Oatis maakt kennis met de Tsjechische politie Toch is het zo Ind. oorlogsslachtoffers krijgen 185 millioen gulden Troonrede: spijkers met koppen Dik tekort, hoge uitgaven en belastingverlaging De heer Neher stelde PTERA in werking DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 DINSDAG IS SEPTEMBER 1953 Eeiste indruk was gunstig Midden in de nacht werd hij door politie uit zijn bed gebeld TTET WAS EEN stralende zomerdag, schrijft William N. Oatis, die 23ste -*-1 Juni 1950 toen ik in Praag aankwam om mijn functie als hoofd van het Praagse bureau van A.P. te aanvaarden. Als een glanzende, nieuwe deken gleden de dichtbebouwde velden van Bohemen onder ons heen en toen we om half vijf op het vliegveld landden, lag dat zich te koesteren in de warme zonneschijn. Een glimlachende stewardess hielp ons. Een ge- uniformde beambte in de douaneloods wierp slechts een enkele blik op mijn zes koffers. Een handgebaar en ik kon doorgaan. Dat was mijn eerste vluch tige kennismaking met Tsjecho-Slowakije, een zonnig land en glimlachende mensen. Maar dat was slechts de oppervlakte. Daaronder bevonden zich duistere en schrikwekkende diepten. Daar was b.v. dat vierkante grijzi bouw rechts van de weg. met hoge r; als de wijd opengesperde ogen van mens in angst. Het was een gevangenis. Voor ik een jaar ouder was, zou ik achter die muren zitten. „Roezienje" heette deze geheime ge vangenis van welks bestaan millioenen mensen in Tsjecho-Slowakije en tiendui zenden in Praag zelfs niet afwisten. Als iemand thuis door agenten in burger werd gearresteerd, hoorde men nooit, waarom men werd weggevoerd en i mm waarheen. De verwanten vermoed den dan maar, dat men naar „de Pan- krac", de gevangenis in het centrum van Piaag was vervoerd. Dat vermoeden leek meestal juist, want na enkele weken kwam er een officiële briefkaart, waarin stond, dat men geld voor sigaretten, snaperingen e.d. voor de gearresteerde naar Praha-Pankrac kon zenden. In wer kelijkheid was de gevangene via he' hoofdbureau van politie in de Bartholo- meusstraat naar Roezienje gebracht. Daar bleef hij, tot de autoriteiten gereed v ren voor het proces. Dan pas dook hij de Pankrac op, want de grote processen van het communistisch regiem werden wel in de Pankrac gevoerd, maar ze ren voorbezeid in de processenfabriek van Roezienje. Ongelukkigen van leeftijden en standen, mannen en vi wen, kantoormensen, boeren, politici, beiders, priesters en politiebeambten ren daar ingesloten als politieke gevan genen, verdacht van verraad, spionnage of sabotage. Hun lot hing af, niet allereerst var bewezen kon worden, maar van wat hen kon laten bekennen. Ontbering en onzekerheid Hulpeloos en alleen liepen ze in hun koude cellen op en neer, zich kwellend met de vraag of de dood hun wachtte of 'i -even. Ofwel ze gingen geblinddoekt onder strenge bewaking door donkere stille gangen spookachtige gedaanten in verschoten, verfomfaaide, taankleurige gevangenisplunje om lange urer gehele dag of tot diep in de nacht t< i-n of te staan in Kale bureaux, mannen met harde ogen hen aan nijp tang-verhoren onderwierpen, mooi tegen hen praatten of hen hoonden. Ik wist toen nog niet, hoe zij ten slotte zo murv maakt werden, dat zij zichzelf beschuldig den, de consequenties aanvaardden, bleek en geschokt naar hun cellen terug- schuifelden. Dat gebeurde allemaal achter de scher men. Bij mijn eerste vluchtige blik op Tsjechoslowakije zag ik daar nog niets Krabben en peuteren maakt de kwaal ateedserger. Dehel- r—der vloeibare D.D.D. dringt UltSlRQ diep ln d® P°riën zu'- J vert. ontamet en geneeat de GENEESMIDDEL TEGEN |B |i 93 i m W. W. W. HUIDAANDOENINGEN T")E MEESTE LEZERS zullen nog wel enige herinnering hebben aan vroegere roeitochtjes. In hoeverre die al dan niet romantisch waren, kan hier buiten beschouwing blijven. In ieder geval zullen ook z(j, die hierbij dromerige ervaringen hebben opge daan, nog wel weten, dat het recht overèteken van een stromende rivier altijd op een mislukking uitloopt, omdat de stroom er voor zorgt dat de boot op z'n minst enige tientallen me ters in de stroomrichting afdrijft. De boot is immers onderhevig aan twee krachten, nl. één in de roeirichting en één in de stroomrichting van de rivier, zodat de plaats waar de boot terecht komt, wordt bepaald door de component daarvan. Dit beeld van de afdrijvende boot zouden we nog even voor Ogen wil len houden ter verklaring van het verschijnsel dat de treinen die zich op ons halfrond van het Zuiden naar het Noorden spoeden, de neiging hebben naar rechts af te wijken. Zij drijven gelukkig niet af, zoals dit bij een roei boot het geval is, want de rail ver hindert dit. Maar het gevolg van deze neiging is toch, dat de trein tegen de rechter rails wordt aangedrukt. Ook bij de trein is nl. sprake van twee bewegingen, t.w, één in Noor delijke, en één in Oostelijke richting, welke laatste het gevolg is van de draaiing van de aarde. Die Oostwaarts gerichte snelheid is het grootst aan de evenaar en neemt naar de Polen af. Een van het Zuiden komende trein arriveert dus op punten waar de Oos telijk gerichte snelheid kleiner is, maar de trein zelf heeft die grotere Oostwaarts gerichte snelheid behou den en wordt dus tegen de rechter rails aangedrukt. Op het Zuidelijk halfrond is dit juist omgekeerd en vindt een grotere druk op de linker rails plaats. Men heeft wel gemeend dat deze neiging van de treinen om van de Noordelijke richting af te wijken, een grotere slijtage van de rechterrall zou moeten veroorzaken, en sommigen hebben ook inderdaad gedacht een grotere slijtage te kunnen vaststellen. Het komt ons echter voor, dat dit niet al te serieus moet worden opgevat, want de grotere druk op de rechter- rail kan bij normale spoorbreedte en bij een snelheid van 100 km per uur reeds worden opgeheven door de rechterrail iets méér dan een halve millimeter te verhogen, of de spoorlijn een kromming te geven met een straal van bjjna 200 km. Dit zijn toch wer kelijk geen waarden die zouden kun nen wjjzen op een zó grote druk op de rechterrall, dat daardoor merkbare slijtage zou kunnen ontstaan. Maar hoe gering de invloed van de aardrotatie ook op de spoorrails moge zijn, de aswenteling heeft toch in ieder geval tot gevolg dat het in New York zo aanzienlijk veel kouder is dan bijv. in Oporto, dat op gelijke breedte ligt. Daarover morgen. (Nadruk verboden) Bedrich Runge, de ambtenaar van de persdienst had me mijn erkenning als buitenlands journalist gegeven, zwaar ge zegeld en gestempeld en met een geldig heidsduur van een half jaar. Schrijf niet alleen over het slechte, dat er ook wel zal zijn, had hij gezegd, maar vermeldt in Uw berichten ook het goede. En geef de machthebbers geen speldeprikken, zo als uw voorganger deed, want dat wen- Wel dat was ook niet ongunstig. Zonder veel moeite kon men dat uitleggen als objectieve berichtgeving. Nachtelijk bezoek De eerste kennismaking met Praag viel dus niet tegen, maar reeds in de tweede nacht kreeg ik een klein voorproefje van de dingen, die me te wachten stonden. Die nacht werd ik wakker door kloppen op de deur van mijn hotelkamer. Toen ik de deur open deed, drongen zes ma: in burger naar binnen. Terwijl ik daar in pyama stond, probeerde een van hen mij iets aan het verstand te brengen. Hij sprak Tsjechisch en dus begreèp ik hem niet. Ik belde daarom de receptie. Een piccolo die Engels kende, kwam boven. Hij beduidde mij, dat deze lieden poütie-ambtcnaren waren en mijn geld wilden zien. De leider van stel cot leerde mijn dollars en ponden met de be dragen. die ik op de formulieren bij de grens had ingevuld. Alles klopte. Er was geen zwart geld bij. De mannen vertrokken en ik kon weer gaan slapen. Dat was mijn eerste ontmoeting met de Tsjechoslowaakse politie. In de ko mende maanden zou ik me steeds meer bewust worden van haar dreigende tegen woordigheid. Tien tot achttien maanden salaris voor wederinrichting Meer dan 185% millioen is dj rege ring bereid te betalen ten behoeve van de oorlogsslachtoffers van het voorma-' lige Nederlands-Indië, terwij1 de com missie achterstallige betalingen .(C.A.B.) 20014 millioen had voorgesteld. Verder wil de regering niet gaan, aangezien zij hogere betalingen niet verantwoord acht meent, dat maaregelen van wijdere strekking dan ie voorgestelde onaan vaardbare lasten op de schatkist zouden leggen. Zij erkent slechts morele ver plichtingen en acht zich juridisch niet gebonden. Van betaling der totale ach terstallige salarissen wil zij niet horen. In grote trekken worden de volgende betalingen voorgesteld, waarbij de stellen der C.A.B. tussen haakjes gevoegd: rehabilitatie 81% (100) min, backpay pensioenen ƒ4,5 (4,5) min, dele gatieschulden ƒ:9 (18) min, tegemoet koming wederinrichting ƒ80 (77%) min i materiële oorlogsschade ƒ1 min. Van de rehabilitaties is f IV* (1) min Meubelen van ijzer thans het nieuwste Warenhuis toonde vele nieuwe artikelen Het herfstseizoen voor grootwinkel bedrijven en detaillisten in artikelen van uiteenlopende aard is thans begonnen. De directie van een der grote waren huizen heeft in haar huis te Amsterdam de gelegenheid aangegrepen om onsj ouwe en verbeterde artikelen te laten Op het gebied van baby-kleding is i veel veranderd. Wij zagen hemdjes met] anti-huilbui-halsje" en niet armsgaten. Een Amerikaanse draagzak is stellig de droom van elke jonge moeder. Voor de voeding kan men busjes van 25 cents kopen voor één „maaltijd", die evenals zo vele andere benodigheden voor de baby door dok toren worden aanbevolen. Wat de jongens- en meisjeskleding betreft, het matrozenpakje en de kan tenjurk hebben afgedaan. Er zijn nu an dere, kleurrijke modellen, waarin de jonge jeugd zich gemakkelijk kan be wegen en ten bewijze traden enige man nequins van zes jaar op auto-peds bin- „de eentonigheid van het hout voor meubelen te breken" werden ijze- :n meubelen ter bezichtiging gesteld in Ier kleuren. Verder waren plastic schorten uit Ita- en een combinatie schort-met-japon,. ils er gebeld wordt" en de huisvrouw dan toch netjes voor de dag kan komen. Standbeeld van mgr dr Poels in Venray onthuld Ter nagedachtenis aan de bekende bestemd voor particuliere werknemers, 'die geen betaling van de werkgevers kregen, (49) min voor overheids dienaren, 30 (35) min voor ouderdoms voorziening 5 (10) min voor zelfstan digen, terwijl andere groepen pro m:mo- rie w""Ien opgebracht min). De re gering wil zo spoedig mogelijk tot de uitkeringen overgaan door voorrang te geven aan de rehabilitatie, de backpay- pensioenen en de delegatieschulden, doch met de eriële oorlogsschade en andere vorderingen zal enige tijd gemoeid zijn voordat de gedragslijn volkomen vast gesteld is. De regeling geldt voor per die op het ogenblik der souve- reiniteitsoverdracht Nederlanders waren, dus ook voor hen. die voor het Indone sische staatsburgerschap hebben geop- De regering maakt zich los van de werkelijk geleden oorlogsschade, die niet meer is vast te stellen, doch bepaalt zich tde kosten van wederinrichting, waar bij verband gelegd wordt tussen het vooroorlog: inkomen en de waarde van het huisraad. De regering acht in het algemeen een vergoei uiteenlopende 10 tc' 18 maanden salaris, afhanke lijk V" de inkomstenklasse, een rede lijke basis bij de bepaling van te gemoetkoming. Hierbij wordt niet gere kend met de grootte van het gezin. Al deze uitkeringen behalve de backpav-pensioenen blijven buiten aanmerking van'enigerlei belasting naar het inkomen. Voor de backpay-pensioe- nen zal men een zo gunstig mogelijke regeling toepassen. (Vervolg van pag. 1) Van de Troonrede van vandaag willen wij gaarne zeggen, dat zij al zijn nog niet alle wensen vervuld aan de drie hierboven opgesomde voorwaarden op redelijke wijze beantwoordt. T~\IT dan voor wat betreft de algemene inhoud, waarvan hierbij overigens nog niets gezegd is. Trouwens, men leze het stuk zelf. Toegegeven: het is lang. Maar dat hangt weer samen met de ge dachte. dat. als men dan ook met het ver melden van onderwerpen begint, straffe loos niets kan worden weggelaten. De lengte van het stuk is daarnaast het ken merk van het huidige regeringsbeleid, dat in een brede reeks van departementen weinig onaangeroerd laat. Een lange Troonrede dus. Maar ook daarvoor wat ditmaal toch wel bijzondere aanleiding. De ramp van de watersnood behoorde in dit stuk te worden vermeld en dat het bij een simpele vermelding in enkele weinige woorden niet is gebleven, moet ieder goed doen, in het bijzonder de velen, die er, van dichtbij of meei verre, bij betrokken waren. En naast de watersnood is het - nog andere onderwerpen Nieuw-Gui- nea, dat ditmaal wel bijzondere vermel ding in de Troonrede verdient en geluk kig ook krijgt. Dat daarbij genoemd wordt de belangrijke taak, weggelegd voor Zen ding en Missie, moet al evenzeer tot vol doening stemmen. "\/"AN de opgesomde beloften willen we dan nog enkele hier uitdrukkelijk teren. Daar is de aangekondigde j; lijkse bouw van 65.000 woningen. Vergis sen wij ons, wanneer wij op dit punt uit de bewoordingen van de Troonrede de indruk hebben gekregen, dat hierbij gedacht is aan een min of meer continu programma? In elk geval js het een be duidende vooruitgang na de vorige Troon rede, die nog het cijfer van 55.000 bevatte. Dan de aangekondigde Politiewet. Over dit onderwerp bestaat óf mogen we zeggen: bestónd? tussen de er bij be trokken departementen (Binnenlandse Zaken en Justitie) nogal verschil vai zicht. Uit de aankondiging van de Politie wet zou men kunnen afleiden, dat de „tegenstanders" elkaar-nu gevonden heb ben. We willen het hopen. Genoeg echter wat de aankondigingen betreft. Want begint men daaraan, dan is het eind nog niet in zicht. Nogmaals: men leze voor dit alles het stuk zelf. Het laat zich ditmaal ook wel lezen. Onder het lezen zal men in elk geval tot de overtuiging komen, dat er ook dit jaar van regering en volksvertegenwoor diging veel zal worden gevraagd. De bede om wijsheid en sterkte is waarlijk niet misplaatst. Want ook in het nationale leven is aan 's Heren zegen alles gelegen. Rotterdams kustvaartuig aan de grond Het 258 brt metende kustvaartuig At lantis van de rederij N.V. Nederlands Transport Bureau te Rotterdam, dat ballast onderweg was van Warnemunde naar Rudkoeping, is op ongeveer 1( van de haven van Marstal op vlak strand aan de grond gelopen. Het schip liep geen schade op en maakte ook geen water. Gezagvoerder van het schip is kapitein C. Spaans. sociale schrijver in de mijnstreek, mgr dr H. Paels, ge'joren te Venray, is gis- op de aldaar gehouden Limburgs Credo-Pugno-dag een standbeeld onthuld, onderwijs, (Vervolg van pag. 1). Zoals gezegd, moet er rekening worden, gehouden, dat bij dit tekort bijna 1 milliard gulden nog eens kwart milliard komt. Ongeveer drie de hiervan zal moeten worden besteed aan uitkeringen aan Nederlanders, die gedurende de Japanse bezetting van voormalige Neaerlandsch-Indië zijn interneerd geweest (overeenkomstig het rapport van de Commissie Achterstallige betalingen) Daarnaast is geld nodig voor een tijde lijke bijslag op bepaalde Indonesische pensioenen, voor extra-kosten noodvoor ziening ouden van dagen wegens vrijstel ling van een tweede bedrag .van f 100 aan eigen inkomsten van de inkomensaftrek, voor kosten, voortvloeiende uit de wijzi ging van de Wet buitengewoon pensioen 19401945, voor compensaties aan ge meenten, en provincies in verband met de voorgestelde verlaging van de personele belasting en aan gemeenten en schoolbe- erband met de afschaffing van het schoolgeld voor het lager onderwijs, huurverhoging van door het Rijk gehuurde panden, voor uitgaven, voort vloeiende uit de regeling van het kleuter- r rente en aflossing i band met lening Koopvaardij-pensioen- fonds en tenslotte voor rente over de reserve van het Gemeentefonds. Tegelijk met de min of meer som bere cijfers met betrekking tot de begroting-1954, waarin immers het niveau der rijksuitgaven schrikba rend hoog is (hoewel dit mede ver oorzaakt is door de bijzondere uit gaven in verband met de watersnood) en waarin een tekort tot uiting komt als in de Nederlandse geschiedenis nog niet is voorgekomen, is er echter ook zeer verheugend nieuws: de re gering heeft kunnen besluiten tot een niet onbelangrijke verlaging van de inkomsten- en loonbelasting. Boven dien is de regering tot de slotsom ge komen, dat het niet gewenst is, de dividendbeperking nogmaals te ver lengen. Elders vinden onze lezers zowel over de rijksbegroting als over deze belastingvoorstellen nadere ge- Robots schakelen menselijke activiteit niet uit De Haagse hoogleraar prof. da- Fred Schuh, befaamd rekenaar, zat gistermid dag tegenover de automatische electrom- sche rekenmachine van de PTT, PTERA, zo juist door de directeur-generaal van de PTT. de heer L. Neher in gebruik ge steld. Hij stelde diepzinnige en intelligen te vragen over het mechanisch wonder, dat, in luttele seconden tot in de zoveel- macht berekeningen had gemaakt. Maair zoveel bleek toch wel bij die on dervraging van de bouwers van het won der. de heren dr ir L. Kosten en ir W. L. der Poel, dat de activiteit van de Voor luchtrace 60.000 speciale enveloppen Postzegel-enthousiasten tonen veel belangstelling Tot dusver zijn reeds 60.000 speciale enveloppen verkocht die tijdens de Lon- don-Christchurch race met de KLM- Liftmaster worden meegegeven. Daar van zyn er 35.000 retour-enveloppen, ter wijl de overige 25.000 in Nieuw-Zeeland een zegel zullen worden voorzien en worden teruggestuurd. De pakjesactie in Nieuw-Zeeland loopt hard en het enthousiasme onder de 13.000 Nederlandse emigranten daar is zeer groot. Zeer velen hebben hun vacantie- plannen gericht op Christchurch en de hotels zijn er voor de data der aankom sten reeds volgeboekt. De bemanning van de Ldftmaster hoopt de terugreis van Nieuw-Zeeland naar Schiphol in drie a vier dagen te volbren gen, zodat met de uit- en thuisreis on geveer 10 a 11 dagen gemoeid zullen zijn. Zo zeer leeft de vroegere Melbourne- •lucht nog in de herinnering, dat de KLM onlangs een brief ontving die geadres seerd was „Aan de Melbournevlucht naar Christchurch" Dr Ph. J. Idenburg De Nederlander Ph. J. Idenburg, direc teur-generaal van het C.B.S. is gekozen tot secretaris-generaal van het Interna tionaal Bureau voor de Statistiek te Rome. robot wordt ingetoomd en geleid door het brein van wie de machine bedienen. En zo zagen de vele Delftse- en Leidse hoogleraren, die gistermiddag de inge bruikneming van de machine meemaak ten, hun bestaan geenszins bedreigd. In tegendeel er is een nieuw vak geboren: de beoefening van de PTERA-taal .d.w.z. de mogelijkheid om deze rekenmachine opdrachten te geven en haar geheugen te scherpen. De heer Neher had ook reeds op die kant van het „karakter" van de" robot' gewezen". Het is en blijft een machine wij dienen ons ervoor te technocraten worden. De vrees dat- de mens door de bouw en de ontwikkeling van robots zou worden uitgeschakeld u ongegrond, aldus spr. Een dergelijk ap paraat kan zelf nooit constructief den ken. alleen uitvoeren, wat hem door de mens wordt opgelegd. Een van degenen, die de taal van de PTERA reeds goed spreken is de dr G. van der Mey uit Lisse, die, blind en dool deze bijeenkomst ook bijwoonde. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Lage Vuursche, J, Abbringh te Oosterwolde. Aangenomen: naar Mijnshe land H. K. Stauttener, cand. te 's-Grai hage; de ben. tot pred. v, buitenge? werkzaamheden: (vlootpred. te R'di G. Julius cand. en voorg. Herv. Evi te Nijbeets. Bedankt: voor Zalk en Veeca H. K. Stauttener. cand. te -'s-Gr&venb Geref. Keri en Beroepen: te Surhuisterveen, Zwanenburg te Schoonebeek; te Boz D W. Dondorp, cand. te Heemstede. Beroepen: te Bennebroeck (v, Spilker) cand. C. Klapwijk te Den Hi Bedankt: voor Oenkerk. Vries te Sellingen; voor Zuid-Beyerli Universitaire examens Utrecht, 12 Sept. Geslaagd voor hel arts-examen: mej. S. C. Bartlenia te Büs- sum, A. J. F. A. van Straajen te Utrecht, H. W. van Bruggen te Valburg en B. M. de Mars te Zeist. Amsterdam, 14 Sept. Geslaagd voor net examen Hoogduits, tolk'vertaler de heren A. B. Mastenbroek (Naarden), H. F. W. Stokkermans (Rotterdam) en mevr. M. J. Ommering (Den Haag). Ruim j 100.000 schade bij brand in schuur Een grote brand heeft gistermiddag gewoed in de schuur van de landbouwer P. A. Sturm aan de Tussenweg te Mid- denmeer (gemeente Wieringermeer). De brandweren van Middenmeer en Wie- ringerwerf slaagden er in, het aangren zende woonhuis en de wagenschuur te behouden. De met vlas, tarwe, gerst en aardappelen gevulde schuur werd echter een prooi der vlammen. De schade wordt op f 115.000 geraamd. Het lied der aethergolven 9.30 Voor de vr< dienst 11.00 Gi Land- en tuinbt 12.59 Klokgelui 1.00 N'ieu' kerkelijk Thi l 7.30 Gl g 8.00 Nieuws 8.18 Ge- 9.00 V< 11.00 Gram. 12.00 Hawaiianmuziek 12.30 Land- cn tuinbouwmededelingen 12.33 Voor platteland 12.38 Gi ------ 'lingsag< 9.35 Gr 12.00 Pi lededelingc 10.30 Morgen- it 1.20 Am .50 „Bori: eugd 5.20 Orgelspel 1.15 Prot. Inter- Gram. 7.00 Nie i. 7.30 Bui 8.00 Radiokranl 1. 9.45 Har Hilversum 11. 298 3 Gram. 8.00 Niet huisvrouw 9.00 G ouw 9.10 Gram. 9.40 Oi Schoolradio VARA; 10.: mondorgel 10.00 „In het land au", reportage 10.10 Kam m. 10.45 Avondoverdenk .15—12.00 Gramofoonmuzi VARA; 7.00 Niei 73. Rick bóog. Hij voelde zich op eens volkomen gerustgesteld, toen hij zijn hoogste chef in de vriendelijke ogen zag, die een wonderlijke tegenstrijdigheid vormden met de bijna strenge lijnen om de mond. En terwijl hij plaats nam in de hem aangewezen club, stond het voor hem vast, dat geen woord gelogen kon zijn van al het goede, dat over deze man verteld werd on der het personeel: streng maar beslist recht vaardig. Een mens, geen godheid. Herwaarden liet hem geen tijd voor uitge breide beschouwingen. Hij streek even over het door een breed litteken geschonden voorhoofd en begon: „Mijn secretaris, de heer Winters, heeft me gezegd, dat u het contract „Z.K.D." ver taald hebt." Rick boog toestemmend, dacht: dus tóch! Zijn onrust keerde terug, nu de zakelijke toon de vriendelijkheid had vervangen. Hij had beter gedaan met dat briefje niet bij te voegen. ik weten, hoe u de fout in dat contract ontdekte?" „Ik weet niet of het een fout was, meneer Her waarden. Zoals de omschrijving van de uitvoe ring nu luidde, was ze voor tweeërlei uitleg vat baar en ik meende, dat dit misschien het secre tariaat ontgaan was. U kunt er zich echter van overtuigd houden, dat ik mijn gedachte niet heb illen opdringen. Herwaarden glimlachte. „Ik ben u zeer dank baar voor uw opmerking. Het is voor het eerst, dat vertalers zich met een technische aangele genheid hebben bemoeid. Maar die eerste maal is raak ook. Weet u, dat hiermee een heel be drag aan schade is opgevangen?" „Ik vermoedde het alleen maar, meneer." „Uw vermoeden is dan juist. Wij hebben het contract overeenkomstig uw voorstel gewijzigd i interesseren, dat wij zojuist het bericht ont vingen, dat men hiermee volkomen accoord gaat onderzoek. Lijkt het u?' het vervolg elk contract aan een precizie- binnen enkele maanden een nieuwe op dracht zal geven." Rick zuchtte opgelucht. „Van harte geluk ge wenst, meneer Herwaarden." „Dank u." Een glimlachje gleed over het fijn besneden gelaat van de jonge aristocraat. Men senkenner als hij was, had hij heel goed gezien, dat die reus danig in de war had gezeten. Hij door CAREL VAN DER HOEK -J vervolgde echter rustig: Hiermee zou de zaak afgedaan zijn, wanneer niet alweer gebleken was, dat het secretariaat niet alle addertjes onder het gras kan opmerken. Zowel Dr. Winters als zijn adjuncten zijn daarvoor te zeer bezet. Ook uw uitnemende vertaling zou geen baat gebracht heb ben, wanneer u de technische mogelijkheden niet had overwogen. Zoals de zaken nu stonden had de uitvoerder de betrokken regering en ons voor meer dan een half millioen kunnen bena delen zonder dat wij er iets aan hadden kun nen doen" Herwaarden zweeg even, maar zijn koolzwar te ogen lieten Rick niet los. Toen vervolgde hij: „Ik heb besloten u op dit zwakke punt te aan de betrokken regering voorgelegd en het zal werk te stellen, meneer Tornberg. U onderwerpt Rick streek zich door de haren. Dit vertrou wen was te groot, te onverdiend. Hij antwoord de: „Ik vrees, dat u mijn capaciteiten te hoog aanslaat. Mijn talenkennis is maar heel gering. Op mijn afdeling zijn anderen aan te wijzen, die. „Met al hun kennis toch niet op uw idee zou den gekomen zijn. U bezit initiatief en daar komt het op aan." „Maar in dit geval kende ik de taal, waarin het stuk gesteld moest worden. Hoe zou dat moe ten, wanneer het ging om Maleis of Japans? Dan moet ik vertrouwen op de vertaling, die me wordt voorgelegd." Herwaarden wenkte ongeduldig met de hand. „Om het even. Mensen als u moeten de moge lijkheden vinden. U kent de beste krachten van uw afdeling, ze staan u ten dienste." „Een contract is een technisch stuk, meneer En technische kennis bezit ik in het geheel niet." De directeur lachte. „Hebt u ooit zo'n sparte- laar gezien, meneer Verkuyle? Ieder ander zou deze gelegenheid om vooruit te komen met twee handen aanpakken en deze heer doet alle moei te rustig op zijn afdeling te blijven." „Met uw verlof", viel Rick haastig in, „uw aanbod acht ik vererend, maar tevens onver diend. Ik heb inderdaad geen technische kennis." „Aangenomen", antwoordde Herwaarden. „U studeert rustig uw talen. Maar van nu af steekt u daarnaast zo veel mogelijk techniek op. Voor u bestaan op geen van de fabrieksterreinen de bordjes verboden toegang meer. U laat zich in lichten door arbeiders, ingenieurs en werkmees ters overal waar u dat nodig acht. U krijgt in alles de vrije hand. Hebt u nog meer bezwaren?" Rick schudde het hoofd. „Het zal u tegenval len", waagde hij nog. ■WH .00 Ni< Tentoonstellingsagenda 1.18 Instrumentaal kwintet 1.45 Gram. 2.00 ,,De weg omhoog" 2.15 Omroeporkest 3.00 Voor de kinderen 4.00 Kamermuziek 4.10 Voor de jeugd Voor de zieken 5.15 Gram. 5.50 Rr uitzending: mr W .G. A. de Meester: ..De Nederlandse Rijnvaarder. vrachtvaarder van West-Europa" 6.00 Nieuws 6.20 Actualiteiten --- -'"aarheid en ver- VARA; 8.00 10.00 Lichte muziek 10.25 „Cultuur en aard- appelen" 10.40 Koorconcert 11.00 Nieuws 11.15 Socialistisch nieuws in Esperanto 11.20 —12.00 Graniofoonmuzlek. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Gram. 12.25 Voor i 6.00 f 5.00 Orgelspel 6.45 C; muziek 7.30 Symphonle-orkest. Koor en s 10.00 Gev. muziek 10.30 Causerie 10.45 Pian recital 11.00—11.03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Am Sementsmuziek 12.45 ConcerUorkest 1.45 Voor de kinderen 2.00 Voor de vrouw 3.00 :iek 3.30 Orgelspel 3.45 Lich- igboek hoeden, dat wij J' M' Vlaminï te Echten. Gcref. Kerken art. 31 Tweetal: te Rotterdam-Charl G. Koenekqop te Gouda en J. v. d. V lens te Warffum. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Sneek. G. Bilkes) Mussel. Bedankt: voor Nieuwe Pekela, op den Velde te Murmerwoude. I Geref. Gemeente Bedankt: voor Moercapelle, F.; Oielejnan te Yerseke.. te muziek 4.15 Mi kestconcert 6.00 Ai Hoorspel 7.00 Nieuw 8.00 Gev. muziek 9.00 Gei Nieuws 10.15 Actualiteiten 10 20 LIchti 11.05 Voordracht 11.20 Amuscmen 6.45 7.25 Sport 7.30 Quiz. ick 11.5i .324 .00 Nieuw n. 11.45 .15 Grs 10.00 -orkest 4.00 1.15 Gev. muziek 5.00 Nieuws 5.10 .50 Boekbespreking 6 00 Vlaams pro- 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws .40 Gram. 8.00 Hoorspel 9.00 Gram 9 30 j Nieuws 10.15 Kamer- :iek 10.01 ik 10.55—11.00 Nie issel. 484 m. 12.10 Gram l. 5.00 Nleu' iymphonle-orkest i Nieuws 10.10 Jazzn Engeland. BBC. and. 10.00—10.30 Gordijn; Vrijbuiters (op 224 en 49 m.). n voor Neder- is; Achter het Radiodagbbek f>&oritznsruihg<rfunjz Baptisten Gemeenten n: Bedankt: voor Hoogeveen-Aöl te H. Jut te Nieuwe-Pekela. zi IJsselmuider kerkconilii duurt voort Ds Wakker zit nog steeds zonder sleutels en kas De Vrij Hervormde Gemeente te I selmuiden, waar, zoals b:- end n enige tijd een kerkconflict gaande heeft dezer dagen een ledenvergaden gehouden, waarin besloten is "de heer Boer, die geweigerd heeft de sleutt de kas, enz. aan de nieuwbenoemde k< keraad over te dragen, te ontslaan zijn functie van secretaris-pennin meester. De vergadering koos ds Wakker voorzitter van de kerkeraau. Voorts gerde de vergadering, hangende de hele procedure, een verzoek in te w de oude kerkeraad om de ker diensten zó billijk mogelijk te vi Van de zyde van de oude kerkers werd medegedeeld, dat een kort gedi: (het vierde) zal worden aanhangig maakt over de verdeling van de ker diensten. Aan het begin van de bijee komst had de oude kerkeraad meaeg deeld, deze vergadering onwettig achten en zich van stemming te zulli onthouden. De Wakker deelde mede, dat de he Boer niet langer als secretaris-pennin meester van de vereniging kon woróf gehandhaafd, daar hij drie weken niet de kerk was geweest en de gelden vereniging niet in ontvangst had gej nomen. Van de zijde vaii de oude kerk» raad werd opgemerkt, dat door deij steeds aan de heer Boer de collectegeldel werden overhandigd, wanneer" hij niJ de kerk was geweest. De nieuwe ke:* keraad is daarvan in gebreke geblevea Duitse Kerk beraadt ziel over echtscheiding Mogen gescheiden personen weer kerkelijk trouwen? Mogen gescheidenen weer kerkelljl trouwen?: is de vraag, die zich di synode der Evangelische Kerk in Duits land, die dezer dagen bijéénkomt, heel gesteld. Het antwoord, dat de vergade rende Landesbischofe op deze actuèli vraag willen geven, heeft grote deining i: Duitsland veroorzaakt, ofschoon mis schien wel juist omdat het nog nie definitief door de synode is goedgekeurd In .het aan de synode voorgelegde, ont werp wordt de onschendbaarheid huwelijk uitdrukkelijk erkend, e klaard, dat elk verbreken van de huwe lijksband een schending is van dè Godde lijke wet. Komt het toch tot een schei ding, dan zou de kerk niet mogen delen, maar wel in overeenstemming mei de H. Schrift hereniging of onthouding van het sluiten van een hieuw huwelijk tijdens het leven van de vroegere echt genoot eisen. Echter aldus het voorstel kan een predikant onder de druk van bepaalde geestelijke overwegingen tot de overtul-' ging komen, dat hij het sluiten v nieuw huwelijk van een gescheiden per soon voor God kan verantwoorden. In dat geval zou dit geoorloofd zijn, mits hier door geen ergernis aan de gemeentê wordt gegeven. De predikant moe ren overleg plegen met de kerkelijke overheid. In geen enkel geval, aldus het voorstel, mag aan de kindéren uit een tweede hu welijk, waaraan kerkelijke bevestiging ii onthouden, de doop worden geweigerd. Examens De classis Utrecht heeft praep, ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard da heren A. I. de Graaf te Zeist en C. Vroon te Utreclit, belden cand. aan de V.U.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2