Een viool heeft gezongen door haar meester FL. 130.000 Millionnair geeft een bal voor 2000 gasten HEBT U DE GROTE MARGRIET" PRIJSVRAAG AL OPGELOST! Euwe na twee ronden met 2 pnt aan de kop NIEUWE 1EIDSCHE COURANT WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1953 In memoiiam Jacques Thibaud Tragisch verscheiden van een groot kunstenaar Een viool spreekt.... Het is de titel van een boekje, waarin de wereld vermaarde Franse violist Jacques Thibaud ons zijn herinneringen vertelt. Een viool spreekthet is een veelzeggende titel, omdat al die herinne ringen van Thibaud niet door hemzelf, maar door zijn viool zijn geboren. Een viool kan niet spreken, zegt ge natuurlijk. Heel juist, zij zingt. Maar zij laat de woorden over aan haar meester, die in plaats van spelen, vertelt. Vertelt van wat die viool, als zij spreken kon, zou zeggen. ikend. Het was de Nu kan die viool niet meer spreken en haar meester ook niet. Een vliegtuig ongeluk in Frankrijk maakte een einde aan dit vertellen en aan het zingen. Brak abrupt een lang en zingend leven af en deed de klank verstommen. Reeds 60 jaar geleden. Thibaud was toen 13 jaar, was er in Frankrijk enthousiasme over het spel van deze musicus, toen in Angers nog een jongen zonder opleiding. Op het Parijse Conservatorium kreeg hij van Marsick de techniek; >de muzikale intuïtie had hij reeds, daarmee was hij geboren. Na de conservatoriumtijd zag men Thi baud tussen de violisten van het Colonne orkest, een hem niet waardige plaats en waar hij ook spoedig bovenuit groeide. Die techniek en die toon waren veel te zeldzaam om verloren te gaan in het ge heel van een orkest. De zingende viool liet zich voortaan alleen horen, in alle landen, in alle werelddelen. Ook in Ne derland, voor het eerst in Amsterdam onder leiding van Willem Mengelberg. De eerste wereldoorlog legde tijdelijk een zwijgen op aan de viool, omdat haar bespeler zich van de harmonie der klan ken moest begeven in het disharmonische kanonnengebulder. De viool kon dat ge bulder niet overstemmen, haar geluid r luisterden. Maar i n enkel verlo- Jacques Thibaud met zijn liefde: de viool. ter de snaren af en bracht de strijkstok de zang van de dichter. Totdat deze dich ter gewond in een hospitaal werd opgeno men en de vingers geruime tijd tevergeefs zochten naar het instrument, dat een levensnoodzaak geworden was. Na zijn genezing kreeg Thibaud verlof naar Amerika te gaan, waar hij geduren de 6 jaren concerten gaf en triomfen vierde. Maar Amerika was niet het land waar een klassiek Europees kunstenaar rust kan vinden. Thibaud keerde terug naar Europa, met zijn viool en het eerste concert op het vasteland was in Scheve- ningen. Thuis in Parijs speelde hij met zijn broer Hippolyte en daarna kwam er de combinatie, die de gehele muziek wereld verstomd zou doen staan en dit thans nog doet, dank zij de gramofoon- plaat. De combinatie met de pianist Alfred Cörtot en de cellist Pablo Casals, een trio dat zijn weerga nog niet gevonden heeft. Nederland bleef zijn vertrouwde pleisterplaats. „Telkens als ik de Ned. grens passeer, voel ik dat ik weer op ver trouwde bodem ben", verklaarde hij on langs nog. Gedurende 55 jaar had hij hier duizenden bewonderaars en zelfs al was de laatste jaren zijn spel technisch niet meer van die perfectie zoals vroeger, het waren de poëtische muzikaliteit, de noblesse van de toon en de vreugde van het musiceren, die toch steeds weer over rompelden en met grote teugen deden drinken uit de bron van de muziek. Het was soms als gistende champagne, soms als sterke koffie, maar altijd het hart Familieberichten uit andere bladen GETROUWD; ir J L Poldervaart cn L Pontsma. Enschede- L Prakke en B J Kreef- tenberg. Eibergen; mr Th Limperg en S Binkhorst-Valkhoff. A'dam; G B Prummel enAJM Ament. Ti el. BEVALLEN: Mevr Rood-de Boer, dr, Am sterdam; Mevr Aberson-Annegarn, zn, Arn hem; Mevr Wegener-Sleeswijk-van Bork. dr, t>dr, Zutphen- Vaardenbei Groningc Mevr Baarsen-Muller Massis, zn, A'dam. OVERLEDEN; D J Bruynzeel-Pelle, 70 .ir, R'dam; M F T— jr. Dól'^an (u 'A'dam; J HKuyten, ma Sloemendaal; J K Jansen Venneboc 1 jr, Doetinchem. Rijswijk; Mevr Rej •sterkend en 1 ig muzikale voordracht laatste vertegenwoordigers Europese cultuur. Sedert 1946 was het de Nederlandse pianist Marinus Flipse die Thibaud op zijn buitenlandse concertreizen aan de vleugel begeleidde en de grote verdiensten voor het muziekleven werden door de Ned. regering erkend door Thibauds benoe ming tot grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Een viool spreektneen de viool spreekt niet meer, ze zingt Ook niet meer. Een viool heeft gezongenHaar stem is verstorven, haar klank is uitgeklonken. Over blijft de herinnering. Zeker, de her innering idealiseert veelal de werkelijk heid. Maar deze werkelijkheid kan niet meer geïdealiseerd worden, omdat ze schoon en welluidend was, omdat ze via radio en gramofoon nog dagelijks tot ons kan komen. Moge de taal van die viool ons nog lang in de oren klinken en met die taal de herinnering aan een groot en edel mens. Corn. Basoski. i de aardige momenten in huize Thibaud, waar de grote violist verstoppertje speelde met zijn kleindochter. Weelde-uitspatting te Bianitz Tal van ex-vorsten en andere aanzienlijken lieten verstek gaan TWEEDUIZEND GASTEN waren gisteravond op het uitgestrekte terrein van de luxueuze Chiberta Club te Biarritz verzameld, toen de million- nair-markies De Cuevas zijn enorm groots opgezette „bal van de eeuw" voor begonnen verklaarde. Ondanks deze grote belangstelling was de mar kies teleurgesteld, ivant niet minder dan 2.000 genodigden hadden zich verontschuldigd voor dit bal, dat naar schatting 600.000 gulden heeft ge kost. Bij honderden tegelijk waren in de villa van de 69-jarige edelman briefjes afgegeven, die alle op hetzelfde neerkwamen: „Het spijt ons, wij zijn verhinderd." Er waren briefjes bij van ex-koningtot de attracties van dit bal, dat geheel Faroek van Egypte, van ex-koning Um- j in de stijl van twee eeuwen geleden is berto van Italië; van ex-koning Leopold j gehouden. van België en zijn gemalin, van de Aga| „Ik wil zelfs de herinnering Khan en de Begum, van tientallen pr; minente filmacteurs en actrices die deze dagen aan de Azurenkust van hun genieten, zoals Laurence Oliver rouw Vivien Leigh, Orson Wei- les, Greta Garbo en Mariene Dietrich. Moraal oi angst Wat was de reden van hun bedanken? Men had sterk de indruk dat velen dezer grootheden uit de internationale society het vooral na de pas weer tot uiting gekomen sociale onrust in Frankrijk weinig gepast en in strijd met de mo derne ideeën van deze eeuw vonden, een dergelijk grandioos festijn te organiseren. Misschien was er bij sommigen ook enige vrees gewekt door de berichten, dat enige duizenden arbeiders (voorna melijk communistische) uit de omliggen de fabrieksplaatsen een „mars naar Biar- houden met het doel te de monstreren en de orde te verstoren. In dit laatste geval heeft de aanwezig heid van honderden politiemannen, die lorzorg ter versterking gestuurd, wegnemen. Wapens onder de costuums Al die politiemannen gaven Biarritz ;n meer grimmig dan feestelijk aanzien _.i het feit dat de plaatselijke politie agenten, die op het bal-terrein de stroom leschouwers in bedwang moesten houden en het drukke verkeer der af- en nrijdende auto's moesten regelen, in 18e eeuwse costuums waren gestoken, kon deze indruk niet geheel wegnemen. Onder hun costuums hadden de agen ten trouwens hypermoderne wapens ver borgen om de schatten der gasten te beschermen. Die achttiende eeuwse kledij behoort niet kunnen graaf Bestegu in Venetië uit wissen", heeft de markies gezegd, daar mede doelend op het enorme gemaskerd bal van graaf Besteguy in Venetië uit- van Europa en Amerika versteld heeft doen staan door zijn weelderigheid en grootsheid. En al kwamen er „maar" twee duizend gasten, het staat wel vast, dat de markies zijn opzet zal slagen, want in ieder geval is Biarritz het middelpunt van de Westelijke wereld geweest. Journalisten en fotografen zijn bij tien tallen in Biarritz neergestreken, in hun koffers de costuums meesjouwend, zonder welke zelfs zij niet zouden worden bin nengelaten. De handelaars in juwelen te Biarritz werden bestormd. Door de open ramen van de luxueuze hotels zag men het ge schitter van de japonnen uit de tijd der Franse Lodewijken. Het costuum van de markies De Cuevas zelf is vervaardigd door de Parijse couturier Pierre Balmain. Overigens mocht men niet met kledij" aankomen, die zo even voor de gelegen heid was opgediept, want voordat de gas ten de 'club konden binnentreden, moes ten zij een jury passeren, die beoordeelde of hun kledij aan de hoge eisen voldeed. Een voorproeije Op de „Grande Nuit de Biarritz' weldadigheidsbal, dat eveneens door de markies was georganiseerd kreeg een 400-tal mensen reeds een voorproefje van dit grandioze feest. De bedienden en het orkest droegen reeds de galacostuums, die zij vannacht droegen, terwijl ook de ex- koning en een filmster aanw'ezig waren: ex-koning Peter van Joegoslavië en Merle Oberon Deze laatste droeg voor een waarde van 900.000 gulden aan diaman ten en de gast, die deze waarde raadde, kreeg een diamanten clip als prijs. Maar deze „Grande Nuit" was niets vergeleken bij het bal, dat daarna werd Mannequin-parade in de Amsterdamse straten Een voor de zomer ongebruikelijk uitgedoste stoet van 30 mannequins zal Maandagmiddag van ongeveer 2 tot 4 uur, begeleid door agenten van politie, door de straten van Amster dam paraderen. Alle 30 dames zullen gehuld zijn in bontmantels. Dit is het eerste optreden buiten van de op 1 Juli opgerichte Bontstichting, het overkoepelend gaan, waarin bijna het gehele bontvak verenigd is. Met de „bontparade'' hoopt deze stichting bij het publiek weer belangstelling voor bontkleding op te wekken met het oog op de ko mende winter. Alleen bij zeer slecht weer zal dezt eerste bontparade in ons land (Parijs heeft er het vorig jaar de primeur van gehad) niet doorgaan. De stoet zal vertrekken I.C.C. in het Vondelpark en via Stad houderskade, Spiegelgracht zeistraat naar het Rembrandtplein trekken, waar de dames eve restaurant gelegenheid zal worden geboden nieuwe krachten te verza melen voor de laatste étappe van deze 3M km lange route. Via de Kal- verstraat zullen zij tot slot naar dt Dam wandelen. Nieuw insuline-preparaat Op de Maandag te Londen geopende Britse pharmaceutische conferentie heeft de voorzitter, dr G. R. Boyes, mededelin gen gedaan over een nieuw, verbeterd insuline-preparaat voor de behandeling van suikerziekte. "Uit dit preparaaL dat door een onderneming te Kopenhagen i: vervaardigd, zou in het gemiddelde geval een injectie per dag voldoende doen zijn. Het is snelwerkend met langdurig effect. Het zal misschien binnenkort op de markt komen. Min. Suurhoff opent jubileum congres t.b.c.-bestrijding Het jubileumcongres van de Ned. Cen trale Vereniging tot bestrijding van dê tuberculose wordt Woensdag 23 Septem ber in de Dierentuin te Den Haag ge opend door minister Suurhoff. Dr M. R. Heynsius van den Berg zal de herden kingsrede uitspreken. Dr Th. D. Schlichting spreekt over „De geschiedenis der tuberculose", prof. dr P. Muntendam over „Tuberculose als maat schappelijke ziekte", dr J. van der Lee over Epidemiologische aspecten van d( tuberculose in Nederland, naar aanlei ding van de mortaliteit (sterfte) en d< morbiditeit (ziekte) gedurende de laatste vijftig jaar." Des avonds is er een ont vangst door de regering en het gemeente bestuur in het oude stadhuis aan d( Groenmarkt. Op 24 September spreken dr B. van Vliet over het aandeel consultatiebureau in de strijd tegen de tuberculose, tot slot spreekt zuster W. E M- Jeukens over de ontwikkeling van hét huisbezoek. Bij Brussels minisleriè: Demonstratie tegen Ned. bloemen-export De Belgische bloemisten zouden van daag hun onverkochte bloemen voor het Brusselse ministerie van Landbouw deponeren. Een woordvoerder van de Belgische Bloemistenvereniging zei, dat deze actie bedoèl-d was als een protest tegen dé steeds groter wordende importen Ned. snijbloemen. De Belgische bloemisterijen hebben reeds herhaaldelijk geklaagd ovèr de concurrentie van de goëdikOpere Ned. bloemen, waardoor de omzetten van Bel gische bloemen dalen. President Raad van Justitie op Nieuw-Guinea Bij K.B. is mr H. M. Vrijheid benoemd tot president van de Raad van Justitie te Hollandi-a. Mr Vrijheid vertrekt op 13 Sept. met de KLM van Schiphol naar Nieuw-Guinea. Mr Vrijheid die 58 jaar is, was van 1919 tot 1941 procureur en advocaat te Soerabaja bij de Raad van Justitie aldaar Na zijn krijgsgevangenschap was hij ju ridisch adviseur van de Commandant Zeemacht. Hij bewerkte de verzameling Ned,-Indische wetboeken. Groot tekort aan artsen in Indonesië en Pakistan De afgevaardigde van Indonesië op het internationale artsencongres, dat in de Haagse Ridderzaal wordt gehouden, heeft de hulp der medici ingeroepen ten aan- van het grote tekort aan artsen in zijn land. Ook Pakistan kampt met grote moei lijkheden op dit gebied. Op een bevolking van 18 rrtiillioen mensen zijn slechts 6000 artsen. Zeven jaar geleden waren er nog "echts 3000 dokters. In deze 7 jaar is het aantal universiteiten van 2 op 11 ge komen. Met grote waardering werd op het congres gewag gemaakt van de medische werkzaamheden in Israël. Mor genmiddag ontvangt dè Koning! de raad bestuur van het congrès op Soèst- dijk. Een bende van 100 man, behorende tot de Daroe-l-Islam, heeft vier dorpen ge plunderd en 166 huizen benevens eer moskee in brand gestoken volgens eer bericht uit Tjiandjoer. Wie waren er allemaal op de kermis VOOR HET GRIJPEN ZATERDAG VERTELT „MARGRIET" U MEER! Najdorf accepteerde remise en zag toen, wat hij gedaan had Hóèwèl Reshevsky in de eerste twee ronden geen rol van betekenis heeft gespeeld, heeft hij toch wel de aandacht op zich gevestigd. In de eerste ronde gaf hij zijn partij tegen Najdorf remise, die niet iedereen als zeer gunstig voor de Amerikaan beschouwde. De Argentijn Najdorf accepteerde het aanbod haastig, wellicht bevreesd, dat Reshevsky zich nog zou beden ken. Pas later moet hij zich afgevraagd hebben, waarom Reshevsky eigen lijk remise had aangeboden. Hij zette zich althans weer achter het bord, om tot de ontdekking te komen, dat er zich uitsluitend rooskleurige perspec tieven voor hem hadden afgetekend, indien hij de partij had voortgezet. Als men weet, dat de gemoedsstemmingen van Najdorf doorgaans van zijn gezicht zijn af te lezen als uit een open boek, dan zal men gemakkelijk begrijpen, dat de vele toeschouwers heel wat te lezen.en te horen kregen. De tweede partij van Reshevsky, die gen Petrosian, werd afgebroken in een stelling, die algemeen als verloren voor de kleine Amerikaan werd beschouwd. Maar de listige Reshevsky heeft ook hier i uitweg gevonden. Hij ontdekte de ige goéde zet en smaakte het genoegen de partij tot remise te brengen. Overigens moet men deze Petrosian niet onderschatten. Hij is de Benja min der deelnemers, en volgens nie mand minder dan Ragosin, de leider van het Russische schaakgezelschap en de vriend van Botwinnik, moet juist Petrosian als favoriet van dit tournooi worden beschouwd. De afgebroken partijen hebben niet veel tijd in beslag genomen. De meesten wer den of direct of na enkele zetten beslist. Alleen Szabo heeft nog een tijd lang ver geefs geprobeerd het vonnis, dat Geiler •er hem voltrok, af te wenden. Goede dag voor Stahlbeig Interessant was het slot van de partij Stahlberg-Boleslavsky. De eerste had een zeer gevaarlijke aan val in handen en een ieder dacht, dat het laatste uur voor Boleslavsky geslagen had. Maar de Rus wandelde met de zeker heid van een slaapwandelaar langs aller lei afgronden en ten slotte bleek, dat de partij voor de Zweed niet'meer was te én. Toch was het wél een goede dag Stahlberg, want hij kreeg de partij gehouden en waar heel Parijs over spreekt. De gasten werden bij één van de twaalf buffetten van kaviaar en champagni Zelfs regen kon de dans niet in die te zamen met electriciëns, schilders water .doen vallen want de timmerlieden, en bloemisten dag en nacht werkten om alles klaar te krijgen, hebben aan de bomen duizenden en duizenden meters nylondoek gespannen. Zodra er een drup- ;ou vallen, zou dit dak worden dient- getrokken. Reuter meldt heden: De echtgenote de markies, een Rochefeller, heeft het bal niet bijgewoond evenmin als de andere leden van haar familie, die zich, verluidt niet met de „verkwisting" konden verenigen. qIgp Belangrijke besluiten van de F.I.D.E. Op de jaarlijkse vergadering van de F-I-D-E- te Neuhausen. zijn een drietal belangrijke kwesties behandeld. De regeling voor het wereldkampioen schap heeft een ingrijpende verandering ondergaan, en ziet er thans als volgt uit- In 1954 worden er in de zeven zones, waarin de F.I.DK- de wereld heeft ver deeld, zone-tournooien gehouden. Neder land behoort tot een van de drie Euro pese zones, en mag drie spelers afvaar digen. Dit tournooi zal In het komende voorjaar ergens in West-Duitsland plaats vinden. De vier best geklasseerden heb ben het recht deel te nemen aan het interzonale tournooi, dat voor 1955 op het programma staat en dat in totaal 22 deel nemers zal tellen. De 6 hoogstgeplaatsten uit het interzonale tournooi. mogen deel nemen aan het volgende candidatentour- nooi. dat in 1956 georganiseerd zal wor den. Dat tournooi zal slechts zeven deel nemers tellen, want maar één speler van het candidatentournooi zal het recht krijgen om aan het volgende deel te nemen- Tenslotte speelt de winnaar van het candidatentournooi 1956 in het daar op volgende jaar een tweekamp met de wereldkampioen. De winnaar van het huidige candida tentournooi speelt een match van 24 par tijen tegen Botwinnik. en wel te Moskou te beginnen Maart 1954. Indien deze niatch met gelijke stand eindigt, behoudt Botwinnik de titel. Voorts is besloten een internationaal schaakblad, de F.I.D.E.-reveu uit te ge ven. In de redactieraad heeft voor Ne derland zitting de heer H. Kramer uit Leeuwardeji. Tenslotte heeft Argentinië aangeboden het volgende jaar de ..schaakolympiade" te houden, waaraan 25 30 landen zul len deelnemen. De kosten worden ce- raamd op 1 millioen gulden. tegen Kotov zonder verdere strijd ge- Tijdens het uitspelen van de hangpar- tijen stapte er een vrij zonderling uitge doste heer de tournooizaal binnen. Voor al zijn rossige ringbaard trok nogal de aandacht. Het bleek de Amerikaanse mil lionnair Max Kenna te zijn, die juist dui zenden dollars had uitgegeven om het Fide-congres mee te maken. Hem wachtte een koude douche, want de laatste woor den op dit congres waren reeds verstor- De uitslagen tijen Eerste ronde; Taimanov (Rusl.)Bron- stem (Rusl.) 01; Petrosian (Rusl.)—Keres (Rusl.) Vz) Szabo (Hong.)Geiler (Rusl.) 0—1: Stahlberg (Zweden)—Boles lavsky (Rusl.) VI-Vz. Tweede ronde: Kotov (Rusl.)—Stahlberg (Zweden) 0—1; Reshevsky (V.S.)—Petro sion (Rusl.) Na de tweede ronde luidt de stand: 1. Euwe (Ned.) 2 pnt; 2, 3, 4 Averbach (Rusl.), Stahlberg (Zweden) en Bronstein (Rusl.), elk iVc pnt; 5 t.m. 9 Najdorf (Arg.), Petrosian (Rusl.), Smyslov (Rusl.) en Reshevsky (V.S.) en Geiler (Rusl.) elk 1 pnt; 10 en 11 Gligoric (Z.-Sl.) en Boles lavsky (Rusl.), belden pnt uit 1 partij; 12, 13 en 14 Keres, Szabo en Taimanov, allen pnt. H0KY opent dit jaar op 24 October Zukiwsky en Don Kirk de trainers van HHYC Het is thans definitief, dat de HOKY dit jaar haar poorten weer zal openen Dit zal geschieden op Zaterdag 24 Octo- Omtrent de HHYC vernemen wij dat de spelers ook nu door twee Cana dezen zullen worden getraind t.w. door Zukiwsky, de student in de theologie, die ook het vorig HHYC oefende, en zijr landgenoot Don Kirk. In het komend seizoen zal het ijs- hockey-minnend publiek vele buitenland- ploegen tegen HHYC aan het werk kunnen zien. Zo zal op 11 November een wedstrijd gespeeld worden tussen „De Draken" en Hamburg en op 25 Nov. zal de Haagsche IJshockey Club uitko- ïen tegen Noerrkopping uit Zweden. Vóórts zijn er onderhandelingen gaande oor een wedstrijd op 4 November tegen Hammerby uit Stockholm en het ligt de bedoeling om in de eerste helft December een wedstrijd te organiseren tegen het Finse nationale team. Nu het staat, dat de Canadezen weer zul len uitkomen in het tornooi om het we reldkampioenschap, dat van 28 Februari tot 8 Maart te Stockholm wordt gehouden ploeg voor het tornooi een tour- née zal maken door Europa, worden po gingen in het werk gesteld om de oud wereldkampioenen half Februari op de HOKY te laten spelen. In de tweekamp om het wereldkam pioenschap dames tussen de Russinnen Rudenko en Bykova heeft laatstgenoem de met tegen 2% pun! de leiding ge- Het bestuur van de zwemvereniging .Rotterdam" is door de sportcommissie ran de K.N-Z.B. opnieuw geschorst. De Ned- schermer E. L. Kuypers heeft in een internationaal degentournooi Mondorf de halve finale bereikt. Hor dijk werd in de kwartfinale uitgescha keld. Voetbalvergadeiing T.C. heeft vertrouwen in toekomst In 'n te Utrecht gehouden bijeenkomst van de techn. commisie van de KNVB en pers, heeft de voorzitter van de TC, de heer G. Kruyver, die met zijn mede commissieleden de heren H. A. Pellikaan en L. Steinvoorte de bespreking leidde, een terugblik geslagen op het werk van de commisie sedert haar benoeming ver richt. den werken aan de tweeledige taak: het De heer Kruyver meende na 8 maan- formeren van 'n sterker Nederlands elf tal en de verhoging van het spelpeil over de gehele linie, te kunnen constateren, dat de samenwerking tussen de techni sch commissie, de keuzecommissie en de bonds oefenmeesters zeer is verbeterd en tevens dat er een goed contact bestaat tussen de TC en KC enerzijds en de aan de centrale training deelnemende spelers anderzijds. Het is het streven van de technische commissie en de keuzécom- missie het Nederlands elftal te verjon gen. Er valt reeds een daling van de ge middelde leeftijd waar te nemen. Wat de pogingen tot verhoging van het algemene spelpeil betreft, deelde de voorzitter mee, dat op intensieve wijze contact is opgenomen met de 1ste en 2de klasse clubs en hun trainers. Het ligt in' de bedoeling dit contact tot de lagere clubs uit te breiden. Bovendien zullen in diverse districtstechnische com missies wijzigingen worden, aangebracht. Ook zal worden gewerkt aan het organi seren van cursussen voor amateur club- leiders. Een van de wensen van de TC is voorts een gewestelijke, dus gedecen traliseerde training voor veelbelovende jeugdspelers tussen de 18 en 25 jaar. Ten aanzien van Abe Lenstra zei de heer Kruyver het volgende: Het Neder lands elftal dient een homogene vrien denclub te zijn, waarin alle elf spelers bereid zijn van begin tot eind te werken. Wanneer een speler lichamelijk of men taal hiertoe niet in staat is. kunnen wij hem niet gebruiken. Voorlopig Nederl. elftal tegen Borussia De keuze-commissie van de KNVB heeft het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 9 September a.s. in het Goffertstadiion te Nijmegen tegen de Duitse club Borussia (Dortmund) uit komt, als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta); achter: Odèn- thal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven); midden: Klaassens (VW), Terlouw (Spaa-ta) en Biesbrouck (RCH), aanvoer der, voor: Van Ede (Sparta), Van Beur den (BW), Bleyenberg (Rigtersbleek), Van der Kuil (VSV) en Luyten (DOS). Reserves: Steiger (PSV), Kools (RBC), Van Schijndel (SVV), Van Overbeeke (Dosko) en Meyers (NEC). Wedvlucht Het Oosten Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Tilburg op Zaterdag 29 Augustus. De duiven werden om 1.30 uur met Z.W.- wind gelost. De eerste duif bereikte zijn om 3.25 uur met een snelheid van 7.14.35 m per minuut, de laatste prijswin- om 6.51.10 uur met een snelheid van 239.56 m per minuut. De uitslag luidt: J. Boekkooi 1, 24, 27, Th. Houthof 2, 3, 31; W. Ruis 4, 12; F. Breedijk 5, 11, 13, 33, 34; B. Singeling 6, 21; J. Smeets 7, 9, 10; Lolkes de Beer 8, 9; J. v. d. Weele 14, 26, 36; H. v, d. Vecht 15; W. Alting 16; W. Nagtegaal 17; J. Braxhoven 18, 30; J. v. Leeuwen 19, 25, 32, 35; H. Kettenis 22, 38; A. Ter Haar 23; C. Geel 28. Kampioen jonge duiven: 1. J. Boekkooi iet 579.4 punten; 2. W. Nagtegaal met 564.3 pnt; 3. W. Alting met 559.1 punten. Sportflitsen De Griekse Kanaalzwemmer Iason Sirganos heeft gisteren een officieus lange afstand record gevestigd door 40 mijl te zwemmen van de Bosporus naar de Zee van Marmora- H.j deed er 31 uur De uitslagen van de gisteren voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Arsenal—Shef field United 11; tweede divisie: Old hamNotts County 13. Of het tornooi om de Lippensbeker het komend seizoen zal doorgaan is nog niet met zekerheid te zeggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4