Zal Catena zich een plaats veroveren naast het L.S.C.? „L. S. C. is in een schone opzet niet geslaagd" Puzzlerit bracht spanning en soms grote verwarring LADAN Soos voor Voorschotense ouden Urenlang geheime raad over Avifauna Jong en oud genoot van zonnig Oranjefeest LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 Leidens nieuwe studentenvereniging )om Ir B lel 00 1 (D en-J'gisteren schreven wij over de oprichting van de nieuwe studenten pret eniging Catena. In een stad als Leiden is dit belangwekkend nieuws. neer omdat de reden tot de oprichting van deze vereniging nauw octt id houdt met de Leidse studentenvereniging, het Leidsch Studenten- ■ps, dat door zijn respectabele leeftijd en zijn eerwaardige tradities die zich lang niet altijd binnen de muren van de sociëteit Minerva af- len een zeer markante plaats heeft veroverd, zowel in het univer- Jire als in het burgerlijke leven van de Sleutelstad. Juni 1951 werd aan alle 2400 ongeorga niseerde studenten ■diepen et leek ons daarom dienstig ons licht op te steken over de reden tot op ing van Catena, naast het bestaande ,C. De heren G. Th. v. Beusekom e Stolk, oprichters van Catena t van het propagandacomité. wart •id ons de nodige inlichtingen hierovi de oorlog kwam men tot de oprich- zan de Stichting Pro Civitate Acade- Batava, welke stichting volgens ar- 2 van haar statuten tot doel heeft .bevordering van de Leidse acade- gemeenschap. Onder zodanige be ing wordt verstaan al wat kar ikken tot meer saamhorigheid tussen die als docenten, als leden van wetenschappelijke staf, als studenten, be^uursfunctionarissen of als oud- de Leidse Universiteit voorts al wat kan strekken ersitaire leven te Leiden t< i te stimuleren". 3," aldus de heer Van Beuse- le Civitas Academica was Iedereen lid van het L.S.C.' dit te bereiken stelde men o.a. dis- isatiemogelijkheid van contributie in alle studenten lid zouden wor- r één inïge band ontstaan, be id in de diverse „onderafdelingen" var corps, die o.m. tot het gezelligheids- de student zouden moeten bij die dus overkoepeld zouder den door het L.S.C. Die „onderafde- dan bijvoorbeeld de mensa sportvereniging, het Leids Academisch stcentrum, maar ook anders gerichte :ellingen, zoals de universitaire ge- idheidszorg en de Christen-Studenten- nigjad. ,Men is," aldus de heer Van Beuse- m, „in deze opzet niet geslaagd. Het "It, dat het L.S.C. slechts 35 glnnelijke studenten tot zijn leden mag deze voldoende. niet geslaagd? Hoe van de heren studen- toegetreden tot het L.S.C.' d b. «..jn enkele redenen aan t« irste plaats is er een financiële dispensatiemogelijkheid ten zien van de contributiegelden stuit goed bedoeld ook tegen de borst, tand, die niet betaalt, voelt zich als iand, die genadebrood eet. de groentijd. Velen zien deze .Jitie, die onderdehand door de geschie- ~pis geheiligd schijnt te zijn, als onnut- ilal vernederend voor de groen, het bijzonder wat betreft het kaal- ren van het hoofd en verdere lichame- ontgroeningsgewoonten. •n derde zijn er de overige tradities het corps, die aan de corpsleden veel- >en zekere arrogantie en pedanterie •n. Zij hebben met succes de groentijd Drstaan, zijn nu waardig gekeurd om zeer unieke Leidse corpsleven te be en en voelen zich in de nieuwe we- d van merkwaardige tradities als iets t aparts. Deze gevoelens van arrogan- en pedanterie worden bovendien aan- cweekt door het grote onderscheid, dat de sociëteit gemaakt wordt tussen de ste- en tweedejaars studenten ener- is en de ouderejaars anderzijds. Eerst- ïoemde heren mogen er o.m. uitgegooid rden en mogen niet in de haardstoelen bij de ramen zitten. Tenslotte is er het advies van vele ders aan hun zoon. die in Leiden gaat ideren, om toch vooral geen lid van het worden. Een groot deel der ders van studenten is tegenwoordig t academisch gevormd. Zij hebben een ge kennis omtrent het studentensocië- tsleven, en horen er alleen van uit antenberichten: braspartijen, ontgroe- 1 ïgsschandalen, enzovoort. Cortom, er zijn zeer aanwijsbare rede- C. waarom het L.S.C. niet in zijn schone at is geslaagd." Ste inneujKe stuaeme rd tenen, zegt in de „Jvaarom is men mt het, dat 65 alle 2400 waarin een oproep om bijeen te komen De opkomst was niet groot: 56; doch de overgrote meerderheid (53) was vóór de oprichting van een vereniging als Catena thans is. „We gingen toen zo'n beetje ..vereniginkje spelen." aldus de heer Van Beusekom. „om te zien hoe het zou gaan Een jaar lang hielden we in café De Valk sociëteitsavonden, waarbij we te gelijk aan de betere organisatie van de vereniging werkten. In dat jaar bleek er een werkelijke band te zijn ontstaan, en zo meenden wij het verantwoord om het daaropvolgend jaar 7 Mei 1952 Ca tena officieel op te richten. De naam "t Latijnse woord voor „ketting" zegt We bestaan dus nu officieel ruim een jaar, en onze hoop en verwachtingen zijn van dien aard, dat we thans menen op ruimere schaal publiciteit aan ons be staan te moeten geven" (Voor de doel stellingen van Catena verwijzen wij naar ons blad van eergisteren» Wanneer erkenning Voorshands bestaat Catena uitsluitend uit mannelijke leden- Men hoopt niette min eerlang de deuren eveneens te kun nen openstellen voor het vrouwelijke deel der Leidse studenten, omdat coëducatie ook in het gezelligheidsleven, zeer be langrijk wordt geacht. Dit zal evenwel eerst kunnen geschieden, wanneer Ca tena over een sociëteitsgebouw beschikt met minstens drie zalen: een mannelijke leden, een voor de lijke en een voor leden van beider kunne. „Wij zijn hard aan 't sparen." aldus onze zegslieden. en hopen gauw een derge lijk onderdak te hebben, We houden thans onze sociëteitsavonden in een zaal van café Royal, tweemaal per week, tellen tachtig leden." Critiek op het L.S.C. De heren Van Beusekom en Siolk had den voorts ernstige critiek op het L.S.C., betreft de medewerking om te komen tot officiële erkenning van de vereniging. „Van de oprichting tena af heeft het Consilium stuurscollege, bestaande uit leden facetten van 't universitaire leven; dus ook professoren afwijzend tegenover deze erkenning gestaan. Men vreest door de oprichting van onze vereniging eer zekere rivaliteit tussen Catena en hel L.S.C. in 't leven te roepen, met als ge- sociale splitsing. Maar die split sing is er al, want er ls geen groter on derscheid denkbaar dan tussen een corps- niet-georganiseerde student Wij willen juist die splitsing opheffen Men moet de oprichting van Catena et beschouwen als een soort rebellie. Van meet af aan hebben wy in deze gezocht èn met het Consilium èn met LS.C., doch men heeft, vooral het L.S.C., ons op vaak unfaire manier, tegen gewerkt. Zo is ons verboden in het Leids Universiteits-Blad te publiceren, mogen wij ons bij niet één plechtigheid laten vertegenwoordigen, zoals bij dies. Omdat wij niet erkend zijn. Maar 'iét men ons dan erkennen! Daarbij streeft het L.S.C. niet in alle opzichten de civitasgedachte na, zoals het toch behoorde te doen. Volgens de ci isgedachte moeten bijvoorbeeld sport kunst uit één centraal punt georgani seerd worden. Maar het handhaaft niet temin zijn (exclusieve) Arena en Sempre Crescendo, naast de „algemene" sportver eniging en het Collegium Musicum." Vermelden wij ten slotte dat de Senaat an Catena bestaat uit de heren; J. R. Steenbeek, praeses, L. Meermans, actis, J. den Otter, quaestor, W. Schaling i J. Kupken, Stoiienshow van Gerzon werd weer een succes Op het gebied van shows vormen zich op het ogenblik in onze stad zeer gewaardeerde tradities. Een van deze is de stoffenshow van de firma Gerzon, die steeds grote belangstelling weet te trekken. Zo ook gistermiddag gisteravond. De foyer was tot de laatste plaats bezet met hevig geïnte resseerde dames van alle leeftijden. En die belangstelling was geenszins misplaatst, want wat Gerzon op het gebied van stoffen toont, is bijna steeds van de beste kwaliteiten, zowel wat de stoffen zelf, alsook wat de keuze van dessins en kleuren betreft. Natuurlijk waren er vele nouveauté's af komstig uit het land van de mode. Frank rijk, maar ook uit Engeland. Italië en Zwitserland. De Nederlandse stoffen- industrie weet zich daarbij uitstekend aan te passen, niet zozeer in het ontwerpen van dessins en het componeren van kleuren als wel in dè kwaliteit. De na volging op artistiek terrein wordt in ons land zelden inventief. Wat nog niet wil zeggen, dat men smakeloze dingen maakt, integendeel. Gerzon toonde gisteren weer zeer ex clusieve stoffen van de grote ontwerpers Rodier, Moreau, Bianchini, Lesur e.a Uiteraard nog al duur, daar van deze stoffen slechts kleine aantallen m beschikbaar zijn. Daarnaast de nog en vogue zijnde zibeline voor mantels, de langharige mohairstoffen, de tweeds en d« jersey. Laken komt weer in de mode er voor chique gelegenheden draagt mei- deze winter veel fijne wollen stoffen, ge- met kunstzijde of zuivere zijde, zo- n van wollen taft kan spreken enz Verder voor geklede blouses, geklede ja ponnen en avondjaponnen de Organza. Wat de dessins betreft: ruiten en fanta- Wat wil Catena Catena nu wil al deze bezwaren onder- ngen. Zij wil wat het L.S.C. inder- y, d ook beloofd heeft te doen, y het weinig actief is geweest, aldus gslieden alle ongeorganiseerde stu- bijeenbrengen in verenigingsvt vaarin inderdaad plaats )0 or iedereen, in vooral ook strepen. Deze dessins worden by deux-pièces, mantel pakken en complets vaak gecombineerd met unistoffen van dezelfde makelij De kleuren: zwart, anthracietgrijs, cognac kleur en andere bruine tinten, vaak door werkt met zwart; verder donkergroen, dieprood en lila. De stoffen werden geshowd door ver koopstertjes van de firma. Mannequins toonden daar tussendoor confectie. Hier viel een verwerken van teddy-stof als mantelvoering op, warm en chique. Wij denken vooral aan de zwarte zibeline jas met biljartgrocne teddy gevoerd. Bij de japonnen vonden wij nog zeer weinig en dan nog uiterst gereserveerd een volgen van de nieuwe, Parijse mode van de korte rok. Dior zal in Nederland nog wel wat Avondlijke tocht door stad en land (Van een onzer verslaggevers) Lten kan op twee manleren een puzzlerit maken. De ene manier is, dat men het d goed mogel(jk doet en dan in aanmerking komt voor een eerste prijs. De an- ),bre, dat men zo slecht mogelijk rydt en dan ook nog een prijs krijgt, de poedel- iapjs. De N.V. automobielhandel Vreeken en Schudel organiseerde gisteravond tn puzzlerit voor automobilisten, waarbij voor ons genoemde stelling bewezen lerd. Wij hebben namelijk het geluk gehad puzzlerit mee te maken met de équipe n de heer en mevr, M P. Mannie uit [oorschoten. De heer Mannie en zijn l(chtgenote deden voor het eerst mee. Wij T»k. En zodoende kwamen we op veel laatsen terecht, waar we niet moesten Zo in Hoofddorp, dat ongeveer intig kilometer buiten de route lag. En _it lag niet aan ons. Het lag aan de dt)utebeschriiving. Er stond „by de kilo- "leterpaal 1046 rechts af" Nou. dat deden en toen kwamen we in Hoofddorp, later, toen we eindelijk weer in het ichte spoor gedwaald waren, verloren het spoor weer even vlug. Er stond eg kruisen". Dat deden we en toen ten we weer op de verkeerde weg. en hebben we toen gedwaald, maar «vrouw was bang in het donker en wy Jjonden het ook niet vinden. We zijn ge hoon naar Leiden gereden, zonder nog )p de kaart te kijken. De jury bevond, da: wy 301 strafpun- 1?n hadden, zijnde het grootste aantal, at door enige équipe werd behaald. Dus e heer en mevr. Mannie kregen een rijs. niet de eerste, maar de laatste, laar het was een prijs. Zo ziet men, als maar zo slecht mogelijk rijdt, krijg Je •eeker een prijs. Dokter Bakema uit Leiderdorp had beter gereden, want hy had geen straf- punten. Maar de heren Wenckebach uit Noordwijk, Boef uit Voorschoten en Bult huis uit Leiden hadden er ook geen. De tydcontróle wees evenwel uit, dat dokter Bakema het allerbest had gereden. Hij kon de wisselbeker uit de handen van mevr. Van Diepeningen in ontvangst Tweede werd de heer Wenckebach, derde de heer Boef en vierde de heer Bulthuis. Het vorig jaar had de heer Boef zich naar de wisselbeker gereden De eerste damesprijs was voor mevr. Biere- ma uit Voorhout, die 17 strafpunten had. De tweede voor mevr. Hanson uit Leiden met 120 strafpunter.. En zoals gezegd, de laatste pry's was voor ons De prijzen werden door mevr. Van Diepeningen op beminnelijke wyze in de Harmonie uitgereikt. Bij de volgende ge legenheid gaan we graag weer mee. Op voorwaarde, dat we met de winnaar van de poedelprijs mee mogen ryden. Omdat het leuk is slecht te rijden. Ook al ligt het aan de route-beschryving en daaraan lag het gisteravond. Wij deden het wel goed, maar die kaarthé? Verder kunnen wy nu natuurlijk niet zeggen, waar de tocht langs leidde. W\j zijn meer moeite hebben met zijn snufje dan in Parijs, waar het óók al niet meevalt. De naar onderen zich vernauwende man tels waren óók niet in de collectie ver tegenwoordigd, de ballonrok vertoonde zich slechts schuchter bij een enkel cock tail-jurkje. Als geheel voldeed de show, ook uit organisatorisch oogpunt C. Th. R. (Advertentie) ZONWERING stelt alles in de schaduw! Laat ons 's winters Uw markiezen verzorgen en betvaren Molensteeg 27 Leiden Telefoon 21375-26217 Ziet onze reclame op de „LEI DATO" Ouderavond in Staalwijk „Hoe bidden wy met onze kinderen?" Op deze», vraag werd gisteravond in gebouw Staalwyk een antwoord gegeven door ds L. Cannegieter uit Castricum, bestuurslid van de Vereniging voor Gods dienstige Opvoeding. Er werd een ouder avond gehouden voor de ouders va Zondagsschool Staalwyk. Ds Cannegieter begon zyn causerie met twee bekende figuren te noemen, één uit het Oude Testament: Mozes. en één uit het Nieuwe Testament: Timotheüs. Bei den werden herinnerd aan de opvoeding, die zy thuis hadden ontvangen: Mozes, door God zelf, bij de brandende braam bos, Timotheüs door de apostel Paulus. Spreker legde op verschillende facetten op boeiende wijze de nadruk. Daarbjj maakte hy enige practische opmerkingen, die de aandachtige ouders goed zullen zyn bijgebleven. Op het onderwerp volgde •n geanimeerde bespreking. Na de pauze werd opgevoerd: „Dit is het verhaal van Mensenhart", het be kende rijmvers, met lichtbeelden van Mia Oostveen. Ds P. Kloek opende en sloot deze matig bezochte ouderavond. Groeien naar overzee Niet meer dan dertig mensen hebben gisteravond in het Chr. militaire tehuis de Breestraat gebruik gemaakt van de gelegenheid groeten uit te spreken voor militairen overzee. De groeten wer den op geluidsbanden opgenomen. Zij gaan naar de West, Nieuw-Guinea en Korea. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Wilhelmina H. d. van C H in Offeren en J M Bik; Teunis, z. van A A Janssen en A J de Wolff; Roelof J, z C D Timmermans en J J Elenbaas; Wimpje, d- van A v Leeuwen en P van Duijn; Marijke J, d- van F v d Mark en M C Serlie; Margje, d. van H Verkade MAR Verhoeff; Anne M, d. van S Guliker en J M Visbach. GEHUWD: J J Borgman en H M Zwart; A de Graaf en M Brosius; P F Zaalberg E Molenaar; H A B Alberts en A Smits; M Geuke en M Franken; C G J en P J M v d Nat; A Bavelaar en D Pauw; W F Arbouw en C van Weizen; A W Blankenstijn en E L Aanen "s van de goede weg geraakt. Maar de zes-en-twintig andere équipes zyn die deze bekentenis ook kunnen af- i-leggen. Wat was het gistermiddag gezellig de voormalige openbare school oftewel de „oude tekenschool" in de Schoolstraat te Voorschoten! Allemaal ouden dagen waren daar 's middags om half twee met vrolijke gezichten bijeen geko men Hun sociëteit, of, om wat mindei ingewikkeld te doen: hun clublokaal wei immers geopend! Ze hebben dit te dan ken aan de activiteit van de Unie var Vrouwelijke Vrijwilligers te Voorscho ten, die haar taak heeft verstaan. Bij de officiële opening gistermiddag warei veel bejaarden aanwezig, dat het er schien nog wel op uitloopt, dat men niet (Advertentie) CORRESP. CONVERS. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Griekse middag in het gymnasium Spontane hulpactie van leerlingen Enige leerlingen van het gymnasium an de Fruinlaan hebben het iniatief ge- omen tot een hulpactie voor de geteis terde gebieden in Griekenland. In overleg enige docenten werd gisteren eei propagandamiddag georganiseerd om vooi dit doel belangstelling te wekken. Profes- S. Antoniades, hoogleraar in de Nieuwgriekse taal- en letterkunde alhier Mme Malandrino, voordrachtskunste- es, werden gaarne bereid gevonden haar medewerking te verlenen. Behalve docenten en leerlingen waren aanwezig de Griekse gezant. Zijne Excel lentie Nicholas Lely, enige curatoren, een vertegenwoordiger van de Vereniging „Vrienden van het Leidse Gymnasiur enige genodigden. n zijn welkomstwoord wees de recti dr W. Wiersma, op de grote betekenis, welke Griekenland voor onze cultuur heeft gehad. Dit land heeft ons land bij de Februari-ramp spontaan hulp geboden. Sterk gaan dan ook in deze dagen gedachten uit naar het op zijn beurl troffen land. Nadat Mme Malandrino een kort, tref fend gedicht van de 19de-eeuwse natio nale dichter Solomos had voorgedragen, begon professor Antoniades haar boeiend is met de voorlezing van het officiële communiqué, dat de Griekse regering n de gebeurtenissen van 9. 10 en 11 Augu< tus heeft uitgegeven. Hierop schetste zij de geschiedenis van de Ionische eilanden riep zij een levendig beeld op van Ithaka. Cephallonia en Zakynthos, elk met hun geheel eigen aanzicht en karakter. Vervolgens gaf zij de vertaling van nog twee gedichten van Solomos, welke daar na door Mme Malandrino werden i gedragen. Met enige hartelijke woorden gaf de conrectrix, mej. dr A. M. Smit, uiting de dankbaarheid van de toehoorders. Aan professor Antionades, Mme Malandrino de heer Nicholas Lely werd door enige leerlingen een kleine bloemenhulde in de Griekse en Nederlandse kleuren aangi n. Tot slot sprak de gezant enig woorden van dank voor de spontane hulp an de leerlingen. De hulpactie van de leerlingen zal be staan uit het verkopen aan vrienden en kennissen van bosjes bloemen in rood, :n blauw, bijeengehouden door een lintje in de Griekse kleuren, blauw-wit. GEMEENTE LEIDEN OUiciële publicatie Wachtverbod Korevaarstraat Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten, bij wijze van proef een wachtverbod in te stellen voor de Kore- irstraat, voor zover gelegen tussen het Steenschuur en het Levendaal. Ver. voor paedagogiek naar M.O.B. De vereniging paedagogiek opende het eizoen met een excursie naar het Me disch Opvoedkundig Bureau. Mej. R. Haentjes gaf op prettige en duidelijke wijze een overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van het M.O.B., eerst in Amerika en later in ons land. Het M.O.B. is ook in ons land een raagbaak geworden voor veel ouders, ie met moeilijke kinderen te maken hebber.. Deels komen zij op eigen initia tief, deels worden zij door arts of school hiernaar verwezen De kosten zyn afhan kelijk van het inkomen der ouders. Mej. Haentjes besprak de taak en werkwijze van de „staf", waarin de kin derpsychiater, psycholoog, kinderarts en sociale werkster als een team samen werken. een uitvoerige discussie kwamen de moeilijkheden van de kinderen en de in stelling van de ouders hiertegenover ter sprake. Mede hierdoor moet elk geval in dividueel worden bekeken, wat nogal tijd vraagt. Nadat de speelkamer in ogenschouw as genomen, sprak de heer M. G. H. den Haan namens de vereniging voor paedagogiek een hartelijk dankwoord. Door de grote belangstelling zullen in de komende weken nog enkele excursies plaats vinden. eens met één lokaal kan volstaan i toekomst. Natuurlijk werden bij de opening vele prettige woorden gesproken en m de Graaf-Bootsma kon deze keer scheidene bijzondere gasten welkom heten: burgemeester C. J. van der Hoe ven, ds M. den Boer, ds E. Saraber, mevr Weyers-Nort, vice-voorzitster van hei hoofdbestuur van de U.V.V. en mevrouw Korthals-Hamming. Burgemeester Van der Hoeven eindigde zijn officieel ope ningswoord met de woorden van Cicero: „Wat is heerlijker dan een ouderdom omgeven van jeugdige mensen?". Daarna werd nog gesproken door mevr- Weyers- Nort en de heer H. N- Muller, mede- ganisator van de autotochten voor ouden Na deze officiële toespraken kwamen de spelen voor de dag en de stemming was deze eerste dag reeds uitstekend. Geen wonder, want het zaaltje is bijzon- de* aardig ingericht. Het is bedoeling, dat .soos" voortaan eens per veertien dagen op Woensdagmiddag is geopend. Foto N. van der Horst. Agenda voor Leiden Donderdag Nieuw Minerva, Vrouiwensteeg 11, 8 uui Leids Kunstcentrum. Rehoboth, Rapenburg 10, 8 uur: afdeling Leiden VERON. Vrijdag Stadsgehoorzaal, half 3: burgemeester Van Kinschot opent de Leidato (tot 6 en 7—11 uur). Oud-Hortuszicht, half 8: 3-Octoberver- eniging, laatste inschrijving en maat- avond voor de optocht. Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad Operette met Wiener Blut. Zaterdag. Stadsgehoorzaal, 26 en 711 dato. Burcht, 8 uur: personeelsvereniging I.F.S., cabaretavond. Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Orgel Kooikapel October in gebruik De plaatsing van het nieuwe orgel in de Kooikapel is bijna voltooid. Het wordt i October ingewijd, als het enigszins kan i de eerste helft van de maand. Eerst moe wee weken worden „ingespeeld". Dit geschiedt door de heer Leo Mens, ganist der Pieterskerk. Dan moet het nog twee weken „tot rust komen". Binnenkort wordt de gelegenheid opengesteld de functie van organist der Kooikapel te solliciteren. Haagse politierechter Het achtste gebod Een 40-jarige mevrouw uit Voorscho ten ontkende tegenover de Haagse politierechter, dat zij haar 76-jarige buurman vor dief had uitgescholden. Het bleek, dat de buurman veel last had kinderen, die ballen by hem in de tyin gooiden. Hy had weer eens een bal pakken, toen de ruzie was ontstaan de buurvrouw zou hebben gescholden. Het slachtoffer vertelde dat hij later nog dor de kinderen was uitgescholden. Toen mevrouw de gelegenheid kreeg haar buuivnan vragen over diens verklaring te stellen, vroeg ze gebeten: „Weet U wat of het achtste gebod inhoudt?" Een dergelijke vraag kon echter niet worden toegelaten. De officier van Justitie eiste 25 boete of 10 dagen, maar de politierechter vond het zo erg, dat een oude man voor dief werd uitgemaakt zonder dat er enige reden toe was, dat hij 40 boete of 10 dagen oplegde. Loopknecht wilde uitgaan „Fijn, dan heb ik wat extra geld om met de Pinksteren uit te gaan", had een 19-jarige Leidse loopknecht gedacht, toen hij uit een dames-schoudertas 13 wegnam. Het geld was van een winkel meisje. De Haagse politierechter bracht verd. het verkeerde van zijn daad goed onder ogen en verordeelde hem tot 20 boete of 10 dagen. De jongen had al eerder moeilijkheden met de Justitie go- had en was reeds onder toezicht gesteld. ALPHEN AAN DEN Rl]N Raadsleden en pers ontvingen gisteren in de namiddag kennisgeving spoedeisende vergadering van de raad, diezelfde avond uitgeschreven tegen 8 Enig punt van de agenda was: Mondeling voorstel van B. cn W. inzake eventuele aankoop van het internationaal vogelpark Na de opening met het ambtsgebed burgemeester Witschey, dat het uitschrij ven van een raadsvergadering op te termijn wel wees op een zeer dere reden. Die was dan gelegen in genoemd punt, dat in verband met de eventuele liqui datie deze week om een besluit vroeg. In verband met he* doen van zakelijke mededelingen schorste de voorzitter reeds na twee minuten de openbare vergadering. Het verloop was toen aldus: Eerst ver gaderde de raad anderhalf uur in comité: toen hebben de afzonderlijke fracties In eigen kring beraadslaagd, waarmee vooi de Chr.-Hist. en de gecombineerde A.R.— S.G.P.-fracties een uur heen ging. De anderen waren eerder klaar. Vervolgens heeft men opnieuw twee uur 1 een kwartier met gesloten deuren ver gaderd, waarna de fracties van de C.H. de A.R., eerst apart, later gecombi neerd, nog weer een kort beraad hebben Na opnieuw een kwartier comité werd de vergadering weer openbaar. Burgemeester Witschey deed toen de volgende mededeling: „De grootst mogelijke meerderheid van uw raad is voor het behoud van Avifauna voor Alphen. maar ls er voorstander voor de onderhandelingen over de koopprijs voort te zetten. Ik ben het daarmee eens cn aldus wordt besloten." Toen viel de hamer; het was inmiddels half twee geworden. De heer Rogaar trachtte nog medelijden met de pers op te wekken en bracht daar bij zelfs de tranen van Mossadeq nog tei sprake. De burgemeester wilde daar maai niet op ingaan; de pers mocht toch niet ïtwoorden. De heren kunnen gerust we: pers maakte het zich gezellig en zelfs de croquetten (uit eigen zak betaald) hebben niet ontbroken. Alphense raad acht koopsom te hoog Avifauna zal voor Alphen verloren zijn De burgemeester van Alphen aan den Rijn, de heer E. C. Witschey, heeft ons hedenochtend meegedeeld, dat het behoud van Avifauna voor deze gemeente definitief van de baan De gemeenteraad heeft in de gis teren gehouden zitting als uiterste koopsom f 400.000 vastgesteld. De curatoren eisen echter f 85.000 en zijn niet meer tot verdere onder handelingen bereid. Een particulier heeft aangeboden f 85.000 renteloos voor twee jaar te verstrekken, doch dit is niet in overeenstemming te brengen met het genoemde raads besluit. ABBENES Verkoopmiddag De Chr. zangvereniging Excelsior alhier houdt Zaterdag half 4 een verkoopmiddag het verenigingsgebouw. Onder meei zullen de door de vrouwenvereniging ge maakte goederen worden verkocht. Avonds half 8 wordt het restant kocht. Dan zijn er ook verschillende at tracties. De opbrengst is voor de aankoop BENTHUIZEN Met overleg parkeren Wegens het feit, dat in de Dorpsstraat in beide zijden parkeergelegenheid be staat, komt het nogal eens voor, dat er verkeersstremming ontstaat. Het is automobilisten aan te raden, vooral in het auwe deel van de straat hun wagens zo ser te zetten, dat ander verkeer ook nog in de straat gebruik kan maken. Geslaagd Kapper P. Qualm heeft in Den Haag et einddiploma behaald van vakbe kwaamheid voor het herenkappersbedrijf. HAZERSWOUDE Collecte. Zaterdag hoopt de afdeling van het Rode Kruis aan de Rijndijk een collecte LE1MU1DEN Door goed weer begunstigd werd Woensdag een begin gemaakt met de Leimuidense Oranjefeesten. Om onge- kwart over negen kwam het Oranje Comité op het gemeentehuls bijeen, na kopje koffie gedronken te hebben, gingen de leden op weg om de school kinderen te halen voor de kinderzang 475 kinderen brachten met hun tang hulde aan ons Vorstenhuis. Het was prettig gezicht om de Jeugd zo enthousiast bezig te zien. Na hot zingen onder leiding ven de heer G. J. v. Berkel, hoofd van de R.K. school, opende de heer J. W. de Ren. voorzubfcer van het Oranje-comité de fees telijkheden. door de heèr Buikx, loco- burgemeeoter, geluk te wensen met de zegenrijke regering van Komngin Juliana. Meer in het bijzonder besprak de voor op de Koningin haar eed van trouw het Nederlandse volk in deze eerste vijf jaren was nagekomen en wenste bet ge meentebestuur eenzelfde onbaatzuchtig heid en onpartighedd toe. De loco-burge meester sprak nog een enkel woord. Daarna werden alle schoolkinderen door het comité getraoteerd. 's Middags verden de kinderspelen gehouden. De uitslagen waren: Jongens 6—7 jaar: turfrapen: 1. Fr Jonkman; 2. A. Mauipaard; 3. B. Mol- Iers. Jongens 89 jaar: Zaklopen: 1. Joop Verhoeven; 2. C. Keyzer; 3. H. Heins. Jongens 1012 jaar: Hardlopen met hindernissen 1. A. Fokker; 2. Harry Hartveld; 3. Hans Bolder. Jongens 1214 jaar: hardlopen. 1. Jaap Roskam; 2. Coc Brandt; 3. Piet Hartveld. Meisjes 67 jaar: Turfrapen: 1. Leni Noordermeer, 2. Elly Lemmers; 3. Griet je Verburg. Meisjes 89 jaar: Balletje lopen: 1. Gerda de Vo6; 2. H. Vink; 3. Elly Brandt. Meisjes 1012 jaar: hinder rus- lopen: 1. Els Speelman; 2. Lyda van Dijk; 3. Pietje de Vos. Meisjes 1214 jaar: wa« ophangen: 1. Fr. Zemel; 2. Ali Moren; 3. Cor Hogeboom. 's Avonds trok de optocht met versierde fietsen en autopeds veel publiek. Onge veer dertig versierde fietsen en autoped» verschenen op het terrein. De jury, be staande ui* mevr. Brinkhorst, mevr. Oos terhaf, mevr. de Ren en mevr. Kruyrje. beoordeelde de versieringen. De prijzen weren; Autopeds 1. Lie v. d. Hoorn; 2. Nellie Bolder; 3. Lia v. d. Pol. Fietsen: 1. Jaap van Veen; 2. Agatha Brusse; 3. Henny v. d. Marei. Uitslag hardlopen: 1. H. Entdng; 2. Dré de Rijk; 3. J. Stigter. Het ruitergevecht voor heren trok grote belangstelling: 1. Eveleen; 2. Dré de Ryk; 3. B. Kraan. te organiseren voor de slachtoffers van de natuurramp in Griekenland. Moge deze collecte een succes worden. DE KAAG E.HB.O.-cursus. De EHBO-vereniging De Kaag hoopt in October weer te beginnen met een nieu we cursus. Men kan zich opgeven bij J. Vermeij, De Kaag, P. Weststeijn, Nieuwe Wetering, J. van Staveren Jr. en C. Hille- brand. Oude Wetering. KOUDEKERK RAN DEN RI1W Opening verenigings gebouw Eindelijk is het dan zo ver, dat we definitief kunnen melden, dat Dinsdag het verenigingsgebouw zal worden ge opend. Het stichtingsbestuur vergaderde en benoemde reeds een concierge. De keus viel op de heer H. van Veenhuizen. Hoge Waard. Voorlopig werd de heer Goedhart, Dorpsstraat o, aangewezen, als persoon, tot wien men zich moet wen- ;n voor het gebruik van één der zalen. Omdat wel niet allen Dinsdagavond n half acht een plaatsje zullen kunnen krijgen, heeft het bestuur besloten Woenadagacond het gebouw ter bezich tiging open te stellen. Ds Zwanenburg bedankt Ds L. Zwanenburg te Schoonebeekk heeft bedankt voor het beroep, dat de Geref. Kerk van- Koudekerk aan den Rijn op hem had uitgebracht. Knaapjes op fiets aangereden Toen gistermiddag het zoontje van de heer v. d. V. naar school ging, vroeg een medeleerling, of hij achter op zijn fiets mocht meerijden. Nadat de knaap dat had toegestaan, werd hij floor een vrachtauto aangereden. Hij en zijn pas sagier konden op het laatste nippertje aan de kant van weg springen. Het rij wiel werd deerlyk gehavend. Bazar voor de Hervormde school Woensdag 16 September zal in het ge bouw van de school een bazar worden gehouden, waarvan de opbrengst be stemd is voor de schulddelging van de Hervormde school. Deze bazar, die de gewone attracties zal bieden en door veler giften en gaven over vele goede- toeschikt, wrdt om twee uur geopend. Ook 's avonds na zeven uur zal zij nog geopend zyn. Vergadering Jonge Kerk Onder leiding van ds Poort vergaderde de Jonge Kerk gisteravond in de koor zaal. Allereerst werd gesproken over het weekeinde, dat men op 3 en 4 Octobes Maasland hoopt door te brengen als gast van de Jonge Kerk aldaar. Wil dit voornemen doorgang vinden, dan zullen er minstens dertig deelnemers moeten, zijn. Staands de vergadering gaven zich 12 personen op. Vervolgens sprak ds Poort over Hon derd jaar Kromstaf. Hjj zette de beteke nis van het feest, dat de R.K. Kerk in Nederland dit jaar viert, uiteen aan de hand van een historisch overzicht. OUDE WETERING T; Grote rampoelening Zaterdagmiddag wordt hier een grote oefening gehouden, waaraan zullen mede werken de Nationale Reserve van de bol* lenstreek, Haarlemmermeer en Alkema de. de brandweer. EHBO-vereniging De Kaag, de afdeling van het Rode Kruis en de padvinders. Er zullen twee noodziekenhuizen wor den ingericht. De Nationale Reserve legt een rookgordijn. Gewonden zullen per boot van de ringdijk worden gehaald, daar de brug „onklaar" zal worden ver klaard- Dertig Jaar organist. Na de morgendienst in de Hervormde Kerk zal Zondag worden herdacht, dat organist G. v. d. Lurt op 1 September 1923 in dienst trad in deze kerk. Hierna bestaat gelegenheid hem in de consisto riekamer geluk te wensen. Haagse economische politierechter Politierechter deelde stevige boetes alt Voor de Haagse econ. politierechter •aren gedagvaard een 30-jarige veiling knecht, diens broer en een kweker, allen uit Alkemade. Alleen de eerste was ver schenen. Aan de broers was tenlaste ge legd, dat zij zonder vergunning chry santen en astera hadden geteeld, terwijl de kweker was gedagvaard, omdat hn het meetbriefje vals had ingevuld. De zaak zat zo, dat de kweker niet genoeg tijd had om te telen en daarom de broers had ingeschakeld. Deze werkten echter voor eigen risico en niet in loon dienst. De kweker had ingevuld, dat de gehele oppervlakte door hem beteeid werd en de broers teelden zonder dat zij ingeschreven waren. Zy hadden wel ver gunning. De officier van Justitie eiste tegen ieder van de broers 100 boete of 25 dagen en tegen de kweker, die reeds tweemaal was veroordeeld, ook 100 of 25 dagen. Het werd voor ieder van de broers 50 boete of 20 dagen en voor da kweker 200 boete of 50 dagen. Haastige spoed Een Sassenheimse bloembollenhande laar stond terecht voor de econ. politie rechter, omdat hy als firmant hyacinten- bollen zonder machtiging naar Amerika had uitgevoerd. Weliswaar had verd. wel een machtiging, maar niet voor bollen van die maat. Het bleek, dat er bij de haven twee kistjes waren afgekeurd. Verd. had toen gauw andere gestuurd, van ten andere maat. Het was Zaterdagmidag hij had geen gelegenheid gehad. d<i autoriteiten ervan in kennis te stellen. De officier van Justitie requireerde een boete van 500, de politierechter veroor deelde verd. tot J 100 boete Nogmaals uitstel Afgezien van de vraag of U gelijk of ongelijk hebt, kan ik toch bewonde ring hebben voor de wyze, waarop U uw belangen verdedigt, zei de econ. politierechter. U krijgt uw zin, want wu zullen de zaak nogmaals aanhouden voor het horen van een getuige. Deze woorden werden gesproken bij de reeds enige malen uitgestelde zaak tegen een beddenmaker uit Oegstgeest. Deze had zijn textielzaak en zyn stof- feerdery gesplitst in twee bed.-yven. één in de Haarlemmerstraat en een in de Morsstraat, Dat mocht, maar dan moest hy in het ene bedrijf ook uitslui tend textiel en in het andere uitsluitend stoffeerdersgoederen verkopen en dit werd door een controleur van de econo mische controledienst in twyfel getrok ken. Verd hield echter voet bij stuk, dat geen

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3