Jlieutuc GTouranl Dr Adenauers partij behaalde de volstrekte meerderheid Wist L Ontvoerd Joods meisje terug uit Spaans kinderhuis lANDi AG 7 SEPTEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: f 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9832 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. f. ENSERINK CHRISTELIIK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatiiasticf) l« ghtbltocs mgn bert ia Ugfjeaspcet" Sport en wedstrijden ZIE PAG. 4 EN 5 Tegen alle verwachting in Rustige verkiezingsdag in West-Duitsland 'ommunisten en Nazi's uit Bondsdag geweerd, Socialisten verloren machtspositie KONRAD ADENAUER, de Westduitse r Bondskanselier, één der oprichters van Christen-Democratische Unie, waarin oms-Katholieken en Protestanten samen- rken, heeft gisteren bij de verkiezingen jr de Bondsdag (Tweede Kamer) een Drslaggevend succes geboekt. Gelijk men ^et, moesten voor dit parlement 484 leden brden gekozen, waarvan de helft via het 9. districtenstelsel en de helft precies als Nederland, met behulp van het stelsel jr evenredige vertegenwoordiging. Natuur- jk was de uitslag van de verkiezingen naar ?t districtenstelsel het eerst bekendvan morgen om zes uur bleek toen, dat van de 242 „rechtstreekse" zetels door de partij genoten van dr Adenauer er 172 waren ver overd. In het thans nog zittende vertegen woordigend lichaam was het vergelijkbare aantal zetels van de C.D.U. 115. De socialis ten van Ollenhauer vielen in dit (halve) parlement terug van 96 op 45 zetels. Even belangrijk is het feit, dat de communisten bij deze rechtstreekse verkiezingen geen enkel district bereid vonden, hen af te vaardigen, een lot dat deze partij deelde met de rechts- extremistische of neo-nazistische partijen, die mede naar de volksgunst hebben ge dongen. Hoe de Bondsdag er uit ziet E.D.G. Kan niet meer tegengehouden Drie extra-zetels werden toegekend De gisteren gekozen West-Duitse Bonds dag (Tweede Kamer) zal er volgens de officiële telling als volgt uitzien. De eerste cijferkolom geeft aan hoeveel afge- aardigden rechtstreeks volgens het districtenstelsel zijn gekozen, de tweede, hoeveel er zijn gekozen met het systeem dei; evenredige vertegenwoordiging, de geeft de totale samenstelling aan, terwijl in de laatste kolom is aangegeven hoe de „oude" Bondsdag, die in 1949 was gekozen, was samengesteld. Nieuwe Bondsdag Oude Even- Bonds- Direct redig Totaal dag Regeringspart. Chr.-Dem. 172 Liberalen 14 Duitse Partij 10 Andere part. Soc.-Dem45 Centrumpartij 1 Vluchtelingen- Communisten 0 der August Martin Euler werd herkozen, en de commi^aris voor Veiligheidszaken, Theodor Blank. Te Essen werd de CDU- minister voor zaken, geheel Duitslagd betreffende, Jakob Kaiser, herkozen. D« Westduitse minister van Economisch» Zaken, Ludwig Erhard, haalde evepeens een rechtstreekse zetel. Van de socialisten werd Ollenhauer herkozen en ook de tweede voorzitter van deze partij, Wilhelm Mellies. Ook de socialistische lor de andere helft van de Bondsdag geldt het stelsel der evenredige evenal» Frltz Schaeffer, de CDU-mlnis- i i ter van Financien. Ook de liberale lei- Hegenwoordiging. Dat betekent, dat de stemmen, die by bet districten- elsel voor de minderheden verloren gingen, wel meetellen bij de vast- filling van de uitslag volgens evenredigheid. Pas in de loop van de dag »n de einduitslag worden vastgesteld. Elders treft onze lezer deze eind- ftslag aan. Tegen alle verwachtingen in, is de verkiezingsdag nagenoeg \nder incidenten voorbijgegaan. Er is geen sprake geweest van commu- Isfische pogingen om de verkiezingen in de war ie sturen, al hadden mimige Zondagochtendbladen hierover sombere voorspellingen gedaan, lp politie was op volle sterkte op de been en dit alleen al blijkt voldoende I zijn geweest om onrust te voorkomen. De opkomst van de kiezers is uit-: pderlijk groot geweest: men schat het, «tal West-Duitsers, dat ter stembus og, hoger dan 80 pet. Twee redenen zijn waarschijnlijk aan te wijzen voor deze bte opkomst. In de eerste plaats het oole weer, dat iedereen buitenshuis jite. Maar in de voornaamste plaats bh wel de wil van het Duitse volk, dr lenauer "een persoonlijke overwinning .bezorgen. Want dat de winst voor de pU vooral gezien moet worden als de toon op het werk van dr Adenauer, e West-Duitsland weer een positie tus- (n de mogendheden heeft bezorgd en |e vastgehouden heeft aan een coalitie jet het Westen via de vorming van een üropese Gemeenschap, is buiten kijf. (jn grootste tegenspeler, Ollenhauer, Ider van de socialisten, hield er een pdere mening op na: eerst de Duitse inheid, waarvoor soepelheid "tegenover Jusland vereist zou zijn. Het Westduitse Bik heeft met grote nadruk gekozen oor de veel rechtlijniger politiek van Idenauer. „Ik zeg niets" Eén van de eersten, die zijn stem Istermorgen uitbracht, was de grijze resident van de Bondsrepubliek, dr feeodor Heuss. Hij poseerde gewillig oor de fotografen, maar wilde niet jggen, op wie hij had gestemd. Ook dr Kenauer bracht reeds vroeg zijn stem Toen al verklaarde hij, optimistisch 1 estemd te zijn, maar wilde zich nog let aan voorspellingen wagen. Hij ging fsteravond vroeg naar bed, omdat hij et vandaag druk zou hebben met de bmenstelling van een nieuw kabinet, jok Ollenhauer, de socialistische leider, raagde zich na het uitbrengen van zijn «Jem niet aan voorspellingen. Hij zou £«t drie uur opblijven om naar de uit dagen te luisteren. Wij vermoeden, dat gr van slapen niet veel zal zijn gekomen, Sok al zijn de Westduitse socialisten van Sordeel, dat de winBt van dr Adenauer Mch niet in de eerste plaats ten koste gan hen heeft voltrokken, maar ten Hoste van de twee andere partijén in de 3*egeringscoalitie. Wel en niet-gekozenen Tevens erkenden zij echter, dat zij in lommige gebieden wel terdege waren ichteruitgegaan. O» Dr Adenauer zelf werd direct gekozen, Bloemencorso Dr Konrad Adenauer, de 77-jarige leider van de C.D.U.die, ondanks de zeer felle oppositie van de sociaal-democratenop alleszins over tuigende wijze de overwinning behaalde bij de verkiezingen voor een nieuw parlement van de Duitse Bondsrepubliek. Daarmee heeft hij niet alleen West-Duitsland, maar de hele Westerse wereld een uiterst belangrijke dienst bewezen. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 nor: Stockholn Oslo Kopenh. A'dam Edinburgt Nice Gvnèvo Züricb w O windstil windstil NO I NNO i NO windstil windstil windstil windstil O windstil 17 0 17 0 21 0 21 0 27 0 27 0 25 0 23 0 27 0 20 0 23 0 19 0 Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog zonnig weer met weinig wind. Weer iets hogere maxi mum-temperaturen. (Opge maakt om tien uur.) Weer een Von Bismarck Max Reiman, de leider van de West duitse communisten, heeft te Solingen ver loren. In deze stad in het hart van he" Ruhr-gebied, die altijd sterk communis tisch is geweest, is Reimann als vierde geëindigd. In dit district werd de Chri m-Democraat dr Fritz Hellwig gekozen. Vice-kanselier Blucher (Liberale Partij) erd in kieskring Dusseldorf verslagen. Prins Otto van Bismarck, die candidaat gesteld was voor de C.D.U., zegevierde de kieskring Lauenburg over Waldemar Kraft, voorzitter van de Vluchtelingen- partij. In sommige kieskringen verkreeg Adenauers partij 20 tot 30 pet meer stem men dan in 1949. Een groot gedeelte der winst is behaald ten koste van de coalitie genoten in Adenauers kabinet. Dit bete kent, dat de positie van dr Adenauer ook 72 255 34 48 139 Totaal 487 Uit dit staatje blijkt, dat alleen de Vluchtelingenpartij, die bij de r streekse verkiezingen in geen enkel district een zetel wtst t? veroveren, er in geslaagd is via de evenredige vertegen woordiging 27 plaatsen te veroveren; deze partij mocht hieraan meedoen, omdat zij meer dan 5 pet van het totaal aantal stem men op zich had verenigd. Dit percentage werd niet behaald door de communisten en de neo-nazi-partijen, zodat zij bij de evenredige verdeling buiten spel bleven. Zoals men uit deze uitslag ziet, zal de euwe Bondsdag geen 484. maar 487 af gevaardigden tellen. Het aantal van 484 het door de wet voorgeschreven mi- num aantal zetels. De wet laat echter de mogelijkheid van extra-zetels toe. Dit maal zijn het er drie, waarvan 2 door de Christen Democraten en 1 door de Duitse Partij zijn verkregen. De CDU won in Sleeswijk-Holstein alle 14 zetels, die bij de directe verkiezingen op het spel ston den, twee meer dan waarop zij volgens venredige verkiezing recht heeft. Een soortgelijk geval deed zich voor bij de Duitse Partij, die in Hamburg een rechtstreekse zetel meer kreeg dan waar op zij recht had krachtens verkiezing evenredigheid. In dergelijke geval len mogen de extra zetels worden be houden. E.DG. verzekerd t de zetelverdeling blijkt, dat de socialisten, die gelden als enige tegen standers in de ueuwe Bondsdag tegen de toetreding van West-Duitsland tot het EDG-verdrag, hun macht tegen een ziging van de grondwet, die alle moei lijkheden van grondwettige aard kan op lossen. niet zullen kunnen laten gelden; voor deze grondwetswijziging is een ge kwalificeerde meerderheid van twee derden nodig. Een minderheid van één derde zou de wijziging dus kunnen tegen houden. De socialisten bezetten thans echter niet meer één derde deel der zetels. De nieuwgekozen Bondsdag zal voor het eerst op 2 October a.s. bijeenkomen. Bij de evenredige verkiezing zijn de volgende aantallen stemmen op de ver schillende partijen uitgebracht: in '49 Partijen: Christen-Democr. 12.440.799 45,2 31 Soc.-Democraten 7.939.774 28,8 29.2 Liberalen 2.628.146 9.5 11.9 Duitse Partij 897.952 3,3 4 Centrum Partij 217.342 0,8 3,1 Vluchtelingen P. 1.614.474 5.9 Duitse Rijkspartij 295.615 1.1 Communisten 607.413 2.2 5,7 Neutralisten 318.323 1.2 Overige 581.217 2 Neen, dit heeft niets met de Duitse verkiezingen te maken en dus ook niet met de gedachte, dat deze meneer bij het woord Rus zijn haas tige voeten zou inhouden. Die voeten zijn trouwens niet van een haastig mens. Ze zijn van de Rotterdamse meneer C. Knoop, die Zater dagmiddag de wandelmars van de ^Nieuwe Haagsche" (25 km) uit liep. Hij aarzelde op het woord RUST, dat op de weg geschreven was. „Ik heb op zo'n tocht nooit behoefte aan thee" zei hij en dus viel de T voor hem bij de RUST uit. Zie ook elders in ons blad. in de richting van een twee-partijen- systeem. De C.D.U. Immers is versterkt uit de strijd tevoorschijn gekomen. De socialisten zijn de grote tegenspelers ge bleven. Alle andere partijen, die aan de verkiezingen deelnamen, hebben óf geen zetel gekregen (o.a. de communisten en de neo-nazl's) öf zijn tot kleine groepjes gereduceerd. Commenfcrren binnen de eventuele nog nodige coalitie enorm is versterkt. De uitslag van de verkiezingen schijnt er op te wijzen, dat West-Duitsland gaat Hoge Amerikaanse autoriteiten toonden zich buitengewoon ingenomen met de eerste uitslagen: „De Duitsers hebben dui delijk getoond, een ramp te willen ver mijden" zo was hun commentaar. Later werd nog gemeld, dat ambtelijke kringen in Amerika van oordeel zijn, dat het West-Duitse volk Adenauers program van positieve samenwerking met de Ver enigde Staten in de koude oorlog tegen de Sovjet-Unie steunt en dat het voorstander is van de opvatting, dat West-Duitsland eerst door middel van de Europese De fensiegemeenschap zijn kracht dient te vergroten vóór de Duitse eenwording een feit kan worden. Ook in Londense kringen wordt het succes van Adenauer beschouwd als een grote triomf voor de Westelijke politiek jegens Duitsland. Men hoopte, dat de de finitieve aanvaarding van het EDG-ver drag een aansporing voor Frankrijk en Italië zal zijn om hetzelfde te doen. In Parijs werd Adenauers overwinning toe gejuicht, maar men vreesde nieuwe moeilijkheden over het Europese leger. Tevens verwachtte men daar een vergro ting van de Amerikaanse steun aan West- Duitsland. Italiaanse waarnemers te Rome noemden de verkiezingsuitslag een triomf den gekenmerkt door terreurdaden bedrog". Democratie schoot wortel Dr Ehlers, de tweede voorzitter van d( CDU. zag in het resultaat der verkiezin- een verrassend resultaat De beide nieuwe nazi-partijen zijn op zeer gedeci deerde wijze geslagen, evenals de com munisten en de neutralisten. Dr Ehlers vond het afwijzen van de Nazi-partijen het meest verheugende resultaat va verkiezingen en verwachtte, dat deze partijen er „niet meer boven op" zouden komen. De pogingen om de democratie wortel te doen schieten in het Duitse volk zijn geslaagd. De secretaris van de CDU-Bondsdag- fractie. dr Crone. beschouwde de grote overwinning van zijn partij voor groot deel als een gevolg van het feit, dat de vluchtelingen uit Oost-Duitsland zich in grote meerderheid achter Adenauer hadden geschaard. Alle troeven nieuwe verdeling van de zetels in de Bondsdag geeft Adenauer (die stellif weer bondskanselier wordtl nagenoeg alle troeven in de hand bij de vorming van een nieuwe regering. In Bonn rekent men er op, dat de oude coalitie wordt ge handhaafd. Leek het er aanvankelijk op, dat Adenauer zelf zou beschikken over één zetel minder dan de helft van het totaal aantal, latere berichten meldden, dat uit een correctie op de uitslagen in de staat Noordrijn-Westfalen volgt, dat de CDU de volstrekte meerderheid van 244 van de 487 zetels heeft behaald. Daar bij komt. dat de band met het ka tholieke Centrum zo groot is, dat men de 3 zetels van deze partij eigenlijk wel zonder meer bij die van Adenauer kan tellen, zodat hij in feite over een abso lute meerderheid van 4 zetels beschikt. Daardoor is hy in staat, zijn coalitiepart ners meer aan banden te leggen. De socialisten hebben, hoewel zij in percentage ongeveer gelijk zUn gebleven, hun machtspositie in de Bondsdag ver- De C.D.U. won IT DE VERKIEZINGEN, welke giste ren in West-Duitsland zijn gehou- i, is Adenauer met zijn Christen-De mocratische Unie als overwinnaar te voorschijn getreden. Zijn positie en die van zijn partij is thans sterker dan ooit. Deze uitslag achten wij voor het beeld, dat de wereld de eerstkomende jaren zal vertonen, van zeer grote betekenis. Bij deze verkiezingen ging het in de allereerste en veruit voornaamste plaats buitenlandse politiek, welke Duitsland behoort te voeren. Dienaan gaande hadden de twee grootste politie ke partijen, de C.D.U. en de socialisten, twee verschillende meningen. West- Duitsland heeft zich nu in meerderheid achter de C.D.U. gezet. De partij van Adenauer is van oordeel, dat de plaats van West-Duitsland was West-Europa. Duitsland behoort vol gens Adenauer mede te werken aan da eenwording van West-Europa, behoort ook door toe te treden tot de Europese Defensie-Gemeenschap, het zijne te d»>en tegenover de Russische dreiging Enropa te maken tot een sterke een- De socialisten waren een andere me ning toegedaan. Zij moeten stellig, even als Adenauer, iets van de Russen hebben. Maar zij vrezen, dat bij een toe treden van Duitsland tot de Westeuro- pese gemeenschap, de greep van Rusland op Oost-Europa en op Oost-Duitsland in het bijzonder, eer krachtiger dan slap per zal worden. Daarom pleiten zij voor neutraal Duitsland", staande tussen het Westen en het Oosten, waarbij zij op speculeren, dat by zulk een Duits land de Russen hun greep op Oost-Duits land zullen minderen. Met andere woor den: zij willen een vergelijk HET VOLK van West-Duitsland heeft gisteren op duidelijke wijze aan het standpunt van Adenauer en zijn C.D.U. de voorkeur gegeven. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat het niet evenzeer hun kert naar de eenwording van Duitsland en naar een bevrijding van de Oost- Duitsers van het Russische juk. Maar de overtuiging toegedaan, dat al leen met een Rusland, dat een verenigde Westelijke wereld tegenover zich ziet. vruchtbaar kan worden gesproken. „neutraal Duitsland", zoals de socialisten dat willen, zouden de Russen trouwens ook alleen willen berusten, in dien het zou zijn een weerloos Duits land, dag .en nacht openliggende voor communistische infiltraties. Duitsland zou dan een zwakke en zieke stee wor den in de wereldpolitiek. UIT dit laatste blijkt reeds, dat wy ons over de uitslag van deze verkie zing verheugen. Wij verheugen ons er ook over. dat deze verkiezingen hebben doen zien, hoe het Duitse volk van een herleving van het nationaal-socialisme niet gediend is. Maar positief verheugen wij ons er over, dat het standpunt van Adenauer zulk een aanhang blijkt te hebben gevonden. Het ging uiteindelijk om een tweeër lei Duitsland: een Duitsland, dat open lag voor het communisme, en een Duits land dat aan de versterking van de Europese gedachte een bijdrage wenste te leveren. Het is niet twijfelachtig, welk Duitsland de voorkeur moet hebben. In dit alles willen wij gaarne ook in onze overweging betrekken, dat de CDU wenst te zijn een party met een uitge sproken christelijke overtuiging. Zij is opgebouwd uit overtuigde Rooms-Katho- lieken en Protestanten. Adenauer heeft het ook niet in het onzekere gelaten, dat het naar zijn stellige overtuiging bij deze verkiezingen ging om de bewaring van de Christelijke gedachte in het leven van West-Europa. De gevolgen van deze uitslag? De eenwording van West-Europa zal er door worden versterkt. Rusland ziet zijn hoop op een verbrokkeld Westen weer wat meer in rook vervlogen. En in Duitsland blijken er millioenen te Leven, die van oordeel zijn dat er ook in onze tijd de mogelijkheid en de noodzakelijkheid is van een duidelijke, Christelijke politiek. loren. De liberale fractie keert terug met 48 man, hetgeen een relatief sterke ach teruitgang betekent, wanneer men let op de toeneming van het totaal aantal zetels in de Bondsdag. Een mogelijkheid te meer voor Adenauer om deze coalitiegenoot stringenter voorwaarden op te leggen. Bondspresident Heuss was een der eersten, die in Bonn hun stem uitbrachten voor de verkie zingen van het nieuwe West- Duitse Parlement. voor het Westen en voor het denkbeeld van de Europese eenheid. Heel anders reageerde het officiële Rus sische persbureau Tass: „Er is een ter- reur-tactiek gebezigd om Adenauer de overwinning te verzekeren". Een oordeel, dat via de Oostduitse radio nog enige malen werd verstrekt: „De stemming ge schiedde onder bedreiging van Ameri kaanse bajonetten. De verkiezingen wer- DAT het gezin J. F. Cleef-Rozier te Valkenswaard (N.-B.) is verblijd met de geboorte van een drieling ((1 meisje en 2 jongens), c^e het evenals de moeder uistekend maakt. DAT aan de distilleerderij J. G. Cooy- roans en Zn N.V. in Den Bosch t.g.v. die 'Zaterdag op de Utrechtse jaarbeurs zijn gehouden, de wisselbeker werd ge wonnen door J. Otter van de Stoom vaart Mij Nederland te Amsterdam. DAT Britse oorlogspelgrims in Nijme gen een steen van de verwoeste kathe draal van Coventry hebben aangeboden, die in de eveneens gedeeltelijk ver woeste St Stevenskerk te Nijmegen zal worden ingemetseld. DAT te Hengelo de eerste „schiet- koker" (betonnen schietbaan) is geopend die voor rekening van een gemeente is gebouwd en tevens als schuilkelder kan worden gebruikt DAT de socialisösche voorman Sam de Wolff in A'dam t.g.v. zyn 75ste verjaar dag is gehuldigd. DAT als erelid van de Kon. Nat. Bond voor Reddingwezen en E.H.B.O. Het Oranje Kruis is benoemd dr R. E. Wie- renga, directeur van de gem. genees kundige en gezondheidsdienst te Utrecht Pater reisde naar Barcelona Gescheiden vader was van plan, met haar naar Brazilië te vertrekken HET VIJFJARIGE Joodse meisje Marja Gwendölynn Aykens, dat enige tijd geleden door haar vader naar Spanje werd ontvoerd, is gister morgen per vliegtuig in ons land teruggekomen. Het kind is weer aan de moeder toevertrouwd. Vlak voordat het meisje enige tyd geleden in een echtscheidingsprocedure aan de moeder zou worden toegewezen, nam de vader het mee naar het buitenland. Hij bracht het onder in een Rooms- Katholiek kindertehuis te Barcelona, dat geruime tyd weigerde het kind aan de Nederlandse moeder terug te geven. Dank zij de activiteit, vooral van de Nederlandse buitenlandse dienst en de Nederlandse R.K. geeste lijkheid is het kind nu eindelijk weer bij haar niet-R.K. moeder terug. De Nederlandse R.K. geestelijkheid had een pater naar Spanje gezonden om te pogen het kind los te krijgen. Onder geleide van deze pater arriveerde de kleine Marja gistermorgen in ons land. Door dit optreden is erger voorkomen. De echtgenoot was namelijk van plan met het kind naar Brazilië te gaan. De kans zou dan groot geweest zijn, het kind geheel uit het oog t« verliezen. Onmid dellijk na het bekend worden van de ver missing waarschuwde de moeder opper rabbijn Tal, die zich op zijn beurt tot de R.K. geestelijkheid wendde. De pater die daarna uitgezonden werd, wist de kinder rechter te Barcelona te bewegen het kind terug te geven, wanneer de Amsterdamse rechtbank hierom zou verzoeken. Na ont vangst van de officiële strikken ging de kinderrechter inderdaad tot afgifte over. Voorgeschiedenis v Joods. Het huwe- land te vertrekken. lijk, dat niet kerkelijk was bevestigd, werd op 31 Juli 1952 door echtscheiding ontbonden. Op 13 October 1952 werd het enige kind uit dit huwelijk. Marja, dat de vader buiten de moeder om R.K. had la ten dopen, aan de moeder toevertrouwd. Aan dit alles was nog iets voorafge gaan. Aanvankelijk had de man de echt scheiding gevorderd. De president van de rechtbank te Amsterdam had bepaald, dat het kind gedurende het echtschei dingsproces ten huize van de ouders van de man zou verblijven. Toén bleek dat de man de door hem begonnen procedure niet voortzette, heeft de moeder een verzoek tot ontzetting van de vader uit de ouderlijke macht aanhangig gemaakt. Tevens verzocht zij de president, het kind gedurende de pro cedure aan haar toe te vertrouwen. Aan dit verzoek gaf de president gevolg. Daarna eiste de moeder echtscheiding. Vier dagen voordat de president zijn beschikking over het kind wijzigde, wist de vader met he-t kind naar het buiten-

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1