Millioen inzenders zij gerust: alles wordt gelezen Opruiming Extra werkkrachten lezen per dag 100.000 brieven Nieuwe Van de Valk Bouman- weg in wording BOEKHOUDEN Verbetering watertje; steun aan stichting voor zwembad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 De puzzle om een huis (Van onze §-redacteur) Er is bijna geen Nederlands gezin, waarin op het ogenblik niet de vraag actueel is, w i e het huis zal winnen, dat een Nederlandse fabriek van was middelen uitgeloofd heeft voor de beste oplossers van de prijsvraag, die zij uitschreef. Er zijn in Rotterdam, op het hoofdkwartier van deze fabriek meer dan één millioen oplossingen binnengekomen. Het is de meest om vangrijke inzending van puzzle-oplossingen, die in ons land ooit voorkwam En zo breken zich meer dan een millioen Nederlandse gezinnen het hoofd over d< vraag, wat er in Rotterdam op het hoofd kantoor van de fabriek, met hun inzen ding gebeuren zal. Leest men inderdaad al die brieven? Of worden er maar een stuk of wat, op goed geluk uitgepakt, waaruit dan op de een of andere willekeurige manier dé winnaar getrokken wordt? Alles wordt nagekeken Die laatste vraag, die men op het ogen blik in elke treincoupé. in alle gezelschap pen langs de weg en in tientallen inrich tingen van maatschappelijk verkeer kan horen stellen is voor ons aanleiding ge weest het hoofdkantoor van de puzzle verwekkende maatschappij in Rotterdam eens te bezoeken. Na een zeer uitvoerige visite, waarbij we niet vergeten hebben één betrokken afdeling te bezoeken, kunnen we de dui- zendeu in hoop en vrees levenden deze verzekering geven: als U het uitgeloofde huis wint dan is dat niet een gevolg var een of andere gunstige uitslag van een min of meer zorgeloos opgezette gokkerij, maar dan hebt U het inderdaad verdiend. Mét andere woorden: aan alle honderd duizenden brieven met uitslagen wordt in Rotterdam veel zorg besteed, zouden zelfs kunnen zeggen: wij er bij, toen vanochtend Uw brief werd opengemaakt en gecontroleerd! De eerste zeef De Nederlandse wet is op het gebied van loterijen vrij strak. Als U op stra; tien mensen een getal laat raden en c rader van dat getal een pakje cigaretten geeft, .kan geen politieagent U ook r een strobreed in de weg leggen. Maar U, wanneer U aan het raden de v waarde verbindt om een dubbeltje inleg- geld te storten. Dan wordt de onschuldige wedstrijd opeens een loterij en dergelijke festiviteiten vallen onder de Loterijwei. In het onderhavige geval was er van zo'n „tegenprestatie" sprake. U lezer die de prysvraag inzond, moest bij Uw brief twee sluitingen van de doos, v in het wasmiddel pleegt gepresenteerd te worden, insluiten. Dat simpele feit maakt het onmogelijk, dat er zo maar, een greep uit de piillioen brieven wordt gedaan dat een willekeurige meneer of juffrouw bepaalf wié de hoofdprijs of een va andere, .premies winnen zaL Met Argus ogen waakt de wetgéver over het wed- strijdkacakter van een dergelijke prijs vraag. En dus zijn er een jury en opgaaf, die gecontroleerd moet worden. Het is uiteraard een onbegonnen taak, dat de jury alle ingezonden ontwerpen stuk voor stuk zou doorlezen. Daarom zijn er een tweetal „zeven" opgesteld, waardoor de prijsvraag moet vloeien, al vorens bij de jury te belanden. In die twee zeven blijft een groot deel va inzenders, te licht bevonden, achter. De prijsvraag uitschrijvende firma heeft honderd en dertig extra werkkrachten aangesteld om alle inzendingen te beoor delen. De eerste zeef is de administratieve. Zijn alle inzendingen voorzien van volle dige naam en adres van de inzenders en hun winkeliers en ontbreekt er niets aan de gevraagde tegenprestatie: de sluiting van pakken zeep? Met Je beantwoording van die vraag is men aan het Museumplein te Rotterdam thans bézig. Jaantje van Gent uit de Boomgaardstraat in Rotterdam zit aar hoofd van een tafel en zij bedient klein snijapparaat. dat het bovenste randje van alle brieven afsnijdt. Twee collega's van Jaantje, aan dezelfde tafel gezeten, controleren de inhoud van di veloppe. Twee anderen kijken, met de routine, die dergelijke werkzaamheden meebrengen, de inhoud van het puzzle- formulier op de genoemde voorwaarder na. Een laatste man bundelt alle goed bevonden inzendingen. Let wel: het gaat dus niet om de kwaliteit van de inzending, alleen om de volledigheid van de zake lijke gegevens. Het is merkwaardig en betreurens waardig, maar de ervaring heeft geleerd, dat bij een dergelijke eerste, globale con trole nog twee procent van de inzendin gen als onvolledig moet worden terzijde gelegd. Bijzondere inzendingen Bij deze .eerste controle komen ook de bijzondjere inzendingen voor de dag: de tekenfngén; de schilderijen, de foto's, de reclamefolders en tientallen andere bij zonderheden waaraan inzenders zich te buiten zijn: gegaan. Ze worden alle ge stempeld en, als ze voldoen aan de eis Ons Belang, 40 jaar, gaat feest vieren Nieuwe leden nog niet welkom Uit het verschenen jaarverslag van d woningbouwvereniging Ons Belang blijkt, dat het ledental iets is terugge lopen. Aanneming van nieuwe leden is nog steeds niet mogelijk. Het bestuur staat op het standpunt geen nieuwe leden meer aan te nemen, voordat aar Ons Belang nieuwe woningen zijn toe gewezen. Men zou zonder overdrijving wel duizend nieuwe leden kunnen in schrijven. Het was. een grote teleurstelling, dat O.B. in 1952 geen woningen kreeg toe- gewezon. Het bestuur hoopt, dat 1953 naast de herdenking van het veertigjarig bestaan ook moge brengen: een aantal nieuwe woningen, opdat ook Ons Belang kan meewerken aan de oplossing van het woningvraagstuk. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Alphen, De Graaff, Gaas beek, Jasperse en Stoffers. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 29 Aug. 13 uur tot Zaterdag 5 Sept. 8 uur waargenomen door Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. van volledigheid, doen ze mee in grote prijsvraag, maar een bijzon voorkeur heeft men voor deze ej vaganties niet. Er is één groep, die wel extra opvalt. Dat is die der blinde deelnemers aan deze prijsvraag, die hun inzendingen in braille maakten. De maatschappij be schikt over een blinde typist en hü zal belast worden met de controle van deze inzendingen van zijn lotgenoten. Die inzendingen bewijzen intussen, hoe alge meen de deelname aan deze puzzle is ge- De tweede zeef: negen zinnen Midden volgende week verwacht men, dat de 130 extra werkkrachten klaar zul len zijn met deze eerste schifting. Dan gaat de tweede zeef werken en men ver wacht, dat daarin zeer velen zullen ach ter blijven. Voor deze puzzle was, zoals men weet, het invullen van negen zinnen waarin de kwaliteit van het product in kwestie werd geprezen op verschillende wijzen, verplicht. Van die taak hebben alle inzenders zich gekweten, maar er scholen diverse nare adders onder het gras. Hoe de negen gevraagde zinnen precies moeten luiden weten op het ogen blik nog maar een paar mensen. De zin nen zijn gedeponeerd bij een Rotterdamse notaris, die ze Maandag a.s. openen zal. Dan zullen ze Dinsdag ter kennis van het publiek worden gebracht door middel van advertenties in de dagbladen en op dat ogenblik weet dus elk inzender of hij bij de finale zal zijn. Die finale vangt aan, nadat alle, administratief wél bevon den inzendingen, opnieuw op de juist heid der negen zinnen beoordeeld zullen zijn. Dat geschiedt weer door de 130 extra werkkrachten. Die kijken, in een tempo van honderdduizend per dag alle inzendingen na. De foute gaan er uit. de goede blijven over. Weinig uitverkorenen van alle inzenders deze laatste harde controle goed doorstaat. De rest valt on herroepelijk af. Met de twee- tot driehonderd duizend brieven, die dan overblijven trekt de, uit' drie personen bestaande en aan elk in zender bekende jury zich vervolgens te rug. Zij weet dan dat, zuiver intellectueel gesproken, aan die inzendingen niets mankeert. Maar men moest ook een slag zin of korte beschouwing inleveren, ge wijd aan het product in kwestie. De kwa liteit daarvan zal tenslotte beslissend zijn voor de vraag w i e het huis. dat langzamerhand het huis van Nederland geworden is, zal winnen. Ook hierbij komt de ervaring van vroegere puzzle's de jury te hulp. Ér zijn maar heel weinig mensen met fantasie en nog veel minder met goede denkbeelden. Vijf en negentig procent van dergelijke inzendingen kan gebruikt worden alle mogelijke andere producten dan het onderhavige. Inzendingen van een der gelijke strekking vallen dus ook uit. De rest, de goede inzendingen, zullen de jury hoofdbrekens kosten. Maar voor het zover is, is het eind September. Tot zo lang moeten alle ongeduldigen geduld hebben. En waar zij dat niet bezitten is het wachten moeilijk! Telefoon en telegraaf staan niet stil Het is niet alleen de postdienst van het Rotterdamse hoofdpostkantoor die, met het bezorgen van deze millioenen post enorm werk verzet heeft, ook telefoon telegraaf krijgen hun deel mee. Om bij die bestelling nog even stil te staan; de P.T.T. heeft met deze puzzle extra port opgestreken. Maar de laatste avond heeft het Rotterdamse postkantoor ook 350.000 brieven met puzzle' werkt. Dat getal krijgt eerst relief als men bedenkt, dat de dagelijkse productie van het postkantoor in Rotterdam 400 000 stuks post bedraagt. Dat was dus op een avond bijna een hele dagtaak extra! De telegrammen komen van mensen, die op het laatste ogenblik bemerkt heb ben een zin fout genoteerd te hebben. Zij gooien er de telegramkosten tegenaan, om de fout alsnog te herstellen. Wat. na het sluiten van de datum van inzending na tuurlijk niet kon. Een heer uit Ouderkerk a. d. IJssel belde op met de vraag: ,.U zult wel een paar duizend inzendingen hebben, maar kunt U de mijne er even uitzoeken, ik heb een fout gemaakt?" En uit een militair kampement kwam een sergeant aan de lijn. Wanneer hij ko men moest om de hoofdprijs in ontvangst te nemen. De commandant had hem medegedeeld bericht gekregen te hebben, dat hij de LEIDERDORP Geduld dei bewoners wordt rijkelijk beloond (Van onze correspondent) Op de puinhopen van het oude is een nieuwe Van de Valk Boumanweg in wording. Wie langs deze weg moet, kan misschien wel eens murmu reren over het vele ongemak, maar als men zich daarachter de nieuwe situatie denkt, zal men toch alleen maar tevreden kunnen zijn. Van de Spanjaardsbrug tot aan de fa briek van Ouderzorg is de sloot kant van de huizen nu gedempt. De tal- ijke bruggetjes zijn opgeruimd en ver vangen door een lage stenen muur mei ingangen voor de huizen. De bewoners, wier voortuintjes gehal veerd werden en het overblijvende deel geheel of gedeeltelijk zagen vertrappen, kunnen binnen afzienbare tijd met een nieuwe aanleg op kleine schaal beginnen. Tussen de brug en Ouderzorg komt er aan de huizenkant al behoorlijk tekening. Reeds nu wordt men gewaar, dat het ge heel er keurig gaat uitzien. Aan de Rijnkant is men begonnen me' het heien van betonnen palen, waartus- (Advertentie) Assoc. In kl. clubs door SPECIALISTEN Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 Gunstige ontwikkeling werkgelegenheid Op 22 Augustus stonden bij het Ar beidsbureau Leiden 793 geheel werklozen ingeschreven, terwijl daarenboven 105 personen tewerkgesteld waren op D.U.W objecten. De werkgelegenheid blijft zich gunstig ontwikkelen Het aanbod daalde in de afgelopen periode van 822 >3 29). Deze daling is toe te schrij- lan de plaatsing van een aantal jeug digen, voornamelijk in de metaalindustrie. De vraag blijft zich op vrijwel hetzelf- niveau voortbewegen en is hoofdzake lijk gericht op vaklieden, vooral voor de bouwnijverheid en de metaalindustrie. t aantal ingeschreven vrouwen daalde, nl. van 163 tot 143 (—20). Ook hier i de plaatsing van jeugdigen als oorzaak an te wijzen- De vraag onderging geen wijziging van nige betekenis. Nauwer contact industrie en onderwijs Teneinde industrie en onderwijs nau- wef met elkaar in contact te brengen, gaf de Leidse analystenschool gister avond in de foyer van de Stadsgehoor- 1 haar tweede filmavond. Na een wel komstwoord van het hoofd der school, de heer L. Th. Schonagen. sprak wethou der J. C. van Schaik, die wees op de noodzakelijkheid om de lagere technische scholen beter te bevolken. Bijna de helft der jongeren gaat na de lagere school naar Mulo of middelbare school, aldus spr.. terwijl de helft hiervan nog niet de eindstreep bereikt. Velen zouden beter hebben gedaan nijverheidsonderwijs te volgen, waarin spr. veel perspectieven ziet. gezien de vooruitgang '-an de in dustrie Hierna stonden de producten van aardolie in de belangstelling. De heer Versloot van de Shell hield er een boeiende causerie over. Ook werden nog enige films op chemisch gebied vertoond. sen de betonnnen schoeiing komt. Als die gereed is, kan met het wegdek worden begonnen. Maar voor het zover is, moet er nog heel wat water door de Rijn vloei en. Men kan in de naaste toekomst ook te kampen krijgen met ongunstige weers gesteldheden. Die kunnen het werk aan merkelijk vertragen. Het werk vordert gestadig, naar de zin van de bewoners wellicht iets te lang zaam. Zij hopen althans, dat het wegdek voor de intrede van de winter klaar zal komen. Het leggen van de riolering, de gasleiding en de waterleiding en de elec- trische kabels heeft veel tijd in beslag ge nomen. Ook het construeren van de brug bij- het huis van wethouder Snel viel te gen. De werkzaamheden aan de brug bij de fabriek Ouderzorg, die nu ook achter de rug zijn, vlotten beter. Andere kant Van de andere zijde van de weg werd begonnen aan de Rijnzijde. De betonnen schoeiing van het Koningshuis tot aan de fabriek Ouderzorg is bijna gereed en men is begonnen met aanplempen. Aan de hui zenkant is men gestart met het dempen van de sloot, zodat langs de gehele weg het werk in volle gang is. Met het open breken van het wegdek hier zal eerst kun nen worden begonnen als het gedeelte van de Spanjaardsbrug tot aan Ouderzorg gereed is, dit in verband met de aan- en afvoer van de fabriek Ouderzorg. We kunnen ons indenken, dat de bewoners van de Van de Valk Bou manweg én de bewoners van het Zijlkwartier, die toch ook wel eens naar „het dorp" moeten, met verlan gen uitzien naar het einde van de werkzaamheden. We mogen echter niet vergeten, dat het geduld rijkelijk zal worden beloond Leiderdorp is met een groots werk bezig, dat di rect velband houdt met z'n toekomst. En iedere Leiderdorper zal wensen, dat die toekomst een goede zal zijn. R.C.L.—RUnsb. Boys gaat niet door In verband met het overlijden van de oud-voorzitter van R.C.L.. de heer P. M. van der Voort, gaat de wedstrijd tussen R.C.L. en Rijnsb. Boys vanmiddag niet door. Voor de aanvang van de op 5 Sep tember te spelen competitiewedstrijden van R.C.L. zullen twee minuten stilte in acht worden genomen. Leidse conducteur was niet gelukkig Een conducteur van de blauwe tram. de 34-jarige H. J. B. uit Leiden, kwam er wel ongelukkig af, toen hij een jon gen gedienstig wilde zijn, wiens vlieger op de Koningskade te Den Haag op de tram terecht was gekomen. De conduc teur klom op zijn wagen, maar was zo onvoorzichtig de stroomdraad te raken. Hij brandde zijn pink. schrok en viel op straat. Met een hoofdwonde moest hij naar het ziekenhuis Zuidwal worden ge bracht. vanwaar hij na een behandeling huiswaarts kon keren. klassieke gramofoonplaten (series) GEWELDIG SUCCES Agenda voor Leiden Zaterdag Gehele dag: collecte Kon. Wilhelmina Fonds ten bate van de kankerbestrijding Vestibule stadsgehoorzaal, 5—9 uur n.m. 3-October-vereniging, inschrijving voor de uitdeling van haring en wittebrood. Hortus, half 9half 11 n.m.: de Victoria Regia bloeit. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad (oude samenstelling). Dinsdag Stadhuis. 2 uur: gemeenteraad (nieuwe samenstelling). Winterprogramma van „Paedagogiek" Nog beter - nog meer Het programma 19531954 van d< Leidse vereniging voor paedagogiek staat onder het motto „Nog beter nog m Het ziet er als volgt uit: 8 September excursie naar het medisch opvoedkundig bureau Rijnsburgerweg 3 (alleen leden); 14 October „Ervaringen van schoolpsycholoog" door drs H. G. Bos te Haarlem; 5 November- eerste wijkbijeen komst, aan te bieden aan de buurt- er speeltuinvereniging „De Professoren- wijk", lezing over: „Hoe voeden wij op?", vragen te beantwoorden door een forum van deskundigen op paedagogisch ter rein; 19 November „Uit de praktijk var een kinderrechter" door mr A. H. v. d Giesen te Zutphen, vice-president er. oud-kinderrechter; 22 Januari 1954 „Wat kunnen wij leren van de vernieuwing opvoeding en onderwijs in België?" door prof. A. Kriekemans te Leuven (België), 17 Februari „Levensmoeilijkheden, die hun oorsprong vinden in de kleuterleef tijd" door dr A. Vedder te Haarlem; f Maart wijkbijeenkomst in de Mors; 26 Maart „Jonge mensen stellen vragen' door A. Sellenraad te Enschede; „Erva ringen van een team met de massajeugd van Crooswijk, hun ouders en hun standigheden" door ds G van Veldhuizen, Hervormd predikant te Rotterdam. Zilveren jubileum van L. H. Fa vier Gisteren herdacht de heer L. H. Fa vier dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij Imenexco In een feestelijke bijeen komst van het personeel werd de jubilaris allereerst toegesproken door de directeur, de heer J. W. Stoffers, die zijn eerlijk heid en accuratesse in het licht stelde en hem dankte voor zijn plichtsbetrachting. Als blijk van waardering overhandigde preker hem een blijvend aandenken, als mede de medaille en het diploma van de Maatschappij van handel en nijverheid. Ook mevrouw Favier werd in deze hulde betrokken en ontving bloemen. Als tweede spreker voerde de voorzit- •r der personeelsvereniging, de heer Jac. an Es. het woord, die dankte voor de prettige samenwerking, gedurende zovele ondervonden en liet zijn wensen vergezeld gaan van een cadeau bloemen voor de echtgenote van de jubilaris. Onder het genot van een ver versing bleef men nog gezellig bijeen, waarna de jubilaris de dag verder in hui selijke kring doorbracht. Wij mogen als bijzonderheid nog even vermelden, dat de jubilaris behoort tot een familie, waarin reeds zeven 25-jarige dienstjubilea zijn voorgekomen. HEIDI; een gave iilm Ergens in de Zwitserse Alpen woor de kleine Heidi, een weesje dat door haar grootvader met liefde wordt grootge bracht. Tussen grootvader en de menser uit het dorp bestaat een vete, die de jonge dominee zelfs niet uit de weg kan rui Op een dag komt de tante, die Heidi de bergen heeft gebracht, op bezoek. Zij is in betrekking bij de rijke familie Sese- mann in Frankfort. Clara Sesemann, enig kind, is aan beide benen verlamd en ont- ngt thuis onderwijs van een gouver- nte. Haar vader zoekt nu een vriendin netje en studiegenootje voor haar. Heidi's tante wil dit haar nichtje doen zijn. om .goede opvoeding" te doen ge- ze weet het k»nd op geraffi neerde wijze mee te nemen. Heidi mist haar grootvader en de bergen :rst heel erg. Bovendien behandelt de gouvernante haar met minachting. Later gaat alles wat beter, daar in Frankfort, er als de heer Sesemann na een reis van eer half jaar weer thuiskomt, wacht hem dc grote verrassing: voornamelijk door Hei di's liefdevolle toewijding heeft Clara haar ziekte weten te overwinnen... kan al weer een beetje lopen. Maar bij Heidi wordt het heimwee steeds sterkei Gelukkig komt de dokter er aan te pa (op originele wijze) en 't slot van 't lied je is natuurlijk, dat Heidi naar de weide terug gaat. Grootvader en Heidi zijn w bij elkaar, de vete wordt bijgelegd, de film eindigt op Pinksterzondag in de kerk. De twee zijn er Ook, de dominee kan een lofzang doen opklinken. Deze Zwitserse film is bewerkt naai boek van Johanna Spyrl en speelt rond 1900. De regie is van de Italiaanse Luigi Comencini, Elsbeth Sigmund speelt de rol van Heidi en Isa Günther, een van de tweeling uit Louise Lotte, die van Clara. Het is een gave film geworden, die velen in verrukking zal brengen. Ze draa Luxor. Voor de zuivere toon. die e doorklinkt, kan men alleen maar be' dering hebben. De opnamen van het Zwit serse landschap zijn zeer verdienstelijk. VROUWENPOLITIE In de Engelse film Vrouwenpolitie wordt ons verteld over het werk van de vrouwelijke politie in Londen. Gelukkig wordt het gedaan zonder al te veel satie. (Dat zouden de Amerikanen énders hebben gedaan). Integendeel, het opvoed kundige en waarschuwende element heeft er een grote plaats in. Een droge docu mentaire is het nu bepaald ook weer niet; de spanning blijft er goed in en de (ware) liefde spreekt een duchtig woordje mee. Verdienste genoeg dus van deze onder houdende rolprent, die het optreden van vrouwelijke politie in de grote steden vol doende rechtvaardigt. De film is een pro duct van do Arthur Rank Organisatie en draait in Lido. Men kan er het werk van de politie, in het bijzonder dat der vrou welijke agenten uiteraard, beter door le- waarderenen hem of haar die misstap beging, beter leren begrijpen. it ontwerpen van postzegels. Onder deze titel is bij de Staatsdrukkerij in Den Haag een uitgave verschenen, geschreven door W. F. Gouwe. Haagse politierechter Amsterdammer pleegde mishandeling Bij verstek veroordeelde de Haagse politierechter een binnenschipper uit Amsterdam tot f 40 boete of 20 dagen, conform de eis. Op 8 April j.l. had hij te Katwijk een jongen van 14 jaar mis handeld. De verdachte had zich beklaagd over het gedragen van de Katwijkse jeugd en de officier van Justitie moest toegeven, dat het in Katwijk geen lie verdjes zijn. Hij vond het ook niet erg, wanneer men zo'n belhamel eens een afstraffing zou geven, maar het moest de perken niet te buiten gaan, zoals hier het geval was. Broers stalen rioolput Een 25-jarige los-werkman en zijn 18- jarige broer moesten voor de Haagse politierechter verschijnen, omdat zij op 12 Mei ten nadele van de gemeente een rioolput van een open terrein hadden gehaald. De jongste huurde een bakfiets en daarmee werd het ding opgehaald. Onderweg werden de twee door de poli tie aangehounen. De oudste verdachte was al vaker veroordeeld. Hij betoogde, dat hij zich die dag verslapen had en zo de D.U.W.-bus had gemist. Om de dag verlies weer goed te maken, had hij de rioolput meegenomen. Hij hield vol. dat hij niet geweten had, dat het diefstal was en ook de vader kwam pleiten, dat de jongens niet de bedoeling hadden om te stelen. De oudste verdachte kreeg con form de eis een week gevangenisstraf, de jongste f 25 boete of 10 dagen en een week voorwaardelijk. Boete voor drinkebroer Als hij geld heeft om te drinken, heeft hij ook geld om een boete te betalen, zei de officier van Justitie en hij eiste f 40 boete of 20 dagen tegen een electro- technicus uit Leiden. Deze had op een Zondagavond in April op de Breestraat gereden, terwijl hij onder de invloed van sterke drank verkeerde. Hij had 5 6 borrels gedronken. De Haagse politie rechter veroordeelde hem tot f 60 boete of 20 dagen. De heer H. van der Werf jubileert Dinsdag 1 September zal de heer H. van der Werf, procuratiehouder en chef der effectenafdeling van het kantoor Leiden der Amsterdamsehe Bank/Incas- so-Bank N.V., de dag herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de toenmalige bankiersfirma Lezwijn en Eigeman. die in 1918 door de Amster damsehe Bank werd overgenomen. Op de jubileumdag is er ten huize van de heer Van der Werf, Zeemanlaan 23, ge legenheid tot gelukwensen. Raad Zoeterwoude Uitbreiding straatverlichting kost j 140.000 Bij het begin van de gisteravond in Zoeterwoude gehouden gemeente raadsvergadering bracht burgemeester Smeets dank aan wethouder Van Leeuwen voor de wijze, waarop deze gedurende zijn aanwezigheid in het buitenland de gemeente heeft bestuurd. Bij de ingekomen stukken was het bericht omtrent een extra uitkering uit het gemeentefonds over 1953 van f 47.000. G.S. hebben goedkeuring gehecht aan het besluit om het Watertje te verbeteren tot een bedrag van f 33.000. llrag. De bond vain mobilisatie-invalidein krijgt geen subsidie. De R.K. school Hoge Rijndijk ontvangt medewerking voor aanschaffing van baraken en leermidde len. Mej. M. J. van dor Post werd eer vol ontslag verleend als onderwijzeres in nuttige handwerken. Mevrouw Witte - veen alhier is tijdelijk benoemd. Het co mité Fotu krijgt een subsidie van f 523, zijnde het tekort. De raad keurde voorts goed, dat aan het bestuur van de Vebo een garantie wordt gegeven van twee en een halve cent per inwoner. Het is voortaan verboden papier of ander af val. afkomstig van ijsco's of andere ge ringe eetwaren, op straat te gooien. Straatverlichting De raadscommissie bracht haar vullend rapport uit met betrekking tot de zwemgelegeraheid in deze gemeente. B. en W. hadden waardering voor het ad vies en stelden voor de gevraagde mede werking te verlenen. De heer Dorrepaal. voorzitter van de commissie, beval het rapport aan en stelde voor een subsidie ad f 2000 voor 1953 goed te keuren. De heer Schinkel legde de vinger bij het risico, verbonden aan de firaanoiële opzet. Gerekend wordt op ongeveer 40 abonné's van f 4 per jaar. Hij vond dit zeer gering. De voorzitter zei, dat F W. voorstelden in principe medewerking te verlenen tot oprichting van een stich ting voor een zwembad en pas als de stichting er is met voorstellen te komen aangaande subsidie. Het is een stichting niet mogelijk, plan uit te werken, als men niet weet op welke steun men kan rekenen, aldus de heer Van der Ploeg. Wethouder Van Leeuwen betoogde, dot ook B. en W. waardering hebben vooi het werk der commissie, maar de finan ciële opzet tot een bedrag van f 13.000, waarvoor de gemeente moet subsidiëren tot een bedrag van f 2000, achtte hij de gemeente een te groot ririco. Het par ticuliere initiatief moet op de voorgrond treden. Het college stelde voor de ris' te aanvaarden tot een maximum f 2000 per jaar. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Men besloot overeenkomstig het voor stel van B. en W. de gemeerate-ambtena- ren een vacantietoeslag te verlenen var 2 procent. De heer Van der Ploeg stelde voor als basis te aanvaarden het salaris plus de kindertoeslag. G.S. moeten hier aan goedkeuring verlenen. B. en W. wil den het voorstel wel overnemen, maai niet wachten met het uitbetalen van de vastgestelde toeslag. Het voorstel v. d. Ploeg werd aangenomen. Het Chr. lyceum te Alphen krijgt een subsidie van f 35 per Zoeterwoudse leer- In een heel gewone woning (Dorpsstraat 33) te Hazerswoude wonen vier geslachten in de beste harmonie bij elkaar. Zulks sinds mevr. W. P. Ofwegen-van der Kleij haar moeder, mevr. de wed. A. v. d. Kleij-van Vegten, die kort geleden haar 82ste verjaardag vierde, in haar gezin opnam. Ook haar dochter, mevr. A. Rademaker-Ojwegen, woont echter al geruime tijd met haar kind bij haar in, omdat de heer Rademaker vrijwillig in, militaire dienst is en wacht op een woning in zijn garnizoensplaats. Foto N. van der Horst Monumentencommissie In verband met het bepaalde bij artikel 3 van de Monumentenverordening ein digt met ingang van 1 September a.s. d< zittingsduur van de leden van de Monu mentencommissie voor Leiden. De heren dr T. P. Sevensma en J. A. Riedel stel len zich niet herkiesbaar. Ter voorzie ning in de vacatures, die daardoor ont staan, bieden B. en W. de volgende aan- 1. J. H A. Manders. aftredend. 2. prof. dr D. J. Kuenen; 1. W. Zwart, aftredend, 2. H. de Wilde; 1. ir H. A. van Oerle. af tredend, 2. D. L. Landman; 1. L. C. J. Roozen aftredend, 2. mr S. J. Fockema Andreae; 1. ir J. J. Terwen, aftredend, 2. J. van Beek; Vacature dr T. P. Sevens ma: 1. Ir M. P. Schutte, 2. P. Herfst; vacature J A. Riedel: 1. mej. A. J. van Nienes, 2 H. Zunderman Jr. Burgerlijke stand van Leiden GBOREN: Elisabeth, d v W J v d Waals en E van Dijk: Anna M J. d v A C Krom en C de Man; Johannes z v H Spies en J M E Sosef; Caecilia M, d v L J Bin ken en A A Fase. OVERLEDEN: N M M v d Meer, i 3 weken. Jeugd-volleybal bij Donar De Leidse gymnastiek- en athletiekver- eniging Donar gaat volleybal voor de jeugd brengen. Jongens van 12 jaar af kunnen in de zaal aan de Pieterskerk gracht iedere Donderdagavond van half acht tot half negen trainen. Jaarvergadering L.S.B. op 19 September De jaarvergadering van de Leidse schaakbond wordt gehouden op Zaterdag 19 September om 3 uur in De Doelen, Ra penburg 2. Op de agenda staan o.a. de jaarverslagen, de indeling van de compe titie 1953—'54. de benoeming van arbiters, terwijl ook het concept statuten en huis houdelijk reglement zal worden bespro ken en vastgesteld. Schorsing Zwemver. R'dam opgeheven Het bestuur van de Kon. Ned. Zwem- bond heeft de schorsing, opgelegd aan het bestuur van de Zwemvereniging Rotter dam, omdat deze besloten had enkele competitiewedstrijden niet te spelen, op geheven. De reden is, dat de Sportcom- missie van de KNZB een fout gemaakt heeft in de strafprocedure, waartegen de Z.V.R. terecht protest aantekende. Prins Bemhard vierde in het Zoute Op de eerste dag van het ioterraatlo- naai concours hippique Ln het Zoute (België) heeft mej. H. ten Bos uit Al melo de dressuurproef gewonnen „Mike". Prins Bernhard plaatste zich vierde met „Arquebuse". Prins Berrahard was in het Zoute ge- airriveerd aan boord van een vliegtuig, dat hij zelf bestuurde. In zijn gezelsohap bevo.iden zich zijn moeder Prinses Arm gard en zijn broer Prins Aschwim. Prins Bernhard naar R'dams concours hippique Prins Bernhard zal met het paard Arquebuse deelnemen aan het interna tionale concours hippique te Rotterdai van 36 September a.s. De Prins zal uit komen in het nummer „Elegantste rij paarden". Tournooi tennisleraren De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden in het tournooi voor tennis leraren te Amsterdam luiden: Enkelspel, kwart-eindstrijden: Mos sl. H. Poot 63 61 62; M. Bruin sl. A. Hemmes 6—0 4—6 6—4 6—2; H. Hemmes sl. R. KauLurag 62 64 62; J. Mulder sl. K. v. d. Torre 6—1 6—2 6—2. Dubbelspel, kwart-eindstrijden: J. de Mos en Van Beem sl. R. Kaulung en Baljé 6—2 6—1 6—0; G. Mulder Schuurirag sL A. Sabbé en G. Baljé 63 61 62; J. Mulder en H. Hemmes sl. Houps en Buytelaar 61 61 61; Par- levliet en A. Hemmes sL Dekkers Bruin 86 63 36 79. Te Amersfoort werd de tweede pro motie wsterpolowedstrijd (van de eerste klasse naar de hoofdklasse) tussen AZ en PC en SVH gespeeld. SVH won met 5—4, zodat een beslissingswedstrijd noodzake lijk is geworden. Deze zal Maandagavond worden gespeeld te Utrecht. Mevr. Schokking 10.000ste bezoeker Mevrouw Schokking, de echtgenote van de burgemeester van Den Haag, is de tienduizendste bezoeker geworden van de Antiekbeurs te Delft. De Leidenaar Marcel B. Keezer, de organisator bood haar een vaas met bloemen aan. Op verzoek van de Franse Hoge Commissaris in Cambodja. Jea-n Raster - zijn de onderhandelingen tussen nkrijk en Cambodja over de onafhankelijkheid van deze Indochinese staat, voorlopig afgebroken. B. en W. steldern voor de straatverlich ting te breiden. Men had advies inge wonnen bij de lichtfabrieken te Leiden. Deze hebben een plan ontworpen, dat, uitgezonderd de Hoge Rijndijk, een be drag zal kosten van f 140.000. Gezien dit grote bedrag werd voorgesteld de Omme- dijk en Gelderswoude voorlopig van het plan af te voeren. De heer Dorrepaal was het hiermee niet eens. Hij stelde voor de Ommedijk in het plan op te nemen. De heer Schinkel sloot zich hierbij aan. De voorzitter zei, dat toch het gehele plan niet tegelijk kan worden uitgevoerd. Gevoeglijk kunnen de koster, voor het plan Ommedijkseweg e.a. naar een volgende begroting worden De heer Dorrepaal drong nogmaals aan op verlichting daar. De heer Onderwa ter merkte op, dat het gevaar op deze weg voor een groot deel kan worden weggenomen door larags de bermen wiitte bakens aan te brengen. Van de heer Van der Velden kwam het advies om de hqpk bij de molen van rode reflectoren te voorzien. De heer Van der Ploeg brak nog een lans voor de Dokter Kortmaran- straat. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte met algemene stemmen aarage- Atscheid BIJ de rondvraag dankte de burge meester de niet in de raad terugkerende leden voor hun werk. Hij memoreerde de voornaamste besluiten van de afgelopen periode. De heren Schinkel, Van der Krocht en Thijssen dankten de raad en de voorzitter voor de prettige verstand houding en de gedegen leiding. De heer Van der Velden vestigde nog de aandacht op de moeilijke positie van diie leden, die in de woningadviescom- hebben zitting gehad. Er is veel critdek geleverd op de adviescommissie in verband met de toekenning van woon ruimte, maar men vergeet wel, dat deze gemeente als plattelandsgemeente niet een zo groot bouwvolume krijgt toege wezen als grotere gemeenten Er is -dus ook niet zo veel woonruimte te verdelen, aldus de heer Van der Velden. Aanbesteding Het architectenbureau Paardenkooper en Barnhoorn heeft namens de bouw vereniging „St Willibrordus" de bouw van 26 woningen aanbesteed. De helft hiervan wordt gebouwd op een terrein achter de Willibrordusstraat en de andere 1 helft langs de Zwetkade. De inschrijving was als volgt: A. en H. Gijzen te Den Haag met f 148.413 en f 142.170; N. Mol te Leiderdorp met f 162.910 en f 160.237; K. Burgy te Oegst- geest met f 163.999 en f 162.000; fa Jac van Riet te Leiden met f 166349 en f 159 927; fa Jansen te Voorschoten met f 169 600 en f 164.600; fa De Lange en Van der Plas te Oegstgeest met f 169.800 en f 162 700; fa Van Noort te Benthuizen met f 170.300 en f 162.300; gebr. Oosterom te Warmond met f 170.500 en f 165.500; gebr. Strijk te Oegstgeest met f 175.900 en f 163.000; W. A. Bulters te Heemstede met f 176.400 en f 163 500: fa Bontebal te Zevenhuizen met f 177.000 en f 165.000. De gunning is aangehouden. Drogist De heer N. J. A. Schouten behaalde te i Amsterdam het vakbekwaamheidsdiplo ma drogist. Nieuw schoolhoofd De heer Th. Brouwer, die bijna dertig jaar hoofd, van de R. K. school aan de Hoge Rijndijk is geweest, gaat op 1 No vember met pensioen. In zijn plaats is benoemd de heer P. J. de Vrind, onder wijzer aan deze school. Zij verwierven het zwem diploma Gisteravond hebben weer vele jongen3 en meisjes onder de goedkeurende blik ken van hun ouders in de Zijl het zwem- cxamen met goed gevolg afgelegd. Ge slaagd zijn: Meisjes A: Joke Groeneveld, Sonja Jas perse, Ria Nagtegaal, Truusje van Evert, Annie Hermsen, Willy Lacourt, Ali Hoo- geveen, Mieke Stouten, Leny v. d. Broek, Mirjam Onvlee, Hanneke van Hofwegen, Anneke Bergman. Mieneke Hettema, Tru- de Vissers, Anny Harmsen, Leny Bloe- mendaal, Tonny de Rijck, Beppie Brons geest, Willy de Wolf, Wilma v. d. Horst, Elly Bekooi, Jannie v. d. Blom, Thea Kerkvliet, Helen Kriek, Rita Koek, Ria' Gerdes, Corrie Frank, Marianne Rijns-1 burger, Annelies Blankenstein, Greet Frank, Marianne Sneiders, Hanny Ooste rom, Elly Pieterse, Annemieke Pieterse, Marion Bink, Marijke Schinkel, Riekje Keyzer, Ada v. Vliet, Edie v. Vliet, Con nie v. Stipdonk, Suze Haarland, Gertrude; J. v. Sluys, Ria de Groot, Trudie Kettënis.j Cari v. d. Burgh, Rietje Bakker, Joke Kerkvliet, Fieta Rol, Miep Rol, Lia SloosJ Toos v. Helden, Willy v. d. Reijden, Ria Stuifzand, Margo Onderwater. Truusjer Stuifzand, Leny Langezaal, Anneke Blan kenstein, Gerda Rodenburg. Meisjes B: Elly Buurman, Ria de Rijck,, Sarie v. Waardhuizen, Elly v. Zonneveld, Riet v. Waardhuizen, Anneke v. Weelden, Ansje Filippo, Anja Honnef, Catrien Hon-i nef, Corrie v. d. Horst, Coby Hogenes, Annie Derogee, Els v. Hofwegen, Elly Corba, Tiny Esderts, Greetje Verra, Rietje Koek. Joke Kerkvliet. Leny Grobbee, Toos' Jasperse, Anneke Sira, Loes Schilthuizen,' Agnes v. Thiel. Jongens A: Peter v. Amsterdam, Arend Hanssen, Bram Dreef, Leo van Klink, Henk v. d. Melj, Piet Arnoldus, Sjaak v. Veen, Jan Janson, Nico Ober, Plet Ver-» hoeven. Gerard Kooymans, Jaap Ver meer. Piet v. Klink. Jongens B: Gerrie Mulder, Nico Kooien, Jouw Kramer, Abram v. Dam, Freddy Noppen, J. H. v. Hilten, Ton v. Wierin- gen, Peter Barendse, Piet Onvlee, Peter Verra, R. Weerlee, W. Brakel, Sjaak v«

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4