ïlirttior £dJtsrf)É GTmtranl 4 Nieuw-Guinea in opbouw De Oost-Duitsers moeten hun vuisten gebruiken tegen de communisten Honderden arrestaties en ontslagen in de „vrije" zone van Grotewohl Zahedi wil banden met de Britten herstellen India trok zich vóór stemming liever vrijwillig terug Wist U Om het belang van onze gemeenten 191 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 ABONNEMENTEN: f 6,— per kwartaal; J 2,— per maand; 0,47 per week. Vier en dertigste Jaargang No 9825 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELVK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanteasticti ft gfiebfevea mgn bert ia tcgtjeaspoct" De voedselactie in Bellijn T^E UITREIKING van pakketten levensmiddelen, bestaande uit vet, ®,n is gisteren de gehele dag voortgezet. Duizenden Oost-Duitsers kwamen naar Berlijn en stonden in lange rijen voor de 17 uitreiklokalen op hun beurt te wachten. Er zijn nu reeds drie millioen rantsoenen uitgegeven. De Oostduitse politie oefent strenge contróle uit aan de voornaamste grensposten, maar op zijwegen kijkt niemand om naar degenen, die met pakketten naar het Oosten terugkeren. Bij Bebelsberg hebben Oost-Duitsers zioh verzet tegen politiemannen, die hun pakketten in beslag wilden nemen. Oog getuigen verklaarden echter, dat Oostduitse politie niet veel zin scheen te hebben zich in de menigte, die zioh bij de treinen verdrong, te begeven. Ook vertelden velen, dat bij de grensposten de politiemannen op zijwegen het keer stonden te regelen en niet omkeken ..Onbewaakte" eist weer een dode Man in Apeldoorn door trein gegrepen De 48-jarige grondwerker L. var Ploeg uit Apeldoorn is gisteren op de onbewaakte overweg aan het eind de Waterlooseweg aldaar door een trische trein gegrepen en enige meters weggeslingerd. Hij overleed op weg het ziekenhuis. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. Rampschade van P.T.T. ruim f 3,5 millioen Het totaal der directe materiële schade dat door de watersnoodramp aan de PTT- eigendommen werd toegebracht en de kosten van noodvoorzieningen belopen tot dusverre een bedrag van rond drie ieen half millioen gulden. Bovendien lijdt de PTT een bedrijfsschade, die thans nog iniet kan worden overzien. Dit heeft de directeur-generaal va 'PTT. de heer L. Neher, in een radlo- llezing meegedeeld. Rubber in deel van weg Den HaagRotterdam De drukste autoweg in ons land, d :rijksweg no 13 tussen Den Haag en Rot- iterdam, krijgt een proefvak, wa 'rubber is verwerkt. Het asfaltdek deze weg, die-iedere 18 uur 14.000 tuigen te verwerken heeft, was op vele plaatsen gescheurd. Daar een algehele vernieuwing zeer kostbaar zou wordt de oppervlaktebehandeling toe gepast, die hierin bestaat, dat op het oude wegdek een vloedblitumen wordt gespoten, waarna split wordt ingewalst. Óp het gedeelte tussen Delft en Over- schie, over een afstand van ongeveer 8 kilometer, wordt aan dit bitumen rub ber toegevoegd. Hervormd en Gerefor meerd gaan samen Lichtpunt temidden van de kerkelijke twisten In Zuldland hebben Hervormden en [Gereformeerden na de overstromings ramp 6 weken lang gemeenschappelijke kerkdiensten gehouden. Op Zondag Augustus j.l. heeft wederom een derge lijke dienst plaatsgevonden omdat mee de in Februari van dit jaar gelegde ban den niet wil verbreken en het niet ver antwoord acht om na het doorgestane Jeed voortaan blijvend eigen wegen te p;aan. In de gemeenschappelijke dienst Van 2 Augustus is dit tot uitdrukking 'gebracht door de beide voorgangers ds J. Mortier en ds H. Scholing. Het voor nemen bestaat om deze gecombineerde diensten in de toekomst te herhalen. Dijken in de Krimpener- waard worden verhoogd In het hoogheemraadschap de Krim- penerwaard heeft het herstelwerk na de ramp reeds lang zijn beslag. Nog voor de winter worden 14 dijkvakken met ieuwe hoogte gebracht. De werkzaam- leden hieraan verlopen, althans wat het rondwerk betreft, naar wens. Wel is r enige vertraging in de aanvoer van iateriaal bestemd voor het wegdek, nl. loogovenslakken en slakkenzand. r ha poogovenslakken en slakk Plasticfabriek in A'dam uitgebrand Veel speelgoed ging verloren Een explosie, glasgerinkel en steek vlammen zijn vannacht omstreeks kwart over een de eerste waarneembare ver schijnselen geweest van een brand, waar bij een kleine fabriek van plastic speel goed, Multirec, aan de Kerkstraat te Am sterdam, ter hoogte van de Vijzelstraat, grotendeels verloren is gegaan. De fabriek, gevestigd op de eerste en tweede verdieping boven een opslag plaats, dus in een onbewoond perceel, was vol plastic materialen. Met pari. commissie naar Nw-Guinea Het lid van de Tweede Kamer, de heer F. H. van de Wetering (C.H.), was zo vriendelijk, ons voor zijn vertrek als lid van de parle mentaire commissie naar Nieuw- Guinea enige artikelen over zijn ervaringen aldaar toe te zeggen. In ons nummer van vandaag treffen onze lezers zijn eerste artikel aan, waarin de heer Van de Wetering een indruk geeft van de hoofdstad van Nieuw-Guinea: Hollandia. hen, die met pakketten de grens passeerden. Alles tezamen genomen is de contróle lang zo scherp niet. als bij de eerste uitreiking. Intussen gaat de „zuivering" in Oost- Duiitsland onverminderd voort. Er zullen nog veel meer ontslagen en arrestaties volgen. Hilde Benjamin, de vrouwelijke minister van Justitie, is ontevreden over de mildheid van sommige communisti sche hoven, jegens „fascistische vijan den". Het Westberlijnse blad „Der Tag" deelde mede. dat zij in de afgelopen week, twaalf openbare aanklagers en achttien rechters heeft ontslagen. De veiligheidspolitie zou vijf openbare aan klagers en dertien rechters hebben ge arresteerd. En er zullen nog honderden arrestaties volgen. flvio-Diepen kreeg weer flmerik. opdracht Onderhoudswerkzaamheden aan vliegtuigen De op Ypenburg gevestigde N.V, Avio- Diepen heeft een nieuwe opdracht ge kregen voor het uitvoeren van onder houdswerkzaamheden aan Amerikaanse vliegtuigen. Het betreft thans het on derhoud van verkennings- en verbin dingsvliegtuigen van het Amerikaanse leger. Dit contract is het vierde zgn. off shore procurement-contract, dat Avio- Diepen N.V. heeft verworven. Zoals men weet, heeft Avio-Diepen N.V. in Maart jl. een zeer grote opdracht ontvangen van de Amerikaanse lucht strijdkrachten in Europa voor het geheel nazien van en weer vliegklaar maken van transportvliegtuigen. De verkennings- en verbindingsvlieg tuigen, die thans zullen worden nagezien en beproefd zyn niet het eigendom van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten, maar van het leger De eerste serie toestellen is reeds op Ypenburg aangekomen. Tot in 1954 zal de Avio-Diepen N.V. aan de uitvoering van dit contract werk hebben. Rome, de Italiaanse hoofdstad, is gedurende twee uur door een hevige regenstorm geteisterd, waardoor een groot deel van de stad blank kwam te staan. Vele straten en pleinen waren veranderd in snel- stromende rivie:en. Ook deze garage in het hart van Rome liep onder. Monteurs brengen een paar motor-scooters in veiligheid. Olie en diplomatie Maar huidige Perzische regering even „nationalistisch" als vorige De Perzische premier, Zahedi, heeft in de Amerikaanse ambassadeur Loy Henderson tijdens een bespreking, te k< gegeven, dat Perzië wel van plan de diplomatieke betrekkingen met Eni land te herstellen. Maar wanneer Amerika en Groot-Brittannië hebben intussen met elkaar contact opgenomen de volgende punten aan een nauwkeu rig onderzoek onderworpen: 1. Het verzoek van de Perzische rege ring aan het buitenland om hulp; De mogelijkheden om een einde te maken aan het nu twee jaar hangende Engels-Iraanse oliegeschil. Van welingelichte zijde wordt verno- en, dat Engeland Amerika heeft ge waarschuwd, dat een directe grootscheep- hulpactie aan Perzië de oplossing van het oliegeschil slechts zou vertragen. Bouw van woningen voor vluchtelingen Een tussen Washington en Bonn ge sloten overeenkomst, stelt 63 millioen Duitse mark (15 millioen dollar), be schikbaar voor de bouw van nieuwe hui ten behoeve van vluchtelingen in West-Duitsland en Berlyn. De meeste huizen zullen worden gebouwd in gebie den, waar arbeidskrachten beschikbaar Onjuiste namen voor fruit verboden Het is de laatste tijd herhaaldelijk ge bleken, dat sommige handelaren opzet telijk minder goede fruit-rassen verko pen onder de naam van rassen, die een uitstekende reputatie hebben. Dit euvel blijkt, naarmate de voorlichting aan de consument de namen van goede r« bekend worden, steeds groter omvang aan te nemen. Het bestuur ven het Bedrijfschap Groenten en Fruit heeft daarom verbod uitgevaardigd, fruit te koop aan te bieden of te verkopen onder een an dere naam. dan die van het ras waartoe het behoort. Regering vraagt advies over productschappen De regering heeft de Sociaal Economi sche Raad advies gevraagd omtrent het lemen der regering de instelling te bevorderen van productschappen voor landbouwtzaden, voor pootgoed, voor pluimvee en eieren en voor zuivel. Het betreft hier gevallen, waarin de raad reeds overleg over de instelling van produotschap heeft gevoerd, doch wegens meningsverschillen tussen de be trokken organisaties heeft gemeend niet eigener beweging advies" tot instelling te moeten uitbrengen. De Amerikaanse en Britse waarnemers zijn van mening, dat de regering Zahedi even nationalistisch is georiënteerd als haar voorgangster. Zij hopen echter, dat Zahedi meer gevoel voor realiteit zal hebben. Nog 237.000 Duitsers in de Sowjet-Unie Blijkens een Duits rapport Een Duitse delegatie heeft bij de V.N.- commissie voor vraagstukken betreffende de krijgsgevangenen uit de tweede we reldoorlog een rapport ingediend. Hierin wordt verklaard, dat zich nog 102.958 Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet- Unie bevinden. Volgens het rapport zou den voorts nog 750.000 Duitse burgers r Rusland zijn overgebracht, van wie nog 134.000 in leven zouden zijn. In totaal bevinden zich dus nog bijna 237.000 Duitsers en vrijwilligers in de Sowjet- Unie. Atoombom wordt steeds goedkoper Het ontwerpen en beproeven van de eerste atoombom heeft de Ver. Staten twee milliard dollar dollar gekost. Vol gens het tijdschrift Fortune kost het maken van een dergelijke bom op het ogenblik niet meer dan het vervaardigen van een middel-zware tank. Als de nieu we fabrieken in gebruik worden geno men. zullen de productiekosten nog ver der dalen. Thunderjet neergestort: boerderij afgebrand Piloot kon zich redden met schietstoel Onder Wasberg in de gemeente Deurne is gistermiddag een straaljager vj vliegbasis Welschap te Eindhoven gestort. De piloot is met zijn schietstoel tijdig uit het vliegtuig gesprongen en mei zijn parachute behouden tussen Deurm en Merselo neergekomen. Het was de 26- jarige sergeant-vlieger Walraven uil Hillegom. Het toestel kwam ongeveer 2 km Noord- Oost van Deurne brandend op een penhok naast een boerderij terecht. Het sprong in vele stukken uit elkaar. De benzine vloog in brand en de vlammen sloegen over naar de nabijgelegen boer derij van de heer A. Knijnenburg. De boerderij brandde geheel uit. Het toestel behoorde tot de Nederlands Luchtstrijdkrachten en was van het type Thunderjet. Tijdens een oefenvlucht, toen het op een hoogte van 10.000 voet vloog, had het te kampen gekregen met een ern stige motorstoring, waarbij zich brand- verschijnselen voordeden. Reeds zoute haring naar Rusland onderweg Ook export naar andere landen komt op gang De verscheping van gezouten haring naar Rusland en Oost-Duitsland is thans in volle gang. Het Russische motorschip Briviba vertrok uit Rotterdam met onge veer 9.000 vaten gezouten haring naai Rusland. De kustvaarders Mudo en Que- rina vertrokken resp. uit Vlaardingen Scheveningen met tezamen ongeveer 6000 vaten vetharing naar Oost-Duitsland. Zoals men weet, zullen naar Rusland 150.000 en naar Oost-Duitsland 61.000 vaten haring worden verscheept. Ook de export naar West-Duitsland, Noorwegen, België en Frankrijk volle gang. De export naar belangrijke afzetlanden als Italië, Israël, Amerika Zuid-Afrika moet nog beginnen. Wat de export van verse haring betreft is alleer die naar Tsjechoslowakije reeds be gonnen. Ritueel geslacht vee voor Kola Ba roe Geen levende koeien meer mee voor Indonesische pelgrims Vanmiddag vertrok het motorschip Kota Baroe als derde pelgrimsschip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd uit Rotter dam naar Djeddah, om daar ongeveer 60G Indonesische pelgrims, die een bede vaart naar Mekka hebben gemaakt, aan boord te nemen en naar hun land terug te brengen. De Kota Baroe heeft ditmaal n als tot dusver altijd gebruikelijk weest, een aantal levende koeien in hok ken aan dek staan om deze gedurende de reis door de kepala-hadji, de aanvoerder der pelgrims, op de voor dergelijke saa- pi's voorgeschreven wyze te laten slach ten. De voor de pelgrims bestemde koeien zün namelijk, o.m. in verband met de weersomstandigheden in dit jaargetijde de Indische oceaan, reeds in de loop deze week door twee in Den Haag woonachtige Mohammedaanse hadji's in het abattoir te Rotterdam ritueel ge slacht. Hiervan is zeer officieel een acte opgemaakt en deze gaat met het schip mee. om de pelgrims straks de garantie te geven, dat hun gedurende de reis geen ongewijd vlees wordt voorgezet. De geslachte saapi's zijn aan boord van de Kota Baroe in een afzonderlijke vries- kamer opgehangen, om te voorkomen, dat zij door contact met andere vlees- n hun wijding zouden verliezen. Politiek kaartspel van schoppenboer Wij zijn in beginsel tegen het kaartspel, maar een grapje kunnen wij waarderen. Met het oog op de Westduitse verkiezingen hebben de socialisten van Ollenhauer een politiek kaartspel verspreid. Wat hebben de 'oHjkerds gedaan? De heren, vrouwen en boeren van het kaartspel zijn vervangen door leden van het kabinet-Adenauer en de regeringspartijen. Zo werd Adenauer klaverboer met als at tribuut een laars voor de Europese Defensiegemeenschap, alsmede een gebroken kruik voor het Saarge- bied. De Christen-democratische unie, dus de partij van dr Ade nauer, wordt voorgesteld als kla vervrouw, die de Duitse groot industrie in haar armen houdt en een scherp zwaard, waarboven een punthelm. Het is duidelijk, dat deze symbolische actie gaat tegen de Euopese Defensiegemeenschap, waartegen ook Moskou strijdt. Eén opmerking: waarom heeft de socia list Ollenhauer zichzelf in dit politieke kaartspel niet voorgesteld alsschoppenboer"? Maar wij hopen, dat de Christen-democra tische kiezers deze misleidende propaganda van zich zullen weten af te trappen. Peter Townsend, de Britse luchtvaart-attaché in België, is gisteren per vliegtuig te Londen aangekomen om een bespreking bij te wonen van Britse luchtvaart-attaché's. De voormalige piloot van de R.A.F., die zoveel stof heeft doen opwaaien door zijn romance met prinses Margaret, zal de prinses echter niet zien, want Margaret vertoeft momenteel op Balmoral Castle in Schotland. De „Korea-conieientie" in Assemblee Amerika prijst deze edelmoedige en van wijs beleid getuigende daad TNDIA HEEFT EEN NEDERLAAG in de Assemblée der Ver. Naties l weten te vermijden, door zich bijtijds, vóór de stemming, als candidaat voor een zetel op de politieke conferentie over Korea, terug te trekken. Wij herinneren er aan, dat in de politieke commissie der V.N. de stemming reeds had plaatsgevonden. Door deze houding van India wordt voorkomen, dat de, helaas reeds bestaande, tegenstellingen in het democratisch blok der V.N. worden verscherpt. De Assemblée accepteerde het Gealli eerde plan voor een politieke conferentie over Korea met 43 tegen 5 stem men, bij 10 onthoudingen. Het door Amerika gesteunde plan, waartegen Rusland zich verzette, voorziet slechts in deelneming van de landen, die troepen op Korea hadden. De Rus Wisjinsky had voorgesteld, het debat over de Koreaanse conferentie te Duitse schakel hersteld door gas en stroom Ven Westduitse officiële zijde is mede- de deelneming van India, omdat'gedeeld, dat de gas- en electriciteitsleve- heropenen tijdens de herfstzitting de Assemblée op 15 September. Hiertoe is het niet gekomen, want toen over het voorstel gestemd werd. was het resul taat ongunstig voor Rusland, namelijk 11 stemmen vóór, 36 tegen bij 12 onthou dingen. Daarna kwamen alle voorstellen, die. zoals door ons uitvoerig weergege- I. gisteren door de politieke commissie :en behandeld, opnieuw in stemming. Hierbij dus uitgezonderd de resolutie India zich vrijwillig heeft teruggetrok ken. Rusland kan meedoen mende conferentie over Korea, indien „de andere zijde zulks wenst". Dit be tekent, dat Rusland aan de communis tische kant van de conferentietafel komt te zitten. Hier was de uitslag der stem ming 55 stemmen vóór, 1 tegen en 1 ont houding. Nederland stemde vóór Russi sche deelneming. Het zich vrijwillig terugtrekken India geschiedde, volgens de woorden van de Indische afgevaardigde. Menon. omdat het een goede sfeer wilde schep pen in deze periode, na het Koreaanse bestand. In geen geval vond dit plaats onder druk van Engeland. De Ameri kaanse afgevaardigde heeft Menon's edel moedige en van staatsmansbeleid getui gende houding geprezen. Wy wijzen ei nog op, dat volgens de algemene ver wachting. communistisch China er Noord-Korea. de conferentie zonder het aantal door Rusland voorgestelde den, wel niet zullen aanvaarden. Men rekent op een afwijzing van communis tisch China en Noord-Korea. Erg hoog gespannen zijn de verwachtingen omtrent de komende conferentie over Korea dus niet. Hierna werd de zitting der Assem blée verdaagd. Het college zal 15 Sep tember a s. voor zijn achtste gewone ting bijeenkomen. (De Nederlandse vertegenwoordiger in de politieke commissie, de heer Von Bal- luseck, heeft in de vergadering op Don derdag gestemd vóór deelneming van Rusland. Door een seinfout werd gemeld, dat Nederland tegen gestemd zou heb ben. Nederland stemde wel tegen de,, door Rusland ingediende, amendementen betreffende de procedure der conferentie) DAT de grootste Ned. papierverwer- kende industrie, Nestelroy-Trompenburg te A'dam, die indertijd in Ede heel be scheiden begon als een zakjesplakkerij, op 4 September 60 jaar bestaat. DAT by de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend tot goedkeuring van het Ned.-Italiaans verdrag, waarbjj de onderdanen van beide landen worden gelijkgesteld ten aanzien van de toepas sing der sociale verzekering. DAT de Raad van de Friese Beweging er by de ministerraad op aandrong voor Friese raadsleden de mogelijkheid te scheppen de eed in het Fries af te leggen. DAT in de Meerselse Peel (L.) percelen wit bloeiende heide zijn aangetroffen, hetgeen zeer zeldzaam is. DAT de overweg bij het station Drie bergenRijsenburg binnenkort knipper lichten krijgt. DAT gistermorgen 57 j. oud in R'dam is overleden de oud-commissaris van po litie aldaar, H. de Jong. DAT de uitvinder van het naar hem genoemde schuimapparaat. de hoofdbe- drijfsingenieur der staatsmijnen, ir J. W. Kleinbentink, 1 Sept. met pensioen gaat. DAT de Ned. landbouwattaché te Wel lington (Nw Zeeland), ir H. de Bruin, dezer dagen naar ons land terugkeert, wegens opheffing van zyn bureau aldaar. DAT de onderdirecteur van de Maas trichtse Rema-vloertegelfabriek, Lousberg uit Luik. Dinsdag zijn goutün dienst jubileum viert. DAT binnenkort te Cadzand (Zws-Vl.) een nieuwe zeesluis gebouw zal worden, ter vervanging van de huidige en de daarachter gelegen wachtsluis. DAT de waarnemend gemeente-secre taris van St Michielsgestel. C. A. Smul ders. m.i.v. 16 Sept. benoemd is tot bur gemeester van Wanroy (N.-Ben de gemeente-ontvanger van Beesel. M. P. Hoeymakers. tot burgemeester van Stramproy (L.). DAT op 13 Maart '54 in Eede (West- Zeeuwsch-Vlaanderen), waar dan 10 jr geleden de toenmalige Koningin Wilhel- voor het eerst na 4 jr weer voet op Ned. bodem zette, een gedenkteken onthuld zal worden. DAT op het vliegveld Deelen de ouder dag van de technische school der Ko ninklijke Luchtmacht is gehouden. DAT op 1 Sept. aan de BelgischNe derlandse grens te Goirle (N.-Br.) een douane-kantoor geopend wordt. DAT het Economisch Instituut voor de Middenstand een brochure, Wegwijzer 2. heeft uitgegeven over kostprijs en boek houding in het ambachtsbedrijf. DAT staatssecretaris Veldkamp de Waalwijkse S.L.E.M. heeft bezocht en deze expositie reeds 50.000 bezoekers telde. DAT staatssecretaris Veldkamp 24 Sept. in Venlo het nieuwe gebouw van de K. v. K. voor Limburg zal openen en drs F. P. C. v. d. Voort de onlangs over leden 'mr Dreesmann opvolgde als secr. an deze K. v. K. DAT landbouwer Van der B. op zijn akker in Leunen (L.) 7 landmijnen op- ploegde. waarvan de ontsteking nog in orde was. DAT de 35.000 leden tellende Chr. Ver. tot Verpleging van behoeftige Chronisch- zieken. Het Zonnehuis, 5 Sept. om 3 uur haar jaarvergadering houdt in Utrecht. ringen tussen Oost- en West-Duitsland. die in September 1952, op last van de Oostduitse autoriteiten waren stopgezet, onverwijld zullen worden hervat. Christchurch-ploeg in Den Haag bijeen Bemanning en passagiers van de DC-6A Liftmaster. waarmee de K.L.M. in Octo ber zal deelnemen aan de Christchurch- race, komen Maandag a.s. reeds in Den Haag bijeen om met elkaar kennis te maken. Twee redactieleden van een der grootste Engelse geïllustreerde bladen komen speciaal voor deze gelegenheid Fa D. KRET en Zn. Somber weekeinde met af en toe regen TyA een geleidelijke weersverbete- ring omstreeks het midden van de week kwam ons land vandaag op nieuw onder invloed van een oceaan depressie, aldus deelt De Bilt mede. Deze depressie gaat vergezeld van een uitgebreid regengebied, dat van morgen vroeg het Noorden en Wes ten van ons land reeds bereikt had en zich geleidelijk verder naar het Oosten en Zuiden uitbreidde. In Den Helder werd vanmorgen om 7 uur reeds 7 mm regen afgetapt, terwijl in Ierland hoeveelheden tot 20 mm wer den gemeld. Het depressie-centrum, dat nog in diepte toeneemt, bevond zich vanmorgen op ongeveer 600 km ten Westen van Ierland en beu>oog zich in Noord-Oostelijke richting, langs de Zuidzijde ran de depressie voeren krachtige Zuid-Westelijke winden vochtige en vrij warme lucht naar West-Europa. Deze luchtmassa's zullen ons land waarschijnlijk in de loop ran de avond bereiken, waarna de regen tijdelijk ophoudt. Verder in het Westen bevindt zich echter een. volgend storingsfront, dat gevolgd I wordt door koelere oceaanlucht en dat mogelijk reeds morgenmiddag ons land zal passeren, waarbij opnieuw regen kan vallen. Men moet dus rekenen op een vrij somber week einde met af en toe regen. DE volgende week zal een belangrijke worden in het bestaan van -onze burgerlijke gemeenten. Dan immers ko men de gemeenteraden, die wij onlangs hebben gekozen voor de eerste maal bij een. Dat kan men al een zaak van ge wicht noemen. Belangrijker wordt het r.og door de werkzaamheden, welke dse r. ieuwe gemeenteraden gaan verrichten. En een van de eerste werkzaamheden is de keuze van de wethouders. Wie er in de afgelopen dagen zijn krant op heeft nagelezen, heeft kunnen zien. dat er zo hier en daar over de keu ze van de wethouders al iets te doen :s. Gelukkig zal ir» veruit de meeste gemeen ten, met name daar waar het gezond verstand en het gemeentebelang een be slissende stem hebben. het aanwijzen van de wethouders geen onrust baren. Maar het is niet overal pais-en-vree. In laatstbedoelde gevallen begint de verkiezing van wethouders dan enigs zins te lijken op een kabinetsformatie, die zich immers ook met de nodige of zelfs onnodige spanning en wrijving pleegt te voltrekken. T"\UIDELIJK is wel. dat het welzijn van de burgerlijke gemeente bj zulk een spanning en wrijving niet ge baat is. evenmin als het regeringsgezag door een schijnbaar nimmer eindigende kabinetscrisis aan waarde wint. Bij de verkiezing van wethouders kan men in zulke gevallen wel dezelfde on verkwikkelijke verschijnselen opmerken, als daar zyn het streven om zich breder positie te verwerven dan waarop men recht heeft het wegdringen van de min derheid. hét creëren van nieuwe zetels, niet omdat daaraan uit oogpunt van ge meentebelang behoefte bestaat, maar om bepaalde partijen te bevredigen, en. zoal We zullen bij dit alles niet te lang stil staan, ook al omdat, zoals gezegd, in veruit de meeste gemeenten in ons land de verkiezing van de wethouders wel een bevredigend verloop pleegt te heb- TJET is in het algemeen moeilijk aan -*•-*- te geven, hoe bij de verkiezing: van wethouders te handelen. Het is een kwestie van beleid en dan een beleid, waaraan, als het even kan alle democra tische fracties deel hebben. Daarby moet men niet voorbijzien aan het feit dat een gemeenteraad naar zijn vezen iets anders is dan bijvoorbeeld en parlement. Eer. parlement is een olksvertegenwoordiging. is niet het hoofd van de staat. De gemeenteraad-ech el het hoofd van de gemeente. En omdat het nu eenmaal ondoenlijk is. gemeenteraad zich belast met het dagelijks bestuur van de gemeente, daar- kiest de raad uit zyn midden een kleiner college, dat samen met de- bur gemeester. or.der verantwoording aan de gemeenteraad de zaken behartigt Dit laatste is reeds een reder, om te bevorderen, dat in het college van bur gemeester en wethouders in elk: geval de belangrijkste raadsgroepen vertegen woordigd zijn. De samenstelling van hef college van burgemeester «n-«rethouders n zaak van vertrouwen, een vertrou- dat de gemeenteraad gaarne in zijn ..vertegenwoordigers" stelt. BiL een col- burgemeester en wethouders. lege 1 TTET spreekt wel vanzelf, dat hierbij J--L met de wenselijkheid van een even redige samenstelling van het college niet alles gezegd is. De samenstelling van het college is niet maar een rekensommetje Wij kunnen ons de mogelijkheid inden ken. dat een minderheid in de Taad de medeverantwoordelijkheid voor het da gelijks bestuur van de gemeente niet meent te mogen aanvaarden. Aan de andere kant mag het ook weer niet zó zyn, dat uitsluitend de fracties zelf gaan uitmaken, wie zij als wethouder voren willen schuiven. Het college burgemeester en wethouders vormt eenheid, maar in die eenheid ligt een veelheid van taken besloten. Bij de aanwijzing van de wethouders moet daarom worden voldaan aan eisen, •an verschillend karakter zijn. maar die gelukkig in de meeste gevallen wel samentreffen vatbaar blijken. Dat ;isen van een billijke vertegenwoor diging uit de raad enerzijds cn van per soonlijke geschiktheid anderzijds. Wanneer men zich bij dit alles leiden laat door de wens. dat tot stand zal ko- een college, bekwaam om zijn taak, opgelegd in Grondwet en Gemeentewet, ten dienste van de gemeentelijke burgerij te vervullen, welnu, dan behoeven we voor de gebeurtenissen van tie vol gende week niet teveel zorgen te maken. Voor Britten na elf jaar weer wittebrood Voor het eerst sinds elf jaar zullen de Britten volgende week weer wittebrood kunnen kopen. Het gesubsidieerde rege ringsbrood blüft ook bestaan. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 nor: Rom «I vindstil indstil vlndstll NO 17 1 19 3 20 0.3 flegen en wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met morgen in de loop van de dag vanuit het Westen op nieuw regen. Aanvankelijk matige, later krachtige Zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. lOpgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 5.48 tot 19.32 uur: ma&n 21 29 tot 13.50 uur. Maandag: zon 5.49 tot 19.30 uur; maan: 22.12 tot 15.05 uur. Op Maandag L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1