Meuiiie £ei&srt)c GTourant ordon verbroken om Kon. Familie te bejubelen njs 0 Van zijn taak bewust uizenden voor Paleis Lange Voorhout en bij ziekenhuis Zuidwal IJ En al maar wuiven.... Chinese kwestie voorlopig niet in Ver. Naties Wist U Televisieverleng stuk van radio MBER WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1953 2-13J kraag 1275 pan- Door el ge- Jeerde 350 3-131 shino, >g en 675 jr. In 075 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,- per kwartaal; 2,— per maand; 0.47 per week. Tier en dertigste jaargang No 9840 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINX CHRISTEU1K-NRTIONRAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .itanteastlc* f« yftebfevta «yn hert In tegfjeaspoet" RIJTOER DOOR (NU WEER ECHT) DE HOFSTAD de vnse irT' (Van onze verslaggevers) PIT DUIZENDEN KELEN klonk gistermiddag voor het Paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag het „Oranje boven", afgewisseld door irmachtige toejuichingen voor de Koninklijke familie, die voor het eerst de geschiedenis van Den Haag met de vier prinsesjes een rijtoer door Hofstad maakte. Om precies kwart voor vier reden de twee open lèches voor en gingen de deuren van het paleis open. Met Marijke aan hand verscheen kort daarop H.M. de Koningin, gevolgd door Prins mhard en de andere drie prinsessen. Hartelijk wuifde de Koninklijke nilie naar het duizendkoppige publiek, dat niet moe werd te wuiven. eerste, open calèche namen H.M. en Prins Bernhard, alsmede de sessen Marijke en Margriet plaats. In het tweede rijtuig zaten prinses atrix en prinses Irene. ijl het eerste, rijtuig, getrokken tegenheid. Dat was dan ook goed te ier paarden, waarop twee jockey- ken voor het oude stadhuis aan de Groen- i al wegreed, keek H.M. nog even markt, waar we de meest ..Haagse ge- crgd om of haar andere twee kinderen zjchten" zagen die er maar zijn. In de al hadden plaatsgenomen. eprimsessen waren alle vi or inrveftSLManrifk P^riris ten over nec oiauwe COStUUm op net Dor- prinses Marijke, das blootshoofds d„ sto„di achler de bak oijlje Afriksan het le voLgrijtudg w lotmeesteres mevrouv baron van Tuyll vat i jonk vrouwe Boreel e G. C. D. baron -v ren gezeten de douairière F. Seroookerken- de grootmees- Hardenbroek. i het 2e volgrijtuig zaten de chef Militaire-Huis van H.M. de Koningin B-admiraal N. A. Rost van i'ortningen de eerste stalmeester van H.M. majoor W. F. K. Bischoff belsdorff. Een trapje lager vonden de ge meentebesturen. de raadsleden met hun vronwen van SteUendam-Goedereede en Ouddorp, de door Den Haag geadopteerde plaatsen, 's goede gelegenheid om de stoet te zien. Tegenover het raadhuis stond het publiek, rijen dik. Om tien voor vier, de klokken op de Groenmarkt sloegen aan het beieren, kwam de stoet in zicht. De koningin en Prins (met zonnebril) hadden een speciale groet voor burge meester Schokking en zijn gasten. De gasten uit het getroffen gebied, die iets dergelijks nog niet eerder zagen, ke ken met ogen vol bewondering het voor bijrollen Van de open rijtuigen aan. Toen ging de tocht weer verder langs de dichtbezette route. Een bijzonder tref fend moment was wel het oponthoud aan de Zuidwal. Tiettend moment op de Zuidwal Zolang hield Koningin Juliana de hand van zuster E. F. Pont van het ziekenhuis aan de Zuidwal vast, dat het zustertje er werd. Zojuist had zij Hare veelkleurige tuil rozen aan- het blauwe costuum op het bor- geboden en erbij verteld, dat al die bloe- uit dc tuin van het ziekenhuis waren. Aan zijn zijde stelde wethouder Fe- Zuster Pont had deze eretaak toegewe- ber zich op, en daarachter wethouder D. zen gekregen, omdat zü het beste examen W. Dettmeyer met de burgemeester van had afgelegd. Stellendam-Goedereede, baron van Kno- I (Zie vervolg pagina 5) SS het escorte rijtuig van H.M, de linigin en Z.K.H. de prins der Nader den bevonden zich twee adjudanten kolonel jhr D. J. A. A. van Lawick Pabst en luit.-kol. C. C. Geerteema. I het escorte rijtuig van de prinsessen' ii twee adjudanten t.w.: majoor-vlie-l mr R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann majoor J. J. L. baron van Lynden. >e rijtuigen werden begeleid door een nmando politie te paard, sterk 12 man. LM. de Koningin was gekleed in een "ze d'eux-pièees, een grijze zilvervos en grijs hoedje. De Prins was gekleed dn niraalsuniform van de Koninklijk» Prinses Wilhelmina keek toe 'ijl H.M. de Koningin en haar ge- z instapten, waarbij zoals wij reeds ien, de toejuichingen niet van de ït waren, zag prinses Wilhelmina één der ramen toe hoe haar dochter kleinkinderen golven van enbhousias- onitketenden. o'n rijtoer van het hele koninklijke in is een specifieke plaatselijke aange- Vragen over ir Manusama door Prof. Gerbrandy Wat is er waar van al die verhalen Iet Tweede Kamerlid prof. mr P. S. :brandy heeft de ministers van Over- Rijksdelen en van Justitie schrfi- jke vragen gesteld naar aaanleiding de gevangenhouding van de minis- van Defensie der republiek Zuid- lukken. ir Manusama, en diens met ellen. Hij wil weten of het werkelijk is, dat er gedreigd is met de n-Digoel en wil volledige inlichtin- hebben over het ingrijpen in het trek en het reizen naar Nederland personen, die tezamen een dele- vormen. Ook de redenen der op- egde dwangmaatregelen wil hij Tevens vraagt hij of de regering is deze delegatie te ontvangen, trefende de vrijheidsbeperkingen, ;e aan deze personen in Nederland opgelegd wordt hij eveneens gaarne dicht en hij vraagt voorts van de ering de verzekering, dat handelin- welke uitsluitend gericht zijn op rechtsherstel en een beroep op de Nederland gegeven garanties, niet in worden beschouwd als een on- ivaardbare politieke werkzaamheid, egendeel moet deze delegaatie de oaotst mogelijke bewegingsvrijheid meten. :eng eens een zonnetje ,,'t Lijkt meer op belasting verhoging". Russische voorstel verworpen Prinses Beatrix en Prinses Irene volgden tijdens de rijtoer door Den Haag haar ouders en jongste zusjes eveneens in een open calèche. Waar zij ook passeerden klonk het hartelijk gejuich der duizenden toeschou wers haar tegen. Aan d-r Jos Endepofls. rector van het gemeentelijk •gymnasium te Maas tricht. die o.a. verschillende bewerkingen Koenens handwoordenboek der Ned. taal heeft gegeven, is tijdens de zgn. bungerdag de eremedaille van de stad HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: WNW WNW 1 windstil NNW idstll 24 ïdstll 22 0.1 19 11 17 O 22 0 19 0 18 0 22 0 27 Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bild: Veranderlijke be wolking met plaatselijke enkele regenbui. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk Zuid en Zuid-Oost. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Prins Bemhard vertrok naar Tanganyika Prins Bernhard is gisteravond om streeks zes uur met zijn particulier vlieg- van het vliegveld Soesterberg ver trokken naar Tanganyika (Oost-Afri- ka). Daar zal de Prins zoals men weet 1 een jacht op wild deelnemen. Beeldenstorm in Venlo Pot nu toe onbekend gebleven personen hebben zich door verbreking van ruit toegang weten te verschaffen tot de opslagplaats van de beeldenfabriek Lu- te Venlo. Tientallen beelden, die daar stonden opgesteld, zijn door de van dalen onthoofd. Tal van modellen beelden zijn vernield, terwijl tientallen dozen met kleinere beeldjes zijn open gebroken en de inhoud ervan door het magazijn is gesmeten. Diverse dozen met medailles worden vermist. De Algemene Vergadering der Ver. Naties was gisteren nog slechts tien mi nuten bijeen of zij had reeds te beslissen over een Russisch voorstel, communis tisch China tot de V.N. toe te laten. Met 44 stemmen tegen, 10 stemmen vóór en twee onthoudingen besloot de vergade ring op voorstel van Amerika, dit jaar de kwestie van de Chinese vertegen woordiging nog niet te bespreken. Tot de tien landen die tegen dit Amerikaanse voorstel waren, behoorden behalve de landen van het Sowjet-blok Indonesië, Birma, India en Zuid-Slavië. Wysjinsky noemde de afwezigheid van communistisch China een grote belem mering bi) de behandeling van belang rijke wereldproblemen. Sir Gladwyn Jebb merkte namens de Britse regering op, dat Groot-Brittannië weliswaar de regering van Peking als de enig wettige erkent, maar het nu niet het juiste ogenblik acht, over deze kwes tie te spreken. Mevr. Pandit voorzitster Met een flinke meerderheid koos de Assemblée mevrouw Vidjaja Lakshmi Pandit tot voorzitster. Mevrouw Pandit is een zuster van de Indische premier Pandit Nehroe. Zij is de eerste vrouw op deze hoge post. In een toespraak noemde zij haar verkiezing „een ere saluut aan haar land en een erkenning van de arbeid van vrouwen in de Ver. Naties". Mevrouw Pandit heeft zich, evenals haar broer, zeer onderscheiden in de In dische en internationale politiek. Zü was minister voor Plaatselük Zelfbestuur en Openbare Gezondheid toen in 1938 haar land door een cholera-epidemie werd ge troffen. In die tüd vergde zü zo veel van zichzelf, dat zü, toen de epidemie een maal bedwongen was, enkele maanden Wegens haar werk in de nationalis tische beweging van haar land, moest zü in 1932 gevangenisstraf ondergaan. In 1946, 1947 en 1948 was zü leidster van de Indische delegatie bü de Ver. Naties. Van 1947 tot 1949 was rij ambassadrice te Moskou en van 1949 tot 1951 te Washing ton. Vorig jaar werd zü weer leidster van de Indische delegatie bü de V.N. MEVROUW PANDIT DAT tot burgemeester van Valken burgHouthem ingaande 1 Oct. Is be noemd F. A. A. H. Breekpot, thans bur gemeester te Meerssen. DAT gisteren in Maassluis een nieu- - e fabriek van de Industriële Handels onderneming Willem Pot N.V. is ge opend. DAT de dorpen Oosterland en Sirjans- land thans ook vrij van water zün geko men, maar de bewoning van deze plaat sen er nog niet vrij is. DAT ambtenaren van de Belgische ge meente Hoboken momenteel de dienst van volkshuisvesting in Rotterdam be studeren. DAT van 1 t/m 10 October op Schiphol een tentoonstelling van Melbourne tot Christchurchrace wordt gehouden. DAT de stad Marseille gisteravond een receptie heeft gehouden ter ere van de Ned. ambassadeur, Baron Van Boetze- laer van Oosterhout, die er een Ned. pa viljoen op de jaarbeurs opende. DAT de banketbakkers in Dordrecht deze week in Americain een tentoonstel ling met de passende naam Luilekker land houden en er ook een gouden koets van suiker en chocolade is. DAT de burgemeester van Urk giste ren aan boord van Hr Ms mynenveger Urk het wapen van Urk onthulde. DAT de Ned. regering bereid is met West-Duitsland te onderhandelen afschaffing van het Nederlandse voor Duitse bezoeken. Naguib zal „saboteurs' stevig aanpakken Daartoe is revolutionnair gerechtshof ingesteld Aangehoord door ongeveer een millioen Egyptenaren, heeft president Naguib gisteren op het Plein van de Republiek te Cairo een forsere houding regering aangekondigd jegens „sabo teurs van het nieuwe militaire Egyp tische bewind". Nadat de president de noodzaak van eensgezindheid duidelijk had geschetst, riep hij de massa toe: „Bent U bereid, het experiment van de revolutie voort te zetten?" Ten antwoord golfde een donderend „Ja!" over het reusachtige plein. Na de president Aeklom majoor Salem, de Egyptische minister van Voorlichting, het spreekgestoelte. Hij maakte bekend, dat een revolutionnair gerechtshof is ingesteld naar aanleiding van een samen zwering, die ten doel had, het konings schap te herstellen. Het gerechtshof zal zijn samengesteld uit leden van de lutionnaire raad (de militairen, die te zamen met Naguib de staatsgreep onder namen tegen Faroek) en heeft tot taak, „verraders van het land" te berechten. Hoger beroep van de uitspraken van het Hof zal niet mogelyk zyn. In het Middeleeuwse bastion De Utrechtse Poort te Naarden is een week eind-sociëteit voor de matrozen van het opleidingsschip Koningin Wilhelmina te Amsterdam geopend DAT voor het Amsterdamse hof ƒ25.- boete is geëist tegen de koopman H. F. v. d. M. uit Overveen, die een eenmans zaakje in grafische materialen was be gonnen, hoewel het B.G. hem voor altüd verboden had een l.idende functie in het grafische handelsbedryf te bekleden (rechtbankvonnis vrijspraak). DAT de eerste 60 gezinsbarakken voor de bewoners ijan Nieuwkerk Maandag in gebruik worden genomen. DAT 85 personen uit Stavenisse daag op het stadhuis van de Franse stad Nantes, die Stavenisse adopteerde, zün ontvangen. DAT de burgemeester van het Franse plaatsje St Hilaire der Harconet giste ren in een speciale raadszitting te Zie- rikzee ƒ2500 voor de getroffen bevolking overhandigde. Nog even keek Koningin Ju liana. gistermiddag achterom voor zij wegreed van het Paleis aan het Voorhout naar de Rid derzaal om de Troonrede uit te spreken. Haar gulle lach was bestemd vóór haar moeder Prinses Wilhelmina, die achter een der vensters de triomf tocht van haar dochter gade' sloeg. Foto-Friezer; exclusief N.L.C. Twee Belgische dames bij auto-ongeluk gedood Gisteravond is op de Bredase weg te Rysbergen door het springen van band een Belgische auto tegen een boom gereden waardoor twee inzittende dames, respect de vrouw en de schoonzuster van de bestuurder, op slag werden ge dood. De bestuurder zelf, de 51-jarige C. L. de Blauwe uit Brasschaet by Antwer pen werd levensgevaarlijk gewond. Zün twee zoons van 10 en 13 jaar kregen gebroken been, een van hen liep nog een hersenschudding op. Staf verbindingsdienst Kon. Luchtmacht Onlangs is opgericht de staf van de chef-verbindingsdienst Kon. Luchtmacht als onderdeel van de speciale staf van hte hoofdkwartier van de KoninkUjke Luchtmacht Chef-verbindingsdienst kol.-vlieger L. M. Kamp. De bedoeling is een meer zelfstandige taakuitvoering voor de Koninklüke Luchtmacht mogelyk te maken. Japanse parelvisserij voor Intern. Hof Volgens welingelichte kringen te To kio. zal de Japanse regering binnenkort het Internationale Gerechtshof te Den Haag om een uitspraak verzoeken de nieuwe Australische wet, waarbij de parelvisserij op het zgn. Continentale Plateau, dat zich rondom Australië uit strekt, aan een vergunningenstelsel wordt onderworpen. De Japanse parelvisserü heeft in dit gebied grote belangen. Gouden tientjes uit Amerika voor Ned. wezen Getroffen door het leed van de wezen in het watersnoodgebied heeft de Amerikaan Honeoger, die nog 102 Nederlandse gouaen tien tjes onder zün berusting had. deze geldstukken ter beschikking ge steld van het ministerie ran Bui tenlandse Zaken ter uitreiking aan de wezen in het rampgebied. Betoging tegen gouverneur Te Medan is een massabetoging ge houden van enige duizenden leden der communistische boerenbonden en vak verenigingen tegen de gouverneur van Noord-Sumatra, Abdoel Hakim. der sprekers was een dominee var comité ter verdediging van de wereld vrede. Aangedrongen werd op het ont slag van de gouverneur in verband met diens politiek ten aanzien van de on wettig in bezit genomen gronden. "\/"AN de televisie lezen we in de Troon- rede van deze week, dat de regering hoopt binnenkort aan de volksvertegen woordiging haar plannen voor te leggen. Men moet zeggen: het is vaag gesteld. Voor die vaagheid schijnt trouwens wel enige reden te bestaan. Immers is men et er nog lang niet over eens. wat er iet de televisie zal moeten geschieden. Waaronder wij, voor zover wij televi- onnair zijn. leven, is een voorlopige televisieregeling. Die regeling loopt eigen lijk straks op 1 October af. De datum was at ruim gekozen, omdat men gemeend had. vóór die tijd wel met een definitieve regeling voor het voetlicht te kunnen komen. Dat is niet mogelijk gebleken. Wel heeft minister Cals onder wiens :orgen de televisie valt blijkbaar zijn denkbeelden. Welke die zijn, is nog niet officieel bekend. Dat is maar goed ook. Want hetgeen er over uitgelekt is. achten iet gunstig, zodat wij de minister vol gaarne de gelegenheid geven, tot andere i betere denkbeelden te geraken. Er is op het ogenblik, hebben wij het wel, achter de schermen iets (laten we het mogen noemen: iets SchermerhOrns) gaande, waarbij het van de grootste be tekenis is, dat wij het met ingespannen aandacht volgen. W^AT is televisie eigenlijk? Er zijn mensen, die beweren, dat televisie heel iets anders is dan bijvoorbeeld radio. Radio is, zeggen zij, het gesproken woord, bij de televisie is het bééld essen tieel. Nu zouden wij hiertegenover al dade lijk kunnen aanvoeren, dat er bij de tele visie toch ook wel het nodige (en soms meer dan dat) gezégd wordt. Echter, waaróm beijvert men zich zo, dit verschil tussen televisie en radio met zoveel graagte te accentueren? Dat heeft voor verscheidenen zijn reden. Want, zo luidt dan hun tweede stelling, omdat radio en televisie onderling heel verschillende dingen zijn, daarom is het niet nodig, ja zelfs ongewenst, een tele- iebestel te maken, dat overeenkomt t het radiobestel. TLJOE is ten onzent het radiobestel? Men -L-L weet het: Er is een vijftal radiover enigingen, elk van eigen geaardheid en corresponderend met de onderscheiden geaardheid van ons nationale volksleven. Er is nog altijd een overigens slinkend aantal mensen, dat in dit radiobestel alleen maar armoede ziet. Wij denken daar anders over. Wij zijn van mening, dat op deze wijze een rijkdom aan ont plooiing mogelijk is geworden, waartegen- een dusgenaamde algemene omroep alleen maar een bloedeloos geval en een magere schim zou zijn geweest. Nu echter zijn er in ons goede land eer mensen, die ook voor de televisie iets dergelijks „algemeens" voorstaan. En het pad voor hun wat wankele rede nering te effenen, beginnen ze maar voor op te stellen, dat televisie zo heel wat anders is dan radio. Wij willen wel zeg gen, hoe we daarover denken. TNDERDAAD. televisie is iets andera dan radio. Maar toch aUeen in zoverre, dat televisie een verlengstuk is van radio. Wat de radio brengt in woord en klank, brengt de televisie in nog heel wat ster- mate in woord en klank en boven dien in beeld. Net zo goed als de radio „spreekt" de televisie tot ons. En dan n we van tevoren ook wel graag we ten, hoè we zullen worden toegesproken, of dat nu gebeurt in woord of bovendien in beeld. (Zie vervolg pap. 2). Evangelische Maatschappij vier teeuwfeest De Evangelische Maatschappü zal 23 September in Utrecht haar 100-jarig be staan vieren. Des middags met een recep tie, des avonds met een byeenkomst in de Domkerk waar mr J. Schuttevaer. ds W. J. Manger en ds J. H. Klein Was- sink zullen spreken. De VPRO zal in zijn uitzending van Vrijdag aandacht wijden dit eeuwfeest; op die dag verschynt een speciaal nummer van „De Pro testant", waarin o.m. een bijdrage voor komt van de hand van dr A. J. Bronk- horst. Ziezo, dat bevalt me beter. No ita ik weer met mijn beide benen op de grond en dat is de juiste bonding om Ij van wal te steken. Ik zal kort aijn. Mijn buurman, J. de telegrafist (ook abonné op de f. Nieuwe Leidsche) sou het zo zeg- Nieuws Leidsche gezellige krant stop verdient waardering stop abonné's maken een plan stop iedereen blakende stop U weet het. Bij een plan hoort een comité. Een comité van blakende lieden. Dit comité is er. Morgen komt het in vergadering bijeen. Namen» U allen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1