.ondedans van argelozen om „een lang end ^'[Trotse bevolking, die voor geen mens op zij gaat Uitwisseling krijgsgevangenen op Korea geëindigd Achttien Nederlandse militairen in Duitsland gewond ;R isJEDWE LEIDSCHE COURANT 1 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1S53 Bij de Kapaukoe's aan de Wisselmeren oVvjj (Door F. H. van de Wetering, voorzitter van de parlementaire Nieuw-Guinea-commissie) vafj-OUDEN WIJ vanuit het eiland Biak, waar het 's morgens eden f* vroeg plenst van de harde regen en een zwaar wolken- Aan pak ons gezicht op de verre bergen dreigend verstoort, per de „luchtsprong" naar de Wisselmeren durven Kw,«Lagen? In Biak, waar door een allerslechtste verblijfsacco- 1 33 ^odatie een langer verblijf een schrikbeeld is, willen wij Kwjjiet langer vertoeven. Ons reisschema is bovendien zó krap ï^fiemeten, dat elke tegenslag noodlottig zou zijn. Vijf lucht- met marine-watervliegtuigen, twee met machines w^an de Ned. Nieuw-Guinea Petroleum-Maatschappij en vier K.L.M.-Dakota's staan op ons program, dat als een ver- :w ahuftige legkaart is opgesteld, ia26 j Ineens komt in die donkere drei- GemSende regenlucht een doorbraak, *erst mjniem» dan wa* duidelijker eindelijk een strook blauw, groot genoeg om een jongensbroek van te k shaken. Dat geeft ons, die wat twij- a1C 17 gelach tig het spel der wolken hebben fjzitten te bekijken, weer moed. k- s3 Ook de telegrafische weerberich- ich ven vanaf Enarotali, de bestuurspost i|aan de Wisselmeren, vertellen van ^'optrekkende bewolking. Toch blijft, als wij zijn opgestegen, nog lange 22 ïtijd de spanning bestaan, want, zal 5ch Sonze moeite niet te vergeefs zijn? hifnZo vragen we ons af als we na tot i—2ojbijna 4000 meter te zijn gestegen wèl wolkendek van ondoordringbare 3 i dikte onder ons zien, doch van meren k sd en meervlakten niets kan worden be- 'speurd. Hoger, steeds hoger stijgt onze machine, want de hoge bergtoppen komen vaak Iverradelijk uit de wolkengevaarten te voorschijn. Maar danwe houden onze adem in, daar in de verte, achter nieuwe bergranden, diep omlaag, vangt ons oog ja de plotselinge schittering van een water- iasj oppervlak: een der grote meren die te- 37—azamen naar de luitenant-vlieger Wissel, O kis] de ontdekker dezer meren, de Wissel- meren worden genoemd, antlïl Na eenmaal deze ontdekking te heb- n-Tl ben gedaan, zakt de machine spoedig om- Het type van de Papoea, die met de Westerse beschaving nog wei nig contact heeft gehad. Halsket tingen worden nog gemaakt van schelpen en een varkenstand door de neus geldt eveneens als een versiering. laag. Dan een schok, een lichte klap en het watervlak is bereikt: we lopen onze vaart uit op de Wisselmeren. We realiseren ons een gebied te heb- ben bereikt, dat nog niet zo lang gele den werd ontdekt en waar de mensen in uiterst primitieve staat leven. Na tuurlijk, we erkennen dat de bewoners, die straks met honderden ons zullen omringen, mensen zijn, maar hoewel ik in mijn leven lange tijd onder primitie ve, grotendeels naaktlopende mensen heb verkeerd, steekt de ervaring, die we hier opdoen, toch wel alle vroegere ervaringen naar de kroon. Anderhalve meter Wie zijrj de kijkers en. wie de bekeke nen? Met. drommen komen ze langs de bergpaden omlaag, deze kleine pigmee- papoea's, die gemiddeld anderhalve meter hoog zijn, en omdat ik nogal, wat men pleegt, te noemen „een lang end ben", hebben ze pret voor tien. Zeldzaam vrij moedig, argeloos als kleine kinderen, luid lachend, soms hun vreugde uitend in een soort rondedans van honderden mensen onder het geroep van „woe", „woe", tot in het oneindige herhaald, lijkt het, of zij onze aandacht vragen. Maar ik geloof meer, dat w ij het voor werp hunner belangstelling zijn: die gek aangeklede, lange witte mensen, sommi gen met blauwe brillen op hun neus en hoeden op het hoofd. Voortdurend blij ven ze ons vergezellen. Zelfs als we in de hulskamer van de bestuursambtenaar den ken uit te rusten van de reis en tot on derlinge conversatie overgaan, zijn zij ook binnengekomen om zich een plaatsje op de grond te schikken en met glinste rende ogen lachend ons te bekijken. Hoe- :e niet begrijpen wat we komen doen. zoals ze nauwelijks begrijpen waarom het geheel vreemdelingen naar hun gebied komen, vinden zij het toch echt gezellig. 't Zal 's avonds gebeuren, dat een wonderlijke geverfde naaktloper het vertrek komt binnenlopen, waar ik mij had teruggetrokken. Ik liet hem kalm uitnodigen naar buiten te gaan, onge- twijfeld tot zijn teleurstelling. He bleek, dat deze potsierlijk uitgedoste dwergmens zeker van een zes d verre afstand was gekomen uit komen onbestuurd gebied om deze Europeanen-invasie te bekijken. Interessant probleem Hier zitten we in een interessant be- stuursprobleem: intensiveren of extensi le Want we kunnen moeilijk zeggen, dat het Nederlandse bestuur geheel Mid den Nieuw-Guinea bestuurt. Zelfs vlak bij de bestuurspost, waar we thans loge- voeren enige stammen een hardvoch tige oorlog. Weliswaar geen oorlog met atoomwapens en vliegmachines, maar met ;n boog. Op zichzelf geen ongevaar lijk speelgoed in de handen van mensen, die met deze wapens slechte bedoelingen hebben. hét gouvernements-ziekenhuisj e, een Nederlandse zendingszuster, mejuffrouw Strijdhorst, dapper haar e werk verricht, treffen w« ir beschadigde man aan met schrikkelijke rugwonden .als gevolg een pijlaanval, zonder dat, naar kon den nagegaan, hiertoe enige aanleiding- bestond. Maar hoe zullen wij onze vloed onder déze bergpapoea's, van die van de vestigingsplaats de naam „Kapaukoe's" dragen, uitbreiden? wapengeweld, met hard optreden of dere corrigerende middelen? Veel zal dan niet bereiken, al kan dit in bepaalde incidentele gevallen heilzaam zijn, meestal zal slechts bereikt worden, dat zo'n stam gaat zwerven om zich elders te vestigen. Dit zou dan precies het omgekeerde uit werken van wat wij bedoelen met orde en rust te brengen. Het bestuur zal de mensen juist aan een vaste woonplaats, aan bebouwing van de grond, aan orde en regelmaat, aan vrede en vooruitgang moeten wennen. Vertrouwen winnen Het zal nodig zijn dat èn Bestuur er Zending èn Missie in het allermoeilijk ste binnenland geregeld doordringen on op die wijze het vertrouwen der be volking te winnen. Een trotse bevol king, die voor geen mens, ook geen wit te mens, op zij gaat; een bevolking, die het belachelijk zou vinden als Europe anen zich met hun onderlinge oorlogeri zouden bemoeien. Met ziekenhuis en landbouw, van gou- vernementswege georganist Rooms-Katholieke missiepaters en Ame rikaanse Protestantse zendelingen wordt te voeden. Niet een bevolking, die zich timide terugtrekt en waarmede moeilijk aanraking kan krijgen, maar een, die juist voortdurend op de wezige bestuurs- en zendingsarbeiders volledig beslag legt. Heerlijk is het klimaat van Enarotali de plaats waar wij logeren en die op 1650 meter hoogte ligt. Hollandse bloemzaden doen het hier prachtig, maar ook de eigen flora levert allerlei bewondering wekkende bloemen op. Waarschijnlijk doordat het meerwater, overdag verwarmd door de zon, een constante hoeveelheid warmte vasthoudt, is de temperatuur van deze merenstreek niet zo koud als de hoogte doet vermoeden. Wat zal, zo vragen wij ons af, de toe komst van dit gebied zijn? Hoelang zal het duren, alvorens deze mensen iets heb ben aangenomen van beschaving en zij betrokken zullen worden in de goede din gen, die de wereld weet op te leveren? We denken aan onderlinge vrede, aan be teugeling van de voortdurende moord- pijlorgieën, aan wegneming van wreed heid en harde meedogenloosheid met be trekking tot het leven van de naaste. Hoe zal dit alles mogelijk zijn? Denkt men zulk een ommekeer en vernieuwing met materiële middelen tot stand te kunnen brengen? Het antwoord Het is 's morgens heel vroeg; ik zit bui ten, diep gehuld in mijn jas, te genieten de eerste stralen der opkomende zon. Van de toren van de Roomse kerk klinkt klokkengelui. Mistdampen trekken op, ;en komen uit hun krotten schijn. Toilet behoeven zij, die zich nooit baden of wassen, niet te maken. Het leven de rand der bergmeren neemt weer zijn dagelijkse rechten. En ik denk: hoe kunnen deze primitieve, vaak wilde, moorddadige en toch kinderlijke, eenvoudige, zij het trotse dwergmensen worden tot leden van een welvarende, gezonde en gelukkige stam? Geeft de opkomende zon, de ver. dwijnende nevel, het kerkklokkengelul het antwoord? Zal Gods Geest dit werk niet moeten doen en zuilen de Nederlanders, die de ontwikkeling var Nieuw-Guinea als een nationale taak willen zien, hierbij niet de handen In slaan om het mogelijk te maken, dat het Evangelie der verlossing hier gepredikt wordt? Nieuw-Guinea is een vreemd land. Elke plaats die wij bezoeken is weer anders; overal andere problemen, steeds geheel andere mensen. In Seroey op het eiland Japen, waar de bevolking grotendeels ge- christianiseerd is, staat de Zending problemen van taal, onderwijs en breiding van het werk in het Waropen- gebied op Nieuw-Guinea's vasteland. Maar aan de Wisselmeren, waar aast de R.K. Missie een aantal ma: lijke en vrouwelijke Amerikaanse zende lingen vindt en waar men probeert i eigen taal der Kapaukoe's de eerste be ginselen van het christendom te brengen, is het slechts een zoeken naar wegen middelen. Toch zitten Zondags zowel in de Zendings- als in "de Missiekerk enige honderden dwergpapoea's. Het staat niet aan mij, die zo kort tussen dit merenvolk verkeert, enig oordeel te hebben over de motieven, die deze naaktlopers tot dit bezoek bewegen. Moge het een middel zijn in Gods hand om wat voor mij nu nog on mogelijk lijkt aan te wenden, deze mensen aan te spreken en tot ver nieuwd leven te brengen. Val van 9 meter en stroom overleefd Op merkwaardige wijze is de negentien jarige installateur J. B. te Groningen aan de dood ontsnapt. Hij was bij het P.E.B. bezig met het verlengen van een lood kabel van een loopkraan doch had in strijd met de voorschriften de stroomtoe voer niet afgesloten. Terwijl hij op een hoogte van negen meter aan het werk was, verloor hij zijn evenwicht en greep zich vast aan de onder stroom staande kabel. De jongeman kreeg de sterke stroom door zich heen en bleef aan de kabel vastzitten, aldus het Alg. Dbl. De assistent-bedrijfsleider N. zag in welk een gevaarlijke situatie B. verkeerde en sloot de stroom af, met gevolg dat B. een schok kreeg en omlaag stortte. Hij kwam terecht op de rand van een acht meter diepe put doch kwam er met een wond aan het achterhoofd af. Ned. schip Kalman heeft averij bij Zweden Het Nederlandse motorschip Larix uit Zaandam is gisteren bij Kalmar in Zuid- Oost Zweden aan de grond gelopen. Het raakte later evenwel weer vlot en voer op eigen kracht naar Kalmar. De Larix helde sterk. Vandaag zouden duikers een onderzoek instellen. Achttien Nederlandse militairen zijn Zaterdagmiddag bij een verkeersongeluk op de Lüneburgerheide in W.-Duitsland gewond geraakt, enkelen van het in ern stige mate. De militairen reden in een militaire vrachtauto. Een Duitse personenauto die uit tegengestelde richting naderde en een ander voertuig wilde inhalen, kwam in botsing met de Nederlandse vrachtauto. Het ongeluk gebeurde nabij Celle. De Britse përsonenauto kwam in botsing »en der vijf Nederlandse vrachtauto's, :en colonne vormden. Bij een poging tot uitwijken raakte de vrachtwagen van de weg en kantelde. Achttien van de 24 Papoea's met een vloot prauwen in ZuicL^Nieuw-Guinea. Veelal wordt in deze uiterst smalle vaartuigjes staande geroeid. Wie dat wilde, is naar huis Teruggekeerden vertelden te Panmoendjon allerlei aangrijpende verhalen Gistermorgen om 10.50 uur (pl. tijd) is in Panmoendjon de uitwisseling van krijgsgevangenen, welke 33 dagen heeft geduurd, officieel beëindigd. Alle krijgsgevangenen die dat wilden, zijn wederzijds overgedragen. Van Geallieerde zijde waren dit 70.158 Noord-Koreanen en 5.639 Chinese communisten. Van Noord-Koreaanse kant 7.842 Koreanen en 4.910 Ge allieerden. Onder de laatste 110 Amerikanen die door de communisten werden vrijgelaten, bevonden zich 25 piloten, die zich volgens de Noorde lijken hadden schuldig gemaakt aan .bacteriologische oorlogvoering. Zij deelden mede dat zij, verzwakt door geestelijke kwellingen, voor de com munistische radio tenslotte valse verklaringen hadden afgelegd en dus hadden „bekend". Luitenant Richard Voss, die op 17 Juli 1952 werd gevangen genomen, verklaarde, dat hij dagelijks was verhoord, tot Zater dag toe. Men had hem als oorlogsmis dadiger geclassificeerd en gedreigd hem na te sturen om daar terecht te staan. Een andere piloot vertelde, dat hij Zondagsmorgens om half vijf nog zijn laatste verhoor had ondergaan. Twee pi loten verklaarden, pas „bekend" te heb ben, twee weken na de ondertekening de wapenstilstand. Dit zijn Walter Mahurin, één van de bekendste piloten uit de tweede wereldoorlog, en Andrew Evans, commandant van een gevechts- Eén der piloten heeft getracht, zelf moord te plegen om aan de gedwongen bekentenis te ontkomen. De laatste uitwisseling verliep bijzonder rustig. Volgens generaal Osborn, de be velhebber van het geallieerde ontvangst centrum, zijn in totaal 284 Amerikanen meer dan op de eerste communistische •- lijsten voorkwamen, teruggekeerd. Er De bevelhebber van de Indische troe pen. die de niet-repatriërenden zullen be waken, generaal-majoor Thorat, heeft in een boodschap medegedeeld, dat de krijgs gevangenen vriendelijk zullen worden be groet en goed beschermd. Er zullen, be halve de reeds 1100 aanwezige Indische militairen, nog 6000 man binnenkort in Korea aankomen. Het vierde en laatste contigent, bestaande uit 1.400 officieren en manschappen, is Zaterdag per schip van Madras vertrokken. Met het Amerikaanse schip „Generaal R. M. Blatchford" zijn Zaterdag 81 Bel gische vrijwilligers in hun land terugge keerd. Onder hen bevonden zich 22 ge wonden en 18 soldaten die door een Bel gische krijgsraad in Korea tot straffen zijn veroordeeld. Ook keerde met dit schip het stoffelijk overschot van 34 in Korea gesneuvelde soldaten naar vaderlandse bodem terug. Stad Isthmia in puin Hevige aardbeving treft Griekenland Kanaal van Corinthe werd onbevaarbaar Griekenland is het afgelopen weekeinde voor de tweede maal door een aantal buitengewoon hevige aardschokken ge troffen. Ditmaal lag het epicentrum de beving bij het stadje Isthmia aai ingang van het Kanaal van Corinthe. Een derde van alle huizen in' deze plaat- stortte in. Hetzelfde gebeurde in de na bijgelegen plaats Kyra Vrissa. Het Kanaal Corinthe moest voor de scheepvaart worden gesloten, daar het door grote hoe veelheden verschoven aarde op verschil lende plaatsen ondiep is geworden. Een deel van de oever gleed in het water. Gelukkig werden slechts 15 mensen wond. Dit is vermoedelijk te danken het feit, dat de grote schokken werden voorafgegaan door een kleinere, door de mensen onmiddellijk hun huizen Verlieten. - - De schokkerf waren van zulk een bui tengewone kracht, dat -de seismograaf- van Athene buiten werking raakte. Tezelfdertijd werden de Ionische eilan den door een nieuwe aardschok getrof fen, al was deze niet zo hevig. Niettemin stortte weer een groot aantal beschadigde huizen in. Klein drama op Ijpont TJEr PUBLIEK op een der pont- veren achter het Centraal Station te Amsterdam bemerkte gistermid dag, dat de pont midden op het IJ plotseling stil hield. Langs de railing zag men personeel van. de boot met lange dreghaken in de weer. „Is er iemand overboord ge vallen?" werd er geroepen en meteen rende iedereen naar de railing. Op de kalme golven dobberde als een overmoedig speelgoedbootje heel schrieltjes een spiksplinternieuw kinderschoentje. Een kind had het overboord laten vallen en was gaan huilen.^ En dat kon de kapitein niet aanzien. Hij stuurde het logge i tuig langzaam schuin achteruit trachtte het schoentje, dat door. één opspattende "golf zou vollopen en zin ken, zo omzichtig mogelijk te naderen. Tien minuten lang voer de pont tot driemaal toe op en neer, maar to: teleurstelling van het publiek dob berde het langzaam vollopende schoentje heel onverstandig steeds verder weg. Toen scheen er redding te komen in de vorm van een kleine motorboot van de Kon. Maréchaussee. De boot voer regelrecht op het schoentje af. Een der leden van de maréchaussee hield een ketting met een emmertje eraan gereed, de kiel van de boot ging in snelle vaart rakelings langs het schoentje, de emmer klotste er tegen aan en het schoentje zonk, in het gezicht van de haven Korea-militairen thuis, anderen meteen weg Hagenaar diende samen met drie familieleden „Op een gegeven ogenblik waren er vier Van Ardenne's op Korea: mijn broer, twee neven en ikzelf". Dit vertelde de commandant van hét elfde Nederlandse aanvullingsdetachement Verenigde Na- tics, kapitein H. van Ardenne uit Den Haag. Zijn detachement, 89 man omvat tend, is gisteren met een Amerikaans troepentransportschip in Rotterdam aan gekomen. Na de debarkatic scheepte zich eer nieuw aanvullingsdetachement in. omvat tend 160 officieren, onderofficieren er manschappen onder commando van eerste luitenant H. A. Muller .uit Apeldoorn. Alle teruggekeerden ontvingen het Kruis voor Recht en Vrijheid. De ser geanten N. J. Hermans uit Heerlen L. Velt uit Amsterdam kregen bovendien de Warang. Deze Zuidkoreaanse onder scheiding voor bijzondere verdiensten ging voor de eerste vergezeld van de zil- Verleden jaar Augustus vertrok dit de tachement naar Korea onder leiding kapitein D. den Daas, die thans als joor is ingedeeld bij de V.N.-commissie voor de krijgsgevangenen. Het detachement heeft geen gesneuvel den gehad, doch- wel gewonden. Er warer ongeveer twintig Surinamers bij, die bin nen een maand naar hun land zullen te rugkeren. Met het schip keerden ook Turken en Perzen naar huis terug. Voorts waren er Belgen aan boord, die in Zee- brugge werden ontscheept: zij hadden 32 doden te betreuren. inzittenden moesten in de Engelse mili taire hospitalen worden opgenomen ter verpleging en ter observatie. Zij behoren tot de 43e afdeling veldartillerie, die naar Duitsland werd verplaatst om deel te ;men aan de oefening Grand Repulse. De gewonden zijn: Soldaat T. v. Rood- selaar uit R ij n s b u r g, sergt. H. J. Huur- deman uit Amersfoort, korp. P. M. J. Vuyk uit Groningen, soldt. B. L. Volle "it Zwartemeer. soldt Chr. H. Bolleman uit Arnhem, soldt. J. Postema uit Diever. soldt. M. A. B. van Oosterhout uit Haarle Nassau, soldt. J. Eldeman uit Midwolda, soldt C. Doornik uit Wormerveer, soldt J. C. W. de Veer uit St Michielsgestel, soldt J. Booij uit Enschede, wmr A. H. M. Linthorst uit Gouda, soldt W. H. Bies uit Huissen (Geld.), soldt W. E. Kreinkamp uit Stouten-burg (Utr.), wmr H. W. S. v. d. Berg uit Eijgelshoven, soldt C. Glas bergen uit Anna Paulowna, wmr C. J. M. Neuten uit Helmond, soldt W. M. Beer- kens uit Siebengewald (Limb.). Meisje uit Boxtel op straat overleden Het 18-jarige meisje A. J. Kersemakers it B o x e 1 is gisteravond in Utrecht toen zij de helling in de Vleutenseweg de brug over het Merwedekanaal op fietste, van de fiets gevallen en overleden, waarschijnlijk tengevolge van een hart- erlamming. Het meisje logeerde in Utrecht. In Papendrecht is Zaterdagmid dag de 12-jarige Jan Bakker uit Slie- drecht met zijn fiets gevallen en onder juist passerende autobu§ geraakt. De jongen was op slag dood. Hij bevond zich met een aantal junior-leden van de korfbalclub Merwede uit Sliedrecht op weg naar Dordrecht om daar een wed strijd te spelen tegen Oranje-Wit B. De wedstrijd werd vanzelfsprekend afgelast Reuzenpompboot Nep- tunus naar Zierikzee De grote pompboot Neptunus van de Gelderland I (Provinciale Geldersche Electriciteits Maatschappij), die reeds goed werk heeft verricht in het rampgebied en r Nijmegen was teruggekeerd, is opnieuw uitgezonden, thans naar Zierik- De capaciteit van de pompboot is 900.000m3 per dag. De hoeveelheid wa ter, welke de Neptunus uit de Hoeksche Waard indertijd heeft gepompt, kan op 12.500.000 m3 worden geschat. Toen de boot een ligplaats had in het Voornse Kanaal tussen Heenvliet en Hellevoet- sluis is daar van 2800 ha polderland ca 25.000.000 m3 water gepompt. BeeldenstoimpjeIn Rotterdam In het Plaswijckpark te Rotterdam— Hillegersberg stond een aantal beelden tentoongesteld, waaronder een zgn. staand naakt. 1.90 meter hoog, in gips. Het is ontworpen door de Rotterdamse beedhouwer Huib Noorlander. Blijkbaar waren er personen, die aanstoot aan dit beeld hebben genomen, want in de afge lopen week kwam men tot de ontdek king, dat op het beeld stond geschre- - ?n ..Wij willen zulke beelden hier niet" Gistermorgen kwam aan het licht, dat het beeld in de afgelopen nacht omver is gegooid en volkomen werd vernield. De politie heeft de zaak in onderzoek. Derde Zonnehuis is bijna voltooid Het derde Zonnehuis, in Doorn, zal binnenkort worden geopend. De inrich ting is reeds voltooid. Dit werd Zaterdag fn Utrecht meegedeeld op de jaarverga dering van de Christelijke Vereniging tot Verpleging van chronische Zieken. Het Zonnehuis, waar de ruim 35.000 leden en begunstigers waren vertegenwoordigd door afgevaardigden van alle 28 afdelin gen De vergadering stond onder leiding van de vice-voorzitter de heer H. Harmeijer uit Voorburg. Uit het jaarverslag bleek, dat de op heffing van de tehuizen als zelfstandige stichtingen haar beslag heeft gekregen op 1 Juli 1952. Op initiatief van enige leidende figuren op het gebied van de verpleging van chro nische zieken is men in 1952 gekomen tot een samenspreking tussen autoriteiten er bestuursleden van bonafide verpleegin richtingen, teneinde te trachten de nood, die op het gebied van de verpleging chronische zieken bestaat, en dan speciaal in inrichtingen, welke winst beogen, op te heffen. Er is een federatie van ver pleeghuizen opgericht, die de activiteit zal ontwikkelen binnen het raam van de be staande bonden. Uitkering gemeentefonds voor 1954 omhoog Onlangs heeft minister Becl aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat voor het samenstellen van de gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1954 voorlopig kon worden uitgegaan van de gegevens 1953. Thans heeft hij de mededeling doen volgen, dat de algemene uitkering aan gemeenten over 1954 kan worden be rekend naar 120 pet in plaats van 116 pet. Deze verhoging van het uitkeringsper centage houdt mede verband met de voor zieningen ten aanzien van de bezoldiging van het gemeentepersoneel. Met betrekking tot het percentage de belastinguitkering zullen nadere mede delingen worden gedaan zodra het ont werp der rijksbegroting voor 1954 de Staten-Generaal is aangeboden. Het was voor alle deelnemers een groot moment toen Zaterdag avond laat de bekers aan de win nende groepen werden uitgereikt. Dr H. J. Kcegstra (in militair uniform) nam de beker in ont vangst voor de Rode Kruisgroep Rijnland, die in de.25 km-mars als eerste uit de strijd der geuniform- de groepen te voorschijn trad. Naast hem de commandant ran hef detachement reserve Rijks politie, wachtmeester P. van den Bosch uit Den Haag, de tweede prijswinnaar. Verder onderscheidt men op deze foto's nog de voorzitters van de winnende burgergroepen: do heer A. Kruininger van Eendracht maakt Macht uit Delft, de eerste prijswinnaar, de heer A. F. van de Hooft, van dc Haagse Wandel vrienden. die de tweede prijs won nen. mejuffrouw T. van Vliet, leidster van de damesgroep van het Haagse Hervormde Weeshuis, die derde prijswinnaar werd en de heer C. In 't Veld van de C.N.V.- groep „Vriendenkring" uit Ridder kerk, die met de vierde prijs ging strijken. De heer B. Bol, directeur van de Nieuwe Haagsche Courant, reikt de prijzen uit. Jubileum-mars Nieuwe Haagsche Crt Rijnland sloeg goed figuur op 25 km-parcours Zaterdagmiddag heeft ons zusterblad, de Nieuwe Haagsche Courant, die dit jaar 40 jaar bestaat, haar Juhileummars door de omgeving van Den Haag. Schevenin- en Wassenaar gehouden. Er waren op deze stralende na-zomermiddag niet minder dan 1500 tippelaars aan de start. Zij keerden alle terug, een veertigtal wel tar met blaren aan de hakkens doch dat kleine aantal drukte de feeststem ming niet. Bij de burgergroepen werd in de 25 km ars nummer 1 de groep van het Rode Kruis Rijnland. De leider erven, dr ft. J. Keegstra uit Oegstgeest nam de beker in ontvangst. Hij was zeer verrast. „Wij heb ben de hele weg'gezongen: „Wij gaan de beker halen", zo zei hij en wij doen thet nog ook". Oud-gezant dr Nederbragt plotseling overleden Zaterdag is in Den Haag op 73-jarige leeftijd overleden de oud-gezant van Ne derland in Israël, dr J. A. Nederbragt. Deze week: bestendig, droog weer VEN uitgestrekt liogedrukgebied be- dekte vanmorgen het grootste deel van Europa, aldus deelt De Bilt mede. Alleen in Rusland is de lucht druk laag. Tussen dit lagedrukgebied en het maximum boren Europa voe ren krachtige Noordenwinden grote hoeveelheden koude Poollucht naar het Zuiden, die in Oost-Europa een voorproefje uan de winter geven. Ook de lucht boven ons land is van po laire oorsprong, maar deze is in be trekkelijk langzaam tempo over Scan dinavië, de Oostzee en Duitsland ge stroomd. Vooral op de laatste étappe van deze route is ze belangrijk ver warmd. Intussen wordt het hogedrukgebied ir. Noord-Europa aangevallen door een zeer actieve depressie op de Noor delijke IJszee. Het centrum van de hoge druk, dat zich vanmorgen boven Noord-Duitsland bevond, gaat daar door in de richting van ons land be wegen. De huidige drukverdeling vertoont een grote mate van stabiliteit. We mogen verwachten, dat het weer nog een groot deel ran deze treek onder invloed zal blijven ran hoge druk, zodat op droog weer gerekend kan u-orden. Beria door zijn vrouw ten val gebracht? Beria. de meedogenloze Russische mi nister van Binnenlandse Zaken en Staats veiligheid. is door zijn vrouw ten val ge bracht. Aldus meldt het WestberUjnse blad Der Abend. Mevrouw Beria zou premier Malenkof voldoende „bezwarend bewijsmateriaal" hebben geleverd om do arrestatie van Beria te rechtvaardigen Der Abend meldt, deze sensationele verklaring te hebben vernomen van di plomatieke vertegenwoordigers der Rode satellieten te Moskou. Minder Britse troepen in Oostenrijk Engeland zal onmiddellijk zijn bezet tingstroepen in Oostenrijk tot op een der de van de huidige kracht verminderen en zal na 1 Januari 1954 nog slechts één batal jon in Oostenrijk laten. Deze Brilse maat regel is door de Britse Hoge Commis saris in Wenen officieel aan de Oosten rijkse regering medegedeeld. De Britse regering behoudt zich echter het recht voor, de troepen weer te versterken, als de omstandigheden zulks eisen. Hoewel Engeland reeds toezegde, met Ingang van 1 Januari 1954 zelf de kosten van de troepen in Oostenrijk te zullen dragen, betekent deze nieuwe maatregel toch een belangrijke verlichting voor de Oostenrijkers. Zo zal bijvoorbeeld een groot aantal huizen vrijkomen voor de bevolking. Engeland heeft op het ogenblik drie bataljons in Oostenrijk. Frankrijk heeft tweemaal zoveel troepen in Oostenrijk, Amerika vier maal zo veel en Rtuland acht maal zo veeL

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7