Samen op zoek naar bronnen van recht, wanneer de wet zwijgt Leden van Hoge Raad in Tweede Kamer als „mummies" ten tonele Toch is het zo Conflict tussen ziekenfondsen en specialisten ter tafel 2 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 Prof. Gerbiandy contra prof. Meijers Hier (Van onze Parlementsredacteurj .MER heeft zich gistermiddag verei conclusies van de nog overgebleven 26 waarmee prof. Meyers rekening zal houden bij het samenstellen van een nieuw burgerlijk wetboek. Zij hadden betrekking op algemene bepalingen van wetgeving. De eerste gaf aan, welke bronnen van recht er zijn, wanneer de wet zwijgt, de tweede handelde over standaardregelingen en de derde gaf aan, hoe de verhouding tussen wet en gewoonte moet zijn. De eerste -twee conclusies vonden een tegenstander in prof. Gerbrandy (A.R.), die op z'n eentje dan ook aantekening kreeg, dat hij tegen was. De drie conclusies werden tegelijkertijd behandeld. Aan het debat met prof. Meijers werd deelgenomen door prof. Gerbrandy (AR), mej. mr Zeelenberg <PvdA). mr Van Rijckevorsel (KVP). de heer Haken (Comm.) en mr Van Leeu wen (WD). In de eerste conclusie wordt uitgespro ken, dat de wet dient aan te geven, hoe het recht moet worden gevonden bij het zwijgen der wet. Hierdoor moet de volg orde worden aangewezen: in de eerste plaats de aan de wet ten grondslag lig gende rechtsbeginselen, vervolgens het gebruik en tenslotte de billijkheid. Voor de aanwijzing in de wet zelf voelde prof. Gerbrandy al niet zo bijzon der veel, maar vooral tegen de hiërarchi sche volgorde van de rechtsbronnen richtte hij zijn betoog. In het kort kwam het hierop neer, dat naar zijn mening het in het volk gewortelde gewoonterecht eigenlijk voorrang moet hebben bover het gecodificeerde recht. Hiertegen merk te prof. Meijers op, dat het steeds zó i; geweest, dat gewoonte geen rechtskracht heeft, tenzij de wet ernaar verwijst Onverkwikkelijk Bij de replieken ging prof. Gerbrandy nogmaals uitvoerig op een en ander In. Hierbij ontspon zich een min of meer onverkwikkelijk aflopend de&at. Op daan toen u in Theresiënstadt zat', vond de voorzitter het welletjes hamerde prof. Gerbrandy af. Waardig dde prof. Meijers toen: Jk zal mij tot het aan de orde zijnde onderwerp bepalen". Ook wij keren tot ons onderwerp terug. Ook mr Van Rijckevorsel was het niet heel erg met de hiërarchische volgorde der rechtsbronnen eens en graag zou hij de drie bronnen nevengeschikt zien. Mej mr Zeelenberg wilde eveneens graag met name gebruik en billijkheid op éón lijn gesteld zien. Prof. Meijers voerde hiertegen aan. dat het juist zo goed dat de wet een bepaalde volgorde gaat voorschrijven, omdat de huidige prac- tijk in de rechtspraak min of meer chao tisch is. Wat de verhouding gebruik— billijkheid betreft was hij van oordeel, dat bij een kennelijk onredelijk gebruik de billijkheid moet vooropgaan. Standaardregelingen De tweede conclusie bepleit de ope ning van de mogelijkheid, standaardrege lingen vast te stellen door de Kroon of een andere overheidsinstantie voor be paalde contracten. Deze standaardrege lingen zullen dan slechts bepalingen var aanvullend recht mogen bevatten. Prof. Gerbrandy was hiertegen, omdat hij dit veel liever geheel tegen prof. Gerbrandy opmerken, dat de - -- Ttnnd nnt een rerhter ..Dat ziin de wet. op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie is_ overgelaten aan de be- Hoge Raad ook een rechter is. „Dat zijn mummies", interrumpeerde daarop vrof. Gerbrandy. Het wederwoord luidde: Ik schaar mij onder die mummies, want mijn leeftijd is hoger dan de maximum leeftijd voor de leden van de Hoge Raad", waarop prof. Gerbrandy, die vaker blijk heeft gegeven van niet bijzonder hoge achting voor dc Hoge Raad, vervolgde: „Wat heeft de Hoge Raad voor u ge- drijfsorganen. Prof. Meijers zag ook bui ten het terrein van de PBO nog wel reden voor een dergelijke bepaling, vooral omdat de PBO-organen alleen tot (Advertentie). Chefarine „4" doet wonderen j J ZICH „LANDERIG" VOELT i '"POEN DE verlichte Mongoolse des- poot Kublai Chan, wiens machtsge bied zich tenslotte over geheel Oost- Azië uitstrekte, in 1263 de gebroeders Polo met brieven naar de Paus stuurde, waarin hij vroeg hem geleerde man nen uit het Westen te zenden, die de Christelijke godsdienst, de kunsten en de wetenschappen aan zijn volk zouden kunnen onderwijzen, heeft hij onge twijfeld ernstige bedoelingen gehad. Hij zelf was weliswaar Boeddhist, maar hij stond zeer zeker open voor hoog gestemde andere richtingen. Uiteraard is het niet uitgesloten dat hij de godsdienst als politiek instru ment heeft willen misbruiken, maar uit het feit, dat onder zijn regering de (Nestoriaanse) Christenen vrijelijk hun godsdienst in Mongolië en China konden belijden, moeten we tenzij het tegenbewijs wordt getoond aan nemen, dat het hem ernst was met zijn verzoek aan de Paus. Het Westen was er echter in de Middeleeuwen allerminst op berekend in groten getale missionarissen naar het Oosten te zenden. De reis door het binnenland van Azië, waar talloze ge varen loerden, duurde vele jaren, zo dat de bereidwilligheid van velen om een dergelijke tocht te ondernemen, uiterst gering was. Bovendien en dat was het ergste werd de pause lijke stoel in die jaren voortdurend betwist, waardoor het pauselijk gezag geschaad werd en een straffe leiding ontbrak. Toen de gebroeders Polo, na een reis van vele jaren, met hun geloofs brieven van Kublai Chan arriveerden, vernamen zij dat Paus Clemens IV juist het vorig jaar was gestorven en dat er nog geen nieuwe Paus was ge kozen. Zij legden het verzoek van de Opper-Chan derhalve voor aan Theo- baldus Visconti, aartsdiaken van Luik, die hun in overweging gaf rustig af te wachten. De gebroeders Polo deden zulks, maar toen dit rustige wachten twee volle jaren had geduurd, beslo ten zij onverrichter zake maar weer naar het Oosten terug te keren (op welke tocht zij Marco Polo meenamen). Vóór hun vertrek vroegen zij Theo- baldus Visconti een bewijsstuk, waar uit Kublai Chan zou kunnen zien dat zij buiten hun schuld hun opdracht niet hadden kunnen uitvoeren. Nauwe lijks echter waren zij enige maanden op reis, toen het bericht hun bereikte, dat Theobaldus Visconti zelf tot Paus was gekozen (Gregorius X). De nieuwe Paus was echter niet in staat aan het verzoek in zo'n korte tijd uitvoering te geven en in plaats van de gevraagde 100 geleerden ver trokken er slechts twee Dominicanen, die echter overhaast terug keerden toen de eerste moeilijkheden van de reis zich voordeden. Inmiddels had Kublai Chan het lange wachten gedurende meer dan zes jaar moe, in 1270 een verzoek tot het hoofd van het Sokija klooster in Thibet gericht. Hij nodigde deze hoog waardigheidsbekleder aan zijn hof, teneinde zich te laten zegenen en wat nog nimmer was voorgeko men hij behandelde hem als zijn gelijke. Hiermede waren de kansen voor het officiële Christendom ver keken en namen de Boeddhistische geestelijken een blijvende plaats aan het hof in. We zullen dit thans laten rusten, en ons bezig houden met het merkwaar dige verschijnsel dat, ondanks een aanzienlijke verhoging van de gemid delde leeftijd, oude mensen niet noe menswaard ouder worden. Daarover morgen. (Nadruk verboden.) hun kring behorende personen kunnen binden. Mr Van Rijckevorsel bepleitte voorts het openlaten' van de mogelijk heid. in de standaardregelingen ook be palingen van dwingend recht op te ne- gelijk bij de PBO ook mogelijk is. Mr Van Leeuwen vroeg, het bedrijfs leven niet al te veel regelingen op te leggen. Tegen de derde conclusie, waarin wordt uitgesproken, dat de regel, dat een wet niet door in onbruik geraken, doch slechts door een volgende wet kracht kan verliezen, dient te worden gehandhaafd, bestonden geen bezwaren. Evenmin het voorbehoud, dat wettelijke voorschriften regelend recht door een afwijkende gewoonte kunnen worden op zij gezet. Scheppende mens Aan het slot van de vergadering be sloot de Kamer gisteren de behandeling van de vier volgende conclusies, die han delen over „rechten van de scheppende mens" (bescherming van modellen en merken) nog even uit te stellen. Mr Van Rijckevorsel bond de kat de bel aan: het is een moeilijke materie en toege zonden waren een serie prae-adviezen van de vereniging „Handelsrecht", uit gebracht door uitermate ter zake kun- digen, nadat het overleg met minister Donker en prof. Meijers was afgelopen Daarom wilde hij graag, dat de Vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht nog eens met de minister overleg kon plegen. Mej. mr Tendeloo (P.v.d.A.) vond uitstel niet nodig, maar mr Van Rijcke vorsel kreeg steun van mr Beernink (C.H.), mr Van Leeuwen (V.V.D.) prof. Gerbrandy (A.R.). Minister Donker had tegen hernieuwd overleg geen be zwaar, mits de openbare behandeling toch nog in September zou kunnen plaats vinden. De voorzitter kon alleen garan tie geven voor behandeling ih de tweede 'helft van October, maar de meeste Ka merleden dachten, dat de behandeling hog deze week wel ten einde gebracht kunnen worden. Hoe het ook zij: eerst zal in ieder geval nader binnenskamers overleg worden gepleegd. Vanmiddag ging de Kamer dan ook verder met de behandeling van de vraag punten over rechtspersonen, waarna he' handelsrecht, het erfrecht en het familie recht aan de beurt zijn. Wat het familie recht betreft ligt er reeds een socialis tisch amendement, dat verplicht genees kundig onderzoek voor het huwelijk in de wet opgenomen wil zien, zonder hier aan echter consequenties te verbinden. Eerste Kamer sloot zittingsjaar at Critiek op gebruik van prijsopdrijvingswet voor ingrijpen van regering TN ZIJN VIJFTIGSTE en tevens laatste--vergadering-in-het zittingsjaar 1952-1953 heeft de Eerste Kamer zich-gisteren-aceoord-verklaard met de hernieuwde inwerkingtreding van-enige artikelen der distributiewet en der prijsopdrijvings- en hamsterwet. Hierdoor wordt het ingrijpen van de regering in het conflict tussen specialisten en ziekenfondsen stilzwij gend goedgekeurd. De wetsverlenging geldt tot uiterlijk 26 September 1954. Alleen de heer Geugjes (Comm.) stemde tegen, wat echter niet wil zeggen, dat de andere leden geen critisch geluid lieten horen. Mr R. H. de Vos van Steenwij k (VVD) zei dat hier sprakè is van de onjuiste toepassing van een wet. die voor een ander doel gegeven is. Hier wordt de wet toegepast voor de bescherming van het budget van een bepaalde groep. In dien de prijzen te hoog zouden zijn. dan dient de beschikking ook van toepas sing te zijn op de specialisten, die een overeenkomst met een ziekenfonds heb ben. en op die van de particuliere prac- tijk. Mr H. J. Hellema (AR) zei, dat bui tengewone omstandigheden in oorzake lijk verband moeten staan met het euvel, dat men bestrijdt. Hij acht dat hier niet het geval. Want dan zou de regeling betrekking moeten hebben zo wel op de ziekenfondsen als op de par ticulieren en dus algemeen moeten zqn. Het beroep op het algemeen belang komt hem wel ongelukkig voor. Op die grond is er in de loop der eeuwen al veel onrécht gedaan. Indien de minister een regeling nodig zou achten, zou hU met een afzonderlijke wet moeten kernen. Minister Zijlstrgj handhaafde zijn mening, dat bij* aanneming van een verlenging van de wet wordt uitge-. sproken, dat in buitengewone omstan digheden het beleidsinstrument der prijsbe'heersing wordt verschaft, minister is zioh er van bewust, dat ■duurzame regeling van de zaak specialisten en de ziekenfondsen door deze wet mogelijk is. Maar het is goed mogelijk, dat men acuut tot tijdelijke maatregel zijn toevlucht ne Hij doet de kamer het dringend zoek ,de verlenging te aanvaarden. De kamer wéét. dat hij niet enthousiast over die verlenging en dat hij niet wil ingrijpen in het conflict tussen zieken fondsen en specialisten. Hij zegt toe zc spoedig als zulks mogelijk is, tot intrek king over te gaan. De beide wetsontwerpen werden hier na aangenomen. Minister Luns naar New York De minister zonder portefeuille, L. M. A. H. Luns, zal Woensdagavond 16 September naar New York vertrek ken ter bijwoning van een deel van d< achtste algemene vergadering der Ver enigde Naties,, als voorzitter van de Ne derlandse delegatie. De minister wordt op 17 October In Den Haag terug ver- Weekstaat Ned. Bank Stijging tegoed Rijk, goud vermeerderd Zoals te verwachten was. is het tegoed •a-n het Rijk by dV Ned. Bank in de af gelopen week gestegen en wel met bijna f282 min tot f973 min. Naar bekend, is ddt veroorzaakt door de storting op de nieuwe staatslening per 1 September jl. Deze 'lening was groot f 400 min, doch bovendien is met de Rijksfondsen en in stellingen een aanvullende lening aange gaan ter grootte van f 140 ml-n, hetgeen tezamen f 510 min betekent. Uit anderen hoofde heeft het Rijk d-us betalingen en verrichten, waarvan het grootste deel, naar men aanneemt, betrekking heeft op vervallen schatkistpapier. Het tegoed der handelsbanken is, eveneens volgens verwachting, aanzienlijk gedaald "et bedraagt thans f 105 min tegen 188 min de vorige'wéék. De Ned. Bank blijft voortgaan haar goudvoorraad te versterken. Deze week werd voor ruim f32 rilln aangekocht, waardoor de post gouden munt en mate riaal thans f2620 min bedraagt. De netto deviezenreserve onderging echter een vermindering met ca f 15 min. De resul taten van een en ander worden weerspie geld in een stijging met f 17 ml-n tot f4273 ml-n dezer beide posten tezamen. Van de overige veranderingen springt het oog een veunindering van de bankbiljettenomloop Tnet f 56 min tot f3120 min» hetgeen wijst op een ontspan ning na de ultimo. Incidentele geldbe hoeften hebben er waarschijnlijk toe ge leid. dat ondanks deze ontspanning, voor schotten in rekening courant met f 3 min gestegen zijn tot f35 min. De geldmarkt is niet noemenswaardig verstoord door de betaling van de nieuwe lening. Dag geld doet nog steeds Vz pot en blijft over vloedig beschikbaar. De voornaamste posten van de verkorte ba-lans zijn: (in milldoenen guldens) 7/9 31/8 Activ d. Schatk.pap. overgen. staat Voorsch in rek. ert Waarvan aan Indonesië Boekvord. op de staat 1.000.0 1.000.0 Gouden munt en mat. 2.620.0 2.587.7 Zi-lv. munt en mat Void. en pap. in buitL geld 1.531.6 1.557.3 Buitenl. betaalm1.3 Vord. in gld uit betal. ace279.5 Div. rek32-3 Passiva: Ban-kbilj. (oude) 31.7 Bankbilj. (nieuwe) 3.120.3 3.176.0 Rek. ert saldo schatk. 973.2 691.3 ld. bijz. rek1.194.6 1.194.6 Saldo's v. banken in Ned. 105.4 Saldo's ui-t betal. acc. 57.5 And. saldo's n. ingez. 33.2 Andere saldo's 128.0 142.7 Saldo's in buit. -geld Div. rek Circul. muntbilj144.8 145.2 Schatk. pap., w.i. gld- saldo's uit bet.acc. zijn belegd 13-3 Mislukte kluistorcering Twee broers veroordeeld tot twee jaar Het Amsterdams gerechtshof heeft gis teren twee broers, de 22-jarige W. A. en de 20-jarige lompensorteerder P. A., bei den afkomstig uit Amsterdam, ieder ver oordeeld 'tot twèe jaar gevangenisstraf et aftrek. De rechtbank had hun. .drie jaar op gelegd. De broers moesten terecht staan, om dat zij" er van verdacht werden in Augus tus 1952 een poging te hebbc-i gedaan, de kluis te forceren in het veilinggebouw van de coöperatieve marktverenigirrg Dé Volharding te Wognum (H.-H.). Mutaties bij de Milva De ontwikkeling en ontplooiing van de Militaire Vrouwen Afdeling (Milva) heb ben er toe geleid, dat sinds 15 Juli j.l. een reorganisatie tot stand is gekomen. De reserve luit.-kol. A. Halbertsma is sedert die datum inspecteur der Milva, zulks onder gelijktijdige eervolle onthef fing uit haar functie van commandant van de Milva. Met ingang van gelijke datum is mandant groep landmacht van de Milva, de res.-kap. M. Korevaar; commandant van de (interservice)-groep geneeskun dige dienst van de Milva de res.-majoor A. A. M. van Roosmalen en com: dant van de compagnie luchtdoelartillerie van de Milva de res. Ie luit. G. Helder. Allen onder gelijktijdige eervolle onthef fing uit haar vroegere functie. Als commandant van de groep lucht macht van de Milva is per 15 Juli 1953 benoemd de luit.-kol.-waarnemer der Koninklijke Luchtmacht A. J. M. Groot. Het stafbureau van de Milva blijft ge vestigd aan dc Nassaulaan 21 te Haag. De inspecteur van de Milva heeft haar bureau op het ministerie "van log te Den Haag. Met VELPON zie je er geen barst van! ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT Duitse moordenaar in Den Haag? Illegaal bij Venlo over de grens gekomen De Nederlandse politie heeft opspo ring verzocht van een Duitse moorde- die illegaal ons land is binnenge komen en zich op weg naar Den Haag iu hebben begeven. In de avond van 23 Augustus jl. werd te Weeze Kalfoech, een Duits plaatsje in de omgeving van Kleef, de 15-jarige Kathe Gerritzma door een tot nogtoe onbekende man vermoord. Het meisje, van haar werk terugkeerde, werd haar rijwiel in een bos gesleurd, •na zij met een mes op afschuwe lijke wijze om het leven is gebracht. Van deze moord wordt een 25 a 30-jarige verdacht. Hij is lang plm. 1.75 r, heeft kort geknipt rood haar en lang smal gezicht. Hij droeg een beige met ceintuur en leren knopen, zo goed als nieuwe bruine lage schoenen, donkerblauw trainingspak, waarover een lichtgrijze broek en zwart-wit ge blokte colbertjas Verder droeg hij een donker bruine hoed en bruine glacé handschoenen. De man was in het bezit van een blauw geverfd Duits herenrijwiel en ls op Zaterdag 29 Augustus jl. illegaal van Duitsland naar Venlo gekomen waar hij tot Maandag 31 Augustus heeft ver toefd. Hij gaf toen voor. op weg naar Den Haag te zijn, waar hij een expedi teur zeide te willen bezoeken. De man vertelt, dat hij uit de Oostzone is ge vlucht en vijf jaar in de gevangenis ln Pommeren heeft doorgebracht. Militair gedood door straaljager De 22-jarige sergeant-vlieger C. Holm uit Utrecht is op een der startbanen van de vliegbasis Twente door de vleugeltip van een voorbij-taxiënde straaljager ge raakt. Hij werd daarbij vermoedelijk aan een der nekwervels zo ernstig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk na het ongeval is overleden. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis in Utrecht overge bracht. 100ste Lijst Aantal rampslachtoffers thans 1795 Nog 164 personen worden vermist Volgens het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis bedraagt het totale aantal slachtoffers van stromingsrëmp thans 1795. Het is zeker dat hierbij geen doublures voorkomen. Het informatiebureau heeft de 100ste lijst slachtoffers uitgegeven. Nog 164 perso nen worden vermist. Een aantal van hen zal waarschijnlijk nog wel gevonden worden, maar groot de kans. dat velen van deze slacht offers door de zee naar buiten zijn ge- oerd of onder het door de storm, de stromingen of de herstelwerkzaamheden opgeworpen zand zijn bedolven. Van de 164 nog vermisten zijn inmid dels 32 slachtoffers geborgen, doch dezen konden nog niet geïdentificeerd worden. De rijkspolitie verricht de identificaties. Na 1 Februari heeft het informatie bureau, zo vertelde ons de directeur de heer J. van de Vosse, ongeveer 55.000 ragen over de Inwoners van het ramp gebied ter beantwoording gehad. In de e weken na de overstroming werk er 80 mensen overdag en 75 des avonds. De 100ste lijst van geborgen en ge- identificeerde slachtoffers luidt als volgt: Nieuwerkerk: Van Strien—Legemaate, Tannetje, geb. 15-2-1906 te Kcrkwerve. Laatste adres: Loenswegje 435. Schipper van reddingboot Brandaris Stoffelijk overschot van Klaas Tot gevonden In de Blauwe Slink, tussen Vlieland en Terschelling, is gistermiddag het stof felijk overschot gevonden van de schip per van de reddingboot Brandaris, Klaas Tot. die Zondag 16 Augustus jl. bij zeiltochtje in het Schuitegat overboord was geslagen on sindsdien werd vermist. Het lijk is door de Harlingen 92 opge haald en naar Harlingen gebracht, waar het door de reddingboot Brandaris naar Térschelling werd vervoerd. De teraardebestelling zal geschieden morgenmiddag 2 u. te West-Terschelling. Van het ert van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk roepen: te Zalk en Veecaten, H. K. Stauttener. cand. te Den Haag. dankt: voor Vinkeveen J. G. Abbimgh te Oosterwolde (Gld.); -voor Dirksland W. van Tuyl te Lopi*. Geref. Kerken roepen: te Castricum. M. F. v. Heesen te Oosthem (Fr.): te Krimpen Lek-Krimpen a.d. IJssel. J. P. Don- dorp, cand. te Heemstede: te Nieuwlande. H. K. Poelman Azn te Andel (N.B.); te Hiilaard en te Wateringen, C. Klapwijk, cand. te Den Haag; te Valkermond, H. Bade, cand. te Sneek. Synode Chr. Geref. Kerken begon haar arbeid Contact gewenst tussen Ker ken en rechtse partijen inz. crematie (Van onze kerknieuws-redacteur) De gisteren geopende generale synode der Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn is haar eigenlijke arbeid aangevangen. Aan het begin van de middagzitting werden telegrammen gezonden, o.a. aan H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Wiihelmi de synodeleden het Wilhelmus aanhieven. Een telegram werd ontvangen ds M. Geleynse. de dikant op Midden-Celebes. i der vorige synoden werden zonder discussie goedgekeurd. Na bespre king nam de afvaardiging van de par ticuliere synode van het Westen het ge deelte van een instructie terug, waarir zij toestemming vroeg om de gemeente de classis Amsterdam te doen overgaan naar de classis Zwolle; het moderamèn zal nog een voorstel formu leren over het beslissingsrecht in zulke gevallen. De synode sprak uit dat de kerkeraad niet mag overgaan tot het beroepen candidaat tot de H. Dienst, voordat de beroepbaarstelling officieel door het curatorium is bekend gemaakt. De particuliere synode van het Westen had de wenselijkheid uitgesproken, dat de generale synode in het vervolg plaats van om de drie jaar, om de t samenkomt, bij voorkeur in het centrum des lands. In de discussie bleek het financiële bezwaar zwaar te wegen. De synode besloot de huidige toestand te handhaven. Prof. J. Hovius bracht rapport uit var deputaten voor correspondentie met di Hoge Overheid. Daaruit bleek de institu- :es gemeenten en de uittreding Deputaten hebben bij de heid de overwegende bezwaren der Chr. Geref. Kerken tegen de lijkverbranding kenbaar gemaakt en als hun mening uit gesproken, dat de overheid crematie moet verbieden en tegenstaan. Tijdens de dis- >r dit rapport wees prof. Hovi op de noodzaak van meer contact tus- de Kerken en de rechtse Kamer fracties. Het rapport werd goedgekeurd. Het deputaatschap voor overleg tussen Kerken van Geref. belijdenis betreffende gemeenschappelijke belangen werd op geheven; andere deputaatschappen kon den deze zaken voldoende behartigen. De synode zal stukken die tot en n Zaterdag bij haar binnenkomen, nog be handelen. Zij vergadert van 912 en indien er avondvergaderin gen zijn, van 7—9 uur. Vrijdagmorgen wordt niet vergaderd. Ook volgende week worden de zittingen voortgezet. Ter synode merkten wij o.a. op ds J. Tammlnga en ds G. A. Zijderveld, beiden vroeger predikant in de Chr. Geref. Ker ken en thans resp. te Chatham (Canada) en Grand Rapids (V.S.). Ds J. W. Eggink met emeritaat Ds J. W. Eggink, Geref. predikant Zweelo (Dr.), is per 1 September met emeritaat gegaan. Hij diende de kerken van Willemstad en Geldermalsen. Vèrvol- gens was hij werkzaam als geestelijk v< zorger van politieke delinquenten en 1947 aanvaardde hij de ambtsbediening Zweelo. Zijn adres blijft voorlopig: Zweelo, B 43. Het lied der aethergolven DONDERDAG 10 SEPTEMBER versum I. 402 m. KRO: 7.00 i. 7.15 Gymni 10.30 Morgein n 11.45 Gra Gram. 7.45 Mor- 8.15 Gram. 9.00 Voor NCRV: 10.00 Kamer- enst KRO; 11.00 Voor .50 „Als de ziele vconcert iedeltn- 12 00 Angelus 12.03 Lunohi (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmed gen) 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws Piano en bariton 1.50 Gram. NCRV; 2.00 Gram. 2.45 Voor de vrouw 3.15 Gram. .30 -.00 Bijbellezing -,ft 4.50 Gra 5,00 „O ja, dat ook 68. „Ja., ja" zegt hij „Wat moet jij., jij zon der.." Zijn stem is dof. Het is de vraag of hij weet wat hij zegt. Maar Lotte grijpt deze ge legenheid met beide handen aan. En half hui lend zegt ze: „Als jij me loslaat, kan niets me meer schelen. Stoot me niet terug in hèt mi lieu, waar ik niet in pas. Ik zal alles voor je doen, Rick. Alles." Ze wint., ze wint! Hij denkt na. Ja, ze wint toch nog! Nu moet ze haar hoofd tegen zijn borst leggen en snikken. Haar hulpeloosheid zal hem treffen. Zijn zwakke plek is gevonden! Maar Lotte ziet niet de weerzin in de ogen boven haar tegen zijn schouder rustende hóófd. Zijn trage hersenen vatten de betekenis van haar woorden niet. Ze bonken er slechts in na als een echo uit het verleden, die herinneringen oproept aan een paar donkere vrouwenogen op een afscheidsavond. Maar hij weet niet meer wie die vrouw was. Hij weet slechts dit ene: dat tegen hem geleunde hoofd houdt hem tegen, dit snikkende wezen dwarsboomt hem in zijn wil naar huis te gaan. En hij zèl naar huis. Hij zal! Zó ruw werpt hij haar van zich af, dat hij zelf bijna valt. „Weg jij!" Maar nu is het ook uit met Lotte's zelfverne dering. Als ze dan toch verloren heeft, zal ze in elk geval de eer aan zichzelf houden. Zij ont wijkt zijn steunzoekende greep, en woedend 6ist zij hem toe: „Wat denk jij wel, stomdronken zatlap! Dat je met Lotte alles kunt doen? Hui ben jij helemaal niet beter dan andere kerels. Slaap je roes uit, schijnheilige domineeszoon. Ik moet je niet langer." Ze keert zich om en loopt zo snel weg, dat Rick haar niet kan volgen. Hij beproeft het ook niet. Langzaam gaat hij terug, vermoeid en ziek. En alleen. Hij heeft immers niemand? Dc Nieuwjaarsmorgen was zonloos en koud.- Er stond een scherpe wind en soms dwarrelde een sneeuwvlok omlaag. Rick zat aan zijn laat ontbijt. Een weldoend bad had zijn gevoel van lichamelijk onbehagen weggenomen en nu trachtte hij met lange tan den nog enige eer te bewijzen aan de enigszins feestelijk gedekte tafel. Hij was echter ver van een feeststemming. Hoe geheel anders had hij zich deze morgen nog gisteren voorgesteld. Voor een kerkgang was het al veel te laat. En uit de wirwar van zijn vage herinnering was hem ook nog duidelijk, dat hij geen Lotte meer had. Op DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER door CAREL VAN DER HOEK de een of andere wijze had hij haar van zich verwijderd, waarop zij hem voor huichelaar had gescholden. En... ze had gelijk. Zij moest wel denken, dat hij het met zijn godsdienstigheid niet meende. Met een kerkgang beginnen en met een dronkemanspartij eindigen... Ach, waar om zou hij er nog over nadenken? Hij was haar kwijt en het speet hem niet eens Had hij dan niet echt van haar gehouden? Ze- was toch wel aardig geweest. En mooi ook. Toch leek het wel of hij zich opgelucht voelde, nu zij hem zijn congé had gegeven Of had hij haar het eerst haar afscheid gegeven? Cch, wat deed het ter zake? Hij zette zich in een crapaud voor het ven ster en keek de grauwe morgen in. De sneeuw vlokjes werden groter, vielen dichter. Soms zette zich een pluisje tégen het glas, waar het ver smolt tot een vochtig plekje. Hij glimlachte bit ter ineens. Die vlokjes waren als Lotte. Een glanzende schijn-schoonheid. De werkelijkheid was water. Hij had zich laten vangen door een paar bruine schitterogen, dié hem hadden ver leid tot dronkenschap. Rick stond geërgerd op, ijsbeerde dc kamer door. Het was wel diep beschamend, dat hij zich zelf deze bekentenis moest doen. Maar het erg ste was dat hij Lotte alleen de schuld niet kon geven. Hij had zichzelf bedrogen met zijn goede voornemens, en het zelfs gewaagd God in zijn plannen te* betrekken. Door hém, Rick, zou mis schien een geheel gfezin tot het geloof kunnen worden gebracht. En nu waren zijn opgedrongen diensten definitief afgewezen. Hij zette zich weer. Het sneeuwde nu zo dicht, dat de bomen van de laan niet meer zichtbaar waren. Maar hij had er géén aandacht voor. Te bitter was dit ontwaken uit eèn schone droom. Geen woqrd van al wat Lotte hem verweten mocht hebben, was gelogen geweest. Hij had zichzelf willen dienen met haar te dwingen naar de kerk te gaan. En daarom was hij overgege ven aan de schande van een gedrag, waarvoor hij zich zijn leven lang zou blijven schamen. Hij had het beter willen weten dan God, terwijl hij heel goed wist, dat hij geen juk mocht aantrek ken met de ongelovige. Het gevolg was geweest, dat hij al dadelijk was begonnen met het doen van concessies: als zij hem in zijn godsdienst tegemoet wilde komen en met hem meegaan, welnu, dan wilde hij daarna wel naar haar tem pel en zich verzadigen aan haar godsdienst. Het moest wel verkeerd gaan. Gehoorzamen is be ter dan offérande. Die waarheid had koning Saul alles gekost: zijn troon en zijn zielevrede. Daar aan had zelfs Samuels offer niets meer kunnen veranderen. En zo had hij, Rick, met zijn zonde zelfs zijn God verloren. Rick sprong opnieuw op. De gedachte daaraan was verschrikkelijk Maar op hetzelfde ogenblik dwong hem een klopje op de deur zich een hou ding te geven orkest 10.15 Piai irdén. Nieuws 11.45—12.00 Gram. n II, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: lieuws 8.15 Gra lederen 9.30 Voor 10.47 Voor leven" 1.00 Nieuw Licntc muziek 1.50 Amuse Cabaret 2 30 Sopraan en p: zieken 4.00 Voordracht 4.4 5.30 Militaire reportage 5.4 gerlngsuitzending: ..Technis nr'wikkelde gebieden", doe - Morgenwijding hulsvrouw 9.40 10.50 Voor de lededelingen 1.20 itsmuziek 2.05 3.00 Voor di s 6.15 Sportproblemen 6.25 Repoi tage 6,30 Amusementsmuziek 7.00 Voor d kleuters 7.05 Gesproken brief uit Londe 7.10 West-Fries programma 7.50 Gram. 8.C Nieuws 8.05 Radio Philh. Orkest en solii 9.00 Penelope". hoorspel 10.20 Twee piano 10.35 Dansmuziek 11.00 Nieuws 11.15 Sport 11 30 -12.00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 12,00 Gram. 12.15 :ert 3.00 Hoorspel 4.30 Gev gramma 7.30 Klankbeeld 8.00 Lit 8.30 Twintig vragen 9.C0 Nieuws 9.15 T( spraak 9.30 Pianokwartet 10.20 Hoorspel 11.00 —11.03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Dans muziek 12.45 Orkestconcert 1 45 Voor de k" deren 2.00 Voor de vrouw 3.00 Gev muzi 3.25 Sport 3.40 Gram. 3.45 Lichte muziek 4 Mrs Dale's dagboek 4.30 Hoorspel 4 45 Mi tair orkest 5.30 Orgelspel 6.00 Variété-ork... en solist 6,45 Hoorspel 7.00 Nieuws en jour naal 7.25 Sport 7 30 Gev. muziek 8 00 Hooi spel 8.30 Gev. programma 9.00 Lichte muzie 10.00 Nieuws 10.15 Actualiteiten 10 20 Dans :iok 11.05 Voordracht 1120 Orgelspel 11 56 -12.00 Ni -.2 ff' c-orkes list 12.34 Gram 100 Nic_. Engelse les 2.15 Gram. 2.2 Grai.i. 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5 15 Voor de kinderen 6.15 Gram. 6.30 Voor de soldatei 7.00 Nieuws 7.40 Vlaamse liederen 7 50 Cau- --- Klankbeeld 8.40 Ver- 9.15 „Wat ls 9.45 sol. 10. Brussel. 484 m. 12.1 1.20 Gram. 4.00 Lichte muziek 5.00 Nieuws i. 7.45 Nii schiedcnis (op 234 e teland"; Eng. lit. Dr A. Kuyper-Stichting (van 19491952) Steeds meer verzoeken om advies en toezending van literatuur T~)E Dr Abraham Kuyper-Stichting mag zich in den lande over een groeiende belangstelling verheugen. Dat blijkt wel uit het thans gepubliceerde verslag de jaren 1949—1952. Het aantal adviezen, dat gevraagd wordt, neemt sterk toe en ;eer het gebruik, dat gemaakt wordt van de nog steeds in omvang betekenis groeiende bibliotheek. Het jaarverslag geeft wel een indruk an de veelzijdigheid der adviezen, die de heren van de Kuyper-Stichting heb ben uit te brengen. Geen onderwerp op het terrein der politiek vaak mc en zelfs buiten dit terrein treden en vindt het in de adviezen terug. Van de bibliotheek (er is een plan haar voor het grootste deel naar het souterrain over te brengen) werd een snel stijgende hoeveelheid literatuurzen dingen gevraagd. Het blijkt, dat de bi- bliotheek in het land steeds meer be- kendheid krijgt. Voor velen, zo lezen we in het ver- ag, is het een verrassing, te vernemen, dat ieder lid van een kiesvereniging ofi studieclub gebruik mag maken van de boekenschat der Kuyper-Stichting. Maar wordt meer gestudeerd en voor- al de belangstelling voor de zgn. prin cipiële problemen groeit. Toch zijn er nog altijd onderwerpen, die stellig groter aandacht verdienen. Zo blijkt er uit de aanvragen nog weinig, al te weinig belangstelling voor het huma- t naar de mening van de schrij- het verslag, directeur mr K. Groen, met de Tweede Wereldoorlog een nieuwe, voor het Christendom zeer ge- vaarlijke fase is ingetreden. In het verslag wordt dank gebracht in dr J. J. C. van Dijk, die de Kuyper- Stichting zovele jaren, met name als penningmeester, „met stalen ijver geheel belangeloos" grote diensten heeft bewe zen. Men denke ook aan hetgeen hü heeft verricht voor het rechtsherstel van de Kuyper-Stichting. Voorts wordt met ere vermeld mr P. E. Briët, die, nog lid van het dagelijks bestuur, altijd op de bres stond vooi buitenlands contact Door de dood mr J. Terpstra leed de Kuyper-Stich ting een gevoelig verlies. Wat het gebouw betreft, lezen we in het verslag, dat nog voortdurend ge-| restaureerd en verbeterd werd, hetgeeri na de lange verwaarlozing gedurende de' oorlogsjaren, toen tevens meubilair en| stoffering werden geroofd, ook wel zeer! Ds R. v. Reenen te Ermelo overleden In de ouderdom van bijna 80 jaar li te Ermelo overleden ds R. van Reenenj emeritus predikant van de Geref. Kerk Sleeuwijk. In 1900 ving ds Van Ree zijn ambtelijke loopbaan aan t* Tzummarum. Later diende hij de kerken1 1927 tot 1938 die van Sleeuwijk. van Reitsum, Wons en Putten en vaml Na zijn emeritaat vestigde ds van Ree-] nen zich te Ermelo, waar hij tot vooij enige jaren nog versohillende hulpdien-j sten verrichtte. Vrijdagmiddag kwart voor twee zal d« begrafenis te Ermelo plaats hebben, naj een rouwdienst in de Geref. Kerk, due te 12 uur aanvangt. Men verwacht: Uitroeping van 1954 tot Mariaal jaar Wordt Pius IX heilig- en Pius X zalig-verklaard? Verwacht wordt, dat de Paus binnên enige dagen, genoemd wordt: Zaterdag, 1954 zal uitroepen tót een Mariaal jaar, waarin de Roomsen in de gehele wereld het bijzonder zullen bidden voor de bi kering van Sowjet-Rusland. Op 8 Dec. 19^ zal het namelijk honderd jaar geleden zijn, dat Paus Pius IX het dogma van de onbevlekte ontvangenis van Maria afkon digde, hetgeen inhoudt, dat ook de H Maagd zonder erfzonde ontvangen is. Het Mariale jaar zal 8 Dec. 1953 begin nen en voortduren tot dezelfde dag eer jaar later. Er zullen bijzondere aflaten verleend worden voor het zeggen van de voorgeschreven gebeden en het bezoeken van kerken en genade-oorden. Verwacht wordt, dat één van de hoogte punten van het jaar zal zijn de heiligver klaring van Paus Pius IX, die het dogma van de onbevlekte ontvangenis afgekon digd heeft en verder vrijwel zeker de zaligverklaring van Paus Pius X. De Paus heeft in 1942 de R.K. wereld en het vorig jaar eveneens het Russische volk aan het hart van Maria toegewijd. V.U. hield zomercursus 1953 Tijdens de zomercursus 1953 der Vrije Universiteit, die vorige week te Amster dam gehouden werd. hield prof. dr S. U, Zuidema een referaat over De vlucht uit de cultuur in de moderne tijd! en prof. G. H. J. v. d. Molen over De persoonlijke verantwoordelijkheid in de oorlog. Prof. dr R. Hooijkaas sprak over De verhou ding- theologie-natuurwetenschappen. In de samenkomst van Zondag heeft prof dr G. C. Berkouwer een causerie gehou-' den over crisisverschijnselen in het theo logische denken. Gedurende deze cursus werd een rond vaart gemaakt door de Amsterdamse grachten en ook een excursie naar Ken- nemerland. Gisteravond gaf het Studen tencorps van de V.U. een artistieke avond. Meer inzicht dan kennis bij M.T.O. ..Meer inzicht dan parate kennis' de bedoeling van het experiment dat wordt ingeluid bij het middelbaar tech nisch onderwijs Dc inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs, mr ir M. Goote, heeft gistermiddag te Rotterdam voor een gezelschap besturen, directeu ren en léraren van de technische scholen een uiteenzetting gegeven van dit expe riment, dat op verscheidene scholen in ons land wordt toegepast met ingang van de nieuwe cursus, die 1 Sept. j.l. begon. In Den Bosch en Rotterdam betreft het experiment het vak werktuigkunde, In Eindhoven en Rotterdam het vak eleetrotechniek, en Amsterdam (Plan tage Muidergraoht) en Dordrecht de scheikunde. Daalderop in Tiel ontslaat vijftig man personeel De' Kon. Metaalwaren Fabrieken v.h J. N. Daalderop en zonen te Tiel zijn moeten overgaan tot het ontslag tegen eind September van vijftig man. In ver band met het uitblijven van grote mili taire orders heeft Daalderop de produc tie moeten inkrimpen. De personeels sterkte van twee ploegen heeft men nu térug moeten brengen tot één ploeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2