer J. Ooster eer aanwezig was. Burgeriyke sUnd GEBOREN: Petra Cl Jd. v. J. W. Th. de Haan en J. Th. van Os, Pr. Margriet- laan 32; Jakobus L., z. v. H. Mulder en I. Westrup, Pr.I Irenelaan 31; Josephina, d. v. M. du Pré en A. T. v. Kuyk. Pape laan 85; Petronella Cd. v. A. Q. Doe®- wyk en M. E. v. d. Plas, Leidseweg 150. GETROUWD: Th. Fr Verduyn 27 j Den Haag en H. van der Mey, 25 jaar] Leidseweg 519; A. Snippe, 26 j., Amster dam en Gr. Boendermaker. 24 jVeurse- weg 26; Chr. H. Endeveld. 28 j.. Oegst- geest^en E. M. Stammers, 22 jLeiöse- OVERLBDEN: J. Stam. #4 J„ v. A. van der Kuyl. Papelaan 10. De Burgemeester Van der Hoeven: finan- Draagt Elkanders Lasten iS°f *262 63?

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3