De Volkscredietbank wordt gereorganiseerd Noordwijker trachtte Katwijker te worden Installatie jeugdbrigadiers in het gemeentehuis ,Ex"-wethouder Van der Kwaak sprak bij opening Verse vis blijft het kind van de rekening Nieuwe Chr. school heeft een goed nood verblijf Er was weer heel wat moois te zien kieuwe leidsche courant 3 dinsdag 1 september 1953 Afscheid van oude Leidse raad Directeur is per 1 September eervol ontslagen Het is sinds vijftig jaren niet voorgekomen, dat de gemeenteraad op 31 Augustus vergaderde, maar gisteren was dat dan toch het geval. Het betrof de laatste zitting van de gemeenteraad in zijn oude samenstelling en de burgemeester opende de vergadering met een kort woord ter herdenking van de 73-ste verjaardag van Prinses Wilhelmina, een woord, dat de aan wezigen uit het hart gegrepen was, getuige het applaus, dat er spontaan op volgde. Deze raadsvergadering was er overigens toch een van redevoerin gen, want de burgemeester richtte na afloop van het officiële gedeelte het woord tot de negen scheidende raadsleden en tot de raad in zijn geheel, waarna de nestor van de raad, de heer Lombert, die óók niet meer terug keert, de voorzitter voor zijn hartelijke woorden dankte en de nieuwe raadsleden een aantal raadgevingen op het moeilijke pad van de volksver tegenwoordiging meegaf. Alle door ons reeds gepubliceerde voor stellen werden aangenomen, de meeste zelfs zonder enige discussie. Bij de be noeming van een conrectrix aan het gymnasium vroeg mr Woudstra. hoe men toch aan het woord „conrectrix" was ge komen. Het was volgens spr. in het geheel geen Latijn. Punt veertien van de agenda, een prae-advies op het voorstel van de heer Van Dijk tot verlaging van het ver- menigvuldigingscijfer van het schoolgeld voor het gewoon lager- en voortgezet gewoon lager onderwijs, werd op instigatie van de heer Van Dijk zélf om technische redenen aangehouden. Bij de behandeling van het prae-advies op het adres van de stichting raad van bestuur bouwbedrijf en de maatschappij tot bevordering van de bouwkunst bond van Nederlandse architecten B. N. A. in zake het ontwerpen en uitvoeren van bouwobjecten door overheidsdiensten ver klaarde de heer Piena (P.v.d.A.). dat hij het met de redactie van het prae-advies niet eens was. Met de strekking ging spr. accoord. Garages tekort In grote trekken was de raad het ook eens met bet voorstel inzake de bouw van twee garages op het terrein van de in aan bouw zijnde woningen aan de Kanaalweg. Alleen had de heer De Hosson graag een grotere garage op dit terrein zien ver rijzen, gezien het gebrek aan garage ruimte in Leiden. Wethouder Jongeleen vreesde echter, dat zo'n garage zou wor den gebruikt als reparatie-inrichting en dit achtte de wethouder toch verwerpelijk De heer De Hosson vroeg, of er dan niet vier in plaats van twee boxen ge bouwd konden worden. De heer Van Dijk daarentegen legde zich niet zo gauw bij de mening van de wethouder neer en zei geen bezwaren te kunnen zien in een reparatie-inrichting bij of tussen woning blokken. Spr. betoogde, dat zulke gele genheden in Leiden bitter hard nodig >.ijn. Fabrieken worden toch óók niet geweerd? Hierop antwoordde wethouder Jonge leen, dat men met het toelaten van auto reparatie-inrichting tussen nieuwe huizen blokken uiterst voorzichtig moet zijn. Zulke werkplaatsen horen op de terrei nen, bestemd voor kleine industrieën. Het ligt wèl op de weg van het gemeentebe stuur in de nieuwe wijken de bouw van garages te bevorderen. Punt 24 van de agenda handelde over toekenning van een toeslag aan de secre tarissen en ontvangers van de gemeenten in Zuid-Holland. Wat Leiden betreft, wa ren B. en W. het met zulk een toeslag eens. Ook de heer Van Stralen (P.v.d.A.), die er nog een schepje opdeed en betoog de, dat speciaal in de grotere gemeenten onvoldoende wordt gesalarieerd. Deze groep wordt lager gesalarieerd dan an dere hoofdambtenaren. In aansluiting hierop vroeg de heer Woudstra, hoe het staat met de salarissen van de wethouders. Wethouder Menken antwoordde de laatste spr. met de vi kering, dat een en ander de volledige dacht heeft. Geheime zitting Na deze uiterst vlotte afhandeling zaken ging de raad in geheime zitting ter behandeling van het ontslag van de direc teur van de gemeentelijke volkscrediet bank. Na heropening legde wethouder Van der Kwaak de volgende verklaring af. „Naar aanleiding van het terzake be sprokene in de zitting met gesloten deu ren stellen burgemeester en wethouders voor om de heer J. A. van Zanten als directeur van de gemeentelijke volkscre dietbank, overeenkomstig het voo leden ter inzage gelegen hebbende ont- werp-besluit, eervol ontslag te verlenen, zulks met ingang van 1 September a.s." De wethouder voegde eraan toe, dat mede in verband met dit ontslag eer reorganisatie van de gemeentelijke volks credietbank in voorbereiding is. directeur aarin verzocht werd om mede' Na nog enige opmerkingen van dokter Kortmann over het verkeer o.a., van de heer Aalders over drie leegstaande pan- de heer Lardee over de wal- het ongedempte stukje Leven daal. was de burgemeester toe aan zijn afscheidsspeech. Vreugde en weemoed Reden tot vreugde zag de burgervader het feit, dat de wisseling van oude en nieuwe gemeenteraad een levend bewijs democratische vrijheid. Wee moed lag echter in het afscheid van negen gemeenteraadsleden; waarbij de burgemeester ook hen herdacht, die in de afgelopen zittingsperiode tussentijds heengegaan. De negen thans ver- trekkenden, mevr. D.e Meyer en de heren Boezaard, Dirks, Elsgeest, Frohwein, Hordijk, Lombert. Van Weerlee en De Wilde kregen een woord van dank te horen voor de door hen betoonde toe- Kantongerecht Leiden Maar gemeente Katwijk stak er een stokje voor Voor het Leids kantongerecht heeft een interessante zaak gediend, waarbij zowel particulieren als de gemeente Katwijk waren betrokken. Met het oog op zijn aanstaand huwelijk kocht een Noordwykse chauffeur een woning in Katwijk en zegde de weekhuur aan de bewoner van dat perceel op. De bewoner beloofde de woning op tijd te zullen verlaten, omdat hij andere huisvesting in de nieuwbouw te Katwijk had gevonden. Gezinszorg Naar aanleiding van vragen van mej. Van Nienes (P.v.d.A.) over de opleiding van gezinsverzorgsters door de stichting interkerkelijke gezinszorg, die in band met financiële moeilijkheden moest worden stopgezet, verklaarde wethouder Menken met nadruk, dat het college B. en W. er op het ogenblik weinig kan doen. Men heeft er de betreffende ministeries var} Onderwijs en van Sociale Zaken in betrokken om het stichtingsbestuur als nog te bewegen op het genomen besluit terug te komen. In dit stadium hebben B. en W. geen recht van spreken. Finan cieel zijn de lasten van deze opleiding bovendien wel erg zwaar. Maar niet anders doen dan afwachten wat het stichtingsbestuur zal doen. Ook wethouder Jongeleen beantwoord de de bij een vorige gelegenheid gestelde vragen en deelde de raad o.a. mede, dat de moeilijkheden met de riolering in de De Wetstraat niet aan de spoorwegwer- ken te wijten zijn. maar aan ouderdom van het buizenstelsel. Inmiddels zijn de euvels verholpen. Madenkwekerij Een bijzonder ergerlijke kwestie bracht mevr. Braggaar op het tapijt, toen zij telde van een madenkwekerij aan Kijfgracht, die deze voor de visvangst blijkbaar onontbeerlijke gediertes op di cadavers van katten kweekt. De bewoners rond deze kwekerij „genieten" onophou delijk van de stank en van de onbruik baar geworden kattenlijken, die in de gracht plegen te worden gedeponeerd. Men heeft op allerlei manieren gepro beerd een einde aan deze ondragelijke toestand te maken, o.a. door ingezonden stukken in plaatselijke bladen, o.r~ onze courant. Dat deze klachten niet ongegrond zijn, bewijst een typhusgeval, dat het vorig jaar in deze buurt werd gesignaleerd, benevens een patiënt, die aan bloedziekte leed, waarschijnlijk eens door besmetting veroorzaakt. De „kwekerij" houdt zich ook bezig met wijding aan de zaak van de gemeenschap. Daarbij prees spr. vooral hen, die het commissiewerk, dat toch zeer tijdrovend is, niet verwaarloosden. Spr. vertolkte de dank van de gemeente voor dit belang rijke werk en hoopte, dat de nieuwe ge meenteraad de vruchten van het werk van de scheidende moge plukken. Als nestor ven de raad en als scheidend gemeenteraadslid tevens beantwoordde de heer Lombert deze rede van de bur gemeester met een kort en kernachtig woord. Daarbij sprak de heer Lombert de hoop uit, dat de nieuwe gemeenteraad de oude, democratische rechten zal hand haven en hij drukte de nieuwelingen op het hart, dat men niet alleen raadslid is door de vergaderingen bij te wonen, maar dat men ook het tijdrovende en dorre werk van het doorlezen van de stukken moet willen verrichten en commissie vergaderingen niet moet verwaarlozen. „De raad stelle alles in het werk om zich zelf te blijven, aldus de heer Lombert, en late zich niet maken tot een stern- machine". Hierna sloot de voorzitter met een korte tik van de hamer de zitting en nodigde de raadsleden uit naar de koffie kamer te gaan, waar onofficieel afscheid werd genomen. Agenda vooi Leiden Woensdag Stadsgehoorzaal, 9 uur: K.I.-vereniging ,Vita Nova". Hoogl. kerk, half 8: Avondstilte. Steenschuur 21, half 8half 9: zitting prijzencommlssie. liderdorp, Het Wapen van Lei derdorp, 8 uur: Leiderdorpse damclub D.C.L., propaganda-avond. Donderdag -Jieterskerk, half 11: Eerstejaarsdag studenten. Posthof, 6.50 n.m.: Chr. Reisvereni- ging, excursie naar de Sprookjestuin. Pieterskerk, 8 uur: concert nationaal i ^ziekcorps Leger des Heils. De Sitterlaan, 8 uur: openluchtcon- cert Nieuw Leven. Oud-Poelgeest, half 9: openlucht film voorstelling H. Kleibrink. Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. het prepareren van huiden, die ove: brugleuningen plegen te hangen zwermen vliegen aantrekken. Wethouder Jongeleen antwoordde, dat het college reeds enige tijd op de hoogte 'at men ook maatregelen heeft ge- echter tot op heden zonder resul taat. De sloot achter de huizen aan d« Tweede Looierstraat wordt op deze ma- eens verontreinigd en de bewo- jn deze zitting van de gemeenteraad die straat hebben enige tijd ge- werden nog de volgende benoemingen a schrijven ontvangen van de gedaan. Daar aan de leraar dr A. J. Kos- de gemeentereiniging,ter ontheffing werd verleend uit z'yn r,m mo "'""king, functie van conrector aan het gymna sium, moest een nieuwe conrector wor den aangewezen. Deze functie kreeg de Benoemingen lerares dr A. M. M. Smit. Tot leraar in het tekenen aar) dezelfde school werd be noemd L. Mac-Lennan. Tot tijdelijk le- s in de Franse taal en letterkunde het gymnasium werd benoemd C. M. Scholte-Kolff, tot tijdelijk lerares in de Engelse taal en letterkunde P. van Dalf- sen, tot tijdelijk leraar in de klassieke talen Ph. Chr. van der Pant en tot leraar in de klassieke talen in vaste dienst dr J. H. M. M. Loenen. Mej. G. C. A. Pot werd wederom voor de duur van de sus 1953-1954 benoemd tót tijdelijk lerares in de Nederlandse taal en letterkunde aan de gemeentelijke H.B.S. Tijdelijk be noemd aan de H.B.S. voor meisjes den mevr. N. A. J. Strack-Hageman (Duits), de heer W. Klerks (Frans), m J. Th. Vermeulen (staatswetenschappen mevr C. M. Scholte-Kolff (Frans) e mej. W. J. v. d. Pol (geschiedenis). Drie dagen voor de huur om was, liet de chauffeur deze bewoner door zijn ad vocaat, mr J. van der Plas, dagvaarden tot ontruiming voor het kantongerecht te Leiden. Toen de zaak voor kwam, had de huurder de woning al verlaten, maar ieuwe eigenaar wenste desondanks de gewezen huurder tot ontruiming te zien veroordeeld. B. en W. van Katwijk hadden intussen aan de Noordwijker een vestigingsvergunning geweigerd en wa ren voornemens het huis voor een Kat- wijks gezin te vorderen. Nu mag, volgens een ministeriële be schikking, aan een verhuurder, tevens eigenaar, die ontruiming vordert omdat hij de woning zelf wil betrekken, een vergunning tot het betrekken daarvan niet worden geweigerd, indien de rechter de eigenaar in het gelijk stelt. Bovendien mogen B. en W. niet vorderen zolang daarover een proces loopt. De Katwijkse ex-huurder liet zich de s niet welgevallen en deed zich verde digen door mr P. E. Briët te Leiden. De raadsman zette uiteen, dat de Noordwij ker geen enkel redelijk belang bij zijn ontruimingsactie had, omdat de Katwij ker het huis al had verlaten. Volgens mi Briët was het eigenlijke doel van de Noordwijker om met het vonnis van de kantonrechter in de hand zelf de Kat wijkse woning te kunnen betrekken. De kantonrechter-plaatsvervanger, mi W. de Koning, overwoog in zijn vonnis, dat de omstandigheid dat B. en W. van Katwijk geen vestigingsvergunning aan de Noordwijker wilden afgeven, kennelijk de oorzaak ven de procedure was. De doelmatige verdeling van woonruimte behoort niet tot de taak van de rechter evenmin-is de beoordeling van het woningverdelingsbeleid van B. en W. aan de rechter. Tussen partijen stond vast, dat de Noordwijker er mee bekend was, dat de gedaagde van overheidswege een an dere woning in Katwijk was toegewezen, zodat de procedure tot ontruiming geheel overbodig was. De Noordwijker werd dan ook tot betaling van de proceskosten oordeeld. De ontruimingsvordering werd afgewezen. In Leiden Ruim 4400 nieuwe studenten Naar wij vernemen, hebben in Leiden totaal 4427 mannen en vrouwen zich laten inschrijven voor het universitaire cursusjaar 19531954. Vorig jaar w het er 4451. De inschrijving is nu offi cieel gesloten. Hieronder geven wij de aantallen voor de verschillende facul- Godgeleerdheid: 153 mannen ei rechtsgeleerdheid 620 mannen ouwen; geneeskunde 1299 :n natuurkunde 674 en 207; let teren en wijsbegeerte 237 en 280; enigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte 147 en 61, verenigde faculteiten der wis- en na tuurkunde en dei* letteren en wijsbe geerte 62 en 60. Donderdagmorgen om half 11 zullen de nieuwe studenten in de Pieterskerk door de universiteit worden ontvangen. De rector-magnificus en een vertegen woordiger van het Leids studentencorps hopen daarbij te spreken. Vijf en twintig jaar bij N.Z.H.V.M. De heer G. J. van der Mark, onder houdsmonteur eerste klasse bij de N.Z.H te Leiden, hoopt op Donderdag 10 Sep tember de dag te Herdenken, waarop hi.1 vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.Z H V.M. (Advertenite) SECRETARESSE Compl. 10 mind opleiding: Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65, tol. 26558 Koningin spreekt tot de Nederlandse jeugd Bijeenkomst met 2000 jongeren in Amsterdam Koningin Juliana zal, zoals men weet, ter gelegenheid van haar officiële bezoek aan de hoofdstad op Zaterdag 12 Sep tember het woord richten tot de Neder landse jongeren. Dit zal gebeuren in de Koopmansbeurs aan het Damrak tussen 19 en 21 uur. In totaal zullen ongeveer 2000 jongeren worden uitgenodigd, o.w. 50 uit elke provincie. De toespraak van de Koningin zal om lijst worden met een vlaggengroet, een tweetal korte declamaties en het optre den van de zang- en muziekgroep Het Nederlandse Lied, onder leiding van Renske Nieweg, welke groep tevens lei ding zal geven aan de samenzang. Ds Hinkel „buiten gewoon predikant In de Regentessekerk te Den Haag vond de bevestiging en intrede plaats van ds O. V. Henkei, gekomen van Almkerk, als predikant voor buitengewone werk zaamheden. Ds Henkei, die zal optreden als secretaris van de Hervormde raad voor Kerk en school, werd bij de Haagse Hervormde Gemeente bevestigd en ziet zijn standplaats gebonden aan de Kerk in haar geheel. De bevestiging geschied de door dr E. Emmen, secretaris van de generale synode der Hervormde Kerk. VOORSCHOTEN Burgemeester C. J. v. d. Hoeven heeft gisterenmiddag in de raadzaal van het ge meentehuis de nieuwe jeugdverkeersbrigade geïnstalleerd. Toen de 25 meisjes en jongens in het midden van de zaal opgesteld stonden verwelkomde de burgemeester hen, terwijl hy er zijn vreugde over uitsprak, dat ook de ouders en onderwijzers aanwezig waren. van 5 minuten voor twaalf op hun post zijn, terwijl 's middags de posten bezet zullen zijn van één uur tot half twee vijf minuten voor half vier. Uiteindelijk Is het dan zo ver gekomen, aldus burgemeester v. d. Hoeven, dat we tot deze handeling kunnen overgaan. Spr. bracht dank aan de heer C. Robbertsen. die de voorbereiding en de opleiding ge heel op zich had genomen; Deze week zal nog onder toezicht van de politie het werk gedaan worden, maar ai de volgen de week zullen de meisjes en jongens alleen de verantwoordelijke taak moeten vervullen. Aan hen wordt dan het veilig oversteken van talloze kinderen toever trouwd. In een geheel op de kinderen ingesteld speech je schetste de burgemeester de verantwoordelijkheid, diie nu op de sohou- ders van hen gelegd werd. Hij wees ei op. dat elke 10 minuten in Nederland eer ongeval plaats vindt, dat elk half uui lema-nd gewond wordt, dat elke 10 Uui een dode te betreuren valt en dat op elke 78 ongevallen een dode valt. De districtscommandant van de rijks politie te Den Haag, majoor A. Wolters. bracht zijn gelukwensen over en zei. dat de jeugdverkeersbrigade wel een verleng stuk van de politie is. maar dat zij niet werkzaam is ter verlichting van de taak van de politie. Deze jongens en meisjes dienen een voorbeeld te zijn. De heer A. C. W. van Dongen betoogde namens de hoofden van scholen, dat het een eer was deze kinderen voor dit doel te mogen afstaan en hy beloofde alle medewerking te blijven geven. Nadat nog de voorzitter van de afdeling Voorschoten van Veilig Verkeer, mr F. C. R. Drossaart Bentfort een woordje ge sproken had, bezegelde burgemeester v. d. Hoeven deze installatie met een hand druk aan alle brigadiers. Het ligt in de bedoeling dat voorlopig twee posten in het dorp door de jeugd verkeersbrigade bezet worden en wel de oversteek bij de Elstlaan (dius over dc Leidseweg) en over de Kondngin-Juliana- laan tegenover de tramhalte Wijngaar- denlaa-n. Iedere post wordt door 4 kin deren bezet. Drie scholen zorgen vooi post. De jeugdige brigadiers zullen's gens van heli negen tot negen uu Feest in het slachthuis Kijkers en sprekers één in hun tevredenheid Op het terrein van het slachthuis had vanmorgen een kleine plechtigheid plaats, die voor de werkers bij deze gemeentelijke instelling toch belangrijk was. De gerestaureerde cantine werd namelijk onder grote belangstelling in gebruik genomen. Op 1 Mei van dit jaar werd ze voor het herstel ge sloten. De restauratie is in alle opzichten geslaagd. Daar waren alle kijkers en sprekers het over eens. Dr Reitsma, de directeur van het slachthuis, zei in zijn openingswoord, dat de verbetering van de sociale omstan digheden bij het slachthuis zich voortzet. Hij dankte de dienst van gemeentewer ken en het personeel en wenste de ex ploitant, die iedereen kent als „Gijs", van harte geluk met zijn mooie aan- Namens de buurt- en speeltuinvereni ging Groenoord. die ook regelmatig Van de cantine gebruik maakt, sprak de heer Van der Holst. Hij bood de exploitant een schilderstuk aan. De heer Duindam voerde het woord namens de slagers. De heer D. van der Kwaak was er bij zonder blij om, dat hij voor deze morgen een zodanige uitnodiging had ontvangen. Want hij zou anders niet geweten heb ben, wat hij had moeten doen. nu hij met het oog op de wethoudersverkiezing van hedenmiddag in een toestand van „to be or not to be" verkeerde. Hij voerde dan ook niet als wethouder het woord, maar als voorzitter van de vereniging voor vreemdelingenverkeer en als voorzitter van het bekende Leidse actie-comité! Toch kon hij niet nalaten de heer Ra- vensbergen ook namens het gemeente bestuur te complimenteren, in de hoop, Begrotingsraad in November De behandeling van de Leidse ge meentebegroting zal naar alle waar schijnlijkheid plaats hebben op 19 en 20 November en op 23 en 24 Novem ber as Leidenaars exposeren in Den Haag Drie Leidse kunstenaars exposeren van 5 tot 25 September hun werk in Den Haag. Giselle van Essen-Kuster en Will Tweehuysen tonen schilderijen, tekenin gen en gouaches, Meindert Zaalberg ex poseert potterie. De tentoonstelling wordt gehouden in de Kunstzaal Plaats in Den Haag. Zij is op werkdagen geopend van 10 tot 5 uur. dat B. en W. hem deze middag alsnog die opdracht zouden geven. De demissionnaire wethouder wees ir zijn toespraak ook op de vele verbeterin gen, die in de afgelopen jaren in het slachthuis zijn aangebracht. Tenslotte sprak de heer Schneider als voorzitter van de personeelsvereniging en ten tweede namens de exploitant. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Theodora, d. v. H. Turenhout en H. Laninga; Martha W. S., d. v. P. F. J. Scheepmaker en T. G. der Oever; Pieter N., z. v. P. N. Ware- man en G. ten Kate; Evert A., z. v.A. C. Pellenkoft en E. P. van der Meijden; Maria C„ d. v. A. K. H Kochskamper en H. G. Th. van Rijn; Emmy J. W., d. v. J. M. den Uijl en J. G. Verplancke; Willem, z. v. F. Swagers en J. Blok; Johanna A., d. v. Th. Rood en C. A. van Straalen; Theodoor C., z. v. W. A. C. Spoormakers en C. Th. E. van der Meer; Johannes W„ z. v. W. J. van Diemen en E. F. Selier; Marjanne H. A. J„ d. v. W. J. Schild en L. de Best; Elisabeth, d. v. W van Berkel en J. H. W. Verbaan; Gerrit A., z. v. P. Mets en A. de Knegt; Catharina, d. v. M. van Duijn en E. H. Hogewoning; Maria.d. v. J. C. Harteveld en J. Arentsen; Johanna W„ d. v. C. Zwitser en J. Huijsman; Franciscus P. Wz. v. A. W. Broeders en A. M. van der Hoeven; Anneke M„ d. v. W. C. M. Rombouts en A. Beekers. GEHUWD: J. A. Kuipers en J. G. H. v. Katwijk; G. J. Rosier en W. M. Rozier; C. W. F. H. van den Muijsenbergh en M. J. C. Geurts; R L. Vos en M. C. van Gerven; E. Mulder en L. J. Kaufmann. OVERLEDEN: B. G. van Bemmel, wedn. 86 jr; J. M. Stigter, vrouw, 58 jr; D. P. Kuijvenhoven, man 63 jr; C. de Ridder, wed. van Kraaij, 90 jr; S Slin gerland. huisvr. v. Van der Steen. 77 jr; J. C. van Roon. wed. Smits, 73 jr; S. C. Zandvliet, huisvr. v. Schats, 58 jr. Te Rotterdam is, 80 jaar oud, over leden dr H. K. DE HAAS, rustend, oog arts aldaar. Nieuw hoofd R.K.-melsjesschooI Vandaag is aJs nieuw hoofd van de R.K.-meisjesschool aan de Elstlaan In funobie getreden zuster Tereslba. Zuster Teresita ia hiermede zuster Rosaline op- VISSER11GOLF onplezierige uitzonderingen daargelaten heeft IJmuiden verleden week niet mogen klagen en het ook niet gedaan. Behalve de Schoorl en de Hoop hebben de trawlers goed geboerd op de haring en het is plezierig t« constateren, dat er ten minste iets goed gemaakt wordt van de narigheid, die het begin van dit en het eind ige jaar opleverden. geld. En dat wordt dan vanzelf weer een reden om maar weer op haring uit te gaanEn die juffrouw in de winkel •erbijsterd staan kijken. Dat mens eenmaal altijd een vers visje heb ben, als het voor IJmuiden niet verar.:- 'oord is. Wat wordt het allemaal la- Maar inmiddels wordt er alweer klaargemaakt voor het Engelse-walsei- zoen en dat wil dus zeggen, dat er ook weer een einde gaat komen aan de da gen van melk en honing. Wij hebben bij het begin van het verse seizoen de uit spraak laten horen, dat er voor IJmuiden misschien op den duur niet veel anders zal opzitten dan een haringtrawl er in het zomerseizoen en dan de rest van het jaar stilliggen. Om er dar. de kotters en de loggersen de im port maar verder voor te laten op draaien. De handel heeft dat plan wei stilletjes zelf geopperd, niet omdat a te doen had met de reder, die de eindjes met moeite of helemaal niet aar. elkaar geknoopt kreeg over het hele seizoen gezien, maar omdat hij de een zijdige aanvoer van deze haven ais een bedreiging zijner activiteiten beschouwt. Een standpunt, waar weinig aan valt te tornen. niettemin in de afgelopen week tevreden gezichten zijn geweest aan weerszijden van het IJmuidense havenbassin duidt op een soort opportu nisme en een haast-niet-di zien. dat al even gevaarlijk is als de hele Nederlandse visserysituatie. Het is allemaal te rechtvaar-'igen. De handel heeft veel verse haring afgeno- dat duidt op klanten voor de at is gunstig voor beide par tijen. Maar de verse vis blijft het kind van de rekening. De prijzen, die er Woensdag werden betaald zullen ette lijke handelaren het hoofd hebben doen schudden en de besluiten, cm diverse -vishandels op te doeken lyker. in J verstandig nog niet. k" %]^rwaar: het ls ner£ens en niemand De hele vloot is wel gedwongen op de .haring te gaan, om tenminste over het hele jaar nog een beetje uit de kos ten te springen en het is geen wonder, dat hier gehaald wordt, wat cr maar te halen is. Jammer genoeg hebben de Nor- ma en de Van Hattum hun streven om via een paar verse-visreizen een hoge besomming in de wacht te slepen dit keer niet bekroond gezien met een schep dit verband Oegstgeest Zij begon vandaag met 80 leerlingen Wie in do mening heeft verkeerd, dat een tijdelijk onderkomen voor een school eigenlijk toeh maar weinig kan zijn, is wel bedrogen uitgekomen. Het moge dan zijn dat de nieuwe Chr. school te Oegstgeest, die gisteravond werd geopend, zich gedurende enige maanden tevreden moet stellen met de voormalige R.K. meisjesschool aan de Rhijngeesterstraatweg, het interieur zag er voor „tijdelijkzeer verzorgd uit. Bijna alles was nieuw ip de verf gezet en had hier en daar een sausje gehad, zodat het geheel er fris uitzag. Het bovenzaaltje was overvol toen de voorzitter, prof. dr K. Fokkema, de biel. menkomst met ouders en belangstellen den opende en zijn dank uitsprak voor de vele belangstelling en hulp, die in de achterliggende tijd was ondervonden. Reeds een aantal jaren was het bestuur het verborgen werkzaam geweest, om dat de noodzaak tot schoolbouw door de overbevolking der andere Christelijke scholen, met name die der Leidsche Houtschool werd ingezien. Het bestuur van laatstgenoemde school had toen contact opgenomen met de Hervormde Gemeente van Oegstgeest en uit die samenwerking was deze stichting ontstaan. Dank bracht spr. aan het RK. kerk bestuur. dat zo welwillend was geweest dit gebouw tijdelijk af te staan, hoewel het was bestemd voor eigen jeugdwerk. Zeer veel dank was 't bestuur verschul digd aan mej. M. Allaart. het tijdelijk hoofd, die zo enorm veel werk had ver- alles op 1 September gereed te hebben. Spr. memoreerde voorts de be noeming van mej. Te Paske en mej. Mokkenstrom, die resp., de eerste en tweede klas zullen krijgen. Tenslotte vroeg prof. Fokkema zich af, waarom enige mensen zich toch zo druk hadden gemaakt om deze school te krij gen, waarop hij als antwoord meende te moeten geven dat het bestuur zich ver antwoordelijk voelt voor het Christelijk cultuurleven in deze gemeente, met de bedoeling de kinderen te brengen tot Jezus. Spr. hoopte dat. naast alle andere Tweede Nederlandse Staatslening 1953 In het communiqué van het ministerie van Financiën van 12 dezer omtrent de toewijzingen op de 3)* procent Neder landse staatslening 1953 werd reeds degedeeid, dat het in het voornemen lag met de rijksfondsen een aanvullende lening aan te gaan van 140 milltoen gul den onder dezelfde voorwaarden. Blijkens de Staatscourant van gisteren is hiertoe inmiddels overgegaan tot het genoemde bedrag. De aldus gesloten lening wordt genoemd de 314 pet Ne- derlandse staatslening 1953, tweede uit gifte. De storting zal plaats vinden op 1 September 1953. Deze tweede lening zal eveneens ten beurze worden geno teerd en dooreenleverbaar zijn me eerste uitgifte. Landdag S.W.G. in Den Haag De provinciale middag, die Zaterdag ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van Steun Wettig Gezag werd gehouden, is een echte waterdag geworden. In stro mende regen hebben 2500 man reserve- politie en Nationale Reserve gedefileerd voor minister Beel, de territoriaal bevel hebber luit-generaal D. C. Buurman van Vreeden, de Commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper, en burgemeester Schok king. De oefeningen op Waalsdorp zyn niet doorgegaan. Op het Malieveld heeft mr Kesper een toespraak gehoudei 1 Een Haagse taxichauffeur is Zater dagavond te Rijswijk tijdens het rijden door een hartverlamming getroffen overleden. Hierdoor ontstond een niet- ernstige botsing. In de Cuypstraat te Den Haag is Zaterdag een achtjarige jongen uit tweede étage naar beneden gevallen met een schedelbasisfractuur in een kenhuis opgenomen. Op de Zuiderparklaan te Den Haag is Zaterdagmiddag een zevenjarig meisje door een tram aangereden en gedood. belangrijke zaken by het onderwijs, deze hoofdzaak niet zou worden vergeten. Als besluit van zijn openingsrede deel de prof. Fokkema mede. dat het in de bedoeling van het schoolbestuur ligt om een oudervereniging op te richten. Het medebestuurslid, ds B. C. Visser. Hervormd predikant, las hierna Efez. 3 vanaf vers 14, hield een korte meditatie aanleiding en ging daarna voc gebed. Na dit min of m sprak mej. Allaart vele steun die zij had ondervonden, was het hoofd der Leidsche Houtschool. de heer Berg. zeer erkentelijk voor het afstaan van vele benodigdheden en voor zyn persoonlijke hulp. Tenslotte deelde mej. Allaart mede. dat de schooltijden zullen zijn van 9.0012.00 en van 13.00 15.30 uur. De architecten Den Ouden en Van Wijhe hadden hierna gelegenheid hun bouwplannen te tonen en te antwoorden op de vele vragen, die enkele ouders stelden. De onderwijzeressen hadden zich inmiddels naar hun klassen begeven waar de ouders met haar kennis kon den maken. De school is vandaag begonnen met ruim 80 leerlingen. verdeeld over de eerste, tweede en derde klas. Weimar en Allan Water Van de trawlers waren gisteren binnen de „Gelria" met een resta-nt van 1300 kisten haring, de „Limburgia" met 1140 kisten haring, 60 makreel en 15 diversen de „Zeelandia" met 1170 kisten haring en 30 diversen en de ..Allan Water", die in de tweede beurt aan de wal liet zet ten 1450 kisten haring. 80 kisten diversen en een heilbot van ongeveer 80 kg. Ver der lagen er vijftien loggers en kotters met schelvis, kabeljauw, gul en makreel en vier en twintig loggers en kotters, die op de kust op tong en schol waren ge- Haringprijs stevig De haring werd goed verkocht De beste haring van de ..Allan Water" ging vooruit-te1"1* van hand :c-en een prijs van f 12f 14 per kist. Van de andere sche pen bleef weinig staan, uitgezonderd natuurlijk de afgekeurde haring. Met de makreel liep het ook naar wens. Van dc f 12.50 voor de slappere tot f 16 voor de beste werd er geboden. Belg niet zo .graag" Als gevolg van het nieuwe Deense In voercontingent voor België, was de con currentie danig te voelen. De rijen uitleg gers brachten toch nog £55 tot £70 op. Kister kabeljauw gineen ook die kamt uit Voor de beste werd f 70 tot f 85 neergeteld. Heel wat Schelvis en wijting waren er gisteren zeer veel in de markt De prijzen waren naar verhouding niet hoog. Lekkere braad ging voor f 17. lekkere wijting voor f 13. .grote kleine" voor f 22 en kleinmiddel ongeveer voor f 25. De grootmiddel en de grote zochten België op voor f 25 tot f 30 per 50 kg. Neerzetten maar De laptongen zijn gisteren een gulden per kg gezakt. Er waren een paar kotters die var. j tot 200 kg neerzetten. Het bin nenland kwam hierbij flink opzetten. De grootmiddel tongen bleven stijf op fl,95 staan, de klein middel en tongen I liepen op van f 1.75 tot f 1.95. Slips gingen om hoog van f 1.30 tot fl.50 per kg. Schol willig De grote-, middel- en zetschol en sche' I gingen voor het grootste gedeelte naar Engeland. Hiervoor werd resp. f 45. f 45. f 40 en f35 per kist betaald. De schol II stond vast op f21 tot f22. De mooie drie tjes deden f 15 tot f 11 naar de kwaliteit. Aardig beestje De Allan Water bracht een heilbot van 79 kg mee. Het beestje werd verkocht voor f 1.85 per kg en ging dl* keer met naar België. Beste „Jutter" De HD 79 had een bijzonder mooi scheepje grove tarbot. Zeker wel zeven honderd kg. die graag gekocht werden voor ongeveer f2 per kg. He* Slotje be- somde f6200. En dan vandaag Vannacht zijn dc havenarbeiders be gonnen met de lossing van de „Abra ham". die meebracht 1500 kisten harirug. 40 makreel, 10 diversen en 343 kantjes haring, de „Polderman" met 1520 kisten haring. 50 makreel en 30 diversen en de „Klaas Wljker" met 1500 kisten haring en 25 diversen. Ook de ..Vios" lag al aan de wal. Wanneer het niet in de tweede beurt wordt gelost, is he* de eerste voor Woens- officiële gedeelte dag. dankte voor de Met de schuit mee Gisteren gingen in totaar 1250 kisten haring en 191 kisten makreel naar de viameelfabriek. De laatste hoeveelheid was van de KW 48. Voor het buitenland Naar Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk gingen ruim zeshonderd kisten haring. Wat werd besomd De „Gelria" besomde Zaterdag voor een gedeelte van de lading f13.950 en gisteren voor het restant f 16.500 totaal f30.450. Het was een reis van negen dagen. De „Limburgia" was tien dagen op zee en bracht ongeveer f12.500 bin nen. Voor een aohtdaagse reis deed de „Zeelandia" daar f3.000 boven op, dius f 15.500 ongeveer. De „Allam Waiter" haal de na een n«eendaagse reis voor onge veer f 18.000 uit het waiter. Wekelijkse keuring dahliakeuring Dit was dan de generale repetitie der dahlia-kwekers. Nog éénmaal lieten de kwekers hun kanspaarden draven, voor men Vrijdag in Aalsmeer gaat uitmaken, welké firma met de wisselbekers, de medailles en de plaquet tes naar huis mag gaan. En zoals de laatste weken gebruikelijk: er was weer heel wat moois. Om te beginnen was daar de middel grote decoratieve Brillant Star van gebrs De Ruyter, Oegstgeest. Een fantastisch mooie rode kleur heeft deze zaailing. Er werd een getuigschrift van verdienste aan verleend. Verder toonde deze firma de beste gele sc. Yellow Star, de fraaie dec. oranje House of Orange, de grote dec. Orange Sun. oranje met geel cen trum, en de zacht-lila s.c. Manhattan. Hiernaast exposeerde men een klein groepje Mentbretia's, met de oranje Pro- motheus, Lady Oxford en de zeer groot- bloemige oranjegele Lady Wilson. Ballego Zn, Leiden, étaleerden een fraaie groep, waarvan de enorme deco ratieve Lavender Perfection een getuig schrift van verdienste kreeg mét de seml cactus Maitre Fargetton. Verder stonden in deze collectie de chamoiskleurige s.c. ChamoLsette, de s.c. Argentina, donker- rose met ivoorwit centrum, de kleinbloe- mige decoratieve Daphne, purperrood met witte punten en de fraaie donker zalmoranje s.c. Aglaja. Van Geerlings. Heemstede, waren er weer fraaie halskragen en pomponnen, terwyi C. Soeteman, Noordwtjk, zijn zo langzamerhand wtjd en zijd bekende witte Yolanda weer voor het voetlicht bracht. De Noordwijkse firma toonde tevens Ma roon Gem. Een kleinbloemige bloedrode decoratieve, die een zeer goede sny- dahlia lijkt. Dat zal vermoedelijk de mid delgrote rode s.c. Red Joy van Bruide gom, Baarn, ook wel zijn. Een bijzonder mooi dahliaatje is dat! Van deze firma was ook pompon Gay Look, geel met ro de punten, mooi en de kleinbloemige de coratieve Rolkehlchen met de fraaie bronsoranje kleur. De rose s.c. Daudine en de gele s.c. Good Cheer hebben we al meermalen genoemd. Dc mooie pompon Master Michael, geel met oranje trok ook de aandacht. In de groep van N. J. v. Oosten, Den Haag, was het de levendig gekleurde lila- violette s.c. Mabel Violet, die de meeste aandacht trok. En de altijd aparte don kerrode Cornet onthrak natuurlijk ook niet op dit appél. Verder noteerden we de dec. Pascal en sc. Princess Royal, rose met crème „hart". De fa Maarse uit Aalsmeer doet het dit seizoen zeer be scheiden. Ook nu waren er slechts een paar nieuwelingen: de rode pompon 7-27 en de helderrode s.c. 1-12, die beide het ge tuigschrift van verdienste kregen. Voor de rest was er een groepje van J. Bakker. Heemstede, waarvan de lila pompon Gala met het getuigschrift van verdienste werd vereerd. Tot slot dan de dahlia's, die met een getuigschrift eerste klasse werden be kroond: de oranje Volta, de rose Her- mione en de licht-purperen Make Up van Maarse. Aalsmeer, de halskraag Geer lings' Elite van Geerlings. Heemstede en de mooie rode s.c. Wake Up van Ballego Zn. Leiden. Wat de gladiolen betreft: men zag de mooie rode Firebrand van S. de Goede, Breezand, White Autumn en Flower Dream van Jonkman-Hulsebosch, Lisse en de rose Evangeline en de teer-blauwe Gratia van C. S, v Dobbcn -"e Bruvn jr, Noordwtjk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3