„Grote Drie" koelen Zuidslavische en Italiaanse heethoofden af Tito zegt, dat de grens werd geschonden, hetgeen Rome ontkent Toch is het zo! Waarom toch dit „geheimzinnig bergingswerk" Herv. Kerk niet tegen med. huwelijksonderzoek DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER Triëst, een trieste affaire 2 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1953 De „zenuwen-oorlog" rond Triest A MERIKA, Engeland en Frankrijk hebben, zoals in een deel onzer edities vermeld, Italië en Zuid-Slavië aangespoord kalmte en gematigdheid te betrachten, nu de spanning rond het probleem-Triëst gestegen is. Gis teravond werd de situatie opnieuw ongunstiger, doordat het Zuidslavische persbureau „Tanjoeg" de beschuldiging uitte, dat 25 Italiaanse soldaten provocerend waren opgetreden, door in gevechtsformatie de Zuidslavische zone van Triëst binnen te dringen. Ofschoon deze lezing van het geval door Italië pertinent werd ontkend, zal Zuid-Slavië formeel protesteren tegen dit incident en de, ten laste gelegde Italiaanse militaire demonstraties. Volgens de correspondent te Triëst van radio-Belgrado, rijden de Italianen met gevechtswagens langs de grens om „de Sloweense minderheid in Italië vrees aan te jagen". Dat de Westelijke „Grote Drie" be zorgd zijn over de situatie, behoeft geen betoog. De diplomatieke vertegenwoor- aangei digers keerden uit hun zomerverblijvi in Belgrado terug, om op het Zuidalavi- sche ministerie van Buit. Zaken over de toestand te beraadslagen, Zij kwamen tot de overtuiging, dat Zuid-Slavië op hat ogenblik ge-n annexatieplannen koestert. Men hoopt, dat maarschalk Tito a s. Zondag een beroep zal doen op de Italiaanse premier Pella, om rechtstreek se onderhandelingen over de toekomst van Triëst aan te vangen. „Tanjoeg", het officiële Zuidslavische nieuwsagentschap, heeft in een bericht uit Slovenië beweerd, dat 25 gewapende soldaten een „nieuwe Italiaanse provoca tie" veroorzaakten, door het Zuidslavi sche grondgebied te betreden en zich „ir gevechtsformatie" te verspreiden. Het Italiaanse ministerie van Buitenli Zaken reageerde onmiddellijk met ontkenning, waarbij dit bericht „geheel en al onjuist" werd genoemd. Deze uit wisseling van onvriendelijke bejegeningen volgde op een ogenschijnlijke ontspan ning in de opwinding over Triëst, die tij dens het weekeinde, zoals men weet, ontstond. Het Zuidslavische ministerie van Bui tenlandse Zaken had eerder op de dag laten weten, dat het land niet van plan was de bezettingszone „B" van Triëst te „Tanjoeg" meldde, dat de Italiaanse troepen de grens hadden overschreden nabij Gorlzla, ongeveer 25 kilometer ten Noorden van het gebied van Triëst en dat „ernstige gevolgen slechts waren voorkomen door het beheerste optreden van Zuidslavische soldaten". De Italianen moesten tweemaal gesommeerd worden, alvorens zij vertrokken, aldus nog steeds „Tanjoeng". Een Italiaanse woordvoerder te Rome verklaarde echter dat „geen Italiaanse troepen de grens hadden overschreden. Wij zoeken geen onenigheid, maar wij geven er goed acht op niet bij verrassing overvallen te worden", aldus deze zegs- Italiaanse bladen, die twee dagen lang onder alarmerende koppen berichten over Triëst publiceerden, schreven gis teravond, dat het onmiddellijke gevaar van de zijde' van" Zuidalavië was weg genomen door het energieke optreden van eerste minister Pella, die Maandag avond uit Rome vertrok, om enkele da gen rust te nemen in Terminillo. Al is men te Rome ook geneigd het Zuidslavische optreden als niet al te rieus op te vatten, toch acht men thans wel de tijd voor gekomen om ernstige waarschuwing te doen horen, voordat mogelijk Belgrado, digd door zijn vriendschap n. tot ernstige daden zou overgaan. Inmiddels hebben de besturen der democratische Italiaanse partijen Triëst, zijnde de Christen-democraten, Liberalen, de Republikeinen en de cialisten, een memorandum opgesteld over de politieke toestand in het vrije gebied. (Men zie ook 't Verklaarde Uit zicht in Tito vond de kokkin ook heel goed Onlangs at de Zuidslavische vide-president Kardelj in een duur restaurant. Het maal was uitste kend. Kardelj vroeg naar de kok en er verscheen een jonge vrouw van Duitse afkomst, die in ver schillende Balkan-landen de fijne keuken had bestudeerd. Kardelj maakte gebruik van zijn positie e-t vroeg haar. of zij voor hem wilde werken. De vrouw aarzelde. Zij had een vriend in de buutt wonen en bovendien had zij een contract met het restaurant. Dat laatste kon in orde komen, zei Kardelj. En het kwam in orde. Een paar dagen later was de kok kin bij hem in dienst. Het ging prachtig, totdat Kar delj, trots op zijn culinaire ver overing, president Tito en zijn Jovanka te eten vroeg de vaardigheid v tonen. Het was Kardelj straalde, want de kokkin keuken de kokkin te n koningsmaal, Een strafvervolging Vragen over publicatie begrotingscijfers Het Tweede-Kamerlid Van Ryckevor- sel (KVP) heeft aan de minister-presi dent dr W. Drees, en de minister van Financiën. de heer J. van der Kieft. schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Zijn de door het dagblad Het Vrije Volk bekend gemaakte gegevens ovei de rijksbegroting 1954 juist? 2. Zo neen, wil de regering dan deze bekendmaking ten spoedigste tegen spreken? 3. Zo ja, is de regering van oordeel, dat die bekendmaking het gevolg is van een krachtens de artikelen 98 en/of 272 van het Wetboek van Strafrecht strafbare schending van staatsgeheim' door een of meer ambtenaren, en is i regering voornemens te dezer zake e< strafvervolging te laten instellen? Landskampioenschap biertappen Onder de critische ogen van zeventien juryleden zijn gisteren in Amsterdam de eindwedstrijden om het landskampioen schap biertappen gehouden. De eerstt prijs (een verguld zilveren wisselbeker plus ƒ500) werd gewonnen door de heren H. C. Verbaan en T. A. Overman van het Oranjehotel te Breda, de tweede prijs door W. Lambrix en P. Pieters uit Maastricht, de derde door mevr. B. C. J. GebbingLeijgraaf en de heer H. A. Lejjgraaf uit Arnhem en de vierde dooi de heren J. W. F. Schenk en T. J. A. Stolk uit Rotterdam. BEHALVE koper, heeft ook zilver een remmende invloed op de groei van sommige organismen en bij zeer laag staande organismen blijkt zilver zelfs een dodende en vernie tigende uitwerking te hebben. Op eenvoudige wijze kan dit worden aan getoond door in een glas water met algen, die in elke sloot voorkomen, een zilveren munt te leggen. De algen gaan dan subiet te gronde. Over de dood van die onschuldige algen kunnen we ons werkelijk niet vrolijk maken, maar belangrijker is de bacteriedodende werking, die van het zilver uitgaat en welke methode dan ook veelvuldig wordt toegepast om water te desinfecteren. Op een poreuze of korrelige massa wordt dan fijn verdeeld zilver neergeslagen, waardoorheen men heit water laat sijpelen, dat de zilverkernen opneemt, waardoor het water gedesinfecteerd wordt. Aldus behandeld water behoudt ook in de vorm van ijs zijn desinfec terende werking. Dit zilver lost voor 15 tot 60 mil- lioenste gram in 1 liter water op, het geen buitengewoon gering is, maar anderzijds is de uitwerking van die kleine hoeveelheid dan ook werkelijk verbluffend. Want ook al zijn er mil- lioenen kiemen in het water, na 2 uur zijn ze dood. Het zilver lost n.l. op in ion-vorm dat is een elec- trisch geladen atoom of atoomgroep en tussen dit ion en de bacterie vindt een ladingsverwisseling plaats, zodat de bacteriën langs electrische weg worden gedood. Zij worden ge- ëlectrocuteerd. Ook al lijkt de opgeloste hoeveel heid zilver van 15 millioenste gram in 1 liter bijzonder gering en ook al schijnt water dat 1 millioen typhus- bacteriën per kubieke centimeter be vat, zwaar besmet, elke bacterie wordt in dit geval toch nog door 80 millioen zilverionen beladen en daar kan die bacterie beslist niet tegen. Hoger ga- organiseerde cellen, zoals verschil lende gistcellen, worden door de zil verionen echter niet aangetast. Nu we dit weten, vinden we het dan niet merkwaardig, dat de mens sinds overoude tijden het liefst zil veren lepels en vorken gebruikte of als het er af kon gouden eet gerei, dat dezelfde steriliserende werking heeft? Het grootste nut van deze zilveren of gouden voorwerpen wordt waarschijnlijk echter niet tij dens de maaltijd verkregen-, doch daarna, wanneer de lepels en vorken in het afwaswater milliarden kiemen doden, die anders gevaar zouden heb ben opgeleverd. Nu we het toch over zilver hebben, moet U eens royaal twee kwartjes ne men en die beide op tafel leggen. Het ene kwartje houdt u vast en het an dere laat u zonder glijdeh langs de rand daarvan wentelen. Hoe vaak draait het wentelende kwartje om zijn as? Tweemaal! Terwijl u waarschijnlijk toch de vaste overtuiging had dat het kwartje maar éénmaal zou draaien! Daarover morgen. (Nadruk verboden) De lading dei Flying Enterprise „Mogelijk is geborgen geld en goed van een ander -schip afkomstig De geheime bergingspogingen van het Italiaanse schip Rostro stellen zowel scheepvaartkringen in Londen als de reders van de Flying Enterprise in New York voor raadsels. Waarom, zo vraagt zich in Londense scheepvaartkri-n- gen af, werkt de Rostro op verscheidene mijlen afstand van de plaats, waar de Flying Enterprise tenslotte zonk, n.l. 42 mijl van Plymouth. De Londense Daily Mail stelt de vraag, of de schatten wel degelijk van de Flying Enterprise af komstig zijn. Indien dit zo is, dan zou het wrak dus nog mijlen onder de op pervlakte vam de zee gedreven hebben, voordat het tenslotte naar de bodem is gezonken. De Rostro, een schip van slechts 536 ton, heeft reeds bundels bankbiljetten, aandelen, schrijfmachines, horloges, voet ballen en speelgoed in de Franse haven Morlaix en later in Oostende aan land gebracht. De Rostro weigert, radioge sprekken en telegrammen aan te nemen. Niets geheimzinnigs" Een functionaris van de Londense fir- a Tyler and Company heeft verklaard, jt er „niets geheimzinnigs" is met de bankbiljetten, die uit het wrak van de Flying Enterprise zijn geborgen. De bankbiljetten waren in de post van Europa naar New York gezonden. Bel gische. Britse en Zwitserse firma's had- jen aantal postzendingen van Europa New York verzekerd en de firma Tyler in Januari 1952 instructies gege- toen zij hoorden, dat deze postzen dingen niet waren aangekomen. Uit een onderzoek bleek, dat deze zendingen met de Flying Enterprise waren gegaan. De firma Tyler onderzocht toen of de zen dingen te bergen waren. „Wij wisten. ?r een grote hoeveelheid bankbiljet ten was. Indien de berging snel zou ge schieden, zouden wij de biljetten nog kunnen redden," aldus de functionaris, die hieraan toevoegde, dat een groot deel van de bankbiljetten thans geborgen was. Zij worden bij Belgische banken geteld, gesorteerd en gedroogd. Vervoer kost soms 80 pet van product Op intern transport kan bezuinigd worden Aan besparing op de directe kosten wordt in onze bedrijven veel gedaan Doch te weinig heeft men nog oog voor de bezuiniging op de indirecte kosten. Daaronder nemen een grote plaats in die op vervoer en opslag (intern transport). Deze kosten variëren naar de aard van het bedrijf van 1580 pet van het eind product. Uit dit cijfer blijkt wel, dat er heus behoorlijk op bezuinigd kan worden. De heer F. A. Kries, voorzitter van de Intern. Transport-Commissie van de Algemene Verladers en Eigen Vervoer ders Organisatie, betoogde dit gistermid dag. toen bij de demonstraties op het gebied van het intern, transport op de jaarbeurs te Utrecht opende. De dezer dagen uit een Haarlems zieken huis ontvluchte gedetineerde Beverwij- ker H. v. d. W. is in de nacht van Zater dag op Zondag in de plaats van zijn In woning aangehouden, tezamen met de Duitse vrouw, die hem hielp oovtvluch- Het raadslid M. de Boer te Hau- lerwijk is benoemd tot ridder iin de orde van Oranje-Nassau. Het Italiaanse bergingsvaartuig Rostro brengt in de Belgische 'haven Oostende geregeld pak ken geld en aandelen binnen, die zouden zijn geborgen van het wrak der Flying Enterprise. Het geld en de aandelen, die anderhalf jaar in het zoute water hebben gelegen, worden in een bank te Oostende aan drooglijnen gehangen en ge sorteerd. Post voor Ned. troepen in Duitsland Richtlijnen voor familiecontact bij de komende oefening Voor de troepen, die zullen deelnemen aan de oefening in Duitsland in de loop van September, zijn bijzondere regelin gen getroffen ten aanzien .van de veld post, de berichtgeving in bijzondere ge vallen en de terugkeer naar Nederland. Van 13 tot en met 24 September w den poststukken aldaar geadresseerd: Rang, naam en voorletters; legernum- mer; onderdeel; Napo 201. Aan hen. die vervroegd vertrekken, wordt van 6 tot en met 12 September op gelijke wijze geadresseerd, onder toe voeging van: „Vóórdetachement Napo 201.". Aan hen. die nablijven wordt ge adresseerd onder toevoeging van; „Na-, detachement Napo 201". Aan militairen kan in dringende ge vallen telegrafisch of telefonisch bericht worden verzonden. Belanghebbenden moeten zich wenden tot het gemeentebestuur waar nodig met een schriftelijke verklaring van de geneesheer of wel uitsluitend in zeer dringende gevallen rechtstreeks tot de berichtendienst van het ministerie van Oorlog te 's-Gravenhage, telefoon 183490. De vergunning tot terugkeer Nederland wordt verleend: bij ernstige ziekte of overlijden van echtgenote, ouders, stief ouders, schoonouders, kinderen, stief- en aangehuwde kinderen, broeders en Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Veen (N.B.) (toez) H. Goedhart te Middelharnis. Aangenomen: naar Maastricht: A. Klaver te Wester-Nieland; de beroeping tot predikant voor buitengewone werk zaamheden (gevangenispredikant) J. H Warners, v.h predikant in Indonesië te Utrecht; de benoeming tot vicaris te Zwartemeer, C. M. van Grondelle, vicaris te Zeist. Geref. Kerken. Aangenomen; naar Ten Post, L. F A. Botticher, cand. te Rotterdam, die be dankte voor Wateringen. Bedankt: voor Nederhorst den Berg O- v. Noort te Nieuwendijk (NBr Doopsgezinde Sociëteit. Benoemd: tot pred.-directeur het Int. Doopsgezind Conferentie-centrum te Zeist. A. G. van Gilse te Amersfoort. Vrije Universiteit begon haar 3de zomercursus Buitenlanders nemen kennis van Calvinistische visie Vandaag is in Amsterdam de derde zomercursus van de Vrije Universiteit voor buitenlandse studenten begonnen. De rector-magnificus van de V.U., prof. dr G. J. Sizoo en mevr. prof. dr G. H. J van der Molen verwelkomden de deelne mers in het gebouw van de economische faculteit, aan de Koningslaan te Amster dam Op het programma van de cursus, die t en met 10 September a.s. duurt, staan talrijke excursies, ter afwisseling van de lezingen, die worden gehouden door de hoogleraren: dr D. Nauta, dr S. U. Zui- dema, dr C. H. J. van der Molen, dr R. Hooykaas, dr G. C. Berkouwer, dr F. W. Grosheide en dr A. M. Donner. Van vader op zoon Rectoraatsoverdracht aan Chr. Lyceum te R'dam Donderdag komt dr W. K. Walstra in de plaats van dr K. W. Walstra Donderdag zal dr K. W. Walstra, rector an het Christelijk Lyceum op de Linker Maasoever te Rotterdam zijn ambt over dragen aan zijn zoon dr W. K. Walstra, directeur van de Christelijke HB.S. te Emmen. Dr K. W. Walstra is vandaag voor 40 jaren in dienst getreden bij het middel baar onderwijs. Eerst te Alkmaar, daarna Kampen. In 1921 werd hij leraar aan het huidige Rotterdams Lyceum. Na sinds ï???_enkele laren directeur van de Rijks Oud-Beyerland te zijn geweest, werd dr Walstra in 1929 benoemd tot di recteur van de pas gestichte Chr. H.B S. op de Linker Maasoever te Rotterdam, welke school vier jaar geleden werd om gezet in een Lyceum. In 1914 was dr K. W. Walstra gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuur kunde. Zijn zoon, de nieuwe rector W, K Walstra heeft in later jaren dit voorbeeld gevolgd. Dr K. W. Walstra heeft vele jaren actief in het Rotterdamse Her vormd kerkelijk leven gestaan en was sedert 1929 penningmeester van de afde ling Rotterdam van het Nederlands Bij belgenootschap. Ook aan ons blad werkte hij af en toe mede, o.a. schreef hij in een onzer eerste nummers na de bevrijding een zeer ver helderend artikel over de atoombom. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd van de,.Chr. lagere landbouwschool tc Bruramen: J. Jonker te Wierden; aan de Geref. school te Rulner- 'Old (Weerwille): H. v. d. Akker tc Drij- er; tot onderwijzer(es) te Oldekerk (Gr.): de Jager te Zuidlaren: aan de C.V.O - :hool te Gauw (bij Sneek); S v d. Ploeg Oudwoude; te Mussel; mej. G Ooster- aathof te Enkhuizt Rond het nieuwe Burgerlijk Wetboek In brief aan minister en Staten-Generaal ook uiteenzetting t.a.v. echtscheiding HET MODERAMEN van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk meent zich niet te mogen verzetten tegen het eventueel wettelijk verplicht-stellen van het geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Dij heeft het moderamen aan de minister van justitie en aan de leden van de Staten-Generaal in een schrijven medegedeeld. De brief bevat het stand punt van het moderamen ten opzichte van de formulering van het huwe lijksrecht in het nieuwe Burgerlijk Wetboek. In de betreffende nota aan de Kamers over het nieuwe Burgerlijk Wetboek wordt de vraag gesteld of aan een welijksafkondiging een geneeskundig derzoek der beide echtgenoten vooraf moet gaan. Zo ja, moet dan een huwe lijk aan personen, wier gezondheid ge vaarlijk is voor de echtgenoot(e) of voor de voortbrenging van kinderen, worden verboden of moet de andere echtgenoot op het gevaar worden gewezen? Vervol gens vraagt de nota of ook zonder ver plicht onderzoek een verbod van een hu welijk op grond van bepaalde ziekten var een der echtgenoten gewenst is. Over deze vragen nu handelt de brief van het mo deramen. Het herinnert aan de praktijk, dat in talloze gevallen tot huwelijksslui ting wordt overgegaan, zonder dat de partners hun verantwoordelijkheid be wust zijn. Een geneeskundig onderzoek van tevo ren zou de huwenden confronteren met eventuele physieke of psychische facto- extra belasting van het voor genomen huwelijk kunnen betekenen. Het moderamen erkent: door zeer velen van volk zou een verplicht onderzoek nog niet begrepen worden en gevoeld worden een inperking van de persoonlijke ïjheid. Toch verzet het moderamen zich niet tegen zulk een bepaling. Niet verbieden Echter: de andere vragen, in de nota- gesteld, beantwoordt het moderamen ontkennend. Het huwelijk zal nimmer verboden mogen worden i.v.m. de uitslag geneeskundig onderzoek. Dat niet toelaatbare inbreuk op de persoonlijke vrijheid en verantwoorde lijkheid betekenen. Mocht een wettelijke regeling van het geneeskundig onderzoek voor het huwe lijk tot stand komen, dan dienen volgens het moderamen de volgende voorwaar- in acht te worden genomen. Het onderzoek geschiede niet door arts in ambtelijk verband, maar door arts, die de betrokkenen zelf kiest, opdat dit medisch onderzoek en gesprek geheel in de persoonlijke sfeer gehouden kan worden en geen ambtelijk stempel zal dragen. 2. Zonder toestemming van de be trokkene worden geen gegevens over het onderzoek: ook niet aan de andere partij aan anderen medegedeeld, zelfs niet al zijn er medische bezwaren tegen het huwelijk. Het al of niet elkaar in lichten valt onder de persoonlijke ver antwoordelijkheid van de huwelijks partner. Het moderamen acht het niet de taak van de overheid hier regelend op te tre den. De Kerk moet in haar pastorale zorg hen, die in het huwelijk willen treden, wijzen op de consequenties, die hun persoonlijke beslissing heeft, zowel voor elkaar, als voor de samenleving. Echtscheiding Ook over de echtscheiding schrijft het Inoderamen der Hervormde Synode. Het Het lied der aethergolven 8.45 Gram 9.00 V d zieken 9.30 V d huis- 9.35 Gram 10.15 Idem 10.30 Morgen- 11.00 Gram 1200 Sopr en piano 12.3C h Chi 5 Pianoduo 7.00 Nieuws 7.10 Boekbt 7 25 Gram 7.30 Buitenl overzicht 7.50 Gi 8.00 Radiokrant 8.20 Kapierork 9.20 „In Bij- 9.40 Gram 9.45 Har indorgel 61. Zo was het einde dezer vreugdedagen ook het beste deel geworden. Ook Leeman kon de din gen zo fijn zeggen, dat je er later altijd over na denken moest„Dominé zei het vanmorgen zo treffend: alle weldaden vinden hun oorsprong in Zijn grootste gave. Zijn zoon. In Jezus gaf Hij Zichzelf. God gaf alles wat Hij bezat. Maar daar om is ook Jezus Christus het middelpunt van al les geworden. Hij is als voleinder der wet het begin van onze dankbaarheid. En zie je, lieve kind, die dankbaarheid doet ons alles in Zijn dienst stellen. Alles wil zeggen ons leven. En hoe weinig zijn wij tot dat offer bereid, waar? Niet het offer van je tijd, je geld, maar van je zelf!" Deze woorden herleven, wanneer Eline zich na het vertrek van haar goede buren nog wat neerzet in haar lage stoeltje bij de kachel. En dan staat ineens haar grote levenstekort voor haar. Leemans woorden: „Het offer dat ben je zelf" worden overgenomen door een ander. En bekende stem zegt: „Het was een preek over: geef mij uw hart. Een ernstig woord met een enorme consequentie, want je hart, dat is je léven." En nu, in de stilte van deze kamer, waar zij hem eens de deur heeft gewezen, ziet Eline hem weer.. Tornberg, de eenzame.-En zij, die meen de zo goed te weten, wat eenzaamheid betekent, had de haar van God opgelegde taak schromelijk verwaarloosd. Niets had ze willen geven, niets willen opofferen. Zij had alles voor zich alleen willen behouden. Zij had het zelfs aangedurfd zijn eenzaamheid en verdriet te verdiepen. En ook bij haar latere spijtbetuiging was geen spra- an een wezenlijk offer geweest. Ja, had zij zich in haar dwaas egoïsme niet verheugd, toen hij voor dat laatste examen niet was geslaagd? En toen., toen had God hem tóch nog laten gaan. In dit uur wordt Eline veel duidelijk. Leeman had gelijk: er gebeurt niets zonder doel. Maar zij had alles op zichzelf toegepast. Toen Tornberg kwam, was zij de geholpene geweest. Zij had die hulp uitgebuit. Nooit had ze een geduldiger gast kunnen hebben dan hém. Niemand zou ooit haar lelijke behandeling zó hebben verdragen. door CAREL VAN DER HOEK Het offer, dat ben je zélf. Maar in welk op zicht had zij haar leven aan Christus gewijd? Waarin was zij Zijn volgelinge gebleken? En dat, terwijl zij wist met hoe weinig Tornberg tevre den was geweest. En nu zit ze hier met haar grote levenstekort. Niets kan zij meer voor hem doen. Haar taak is afgelopen. Mogelijk heeft een ander die overgenomen, een ander, die beter is dan zij. Zij mag hem alleen nog maar een brief schrijven, een brief, die handelt over de kleine dingen van het leven hier. Een brief, die haar niets kost en waarvoor zij zelfs geen tijd be hoeft vrij te maken. Nooit zal zij hem kunnen steunen in zijn ontzettend gemis, zijn helemaal alleen staan. Zij kan hem met een oprecht woord niet bereiken. Hij zou het kunnen misver staan. Maar als zij dan niet met hém kan spre ken, is haar God ook niet de zijne? Zij kan im mers voor hem bidden? Bidden. Daarover zit Eline lang te peinzen. Wat kost een gebed? Is dat iets uit haar zelf? Heeft een gebed iets te maken met het diepste wezen van een mens? Kan dat., de gemeenschap met God voor een ander, een vreemde? Ach, waar denkt ze over? Heeft Tornberg niet dezelfde God tot Vader? Staat er niet geschreven, dat de Geest zelf voor ons bidt met onuitsprekelijke zuchtin gen? Dat geldt ook voor Tornberg. Waarom zou zij dan bidden? Eline staat op, verzorgt het vuur en begeeft zich ter ruste. Maar terwijl zij haar blootgewoel de dochtertjes toestopt, denkt zij: „Ik ben een vreemd wezen; verleden jaar kon ik niets ver zinnen, dat erg genoeg voor hem was en nu.. Voor haar ledikant knielt Eline neer. Zij voelt de koude van het zeil onder het dunne vloer kleedje niet. Want zij betaalt haar schuld aan haar Vader, die eens één van zijn andere kin deren tot haar zond.. „Ik wilde het niet, maar ik moet.Ik moet u vragen: wees met Torn berg. Hij heeft zo dikwijls medelijden gehad met mijn kinderen, omdat ze geen vader meer heb ben. Maar ik., ach, ik had zo bitter weinig me delijden met hém. En hij heeft niet alleen geen vader, maar ook geen moeder! Niemand heeft vandaag voor hem gebeden En ik weet niet eens wat ik voor hem vragen moet. Houdt Gij hem maar vast, want misschien is het daar wel eens moeilijk voor uw kinderen. En geef hem maar al zijn geluk., een heel gelukkig leven.." ---stcilinfisagenda 1.20 Instr kwint 1.4a Gram 2.00 „Dc weg omhoog" 2 15 Gram 3.15 V d jeugd 4 00 Hoorns, en pistons d Jcu«d. f-48 V d zieken 5.15 Gram 5.25 Lichte muziek 5.50 Regeringsuitz: Jcugd- J J Schilstrs Actualiteiten 6.30RVU "V» en Indiaanseproble- Pianospel 7.15 „Het T7 a n *1? 'caus VPRO: 7.30 Voor dc jeugd v..'00 N,euws 8 05 Parlementair overz 8.15 Lichte muziek 8.40 „De sterken voor de zwakken" 8.50 „De weg naar Dover hoorsD 10.10 Holland Festival 1953: P -0 45 „Snelli 11.15 Soc n Espei Engeland BBC 330 m: 12.00 Gram 12 30 foo°N«gei in In,ermczzo 12 55 Weerbf 1.00 Nws 1.10 Reportage 1.30 Dansmuziek 2.00 Ork concers 3-00 Hoorspel 3.20 ld 4.00 r m Caus 5.00 V d kind 5.55 Weerber 6.00 Nws 6.15 Sport 6 20 Orgelspel 6.45 Caus 7 00 Hoorspel m muz 7.3" *»•- Nws 9.15 Toespraal Caus 11.00—11.03 Ni Engeland BBC 1500 en 247 m: 12.00 Dans muziek 12.45 Schots ork 1.45 V d kind 2.00 3 15 Amürm,?'00! ÏÏUZ 3 30 °r«elspcl 3.4a Amus muz 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 1-15 Hoorspel 6.45 ld dooi i\iehfP"°-- lï.05V< 7.00 Nws 7.25 Sport 7.30 Gr 11.56—12.00 Ni 11.20 Amus r sel 324 i 11.41 2.34 Gram 1.00 Nws 1.15 Gi- n solist 3.10 Gram 4.15 Militaire fJnS J 10 Gram 5 30 Lettcrk eau: icland BBC Ultz 12.30 Weer s Radiodagbock. Op 224, 49 en 42 'n betreurt, dat er geen wijziging op di stuk in het burgerlijk wetboek word voorgesteld. De kerk blijft protesteren tegen de rechtspraktijk, die volledig» ontbinding van het huwelijk door onder, linge toestemming practisch zonder enig» belemmering toelaat. Wel zi«4 het moderamen de noodzaalt in, dat in de wet de mogelijkheid word» geopend tot ontbinding van het huwelijk indien het zo grondig ontwricht is. dal het voortbestaan van de huwelijksband voor een der echtgenoten volkomen om draaglijk is geworden. Schuld van eed der partijen als elementair vereiste noemt de synode hier als richtlijn niet: in zeei vele gevallen zal het ondoenlijk zijn tol een bevredigend rechtsoordeel aangaand» de schuldvraag te geraken. Dc thans bestaande gronden voor echt scheiding, overspel, kwaadwillige ver. lating voor langer dan vijf jaar, veroor deling tot vier jaar gevangenisstraf, ot langer, na het huwelijk uitgesproken (levens-) gevaarlijke verwonding of mis- handeling red.), mogen volgens het moderamen slechts gelden als een feite! lijk vermoeden voor de aanwezige gron-j dige ontwrichting van het huwelijk en van een toestand van ondraaglijkheid. Derhalve zal ook bij overspel hej huwelijk in stand kunnen blijven, tenzij herstel van heit huwelijk redelijkerwijl niet te verwachten is. De rechter zal d» echtscheiding slechts mogen uitspreken] indoen hij overtuigd is van de aanwezig! heid der aangevoerde feiten en omstanJ diigheden. Een wijziging als boven aangegeven zal volgens het moderamen waarschijnlijk) kunnen leiden tot afschaffing van het' instituut van scheiding van tafel en bed In ieder geval moet een dergelijke sched-1 ding-door - ond erlinge-toeetemming ooi worden uitgesloten. 't Verklaarde uitzicht yANAF HET TIJDSTIP, dat er voor de Westelijke Geallieerden redenen te zijn, Italië en Zuid-Slavië beide te! vriend te houden, is de oplossing van het i-oorlogse probleem-Triëst nóg moei! lijker geworden. Een toezegging van del Geallieerden ten gunste van Italië vond: plaats, lang vóór de nauwere Britse al! liantie met Zuid-Slavië tot stand kwam, dus vóór Tito als „persona grata" aan het Britse hof verscheen. De Westelijke defensiepolitiek, al dan niet birmen het kader van het Atlantisch Pact, houdt inj dat de banden zowel met Italië als met Zuid-Slavië stevig moeten blijven. De grote mogendheden hebben zich daarom bij het jongste incident tussen Italië en Zuid-Slavië de houding „aangemeten" van de oudere en wijze broer, die tot de recalcitante jongeren zegt: „Komt, matig je wat." En dat was voorlopig het ver standigste wat zij konden doen, namelijk de ietwat verhitte Zuidelijke nationalist tische gevoelens te temperen. TVTEN ONTKOMT NIET aan de indruk, dat inzake Triëst in de eerste plaats „pers-oorlog" is ontbrand. Het merk- waardige feit doet zich voor, dat na d( sussende toon der Geallieerden, het Zuid! Slavische persbureau heel veel woordeö heeft teruggenomen. Datgene wat Italii zeer verontrustte, dj aangekondigde inlijj ving van de „B-zone' van Triëst bij Zuid! Slavië, en hetgeen ds aanleiding werd tol militair vertoon, heet thans niet waar ti zijn. Ook geven beide partijen elkaar di schuld van een ernstig grensincident, daj gisteren heeft plaatsgevonden. Alles bij genomen, valt aan het gebeurde niel r betekenis te hechten dan die van plotselinge temperatuursverhogini tijdens een slepend ziekteproces, maai waarbij langzaam maar zeker het kwik zal gaan dalen, tot even boven di rode streep. Volgens het vredesverdra| 947 zou Triëst een vrijstaat wordenj met de benoeming van een gouver* weinig benijdenswaardig» TN 1948, dus toen Tito nog niet tot d» bevriende relaties der Westelijke Gealj lieerden gerekend werd, hebben Amerika, Engeland en Frankrijk de milde toezeg, ging gedaan, dat Triëst aan Italië zou worden teruggegeven. De feitelijke, huij dige situatie nu, toont het beeld van eet e-B", een gebied waar de Zuidslave» /oor het zeggen hebben; alsmede eet e-A", die nog onder Brits-Amerij kaans bestuur staat. Tito zegt „zone-B ij mij" en Italië kan dit recht moeilijk erkennen. De jongste moeilijkheden ontj stonden, doordat het genoemde Zuidslal vische persbureau beweerde, dat Tito zijj houding inzake Triëst zou herzien. Roml legde dit uit als een voorgenomen ani nexatie van „zone-B" door de Zuidslaven) Hierop volgde het enigszins operette! achtige militair vertoon, dat gelukkig nog niet tot nieuwe provocaties heeft geleid) zelfs niet tot een knal-effect. jVTAAR A.S. ZONDAG zal in de omtrek van de gedeeltelijk Zuidslavische gedeeltelijk Italiaanse stad Gorizia, een Zuidslavische massa-bijeenkomst van vroegere verzetsstrijders plaats vindej (vermoedelijk 400.000) en deze national» meeting kan natuurlijk aanleiding geven tot nationalistische incidenten. Welke op lossing kan men voor het probleem-Triëst de hand doen, waar de Zuidslavische sen er op gericht zijn, de eenheid va< het omstreden gebied in de toekomst t» bewaren, terwijl Italië bereid is vi plebisciet een uitspraak uit te lokken. A met al, Amerika, Engeland en Frankrijl zitten met dit probleem in hun maag Voorshands kan geen „Deus ex machin»' worden verwacht, die aan deze ingewlk kelde politieke affaire een gelukkig wending geeft. Voor de Russen die dez Westelijke verdeeldheid aanwakkeren reden tot leedvermaak....!

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2