Jlicuuio ;Cci(isri)c (fmirmtf Tot de hals in 't water slamietische opstandige beweging vlamt op in Atjeh ;ger en politie hebben alleen nog grote plaatsen in handen Bende van 100 jonge gangsters maakt Tilburg onveilig Wist II Waarom draait het conversieprobleem? SDAG 23 SEPTEMBER 1953 UREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. BONNEMENTEN: 6,- per kwartaal: 2,— per maand; f 0,47 per week jjVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9846 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRIST" LUK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .itantoastfclj Is gftebteoea myn bert la tegljenspott" HALVE MAAN KOMT OP de toestand in het gehele volledige gegevens heeft verkregen, atrouilleren te Kotaradja heeft de iling. te tonen, dat leger en politie n hoede zijn, zo deelde men mede. het telefoonkantoor te Kotaradja m de correspondent van Aneta, dat lefoonverbindingen van Kotaradja iet Westelijke deel van Atjeh nog werken tot Idi. De verbinding In vreemd jack [ussische Mig-piloot' in Illinois LANG GEVREESDE OPSTAND is blijkens de thans ontvangen berichten in grote delen van Atjeh een feit geworden. De verwarde delingen laten nog geen oordeel toe over de uitgebreidheid en de deze uitbarsting, doch het is duidelijk, dat de regering te irla met uitgestrekte streken geen contact heeft en dat het leger en elitie zich alleen handhaven in grote plaatsen. Verbindingen zijn ver en oproerige benden doen aanvallen. Proclamaties worden ver waarbij Atjeh tot een deel van de Islamietische staat wordt aard. Leger en politie te Kotaradja zijn sedert Zondag geconsig- aldus telegrafeerde de speciale correspondent van P.I. Aneta uit oofdstad van Atjeh. Maandagochtend is te Kotaradja door een mo- brigade van het leger en door de politie gepatrouilleerd, politie heeft medegedeeld, dat zij met de plaatsen verderop, tussen Idi en J jr' Medan, is, van Kotaradja uit, verbroken, hetgeen sedert 21 September ook het ge val is tussen Kotaradja en Sigli. Ook de verbinding met Lhonga is verbroken, evenals de telegraafverbinding tussen Medan en Kotaradja. Over de oorzaak het verbreken dezer verbindingen konden geen mededelingen worden ge- Maandag zijn er tussen Kotaradja en Medan geen autobussen vertrokken. Het hoofd van de spoorwegen in Atjeh, de heer Chati'b, deelde aan de correspondent Aneta mede, dat de trein van Idi Lhok Seumawe en de trein van Pangkalan Soesoe naar Lhok Seumawe, die Zondagavond te 19.00 uur in Kota radja hadden moeten aankomen, te mid dernacht nog binnen waren. In een goe derenwagon van de sneltrein tussen Lhok Seumawe en Kotaradja is Zondagavond te 20.00 uur ingebroken, waarbij uit een geldkist van de spoorwegdienst 13.000 roepiah werden gestolen. Maandagoch tend kon de sneltrein naar het Zuiden niet vertrekken doordat 11 km buiten Kotaradja de rails op drie plaatsen ble- ;n te zijn opgebroken. De autoriteiten hebben tot de bevol king te Kotaradja een aansporing gericht rustig te blijven en tot de ambtenaren hun werkzaamheden normaal te blij- verrichten. Tot dusver is geen mel ding gemaakt van gevechten of onlusten. Te Djakarat heeft de minister-presi dent, Ali Sastroamidojo, medegedeeld, dat de regering maatregelen zal nemen om de moeilijkheden in Atjeh op te los sen. De regering zou over de gebeurte nissen in Atjeh reeds officiële rapporten hebben ontvangen. Volgens een medede ling uit regeringskringen, gepubliceerd door Merdeka, zouden de ongeregeld heden zijn veroorzaakt door tegenstel lingen tussen het „Feodaal georiën teerde" gedeelte der bevolking .gewone" volk. De halve maan-vlag De correspondent van Aneta te Medan meldt nader, dat in verschillende plaat sen in Atjeh, de bevolking, die vlaggen met een maansikkel op een groen veld meedroeg (een soort Islamietische vlag) en gewapend was met slag- en steekwa pens (rentjongs, klewangs en messen), aanvallen heeft gedaan op politiekazer nes te Langsa, Lhok Seumawe, Sigli Molabo, teneinde wapens te verover Het aantal slachtoffers is nog niet be- Veibindingen verbroken Ook uit Medan zijn naar Atjeh de telefoon- en treinverbindingen verbro ken. De regenten van Langsa, Sgili en Takengon bevinden zich te Medan, waar heen zij zioh met hun roerende eigen dommen hebben begeven. De majoor Prijatna heeft voor de zender te Koto- radja een rede gehouden, waarin hij er bij de -bevolking op aandrong, rustig te blijven. Hij zeide dat er blijkbaar men sen zijn ,die een staat in de staat willen p nJit is Kom Sjok, de Noordkore- T mse kapitein-vlieg er, die de eallieerden in Korea een Russi- ^7fhe Mig-straaljager in handen eelde en daarmee de uitgeloof- 100.000 dollar verdiende. „Ik ist niefs i'an de beloning", zei piloot. „Ik ben alleen vertrok- en om het communisme te ont vlieden." !en Russische vliegenier is met een I-straaljager in de staat Illinois ge- Hij heeft zich ter beschikking van autoriteiten gesteld", nieuws werd gisteren verspreid alle Amerikaanse radio- en televis'e- iers maar het bleek niet in over stemming met de werkelijkheid te „Rus" was een lid van de Ameri- se Inlichtingendienst, die deelnam een experiment om de samenwer- tussen politie en luchtmacht te be- ir deze gelegenheid had hij een Rus- li uiterlijk gekozen: Hij droeg een met bont gevoerd jack en daarop hamer en sikkel-insigne, en hij zich „overgaf" aan de politie. Ede hij een officiële kaart, waarop [idelijk in het Engels) stond: „Ik neem een luchtverdedigiragsoefening". lesondanks verspreidde zich over het iele land het bericht, dat hij „geïden- ceerd was als een Russische vliegenier, vreemde taal sprak, en een niet thuis brengen uniform droeg". Iet hoofdkwartier van de Amerikaanse btmacht te Washington heeft gisteren L;nd gemaakt, dat de Mig-15 (het ienummer werd niet onthuld), v Noordkoreaanse piloot dezer - Zuid-Korea is geland, naar lerzoek- en ontwikkelingscentrum van luchtmacht te Dayton (Ohio) zal wor- overgebracht, zo meldt Reuter. Vol- Ass. Press is de Mig reeds uit elkaar ■men, in kratten verpakt en per >bemsster onderweg naar Amerika. te vallen. De majoor zeide, dat de hoofd plaatsen van de regentsohappen en de omgeving daarvan nog in handen van het leger zijn. Enkele leiders van illegale bewegingen zijn in hechtenis genomen, de arrestaties voinden voortgang. In Groot-Atjeh is het rustig, aldus zeide majoor Prijatha voorts. Strategische punten worden bewaakt door leger en Majoor Prijatna noemde de toestand Hij deelde nog mede, dat bij onder delen van het leger vlugschriften zijn rspreid, waarin wordt medegedeeld, dat Atjeh is geproclameerd tot deel van de Negara Islam Indonesia, zulks met Ingang van 21 September. Dit zou be tekenen, dat de Daroel-Islam-beweging Kartosoewirjo zich thans ook over Atjeh heeft verbreid. Kort geleden werd uit Makassar gemeld, dat Kahar Moezak- kar zich met zijn bende had aangesloten bij de door deze Kartosoewirjo in West iva geleide illegale beweging. Dinsdag is te Kotaradja bekend ge maakt, dat de avondklok is ingesteld van 20.00 uur tot 6.00 uur. Kabinet beraadslaagt Te Djakarta voert de minister-presi dent, Ali Sastroamidjojo besprekingen met de tweede vice-premier Zainal Arifin, met de minister van Defensie Iwa Koesoemasoemantri. met de chef-staf de landmacht kolonel Bambang Soegeng, met de procureur-generaal Soe- prapto en met de polltie-autoritelten. een communiqué is medegedeeld, dat in zes plaatsen in Atjeh aanvallen zijn gedaan op posten van politie en leger. De regering heeft aan leger en politie opgedragen, maatregelen te ne- om de toestand in de hand te krijgen. een redactioneel artikel schreef Merdeka, dat de toestand in Atjeh niet bevredigend is „Wij kunnen aannemen, dat daar een toestand ontstaan is, welke •gering niet langer meester is", aldus het blad. De oude mallejan in de stijl van 1953. Een Utrechtse firma heeft een motortrailer op de markt gebracht, die voor heel Europa iets nieuws is en speciaal werd ontworpen voor houttransport. Het is een tweetactmotor met een oplegger van 5 meter. De motor loopt 25 km op 1 liter benzine, kan 500 kg trekken en is in staat een snelheid te be halen van 45 km per uur. Het totale gewicht van de motor trailer bedraagt 750 kilo. Drie Ned. jongens in Parijs opgepakt Ontsnapt uit gesticht en betrapt bij winkeldiefstal Drie Nederlandse jongens, die drie weken geleden zijn ontvlucht uit een op voedingsgesticht in Heer (Limburg) zijn te Parijs gearresteerd. Zij vertelden, dat zij naar Marseille wilden om daar aan boord van een vrachtschip te komen. Een van de jongens, de 17-j-arige Ivo V., werd op heterdaad betrapt toen hij in een kruidenierswinkel aan de Rue Rivoli te Parijs probeerde een blikje sar dines en een tablet chocolade te stelen. Zijn medereizigers, de 19-jarige Cornells E en de 19-jarige Adri T.. werden daar na gepakt op een der buitenboulevards, waar zij op een bankje zaten. Daar de winkelier geen aanklacht heeft inge diend. is het drietal op transport naar Nederland gesteld. Uit Kotaradja telegrafeerde de corres pondent van P.I.-Aneta nader, dat Dins dag in Lhok Seumawe een gevecht is ge leverd tussen een afdeling van het leger en een bende, waarbij aan militaire zijde een dde viel. Het aantal doden bij de bende kn niet worden vastgesteld, 60 bendeleden werden gevangen genmen. De commandant van het regiment Boe- kit Barisan te Kotaradja, de majoor Prijatna, deelde aan Aneta mede, dat ook te Sigli en te Peureula, in het Noord- Oostelijk edeel van Atjeh. pogingen zijn gedaan om afdelingen van het leger aan Strop voor reizigers over de grens Goedkoop roken wordt nu vrijwel onmogelijk Deze zomer hebben vele reizigers naa het buitenland kunnen profiteren var een regeling tot terugbetaling van d< tabaksaccijns. De uit te voeren sigaretten moesten dan ten minste een waarde heb ben van ƒ25.-, teneinde aan het minimum bedrag van ƒ15.- aan accijns te komen, waarvan men terugbetaling ontving. Met ingang van 1 October a.s. echter zal dit accynsbedrag worden verhoogd tot ƒ30.-. Het gevolg hiervan is dat de uit te voeren sigaretten ten minste een waar de moeten hebben van ƒ50.-, hetgeen voor reizigers moeilijk is te bereiken, daar slechts 200 sigaretten per persoon de omliggende landen mogen worden in gevoerd. Slechts wanneer reizigers de uit te ren hoeveelheid sigaretten met een mini mumwaarde van 50.- bijeen kunnen gen, en daarbij niet boven de norm 200 sigaretten per persoon komen, bestaat nog de mogelijkheid van deze terugbeta ling gebruik te maken. Aanhoudend vrij koud Tot morgenavond venvacht De Bilt: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk krimpend naar Zuid, later draaiend naar West. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 6.29 tot 18.35 uur; maai 18.35 tot 8.23 uur. Op 29 September L.K. Politie grijpt in Meisjes aangerand, kleine kinderen afgeranseld en oudere mensen berooid ten jongens treden sinds enige tijd in Tilburg als ware gangsters op. Zij trekken in georganiseerd verband vernielend, stelend en geweld ple gend door de stad. Gewapend met dolken en doodshoofden vlaggetjes met zich meevoerend, bedreigt deze bende de veiligheid van kinderen, meisjes en zelfs volwassenen, aldus De Telegraaf. Zondag heeft de politie acht van zulke heerschappen gevangen. Hun leeftijden McCarthy, de verwoede strijder tegen al wat naar zijn mening naar communisme zweemt, gaat volgende week Dinsdag trouwen met zijn assistente, mejuffrouw Jean Kerr. Zij gaat door voor een bijzondere schoonheid. Men oordele zelf. DAT het Nederlandse Rode Kruis in Haamstede (Schouwen-Duiveland) een rampendepöt heeft ingericht om zo nodig een snelle hulp mogelijk te maken. DAT in Emmer Compascuum de clan destiene radiozender De Merel is opge spoord en in beslag genomen en tegen de 26-j. fabrieksarbeider J. H. H. en de 22-j. landarbeider G. H. proces-verbaal is op gemaakt. DAT de gemeente Nieuw-Vossemeer (in het Brabantse rampgebied) is geadopteerd door de Duitse stad Dortmund. DAT de proefvaart, die het in Vlissin- gen voor Zweden gebouwde schip Kungs- holm vandaag van Vlissingen naar Rot terdam zou maken, wegens het ongunstige weer is uitgesteld. DAT thans nog 152 Westduitse vaklie den met baggermachines e.d. in het Ned. rampgebied werkzaam zijn en deze hulp waarschijnlijk in December kan worden beëindigd. DAT de bloemist N. Chr. B. uit En schede. die in Arnhem juwelen had ge kocht zonder te betalen en deze ver on der de prijs te gelde had gemaakt, in Arnhem is veroordeeld tot 1V4 jaar en ter beschikkingstelling van de regering (Eis: 1 jaar). DAT voor de bouw van het St Lam- bertusziekenhuis te Helmond laagste in schrijver was de Hollandse Beton Mij in Den Haag met f 4.593.250 (hoogste: f 5.043.000), DAT op 2 October te Bolnes het motor schip Charis, bestemd voor de K.N.S.M., te water wordt gelaten. DAT wegens resp. diefstal en heling van goederen bij een ijzerhandel in Alk maar de 44-j. S. G. uit Alkmaar en de 47-j. H. G. uit Monnikendam zijn ver oordeeld tot resp. 12 en 5 mnd. gevange nisstraf (Eis: in beide gevallen lVz jaar). DAT in de strocarton-industrie een loopconflict is ontstaan tussen de werk gevers en ongeveer 3.000 arbeiders, maar het vermoedelijk niet tot staking zal ko- DAT het nieuwe gebouw van de Vesta, Mij van Levensverzekering N.V., te Arn hem waarschijnlijk tegen December offi cieel in gebruik wordt genomen (bouw kosten f 800.000, personeel 250 man) en hier ook de dochtermaatschappij Hollan- dia uit Delft wordt ondergebracht. DAT Steenbergen op 1 December wordt aangesloten op het mijngasnet. DAT de Ned. Bond tot Bestrijding der Vivisectie op 1 October t.g.v. Dierendag een bijeenkomst houdt in Krasnapolsky te A'dam. DAT de scheidende voorzitter van de Ned. Kath. Grafische Bond. B. Leyn, is benoemd tot ridder O.-N. (hetgeen staats secretaris Van Rhijn op de afscheids receptie meedeelde) en is opgevolgd door W. L. de Zwager uit Haarlem, tot dus ver secretaris. DAT de A'damse behanger M. H. van B. in Alkmaar wegens diefstal van een herenrijwiel is veroordeeld tot 2 jaar jeugdgevangenisstral Chauffeur uit Hillegom in Den Haag gedood Op de Laan van Nieuw-Oost-Indië in Den Haag is de 41-jarige S. v. d. L. uit Hillegom gistermiddag dodelijk veronge lukt. Hij reed met zijn personenauto in de richting van de Benoordenhoutseweg en botste nabij de Theresiastraat in volle vaart tegen een verkeerszuil. De wagen kantelde en kwam pas tot stilstand op de kruising met de Theresiastraat. Van der L. werd dermate gewond, dat hij ter plaatse overleed. Eventuele getuigen en de bestuurder van een auto, die achter het slachtoffer heeft gereden, wordt ver zocht zich bij de Verkeerspolitie, Alexan- derplein 15, in Den Haag te melden. NATO of neutraliteit Het Deense volk koos zijn „Folketing" Radicalen zijn beslissende factor Nadat de Denen kortgeleden hun senaat hadden weggestemd, hebben zij gisteren hun stem uitgebracht voor de .Folketing", de Deense volksvertegen woordiging, die thans dus nog slechts uit éen vertegenwoordigend lichaam bestaai De 2.700.000 kiezers en kiezeressen brach- hun stem voor de 175 zetels van het parlement volgens de voorlopige telling volgt uit: Socialisten 74 zetels, radi calen (sociaal-liberalen) 14 zetels, con servatieven 30 zetels, boerenpartij 42 zetels, Enkelvoudige Belastingpartij zetels, communisten 8 zetels, onafhanke- 1 ijken geen zetels (een volkomen rassing) en de Duitse partij 1 zetel. Bij de 175 parlementszetels zijn niet inbe grepen de twee vaste zetels van de Far- oer-eilanden en de twee vaste zetels van Groenland (de laatste voor 't eerst). De vorige coalitie steunde op de boe renpartij (gematigd-liberaal) en de con servatieven (hadden samen slechts 5i zetels), die samen met nog enige kleine partijep tegen de g-rote socialistische op positie van 61 zetels moesten opwerken. Deze verhouding is thans niet veranderd: de Socialisten hebben 74 zetels en de oude coalitie heeft nu 72 zetels. De be slissende faotor vormen de radicalen «noemen zich Sociaal Liberalen) die zich tot nu toe met hun 14 zetels zowel tegen rechts als tegen links keerden en een neutraal Denemarken eisten. Indien de radicalen voldoende concessies van de socialisten-krijgen, zullen zij wellicht met hen samengaan Indien daarentegen de huidige coalitje zich ontdoet van enkele beslist pro-Westerse (pro bewapening en NATO)-ministers, zoals de minister van Buitenlandse Zaken, Kraft, dan zul len zij wellicht een voortzetting van de huidige coalitie mogelijk maken. Een coalitie van socialisten en radica len zou evenwel de Westerse zaak schade doen. Het standpunt van de radicalen is reeds genoemd; de socialisten verwerpen NATO-bases in vredestijd en willen so- «Hale voorzieningen doorvoeren ten koste van de defensie. DAT de bouw van 38 Noorse woningen ip Haamstede, Reriesse en Burgh is aan besteed (laagste inschrijver: f 354.500). DAT bij het Britse militaire kerkhof te Nederweert een bevrijdingsvuur is ont stoken met de bevrijdingsfakkel die door athleten uit Maastricht was gehaald. DAT de sectie Ned. slijters op R.K. grondslag, HOCRES, bij de regering heeft aangedrongen op verlating van het slui tingsuur voor het slüterybedrijf, en in October een gezamenlijk slijtersvakblad gaat verschijnen. DAT cie 39-j. typograaf J. B. van W. uit Haarlem, die voor de Raad voor het Rechtsherstel een meineed heeft afge legd, in A'dam tot 3 mnd veroordeeld werd. DAT het eerste nummer is verschenen van het orgaan van het Ned. Verbond van Tussenpt.^nen, met een bijdrage van minister Zijlstra. DAT op de volkshogeschool Overcinge te Havelte (Dr.) van 2 tot 14 November een scholingscursus voor jeugdleiders (-sters) wordt gehouden kn van 16 tot 28 Nov. voor meisjes en jonge vrouwen een cursus Stad en Platteland. DAT het Engelse IJzer en Staal Insti tuut van 30 Sept. tot 6 Oct. in A'dam en IJK R'dam met 300 deelnemers een congres j i houdt en o a. op 5 October een excursie jj naar het Haagse Binnenhof wordt ge- ||j maakt. |ijj DAT minister Zijlstra gisteravond kasteel Oud-Wassenaar een ontvangst |j(j heeft gehouden t.g.v. de conferentie van ambtenaren van de buitenlandse dienst. variëren van 14 tot 19 jaar. Zij wonen allen in Tilburg. De namen van 51 andere bendeleden zijn bij de politie bekend. Vast is komen te staan, dat de bende o.a. met oneerbare bedoelingen meisjes heeft aangerand, dat zij kinderen heeft afgeranseld en ook oudere mensen heeft aangevallen om hen te beroven. Bij het sportpark hebben de R.I.O.S.- leden een jongetje mishandeld en hem zijn boodschappen voor thuis afhandig gemaakt. Aan de Ringbaan-Zuid is een jongen aan een verkeerspaal vastge bonden. De bende is zelfs met een gereserveer de bus naar Valkenburg getogen om ook daar haar misdadig spel te bedrijven. Zege voor de E.D.G.- promotors Voorstanders van de Europese Defen sie Gemeenschap hebben gisteren te Straatsburg de overwinning behaald op een innerlijk verdeelde socialistische op positie. Met 47 Btemmen tegen 6 bjj 18 onthoudingen heeft de Raad van Europa de zes landen van Klein Europa (Neder land, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië en West-Duitsland) die het defen sie-verdrag getekend hebben, verzocht, dat verdrag zo spoedig mogelijk te be krachtigen. Om verschillende redenen verzetten de Belgische, Engelse, Franse en Westduitse socialisten zich tegen de motie, onthielden zich van stemming of verlieten de zaal. De Engelse regering heeft intussen gistermiddag bij monde van onderstaats secretaris Nutting medegedeeld, dat zij vierkant achter de voltooiing van de Defensiegemeenschap staat. „Engeland", zei hij, „zal met de gemeenschap betrek kingen aangaan, nauwer dan enige die e tot dusver hebben gekend". De grote boerderij van de heer B. K. Elema te Nieuwlande in de gemeente Oosterhesselen (Dr.) is gistermiddag tot de grond toe afgebrand. In totaal 12 per sonen, met inbegrip van personeel, wer den hierdoor dakloos. De oogst van on geveer 12 ha koren ging in de vlammen op. De schade wordt op f 40.000 a f 50.000 geschat en door verzekering gedekt. vraagstuk van de om- eid of converteerb heid van valuta's wordt heden op hoog niveau van gedachten gewisseld. Het lijkt belangrijk genoeg hier het hoofd probleem te schetsen. Op de aanstaande vergadering van de ministers der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en daarna op de Com- monwealth-conferentie komt het punt De munteenheden zijn in de Europese Betalings-Unie nog niet inwisselbaar. Het converteerbaar maken heeft als aantrekkelijke zijde, dat de dollar- schaarste voor elk land dan gemakke lijker op te lossen lijkt. Momenteel doet men dit met wat kunst en vliegwerk. Van Engelse zijde stelt men nu voor een vrije dollar-sterling-koers onder toezicht van een nieuw te vormen egalisatiefonds in te stellen. Dit zou de noodzaak met zich meebrengen, dat de vaste sterling- koers een wisselende wordt Wat van dit plan te denken? Uiter aard zullen de Britten ongaarne zien, indien het plan in de practijk wordt uitgevoerd, dat zich converteerbare Ponden Sterling in allerlei landen op hopen, die dus in dollars verwissel baar zijn. Het doel is natuurlijk, dat Engelands Pond Sterling weer de va luta wordt, waarmede op de wereld markten de grondstoffen worden ge kocht Wil men dit bereiken, dan zal de handel in grondstoffen meer in En gelse dan in Amerikaanse handen die nen te komen. Voor de Amerikaanse handel werkt dit niet gunstig. De kunstmatig hooggehouden waarde der valuta's van vele landen ten opzichte van de dollar, maakte de goederen uit Amerika nog relatief goedkoop, b.v. voor Frankrijk en de importen, die daarvan het gevolg waren, zullen dan afnemen. TTIERMEDE wezen we dus reeds op enige punten, die niet gunstig wer ken voor de U.S.A., waar men van converteerbaarheid wel eens te grote verwachtingen heeft Het is goed. de dingen reëel te zien. We willen nu op verdere moeilijk heden wijzen. Het eerste wat voor de sterlinglanden vereist is. is volko men een einde te maken aan de in flatie. die het kabinet Churchill reeds aan het bestrijden is. Indien men zo ver is, dat de prijs alles bepalend is en niet meer de invoervergunnin gen. kan men de stap naar liberali satie doen en als sluitstuk de con verteerbaarheid kiezen. Zo deze maat regelen niet genomen worden, zul len we een drainering van dollars in Engeland zien en een spoedige im portbeperking. Het weer centraal ma ken van de sterling in de wereld handel is dan verder dan ooit van de realisatie. Wé" moeten niet uit het oog verlie zen. dat Engeland onder Attlee in 1947 óók een plan van dergelijke strek king in de practijk bracht, met funes te gevolgen voor de dollarreserves van het Verenigd Koninkrijk. Deze zaken kan men niet forceren. DE vroegere Amerikaanse ambassadeur te Londen, de heer Douglas, heeft in zijn rapport over deze kwestie, aan Eisen hower gericht, aanbevolen Europa te helpen bij het converteerbaar maken van de valuta's, ter bevordering van de han del. Daartoe zou de U.S.A. zijn tarieven op de importen moeten verlagen. (Zie vervolg pag. 2). Toen ik hem afwisselend met „4711" en „Boldoot'* (afwisselend, want 't zijn tenslotte allebei adverteerders) bewerkt had, sloeg b«j zijn ogen op en mompelde verward: Waar ben ik? 't Was nogal donker en daarom kon aarheidsgetrouw antwoorden ht niet, maar dat leest U morgen wel in de Nieuwe Leidsche. Maar ik lees de Nieuwe Leidsche nietbracht hij stamelend uit. Nou, U begrijpt, zoiets moeten ze nooit tegen Weltevree zeggen. Bij het laatste woord was de bon al uit de zak van mijn overall en even later kon ik hem uit volle overtui ging zeggen: Zo, kerel, nu ben je weer helemaal „bij". Hebt U vrienden of kennissen, die helemaal „bij" willen zijn? Geef hen de kans onderstaande bon in te vul len. Anders gezegd: VOLGT HF.T IDEE VAN WELTEVREE EN ZENDT EEN NIEUWE ABONNE! de wervingsactie. Noteer de volgende als mijn aandeel Adres: Woonplaats: S.v.p. doorhalei Afzender: abonné 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1