Jlicutuc £dJt5d)e ÖTeuraitl LEIDATO kracht en durf ühristen-democraten willen bufferzone tussen Duitsland en Rusland n tegelijk uitbreiding van de handel ~oafis veitelt zijn tussen t Westen en het Sowjet-blok ervaringen Bromfietsers moeten voorlopig zelf rijbaan kunnen kiezen Koningin danste in kring met weeskinderen VOOR BEDUCHTHEID GEEN REDEN? Entstof tegen konijnenziekte Woensdag beschikbaar 1TEHDAG 12 SEPTEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2.— per maand; 0,47 per week ADVERTENT1ËNf 0.18 per millimeter. (Btj contract belangrijke korting). CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Vier en dertigste jaargang No 9837. ,Staat»a«tfrf} l« ftirttma «yn furt ta te^easpotl" Concrete plannen moeten nog uitgewerkt lONDSKANSELIER ADENAUER zoekt thans ernstig naar mogelijk- t heden om het plan voor een Europees leger in overeenstemming brengen met het streven naar een hereniging van Oost- en West- ïitsland. Na haar vergadering van gisteren heeft de Christen Democra- iche Partij van Adenauer een plan bekend gemaakt, waarin iorgesteld, de Oostelijke zone van een herenigd Duitsland onbewapend laten. Op deze wijze zou een bufferzone worden geschapen tussen ost en West, waarbij Rusland bovendien bepaalde garanties voor zijn eiligheid zouden worden gegeven. Om dit voorstel voor de Russen aan- ekkelijk te maken, zou een uitbreiding van het handelsverkeer tussen est-Europa en het Sowjet-blok moeten worden verzekerd. Experts zijn ans bezig met de uitwerking van de plannen voor deze uitbreiding. Wellicht ten overvloede bewijst Ade-1 burgemeester. Ernst Reuter, is optimis- Bers partij, dat het haar ernsl is met tisch gestemd ten aanzien van het Rus- E.D.G. cn met de Duitse eenheid, ook sische antwoord op de C.D.U.-plannen. lijkt dit plan op het eerste gezicht ipdien deze in concrete vorm aan het kans te hebben, door de Russen Kremlin zouden worden aangeboden. Officieel heeft Adenauer, daar dient geeft men in Westelijke Adenauers plan een redelijke De Russen, zo redeneert men. zul- na de overwinning van Adenauer verloren West-Duitsland gaarne op- uitbreiding van het han- Met name de Westberlijnse McCarthy nu zelf beschuldigd Zonder hem met name te noemen heeft it Amerikaanse leger gisteren senator Joseph McCarthy beschuldigd van het nibliceren van geheime gegevens. Mc Carthy had Woensdag aan journalisten \otocopieen getoond der eerste 70 pagina's •en, 75 bladzijden tellend, verlrou- uclijk rapport. De senator beweerde, dat •.et rapport rook naar communistische propaganda. op te worden gewezen, zich nog niet met de plannen van de C.D.U. doch deze plannen zijn wel* geheel in overeensteming met de denkbee. Adenauer na zijn overwinning openbaar maakte. Hoe het zij. West-Duitsland werkt koortsachtig tempo aan concrete plan nen om deze gereed te hebben voor het geval de Grote Vier spoedig bijeen zou den komen om over het Duitse vraag stuk te confereren. Zoals wij dezer dagen meldden, wordt spoedig een Rus sische nota verwacht, waarin het Wes telijke. voorstel tot een dergeiyke con ferentie wordt aanvaard, zij het dan met een nieuw voorstel wat betreft de plaats van samenkomst. De Westduitse E.D.G.-supporters zijn vol goede moed: voigen.s Westduitse zegslieden zijn de 12 steden, die gar nizoenssteden zullen worden voor de voörgèstelde 12 Westduitse divisies in E.D.G.-verband, reeds uitgezocht, hoe wel ze hog geheim worden gehouden. Wegens ontevredenheid Liberalen niet in de regering-fldenauer Nadat Bondskanselier Adenauer als zijn voornemen had uitgesproken, coalitie op de oude voet voort te zetten, heeft de Freie Deutsche Partei (libera len) gisteren een verklaring uitgegeven, waarin Adenauers voorstel van de hand wordt gewezeh. De afwijzing is volgens het F.D.P.-communiqué niet definitief. De liberalen willen drie ministeries hebben, zoals dit ook het gevai was in de oude regering-Adenauer, hoewel zij bij de jongste verkiezingen slechts 48 zetels in de Bondsdag veroverden tegen S2 in de vorige Bondsdag. Begin van uniek verhaal Maandag in ons blad TlyiLLlAM N. OATIS was correspon- denvan Ass. Press in Praag. Ilij verzorgde de berichtgeving voor zijn persbureau, totdat de Tsjechische autoriteiten hem beschuldigden van spionnage. Zijn berichtgeving was in strijd met de Tsjechische wetten be weerde de geheime politie. De ge vangenisdeuren gingen voor Oatis open. Tien jaar zou hij daar moeten doorbrengen, alle Amerikaanse pro testen ten spijt.. Maar plotseling gin gen die deuren in Mei weer voor hem open. Na twee jaren gevangenisstraf was hij weer vrij man. Als vrij man, zonder angst voor geheime staats politie en gevangenissen, heeft Oatis nu het verhaal van zijn belevenissen in een reeks artikelen neergeschre ven. Maandag 14 September hopen we met de publicatie daarvan in ons blad le beginnen. Het is een uiter mate interessant verhaal geworden, dat Oatis grotendeels uit zijn geheu gen heeft moeten opschrijven. Want al kreeg hij in de gevangenis wel eens papier en inkt. hij wist dat alles wat hij over zijn eigen zaak zou neer schrijven, toch in beslag genomen zou worden. Oatis vertelt hoe de ge heime politie hem in de val lokte en hem dwong tot „bekentenissen". Het tegen hem gevoerde proces wordt ge tekend als een bespotting van al wat naar recht zweemt. Oativ heeft een deel van zijn ver haal gedicteerd aan zijn vrouw toen hij in het ziekenhuis in New York lag. Thans is hij weer hersteld en heeft hij zelf zijn artikelen afge maakt Nn een vacantie wil hij liefst weer als buitenlandse correspondent worden uitgezonden, maar niet meer naar landen achter het IJzeren Gor- Maandag beginnen we dus met de publicatie van dit unieke verhaal. In 44 vliegtuigen Zweedse cadettenschool naar ons land De cadettenschool van de koninklijke Zweedse luchtmacht zal dit jaar een oefenvlucht naar Nederland en Frankrijk maken. Aan de vlucht nemen in totaal 81 officieren, cadetten en technici deel met 24 Vampires. 18 Harvards en transportvliegtuigen. Ze worden op 18 September om ongeveer 15 uur op hf vliegveld Gilze-Rijen verwacht. Op t September zal het gezelschap de reis naa Frankrijk voortzetten. Washington verwacht: Freeman ambassadeur in Den Haag Volgens goed ingelichte diplomatieke kringen te Washington zou de adjunct onderminister van Buitenlandse Zaken, H. Freeman Matthews, zijn aangewezen als opvolger van de Amerikaanse ambas sadeur in Den Haag, Selden Chapin, die, zoals men weet, ons land gaat verlaten. Matthews is in Baltimore geboren. Hij heeft reeds een dertigjarige diplomatieke loopbaan achter de rug, gedurende welke tijd hij o.m. ambassadeur in Zweden was diplomatieke posten in Hongarije, Columbia, El Salvador. Cuba. Frankrijk, Engeland bekleedde. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 nor: Standpunt van nieuwe bond Eerst de paden verbeteren, pas daarna een verplichting afkondigen TN AANSLUITING op zijn reeds gepubliceerde standpunt vindt de Neder landse Bromfietsbond het nodig, dat de bromfietser weer even vrij <,Nu kiest de heer een vrouw", zongen de kindeven van het R.K. Jongensweeshtjis aan de Lauriergracht te Amsterdam, toen de Ko ningin daar een bezoek bracht. Op dat ogenblik koos die heer, de 10-jarige Rudi Schutte, zijn dame.... de Koningin! Geen ogenblik bedacht H.M. zich; ze voet/de zich al zingend en dansend in de kring. Tot vreugde van kinderen en ouderen en„ zeker ook.van zich zelve. in zijn keuze van rijbaan wordt als dit vóór de regeling van 1 Augustus jl. het geval was. De verplichting aan bromfietsers, om op de rijwielpaden te rijden, dient volgens de bond te worden uitgesteld. Het bondsbestuur zal zich hierover tot de regering wenden. De bond meent, dat op den duur het worden op een landelijk congres dat de voorschrijven van rijbanen aan de brom- ,Jn Holland staat een huis" En'gebruikte de thee temidden van ouden van dagen in de jordaan IN HOLLAND STAAT EEN HUIS", zong een grote kring van met oranje getooide kinderen gistermiddag tijdens het bezoek, dat de Koningin bracht aan het R.K. jongensweeshuis langs de Lauriergracht in het hart van de Jordaan. De vorstin haakte direct in tussen de kinderen en toen een heel kleine heer een „vrouw" moest kiezen, was het de Konin gin, die hand in hand kwam te staan met de parmantige jongen in het midden van de kring op het oude binnenplein van het weeshuis. Ook het gevolg van de Koningin, onder wie haar particulier secretaresse, mevr. N. SmitAvis, en haar kamerheer, jhr F. J. E. van Lennep, dansten tus sen de kinderen het vrolijke spel. Ongedwongen bewoog H.M. zich door dichtregels op de muur: „Rust zalige de lokalen van het weeshuis, nadat zij ouderen die uw teder oog liet hangen op was aangekomen onder luide toejuichin- uw onnozel kroost. Hier wordt uw zorg gen en veel gedrang van de toegestroom-vervangen". de Jordaanbewoners Daarna werden de vorstin enkele pa- In de regentenkamer stelde dé voor-pieren getoond uit de historie van hel zitter van het college van regentessen j weeshuis, waaronder grootzegels van Ka- en regeqten, de héér F. Wilde, het be-rel V en Karei IV, een brief van Jacob stuur en de dagelijkse leiding voor aan 1 Cats en een jachtvergunning met de de Vorstin, nadat haar een bijzonderhandtekening van Frederik Hendrik ruiker orchideeën was aangebo- Constantijn Huygens. TN Protestantse kringen ls enige be-| betrekkingen tussen Vaticaan en Spanje duchtheid ontstaan wegen het concor- te regelen en men was slechts geïnteres- daat (verdrag), dat dezer dagen geslo- seerd in de Katholieke belangen. Wat de ten is tussen Spanje en het Vaticaan.; betrekkingen tussen de andere gods- De positie van de Hervormingsgezir.dcndienstige gemeenschappen en dc Spaanse is aan de andere kant van de Pyrenee-j staat aangaat, zo werd er nog aan toe- en toch al niet bijster gunstig i me gevoegd, dat is een zaak. die het Vati- had niet veel moeite om zich enkele, caan niet interesseert. Hierbij zal de soms zelfs recente onverdraagzame uit-1 Spaanse regering naar de mening van latingen te binnen te roepen van enigehet Vaticaan zich stellig ook verder fanatiek aandoende hoge Spaanse geeste-' Jijken. Daarbij kwam nog het bijzonde.- karakter van dit concordaat. In de regel toch dient een overeenkomst tussen het Vaticaan en een of andere staat om een einde te maken aan een toestand van spanning tussen beide. Men denke aan het concordaat dat Mussolini eens met het Vaticaan sloot na een periode van onderlinge vervreemding en vijandschap. In zulk een geval betekent een concor daat zoiets als een vredesluiting. soms zelfs niet meer dan een wapenstilstand. Voor Spanje en het Vaticaan echter was de betekenis van het concordaat anders. Hii tiging /^"AARNE zonden wij ons door deze woorden op ons gemak gesteld zien. Maar zè slagen er toch maar ten. dele in, dit resultaat te bereiken. Want wie van het gesloteri concordaat zelf kennis neemt, ontdekt, dat het méér doet. Het zegt duidelijk, dat de R.K. godsdienst de enige godsdienst blijft van de Spaanse natie. Onder „enige godsdienst" wordt hier kennelijk verstaan de enige officiële godsdienst. Immers het concordaat wil betekende het een bevcs-| daarnaast de Spaanse Grondwet onaan- onderlinge, reeds goede I getast laten, krachtens welke niemand fietser in het Wegenverkeersreglement moet worden opgenomen, maar dat dit niet eerder kan gebeuren, dan wanneer de voorgeschreven rijbanen geheel en al >or hun taak zijn gereedgemaakt. Voorts staat de bond op het standpunt, dat de vrijheid van de bromfietser om zjjn eigen rijbaan te kiezen ten onrechte vrijbuiterij werd genoemd, daar het in werkelijkheid bittere noodzaak is. De bond meent verder, dat de overheid de millioenen guldens, reeds door de brom fietsers betaald aan belasting, in de eerst komende jaren dient te besteden aan de noodzakelijke aanleg of verbetering en verbreding van de rijbanen voor brom fietsen. Naarmate de werkzaamheden aan deze rijbanen vorderen, zullen deze ba- ook door steeds meer bromfietsers worden gebruikt. Het enige bezwaar tegen de tijdelijke terugkeer van bromfietsen op de auto wegen zou door het snelverkeer kunnen worden gemaakt. Dit bezwaar kan aldus de bond tot het minimum worden teruggebracht door er streng op toe te zien, dat bromfietsers op autowegen uiterst rechts en niet naast elkaar rijden en dat 's avonds de verlichting aan alle voorschriften voldoet. Al deze' onderwerpen zullen besproken den door de twaalf jaar oude weesjon gen Hans van Sister. Bij het bezichtigen- van de historische regentenkamer met het grote schilderij Bromfietsbond dit najaar zal bijeen- j van Gravin Moens. de eerste erflaatster roepen. luit 1805, las de Koningin hardop de ge- H.M.„U lijkt Sinterklaas wel' Kosten van veevoeder gedaald Richtprijs voor bacon met 5 cent verlaagd Nadat in Mei van dit jaar de richtprijs voor baconvarkens met 4 cent per kg kon worden verlaagd, heeft de daling in de prijzen voor geïmporteerde veevoeder- Tot morgenavond verwacht grondstoffen zich in die mate voortgezet. De Bilt: Wisselend bewolkt dat opnieuw een verlaging van de kost prijs van de slachtvarkens is ingetreden. Daarom heeft minister Mansholt besloten met ingang van 14 September de richt prijs voor de baconvarkens met 5 cent per kg te verlagen en op ƒ2.29 per kg geslacht gewicht vast te stellen. De prijsontwikkeling voor het varkens vlees op de wereldmarkten maakt het voorts mogelijk, de regeling voor de prijsuitslag voor baconvarkens met in gang van dezelfde datum tijdelijk buiten werking te stellen, zodat de prijs voorlopig gelijk is aan richtprijs. De 78-jarige Amsterdamse oud-kok Gerard Geerards (nog zeven talen sprekend) vertelde Koningin Juliana .gisteren van zijn vele reizen op tal van boten. De Koningin bewonderde intussen de zilver witte baard van Geerards en merkte op ,,TJ. lijkt Sinterklaas wel. U hoeft zich 5 December niet te verkleden!" Dat bracht heel wat vro lijkheid bij de bezoekers van de Prinses Wilhelmiha Sociëteit in het Koning Willemshuis, want daar noemt iedereen de oude baas al jaren „Sinterklaas". „Ik ben er een van Michiel de Ruyter, vindt U mij geen leuke snuiter", zei de in matrozenpakje gestoken zesjarige Frans Arendse tegen de Koningin, toen zij lachend egn aantal gedichtjes van ver klede kinderen in de speelzaal aanhoor de en een poppenkastvoorstelling bij woonde. Ook enkele oud-bewoners van het tehuis, wezen die zich reeds een po sitie in de maatschappij hebben verwor ven, werden tenslotte door de voorzit ter aan de Vorstin voorgesteld. Toege juicht door de duizenden Jordaanbewo ners verliet het gezelschap het tehuis op de Lauriergracht in de richting Egelantiersstraat voor het bezoek sociëteit van ouden van dagen. „Hoe gaat het met Marijke In de sinds 1952 bestaande voor bejaarden, ui-0gaar.de van de Ver eniging voor Christelijk Maatschappelijke Arbeid Koning Willemshuis, begroette de voorzitter, cis A. Th. Stegenga, vorstin en leidde haar door de sociëteit rond. Met belangstelling nam de Konin gin kennis van de moderne wijze, waar op de bejaarden thans ontspanning - wordt geboden en worden bezig gehouden. Rus tig wandelde dc vorstin over de grote zaal langs de kaartende breie.-de vrouwen. „Dat s Heren zegen op u daal", zongen de bejaarden, aan het orgel begeleid dooi de 63-jarigé blinde organist S. Duif, die een hand van H.M. kreeg. Mevrouw B. M. C. KI a assen Bus-van Noord vroeg dc vorstin belangstellend naar de gezondheidstoestand van Prin ses Marijke, omdat ze „hetzelfde aan haai ogen heeft gehad toen ze 4 jaar was" Glimlachend antwoordde de Koningin, dat het gelukkig met Prinses Marijke goed vooruit gaat. „Ze gaat al op de ge wone school". Verschillende eigen gemaakte present jes werden de Koningin onder meer door de vrouwen-krans aangeboden. In de leeszaal gebruikte H. M. de thee, gezeten naast de 78-jarige heer G. Gecrard, een patriarchaal type met eén lar.gc baard Belangstellend vroeg de Koningin naar zijn werkzaamheden in vroegere jaren, toen hij nog chef-kok Na het zingen van het Wilhelmus ver liet het gezelschap de sociëteit, nage wuifd door de ouden van dagen. Bij de uitgang zat het echtpaar J. A. Carstens-Vao Ginkel, wonende Bloem gracht 44, dat juist gisteren 55 jaar was verstandhouding. j om zijn godsdienst, geloof of de particu- TT..m. liere uitoefening van zijn godsdienst mag yANDAAR dan ook de beduchtheid worden lastig gevallen. onder de Protestanten. Aan die be-j Op de scholen zal R.K. godsdienst- duchtheid hebben met alles kunnen afdoen (onderwijs worden gegeven, met dien ver- de geruststellende woorden, die het Vati- stande dat kinderen van nict-R.K. ouders spoedig gemeend heeft té moeten Ivan het volgen van deze lessen vrfjge- Isteld zullen worden, indien -de ouders of voogden daarom vragen. (Voor vervolg zie pag 2) j doen horen, i Het is het Vaticaan, I verzekerd, alleen te doen geweest Vaccinatie alleen door dierenartsen Plan om strook langs de Belgische grens „konijnenschoon" te laten schieten Met ingang van Woensdag a.s. zal ent stof beschikbaar zijn tegen myxomalose, de ziekte die wilde en tamme konijnen •aantast. Het is uiteraard niet doenlijk, wilde konijnen in te enten. Het inënten van de tamme konijnen is alleen toege staan aan dierenartsen. De entstof is ver krijgbaar bij het staatsveeartsenijkundig onderzoekingsinstituut te Amsterdam. Zolang zelfgeproduceerde vaccin nog niet beschikbaar is. wordt het vaccin uit Frankrijk ingevoerd. Volgens gegevens uit Frankrijk biedt het vaccin geen vol ledige zekerheid voor immuniteit, maar men mag van 70 pet van de entingen goed resultaat verwachten. De Veeartsenijkun- dige Dienst raadt konijnenhouders aan, hun dieren voorbehoedend tc laten enten. getrouwd. De Koningin feliciteerde het echtpaar hartelijk ten aanschouwe van talrijke Jordaan-bewoners. die zich hier ryen dik hadden opgesteld. Onder daverend gejuich reed de hof- auto daarna in de richting van het Koninklijk Paleis. Prins in atoom instituut Prins Bernhard heeft gistermiddag een bezoek van bijna anderhalf uur ge bracht aan het Instituut voor Kcrn- physisch onderzoek aan de Ooslernng- dijk. Prof. dr C. J. Bakker, directeur van het instituut, heeft de hoge gast ont vangen en, tijdens de rondleiding, voor gelicht over de methoden o.a met behulp van een cyclotron gevolgd bij het speuren naar de geheimen van het atoom, meer in het bijzonder de atoom kern. Dinsdag, wanneer de Prins naar Tan- ganjika vertrekt om deel te nemen aan enkele jachtpartijen, zal hij de tocht in zijn eigen Dakota maken en het vlieg tuig zelf besturen. De directeur van de Veeartenijkundige Dienst in Nederland, de heer E. J. A. Quaedvlieg, zal de overheid een plan voorleggen om langs de gehele Belgische grens een zone „konijnen-schoon te laten schieten", eventueel in samenwerking met jagersverenigingen. De bedoeling van dit plan is. ter bestrijding van de konijnenziekte alle konijnen uit de grens zone te verwijderen, zodat het overlopen van besmette dieren wordt voorkomen. Hierbij is uitgegaan van het feit. dat konijnen geen verre lopers zijn. De heer Quaedvlieg heeft een bezoek gebracht aan het besmette gebied van Lommei in België. Hij vertelde dai <ie verhalen, dat er in de streek duizenden dode konijnen liggen, niet overeenkom stig de werkelijkheid zijn. Het is moge lijk, dat er zich in dc holen veel slacht offers van de ziekte verbergen, maar de rest is jagerlatijn. De wilde konijnen in ons land gaan waarschijnlijk een slechte tijd tc gemoet, maar daar is niéts aan te doen. Voor de huis- en tuin-langoren is het zeer de vraag of ze de te maken kosten van in enting <f0.50 per stuk plus het loon van de veearts) waard zijn. Mogelijk is hier tijdig slachten en consumeren het beste. Voor het uitsterven van dc konijnen behoeft men niet bang te zijn. De fokkers en liefhebbers van konij nen ried de heer Quaedvlieg aan. niet deel te nemen aan tentoonstellingen. Ver der moeten ze liefst geen vellenopkoper» op hun erven toelaten of bij hun hokken. En voorts moeten ze geen voer halen uit streken waar wilde konijnen voorkomen, die besmet kunnen zijn. De import van vellen is reeds geregeld cn alleen toe laatbaar op vergunningen. De Brusselse arts Louis Decorte be weert een middel uitgevonden te hebben ter genezing van door myxomatose aan getaste konijnen. Hij verklaarde verschei dene konijnen, die in de bossen van Hout hulst werden aangetroffen met dit middel te hebben gered.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1