^ACANTIEUITSTAPJES in het buitenland50 jaar geleden 48. Beneden In het knusse bleekje Hangt juffrouw Sientje van der Tuit Om 't in de zon te laten drogen, Haar pas-gespoelde wasje uit, Totdat z'opeens van kleur verschiet, Als zij de dienders vallen ziet! 19. Het regent, ja het hagelt dienders! En of je 't al of niet gelooft, Ze schieten elk, precies op 't rijtje, In een stul? wasgoed met hun hoofd! Een hemd, een rok, een broek, een vest. En alles past hen opperbest! 50. Door 't wasgoed is hun val gebroken. Ze zijn dus gauw weer op de been, En 6tromp"len, half verdoofd door 't vallen. Versuft de bleek uit, één voor één. De stakkers snappen zeker niet. Dat elk hen uitlacht, die hen ziet! 51. Sam vliegt terwijl met grote sprongen Gelijk een Fokker door de lucht. De beide dienders met hun lasso Meeslepend in zyn woeste vlucht; Helaas! Hij neemt zijn sprong tekort. Zodat hij naar beneden stort! 52. Juist kijkt vriend Meijer uit zijn dakraam, Nieuwsgierig wat er toch geschiedt Hij komt het gauw genoeg te weten, Gelijk men op dit plaatje ziet! Een hevig luchtgevecht ontstaat Nu tegen Sambo en zijn maat. 53. De dienders hakken met hun sabels, Ook Sambo slaat er duchtig op; Vriend Meijer briest en snuift en kokhalst. Hij denkt: „Dat kost me straks mijn kop! Een mens is nergens veilig meer! Au-au! Wat doet mijn nekspier zeer!" 54. Maar Janus Duit hakt in zijn ijver Per ongeluk het touw in twee. En heel het clubje dapp're strijders Schiet met een vaartje naar bcneé!. Ze buitelen met veel kabaal Door 't glazen dak van 't hospitaal. 55. Wip, wip, Daar vliegen al de zieken Hun bedden uit, want door 't gevaar Zijn ze van schrik inééns genezen, Ze hollen weg met groot misbaar. En nemen in hun nachtgewaad Luid gillende de vlucht op straat! 58. Maar door de stomverbaasde blikken Van het publiek begreep hij ras. Dat iets daar achter in de wagen Niet helemaal in orde was. Ach, wat een schrik! De arme man wordt bleek en akelig er van! Van J eviezen en paspoorten wist men niet MAAR HET REIZEN WAS ERG DUUR5) Er was toen al genoeg te zien in de wereld! Een ritje op de (open) imperiaal van een Londense pa ar den-omnibus was al minstens zo inte ressant als een bezoek aan de beziens waardigheden van Berlijn per ..droschke". Door Moskou reed men in een met drie paarden bespannen troika", de Alpen zag men achter de ramen van een postwagen. Tot in Parijs omstreeks 1905 de eerste hoog- gcwielde touringcars gingen rijden, og twee dagen en dan is Augustus al weer voorbij. Dat wil zeggen, dat voor verreweg de meeste Neder landers de vacantie voor dit jaar er We hopen, dat 't voor U prettige dagen of weken zijn geweest, ook al waren de weersomstandigheden wel licht niet bijzonder gunstig. Er valt in ons land veel te genieten, hetzij men zijn vacantie aan zee of bij bos landen en voor alle geldsoorten, de Russische roebels niet uitgezonderd. Mogelijkheden?... Hoewel het reis- wezen nog lang niet op de voet van thans georganiseerd was, ontbrak het niet aan bijzondere attractieve aan biedingen en speciale „cruises". Al in het midden der negentiende eeuw organiseerde de oude Thomas Cook, die een handig zakenman was, de tochten per stoomboot over de Nijl. en heide doorbrengt. Zoals steeds zijn ook dit jaar velen de Nederlandse grenzen overgetrokken voor een kor ter of langer verblijf in 't buitenland. Zo'n buitenlands uitstapje eist in onze tijd een grondige voorbereiding, wil men niet telkens voor teleurstel lingen staan. Een halve eeuw terug ging dat heel wat gemoedelijker. HET was werkelijk een feest om veertig of vijftig jaar geleden een vacantiereis te ondernemen in het buitenland; door het vrolijke, onbe zorgde Europa, waaraan voorgoed een einde kwam op die zomerdag in 1914, toen de diplomaten uitgepraat waren en verder het woord lieten aan de kanonnen... Paspoorten?. Men had ze bijna niet nodig in die tijd vóór de eerste wereldoorlog. Alleen Spanje en het Rusland der Tzaren verlangden, dat de reizigers in het bezit van zulk een document waren. Het was toen nog niet het bekende blauwe boekje, maar een groot vel papier met het Rijkswapen er boven op, dat door de minister van Buitenlandse Zaken persoonlijk ondertekend was! Toen mej. H. S. S. Kuyper in 1904 reisherinneringen uit Rusland .publi ceerde, schreef ze over haar pas poort: „Het geheel maakt, niet al leen wat taal en stijl betreft, maar ook wat druk aangaat, een ouderwet- schen indruk, een document uit ver vlogen tijden, en doet eer denken aan een illustratie van boeken als de Camera Obscura, dan aan een stuk, waarmee ge nog in de 20ste eeuw op reis moet gaan!"... ...Deviezen?... Wie kende dat woord in die tijd? Wie buitenlands geld nodig had, stapte een wissel kantoor of een bank binnen en wis selde zoveel als hij of zij nodig dacht te hebben. Dat gold dan voor allo leidde men de talloze toe risten irf de Franse hoofd stad rond in landauers. MAAR het reizen was verre van goedkoop in die dagen. Als men er rekening mee houdt, dat het geld toen ongeveer drie maal zoveel waard was als thans, is f 150, voor een gezelschapsreis van een week naar Parijs beslist aan de dure kant! Dat komt dan overeen met een bedrag van 450,— in onze tijd!... Beslist erg duur vinden wij ook die 475 harde guldens voor een reisje van nog geen drie weken naar de Rivièra. Dat zou dan overeenkomen met een kleine 1500 guldens van nu! Neen, van „sociaal toerisme" was toen nog geen sprake! Het reisgenot was dan ook 'n halve eeuw geleden vrijwel alleen wegge legd voor de „meer gegoeden". In veel hotels verscheen men 's avonds in het zwart aan tafel. Wie extra- weelderig wilde reizen kon op dc boten van de Maatschappij „Zeeland" tegen betaling van een extra bedrag de beschikking krijgen over de „ko ninklijke" hut. Electrische verlich ting en electrische liften waren be langrijke punten van aanbeveling voor hotels en restaurants, maar zij verhoogden ook de prijzen. De douane stelde enigszins andere eisen dan thans. In verschillende lan den (o.a. in Frankrijk) mocht men lu cifers en speelkaarten niet invoeren. Sigaren werden gewogen, want het invoerrecht moest meestal per kg be taald worden. Wie Oostenrijk binnen kwam moest b.v. voor een kilo siga ren 12 gulden accijns aan de doua ne-ambtenaren afstaan. De Russische douane was berucht om haar streng heid. De reisgidsen herinnerden er aan, dat men in Italië altijd goed op z'n koffers moest passen. Die koffers mochten overigens in dat land, in dien zij als handbagage meegenomen werden, niet groter zijn dan 50 x 25 x 30 centimeter. Wie per postwagen moest reizen hetgeen in Zwitser- H land veelvuldig voorkwam, zolang niet alle tunnels gereed waren moest bij voorkeur plaatsnemen in da coupé. Het was enige francs duurder, doch men had een vrijer uitzicht. Rei zigers naar het (in die tijd toeris tisch zeer interessante) Rusland wer den overstroomd met goede raad; men moest o.a. meenemen: een gum mi wasbekken, insectenpoeder, schone lakens, een gummikussen, en in de winter flanellen ondergoed, een pels jas en gevoerde gummi-overschoenen! ET reizen per trein naar het bui tenland was omstreeks 1900 wer kelijk al geriefelijk. Er waren reeds D-treinen, die men „Harmonicatrei- nen" noemde, en er waren ruime restauratiewagens. Maar wat reden die treinen langzaam! En er was geen land waar ze zo traag voort sukkelden als... Nederland! Van toerisme per auto was eigen lijk eerst sprake na de eerste we reldoorlog. Vóór die tijd waren er te veel slechte wegen en te veel onpret tige wetten. De laatste waren in elk land weer anders, maar Noorwegen spande toch wel de kroon. Wie zich omstreeks 1910 per „tuf tuf" naar dit land begaf, moest aan de grens een bedrag storten, dat gelijk was aan de helft van de koopprijs van de auto. Dit was dan een garantiesom voor eventuele beschadigingen aan Noorse eigendommen. Bij het verlaten van Noorwegen kregen de automobilisten het bedrag terug met aftrek van de herstelkosten voor alle vernielde hek ken, heggen, en wat dies meer zij! En dit 1905 te Parijs een uitstapje met Cook touringcar gezelschap maakte 't

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 11