llmi en Tokheim - 250 werkers - elkaar aan Trekvlietweg naast Bouw van viaduct in Lammenschansweg wordt straks wel urgent! Jonge zetters en drukkers ontvingen diploma SPAANS Leidse raad wacht Maandag vrij lange agenda 3 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1953 Leiden groeit uit de kluiten (III) - werl naast jjg veranderde situatie in de omgeving van de Kanaalweg wordt door twee n «oorten van nieuwbouw bepaald. Treft men over enige tijd tussen de Wil- hele belminabrug en de spoorbrug in de lijn LeidenUtrecht een groot aantal 'qnieuwe woningen aan onderbroken door een serie sport- en speelvelden van het gedeelte van de spoorbrug tot aan de ophaalbrug over de Nieuwe die d Vaart bij de Vrouwenweg wordt dan beheerst door fabrieken. We krijgen eerst het fabriekscomplex van Van Wijk en vervolgens de nieuwe fabrieken van Elmi en Tokheim. Voor de thans in aanbouw zijnde fabrieken willen SreTiwij in dit artikel in de serie „Leiden groeit uit de kluiten" aandacht vragen. Daar is dan eerst de overhemdenfabriek O ledtllmi. Deze is thans voor het grootste het i deel gevestigd aan de Nieuwe Rijn. Het .,R bedrijf werd in 1935 gesticht door de 'aan heer H. Lens. De nieuwbouw aan de (w Trekvlietweg (de industrieweg tegenover schetijhet verlengde van de Lammenschansweg) nodig ten eerste omdat de ruimten, rover men thans beschikt, te klein geworden en ten tweede uit het oog- Hint van centralisatie. Naast de fabriek lan de Nieuwe Rijn heeft de Elmi nog landen in de Hartesteeg en aan de Oude Bijn. dit Een van de directeuren de huidige :ende directie bestaat uit de heren H. D. Lens ig vi tn N. F. G. Lens vertelde ons, dat et «reeds in 1943 plannen bestonden aankoop van grond. Pas elf j; li grond worden aangekocht. Men beschikt ntlian de Trekvlietweg over een opper- L*Ji! vlakte van 3535 vierkante meter. De fa briek, die men nu aan het bouwen is, beslaat een oppervlakte van 1650 vierk. Ëindh meter' zoclat er v00rl0P'g voldoende uit- leatai fcrekhng^ogslükheden zijn. Veel glas De directie hoopt de fabriek in het voorjaar van 1954 te kunnen betrek ken. Het gehele bedrijf wordt dan overgeplaatst. Het is de bedoeling, er honderdtachtig a tweehonderd mensen te werk te stellen. Op ogenblik werken er bij Elmi onge veer honderdvijftig mensen. Men heeft er bij het ontwerpen naar y©Il gestreefd de fabriek zo modern mogelijk snee) *e rï°en worden. Een van de kenmerken enbfi van 'iet gebouw zal zijn, dat het veel glas heeft. De totale hoeveelheid glas heeft rixid een oppervlakte van vijfhonderd vier- te3 kante meter, dat is ongeveer een derde x| van het vloeroppervlak. Hierbij dient FleéJ vermeld te worden, dat de arbeidsinspec tie een glasminimum van 10 pet. voor- ichrijft. De architect van deze fabriek is de heer A. van Essen te Voorburg. Het ilder! ingenieursbureau voor de bouwnijverheid te Oegstgeest voert het werk uit. Benzinepompen De fabriek van de N.V. Tokheim, laar;l die vlak bij het complex van de Elmi staat, bestaat uit een hal met voor bouw. De hal is het fabrieksgedeelte, de voorbouw is het kantoor. Zoals wij vorige week al meldden, is het kantoor enige dagen geleden reeds in gebruik genomen. Het is het plan, de fabriek omstreeks 8 October offi cieel -te openen. Men is nu bezig met het plaatsen van installaties. De oppervlakte van de hal is 1287 vler kante meter, die van het kantoor 480 vierkante meter. Het fabrieksterrein heeft een frontbreedte van 91 meter en een bouwdiepte van 80 meter. Ongeveer <le helft van het terrein is nu bebouwd. Ook Tokheim heeft dus genoeg expansie mogelijkheid. Aan de hal bevindt zich nog een verhoogde los- en laadplaats. Deze fabriek hééft de gemeente Lelden neergezet. De N.V. Tokheim heeft het ge bouw voor vijf jaren gehuurd met vijf optiejaren en met het recht van koop. Het bedrijf, dat onder meer benzinepom pen fabriceert, is in 1918 in Amerika - "I opgericht. Het Leidse bedrijf is een dochteronderneming van het Ameri kaanse. De verwarming in de nieuwe fabriek geschiedt centraal. De verlichting komt 0T» Van een neon"instaHatie. In verband met het voor Leiden hoge voltage 220380 :en moest een speciale transformator wor- H den aangeschaft. De verlichtings- en ver- ,n warmingsinstallaties kosten bij elkaar •hei een 140.000. Maar vier pilaren Het gebouw rust op een fundering van :",k gewapend beton, terwijl ook het skelet en het golfdak van gewapend beton zijn. Dit dak heeft een dikte van zeven cm en is geïsoleerd met geëxpandeerde kurk- Platen. De liggers, die het golfdak onder steunen, zijn gemaakt van voorgespan nen gewapend beton. De voorbouw van de fabriek is plat afgedekt i Ia December van het vorige jaar is jjj men met de bouw begonnen. De bouwer nS is de N.V. Panagro te Warmond. Een p vertegenwoordiger van dit bedrijf wees ivf ons nog op de bijzonderheid, dat er in ie de hal, die toch afmetingen heeft van n i ongeveer vijftig en dertig meter, in totaal JtK maar vier kolommen staan. Het systeem 'P van de golfdaken laat een grote spanning toe. Soortgelijke gebouwen vindt men reeds in Rotterdam. Noordwijker- hout, Drachten en Rijswijk (Z.-Holland). In Avereest en Boxtel zijn ze in aan bouw. De N.V. Tokheim hoopt straks met on geveer vijftig man het werk te beginnen. Onderdoorgang Het is in dit verband niet overbodig, er de aandacht op te vestigen, dat het vraagstuk van de spoorwegovergang de Lammenschansweg bij het gereedko men van deze fabrieken toch wel bij zonder urgent begint te worden. Is het ene spoorwegvraagstuk gelukkig al tot een oplossing gebracht, het andere ligt er nog. En men mag hopen, dat de weg naar de tweede oplossing meer begaan baar zal zijn dan die naar de eerste. Voorlopig zullen deze fabrieken het toch wel zonder een open Lammenschans weg moeten stellen. Maar de moeiten, hieraan verbonden, heeft men er mis- De Tokheim-fabriek aan de Trekvlietweg de industrie weg, die parallel loopt aan het verlengde van de Lammen schansweg is zo goed als klaar. De kantoren zijn al in gebruik en begin October volgt de fabriek zelf. Men ziet het ge bouw rechts op de foto. Wy vestigen de aandacht op het gegolfde dak, waarvan men in het artikel meer kan lezen. Naast Tokheim verrijst de overhemdenfabriek van de Elmi. Het duurt nog wel even, voordat deze zijn poorten kan openen, maar de bouw schiet toch flink op. Op de voorgrond de rails van de blauwe tram. Foto N. van der Horst schien wel voor over, als men weet, dat op dit punt geen spoorbomen komen, met alle narigheid van dien!, maar een onder doorgang. Zijn wij goed ingelicht, dan de spoorbaan hier omhoog. He' vraagstuk wordt zowel bij de Ned. Spoor wegen in Utrecht als bij het gemeente bestuur van Leiden ernstig bekeken. We voelen aan, dat definitieve mededelingen niet lang meer zullen uitblijven. (In het artikel van gisteren was zetfoutje geslopen, in de naam van nieuwe straat in de Professorenrwijk. Het moest zijn: Suringarstraat). Het grafische vak biedt grote mogelijkheden De districtsopleidingscommissie in het boek- en rasterdiepdrukkersbedrijf heeft gisteravond in het Vlies te Leiden weer diploma's uitgereikt. Er namen 21 leerlingen aan het examen deel, van wie er 19 slaagden, t.w. 13 zetters en 6 drukkers. Bovendien kwamen 5 diepdrukkers voor het ontvangen van een diploma in aanmerking. Voorzitter P. Merkelijn bracht dank in de Leidse en Haagse leraren. Hij deelde mee, dat de dagcursus met mede werking van de overheid een uitbreiding zal ondergaan. De centrale opleidings commissie dringt er op aan deze uitbrei ding spoedig tot stand te doen komen. Spr. wees op de pioniersarbeid van de ideren om de vakopleiding op peil te brengen. Het getuigschrift, dat gister avond werd uitgereikt, geeft de gediplo meerden recht zich zetter of drukker tweede klasse te noemen. Zij hebben vier leerjaren achter de rug. Het diploma noemde de heer Merkelijn »n eerste stap. Er is meer wilskracht nodig om onafhankelijk te studeren dan n het gareel van een school te lopen. De gediplomeerden moeten wel bedenken, ?en opleiding van vier jaar niet vol doende is om een geschoold vakman te zijn. Hoe meer je van het vak weet, hoe meer je gaat beseffen, dat je er nog niet genoeg van weet. Het grafische beroep is een levend beroep. Bij onze mensen is gelukkig een belangrijk percentage, dat de wil heeft zich verder te ontwikkelen. Spr. wees op de grote veranderingen in het grafische bedrijf, met name ten aanzien van de export. Als wij op blijvende export willen rekenen, moeten we er voor zorgen, dat ons werk de toets van de critiek kan doorstaan en dat het zin heeft op de internationale markt te concurreren. Voor wie zichzelf wil ontwikkelen, biedt het vak grote mogelijkheden. De heer Merkelijn bracht dank aan de sceretaris van de commissie, de heer J. J. Sjardin, en aan de vakorganisaties. (Adv LESSEN: CORR.. CONV.. LIT. P. H. VAN ULDEN Verkoop stroken grond bij Boommarkt De N.V. Palbhe te Almelo heeft in ver band met vernieuwing van het pand Kort Rapenbrug 6 de vrije beschikking nodig over stroken grond, tezamen groot 11 m2. die eigendom van de gemeente zijn. De NV. heeft nu verzocht deze grond te mogen kopen. In verband met de voorgenomen af braak van het daarnaast gelegen, onlangs voor dit doel aangekochte woonhuis aan de Boommarkt. hoek Kort Rapenburg, welke afbraak spoedig kan geschieden, heeft de gemeente geen belang bij het behoud van de stroken. De N.V. gaat coord met een prijs van f 60 per m2 v een deel en een van f 15 per m2 v het overige. Een stukje grond gelegen op de hoek van het Kort Rapenburg en de Boom markt zal bij de openbare weg worden getrokken. Na de uitreiking voerden nog het woord de heren T. J. W. Blaauw, hoofdcontro leur van de vereniging voor de vakop leiding te Amsterdam, afgevaardigden de vakorganisaties en een vertegen woordiger van de werkgeversorganisaties. De geslaagden De namen van de geslaagden zijn als volgt- Jonggezel-handzetter in het boekdruk- kersbedrijf: J. Buis. G. Eikerbout, F A Eradus. A. Fasel, B. A. Koek, L. Koek, P. de Koning, J. Lacourt, M. Lems en K. J. Revet te Leiden: G. M. J. Berk te Leidschendam; J. Hoek te Katwijk aan "ee en A. H. van Leeuwen te Lisse. Jonggezel-drukker in het boekdrukkers- bedrijf: W. Bavelaar, F. L. H. Corba, J. A. Schreuder en C. J. de Wit te Leiden; H. Duijm te Sassenheim en A. Zandvliet te Noordwijkerhout. Het jonggezellen-diploma voor de illu- stratiebedrijven werd uitgereikt aan: J. de Bruin, P. J. van der Linden, R. Mole- H. H. Noordeloos en F. H. van Oos ten te Leiden. Benf U gewend het abonnementsgeld elk kwartaal per giro te voldoen? Wilt U ons dan vóór 1 October Uw giro ad f6.- ter betaling van het 4e kwar taal 1953 doen toekomen? Wilt U bij betaling vooral het bezorgadres vermelden? Voor Uw medewerking zijn wij U zeer dankbaar. Nieuwe Leidsche Crt. Giro nr 58936. administratie. Agenda voor Leiden Dinsdag Foyer gehoorzaal, 8 uur: K. en O., r« portage drooglegging rampgebieden, met film „Gevecht met het Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedie met „Het uur der Verrukking' Pieterskerk, 8 uur: Palestrinakoor (Den Haag) brengt Missa Sacerdos van Pales- trina; Leo Mens orgel. Woensdag Hoge Rijndijk 49, Zoeterwoude, half 3 K. en O., excursie naar Potterij Zaalberg. Plesmanlaan. 3 uur: opening nieuwe openbare u.l.o.-school. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Rotter dams Toneel met Muizen en Mensen John Steinbeck. Clubhuis Oosterkwartier, 8 uur: Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging Door Eendracht Verbonden, dahlia-avond kweekwedstrijd. Hoogl. kerk, half 8: Avondstilte. Steenschuur 21, half 8half 9: zitting prijzencommissie. Kleine Burcht, 8 uur: Leidse postzegel verzamelaars. Donderdag Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Rotter dams Toneel met Muizen en Mensen v John Steinbeck. Waaggebouw, 8.15 uur: 3-October-v« eniging, eerste repetitie koraalmuziek. Leids Volkshuis. 2 uur tot half 5: Com missie van huishoudelijke en gezinsvoor lichting, openingsmiddag. Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga, tionaal programma 1953. Zomerzorg, 8 uur: kynologehvereniging „Rijnland", mevrouw B. Nacheniusde Jongh uit Den Haag over dressuur. Vlies, 8 uur: Chr. Filmactie, 6prekers prof. dr J. de Zwaan en ds G. Toornvliet. Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. Sluiting kapperszaken om half 7 In verband met het in werking treden an de nieuwe winkelsluitingswet heeft de gemeenteraad in October 1952 een verordening op de winkelsluiting vastge steld, die Is gewijzigd in November 1952. De staatssecretaris van economische za ken heeft tegen de verordening enkele bezwaren, in verband waarmee B. en W. de raad voorstellen enkele wijzigingen d te brengen. Jp verzuciL van B. en W. heeft de com- ssie voor de strai ver ordeningen een 2- nieuwe verordeningen ontworpen, •ze verordeningen bevatten geen ge- ei nieuwe bepanngen. r.en tweeiai ar- ae winxeisiuiung 19o2, zijn gesenrap., net artutei beueixc ae aflevering van w r aoor waterneringen het sluiungstijasup :en bepaalt op 19 uur. Collectief Efficiency Onderzoek B. en W. stellen voor de gemeente te doen deelnemen aan de technisch-econo- mische werkgroep van het Collectief Ef ficiency Onderzoek, in te stellen onder leiding van de vereniging van Nederland- Gemeenten. en daartoe een bedrag van f 1000 beschikbaar te stellen. De vereniging van Ned. Gemeenten heeft in samenwerking met het Instituut Onderzoek en Voorlichting op het gebied van bedrijfs- en bestuursefficiency omstreeks 1950 het initiatief genomen tot het instellen van een voorlopig onder zoek naar de mogelijkheden op het ge bied van bedrijfs- en bestuursefficiency bij de gemeenten. Uitbreiding verlichting Haarlemmerweg Nieuwelingen kunnen „inrijden" De agenda voor de vergadering van Leidens raad op aanstaande Maandag middag luidt als volgt: Beëdiging en installatie van dr J. Gos lings, die op 1 September nog uitstedig Benoeming der Pom- In verband met de bouw van viaducten onder de spoorbaan Leiden—Haarrlem in de Haarlemmerweg is het noodzakelijk deze weg, voorzover nog niet van verlich ting voorzien, in de openbare verlichting op te nemen. De verlichting zal worden uitgevoerd als gloeilampenverlichting aar buisstalen lichtmasten van zes en eer halve meter lichtpunthoogte, op onder linge afstanden op de rechte gedeelten van ongeveer 35 meter. De kosten worden geraamd op ƒ25.1 Een bedrag van ƒ9.656 is ten laste het spoorwegplan, zodat voor rekening I Benoeming van vier leden van de gemeente komt een bedrag van plaatsvervangende leden van de Algemene ƒ16.307. B. en W. stellen voor dit beschik- Raad van het rechtspersoonlijkheid- baar te stellen. bezittend lichaam Gemeentelijke Gasvoor- vijf leden van de com- s Woonruimtewet 1947 (aftredend: de heren P. C. A. ten Broek. G. Hordijk. B. J. Huurman, J. de Jong en J. H. Schüller); B. en W. stellen voor, alle vijf opnieuw te benoemen. Benoeming van drie leden van het be stuur der stichting Burgerijfonds van Leiden, uit de leden van de raad (aftre dend mevrouw S. A. Th. Goudswaard— Knipscheer en de heren J. A. E. Aalders en H. van Weizen) en van acht leden bul ten de raad (aftredend mevrouw N. C. KleijStuurman en de heren P. J. van Hoeken, W. A. Kasteleijn, J. H. Kloot. N. J. Moonen. A. J. pe. prof. dr R. Remmelts en D. van 't Zelfde; B. en W. stellen voor, deze acht opnieuw te benoemen); voorts hebben zit ting de burgemeester (voorzitter) en twee wethouders, door B. en W. aan te wijzen; thans zijn dit de wethouders Menken en Jongeleen. Benoeming gekomen, op de oestaanae Dehoelte afwijkende be paling voor de waterneringen geen vol- nenue aanleiding bestaat. Met beLre-kieing tot net siuitingstijdstip oor de kapperszaken is B. en W. door de staatssecretaris onaer meer bericnt, dat net siuitingstijdstip, hail 7, van betreflende algemene maatregel van c-estuur siecnts dient te woraen aigewe- ken, indien de noodzakelukneid daartoe duidelijk is gebleken en onder de kappers over het algemeen instemming bestaat. Aangezien omtrent die noodza kelijkheid onder de kappers allerminst eenstemmigheid heerst, zijn B. en W. van oordeel, dat het artikel niet in het nieu- e ontwerp kan worden opgenomen. De Chr. U.L.O.-school in het Zuid-Oosten Het bestuur van de vereniging voor Chr. onderwijs heeft het gemeentebestuur verzocht om medewerking tot stichting school voor uitgebreid lager on derwijs in het Zuid-Oostelijk deel van de stad. (Van deze plannen maakten wij enige tijd geleden reeds melding Red.). Aangezien de aanvraag aan de wettelijke eisen voldoet, kan medewerking worden verleend. De bouw is nog afhankelijk var de urgentieverklaring. De grondover- dracht en de financiële consekwenties moeten nog worden geregeld. Uur der verrukking Haagse Comedie overspeelde zwak praatstuk Het thema „Schijn en Wezen" is door meer toneelschrijvers gebruikt voor het schrijven van een stuk. Pirandello is wel de meest bekende in dit soort. Zijn landgenote Anna Bonacci heeft het in „Het uur der verrukking" ook geprobeerd, maar haar stuk is een mislukking geworden. Tenminste het stuk dat de Haagse Comedie gisteravond speelde. We kennen het stuk van deze moderne Italaanse schrijfster niet, ons niet verwonderen, spronkelijk er wat anders uitzag. Nu krijgen we een stuk te zien, dat in het Engeland van de vorige eeuw speelt, maar het is moeilijk om er die Engelse sfeer in terug te vinden. Het stuk is vrij romme lig, het geeft alles: blijspel, dramatiek, cynisme, romantiek, alles naast en door elkaar. Men krijgt de indruk, dat de schrijf ster zonder weloverwogen plan en vaste lijn, die zij volgen wilde, maar aan het schrijven is gegaan. Ze schrijft vlot, ieder geeft zijn visie op het leven der mensen, tot de twee dienstboden toe, maar het is noch interessant, noch belangrijk, noch geestig. Het is allemaal reeds door een groter Italiaans schrijver, beter en zui verder en met meer geest gezegd. Dit had Anna Bonacci dubbel voorzich tig moeten maken en met Pirandello voor ogen een veel critischer instelling moe ten geven. Cees Laseur had door zijn regie de verschillende overgangen van het één naar het ander wat weg kunnen werken, door het geheel meer van één bepaalde hoek uit te regisseren en zijn opvatting er aan te geven, doch ook dat is niet geschied. De spelers evenwel komt alle lof voor wat ze van dit praat-, soms zwi stuk, hebben gemaakt. De typeringen 1 ren raak en goed. Elisabeth Andersen, Enny Meunier vooral ook Paul Steenbergen hebben hun er in zat, en ze hadden daarin een be wonderenswaardig succes. Door hun spel stegen mevrouw Sedley, Géraldine en de pedante organist Sedley tot een groter hoogte, dan waarop de schrijfster hen kon zetten. Het gehele gezelschap heeft door zijn spel de zwakte van het stuk voor een groot gedeelte overspeeld, waardoor dit uur meer verrukking kreeg dan het van huis uit had meegekregen. Bn. CATENA zet haar standpunt nog eens uiteen De Senaat van de Societas Studiosorum Academiae Lugduni Batavorum c.s. „Ca tena" schrijft ons het volgende: De laatste dagen hebben verschillende artikelen in de dagbladen melding ge maakt van spanningen in de Leidse stu dentenwereld. Onder deze artikelen wa ren er enige, die berustten op mededelin gen, door leden van Catena aan de pers verstrekt. De Senaat van Catena is even wel van mening, dat de weergave van deze interviews geen volkomen juist beeld gaven van de bestaande verhoudin gen in de Leidse Academische gemeen schap. Uiteraard kan de Senaat niet wor den verantwoordelijk gesteld voor inlich tingen van leden, welke zonder zijn op dracht aan de pers werden verstrekt. Wij achten het gewenst, nader uiteen te zetten waarom de onvriendelijke woor den, als splijtzwam, nieuwlichterij en studentenoorlog zijn misplaatst, en te vens de redenen aan te geven, die o.i. de oprichting van deze derde algemene ge zelligheidsvereniging volkomen wettigen. In de eerste plaats staat vast, dat tweederde deel van de Leidse mannelijke cives geen deel hebben aan het georgani seerde gezelligheidsleven; daardoor laten verscheiden afgestudeerden universiteit, zonder ooit ook maar van de vormende waarde ener algemene studentenvereniging te hebben gepro- Ten tweede willen wij er op wijzen, dat een studentenvereniging, wil zij een hanteerbaar en een aan haar belangrijke taak beantwoordend lichaam zijn, ge bonden is aan een ledenaantal, dat een bepaald maximum niet te boven gaat, zolang althans het gezelligheidsleven hoofdzakelijk is geconcentreerd op een sociëteit. De Clvitasgedachte, na de oor log tot uiting gekomen, was gebaseerd op de veronderstelling, dat het aantal studenten zodanig zou zijn, dat deze in één algemene mannelijke gezelligheids vereniging kon worden opgenomen. De toeetand zoals deze zich tenslotte heeft rol uitgeknepen i Nieuwe school voor u.l.o. Woensdagmiddag 3 uur wordt de nieuwe openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Plesmanlaan offi cieel geopend. Gemeenschappelijke show De drie firma's die elkaar enige jar< geleden ontmoetten tot het geven v; een gemeenschappelijke modeshow, de firma's Van Egmond in bontwerken, Mes- a ocreiu ueie siruitea as söiers modehuis en Hollants schoenmaea-"etkopën"^^^^^. zijn, zullen ook dit jaar present zijn met ƒ1,05 per m2. een show. De show wordt gehouden op ('Zoals wij "vorige week reeds meldden. Vrijdagavond kwart over 8 in de Turk. zal binnenkort het Philosophenpad met Zij zal bijzondere creaties in bontwerken, plantsoen worden opgeheven in verband mantels en mantelcostuums laten zien. met de uitbreiding van de Lidwinastich- alsmede allerlei modellen hoeden, hand- ting en de doortrekking van de Kamer- Werken langs trambaan LeidenDen Haag Met de N.Z.H.V.M. heeft het gemeente bestuur onderhandelingen gevoerd over de aankoop door de gemeente van stro ken grond, gelegen langs de trambaan Leiden—Den Haag, tussen de Zoeter- woudsesingel en de spoorbaan Leiden Utrecht. Het bezit is nodig onder meer in verband met het bouwrijp maken van een terrein langs het Philosophenpad voor uitbreiding van de Lidwinastichting en de tegenover de Dte Sitterlaan te maken overweg, benevens voor de verwezen lijking van de geprojecteerde groenaan- leg langs de trambaan, gepaard gaande met de verbreding van de Lammenschans weg over de gehele lengte. De N.Z.H. Is bereid deze stroken uit te halen wat schoenen, shawls en schoenen. ontwikkeld, beantwoordt niet aan deze voorwaarden. In de derde plaats blijken tot de Leid-, se Civitas vele studenten te behoren, die. hoewel geneigd tot deelneming aan het gezelligheidsleven onder de studenten, dit in een vorm wensen, welke afwijkt van de tot op heden hier gebodene. Wanneer men het bestaan van één gezelligheidsorganisatie voor alle manne lijke studenten blijft zien als het crite rium van de Civitasgedachte, offert men aan dit principe de noodzakelijke aan vullende vorming van het grootste deel der Leidse studenten op. In dit licht bezien, houdt de oprichting van Catena, als derde gezelligheidsver- eniging, dus rekening met de werkelijk heid, zonder de gedachte der Civitas Academica in gevaar te brengen; we zijn zelfs van mening, dat het bestaan van een vereniging als Catena de vervulling van het ideaal dezer Civitas-gedachte nader zal verwerkelijken .omdat daar door steeds meer cives in de gelegen heid zullen zijn, daadwerkelijk deel te hebben aan het Academische leven in zijn volle omvang. Lelden, September 1953. De Senaat: J. R. Steenbeek, Praeaes L. Meermans, Ab-actls J. den Otter, Quaestor W. Schaling. Assessor I J. Keuken, Assessor II. Drainage sportveld Haarlemmerweg De vraag, of tot het draineren van de sportvelden gelegen langs de Haarlem mervaart moet worden overgegaan, is meermalen in de vergaderingen van de raad aan de orde geweest. Volgens het advies van de rijkstuinbouwconsulent voor bodemaangelegenheden te Wagenin- gen zou verbetering van de afwatering kunnen worden verkregen door een drai nage op 60 a 60 cm diepte, gedeeltelijk in de komklei, met een drainwijdte van 5*6 meter. De technische adviescommis sie van het Ned. olympisch comité en de Sportstichting geven de voorkeur aan een drainafstand van 4 meter. B. en W. zijn van oordeel, dat een proef zou kunnen worden genomen met één veld. Volgens deskundigen van de KNVB bestaat voor 80 procent zekerheid, dat drainage van dat veld het gewenste resultaat zal opleveren. Het werk zal onder directie van de Ned. Heidemaat schappij worden uitgevoerd. Het kost de gemeente 3500. Prof. dr P. Minderaa Bü beschikking van de minister van O., K. en W. is in de vacature ontstaan door het overlijden van mr M. Nijhoff, benoemd tot lid van de Ned. delegatie van de Ned.-Belgi*che woordenlijst-com missie prof. dr P. Minderaa, hoogleraar lingh-Onneslaan naar de singel Red.), aan de rijksuniversiteit te Leiden. zienlng Zuid-Holland. (B. en W. stellen de volgende wethouders en leden de commissies voor de stedelijke lichtfabrieken en voor de financiën op nieuw te benoemen: wethouder Van der Kwaak en wethouder Jongeleen. plaats vervanger; de raadsleden H. C. van der Hoeven en H. Zunderman. plaatsvervan ger; S. M. Stolp en J. G. Hagens. plaats vervanger; A. van Dijk en F. C. de Hos- son. plaatsvervanger). Benoeming van een lid van de raad van beheer der Sportstichting, wegens bedan ken van de heer K. H. Kaizer (aanbeve ling door B. en W.: 1. C. J. E. van Lith, Apothekersdijk 29; 2. A. J. J. Duindam. Witte Rozenstraat 10). Verzoek vmn het bestuur van de Ver eniging voor Chr. Onderwijs om mede werking tot stichting van een u.l.o.-school In het Z.O.-deel der stad. door B en W. nader aan te wijzen, met gunstig prae- advies van B. en W. Wijziging van de verordening op het kleuteronderwijs; uitbreiding van de com missie van toezicht op dit onderwijs van 9 tot 11 leden, in verband met toeneming van de werkzaamheden. Verlenen van een subsidie van ten hoog ste f 600 aan het Leids studenten-schaak genootschap „Morphy" tot dekking van een eventueel nadelig saldo bij het ter ge legenheid van het 90-jarig bestaan te or ganiseren internationaal snelschaaktour- nooi op Zaterdag 14 en Zondag 15 No vember. Beschikbaarstelling van f 3500 voor het draineren en egaliseren van een der aan de Haarlemmerweg gelegen sport- Aankoop van stroken grond, gelegen langs de trambaan LeidenVoorburg Den Haag. tussen de Zoeterwoudsesingel en de spoorbaan LeidenUtrecht, van de N.Z.H.V.M. Het aangaan van een transactie met de heer D. Brussee, in verband met het over plaatsen van diens tuindersbedrijf uit de Bos- en Gasthuispolder naar Leiderdorp (Zijllaan- en Meyepolder) onder bepaalde voorwaarden en met bijbetaling van f 37.500; totale kosten van de transactie f 43.950. Verkoop van stroken grond aan de N.V. Palthe (Boommarkt). Garantie geldlening ad f 39.500 (boven die van f 150.000) voor de bouw van het consultatiebureau voor t.b.c.-bestrijding aan de Wassenaarseweg, wegens hogere loon- en materiaalkosten. Beschikbaarstelling van een crediet van f 624.000 voor de gasfabriek en van f 2.074.500 voor de eleetriciteitsfabrlek. welke kosten wegens uitbreiding in 1953 nog in de begroting ran 1953 moeten wor den opgenomen; raming van deze kapi taalsuitgaven in de primitieve begroting is niet toegestaan; de kosten zijn in sup- pletoire begroting nader gespecifieerd. Uitbreiding van de verlichting van de Haarlemmerweg tot de grens der ge- Overeenkomst inzake verbindingsspoor weg naar het openbaar slachthuis en de lichtfabrieken, op nieuwe door de Ned. Spoorwegen bedongen voorwaarden. Opzegging van het lidmaatschap der ge meente van de Coöperatieve in- en ver koopvereniging A.V.O.-Handelsbureau. in 1949 aangegaan ten behoeve van Ende geest c.a. en de gemeentelijke werkplaats: het lidmaatschap blijkt voor de gemeente van geen belang te zijn. Opzegging van het lidmaatschap der gemeente van de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerdersorganisatie (E.V.O.); in 1947 is Leiden ingevolge een wettelijke verplichting lid geworden ad f 80 per jaar; de verplichting vervalt per 1 Janu- :i a.s. en B. en W. zien er geen heil ln. Voorstel om Leiden te doen deelnemen an het collectief efficiency-onderzoek, 1 te stellen onder leiding van de Ver- ïiging van Ned. Gemeenten. Voorstel om aan Ged. Staten mee te delen, dat de raad zich met de bij hun schrijven d.d. 1/9 September 1953 gevoeg de ontwerp-besluiten inzake verbetering van de salariëring van de secretaris en de ontvanger kan verenigen. Vaststelling van twee verordeningen ingevolge de winkelsluitingswet. „W esterkwartier" Het bestuur van de speeltuinvereniging „Westerkwartier" had gisteravond een contactbijeenkomst belegd in het club huis aan de Ten Katestraat. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer C. F. Lardee, op het feit, dat de speeltuin veel medewerking van de ge meente heeft ondervonden. Zo werd een subsidie verleend en kreeg men een toe lage uit het onderhoudsfonds. In de jubileummaand wordt van 26 tot 28 No vember een driedaagse bazar gehouden. Het winterprogramma belooft weer veel. De avond werd opgeluisterd door de radiozanger Chris van Woerkom en mej. Beurse, die de aanwezigen enkele mooie ogenblikken bezorgden. Prof. v. d. Honert erelid van De Natuurvriend Het was gisteravond een bijzondere vergadering, die de Leidse aquarium- en terrariumvereniging „De Natuurvriend" in het gebouw Steenschuur hield. Bijzon der omdat deze avond nog werd over schaduwd door de zo uitstekend geslaag de tentoonstelling, die men dit jaar heeft gehouden. Bovendien had de vereniging dit keer prof. T. H. van den Honert en zijn echt genote in haar midden. Hij kreeg als blijk van hulde voor zijn spontane mede werking aan de expositie, het ere-lid- maatschap aangeboden door de voorzit ter, de heer W. Zwart In een korte toespraak wees deze op het feit, dat prof. Van den Honert helaas nóch de opening, noch de sluiting van de tentoonstelling had kunnen bijwonen, in verband met verblijf in het buitenland. Na een hartelijke toespraak nam prof. Van den Honert het erelidmaatschap in ontvangst, terwijl zijn echtgenote een tuiltje rose anjers werd aangeboden. Vervolgens werden niet minder dan 23 nieuwe leden geïnstalleerd. Ook dit hield nauw verband met de gehouden tentoon stelling. die ook een levende propaganda is gebleken. Nog nooit kon de heer Zwart een zo groot aantal nieuwe leden welkom Het verdere gedeelte van de avond werd op een boeiende wijze gevuld door de heer J. P. Zoutewelle uit Den Haag. die al eerder in deze kring van zich deed spreken. Dit keer vertoonde hij een prach tige, door hem zelf opgenomen film: „Buiten is het mooimaar binnen De eerste twee gedeelten lieten de toe schouwers door na-zomer, herfst, winter, lente en zomer wandelen, om ten slotte nog even te verwijlen in Scheveningen en daar van de schoonheid van de zee te genieten. Het andere gedeelte van de film gaf een indruk van het aquariumleven. Er werd genoten van de wijze, waarop de heer Zoutewelle dit alles had weten te verfilmen. Zeer mooi waren enkele op namen van (drieband) koraalvissen en neon-tetra's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3