JUcutwe geihacfft (tfouraitl Elmi en Tokheim naast elkaar ^gering hakt waarschijnlijk morgen de Gordiaanse knoop door Sa ptsing van het sociaal wenselijke en het economisch mogelijke p Dr Plesman niet bij start Christchurch-race Wist IJ EMBEBI IDAG 22 SEPTEMBER 1953 Advertentie-afdeling: Tel. 31441. IDVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9845 Directie: P. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chet-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRIST-LllK-NATlONAAl DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvaslfrtj QfjebJevta myn hert la tegljeaspott" LOONSVERHOGING VAN ONGEVEER 6 PCT tte. 5 k ,AR ALLE WAARSCHIJNLIJKHEID zal morgen de Raad voor Econo mische Aangelegenheden uit de ministerraad (de REA) een beslis- nemen over de loonsverhoging, die dwingend zal moeten worden geschreven ter compensatie van de huurverhoging (voorzover deze geschiedt door belastingverlaging) en tot opheffing van de in 1951 voerde consumptiebeperldng, die toen gekoppeld was aan de inves- gsbeperldngen. Men weet, dat de ingediende voorstellen tot belas- verlaging dienden om de investeringsbeperkingen op te heffen. De esse, waarin de rechtstreekse onderhandelingen tussen werkgevers Irerknemers in de Stichting van de Arbeid zijn geraakt, moet nu door igering worden doorbroken. en verschil van mening is er tussen >vers en werknemers over het ird op de vraag, of er loonsver- ifi moet komen ter compensatie van deel der huurverhoging en ter op- de overgebleven consumptie- ;ing Het geschil loopt eigenlijk de hoe-groot-faeid daarvan. ,-erkgevers zijn tot de conclusie ge- ;n. dat met 4 pet de zaak bekeken is. werknemers komen tot een percentage maar zij willen daarnaast een loonsverhoging van 2Vi pet om de ;en van de loonsverhoging in de r n te kunnen opvangen. Zij vrezen dat de loonsverhoging op vrij korte lijn zal worden doorberekend in de i, waardoor de gehele loonsver- j in de practijk weinig zou helpen, ij de prijsstijgingen dadelijk mede den verdisconteerd, zijn redenen om aan te nemen, dat in regeringskringen niet zo erg lousiast is over de extra-eis van 2Vz Aan de andere kant schijnen haar keringen er op te wijzen, dat de pensatie-loonsverhoging dichter moet de werknemers-eis van 6 pet bij de werkgevers-opgave van 4 pet. Haagse kringen houdt men er dan rekening mee, dat de regering zal issen, dat er per 1 Januari a.s. een dichte loonsverhoging van plm 6 pet tomen. Dit percentage houdt ongeveer midden tussen de 4 pot, die de werk- bieden en de 8t£ pet, die de werk- vragen. Uit sociale overwegingen ns de 8% pet verdedigbaar, doch zeer de vraag, of deze loonsver- ng economisch te dragen valt. Hier Steek eens op Zoals werd gemeld heeft de chemicus Helmut Rothenburger uit Munchen lieuw procédé uitgevonden, waardoor men sigaretten zonder uin de eigen verpakking kan aansteken. Zijn z.g. contact-sigaret n worden aan één kant met een teldeknopje ontstekingsstof gepre pareerd. Deze stof ontbrand, wan nen de sigaret met het gepre pareerde uiteinde tegen een con tactpunt aan de buitenzijde van het doosje houdt. Dit ontbranden laat teen smaak na; zelfontbranding is onmogelijk. De jongedame heeft zo juist haar sigaret met het contact punt in aanraking gebracht; de sigaret brandt. °«|et weer in europa 'terrapporten van hedenmorgen 1 nor: lil* spelen de vraagstukken van wer tegenheid, industrialisatie en export grote rol. In de denivelleringspolitiek, die de regering thans voert, waarbij vooral de middengroepen aan hun trek moéten komen, is het logisch, dat bij de komen de loon ronde geen loongrens gesteld wordt. Het ligt dan ook voor de hand, dat de komende verhoging over de ge hele linie verplicht gesteld zal worden. Naar het Zwarte Woud AdenauerBidault in Den Haag? Dr Adenauer, de Westduitse Bondskan selier, heeft op zijn vacantieverblijf in het Zwarte Woud een nota ontvangen van Bidault. de Franse minister van Buiten landse Zaken. In de nota, die werd over handigd door de Franse Hoge Cömmis- in West-Duitsland, Poncet, aan- dt Bidault Adenauers voorstel, be sprekingen te beginnen over de Frans- Duitse betrekkingen, waarbij vooral wordt gedacht aan de Saarkwestie en de Franse ratificatie van de E.D.G. In gezaghebbende Parijse kringen acht en het mogelijk, dat Bidault en Adenauer, gezien hun drukke bezigheden, in Den Haag hun besprekingen zullen be ginnen als zij hier in October de vergade ring van Klein Europa bijwonen. Ketel ontploft: arbeider in Winterswijk gedood Bromfietser in Rotterdam door auto gegrepen In de werkplaats van het warmte tech nisch bureau C. Kappers te Winterswijk gisteren bij de proefneming een ketel ontploft. De 20-jarige arbeider W. Th. Aalbers uit Aalten werd hierbij zo ern stig gewond, dat hij enkele uren na het ongeluk is overleden. De overige arbei ders kwamen met de schrik vrij. ketel is ontploft, toen hij bij het bepa- 'an de atmosferische spanning ondgr druk werd gezet. Op de Groenendaal ter hoogte va Goudsewagenstraat in Rotterda: de 20-jarige kantoorbediende W. Haring 1 de Oostsidelinge op zijn bromfiets botsing gekomen met een personen auto. Hij overleed in het ziekenhuis. Nog meer stormdepressies (Van onze weerkundige medewerker). T~\E ATMOSFEER is sedert Zondag boven West-Europa en het grenzende zeegebied sterk in beroe ring gebracht door een uit een oude tropische cycloon ontstane storm- depressie. Vooral langs de kust t een harde tot stormachtige wind komen veel buien voor. In Den Helder werd vanmorgen 19 mm regen gemeten. De depressie bo ven Schotland neemt nu in activiteit af, zodat deze over zijn grootste a viteit heen is. De barometers ten Westen van land dalen nu al weer snel onder vloed van een volgende in activiteit toenemende stormdepressie. Hierdoor zal de wind vanavond eerst afnemen, om daarna weer tot stormachtig aan te wakkeren. De te verwachten storm zal zolang zij uit overwegend Zuid- Westelijke richting waait, geen gevaar voor de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden opleveren, daar het u hierbij niet veel meer dan ruim halve meter boven het normale peil zal opstuwen. De volgende depressie zal in de ko mende nacht ook flink wat regen brengen, zodat het ook met het vrij droge Septemberweer gedaan is. Morgen (23 September) even nc 9 uur passeert de zon het z.g. herfst punt van de ecliptica en doet de herfst zijn intrede. Tempex-robot 27 0 Nieuwe depressie op komst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen, later verspreide opklaringen, 'ti Aanvankelijk nog krachtig af- nemende en naar Zuid krim- J1 T7 pende wind. Mogelijk tijdelijk 1 wind uit uiteenlopende rich- tingen. Later toenemende ■f wind ruimend naar Westelijke richtin- re Ken. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 1 Woensdag: Zon 6.27 tot 18 37 uur; maan 6* 18.16 tot 6.51 uur. Morgen V.M. Marine gaat nieuwe mijnenvegers halen Schiphol geleek gistermiddag wel e larine-établissement. Een groep van officieren, onderofficieren de Koninklijke Marine maakte zich daar gereed om het luchtruim te kiezen. Zij gaan in New York enkele der mijnen vegers ophalen, die de Nederlandse Ma- als geschenk zijn toegewezen in het programma voor wederzijdse defensie- De „Jantjes" maakten de reis in een in het Scandinavian Airlints System ge charterde DC 6-B machine, die via Ko penhagen, Prestwick en Gander naar York vliegt. De groep staat onder leiding van twee commandanten, luit. ter 2e klasse A. L. van der Cingel en luit. ter zee 2e klasse Ch. Huijsman. Onze marine krijgt in totaal twintig fonkelnieuwe mijnenvegers, die in Ame- ika gebouwd worden. Daarvan zijn er veertien kleine kustmijnenvegers en zes het grotere type, de oceaan-mijnen veger. Intussen zijn per schip reeds an dere bemanningen van de Koninklijke Marine naar Amerika vertrokken, even- om deze mijnenvegers op te halen. Dit is dan zo'n tempex-robot in vol ornaat. Haast om bang voor te worden. Maar het belangrijke is, dat hij geen enkele vrees voor een ziedende vlammenzee koestert Prins had gebrek aan jachtmunitie (Van onze correspondent Alfred van Sprang). PRINS BERNHARD heeft het in Tanganjika uitstekend naar z\jn zin. Er is overvloed van wild, maar men heeft gebrek aan muni tie Met deze boodschap kwam gis teren een met stof overdekte bood schapper uit het kamp van Prins Bemhard in Arusha aan. HU bleef maar een paar uur in Arusha en vertrok weer gauw met de nodige hoeveelheid munitie, levensmidde len en dertig prentbriefkaarten. De laatste (allemaal gezichten utt Tanganjika) waren bestemd voor vrienden en verwanten. Verder nam de boodschapper nog een Hollands boek met beschrijvingen van de Afrikaanse dieren mee. De post voor de Prins bestond slechts uit een telegram en een brief. Het gezelschap van de Prins ge bruikte gisteravond als dessert na het diner in de Afrikaanse wilder nis mocca met vanille-ijs. Een Zwitsers hotelhouder in ae buurt had een thermosfles vol meege geven voor de Prins. Toespraak van Koningin tot de jeugd verschijnt in druk De toespraak, die Koningin Juliana op 12 September in de Amsterdamse Koop mansbeurs tot de jeugd gehouden heeft, wordt door de Nederlandse Jeugdge meenschap in druk uitgegeven. Zowel in ons eigen land als in vele andere Europese landen bestaat er voor deze toespraak grote belangstelling- Nederlandse pers op stap Conferentie gaat vóór Piloot Davidson (concurrent van K.L.M.) moest zich terugtrekken DE BELANGSTELLING voor de luchtrace naar Christchurch neemt enorm toe. Honderden winkeliers zullen kaarten in hun étalages hangen, waarop men de stand van de race kan aflezen. Het K.L.M.-toestel, de Douglas DC-6A, gaat op 2 October al naar London Airport. De passa giers volgen 7 October met de DC-6B. In Londen stapt men in de DC-6A Liftmark. Van de aankomst der passagiers op London Airport zal de B.B.C. een televisie-reportage geven. Air Force, British European Airways, Rausch Aviation (U.S.A.) en mrs G. J. McKenzie. De piloot N. J. Davidson, die aan de race zou deelnemen in zijn C.C.W.-5 Executive, heeft zich moeten terugtrek ken. Dit op grond van de omstandigheid dat zijn toestel nog niet het vereiste aan tal vlieguren heeft gemaakt om in aan merking te kunnen komen voor het lucht- waardigheidscertffftfaat. Wat betreft de snelheidsafdeling: uit die groep hebben major H. J. Hill en mr J. L. Dyer (U.S.A.) zich met hun North American B-45 Tornado teruggetrokken. De Vickers-Armstrong Valiant B 1, waarmee de R.A.F. deelneemt, is het 2e prototype, dat in 1952 op de S.B.A.C.- show is te zien geweest. De stopplaatsen van dit toestel zijn bekend: Karachi en Cocos-eilanden. De totale afstand beslaat 12376 mijlen, af te leggen in 3 étappes van resp. 4192, 3255 en 4929 mijlen. Radio-amateurs, houdt u stil 1 De medewerking van radio-amateurs moet volgens de K.L.M. bij de lucht race met stelligheid van de hand worden gewezen. Het vliegtuig dat aan de vlucht deelneemt, heeft noch de gelegenheid, noch de vrijheid om over een der kanalen die aan de radio-amateurs zijn toege wezen, uit te zenden of op deze kanalen met de amateurs ia Nederlanl contact op te nemen. Het zal duidelijk zijn, dat de radio-tele grafisten aan boord zelf voortdurend be richten moeten verzamelen en dat zij verder uitsluitend contact met het moe derland opnemen via de officiële kana len. Voorts zullen de berichten met het moederland over en weer kortheidshalve in code worden uitgezonden, zodat radio amateurs aan het meeluisteren niets zou den hebben. Aan radio-amateurs is trouwens wette lijk verboden, zowel opgevangen berich ten wereldkundig te maken, als zich or de officiële kanalen in eventuele radio correspondentie te mengen. De meest sportieve daad. die radio-amateurs tij dens deze vlucht kunnen verrichten, is zich ten enemele onthouden van zoge naamde inmenging. De heer Plesman zal niet bij het ver trek aanwezig zijn, in verband met de al gemene vergadering van de I.A.T.A. (In ternationale Luchtvaart Organisatie) in Montreal. Wel zullen behalve enkele K.L.M.- officials, onder wie de heer F. von Bal- luseck, directeur der K.L.M., ook de heer en mevrouw Damme bij de start aanwe zig zijn. Zoals meh weet, draagt de DC-6A de naam Dr Ir Damme. Op 8 October om 3 uur zal de hertog van Gloucester de verschillende bemanningen inspecteren. Om 4.30 uur volgt dan het vertrek. In de DC-6A Liftmaster van de K.L.M. zullen 82 personen een plaats vinden. De bemanning telt 18 koppen. Er zijn 55 emigranten-passagiers, terwijl er nog 9 vertegenwoordigers van pers en radio zullen meegaan. Zoals men weet, zal de K.L.M. deel nemen in de handicap-afdeling van de race. De mededingers van de K.L.M. in deze afdeling zijn de Royal New Zealand Gistermiddag vertrokken zeven journalisten met de skymaster „Over- loon" naar Australië. Ze zullen zes weken in dat werelddeel rond reizen om zich een indruk te vormen van het leven der Nederlandse emigranten aldaar. Een van die zeven journalisten is onze sociale redacteur, de heer R. Hagoort. Men ziet hem op het trapje derde van links. Hij heeft zijn zak vol adressen van emigranten die onze lezers hem verschaften. Men zal er méér van lezen. DAT de hulpactie van h«t Ned. Rode Kruis voor de slachtoffers van de aard bevingen in Griekenland 1 Oct. sluit en er thans ln totaal f 250.000 ls bijeenge bracht. DAT bijna 350 leiders en leidsters van de Prot. Chr. groepen der Ned. padvin ders dit weekeinde hun jaarlijkse Koem- poelan op Woudschoten hebben gehouden. DAT tot opvolger van mr M. Nijhoff tot lid van de Ned. delegatie van de Ned.-Belgische woordenlijstcommissie is benoemd: prof. dr P. Minderaa te Leiden. DAT de A'damse burgemeester, mr A. J. d'Ailly, benoemd is tot bestuurslid van Sticusa .Stichting voor de Culturele Samenwerking) DAT met ingang van 1 November tol hoofd van de voorlichtingsdienst van de Steenkolenmijnen is benoemd ds adj- chef van deze dienst. P. J. A. Frische, als opvolger van B. J. M. Bekman, die voor lichtingsambtenaar van Den Haag werd. DAT de Ned. Bond van Gemeenteamb tenaren op 7 en 8 Oct. in A'dam zijn 60-J. bestaan viert. DAT ruim 2500 personeelsleden en ge- pensionneerden van de Kon. R'damsche Lloyd deelnamen aan de zomeruitstapjes ln ons land en ruim 1700 personeelsleden met gezin een week doorbrachten op het vacantie-oord der Lloyd. Heidebad, te Ede. DAT 8 leden der bemanning van een Ned. m.s. in R'dam zijn aangehouden voor diefstal uit de lading van 70.000 sigaret ten en 2 dozen met penicilline, gepleegd toen het schip in de haven van Beiroet DAT de loodsdiensten IJmuiden, Vlis- singen en Hoek van Holland als gevolg van het stormachtige weer vandaag tijdelijk zijn gestaakt. DAT de 36-j. Haarlemse boekhouder L. H., ook in hoger beroep veroordeeld is tot 300 boete wegens het verraden van de geheimen van zijn vroegere firma (veevoederfabriek) aan zijn huidige. H.M. de Koningin ontving Woodbrookers H. M. de Koningin heeft gistermorgen een aantal vertegenwoordigers ontvan gen van de deelnemers aan de conferen tie van de Woodbrookers te Bentveld De Koningin heeft zich ongeveer anderhalf uur met deze personen onderhouden en zich het een en ander laten uiteenzetten over hetgeen er is geschied op de con ferentie. DAT de 27-jarige mevr. W. E. Blauw- Eilow uit Leeuwarden sedert Zaterdag avond uit haar tijdelijke verblijfplaats te Haren (Gr.) vermist wordt. DAT min. Mansholt bij de opening de groente-tentoonstelling Schakels tus sen Tuin en Tafel, van 23 t.m. 30 Sept. In Utrecht, niet aanwezig kan zijn, maar daarentegen wel min. Suurhoff. DAT min. Witte het besluit van de raad van Oss om percelen ten Zuiden van de spoorlijn OasNijmegen te ont eigenen voor de aanleg van een industrie terrein van 26 ha goedkeurde bouwrijp maken van deze grond 670.000 kost. DAT 1000 halingsoefeningen onder de wapenen zijn, op 1 Oct. aan een uitgebreide schiet oefening in de Harskamp deelnemen en op 2 Oct. een veldoefening op de Veluwe houden. DAT het inwonertal van Zaandam door de geboorte van Grietje Dolleman gestegen is tot 45.000. In de hoofdstad werd gister middag voor vele binnen- en buitenlandse autoriteiten, zo wel militairen als burgers, een demonstratie gegeven met een brandwerend kledingstuk: een zgn. tempex-pak. Zulk een pak kan een hitte van 1200 graden doorstaan. Op deze foto ziet men hoe enige met deze pak ken uitgeruste personen de vlammen trotseren, terwijl de brandweerlieden een behoor lijke afstand in acht moeten nemen. Wat is het eigenlijk voor een Mig? De Noordkoreaanse kapitein-vlieger Kom Sjok, 25 jaar oud, is gistermorgen, gelijk in een deel onzer edities vermeld, met zijn Mig-15-straaljager van Rus sische maketij op het vliegveld Kimpo bij Seoel geland en was op hetzelfde ogenblik een bemiddeld man: de lucht macht te Washington liet onmiddelijk bekendmaken, dat de piloot 100.000 dol lar zal worden uitbetaald. In opdracht van zijn regering liet generaal Mark Clark indertijd met pamfletten en de radio in Noord-Korea weten, dat de eerste piloot die een nieuw type Mig-straaljager naar de Geallieerde linies vloog, 100.000 dollar zou ontvan gen. Iedere volgende vlieger zou 50.000 dollar ontvangen. Officieel is medege deeld, dat het aanbod nog steeds van kracht is. Bijzonderheden omtrent de Mig wor den angstvallig geheim gehouden. Het enige wat omtrent de vlucht van de pi loot is vrijgegeven is dat hij zonder iemand van zijn voornemen op de hoog te te stellen,van zijn basis is vertrok ken. De commandant van het vliegveld Kimpo, kolonel Hall. verklaarde, dat de Mig waarschijnlijk naar de Ver. Staiten zal worden overgebracht. Botsing bij Amsterdam: zeven gewonden Taxi vloog tegen een slippende wagen Zeven personen werden gewond bij een ernstig auto-ongeluk, dat vanmorgen plaats had op de Amstelveenseweg ter hoogte van de ringspoordijk bij Amster dam. Een personenauto reed van Amsterdam ln de richting Amstelveen. Ter hoogte van de ringspoorbaan wilde de bestuur ster een voorlegger inhalen. De wagen slipte, kwam dwars op de weg te staan en werd in de flank gegrepen door een taxi uit Amstelveen. In de personenauto bevond zich een familie uit de Haarlemmermeerstraat te Amsterdam, nl. een echtpaar, een geeste lijke, een jonge vrouw en twee kinderen. Allen moesten in ernstige toestand naar het Wilhelmina Gasthuis worden ver- Uit de bagage, die de politie in het wrak van de auto aantrof, meent zü t« mogen opmaken, dat de familie onder weg was naar een bruiloft, althans een De taxi-chauffeur werd niet gewond, ma-- moest wel met waarschijnlijk een shock naar het Gasthuis worden over gebracht. Ook de naast hem zittende mannelijke passagier, die een kaakfrac- tuur opliep is in het ziekenhuis opge nomen. In de personenauto zat de familie Campfens. die op weg was naar een brui loft in Nieuwveen. Behalve het echtpaar Campfens met twee kinderen, resp. 4 en 6 jaar, behoorden tot het gezelschap de 33-jarige kapelaan R. Tetteroo en de 20- jarige medische studente mej. Ria van Rijn. die bij het huwelijk te Nieuwveen bruidsmeisje zou zijn. Het 4-jarig jonge tje en de kapelaan zijn er zeer ernstig aan toe. Op de Van Beethovensingel te V1 a a r- dlngen is gistermiddag de 39-jarige mevrouw Hoogstad-v. d. Wal met haar rijwiel geslipt en onder een met netten beladen auto terecht gekomen. Zij over leed ter plaatse. Negatief antwoord van Wysjinsky ..Negatief" zo luidde het oordeel van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dulles, over de rede, die Wysjins ky, de Russische spreker, gisteren voorde algemene vergadering der Ver. Naties heeft gehouden. Het Engelse oordeel was in gelijke geest: „Negatief en onvrucht baar". Van Franse kant zei men: „Wys jinsky heeft dezelfde langspeelplaat af gedraaid". Wysjinsky sprak op de kop af Wat hij tenslot- honderd en drie te voorstelde was op de naleving w raad toezicht zou mindering van de „Grote Vijf" met een conferentie oa strijdkrachten in de 1. Een onmiddellijk en waterstofwapens, van de Veiligheids eten houden. 2. ver- strijdkrachten der n derde en daarna vermindering van andere landen. 3. Geen militaire bases ln het buitenland. 4. Veroordeling van oorlogspropaganda. Wysjinsky, die van aantekeningen sprak. noemde als voorbeeld van de houding van Amerika, het Amerikaanse verzet t?gen toelating van communistisch China tot de Ver. Naties. In antwoord op de rede van Dulles (die aandachtig zat te luisteren) zei hij, dat Juist Amerika een vermindering van de spanningen in de weg staat. Een tweejarig jongetje is gisteren ver dronken in een der vijvers van het dr PoeLsoord bij Maastricht Het was het zoontje van de heer Nievelstein, admini strateur bij dit rustoord. Iedere avond, wanneer Rits door luid geblaf aankondigt, dat hij naar zijn boom geleid wenst te worden, stap ik opgewekt naar buiten. Mevi neus weg: Mevrouw De Vries, we zijn zo eensgezind in one uitlatingen, hoe komt het toch dat we niet de zelfde krant lezen? en later kw i ik zo jolig thuis, terecht opmerkte: eigenlijk uitgelaten Ik heb maar eens fijntjes geglin lacht en de ingevulde bon in mij hand laten kwispelen. Weltevree, Ik doe mee aan de wervingsactie. Notee kwartaal*) abonné als mijn aandeel Naam: - Woonplaats: S.v.p. doorhalen wat niet juist is. de volgende week maand/ Afzender: abonné

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1