Raad bepaalt hoe gemeente wordt bestuurd Moeilijke gang voor het derde de reizigers naar perron Perrontunnel bij lage baan aan beide kanten afgesloten SPAANS Chr. Erkende MIDDENSTAKDSCURSUS nieuwe leidsche courant woensdag 2 september 1953 Millioenenplan wordt werkelijkheid Voor de treinpassagiers, die in de richting Den Haag moeten, is gister middag een moeilijke phase in de uitvoering van het Leidse spoorweg plan ingetreden, een toestand, die al heel wat gemopper heeft opgeleverd en nog wel zal opleveren. We zijn gistermiddag na de intrede van deze nieuwe toestand een half uurtje in het station en op de perrons geweest en wat we toen van vele reizigers hebben opgevangen, zullen we maar niet doorgeven, ook al omdat een groot deel van deze critiek ons niet ge rechtvaardigd toescheen. Tot gistermiddag was het zo, dat de reizigers voor de trein naar Den Haag geheel van beide tunnelstukken, aan de kant van Leiden en aan die van Oegst- geest, gebruik konder. maken. Zij moes ten dan de lage baan passeren en be hoefden slechts één trap te beklimmen, die naar het derde perron. In verband met de bouw van de ontbrekende tun- neldelen werd nu het stuk, waar tot voor kort nog de lage goederensporen lagen, aan beide zijden met houten schotten af gezet, zodat de reizigers niet meer kun nen doorlopen. Zij moeten nu direct via de eerste trap links in het eerste tunnelst.uk omhoog en komen dan op een tijdelijk betegeld tweede tunnelstuk (onder de beide hoge sporen) te komen en tenslotte is er dan de trap naar het derde perron. Dat is dus een hele klim- en daalparty! Wij vernamen, dat deze situatie naar de berekening ongeveer drie a vier maanden zal duren. Waarbij vanzelfsprekend niet mag worden vergeten, dat we niet zo ver meer van de winter af zijn. En we weten nu zo langzamerhand wel, dat de weersgesteldheden ook op de uitvoe ring van dit plan hun invloed doen gelden. Men hoeft er echter niet aan te twijfelen, dat de Ned. Spoorwegen alles zullen doen om de perrontun nels zo spoedig mogelijk definitief in gebruik te stellen. Een van de spoorwegbeambten deed ons een advies aan de hand, dat wij graag overnemen en dat vooral van belang is voor hen, die deze klimmerü lichamelijk moeilijk kunnen volbrengen. Zij kunnen veel beter gebruik maken van de in gang in het station aan het Terweepark. waardoor zij regelrecht op het Haagse perron komen. Dat betekent natuurlijk ook wel enig omlopen, maar ze blijven dan toch op de begane grond en behoe ven slechts één trap te nemen. Deze in gang is open van 's morgens zeven uur tot 's avonds zeven uur. Het zou wellicht een zeer gewaardeerde geste van de Spoorwegen zijn, als deze de beperking op het open zijn van deze ingang op- Op deze foto, die gistermiddag na het afsluiten van de beide per- rontunnelstukken werd gemaakt, is het houten „ovcrloopje" te zien, dat de reizigers lot gistermiddag gebruikten om van het eerste in. het tweede tunnelstuk te komen. In verband met de afbouw van de perrontunnels moest dit nu buiten gebruik worden gesteld. Dat heeft de reizigers voor Den Haag een allesbehalve gemakkelijk omlopen gebracht. Zij moeten nu aldus op hun plaats komen: trap op, tijde lijk „overpad", trap (tweede per ron) af, tunnelgedeelte (kant Oegstgeest)trap op, derde perron. Op de foto ziet men ook dat bete gelde overpad, dal leidt van de eerste trap (rechts in het eerste tunnelgedeelte) naar het tweede perron. De niet reizende lezer vra gen wij voor deze voor hem of haar wellicht volslagen onbegrij pelijke uiteenzetting excuus. De reizende lezer zal het des te meer begrijpen Foto N. van der Horst. omhoog Het jubileum van de heer H. van der Werf Ten kantore van de Amsterdamsche Bank/Incasso-Bank te Leiden heeft gis teren een intieme huldiging plaatsgevon den van de heer H. van der Werf. procu ratiehouder en chef der effectenafdeling ter gelegenheid van diens 40-jarig dienstverband. In gezelschap van zijn echtgenote en dochter werd de jubilaris toegesproken door een der directeuren, de heer E. H. Moens, die in waarderende en hartelijke woorden een overzicht gaf van de ver dienstelijke loopbaan van de heer Van der Werf, wiens lange ervaring en gede gen kennis van zaken zowel de talrijke effectencliënten als de bank, in gunstige en ongunstige tijden, belangrijke dien sten bewezen hebben. De heer Moens overhandigde de jubilaris namens de hoofddirectie een couvert met inhoud en een persoonlijk geschenk van de directie van het kantoor Leiden. Spreker speldde hem vervolgens, namens het bestuur van de maatschappij van nijverheid en han del. de gouden medaille op en overhan digde hem de daarbij behorende oor konde. Uit naam van het personeel sprak ver volgens een der procuratiehouders, de heer J. Martijn. Deze zette de evenwich tigheid van de persoonlijkheid van de jubilaris in het licht, zowel in zakelijke als in collegiale zin en gaf uiting aan de dankbaarheid voor de vriendschap, die alle collega's bij voortduring van de heer Van der Werf hebben ondervonden Na ook van zijn collega's een geschenk te hebben ontvangen en een bloemstuk voor mevr. Van der Werf, dankte de Ju bilaris voor de hartelijke huldiging, die hem ten deel was gevallen. Veel cliënten der bank, die in de loop der jaren in de heer Van der Werf een vertrouwd raadgever op beleggingsge- bied hebben gevonden en nog steeds vinden, hadden zijn woning met bloem stukken gesierd en maakten gebruik van de gelegenheid hem daar geluk te wensen. Advertentie) LESSEN: CORB-, CONV., LIT. P. H. VAN ULDEN RIJKSDIPL. TOLK—VERTALER, BEËD. PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 In de omgeving van het station wordt thans op grote schaa! zand aangevoerd. Vele tienduizenden kubieke meters z\jn er nog nodig. Naar wij vernemen, vindt Vrijdag de aanbesteding plaats van de ver breding van het zandlichaam, alsme de van de afbraak van het restaura tiegebouw, de oude controle en het seinhuis in de buurt van de trein Utrecht. Er wordt namelijk naar ge streefd, de Utrechtenaar omstreeks 3 October omhoog te brengen. Als het weer meewerkt, zal dit ook wel luk ken. Men is al druk bezig met het leggen der sporen. De Utrechtenaar zal na 3 October voor lopig binnenkomen aan de stadszyde van het tweede perron. Dat is het perron, waaraan nu, ean de kant van Oegstgeest, de trein van Den Haag naar Amsterdam staat. Het tweede perron zal in de ko mende weken aanmerkelijk worden ver breed. Het krijgt een totale breedte van niet minder dan twaalf meter. Zoals bekend, liggen tussen het derde en het tweede perron twee sporen (Den Haag en Amsterdam); tussen het tweede en het eerste (waar de lage baan gelegen heeftkomen er drie en langs het komstige eerste perron komen er twee. Pas als de Utrechtenaar hoo? rijdt en oude controle, het restauratiegebouw het seinhuis zjin afgebroken, kan het zandlichaam volledig worden aange De restauratie op het eerst" perron is bijna klaar. Het gebouw althans meubilair staat er nog niet in. 't Zou ook geen zin hebben, deze restauratie nu reeds in gebruik te nemen. Daar zal v schynlyk mee gewacht worden tot de Utrechtse trein naar omhoog is gebracht. Viaduct De afbouw van de perrontunnels het grote viaduct aan de Rijnsburgerweg liggen in één lijn. Aan de rechterkant van de oude Rynsburgerwegovergang werden de lage sporen na het pas; van de laatste goederentrein, ook spoedig verwijderd om de handen vrij te hebben voor het werk tussen de beide viaduct- delen. Het werk is nu in volle gang. In het gat in de oude baan. waar de nu ontbrekende middenmoot moet komen, is reeds ijzeren vlechtwerk te zien. Advertentie Hoogl. Kerkgracht 20 a, Dir. W. G. ALDERSHOFF Lorenfzkade 26 Wy beginnen 4 September, 7 uur n.m. Geeft U vandaag nog op. Utrechtse laarbeuis Wat Leiden en omgeving naar voren brengen Het jaarbeursgebouw op het Vreeburg te Utrecht en het terrein aan de Croeselaan hebben gisteren hun poorten dus weer voor nijver Nederland geopend. Er is geen stand onbezet. Uit alle oorden van ons kleine grond gebied zijn de zakenlieden naar Utrecht getrokken. Ook uit de Sleutelstad en haar omgeving. En de belangstelling was reeds deze eerste dag groot. het rotan en het bladgroen van de daarin te plaatsen planten. Verder toont Ravelli een serie aardige, niet te kostbare pias- Het aardewerk van Groeneveldt uit Voorschoten vonden wij weer in een an der hoekje. Men maakte ons daar attent op de travertijn, hard gebrand aardewerk, dat op de Zuidelijke natuursteen gelijkt en „de scherf" duidelijk laat zien, zoals dat in vaktermen heet. Groeneveldt ge bruikt zijn glazuren om dit effect des te sprekender te maken en past zijn vormen aan de werkwijze aan. Practische inzendingen Mogen al deze dingen min of meer tot de sieraden des levens gerekend worden, andere Leidenaars leggen zich toe op practische inzendingen. Daar is bijvoor beeld de C.A.R.-industrie uit Katwijk aan den Rijn. Stalen stapolstoelen, boekenstel- lingen met verplaatsbare „planken" uit staal e.d., fris en practisch, behoren tot de „nieuwigheden", waarop men terecht trots is. Ook houten stapelstoelen toonde men ons: ideaal voor kleine vergader ruimten. De Leidse importfirma Jeka vonden wij op een van de verdiepingen met een serie „nieuwtjes". Het Puckcomfoortje met in gebouwde droogkookbeveiliging, 'n twee- plaats-comfoor met overkookrand van edelstaal, dompelaars en electrische kof fie- en theemutsen. De firma Meerpoel paradeert met een keur van naaimachines, waaronder een voor de huisvrouw bijzonder gemakkelijk Vooral op het gebied van de kunst nijverheid maakt Leiden een goede beurt. In de gemeenschappelijke stand van de vereniging van beoefenaars der gebonden kunsten, aangesloten bi. de federatie, ont moetten wij de bekende Leiderdorpse pottenbakker Meindert Zaalberg en de Leidse weefster Ria van Oerle (De Gou den Spin). Zaalberg toont op de jaarbeurs niet alleen nieuwe vormen maar ook nieuwe procédé's. Zo bijvoorbeeld de zwart-bakkende klei, waarmee buitenge woon artistieke effecten bereikt werden. De voorwerpen uit dit materiaal werden bovendien vaak betekend, ongebonden decoraties, die de strakken vormen van dit werk, als het ware gegroeid uit de draaischijf zelf, nog bijzonder accentue ren. Zaalberg is verder op deze jaarbeurs gekomen met nieuwe artikelen, zoals een filterkopje, bij uitstek geschikt voor de liefhebbers van zwarte koffie. De handweefster Ria van Oerle toont de jaarbeursbezoekers, hoe handgeweven stoffen niet alleen gebruikt kunnen wor den voor de zinvolle aankleding van het interieur, maar ook voor de kleding van de vrouw. Zij exposeert prachtige, warm gekleurde ruiten voor rokken en originele blouses en shawls, die decent èn gloedvol van kleur zijn. In andere afdelingen van het grote ge bouw op het Vreeburg ontmoetten wij de Leidse pottenbakker Willem Ravelli, die de nadruk heeft gelegd op aardewerk in combinatie met bamboo, raffia of rotan. De fris-rode natuurkleur van dit aarde werk combineert goed met de kleur van Agenda voor Leiden Woensdag Hoogl. kerk, half 8: Avondstilte. Steenschuur 21, half 8—half 9: zitting prijzencommissie. ti derdorp, Het Wapen van Lei derdorp, 8 uur: Leiderdorpse damclub D.C.L., propaganda-avond. Donderdag 'ieterskerk, half 11: Eerstejaarsdag 5tiid< -.ten. Posthof, 6.50 nun.: Chr. Reisvereni- ging, excursie na: r de Sprookjestuin. r-ieterskerk. 8 uur: concert nationaal m ziekcorps Leger des Heils. De Sitterlaan, 8 uur: opcnluchtcon- cr-t Nieuw Leven. Oud-Poelgeest, half 9: openlucht film- v o-stelling H. Kleibrink. Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Zaterdag collecte voor Griekenland Op Zaterdag 5 Sept. wordt in Leiden een grote straatcollecte jrehouden door de afdeling Leiden van het N^d. Rode Kruis ten bate van de slachtoffers van de na tuurramp in Griekenland. De collecte bussen worden uitgereikt in een der zalen van het perceel Rapenburg 21 op Vr 4 September van 7 tot 9 uur des avonds en op de dag der collecte van 8 't morgens af. Het aantal collectanten is voor het eindresultaat van grote beteke nis. Laat deze actie slagen! Toen wij in nood zaten, sprong het buitenland ook Viji-en-vijftig jaar getrouwd Het echtpaar J. Jongbloed en E. Jong- bloed-Pieket hoopt op 14 September 55 jaar te zyn getrouwd. Het echtpaar woont Koninginnelaan 2. Burgemeester Van Kinschot Commissiewerk is zeer belangrijk Ook noemde de burgemeester de taak van de raad veeleisend. Men is er na melijk niet mee klaar om regelmatig de vergaderingen bij te wonen. Ook in de voorbereiding van de te nemen besluiten hebben de raadsleden een werkzaam en intensief aandeel als lid van de diverse commissies. De herbenoemde leden we ten dit zeer wel, en de nieuwe leden zul- Leiden heelt in velerlei opzicht armslag nodig Vier wethouders werden met bijna algemene stemmen herkozen De vier Leidse wethouders die reeds zitting hadden zijn gistermiddag, zoals de verwachting was, allen herkozen, te weten de heren J. C. van Schaik, S. Menken, A. J. Jongeleen en D. van der Kwaak, onderscheiden lijk behorend tot de fracties van de P.v.d.A., de K.V.P., de P.v.d.A. en de Prot.-Chr. Groep in de Leidse raad. De Communisten stemden blanco en voorts was er slechts een gering verschil in het aantal stemmen, dat de vier wethouders ieder voor zich behaalden. In deze eerste zitting van de nieuwe gedragen. Alleen al omdat de raad thans raad waren alle leden aanwezig behalvewethouders zal kiezen, is de eerste ver- dr Goslings, die nog uitstedig is. Ook mr j gadering de belangrijkste te noemen, dr Knol was weer in zoverre hersteld, dat hij de vergadering kon bijwonen. De burgemeester wenste hem daarmede in 't kort geluk. Op de publieke tribune bestond ditmaal grote belangstelling. De beëdiging en installatie van de raadsleden verliepen vlot. De eed werd afgelegd door de leden Aalders, De Brec, Ten Broek, Van der Burgh, Drijber, Van Dyk, Hagens, De Hosson. Huurman, Van Iterson. De Kier, Knetsch, Knol. Kort- mann. Van der Kwaak. Menken. Van Nienes, Noordman, Questroo. Stolp. Van,, Stralen en Woudstra. Dr Goslings zal de len het sP°edig gewaar worden. De op- eed alsnog afleggen. De belofte werd eenvolgende colleges van B. en W. heb- gedaan door de leden Braggaar, Gouds waard, Van der Hoeven, Van der Horst. Jongeleen. Lardee, Meester, Piena. Van Schaik, Schüller, Sommeling, Vijlbrief, Van Weizen en Zunderman. Toespraak van de burgemeester Burgemeester jhr mr Van Kinschot wenste de dames en heren van harte ge luk met hun lidmaatschap. Gy zit hfer aldus spr., omdat de burgerij van Lei den in u vertrouwen stelt. Dit feit is verheugend, maar geeft ook zyn ve woordelykheid. omdat gij de zaak anderen waarneemt. Anderzijds zit gij hier, omdat gij uzelf voor deze taak be schikbaar hebt gesteld. Ook dit is een verheugend feit, dat telkens weer man en vrouwen bereid zijn, zich in te zetten voor de publieke zaak. Deze taak is zwaar en veeleisend; anderzijds is ze wondermooi en schenkt ze veel bevre diging. n zware taak: de raad immers staat het hoofd van de gemeente en aan hem is de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente overgela ten. De raad bepaalt dus, in welke zin de gemeente wordt bestuurd. De voorbereiding en de uitvoering van raads besluiten kan men echter moei- jk in handen van de raad zelf leggen. Daartoe heeft men het college van B. en W. Reeds hierom hebben de wethouders als vertrouwensmannen uit de raad een zeer belangrijke functie. Daarnaast wor den zij geroepen om vele en belangrijke regelingen, in het bijzonder van de landsoverheid, uit te voeren, voorzover deze uitvoering aan de gemeente is op- geconstrueerde zigzagmachine, niet alleen comfortabel in de bediening, maar ook rustig en prettig voor het turend oog van de naaister. Op het gebied van haarden brengt Imenexco op de jaarbeurs zeer moderne modellen, bewerkt met hamerslaglak. Nieuw zijn ook de butagas-fornuizen en -geysers en de aan het keukenfornuis los te bevestigen grill. Leimuiden en Voorschoten sluiten de rij met resp. de Chemische fabriek Eureka, die een anti-slipwas, een anti mot-was en een rubberwas voor zieken huizen in de handel brengt, en de zilver- fabriek Begeer, waar nieuwe vormen het oude blazoen zijn komen vergulden. Dat deze nieuwen vormen ook in het zilfa- pleet te krijgen zijn, bewijst, dat men zich in deze luxe-industrie meer en meer gaat toeleggen op de klant met de kleine beurs. Op het terrein van de massale in zendingen aan de Croeselaan was van de grote Leidse industrieën alleen de Rotogravure te vinden. Geen levens middelen, geen dekens, geen medi sche instrumenten. Uit de omgeving van Leiden alleen de Koco-fabriek van aluminium-producten, ladders, trappen en gangways. Kreeg de eerste na de oorlog door de burgerij gekozen raad slechts drie jaren ter beschikking en heeft de vorige raad vier jaren gezeten, thans heeft de raad vyf jaren voor de boeg. Hier ligt dus eer unieke kans om veel tot stand te kun nen brengen! De armslag van de gemeente kan be knot worden, doordat de z.g.n. ..hogere' organen niet voldoende de autonome rechten van de gemeente eerbiedigen. Van tijd tot tijd voelen we ons in dat op zicht bedreigd, al mag met voldoening worden geconstateerd, dat de sympto men minder ernstig en minder veelvul dig zijn dan de eerste jaren na de bevrij ding. Waakzaamheid blyft echter gebo- Voorts is financiële armslag nodig. Op dit punt gaat het pad der gemeenten niei over rozen. De begroting voor 1954 moei worden aangeboden, zonder dat de wet die de financiële verhouding voor 1955 en volgende jaren regelt, er is. Dat deze onzekerheid belemmerend werkt, be hoeft geen betoog. Niet zonder reden gaat de wet er van uit. dat de begroting vóór de aanvang van het betrokken dienstjaar is vastge steld en goedgekeurd en het is bekend, met hoeveel krachtsinspanning wy naar gestreefd hebben, de wet op dit punt na te komen. Was de hoop lev dig. dat deze krachtsinspanning zou w den beloond door een spoedig goedge keurde begroting, het heeft niet gen zijn, want zij werd halverwege het begrotingsjaar teruggezonden met zoek haar aan te passen aan het werp van wet tot herziening va financiële verhouding! Het is duidelijk, dat de gemeente op deze wyze niet weet, zy 1 t het ben de werkzaamheid dan ook altijd zeer op prijs gesteld. Deze waardering is er zeer zeker ook voor de arbeid van die leden van diverse commissies, die niet tevens lid van dc raad zyn, maar rechtstreeks uit de bur- gerü voortkomen. Het is verblydend, dat bij zovelen uit de burgerij belangstelling bestaat voor de publieke zaak. zoveel belangstelling, dat men belangeloos be reid is, zyn schouders te zetten onder het vele werk, dat gedaan Armslag nodig Als men mij vraagt, wat de raad nodig heeft, om haar grondwettelijke taak naar behoren te kunnen vervullen, dan zou 'k aiuu„,, willen antwoorden: armslag! aldus de aldus spreker. De gemeentegrenzen gaan burgemeester. meer en meer knellen, terwijl aan één In één opzicht heeft de wetgever voor i zyde de ontwikkeling van de gemeente de nodige armslag gezorgd, namelijk reeds abrupt moest worden afgebroken, wat betreft de tijd. Deze raad krijgt niet j Van harte is te hopen, ja, het is nood- minder dan vijf jaren toegemeten, en is zakelijk, dat nog tydens de zittings in dit opzicht enig onder zijn broederen periode van deze raad de mogeiykheid Benoeming van de commissies een doelbewust, op de toekomst gericht, beleid wordt bemoeilijkt. Overigens moet worden afgewacht, of de komende wel de behoeften van onze gemeente bevre digt. Gemeentegrenzen gaan knellen Benoemd of herbenoemd werden tot leden van de: Commissie voor de strafverordeningen: Aalders, Van der Horst, Woudstra en Drijber. Commissie voor de financiën: De Hos son. Zunderman, Knol en Hagens. Commissie voor de G G D.: Kortmann, Goslings, Huurman en mevr. Gouds- Commissie voor de inrichtingen „En degeest" ca.: Kortmann, mevr. Brag gaar. Van der Burgh en Huurman. Commissie voor de markt- en haven dienst. De Hosson. Lardee. Questroo en ievr. Goudswaard. Commissie voor het onderwijs: Van Dijk, Woudstra, Van Stralen en Drijber. Commissie voor het openbaar slacht huis: Ten Broek. Lardee, De Kier en Drijber. Commissie voor de openbare werken: Ten Broek, Schüller, Van Iterson en Ha gens. Commissie voor de personeelszaken: De Bree, Sommeling, Knetsch en mevr. Goudswaard. Commissie voor de sociale zaken: De Bree. Piena, Dc Kier en mevr. Gouds waard. Commissie voor de stedeiyke lichtfa brieken: Van Dyk. Van der Hoeven. Stolp en Hagens. Commissie voor dc volkscredietbank: mej. Noordman. mej. Van Nienes. Stolp en mevr. Goudswaard. Commissie voor de rekeningen: Knol (voorzitter), De Hosson. Zunderman. Stolp en Hagens. Commissie voor het oud-archief: de raadsleden Van der Burgh en Knol, als mede prof dr J. N. Bakhuizen van den Brink en M. P. F. Meyer. Commisise voor de Lakenhal: de raads leden Ten Broek, Knol en Van Stralen, (drie leden buiten de raad worden nog benoemd). Commissie van toezicht op de ge- meenteiyke werkplaats: dc raadsleden Knetsch en mej Van Nienes, alsmede J. Beekman en M. Kok. F. E. Kiers. Verkeerscommissic: de raadsleden Meester. Aalders en Van Iterson. als mede J. H. A. Manders, J. J. F. van der Meer en A. Carton. Tot commissaris aan de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij werd gekozen de heer J. G. J. Verhey van Wijk; als candidaat-commissaris werd aangewe zen het raadslid A. van Dyk. Benoemd tot lid van de raad van be heer van de sportstichting: mej. Noord man. Zunderman en Questroo. Commissie van advies betreffende d( dienst voor sociale zaken buiten de raad W. Singerling-Stokhuijzen, G -vr. E. C. M. Pleij-Lange- A. Spierenburg-Beekhui- ccii, ur mr de Ru en prof mr Rypperda Wierdsma. College van curatoren van het gym nasium: prof. mr H. F. W. D. Fischer, mevr. C. G. de Jager-Galavazi, prof. dr P. Th. Oosterhoff, prof. dr P. H. Lacr, prof. dr J. H. Waszink en ds D. J. Vossers. allen aftredend. Plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs: dr K. Reitsma, mevr. Th. C. W. van Royon-Gratama. prof. dr J. Haantjes, mevr. S. J Schapcr-Beukema. mr C. J Woudstra en mevr. A. A. C. M Huizin ga- Schölvinck. Commissie van toezicht op de bewaar scholen: mevr. C. J. Diepenveen-de Vos, mevr. J H. Hutte- ten Haken. A. J. Duindam, mevr. M. C. de Vrind-Thoo- len. mej. J. Brouwer mej. E. G. Bos, T. L Groenendijk. J. A. E. Aalders en dok ter J C. Bazuin. Commissie van advies in culturele ken: prof. dr D. J. Kuenen, mr P. Cleve- ringa. H. Zunderman Jr, ir H. A. van Oerle. A J. van der Pompe, M. H. Zaal berg en P. Brouwer. Monumentencommissie: J H. A. Man ders, W. Zwart, ir H. A. van Oerle. L. C. J. Roozen, ir J J Terwen. ir M. P. Schutte en mej. A. J. van Nienes. Tenslotte werd de raad, in verband met het begrotingsonderzoêk, in secties verdeeld. Wagens volgeladen mef Amerikaanse studenten Gisteravond laat stonden voor het Gulden Vlies twee vrachtwagens. Twee volgeladen vrachtwagens. Niet met oude wijven, maar met jonge Amerikaanse studenten. „Halloh!" zei een roodwangig meisje tegen ons. .Malloh.'" zeiden wij terug, en zo ontspon zich een gesprek. „We zijn Amerikaanse studenten", vertelde ze, „en we hebben een trip naar het Midden-Oosten gemaakt. Turkije, Libanon enzovoort. We heb ben daar in kampen gewerkt, en gaan morgen weer naar huis. Met een boot vanuit Rotterdam." „En wat doen jullie nu nog zo laat hier?" vroegen wij. „O, we zyn nop wat aan 't rond toeren", was 't antwoord. En wij dachten zo bij onszelf, dat je toch onderdehand wel genoeg van 't rond toeren moest hebben, als je dwars door Europa en %en heel eind in Azië hebt getuft. „En waar slapen jullievroegen wij. „O hier". En het meisje wees ons naar de bodem van de vrachtwagen, waarop verschillende bedden waren gespreid. Het zag er, zo laat op de jrond. best gezellig en verzorgd uit, die bulsters in die vrachtauto, welks zijwanden uit planken bestonden. Een dak was er niet, maar bij slecht weer kon de „zit-slaapkamermet een zeil overspannen worden. .Jullie zijn wat vroeg, hier in Lei den", zeiden wij. „De Leidse studen ten zijr. er nog niet". Nee, dat vonden ze eigenlijk wel jar.,ver, maar eenzaam voelden ze zich niet, want ze waren met z'n twin tigen, jongens en meisjes. En te horen aan het vrolijk gebabbel, was het een verbazend gezellig troepje. Er zijn Amerikanen, die met luxe jachten naar de Oude Wereld komen, of in dure Chryslers, of sneQe moon- liners, maar ij geloven dat deze leuke jeugdige Amerikanen hun groe ne vrachtwagens voor welk comfor tabel vervoermiddel ook, niet hadden „We hebbtn ontzettend genoten", zei ons zegsvrouwtje. En dat was hen allemaal aan te Morgen caiillonconceit Morgenmiddag is er weer een concert op het carillon van het Stadhuis van twaalf tot één. De beiaard wordt bespeeld door prof. dr Percival Price, beiaardier de universiteit van Michigan Ann Arbor, U.S.A., voorheen beiaardder van het parlementsgebouw te Ottawa, Canada. Het programma luidt als volgt: 1. Bewerkingen van Instrumentale werken: a) J. S. Bach, Glockenspiel „Toccata" resto; b) Josef Haydn. Andante Sym phonic m. paukenslag; c) Frédérdc Cho pin. Meno mosso uit Scherzo op. 39; d.» Claude Debussy. Clair de lune. 2. Bewerkingen van vocale werken: a) Franz Schubert. Serenade; b) Jo hannes Brahms. Sappische Ode; ei Ben jamin Britten. „There is no rose" A cere mony of carols. Belaardcomposities: sonata brevee) Keuze uit opera's: W. A. Mozart. ,.Ein Madchen oaer Weibchen" uit de Zauberflöte; b) Hector Berlioz, „Serenade de Mephistpheles" uit de Damnation de Faust; c) Guiseppe Verdd, ..Cairo nome""uit de Rigolebto. 5. Variaties op Volksmelodieën: a) J. J. Viotta, De Zilvervloot; b) Iers The last rose of Summer; c) Duits. Muss i denn; d) Mexicaans, La Golondrina; e) Engels. The vicar df Bray. wordt geschapen om voor de gemeente Leiden een harmonische ontwikkeling te waarborgen! Na zo in vogelvlucht de algemene as pecten, die zich bij de aanvang van de zittingsperiode openbaren, te hebben overzien, wordt het tijd om aan de slag te gaan, aldus de burgemeester. En spre ker eindigde: „Ik hoop, dat de beraad slagingen zich zullen kenmerken door ernst, rust en wysheid. Met de wens. dat Gods zegen op onze arbeid moge rusten, verklaar ik de raad van de ge meente Leiden voor geïnstalleerd". Verkiezing van de wethouders Het woord voerend over de op til zyn- de wethoudersverkiezing, deed de heer Van Weizen (C.P.N.) een korte me dedeling. Op 12 Augustus zond de Com munistische fractie, zoals men weet, een schrijven aan de fracties van de P.v.d-A. en de V.V.D., met het doel, tot een an dere samenstelling van het college van B. en W. te komen. Het antwoord van de fractie van de P.vdAg is voor de 1 Communisten teleurstellend geweest (de V.V.D. heeft helemaal niet geantwoord) en de fractie van de C.P.N. had hierin aanleiding gevonden, by de wethouders verkiezing blanco te stemmen. De heer Van Weizen drong er ten slotte op aan. dat de andere fracties er aan zouden medewerken, ook Communistische raads leden in de diverse commissies te kie zen. Werd dit niet gedaan, dan zag spre ker daarin een belemmering van het werk van de raad. De heer Meester, de nieuwe fractie voorzitter van de P.v.d.A., hekelde in zyn maiden speech de .apenliefde" i van de hand gewezen. Dat voorstel be rustte louter op het berekenen van de kansen: met de V.V.D. en de P.v.dA. dachten de Communisten te kunnen sa- werken als meerderheid van de raad. Daartoe moest zelfs de publieke mening worden bewerkt Nog Maandag avond, aldus de heer Meester, heeft de C.P.N. in sommige stadswyken een pam flet verspreid, waarin deze plannen „tot samenwerking van de CP.N. met de V V.D. en de P.v.d.A., als zynde progres sieve partijen" werden voorgestaan. Maar In een andere plaats ln Zald- Holland, vermoedelijk op hetzelfde tijd stip, verspreidden de Communisten óók pamfletten. Hierin werd de samenwer king met weer andere partyen voorge- stigm enhierin werd de V.V.D. reactlonnair genoemd en van de P.v.iLA. gezegd, dat zy verraad pleegt Hieruit, aldus de heer Meester, blykt wel de onwaarachtigheid van handelen van de Communisten. Spreker kan niet nalaten, zyn minachting te uiten. Op geen enkele wijze kan de P. v. d. A. met de Communisten samenwerken. Mijn fractie is dan ook niet bereid, te streven ■T I "jandere samenstelling van het aldus besloot de Ing overgegaan. college heer Meester. Hierna werd tot s De heer Van Schaik kreeg 32 stêm___ (2 blanco. 1 van onwaarde. 1 voor de heer Van Stralen), de heer Menken ook 32 stemmen (4 blanco), de heer Jongeleen 29 stemmen (6 blanco. 1 voor de heer Schül ler) en de heer Van der Kwaak 31 stem men 3 blanco. 1 voor de heer Stolp. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3