Jlieume £cifisrl)c ÜTouroni 4 Prognose Duitse verkiezingen Moskou draagt de schuld van Duitslands uiterst gevaarlijke verdeeldheid Dulles bouwt op Adenauer, wat reacties IE wekt in Ollenhauers kamp Triëst worde geen tweede München, zegt Bebler Russen sluiten met Perzië nieuw handelsverdrag Wist U WOLLEN DAMES VESTEN -1 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0,47 per week Vier en dertigste jaargang No 9830 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSER1NK CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfi (4 gfjebfetreo wun bert In tcgfjeaspoet" Dulles„Een schandaal en misdaad" 'OSTER DULLES, de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, heeft in een uiteenzetting de nog steeds bestaande verdeeldheid van Duits land een toestand genoemd, waaraan alleen de Sowjet-Unie schuldig was. Het is een schandaal en een misdaad, dat Duitsland nog altijd in twee delen gescheiden is, aldus Dulles, die blijkbaar voortgaat met aan vallen op de Sowjet-Unie te doen, gezien zijn uitlating over de Chinese politiek, in verband met Korea en Indo-China. Dulles sprak als zijn piening uit, dat de Sowjet-politiek jegens het voormalige rijk van Hitier een bedreiging van de vrede vormt. Ten bewijze wees hij op de massale bpstand, die in Juni in Oost-Duitsland was uitgebroken. Dulles legde zijn verklaring af. tijdens ijn wekelijkse persconferentie. Hij leg- r de nadruk op, dat wanneer het Pestduitse volk bij de verkiezingen van Zondag er niet in zou slagen Ade- er de meerderheid te bezorgen, dit ipzalige gevolgen zou hebben voor de sen van een spoedige hereniging der leide zones. Het heengaan van Adenau- gematigde regering zou grote ver- earring teweegbrengen en een oplossing het Duitse probleem op de lange schuiven. Op krachtige wijze gaf ij derhalve uiting aan de sympathie Amerika voor de regering van idenauer. Moskou heeft thans, aldus )ulles, een uitstekende gelegenheid te ijzen, dat het werkelijk streeft naar redelijke oplossing der geschillen, lie de wereldvrede in gevaar brengen, lij kunnen hun goede trouw aantonen, loor bevestigend te antwoorden op de Westelijke nota's, waarin wordt voorge teld, een bijeenkomst van de ministers .Grote Vier" te wijden aan het punt, le vrije verkiezingen in geheel Duits and, beogende de vorming van een re- jering voor de Oostelijke en Westelijke Echter is hier een zekere controverse lanwezig, omdat Washington nog slechts inige dagen geleden beweerd heeft, dat le kans, dat Moskou de uitnodiging van Washington zal aanvaarden, zeer gering De opmerking van Dulles, dat een lederlaag van Adenauer een ramp voor le politiek van Duitsland zou betekenen, rerd door de perschef van de sociaal- lemocratische partij (onder leiding van lllenhauer) een „kwaadwillige poging Na drie jaar —Generaal William Dean is terug Uit Rode gevangenschap in Noord-Korea 1 De communisten hebben vanmorgen, bij de uitwisseling der krijgsgevangenen, ook de populaire Amerikaanse generaal- majoor William Dean aan de Geallieer den te Pan Moen Djon overgedragen. In de eerste maanden van de strijd op Korea, in 1950, ver dwaalde de ge neraal en werd door een Noord- koreaanse pa trouille gegre- I ciale jeep arri veerde generaal Dean te Pan Moen Djon. Hij gebruind uit en glimlachte vro- 1 lijk, toen de Ge allieerde solda ten hem luide toejuichten. Toen de jeep stilhield in het Ge allieerde ontvangstcentrum voor krijgs gevangenen, wilde generaal Dean direct Uitstappen, doch een communistische of ficier beduidde hem, dat hij moest wach ten tot de formaliteiten waren vervuld. Groepjes Amerikanen verdrongen zich om de jeep en schudden de generaal de hand. De generaal is drager van de hoogste (Amerikaanse militaire onderscheiding, de eremedaille van het congres, welke hem tia zijn gevangenneming werd verleend. 1 Intussen heeft kolonel Lie Pjong II van het Chinese leger op een bijeenkomst van de repatriëringscommissie een lijst over handigd, met namen van 249 Noord- Koreanen en 152 Chinezen, die volgens hem door de Amerikanen worden achter gehouden. In felle bewoordingen eiste de kolonel hun uitwisseling. Gen. b.d. James van Fleet heeft het be richt uit Washington, dat hij benoemd zal gorden als eerste militaire adviseur van iZuid-Korea, „van ,elke grond ontbloot", genoemd. „Jan heeft weer iets over een pijpleiding gelezen in de krant". der Amerikaanse regering om in de Duitse verkiezingen tussenbeide te ko- genoemd. De socialisten protes teerden krachtig tegen wat zij noemden „ongelofelijke Amerikaanse poging de Duitse kiezers te misleiden door feiten te verdraaien". Tot zover de mannetjes in Ollenhauer. Sommige ambtenaren van het Amerik. ministerie van Buit. Zaken toonden zich ook enigszins in verwarring ge bracht door de steun, die Dulles aan Adenauer heeft toegezegd. Enkele er- i diplomaten menen zelfs, dat Dulles' opmerkingen Adenauer meer kwaad dan goed zullen doen. Wij wijzen op, dat volgens Dulles, de Russen een hereniging van Duitsland feitelijk on mogelijk maken door onaanvaardbare voorwaarden te stellen. Dulles zei: „Het Sowjet-denkbeeld, om Duitslands toekomst mede afhankelijk te stellen het oordeel der Chinese communis ten, kan slechts bekoring hebben'voor lieden, die een spaak willen steken in het Europese wiel". Indo-China heid van een vrede in Indo-China te bespreken benevens andere hangende Aziatische problemen. Maar dan moeten de communisten bereid zijn medewer king te verlenen aan het tot stand komen van een permanente vrede op Korea. Dulles verklaarde voorts, dat de Indo- chinese kwestie en de andere problemen besproken zouden kunnen worden tij dens een tweede bijeenkomst waarbij dezelfde landen tegenwoordig zouden zijn als bij de Korea-conferentie, bene vens bijvoorbeeld de drie Indochinese staten. Triest Ten aanzien van Triëst, zei Dulles, dat de verklaring van 1943. waarin de Wes telijke mogendheden zich hebben uitge sproken voor overdracht van het vrije gebied aan Italië, niet voor altijd geldig behoeft te blijven. De Ver. Staten zoe ken, aldus Dulles, naar andere oplossin gen, en tot dusver was de Amerikaanse regering nog niet met een ander officieel voorstel gekomen. In Italiaanse kringen, aldus Reuter, 's men zeer pijnlijk getroffen over de uit latingen van Dulles, dat de verklaring van 1948, waarin dus de Westelijke mo gendheden toezegden, dat het vrije ge bied van Triëst aan Italië diende te worden teruggegeven, „niet altijd geldig behoeft te blijven". Het standpunt van Dulles is dus, dat deze verklaring geen „wet is van Meden en Perzen". De onrust is toegenomen. Ook heeft Dulles aangedrongen op een krachtige herbewapening van Japan en sterljere Japanse veiligheids-strijdkrach ten, Japan diende echter een groter aan deel in zijn verdediging te dragen, maar zulks betekent niet. dat de Amerikanen wensen, dat de Japanners weer een groot leger op de been brengen. Aldus de voornaamste punten uit Dul les' „defense of life", welke rede. als reeds gezegd, tot felle commentaren aan leiding heeft gegeven. Op de algemene begraafplaats te Bussum is gistermiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van vice-admiraal F. Stamdie dezer dagen in Den Haag plotseling op straat is overleden. Onderofficieren van de Koninklijke Marine droegen de baar. Plastic waterleiding in Odijk Te Odijk bij Utrecht zal op Dinsdag 8 September een plastic waterleiding (van .g. drakatileen) worden gelegd als oerleiding voor veedrinkbakken, aanleg gebeurt met behulp van een ciale molploeg. Hierbij behoeft de grond niet van te voren te worden opengelegd, doch wordt de leiding direct onder de grond gewerkt zonder zichtbare bescha digingen van het bodemoppervlak, leiding wordt in een stuk als een kabel een haspel gewikkeld, waarbij tus sentijdse verbindingen niet meer ge maakt behoeven te worden. De duur van de aanleg wordt daardoor met meer dan het tienvoudige bekort. .- Usa-ldexzeao. Oud-Kamerlid Rutten overleden Te Wanssum (L.) is gisteravond op 88- jarige leeftijd overleden de heer P. J. Rutten, die van 1922—1929 voor de R.K. Staatspartij lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van 19191923 lid de Provinciale Staten in Limburg is geweest. Veel bekendheid genoot de heer Rutten op het gebied van de land bouw. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 nnr: NO 19 14 19 3 26 0.2 17 7 17 0.3 16 0 19 0 18 0 21 0 25 0 27 0 Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Zwakke tot "ma tige wind uit Zuidelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Bloemenleest in Amsterdam Koningin en Prins bij stadionspel Ook Prinses Wilhelmina zal aanwezig zijn De Koningin, Prins Bernhard en Prin ses Wilhelmina zullen tegenwoordig zijn bü het stadionspel op Zaterdag 12 Sept., dat als onderdeel van het Aalsmeerse bloemenfeest in Amsterdam wordt opge voerd. Als titel voor dit spel in het Olympisch Stadion zowel als voor het zesde bloe mencorso uit Aalsmeer is gekozen Ju liana Regina in verband met het eerste regeringslustrum van Koningin Juliana en het koninklijk bezoek aan de hoofd stad. Stukken uit verschillende redevoe ringen die de Koningin heeft gehouden, zullen symbolisch worden uitgebeeld. Hieraan werken ruim 2200 deelnemers mee. Het corso zal met 25 luxe wagens en 27 praalwagens een anderhalve kilo meter lange stoet vórmen, die om half twaalf uit Aalsmeer zal vertrekken. De versiering van de wagens zal ge schieden in de centrale Aalsmeerse vei ling. Op Vrijdag 11 September zal er gelegenheid zijn, de wagens in het vei linggebouw te bezichtigen. Een internationale jury zal de prijzen toekennen. Prof. mr B. V. A. Rölmg, hoogleraar in de Rijksuniversiteit te Groningen, is gekozen tot vice-voorzitter van de uit 15 leden bestaande speciale VN.-com- missie, die tot taak heeft een studie te make van het begrip „aggressie". De commissie zal na vier weken rapport uil- brengen aan de Algemene Vergadering, In Rotterdam is gisteren het in ternationaal concours hippique begonnen. Een fraaie foto van een fraaie sprong van de En- se majoor G. B. Gibson, die op Blue Lady het springcon cours om de „prijs van de Rot terdamse jockeyclub" won. IJmuider kotter Sterna in Brazilië aangekomen De Nederlandse kotter IJM 98 Sterna is op 2 September j.l. in de haven van Santos gearriveerd. De Sterna, die zal gaan deelnemen aan de visserij in de Braziliaanse wateren, vertrok op 28 Juli j.l. uit IJmuiden. De overtocht verliep goed. De kapitein heeft aan de eige- van de Sterna geseind, dat men op 9 September a.s. gereed hoopt te zijn voo de uitvaart naar de visgronden. Prof, mr J. P. A. Frangois. raadadvi- eur van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zakgn, is een van de 41 candidaten voor het lidmaatschap van de V.N.-commissie voor internationaal recht, welke commissie uit 15 leden bestaat. Prof. Frangois is op het ogenblik voor zitter van de commissie. Spanningen en demonstraties Belgrado vraagt de Westelijken, Italië tot matiging te dwingen DE SPANNINGEN tussen Zuid-Slavië en Italië, veroorzaakt door de kwestie-Triëst, nemen toe. Voor de derde maal heeft de Zuidslavische regering gisteravond een nota bij Italië ingediend, waarin wordt geprotes teerd tegen „de schending van Zuidslavisch grondgebied door Italiaanse soldaten op 31 Augustus". Tegelijkertijd meldde het Zuidslavische pers bureau Tanjoeg, dat Italiaanse troepen hun bewegingen langs de gehele grens met Zuid-Slavië voortzetten. Volgens het persbureau worden er nog steeds nieuwe troepen aangevoerd. Bovendien zijn de Italiaanse douane- tenegrijnse kust door Zuidslavische pa- maatregelen onverwacht verscherpt: boe die land hebben aan beide zijden van de grens, werd de toegang bot Zuid- Slavië verboden. Opnieuw is een drietal Italiaanse vis sersvaartuigen ter hoogte van de Mon- Nu de Amerikaanse oilerte Ambassadeur Lawrentief zoekt contact met Perzische autoriteit hoge Concurrentie tussen Amerikanen en Russen? Na de toezegging van Washing ton, Perzië aan dollars te zullen helpen, valt op, dat volgens een bericht in Per zische avondbladen, gisteren te Teheran eenRussisch-Perzlsch handelsverdrag getekend is. Hierdoor wordt de ruilhan del tussen de Sowjet-Unie en Perzië bijnj verdubbeld. Deze nieuwe overeenkomst vormt een aanvulling van het op 10 Juni gesloten handelsverdrag. Rusland zal grote verscheidenheid van fabrikaten, riërend van katoenen stukgoederen tot locomotieven toe, leveren, en Perzië zijn kant grondstoffen. De Sowjet-ambassade te Teheran had Abdoel Hoessein Mekadeh, chef van het protocol van het Perzische departement Buitenlandse Zaken, meegedeeld, dat hij vanochtend door ambassadeur Law rentief zou worden ontvangen. Zoals mer maakte de Russische ambassade be gin dezer week bekend, dat Lawrentief een hartaanval had gehad. Volgens ge ruchten had de ambassadeur gepoogd zelfmoord te plegen. Na de door Amerika aangeboden „bemiddeling" inzake de re geling van het oliegeschil, heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gewaarschuwd, geen snelle ontwikkelingen te verwachten in het Brits-Iraanse olieconflict. Wat Mossadeq betreft, deze is vandaag cl gebracht van de officiersclub, waai sedert zijn arrestatie verbleef (hij was niet constant in een ziekenhuis) naar gevangenis, waar hij nu spoedig zal den verhoord. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). DAT vele overtreders van de wet op de aardappelmoeheid gisteren in Leeu warden veroordeeld zijn tot boetes van 1 tot 60. DAT in 1954 in Grave (N.B.) het 750-J. bestaan als stad gevierd wordt. DAT officier R. E. Forgham uit Coventry (Eng.) vandaag een steen van de verwoeste kathedraal aldaar aan de burgemeester van Nijmegen overhandig de ter plaatsing in een kerkmuur, uit dank voor de bollen en heesters, die ons volk na dë oorlog aan Coventry schonk. DAT te Vlaardingen bij de aanbeste ding voor de bouw van een hotel-café restaurant aan de Maasboulevard het bouw- en aann. bedrijf Van Omme en De Groot N.V. te R'dam laagste inschrijfster was met 587.227 (hoogste: 737.500). DAT de 6e klas van de St. Petrus-jon gensschool te Uden (N.B.) de opstelwed strijd won, (een zilveren beker) welke t.g.v. de kroning van Kon. Elisabeth uit geschreven was door een Engelse fabriek van multiplicators. DAT Zaterdag 19 Sept. in Nijmegen een instructiedag voor de viering van goede volksfeesten gehouden wordt. Dat gisteravond in Oss de 5e dahlia tentoonstelling is geopend en deze tot en met Zondagavond duurt. DAT minister Beyen 8 Oct. in Maas tricht zal spreken op de alg. ledenverga dering van het Verbond van Ned. Werk gevers, welke daar op 8 en 9 Oct. gehou den wordt. DAT de Utrechtse gemeenteraad giste ren een crediet van 6250 verleende om de Jacobitoren te voorzien van een uur- DAT Donderdag 24 Sept. in het R'damse beursgebouw de 2e alg. vergadering van de Ned. Chr. Beambtenbond gehouden wordt. DAT Prins Bernhard beschermheer is geworden van de 3e int. tentoonstelling De Suiker, die van 15—26 April 1955 in A'dam gehouden wordt. DAT Maandag 14 Sept. prof. dr ir G. Minderhoud het rectoraat van de Land- bouw-hogeschool te Wageningen over draagt aan prof. ir W. J. Dewez. Dat het architectenbureau Beunis te Oss en Veghel de prijsvraag van de stad Antwerpen voor de bouw van 2 school complexen won. DAT de Chr. ver. Zedenopbouw Vrij dag 18 Sept. in kasteel Hoekelum te Ede haar jaarvergadering houdt en de Arn hemse kinderrechter daar spreekt over „het concubinaat". DAT de weg Breda-Wuestwezel-Ant- werpen niet-alleen Zondag vanwege het bloemencorso in Zundert gesloten is, maar het verkeer Breda-Antwerpen ook Dinsdag tussen 9 tot 20 uur moet omrij den over Roosendaal-Nispen-Calmthout- Capellen, i.v.m. de Ronde van Brasschaet DAT van 25 Sept. t.m. 18 Oct. achter het Rijksmuseum in A'dam de houtexpo sitie, Dik Hout en Planken, gehouden wordt. DAT 2 Oct in Den Bosch, 15 Oct. te Leeuwarden, 23 Oct. te Deventer en 4 Nov. te Roermond een nijverheidsdag ge houden wordt om leiders van middelgrote en kleine bedrijven op de hoogte te stel len van nieuwe bedrijfsmogelijkheden. trouilleboten opgebracht omdat de Ita lianen in Zuidslavische territoriale wa teren aan het vissen waren. In totaal zijn dit jaar reeds 48 Italiaanse vissers boten opgebracht. Zoals gemeld, worden de boten steeds na een boete en inbe slagneming der netten weer vrijgegeven. Tenslotte deed de plaatsvervangende Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken, Bebler. gisteren een felle aanval op „het Italiaans imperialisme". Bebler zeide, dat de Geallieerden Triëst ter dood hebben veroordeeld, door het van zijn natuurlijke achterland (Zuid-Slavië) af te snijden. Elders in dit nummer vindt opzienbarende verklaring van Foster Dulles inzake Triëst. gedaan op persconferentie. Inmiddels heeft Bebler de Westelijke Grote Drie verzocht, Italië er toe te bewegen, zijn „ongewone mi litaire maatregelen langs de Zuidslavi sche grens te staken". In geheel Zuid- Slavië worden demonstraties gehouden tegen de Italiaanse aanspraken op Triëst. Bebler heeft de Westelijke mogendheden in een tijdschrift-artikel gewaarschuwd, „van Triëst geen tweede München te Ned. schip bij Borkum vast en weer vlot Vermist jacht liep de haven binnen Het Nederlandse motorkustvaartuig Emergo, groot 211 b.r.t. en eigendom van de N.V. Invoer- en Transport-Onderne ming Invotra te Rotterdam, is gister- namiddag als gevolg van een zware dwarszee bij het eiland Borkum, bij de Nederlands-Duitse Noordzeekust, aan de grond geraakt. Al spoedig gelukte het de Emergo los te komen, doch gezien de krachtige wind die er nog stond, achtte de kapitein het raadzaam ter plaatse ten anker te gaan en te schuilen. Het kustvaartuig kwam van Skoghall met een lading hout en werd oorspron kelijk gisteravond in Amsterdam ver wacht. De motorreddingboot Insulinde van de Kon. Noord-Zuidhollandse Redding Maat. schappij, gestationneerd te Oostmahorn, is gisteren tegen de middag uitgevaren om het zeiljacht, dat zoals we reeds meld. den bij Ameland in moeilijkheden zou verkeren, assistentie te verlenen. Toen de Insulinde onverrichter zake op haar basis was teruggekeerd, werd vernomen, dat het zeiljacht in de voormiddag op eigen kracht naar Borkum was opge- stoomd en daar was binnengelopen. Klemmende redenen Men moet bereid zijn, óók te leren gens misschien in allerlei zaken niet eens is. Deze (als altijd bescheiden) gedachte kwam in ons op, toen wij zagen wat voor de komende maanden de K.V.P. zich voorgenomen heeft. Men zal daar name lijk zeer in het bijzonder aandacht gaan schenken aan de noodzakelijkheid van eenheid onder de Rooms-Katholieken. Op staatkundig gebied is onder onze Rooms-Katholieke landgenoten die een heid niet aanwezig. Daar is de K.V.P. (van prof. Romme, zullen we nu maar zeggen), daarnaast is er de K.N.P. (van de heer Weiter) en dan zijn er nog die Rooms-Katholieken, die, evenals een aan tal Protestanten, zijn „doorgebroken", met name naar de P.v.d.A. Geen eenheid dus. Maar nu is het merkwaardig en mogelijk ook typerend, dat men blijkbaar niet van plan is, zich bij dat ontbreken van de eenheid neer te leggen. De K.V.P. heeft de K.N.P. en de mannen en vrouwen van de doorbraak al tot een samenspreking uitgenodigd, een uitnodiging, die inmiddels ook is aan vaard, maar ook binnen de K.V.P. gaat men in de komende maanden heel na drukkelijk over die eenheid praten. De motieven, waarom men die eenheid nodig acht, zijn velerlei, maar alle zijn ze klemmend. Men wil namelijk de een heid onder de Rooms-Katholieken propa geren en vóórstaan terwille van ach tereenvolgens een Christelijke maat schappij-ordening, een Christelijk werk leven, de gezinspolitiek, onderwijs en cul tuur, terwille ook van ons land en ten slotte ook terwille van Europa. Klemmend zijn deze motieven zeker. Om maar één ding te noemen: de Protes tantse groeperingen in ons land zijn bezig in het buitenland contacten te leggen of die contacten te verstevigen. Herhaalde lijk komt men dan tot de ontdekking, dat in het buitenland grote waardering be staat voor hetgeen hier te lande kon wor den bereikt. Maar de goede indruk ver dwijnt weer voor een deel, wanneer die buitenlanders vervolgens ontdekken, hoe er bij ons verdeeldheid is onder de Chris tenen, die uit de beginselen der Hervor ming willen leven. De motieven, die de Rooms-Katholie ken als redenen tot groter eenheid zien, zijn voor onze Protestantse landgenoten bepaald niet minder klemmend. Een vreemde zaak Een vreemde zaak: een Nederlands Protestants theoloog, dr J. C. Hooij- kaas, Ned. Hervormd predikant te Sche ningen, is onlangs benoemd tot hoogleraar aan de theologische hogeschool der Evan gelisch Presbyteriaanse Kerk van Por tugal. Thans echter wordt hem van Por tugese zijde het vereiste visum geweigerd, welke weigering in verband moet worden gebracht met de nauwe samenwerking in Portugal tussen de regering en de R.K. Kerk. Wij noemen dit een vreemde zaak en zijn van oordeel, dat dezs weigering een merkwaardig licht werpt op de vrijheid in dit land van Salazar. Van de vrijheid in dat land moet men in het vervolg maar niet al te erg meer opgeven. Recidivist ■■'entte) Meer dan 30 modellen NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172-174-179 Midza bonnen voor onze cliënten. Onlangs Is de Chicago Tribune voor de dag gekomen met het frisse denkbeeld. Nieuw-Guinea open te stel len voor ja, schrik maar niet, lezer kolonisatie door Japan. Hoe dat zij mochten we nog ge hoopt hebben, dat dit voorstel in de Chicago Tribune wellieht afkomstig was van iemand uit de achterban en bij ver gissing in dit blad verschenen, nu komt het blad in een hoofdartikel datzelfde voorstel nog eens opdiepen. De goede burgers van deze Amerikaanse stad moe ten het ons maar ten goede houden, doch dit begint toch op recidivisme te gelijken. We willen nog vermelden, dat het voorstel gepaard gaat met wilde crltiek op landen als Nederland en Australië, die gemakshalve en blijkbaar terwile van deze „goede zaak" worden afgeschil derd als „imperialistische machten". Intussen zouden we menen, dat een blad. dat zulk een kolonisatie aanbe veelt, wat voorzichtiger moet zijn met zijn woordkeus. MaaT mogelijk zijn we in deze begrippenwereld niet voldoende ingevoerd. Het wemelt van de mensen Die PRONONCE wensen. Minister Beyen dringt aan op overdracht van taken Tijdens rede voor Zwitserse industrie in Bazel „Georganiseerd overleg tussen de sta ten kan uitermate nuttig zijn, maar het kan nooit de verantwoordelijkheid der afzonderlijke staten voor hun nationaal belang ondergeschikt maken aan een ge meenschappelijke verantwoordelijkheid voor het gemeenschappelijke belang. Supra-nationale bevoegdheden van inter nationale organen moeten in overeen stemming zijn met het bewustzijn van een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid, anders kunnen zij niet met succes worden uitgeoefend wanneer het ernst wordt". Dit verklaarde minister Beyen tijdens zijn kort verblijf ln Zwitserland te Bazel op de jaarvergadering van de Zwitserse maatschappij voor chemische industrie, hij vandaag het woord voerde over de Europese eenwording. Sprekende over een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid voor gemeenschap pelijke belangen, zette minister Beyen als Nederlands standpunt uiteen, dat slechts dan geloofd wordt aan de mogelijkheid tot ontwikkeling van het vereiste saam horigheidsbewustzijn, Indien taken ter behartiging worden overgedragen. Deze taken liggen voornamelijk op het gebied van de economische vereniging van Europa. De Nederlandse voorstellen zijn gericht op de verwezenlijking van een gemeenschappelijke markt niet als doel. doch als middel om een gezonde produc tiviteit te bereiken. Gisteren sprak de bewindsman voor da Ned. Kamer van Koophandel te Zurich.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1