Jaarbeurs staat in het teken van de rationalisatie Toch is het zo! Over gehele linie waren de prijzen lager r* DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER NIEUWE IEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 Mi Milius geelt zijn kijk op de zaak Wil men de investeringen weer op peil brengen, dan moet de belastingdruk verlicht (Van een onzer verslaggevers) "JVTAAR GEWOONTE, maar met het oog op zijn aanstaande aftreden voor de laatste maal als directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, heeft mr J. Milius gistermiddag ter inluiding van de Dinsdag a.s. te openen Najaars- béurs te Utrecht, de binnen- en buitenlandse persvertegenwoordigers ont vangen en hen in een lange rede zijn mening over de huidige economische toestand uiteengezet. Het economische beleid, aldus mr Milius, staaf sterk in het teken van rationalisatie, zowel in- als extern en de blyvende nood zaak van productieverhoging. De concurrentie op de wereldmarkt wordt scherper, Duitsland en Japan dringen steeds verder door en de thans gel dende stabiliteit van de- Amerikaanse markt kan elk ogenblik verdwijnen, wanneer de V.S. de kans krijgen hun grote voorraden te spuien, b.v. naar minder ontwikkelde gebieden. Het is dus zaak, de ogen open te houden en uit te kijken. Er valt niet te ontkomen aan het feit. dat onze handel voor een groot deel wordt beïnvloed door de bestaande tegenstelling tussen West en Oost. Verwonderlijk is het daarom, dat het beëindigen van de oorlog op Korea prac- tisch geen gevolgen heeft gehad voor het economische leven, zulks in tegenstelling tot de gebeurtenissen bij (het uitbreken van de oorlog in 1950. Thans schijnt inderdaad een zeker evenwicht te zijn bereikt en het ziet er dan ook naar uit. dat in de eerstvolgende maanden geen ingrijpende prijswijzigin gen zullen ontstaan. Alleen de prijzen van metalen, graan en katoen maken op het ogenblik een daling door. Sinds 1952 valt dan -ook een verflau wing van investeringen op te merken, vooral in de sector van de industrie welke met eindproducten aan de markt komt. Zeer sterk is de teruggang bij de groe pen aardewerk, zand, glas en stenen, waar een daling van 36 pet werd geconstateerd, confectie en reinigingsbedrijven 45 pet en de textielindustrie 41 pet. Gunstige investeringsontwikkeling deed zich! echter voor bij de metaalnijverheid, de papierindustrie en de leder- en rub berindustrie. Stuurman van Veenenburgh schuldig aan stranding Ontneming vaarbevoegdheid voor twee weken De stranding van het 400 b.r.t. metende motorschip Veenenburgh op de Scroby- bank ter hoogte van Yarmouth aan de Oostkust van Engeland in de nacht van 31 Maart op 1 April is te wijten aan de zorgeloze navigatie van de toenmalige stuurman H. P. H. uit Vlaairdingen, zo concludeerde de inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, gisteren na onderzoek van het gebeurde door de Raad voor de Scheepvaart. De inspec teur vroeg daarom de raad de 21-jarige stuurman de bevoegdheid om als zodanig te varen te ontnemen voor de tijd van één maand. De raad heeft dc stuurman voor twee weken zijn bevoegdheid ont- Sanapirin 3 goede SST TJET KLINKT wellicht wat zonder- ling wanneer we over „appel- damp" spreken, omdat u dan wellicht de indruk krijgt dat de appel een soort stoommachine is. Deze suggestie willen we zeker niet doen, noch wil len we beweren dat de appel bijzon der veel damp produceert. Maar de appel wasemt in ieder geval toch wel uit, ook al is dat dan voor haastige mensen moeilijk te constateren. Nu is gebleken dat de uitwaseming van appels een merkbare prikkel uit oefent op de groei van verschillende planten en zeer subtiele onderzoekin gen en proeven in de laboratoria heb ben tot de slotsom geleid dat deze prikkel moet worden toegeschreven aan een gas dat aethyleen wordt ge noemd. Nogmaals, stelt u zich niet voor, dat de appel grote massa's van dit gas produceert, want 1 kg rijpe appelen kunnen van dit gas niet méér uitwasemen dan 0,1 tot 0,2 milligram. Onze eerste conclusie, dat dit wel een bijzonder schriel beetje is, wordt gevolgd door het waarderend oordeel dat zelfs dit schijntje aethyleen dan toch wel een zeer krachtdadige wer king moet hebben. De laboratorium proeven ondersteunen deze opvatting, want luchtmengsels met 'n aethyleen- gehalte van 1 op 20 millioen bleken nog een duidelijk merkbare invloed uit te oefenen. De gunstigste resulta ten werden echter verkregen met concentraties van 1 op 100.000 tot 1 op 1.000.000. Dit alles In aanmerking nemende, kunnen we ons voorstellen dat één rijper appèl in het appelrek 't rijpings proces van de nog onrijpe appels zal kunnen begunstigen, ook al is de hoe veelheid „appeldamp" van één appel zeer gering. In het appelland Califor- nië. wordt deze betrekkelijk nieuw verworven kennis omtrent het aethy leen dan ook reeds op grote schaal bij het rijpingsproces van appelen toege past. Maar het aethyleen blijkt een om gekeerde werking uit te oefenen op de wortels van aardappelen, zodat het ontijdig uitlopen van de aardappelen door de aanwezigheid van één of meer rijpe appels kan worden ver traagd. Wellicht dat deze wetenschap voor lezers die nog de goede gewoon te hebben aardappelen op te doen, van nut kan zijn. Want weinig dingen zijn zó ontmoedigend als een winter voorraad die zich langzaam maar zeker, in een bleke wirwar van spich tige en krachteloze slierten verandert. Behalve de rijpe appel, zijn er ech ter nog andere middeltjes zoals be paalde oplossingen waarmee de aard appelen in de kelder bespoten kunnen worden en waardoor de spruitvor- ming onderdrukt, of sterk geremd kan worden. Maar, hadden wij u die oplossingen willen aanraden, dan had het wetenschappelijk verantwoorde huismiddeltje van de appel wel ach terwege kunnen blijven en dat was natuurlijk niet de bedoeling. En de cent die sommigen In de bloemenvaas doen om de bloemen langer goed te houden, zou dat mid deltje enige zin hebben Daarover Maandag. (Nadruk verboden) Er wordt voor dit jaar gerekend met verdere daling van investeringen, doch in het tweede halfjaar is de mogelijkheid weer groter geworden. Wil men de investeringen weer op peil brengen of verhogen, dan is be lastingverlaging onvermijdelijk. Belas tingvrije reservering zou een der meest geschikte middelen zijn. Het aantal deelnemers aan de komende najaarsbeurs bedraagt 2576, afkomstig uit 20 landen. Hendrik III van Naald wijk neemt het gezag over Een week lang zet druivencentrum de klok 5 eeuwen terug (Van een onzer verslaggevers) Van Woensdag 2 September tot en met Zaterdag 5 September wordt de klok in Naaldwijk vijf eeuwen teruggezet. Oud- Naaldwijk herleeft en temidden van oude geveltjes zal de lof worden verkondig'; van Westlands roem: de druif. Gedurende die tijd zal Hendrik III, Heer van Naaldwijk, regeren met zijn gade Catharina van Heenvliet. Het feest begint Woensdag middag met het uitwerpen van een sleu tel door een vliegtuig. Burgemeester S. Hoogenboom zal met die sleutel de poor ten van Oud-Naaldwijk openen en dan het gezag overdragen aan Hendrik III. 's Avonds zullen, regen of geen regen, de Bietenbouwers onder leiding van Boer Biet door de straten van Naaldwijk mar cheren en tevehs muziek ten gehore bren gen. Donderdag zijn er luchtacrobaten in actie en zal het Surinaams danstheater optreden in de groentenveiling. Omdat het toch een druivenfeest is, zal men in heel Naaldwijk druiven tegen iets meer dan de veilingprijs kunnen kopen van druivenmeisjes, die in historische klederdrachten rondgaan. Voorts worden de openbare gebouwen feeëriek verlicht. Vooral de oude Her vormde Kerk, het Hofje en het oude raadhuis zullen baden in een zee van licht. Ten slotte zijn er onderscheidingen te verdienen: de Heer van Naaldwijk zal hen, die zich verdienstelijk hebben ge maakt, belonen met de Orde van de Blauwe Druif. De bollenhandel deze week Er z(jn blijkbaar toch meer leverbare bollen dan de exporteurs hadden verwacht. Deze week verwerkten de veilingen in Lisse een voor de tijd van het jaar ab normaal groot aantal manden. En de handel reageerde hierop niet gunstig. Heel wat soorten tulpen noteerden lager, terwijl van de narcissen bij de groot- en de kleinkronige hele partijen onverkocht bleven. Ook de hyacinten moesten bij de grote aanvoer een flinke veer laten. Brillant Star bleef echter nog stug op prijs zoals vrijwel alle laat-rijpende soorten, want daar is inderdaad geen overvloed van! en twaalven brachten dan ook nog ruim 11 per 100 op. Elven noteerden ruim ƒ7. Couleur Cardinal bleef voor zift twaalf eveneens boven 10, evenals Keizerskroon, General Jof- fre en Sunburst. Dubbele vroege tulpen werden slechts voor een deel goed betaald. Als men bijv. Dante, Goya, Scarlet Cardinal, Willems oord of Vuurbaak aan de veiling had, dan mocht men over de opbrengst zeker niet klagen: 12 en hoger per 100 voor zift twaalf. Maar als men Mr v. d. Hoeff moet telen voor 5 en 4. of Murillo voor 5.50 en 5, of Schoonoord voor ƒ5 en ƒ4.50, dan zal men van die prijzen stellig geen man-in-bonus worden! Bü de darwinnen bleven de dikke bol len van Bartigpn met sports ongekend hoog in prijs. Voor beste kwaliteit twaal ven van All Bright telden de exporteurs van 12 tot 14 neer en als men flinke orders voor deze soort heeft geboekt,, dan zal daar stellig weinig op verdiend worden. Om het over het verlies nog maar niet te hebbenTwaalven van de alledaagse Bartigon deden 8.80, van Campfire ƒ10 en van Prunus ƒ7. De el ven van deze soorten lagen tussen de 4 en 5 per 100. Dikke bollen van Demeter bleven ook graag: ƒ8.50 per 100. Rose Copland draaide voor 5.20 en 3.80 tot 4.30, respectievelijk voor zift twaalf en elf, maar William Copland verkreeg slechts ƒ3.50 en ƒ3. Een greep uit de enkele late tulpen: Golden Harvest tegen 5 voor twaalven vrijwel gelijke prijs voor zift elf, Inglescombe Yellow 3.50 tot 4.80 voor twaalven en 3 tot ruim 4.50 voor el- Kleurenpracht rond 5 en 3.50 tot ƒ4, Mothersday rond ƒ6 zowel voor zift twaalf als elf, Ossi Oswalda ruim 7 zo wel voor zift twaalf als elf, Vlammen spel ƒ6.20 en ƒ5.80 en voor zift twaalf -an Zomerschoon, een tulp, die men ook al enige eeuwen terug kweekte, telde en ƒ20.30 neer! Parkieten bleven flink aan de prijs. Twaalven van Discovery deden ruim 20, Fantssy ƒ4.80 tot ƒ6.40, Gadelan 11, Orange Favorite 4.50, Orange Parrot ƒ12. Red Champion 24 (elven deze soort 9.60, wat een prijsver schil is!). Sunshine ƒ16.30 en Violet Queen 10. Bij de triumphtulpen maakte vooral m soort als Korneforos een behoorlijke duik. Men kon nu beste bollen kopen voor ruim ƒ7 en rond ƒ6 respectievelijk voor zift twaalf en elf. En vergeleken met vorige weck scheelt dat voor de twaalven zo om en nabij 2.50 per 100, wat nog altijd de moeite waard is! Rose tulpen als Elizabeth Evers en Rose Beau ty bleven best aan de prijs. Bij de Mendel- tulpen waren ook diverse tulpen lager in prijs. Wat de narcissen en hyacinten aangaat: ook voor deze artikelen werd minder ge geven. Van de narcissen lopen de trom petten als Beersheba, Golden Harvest en Magnificence goed, terwijl van de cup narcissen een Mrs R. O. Backhouse nog boven 20 kwam voor beste „enen", voor een Verger werd nog ruim ƒ10 neerge teld. Maar voor het overige hebben de narcissenkwekers vast geen reden om de vlag uit te steken. Bij de hyacinten bleef er deze week nog al wat onverkocht. Vooral van blauwe en witte soorten, waarvan Tlnnocence de kroon spant. De aanvoer van dit artikel is veel groter dan verleden jaar om deze tijd. Bijeenkomst „Oranje hotel" op 12 September Défilé en vergadering in Scheveningen De jaarlijkse reünie van oud-gevange nen van het Oranje-hotel en de nabe staanden van hen, die hun laatste dagen hier doorbrachten, is voor dit jaar vast gesteld op Zaterdag 12 Sept. 's Morgens verzamelen de deelnemers zich op de binnenplaats van de gevangenis, waar een kort inleidend woord gesproken wordt. Daarna wordt gedefileerd langs de dodencellen, waarbij de nabestaanden van de overledenen voorop zullen gaan Zij zullen gevolgd worden door de auto riteiten en officiële vertegenwoordigers, terwijl de oud-gevangenen en belangstel lenden de stoet zullen sluiten. Voorbij het monument naast het bekende poortje wordt het défilé ontbonden. 's Middags is er een herdenking in het Kurhaus. Hier zullen spreken pater Ap peldoorn („Victor") en de heer Boel- laard. Het Röntgenkwartet zal voor de muzikale omlijsting zorg dragen. Na af loop van deze samenkomst wordt de jaarlijkse vergadering van de stichting „Oranjehotel" gehouden. Bestellingen: Roode Kruis, afd. Den Haag, Lange Voorhout 6, Tel. 110315 - Giro 256275 Ir Z. Th. Fetter heeft gisteren afscheid genomen als directeur-generaal van de Arbeid. Hij werd onder anderen toegesproken door de secretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn. en dr P. J. Muntendam, staatssecre taris voor de volksgezondheid. Links op de foto ir Fetter, rechts zijn op volger, de oud-Leidenaar mr P. H. Valentgoed. Op Amerik. begroting Tekort van 3.8 mil liard dollar Recorduitgave voor de atoomenergie President Eisenhower heeft de nieuwe Amerikaanse begroting voor het van 1 Juli 1953 tot 1 Juli 1954 lopende belas tingjaar bekend gemaakt. Eisenhower raamt de uitgaven op 72.1 milliard dollar tegen Truman oorspronke lijk 78.6 milliard. De ontvangsten worden geraamd op 68.3 milliard, zodat er een tekort zal zijn van 3.8 milliard met het gevolg, dat de nationale schuld geraamd wordt op 271.1 milliard. Ass. Press merkt hierbij op, dat de regering-Truman de ontvangsten overschat heeft, terwijl die van Eisenhower daarentegen de ontvang sten onderschat. De uitgaven op de nieuwe begroting voor de strijdkrachten de buitenlandse hulp en de atoomenergie zijn tezamen 50 milliard dollar of een milliard lager dan vorig jaar en vijf mil liard lager dan op de begroting Truman. De uitgaven voor de MSA zijn 6 milliard, tegen 5.5 milliard in het vorige belasting jaar en 7.4 milliard op de begroting- Truman. De atoomenergie zal een record van 2.3 milliard dollar vergen of 500 millioen meer dan vorig jaar doch 400 millioen minder dan Truman raamde Voor grote militaire plannen wordt 5.5 milliard minder uitgetrokken. Voor het eerst sinds de Koreaanse oorlog vertonen de militaire uitgaven een daling. Soldaat gedood door geweerschot Donderdagavond is in het kamp Kranen burg bij Harderwijk de soldaat J. L. N. Kroon uit Amsterdam op noodlottige wijze getroffen door een geweerschot gedood. Soldaat Kroom is op 3 Mei 1932 geboren. Hij maakte deel uit van wacht en werd getroffen door een nood lottig schot uit het geweer van een schild wacht. De marechaussee stelt- een onder- Helmondse jongen vermist bij Bloemendaalse strand De 15-jarige Johan Berker uit Hel mond, die Donderdag met 'n groep v< leden van de Brabantse R.K Jonge Boe renbond een bezoek bracht aan het Bloemendaalse strand, is spoorloos ver dwenen. Vermoed wordt, dat hij is ver dronken. Toen de kapelaan bij het ver trek ging tellen, werd de vermissing op gemerkt. Sedert 7 u. Donderdagavond patrouilleer den leden van de Bloemendaalse red dingsbrigade langs het strand. Te mid dernacht had men de jongen echter nog niet gevonden. Inmiddels was de kape laan met de overgebleven veertig jon gens op advies van de politie naar Bra bant teruggekeerd. Ook de beide broers van de vermiste namen aan dit uitstapje deel. Snufjes uit de Franse keuken Bij de uitgeversmaatschappij C. A. J. van Dishoeck te Bussum is de tweede druk verschenen van Snufjes uit de T anse Keuken door Heieen A. M. Hal verhout met illustraties van Rein van Indrapoera Dinsdagmorgen in Rotterdam Het motorschip Indrapoera van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd N.V. wordt Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur geheel volgeboekt met passagiers en la ding uit Indonesië te Rotterdam ver wacht. De ontscheping der passagiers, o.w. zee majoors en vier kapiteins van de opgeheven Nederlandse Militaire Missie in Indonesië, zal terstond na aankomst aan de Lloydkade te Rotterdam beginnen. De ladingljjst van het schip vermeldt o.a. 15 witte papagaaien, bestemd een inwoner van Lunteren. onder leiding vraagstukken, met betrekking plaatst, hangen Minister Cals Voor jeugdzaken geen staatssecretaris Problemen verdeeld over departementen Het zou op grote praclische bezwaren stuiten, om alle bemoeienissen van de overheid met de jeugd samen te vatten staatssecretaris. De •egering zich de jeugd ziet g erschillende gevalli zo nauw samen met algemene problemen op een bepaald gebied (b.v. gezondheids, zorg, rechtspraak, militaire training), dat zij daarvan niet zonder veel moeite en hogere kosten kunnen worden losgemaakt. Verdeling van de werkzaamheden over verschillende ministeries is dus noodza kelijk. Wel moeten de desbetreffende de partementen nauw overleg plegen. Dit heeft minister Cals geantwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer het wetsontwerp tot instelling Raad voor de Jeugdvorming, die de regering zal adviseren. De minister is 'van plan in deze raad ook deskundigen uit de sportorganisatie: op te nemen, evenals personen, die naast hun algemene kennis van het jeugdwerk ervaring hebben op het gebied van de staatsburgerlijke vorming. Bij de samen stelling van de raad zal rekening worden gehouden met de geestelijke stromingen die in ons volk leven. De minister zal echter als deskundige niemand voordra gen, die lid is van een communistische organisatie. Het ligt niet in dc bedoeling van de minister, regionale of plaatselijke afde lingen aan de raad te verbinden, daar de raad gezien moet worden als een vast college van advies en bijstand aan de re gering. Van het samenbrengen van alle wette lijke regelingen, die betrekking hebben op jeugdige personen, in een jeugdwet, verwacht de minister weinig practisch nut. Bij vertrek van minister Van de Kielt Minister Algera op de Nieuw Amsterdam De minister van Verkeer en Waterstaat, ir J. Algera, heeft een bezoek gebracht an het stoomschip Nieuw Amsterdam, waarmee gistermiddag de minister Financiën, de heer J. v. d. Kieft, Amerika vertrok. Minister Algera heeft in gezelschap van de directeur-generaal voor de scheep, vaart, de heer W. L. de Vries, aan boord van de Nieuw Amsterdam de lunch ge bruikt. Zoals wfj gisteren reeds meldden, zal minister Van de Kieft in Amerika o.m. de jaarvergadering van het Inter nationale Monetaire Fonds bijwonen. Nederlander vermoord De 28-jarige employé van de Rubbermij Sumatra, de heer H. J. Carstens, is door een bestuurslid van de communistische vakbond Sarboepri met twe messteken vermoord op het ondernemingskantoor nabij Telok Betong. In Washington (V.S.) en omgeving hebben 10.000 employé's van de telefoon dienst het werk neergelegd. Zij eisen hogere lonen. In zeven staten der V.S wordt thans bij de telefoondienst ge staakt. Van het erf van School en Kerk Ds Lugtigheid liep de vierdaagse Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk •roepen: te Laren N.H. (toez.) J. D. de Stoppelaar te Oost- en West Sou burg; te Hoogcarspel J. Bosch te 't Zandit; te Ede (vac. J. H. Cirkel) P. J. F. Lamens te Elspeet. Geref. Kerken Benoemd: als hulpprediker te Slo ten J. B. Jansen, a.s. em. pred. te Does burg. Beroepen: te Zuid-Beijerland J. M. Vlaming te Echten; te Zwartebroek J. Kuntz te Tzum. Bedankt: voor Doorn A. Broek te Onstwedde. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Middelharnia B. Bijleveld te Noordeloos. Waardering voor Freud bij Christen-leraars Freud heeft ons een inzicht gegeven in allerlei zielegebeurtenissen, die tot dusver onbillijk beoordeeld werden, in functio nele stoornissen, die niet terug gaan tot organische afwijkingen. Als Christelijke leraren worden ons in de confrontatie met onze leerlingen allerlei mogelijk heden geboden, die ons dichter brengen bij hen, die aan onze zorgen zijn toever trouwd. Dr Joh. van der Spek, oud-geneesheer- directeur van de Psychiatrische Inrich ting „Maasoord", zei dit gisteren aan het slot van een betoog over „De betekenis van de psycho-analyse voor de Christen leraar", dat hij hield in de voortgezette vergadering van de Vereniging van Le raren aan Christelijke Gymnasia en In dit betoog schetste hij allereerst de ontwikkeling van de nieuwere stromin gen in de psychiatrie, waardoor sinds Freud de aspecten van de psychiatrie zijn verruimd. Het gaat in de psycho-analyse om 4 dingen: le een onderzoekingsmethode van zielegebeurtenissen; 2e een genees methode van neurotische storingen; 3e het heeft zijn aanknopingspunten op al le gebieden gevonden: 4e het geeft een zeer zelfverzekerde wereld- en levensbe schouwing. Vooral in dat laatste zag dr Van der Spek grote bezwaren, welke hij zeer geargumenteerd uiteenzette, om tenslotte te wijzen, op de winst, welke ook van Christelijke zijde met de theo rieën van Freud gemaakt kan worden. Na de discussie over dit referaat werd de geanimeerde conferentie, die in het Eykmanhuis te Driebergen werd gehou den, gesloten. Oorkonde voor kerkelijke helpers bij watersnood De Provinciale Diaconale Commissie van de Ned. Herv. Kerk in Zeeland heeft aan allen die van buiten de provincie gekomen zijn om in kerkelijk verband te helpen na de watersnood, een her innering gezonden in de vorm van oorkonde. De praesej van de Provinciale Kerkvergadering, Ds A. W. M. Odé, zal Zondag 30 Augustus om 11.50 uui het I.K.O.R. Hilversum een begeleidend dankwoord richten tot alle helpers helpsters en de instanties die de hulp hebben georganiseerd. In het bijzonder mag de Oecumenische Jeugdraad hierbij genoemd worden. Het lied der aethergolven ZONDAG 30 AUGUSTUS Hilversum 1 402 m. KRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws 9.45 Gram. 1KOR: 10.00 „In de open deur" 10.30 Oud-Kath. Hoogmis. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Gram 12.55 Zonnewijzer 1.00 uur Nieuws 1.10 Amus orkest, koor en sol 1.35 Radio Philh. orkest 2.20 Boekbespreking 2.35 Mannenkoor 2.50 Gram 3.40 Viool en piano 4.10 „Katholiek Thuisfront overall" 4.15 We reldkampioenschappen wielrennen 4.30 Ves pers NCRV: 5.00 Geref. Kerkdienst 6.30 Ge wijde muziek 7.30 „Elia, mijn God is de Heere". KRO: 7.45 Nieuws 8.00 Gram 8.25 De gewone man 8.30 Opera concert 9.20 „Node loos avontuur", hoorspel 10.15 Act. 10.25 Mu sette orkest 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. Hilversum II 402 m VARA: 8.00 Nieuws 8.20 Gram 9.00 Ad libitum 9.45 „Geestelijk leven" 10.00 Lichte muziek 10.30 „Met en zonder omslag" 11.00 Kamermuziek 11.15 Ca baret AVRO: 12.35 „Even afrekenen. Heren!" 12.45 Pianospel 1.00 Nieuws 1.05 Mededelin gen 1.10 Gevar. muziek 2.00 Boekbespreking 2.20 Residentie orkest 3.55 Gram 4.15 Lichte muziek 4.30 Sport. VARA: 5.00 „Bas Klaver speelt troef voor" 5.30 Voor de jeugd 5.50 Sport 6.15 Nieuws VPRO: 6.30 Evangelische kerkdienst. IQOR: 7.00 Voor de jugd. 5.50 Bijbelvertelling AVRO: 8.00 Nieuws 8.05 uur Lichte muziek 8.45 Cabaret 9.15 Lichte mu ziek 9.45 Caus. 9.55 Lichte muziek 10.40 Piano recital 11.00 Nieuws 11.15 Reportages 11.25— 12.00 „Faites vos jeux", klankbeeld. Engeland BBC 330 m 12.10 Critieken 1.00 Nieuws 1.10 Klankbeeld 1.40 Gram 2.00 uur Lichte muziek 2.30 Pianoconcert 3.15 Hoor spel 4.15 Operamuziek 4.45 Boekbespreking Vuur ae Kinderen 6 00 Nieuws 6.15 Caus 6.30 Kamermuziek 7.35 Kim'-be- n dienst 8.30 Hoorspel 9.00 Nieuws 9.15 Caus 9.30 Klankbeeld 10.15 Lichte muziek 10.52 u Epiloog 11.00110.03 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 m. 12.00 Ver zoekprogramma 1.15 Gevar. muziek 1.45 uur „What do you know?" 2.15 Gevar. muziek 3.00 Interview en gram 4.00 Hoorspel 5.00 Gevar. muziek 6.00 Verzoekprogramma 6.30 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.30 Lichte muziek 8.30 Community Hymn Singing 9 00 Gevar. programma 10.00 Nieuws 10.15 Sport 10.30 59. Daarna liepen zé weer op straat. De wind, aan gewakkerd tot een halve storm, deerde hen ech ter niet. Rick nam haar arm en willig leunde zij tegen hem aan. „Wat ben jij sterk," prees ze. De wegens „groot succes geprolongeerde" film kon Ricks aandacht niet gevangen houden. Hij had zijn arm gelegd op de rugleuning van Lotte's stoel en zijn hand raakte haar smalle, warme schouder. In twijfel over haar reactie bedwong hij zijn lust haar tegen zich aan te drukken, doch toen zij haar hoofd achterover boog en in zijn armholte deed rusten, voer een schok van emo tie door hem heen. Te vroeg, véél te vroeg was het programma ten einde en liepen zij alweer buiten, ,,'t Was mooi, hè?" deed Lotte enthousiast. „Ik heb zó reusachtig genoten. Jij ook?" „Ja," antwoordde hij afwezig. „Ik ook." Ze glimlachte en merkte met een triomphante- lijk ondertoontje in haar stem op: „Ik dacht het wel." Hij keek even op haar neer en zij voelde zijn argwaan. Dadelijk was ze op haar hoede. Voor zichtig Lotje, anders ontgaat je deze goudhaan. „Moeten we niet wat opschieten voor de trein?" vroeg ze. Rick knikte, nam haar arm. Maar de gemakke lijkheid, waarmede zij zich tegen hem aanvlijde en haar passen naar de zijne regelde, verraadde weer iets van haar routine. En ineens was in Rick een vreemde haat tegen de onbekende, die haar dit had geleerd. Maar Lotte bemerkte niets van het verstrakken van zijn gelaat. Zij feliciteerde zichzelf met het voorspoedige verloop van deze onderneming. Een goedsullige, ervaringloze lobbes was hij. Ze waren laat. Op het perron werd het nog draven. Rick hoorde Lotte achter zich lachen, toen ze een slip van zijn jas greep om hem bij te kunnen houden. Hijgend bliezen ze uit op het balcon van de trein, die zich onmiddellijk in beweging zette. De blauwe en bruine ogen lachten tegen elkaar. Rick keek door de glazen deur naar binnen. „Vol hoor", zei hij teleurge steld. „Er zijn nog wel zitplaatsen maar niet bij elkaar." Lotte drukte een klapbankje neer. „Dan blij ven we fijn hier", besliste ze. door CAREL VAN DER HOEK Rick zette zich naast haar. „Naar je zin ge had?" vroeg hij. „Nou!" Ze schoof zich vertrouwelijk tegen hem aan. „Ik dacht eerst, dat je boos zou zijn." Hij keek in het tot hem opgeheven gezichtje. „Waarom?" „Om dat concert. Je had dat om mij niet moeten laten gaan." Het berouw in haar stem trof hem. „Maar ik had jou immers de keus gelaten? Het was jouw avond." Ze knikte hem dankbaar toe. „Je bent heel goed voor me geweest, Rick." Voor het eerst noemde zij zijn naam. Deze bescheidenheid viel hem op. Hij legde zijn arm om haar heen en drukte haar voorzichtig tegen zich aan. „En jij hebt me een echt prettige avond bezorgd, Lotte." Ze streelde zijn hand en legde haar wang tegen zijn schouder. Zwijgend reden ze door de nacht. Rick voelde de koude, langs de vloer zui gende wind niet. Zijn gedachten waren bij het meisje in zijn arm. Haar lichte, regelmatige ademhaling deed hem vermoeden, dat ze sliep. Maar Lotte sliep niet. Helder overwoog zij elke zet op het schaakbord. Zij wachtte zich wel Rick te laten bemerken, hoe de koude haar benen verstijfde. Ze voelde het zelf nauwelijks, zó hield haar het onverwachtte succes in span ning. Eindelijk dan had zich de langbegeerde weg naar een rijke toekomst geopend. Eindelijk zou haar verlangen om weg te komen uit het overvolle arbeidershuisje in vervulling gaan. Niet vergeefs had ze de echte dames in de dure restaurants bespied, terwijl zij zelf zo goedkoop mogelijk achter een kopje koffie zat! Ze wist heel zeker vanavond geen enkele fout gemaakt te hebben, en ze had best gemerkt, dat hij wèg van haar was. Ze zou hem vast niet meer los laten. Nooit meer! Maar toen zij door de nachtstille straten van Heivelde liepen, trof haar zijn aarzeling bij het nemen van haar arm als een slag. Duidelijk onderkende zij het verschil met enkele uren ge leden. Toen had hij haar tot zich getrokken. Nu wilde hij haar slechts steunen tegen de storm. Toch liet ze niets van haar teleurstelling blij ken, overtuigd, dat zij met zich aan hem op te dringen alles kon bederven. Ze had de tijd. Lang zaam, heel langzaam desnoods, zou zij hem win nen. Hij moest haar ook liever maar niet hele maal thuis brengen. Haar armbeweging, waarmede zij zich bij de Obergonlaan trachtte los te maken, deed Rick ech ter zeggen: „Beslist niet! Ik lever je netjes thuis af. Ik heb niets te verbergen." Liet 1.00 Nieu ir de soldat i Sport '1.2 2.00 „Rlgoletto opera 4.00 Gram 5.00 Sport 5.15 Grai Sport 5.50 Gram 6.30 Godsd. halfuu Nieuws 7.30 Gevar. programma 9.00 Gram 9.20 Concert 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Oram. Brussel 484 m 12.10 Concert 1.00 Nieuws 1.25 Verzoekprogramma 2.30 Gram 3.00 „Bas- tien et Bastienne" 3.40 Gram 5.00 Nieuws 510 Gram 6.00 Lichte muziek 7.00 God:d. haliuur 7.45 Nieuws 8.00 Gevar pr^ramnn 9.00 Gram 10.00 Nieuws 10.10 Lichte muziek 10.50 Nieuws 11.00 Dansmuziek 11.55 Nieuws Engeland BBC uitzending voor Nederland. 8.008.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 464. 49. 42 en 31 m); 5.00—5.15 n.m. En gelse les voor beginnelingen (Op 224. 49 en 42 m). 10.00—10.30 Nieuws. Londense brief (op 224. 49 en 42 m). MAANDAG 31 AUGUSTUS Hilversum I 402 m. NCRV 7.00 Nieuws 7.1 Gram 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram 7.45 Een woord voor dc dag 8.00 Nieuws 8.18 Gewijde muziek 8.45 Gram 9.00 Voor de ziek Voor de huisvrouw 9.35 Gram 10.30 li dienst 11.00 Gram 11.30 Herhaling jacht 12.25 Voor boer en tuinder 12.33 Con cert 1.00 Nieuws 1.15 Lichte muziek 1.40 Gram 2.00 Voor de Jeugd 2.30 Gram 2.45 Voor de vrouw 3.15 Gram 4.00 Bijbellezini 4.30 Viool en piano 5.00 Voor de kleuter 5.15 Gram 5.45 Regeringsuitending 6.00 Con- 6.30 SPLJa 7.00 de Sc ook nu!" 7.40 Radiokrant. Nationaal Pro gramma: 8.00 Nieuws 8.05 „Moeder des derlands" 8.25 Radio-prijsvraag ten bate het Koningin Wilhelmina-Fonds 8.40 Stereo- fonische uitzending Phll. orkest en g koor 9.30 „Herinner je je nog?" 9.45 „Koi glnnedag in 1900" 10.15 Stereofonischc zending Promenade orkest 11.00 Nieuws 11.15 Metropole orkest 11.50—12.00 Dagsluiting. Hilversum II 298 m VARA 7.00 Nieuws 1 *00 Nieuws 8.18 Quatre mains j Grar i 9.00 Gym 9.1 lag" 10.05 VPRO: 10.00 „Voor de ou Morgenwijding. VARA: 10.20 Gi Voordracht 11.00 Voor de zieken 11.45 Sopr. en piano 12.00 Orgelspel 12.33 Voor het plat teland 12.38 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Voor dc middenstand 1.20 Kon. Mil. Kapel 1.50 Gram 2.00 Voor de vrouw 2.15 Planorecital 2.4C Gram 3.10 „Rutherford en zoon" 4.00 Ork. en koor 4.45 Voor de jeugd 5.15 Gram 5.30 iziek 6.00 Nieuws 6.20 Hammondorgel trijdin ing 6.36 „De i Nederland" 6.45 Voor de jeugd 8.00—12.00 Zie Hilvt Nationaal Progra 1 330 m. 12.00 S 55 Sport 2.00 Lichte muziek 2 3.00 Schots orkest 3.45 Intervii 4.30 Sport 5.00 Voor dc kinderen ".20 Caus 6.30 Gevai lerentola" 8.45 Cau Critiek. 4.15 Ca 6.00 Nieuws 6.15 Spoi prograr 12.00 Orgel- *.45 3.00 ;pel 6.0( 9.15 „La Cei Voordracht 10.45 Gram 11.00—11.03 Nieuws. Engeland BBC 1500 spel 12.30 Dansmuziek 1.15 Licht Voor dc kinderen 2.00 Voor de Schots orkest 3.45 Lichte muziek 4.15 Ml Dagboek 4.30 Tango orkest 5.00 Hooi "15 Hoorsocl 7.00 Nieuw Y.25 Sport 7.30 Hoorspel met muziek 8.00 uu Gevar. programma 8.30 Hoorspel 9.00 Vei zoekprogramma 9.30 Gevar. muziek 10.00 Nieuws 10.15 Dansmuziek 11.05 Voordracl 11.20 Lichte muziek 11.56—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 12.00 Gram 12.34 Voor d landbouw 12.42 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Pianc spel 1.30 Gram 1.45 Pianospel 2.00 Gram 3 00 Voor de zieken 4.00 Gram 4.10 Omr. orl 5.00 Nieuws 5.10 Lichte muziek 6.00 C koor 6.25 Voor de duivenliefhebbers 6.30 Voor de soldaten 7. 00 Nieuws 7.40 Gi 8.00 Concert 8.40 Gram 9.00 Concert 9.45 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Orgelspel 10.55— 11.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.10 Gram 1.00 Ni« 1.20 Gram 4.00 Lichte muziek 5.00 Nieuws fram 8.15 Con- e muziek 10.50 gevorderden (op 224, 49 en 42 m). Ds F. Lugtigheid, Ned. Herv. predikant i Den Haag, had een vacantie-Zondag. j Die besteedde hij door nu zelf eens enkele kerkdiensten te bezoeken. In de 's-Gra- i enhaagse Kerkbode schrijft hij, dat hij j de vierdaagse aan kerkdiensten liep. Om half negen begonnen we met de IKOR-kerkdienst van uit het orgelloze kerkje in Nijehuizum bij Workum. Om 1 ar zaten we in een Gereformeerde kerk. i Middags hoorden we in een Hervormd i kerkje de z.g. Bondsdominee. En des avonds als toetje een Hervormde evangelist, die vooral geen gezangen liet zingen. Daartussen door ving ik een stuk art. 31-preek op vanuit de radio. weet, dat wij, dominees, de lastigste kerkgangers zijn. Wij kennen „de knepen het vak". Dientengevolge ontgaat ons weinig, dat scheef ligt of lijkt te liggen, i Het oordeel aan God over te laten kost j de meeste moeite. Vermoedelijk heb ben wij, dominees, dan ook de meeste) schuld aan de elkaar bekampende en ver- I ketterende kerken. Dat het hierin ook gaat om de Waarheid, weet ik.ook. En: is het waard om voor te vechten, j Maar in dit vechten om de zuiverste ver-; kondiging mengt zich toch veel onhei ligs. Dat werd me gisteren weer dujde-j lijk. Immers uit al deze kerkdiensten kwam ik met een zegen thuis. En met het gebed: ,Och, Heer, dat ze allen één. mochten zijn! Waarom toch al die ver-| scheurdheid?" In 't kerkelijke spraakgebruik is IKOR toch nog weer wat anders dan de Geref., Bond; en de Bonders vinden overigens niet geheel ten onrechte de broeders de Geref. kerken maar „licht". Toch! hoorde ik bij alle drie het onvervalste evangelie. En de Bondsman was een ras-I echte, hoor! Alleen de 31-er deed net ofI boos was op heel de wereld. Maar och, en zaak, die pas geopend is, moet altijd echten, om zich een positie te verove-! Het kerkelijk conflict in IJsselmuiden Voor de derde keer zal voor de presi dent van de Zwolse rechtbank een kort geding worden behandeld over de kerke lijke moeilijkheden bij de Vrije Herv: de Gemeente in IJsselmuiden. De ganger van deze gemeente, ds T. J. Wak ker en zijn volgelingen hebben thans de heer J. Boer die tot de opposanten van ds Wakker behoort, gedagvaard. De héén Boer heeft namelijk geweigerd de sleutels| van de kerk, de kas en het doopboek af te dragen aan ds Wakker c.s. Dinsdag a.sJ komt deze zaak voor. r B Pierik Heerlen, 2e ged Proef voor enkele maanden Internationale TV ook na Kerstmis Overleg over periode na 1 October duurt voort Na de verzorging van de internationale televisie programma's in de Kerstweek zal de daartoe opgerichte, naar twee zijden stralende „link"-verbinding, tussen de diverse Europese televisiestations ver moedelijk nog enige maanden gehand-) haafd blijven. In die periode wil .men proefnemingen doen met geregelde Euro pese uitzendingen, om te kunnen vast^ stellen of een permanente „link"-verbin-! ding wenselijk is. Naar aanleiding van het feit, dat ook de Nederlandse televisie verscheidene in ternationale uitzendingen te verzorgen zal krijgen en bovendien met het oog op uit breidingen in de toekomst, is de Neder landse Televisiestichting voornemens in September een weekend te organiseren met Nederlandse auteurs, om deze nader te interesseren voor en in te lichten over televisie. Op vragen van het Tweede-Kamerlid mr Roosjen (A.R.) over de voorzetting var de televisie-uitzendingen na 1 Octobei 1953, heeft minister Beel, als plaatsver vanger van de minister van O., K. en W schriftelijk geantwoord, dat over di voortzetting der uitzendingen nog over leg met de omroepverenigingen gaande ir Naar het zich laat aanzien, zal dit overj leg spoedig kunnen worden beëindigd. ANTHONY EDEN, de Britse mini» ter van Buitenlandse Zaken, is gisterer met zijn echtgenote en zijn zoon op he eiland Kreta aangekomen. Op dit prach tige eiland in de Middellandse Zee hoop de minister volledig te herstellen va: een aantal operaties aan de galblaas. Granen-veevoeders (Bericht van de firma A. Makreel, ma keiaar in granen te Rotterdam). Per circulaire werd Zaterdag 22 Auj aan importeurs bekendgemaakt, dat pe die datum aankoop-contracten van irr portrogge geregistreerd moest zijn. D bericht, waarbij men dacht aan monopt lieheffing of invoerbeperking, stelde importeurs Zaterdag nog in de gelegei heid enige duizenden tonnen (men scha 30 k 35.000 ton) rogge aan te kopen. Toe deze mededeling de boordvrij kopers bf reikte ontwikkelde zich een zeer lever dige handel in La Plata-rogge op diver» af ladingstermijnen. Woensdag j.l. werd-i vergadering de kwestie over de verder import van rogge wel ter tafel gebrach doch zijn geen beslissingen genomen. D indruk is, dat er voorlopig geen verder aankopen van import rogge zullen plaa! hebben. Importeurs kunnen wel eontrai ten laten registreren, doch deze worde niet gefixeerd. Verder werd bekend gemaakt, dat voo gerst eerst dan een monopolieheffing z; gelden, indien de prijs van importgen; welke gelijk gesteld kan worden met ic landse gerst (kippengerst), zich zou stel len onder de ƒ20,50 c.i.f. Ned. aanvoel haven. Voorlopig is hiervoor nog get De prijs van spoedige mais is zove» aangetrokken, dat er weer bij het centr kantoor werd besteld. Volgende week V er zeer weinig mais voor spoedige lev< ring te koop zijn. De prijzen van L Plata-mais werd vooral voor de eerst g( gewachte partijen nieuwe mais, ster verhoogd. Een kleine verdeling Irak-gerst vd wacht per s.s. Leopoldskerk was dire: geruimd. Voor posities Irak-gerst aankr mend in September was goede kooplui Ook werd er nogal wat gekocht in zwa? La Plata-gerst op afladingen voor 20-9- Inlandse granen waren laatst van c week iets in reactie. Op latere termijne kwamen meer verkopers aan de marK Over het algemeen zijn de noteringe voor direct leverbare rogge en haver nc aan de vaste kant. De omzetten in vee koeken zijn deze week aanmerkelijk tff genomen. Tot nu toe is er voor de wiï tervoorraad nog weinig aangekocht 4 waren het meest de grotere mengvoeder fabrikanten, die als kopers ln de mar) kwamen. In lijnzaadschilfers katoenzaaf koeken schroot en negerzaadschilfer kwamen flinke afdoeningen tot stand. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2