Méttwe £cii«f()e (ÜÏHimiil Moeilijke gang voor reizigers Adenauer wijst op gevaar van Russische plannen tot wereldverovering Oostduits complot tot sabotage bij de verkiezingen verijdeld Jacques Thibaud in Franse Alpen verongelukt Zuid-Slavië protesteert Italiaanse regering bij V.S. gunstig gestemd ten aanzien van hulp aan Perzië Over de stakingen Beste van hopen Wist U WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,per kwartaal; 2.— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. EL DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1IK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Sïantvasttdt Is tn«n turt ia Uffteaspatf Vier en dertigste jaargang No 9828 Verscherpte waakzaamheid aan de grens DE WESTDUITSE REGERING heeft een communistisch complot weten te verijdelen, dat ten doel had, de verkiezingen die Zondag gehou den worden, te verstoren. Tot dat doel waren grote hoeveelheden wapens over de zonegrens gesmokkeld. De Oostduitse stormtroepen, die bij duizenden West-Duitsland waren binnengekomen en waarvan zeer velen gearresteerd zijn, hadden tot taak, stemlokalen te bestormen en stem bussen te verbranden. Vandaar, dat de regering van Bonn op haar hoede blijft. Het kabinet besloot gisteren het Constitutionele Hof te Karlsruhe een verbod van de uiterst rechtse Deutsche Reichspartei te vragen, op grond van „ongrondwettigheid". Zo is thans de toestand in W.-Duitsland. dat politiepatrouilles en politieauto's, met draadloze zenders, het toezicht langs de grens verscherpt hebben, alsmede bij de spoorwegen, om de communistische oproermakers tegen te houden. De Westduitse jeugd beweging is voor Zondag ingeschakeld om de pogingen der Roden, de zaak in de war te sturen, te voorkomen. Zo stijgt dus in West-Duitsland de spanning, neemt de verkiezingsroes toe. Tien ex-generaals, een ex-admiraal, 19 l ex-kolonels en 3 ex-kapiteins ter zee, nemen mede, als candidaat, deel aan de verkiezingen. Hieronder bevindt zich ook generaal Von Mannteufel, die eens het bevel voerde over een pantserleger tijdens Hitiers Kerstmis-offensief in de Ardennen. Bondskanselier Adenauer heeft er de nadruk op gelegd, dat het verkeerd I is geweest. 2000 van de 4000 communisten, die illegaal over de grens waren geko- men, terug te sturen, omdat zij nu kun nen proberen onder een andere naam binnen te komen. De duizend man, die thans vast zitten, zullen eerst na de ver- kiezingen worden uitgeleverd. De Bondskanselier heeft verklaard, dat interne moeilijkheden de Sowjet-Unie reeds binnen een of twee jaar zullen nopen, haar algemene aanval op de Euro pese eenheid af te blazen. Hij wees er op, dat Rusland plannen tot wereldverovering heeft en reeds sedert 1945 poogt naar het Westen door te dringen. De Russische vrees voor een Duitse bewapening, aldus Adenauer, is niet ernstig gemeend, want dan zou de Sowjet-Unie moeten aandrin gen op een zo snel mogelijk tot stand komen van de Europese Verdedigingsge meenschap. Juist de E.D.G. geeft de Oos telijke buren de mogelijkheid van beveili ging. Als het de Russen zou gelukken Duitsland uit te schakelen en daarmede de integratie onmogelijk te maken, dan zouden zij hun doel in de koude oorlog hebben bereikt. Hij verwachtte, dat Rusland spoedig zijn politiek zou moeten herzien, omdat het economisch een grote achterstand heeft in te halen. Hij rekende de Sowjet- Unie ook tot de „achtergebleven gebie- den". Resumerende, gaf Adenauer te kennen, dat men in alle landen de uitslag I der Duitse verkiezingen afwacht, oi weten, of Duitsland zijn tot dusver ge- volgde politiek al dan niet kan voortzet- j ten. Er zal nooit vrede komen als Duits land wordt geïsoleerd! Verbod geëist Duitse Rijkspartij Inmiddels heeft de Westduitse regerin; besloten, het Opperste Gerechtshof te Karlsruhe te verzoeken om een uitspraak, waarbij de neo-nazistische Duitse Rijks partij ongrondwettig wordt verklaard. Volgens het Westduitse kabinet is D.R.P. in wezen slechts een voortzetting van de vroegere Socialistische Rijkspartij. Men weet, dat de vroegere staatssecreta- I ris van Goebbels, dr Naumann candidaat I was voor de D.R.P.' Voornoemde Nau- 1 mann verklaarde gisteren, dat deze stap van Bonn geen succes zal hebben, dat er geen bewijzen zijn, waarop de partij als „strijdig met de grondwet" kan worden verklaard. Ook heeft de Beierse minister van Binnenl. Zaken, de oud kolonel van de Duitse luchtmacht Rudel, het spreken op verkiezingsmeetings in Beieren van de D.R.P. verboden. Wij hebben reeds vermeld, dat leden van de Rijkspartij in Neurenberg en Fuerth relletjes ontketend hadden. Van bepaalde zijde wordt er op gewezen, dat men niet verwacht, dat het Hof Karlsruhe uitspraak in deze kwestie doen, vóór de verkiezingen, waaraa: Rijkspartij in zes van de negen West duitse staten deelneemt. Natuurlijk kun nen later wel de gewonnen zetels ongel dig worden verklaard. De Westduitse regering heeft het druk. Ambtenaren heb ben enorme hoeveelheden communistisch propagandamateriaal in beslag moeten nemen. Het geld, dat op de gearresteerde jeugdige communisten is gevonden, be draagt nu reeds de som van 300 000 mark. En niet minder dan 27 rechters zijn in geheel West-Duitsland bezig met het onderzoek naar dit omvangrijke, commu nistische sabotage-complot. Russische vogelaar De Russische Hoge Commissaris heeft, in antwoord op het voorstel van de Wes telijke Hoge Commissarissen, beogende de interzonale passen voor het personen verkeer tussen Oost- en West-Duitsland af te schaffen, voorgesteld, deze kwestie te laten bespreken door de regeringen van Oost-Berlijn en Bonn. En passant zou men dan ook andere „dringende pro blemen" onder de loupe kunnen nemen! Deze reisbelemmeringen tussen de Ooste lijke en Westelijke zone waren volgens de Rus Semjonof aan de Westduitse riteiten te wijten, die geen inreisvergun- ningen wilden verstrekken en zelfs, onschuldige bezoekers arresteerden, die aanhangers waren van „democratische" organisaties. Het mooiste is, dat Semjonof het voorstelde, alsof een dergelijk tact tussen West- en Oost-Duitsland, het herstel der Duitse eenheid zou bevorde ren. Geen wonder, dat het kabinet- Adenauer het Russische voorstel „onaan vaardbaar" heeft genoemd. Het zou d< Westduitse regering dwingen, aan éér tafel te gaan zitten met lieden, die be slist geen recht hebben op hun huidige functie in Oost-Duitsland. En ook de perschef der sociaal-democraten merkte op, dat het Russische voorstel helemaal geen bespreking waard was. Vliegtuigramp eist 42 doden Het toestel week van zijn koers af, botste tegen bergtop en ontplofte EEN GROTE SLAG heeft de Franse luchtvaart getroffen. In het duister van de nacht, nog geen achttien uur geleden, daverde een machtige viermotorige Constellation van de Air France met 33 onbezorgde passa giers, onder wie een kind van enkele maanden, en een negen koppen tel lende bemanning laag over de Franse Alpen op 160 km. ten Noorden van Nice. Plotseling raakte de machine met een ontzettende klap de top van de Mont Cemet. Het toestel ontplofte en de wrakstukken vlogen honderden meters in het rond. De motoren kwamen brandend in de sneeuw terecht, grote vuurtongen waren 16 km. verder zichtbaar. Geen der inzittenden heeft dit vreselijke ongeluk overleefd. Onder hen bevond zich de wereld beroemde violist Jacques Thibaud, vergezeld van zijn dochter en zijn be geleider, René Herbin. Onmiddellijk na de ramp rukte van Cemet. vertrok een reddingsbrigade de wintersportplaats Barcelorette bij de Frans-Italiaanse grens een reddingsbri gade met draagbare raddo's uit om te redden wat er te redden was. Vanmor gen kwam de brigade na een uitputtende tocht door ontoegankelijk, met sneeuw bedekt gebied op de plaats van de ramp aan. Direct begrepen zij, dat hier geen menselijk leven meer kon zijn: de machine is vrijwel versplinterd tegen de bergtop. Ook uit het dorp Fours-St Laurent, het enige dorp in de nabijheid vain de Mont Tiiëst voor Hol te Den Haag? Rome antwoordt, dat troepenvertoon een beschermingsmaatregel is De Zuidslavische regering heeft bij de Italiaanse regering een protest ingediend „wegens de jongste Italiaan-se provocaties tegen Zuid-Slavië inzake de kwestie Triëst". Het protest richtte zich krachtig tegen de „demonstraties van Italiaanse eenheden langs de grens" en spreekt de verwach ting uit, dat Italië van dergelijke metho den zal afzien, zodat dergelijke daden geen precedent worden in de betrekkin gen tussen beide landen. Italië heeft in een gematigde nota de verantwoordelijkheid voor de huidige crisis betreffende Triëst van de hand ge wezen. Gezegd wordt, dat voorzorgs- en beschermingsmaatregelen w-aren geno men,, uitsluitend wegens een lange serie Zuidslavische uitspraken, die blijk gaven m dreigende bedoelingen. Intussen meldt het Zuidslavische pers bureau Ta-njoeng, dat de Italianen giste- hun bewegingen in het grensgebied voortzetten en de grensposten versterken. Zij beschuldigen de Italianen er van dat een Italiaans vliegtuig boven Zuidslavisch gebied vloog en over de grens met mi trailleurs zou zijn geschoten. Rome her innert er aan, dat Zuid-Slavië geen gevolg aan het Italiaanse voorstel in 1952 het geschil aan het Int. Hof in Den Haag voor te leggen. Vandaag weer! Duke verbeterde wereld snelheidsrecord Maar het werd niet erkend De Britse straalvliegtuigpiloot Neville Duke heeft gisteren tijdens een poging om het snelheidsrecord te breken, d« snelste tijd geboekt, die ooit in de ge schiedenis is gemaakt. Hij slaagde ei echter niet in. zijn doel te bereiken, om dat volgens de officiële reglementen de snelheid met minstens één percent beterd moet worden, alvorens een n record wordt erkend. Duke noteerde voor de drie kilometer, die hij viermaal achter elkaar aflegde gemiddelde van 1162 kilometers. Het cord staat momenteel op naam- vgn de Amerikaanse vliegenier lt.-koL W. F. Barnes, die in Juli een gemiddelde snel heid bereikte van 1152 kilometer per Franse schatkist en belastingen Laniel maakt jacht op ontduikers 300 Millioen gulden achterhaald In de eerste 24 uur van een verrassen de actie der Franse regering tegen belas tingontduikers zijn kapitalen tot een ge zamenlijke waarde van 30.000 millioen franc (300 millioen gulden) aan het licht gekomen, die niet waren aangegeven, dus Reuter. Het grootste deel van het geld is' 1 eigendom van Fransen met kapitalen het buitenland, die deze middelen niet naar Frankrijk overbrachten om te hel pen bij het oplossen van de moeilijkheden van het Franse geldwezen. Volgens de berichten uit genoemde bron is de Franse regering van plan de kapi talen verbeurd te verklaren en de eige naars zware boete op te leggen. Het Fran- departement van Financiën wilde nog de gendarmerie. De uur klimmen om de resten van de Con stellation te bereiken. Even later kwam de grote reddingsbrigade aan. Om 10 uur gisteravond was de Constel lation van het vliegveld Orly te Parijs verbr.kken met bestemming Saigon (Indo-China). Te Nice zou een tussen landing gemaakt worden. Het vliegtuig is echt r niet te Nice aangekomen. On derleg moet de piloot de koers zijn kwijtgeraakt, waardoor hij niet mikuder dan 160 km ten Noorden van Nice boven de Alpen terecht kwam, hetgeen hij niet wist. Hierdoor is het te verklaren, dat hij zo laag over dit gevaarlijke gebied vloog. Gedurende de vlucht heeft de piloot geen enkele maal zijn basis opge roepen. Dit kan er op duiden, dat me." aan boord niet het minste vermoeden had. dat het toestel een verkeerde koers volgde, hoewel het ook mogelijk de radio defect was. De reddingsploegen meldden, dat de gevonden slachtoffers ernstig door het vuur zijn verminkt. Identificatie wordt buitengewoon moeilijk geacht. Het Franse ministerie van Vervoer zond vanmorgen een commissie van derzoek naar de plaats van de ramp. Volgens de laatste berichten heeft de piloot van de Constellation radio-stilte plotseling de controle toren van Aix-en-Provence opgeroepen met de mededeling dat alles iri orde dat hij in Nice zou landen, ils men de kaart van Frankrijk voor zich neemt, dan ziet men. dat de Con stellation boven Aix-en-Provence een hoek van negentig graden heeft ge maakt op haar oorspronkelijke route Parijs-Nice. In het betrekkelijk korte traject Aix-en-Provence moet de piloot dus pas van zijn route zijn afgeweken Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast len nog in het duister. Vrijdag viert het gehele personeel van de Albatros Superfosfaatfabrieken N V. het 75-jarig bestaan van dit bedrijf. Er in een ontvangst, een diner en een feestavond in de Ahoy'hal te Rotterdam, aan meer dan 2.000 personen zullen deelnemen. Duke zou vandaag zijn poging herhalen, geen bijzonderheden mededelen. Hittegoli over Amerika Te New York was 't in 82 jaar niet zo warm Reeds 36 mensen bezweken Het Noorden van Amerika bevindt zich in de wurgende greep van een hitte golf, die zich uitstrekt van de Atlantische kust tot aan de Rocky Mountains. Reeds kwamen er 36 mensen om het Duizenden ambtenaren en fabrieks arbeiders zijn naar huis gezonden toen gisteren het kwik tot over de honderd graden Fahrenheit steeg. In het Oosten verschillende bosbranden uitgebro ken. In sommige streken is in weken geen druppel regen gevallen en er zijn zijn steden waar de watervoorraad bin nenkort zal zijn uitgeput. In New York was de temperatuur gis teren 97 graden. Het was de vijfde dag dat de temperatuur in deze wereldstad boven de 95 graden is geweest, hetgeen ;en record betekent, daar dit gedurende het 82-jarige bestaan van het Ameri kaanse meteorologisch instituut no immer is voorgekomen. De hittegolf strekt zich ook uit ove Canada, waar 118 bosbranden zijn g< Koningin onthult in Arnhem monument Voor Engelse parachutisten en gesneuvelde inwoners In tegenwoordigheid van de parachu tisten-generaal Urquhart, die de lucht- landingsslag van de Engelsen rond Arn hem in September 1944 .heeft geleid, zal Koningin Juliana Donderdag 17 Septem ber het oorlogsgedenkteken te Arnhem onthullen. Het monument is vervaardigd door de beeldhouwer Gijs Jacobs den Hof en geplaatst aan de achterzijde machtige Eusebiuskerk te hem. Met dit gedenkteken wil men niet alleen de Arnhemmers eren. die in de tegen de bezetters het leven hebben ge laten, maar ook alle Engelse strijders die in ons land zijn gesneuveld. Veldmaarschalk Montgomery, die ook was uitgenodigd tegenVoordig te heeft laten weten dat hij verhinderd is. Ds en mevrouw Schut bij auto-ongeluk gewond Ook dochtertje in Semarangs ziekenhuis opgenomen Ds H. Schut, missionnair predikant v de Geref. Kerken van Middelburg Blora (Midden-Java) en zijn echtgenote hebben enige weken geleden, zo wordt thans ge meld, bij een auto-ongeluk ieder eer beenbreuk opgelopen. Hun dochtertje Aagje kreeg een lichte hersenschudding De auto vloog tegen een boom. toen er een achterband-sprong en ds Schut -de macht over het stuur kwijtraakte. De ge wonden worden verpleegd in het St. Eli- zabeth-hospitaal te Semarang. Drs Schut is sinds eind vorig jaar in de missionnaire dienst werkzaam. Millioenensmokkelaar kwam direct vrij Echter nog 2000 boete voor winst van 50.000 De Maastrichter L. A. S. B. die een smokkelaffaire op touw had gezet, waar oor enige millioenen Belgische franks Luik (België) werden gesmokkeld, daar ingewisseld te worden tegen Nederlandse waarden, waarna deze de viezen illegaal weer in ons land werden gebracht, is gistermorgen in Maastricht veroordeeld tot 2 maanden (gelijk aan het voorarrest) ert een boete van 2000. De eis was 6 maanden met aftrek en een boete van ƒ10.000. B.'s medeplichtige, mevr. Van Heven eens uit Maastricht, werd veroordeeld tot een straf gelijk aan het voorarrest, geëist was 4 maanden met aftrek en een boete van ƒ1000. De douanen hadden berekend, dat B. en mevr. Van H. in enkele jaren met deze smokkel een ƒ50.000 hadden opge- Zwarte vloeren in „ideale woning" Op de beurs voor mode en huishou ding Femina, die van 25 September October in het Ahoy-gebouw te Rotter dam wordt gehouden, is een volgens le scheppers „ideale" woning te zien. 1 eerste plaats wordt bij deze woning extra-aandacht besteed aan een doelma tige kleurentoepassing. We kunnen bij voorbeeld verklappen dat de slaapkami een zwarte vloer zal krijgen, een blauwe wand en grijs getinte meubelen. Novititaat van Leidse S.S.R. begint 30 September Het bestuur der Societas Studiosorum Reformatorum Lugdunenziz maakt be kend aan alle aankomende studenten van orthodox-Protestantse huize, dat het Novitaat (kennismakingstijd), dit jaar zal aanvangen op Woensdag 30 Sept. Voor inlichtingen en opgave wende zich tot: A. van Hilten, Frambozenstraat 37, Den Haag; H. Hylkema, Zijlsingel 72 A, Leiden; of J. W. Mojet, Noord- polderkade 201, Den Haag. Prinses Asjraf van Perzië, de tweelingzuster van de Sjah, zal binnenkort naar haar vaderland terugkeren, nadat zij enige maanden geleden door Mossadeq werd uitgewezen. Daar had de thans afgezette premier alle reden voor: prinses Asjraf voerde in het openbaar en in het geheim een felle anti- Mossadeq-campagne. Zóveel last bezorgde de prinses Mossadeq c.s., dat men haar „de roerige prinses" noemde. Nog onrust in Iran Op verzoek van de Sjah vertrekt keizerin Soraya dezer dagen naar Teheran Duidelijk afwijzend is het standpunt, dat blijkens zijn orgaan De Gids, het Chr. Nationaal Vakverbond tegen- de Franse stakingen heeft ingeno- Voor de afwijzing werden niet min der dan vier redenen aangevoerd. Ten eerste: de stakingen waren niet tegen de werkgevers maar tegen de rege ring gericht; ten tweede: ze waren voor en deel soliaariteitsstakingen; ten derde: gaven een vermenging van vakver- nigingsdoeleinden met politieke doel- naen te zien: ten vierde: er is contract breuk gepleegd en niet' alle mogelijk heden waren uitgeput. Dit standpunt is inderdaad duidelijk, ook als het niet afdoet aan de critiek. •elke ongetwijfeld op een groot deel an het sociaal bestel in Frankrijk valt te oefenen. Teleurstellend is het dan ook, dat de stakingen kennelijk de volle sym pathie hebben genoten van de Franse RK. vakbeweging. De R.K. vakbeweging in Frankrijk verkondigt zelfs zonder omwegen, dat zij in het geheel geen spijt heeft over de stakingen. Dat men echter zo uit drukkelijk verzekert, geen spijt te heb ben. is op zichzelf reeds opvallend. Maar men voegt er aan toe ,dat men ..de druk van de vakverenigingen wil hand haven in vormen, die aan de omstandig heden zijn aangepast." Dat de stakingen vooral tegen de rege ring bedoeld waren, blijkt ook wel hier uit, dat van de laatste Franse kabinet ten dit wordt gezegd: „Ze zijn niet an ders geweest dan verzamelingen van dertig verschillende strevingen, belangen, groepen, machten, ambities en vriendjes, geschaard rond AurioL" Nogmaals, het is best mogelijk, dat dit felle oordeel op zichzelf raak en juist is. Maar voor de wegneming van politieke grieven is naar onze overtuiging een staking nog altijd een ondeugdelijk middeL De gemeenteraden zijn gisteren allerwegen met hun werk begonnen. Ze hebben er geen gras over laten groeien, dat de Septembermaand was aangebroken. Ze verdienen een woord van hulde voor hun plichtsgetrouwheid en gehoorzaamheid aan de wet. Bijzondere vermelding behoort Fin- sterwolde te hebben. Daar hadden enkele jaren geleden de communistische raads leden, die er de meerdereheid van de raad vormen .een regeringscommissaris noodzakelijk gemaakt. Maar het is een kenmerk van gezonde democratie dat de afwijkingen van het democratische sys eem zo kort duren als maar enigs zins mogelijk is. En daarom krijgen de communisten te Finsterwolde nu reeds weer de kans te laten zien, of ze wer kelijk iets hebben geleerd. Dat betekent, dat Finsterwolde ook oer een gemeenteraad heeft die func- tionneert De regeringscommissaris is weer burgemeester geworden en er zijn gisteren ook weer twee wethouders ge kozen. Met de communistische meerder heid in de raad was wel zowat te ver wachten, dat die wethouders communis ten zouden zijn. En zo is het gegaan ook. Dat wil zeggen: het zal nu moeten blij ken. of het ook verder gaat. We willen er het beste van hopen. Maar de heren hebben het in eigen hand. Amerika zal de Perzische verzoeken n hulp in „sympathieke overweging ?men en is bereid Perzië te helpen om uit de financiële en economische chaos te komen. Eisenhower heeft de Amerikaan- ambassadeur in Teheran. Henderson, opdracht gegeven, besprekingen te voe ren met de Perzische premier, Zahedi. Hoge Amerikaanse ambtenaren verwach ten. dat Iran in ieder geval een som van neer dan 30 millioen dollar zal worden erstrekt. De Sjah heeft zijn gemalin, die In Rome vertoeft, in een telegram gevraagd, Vrijdag of Zaterdag naar Teheran te ver trekken. Keizerin Soraya verklaarde erg jar haar gemaal en Perzië te verlangen. In Perzië worden de maatregelen tegen de uiterst linkse Toedeh-partij steeds scherper. Gisteravond alleen werden reeds arrestaties verricht. In de Perzische industriestad Isfahan komt de politie Jianden tekort om tegen Skandinavisch blok vóór Rood-China in V.N. Zweden, Noorwegen, Denemarken er IJsland zullen, tijdens de komende Alge mene Vergadering der V.N., aandringen op toelating van communistisch China tot de V.N. Aldus blijkt uit een communi qué der ministers van Buit. Zaken, die twee dagen in Stockholm hebben beraad slaagd. Ned. ex-krijgsgevangenen morgen thuis De twee Nederlanders, sergeant J. N. Plant en de soldaat G. van Leeuwen (uit Valkenburg, Z.-H.), behorende tot het Nederlandse Detachement van d« Verenigde Naties, die 24 Augustus j.l. uil krijgsgevangenschap zijn vrijgelaten, zou den gisteravond met het lijntoestel var de KLM uit Tokio vertrekken. Onvoor ziene omstandigheden daargelaten, zul- |len zij morgen te 18.45 uur op Schiphol aankomen. Amerikaanse zegsman meegedeeld. Het Amerikaanse consulaat is streng bewaakt en de consul beweegt zich alleen onder gewapend escorte door de stad. Zomerweer ten einde IN GEHEEL EUROPA is het de laatste dagen zonnig zomer met voor de tijd van het jaar hoge temperaturen, aldus deelt De Bilt .nede. Uit enkele plaatsen in Midden- Frankrijk werden gisteren maxima van 34 en 35 graden gemeld, in Zwit serland, Oostenrijk en Zuid-Duits- land kwamen verschillende malen temperaturen van omstreeks 30 gra den voor. Dit zomerweer hangt samer met een gebied van hoge luchtdruk, dat zich gisteren ook over Nederland uitbreidde. Ook hier verdween toen de bewolking. In het Zuiden steeg temperatuur tot 26 graden, in uiterste Noorden tot iets boven 20 graden. Intussen is er ten Westen van Ier land een actieve depressie gearri veerd, waarvan het koufront, verge zeld van ragen over Engeland en Schotland naar het Oosten beweegt. Dit front, dat wordt gevolgd door be langrijk koelere lucht, zal in de loop van de avond Nederland bereiken. De invloed van Oceaan-depressies breidt zich daarna lot ons land uit, met als gevolg voor de eerstkomende dagen onbestendig weer met af en toe veel wind en lagere temperaturen. HET WEER IN EUROPA Weerrapporteo van hedenmorgen 7 aar: DAT de Ned. Reisvereniging eind 1952 ruim 88.000 leden telde (eind '51 68.500) en in 1952 1007 (750) reizen maakte, waaraan 29.400 (24200) personen deelnamen. DAT gisteren de eerste passagiers- vlucht is gemaakt van de helicoptervcr- binding BrusselLuikMaastrichtBrus sel. DAT dr H. S. Frenkel, directeur van het staatsveeartsenijkundig onderzoekings instituut te A'dam, gisteren 40 jaar in 's rijks dienst was. DAT wegens verduistering van totaal f2100 gisteren in Utrecht tegen de 40-j. verkoper P. A v. H-. de 52-j. cassière J M v d. S. en de 37-j verkoper K. C. B., personeelsleden van een warenhuis, resp en 7 mnd. met aftrek geëist is. DAT de hoofddirecteur van het post wezen F. A. Hofman uit Den Haag, gis teren de dir. van het Zwolse P.T.T-kan toor, H. W. J. Verberne. installeerde tot P.T.T.-mspecteur in Den Bosch. DAT de Raad voor de Luchtvaart 16 Sept. het op 1 Jan. j.l. nabij Dhahran (Saoedi-Arabië) aan het KLM-vliegtuig PH—TDL overkomen ongeluk zal behan delen DAT in Alkmaar oen nieuw kantoor en een pakhuis geopend zijn van de op 9 Maa-rt 1920 opgerichte en thans 51.535 leden tellende Ned. Wolfederatie. DAT de P.T.T.-adj. inspecteur in Den Bosch. A. W. P. Arts, m.i.v. 1 Jan. de P.T.T.-directeur aldaar H. v. d. Ven. die met pensioen gaat, opvolgt. DAT post. bestemd voor de opvarenden van de oorlogsbodems Marnix en Tijger- haai op 3. 7, 11 en 14 September vóór 5 uur 's middags gestuurd kan worden naar Amsterdam C.S., Marine. DAT het Residentieballet Vrijdagavond optreedt voor Hilversum Ontvangt en d [festival Zaterdagavond gesloten wordt DAT tegen de 23-j. chauffeur-monter P J. G. te Driebergen, die reeds 6 maal veroordeeld is, in Utrecht 1 jaar en J mnd is geëist wegens auto-diefstal. DAT gedeputeerden van Limburg aan vragen tot grenswijziging tussen Otter- sum en Gennep niet verder in behande ling nemen. DAT minister Algera 10 Sept. in de R'damse schouwburg 400 buit en landers uit 9 landen zal toespreken die de Int. haven-dag op 10 en 11 Sept. aldaar be zoeken. DAT uit de Ampèrestraat te A'daan sedert Vrijdagmiddag 4 uur de 50-j. mevr. F E. KokDe Vries wordt vermist. DAT de gevallenen in het verr.et ln Zuid-Limburg Zondag bij he>t monument op de Cauberg te Valkenburg (L.) wor den herdacht. bi windstil windstil ZZW ZZO i windstil Koel weer l2 S* wachtj Tot morgenavond De Bilt: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, langs de Wadden- kust tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West. Overdag belangrijk koeler, Vooral in 'het binnenland. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 5.54 u. tot 19.23 u.; Maan: 0.14 u. tot 17.28 u. Op 8 Sept. N.M. Zes maanden geëist Stortingsbewijs van de belasting vervalst Zes maanden gevangenisstraf is giste ren voor de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 53-jarige kantoorbediende A. H. M. uit Amsterdam-Zuid. die op een stortingsbewijs van de belastingen een tweede kohiernummer zou hebben ge schreven en voor het bedrag van f 60 het cijfer 3 zou hebben geplaatst, zodat het f 360 was geworden. Verdachte, die nog nooit eerder met de Justitie in aanraking is geweest, ontken de iedere vervalsing. Ook hield hij vol. dat hij inderdaad f360 heeft betaald. Of de loket-ambtenaar geknoeid zou heb ben, kon hij niet zeggen. Twee hand schriftkundigen legden tegenstrijdige ver klaringen af. Ds Wakker, IJsselmuiden, voert derde kort geding Thans om de sleutels, de kas en het doopboek Voor de Zwolse rechtbank is gister middag het derde kort geding behandeld ln het geschil bij de Vrije Hervormde Gemeente te IJsselmuiden. De voorgan ger. ds T. Wakker, wiens aanhangers tijdens de vergadering van de gemeente op 22 Augustus de ovenhand hebben be haald, wil thans een uitspraak van de president, waarbij de heer J. Boer tot voor kort ouderling van de gemeente, gedwongen wordt de kerkelijke attribu ten, die hij nog onder zijn beheer heeft, zoals de sleutels, de kas en het doop boek. af te staan. Vrijdag zal de president uitspraak doen. Rectoraatsoverdracht bij de Vrije Universiteit De huidige rector magnificus der Vrije Universiteit, prof. dr G. J. Sizoo, zal op Woensdag 16 September om half vier in het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam het rectoraat overdragen aan zijn opvolger, prof. dr J. F. Koksma, hoogleraar in de Wiskunde. Herstelbank zegt crediet aan Polynorm op Het Alg Hbl. verneemt, dat de Her stelbank haar crediet aan Polynorm heeft opgezegd. In Maart 1952 was reeds voor f 25 millioen crediet verleend. Laniel en Bidault naar Turkije De Franse premier. Laniel. en de mi nister v»n Buit. Zaken. Bidault, zullen 1 October naar Ankara vertrekken voor een bezoek als gasten der Turkse regering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1