Het probleem van de oudere werklozen Opruiming Vier nieuwe docenten bij Toonkunst te Leiden Wijkgebouw Pniël binnenkort zestig jaar Eindpunt gele tram enige weken naar station Voorhouts raad laatste maal in oude samenstelling Dieren over 't algemeen van goede kwaliteit nieuwe leidsche courant 3 VRITDAG 28 AUGUSTUS 19! Jongeren Jang niet altijd beter „De mens gaat eerst leven boven de veertig jaren" Mr dr H. D. M. Knol te Leiden schrijft ons: Het probleem, waarover het hier gaat, is het gevaar, dat mensen boven een zekere leeftijd, die werkloos worden, zeer moeilijk een nieuwe positie kunnen verwerven. Wij zeggen expres „zekere leeftijd", omdat er een ten dens is, deze lager te stellen dan voorheen het geval was. In Zwitserland spreekt men, wat deze kwestie aangaat, over de méns boven de veertig. Maar de neiging bestaat de grens te verlagen tot 35 jaar oud en deze somtijds zelfs tot 30-jarigen uit te breiden. Dit geval doet zich bij ons in het bijzonder voor bij leidende functies. Men leze slechts de advertenties, waarin zulk een functionaris of hogere ambtenaar wordt gevraagd en waarbij veelvuldig de eis wordt gesteld: „niet ouder dan 35 jaar". Maar evenzo is er een tendens, ook voor andere vacatures'zulk een eis te stellen. Het gevolg is: de mens boven een zekere leeftijd heeft, indien hij het on geluk krijgt, zijn „baan" te verliezen, zeer veel moeite nog in het productie proces (productie genomen in de ruime zin) te worden ingeschakeld. Op het onderwerp, hier aan de orde, werden wij attent gemaakt door een hoofdartikel, voorkomende in een Zwit- t periodiek. Het probleem schijnt dit land bijzonder urgent te zijn. Men heeft daar enige verenigingen van veertig jarigen (Schweizerische Bund der Vier- zige en de Unions des plus de 40 ansV Verder richtte men in Zürich op de Sozial- wirtschaftliche Vereinigung", die zich ern stig met het probleem bezig houdt, en in deze stad is evenzo in het leven geroepen een ..Schweizerische Aktion für über 40- jahrige". Het probleem is ook in Febru ari 1953 in de gemeenteraad van Zürich gebracht. Het gevolg hiervan was. dat de verschillende verenigingen van 40-jarigen zich tot één vereniging fusionneerdén. Arbeid een zegen Het probleem, is van grote betekenis. De neiging ontstaat om hen, die zich nog voor honderd procent in staat achten, aan het productieproces (in ruimere zin) deel te nemen, daarvan uit te sluiten. Deze practijk is niet alleen geheel strijd met de vooruitgang, die de medische wetenschap heeft gemaakt, waardoor de gemiddelde levensduur van de mens is vermeerderd en hij aanmerkelijk langer kan werken dan voorheen het geval maar bovendien wordt het deel va bevolking, hetwelk aan het productie proces deelneemt, geringer. Daardoor deelt een groter deel van de bevolking zonder te arbeiden in het maatschappelijk inko men. Niet alleen lijkt ons dit ongezond, maar ook wordt diegenen, die gaarne zouden arbeiden en daarvan thans worden uitgesloten, groot leed aangedaan. Arbeid is een zegen! Diepere oorzaken Uiteraard heeft men zich in Zwitserland afgevraagd: Wat zijn de diepere oorzaken van het probleem? De een noemt als reden het recht op pensioen van de werknemer. Immers, het in dienst nemen van een be ambte op oudere leeftijd is schadelijk voor het pensioenfonds der onderneming, om dat voor zulk een verzekerde een hogere reserve aanwezig moet zijn dan voor een jeugdiger persoon. Dit bezwaar kan voor ons land slechts tot op zekere hoogte gelden, namelijk indien het betreft het pensioenfonds van een bepaalde bedrijfshuishou- ding, niet wanneer ér sprake is van een fonds van een bedrijfsgroep en de werk nemer niet in een andere bedrijfsgroep wordt te werk gesteld. Zelfs in dit laatste geval behoeft dit nog niet tot moeilijk heden te leiden, indien de werkgever zijn rechten in overdragen Arbeidsverhoudingen, thans bij Wet gere geld). Maar dit wil geenszins zeggen, dat het probleem zich bij ons niet voordoet of in de toekomst in ergere mate zal kunnen voordoen. Afgezien nog van het. feit, dat de Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau zijn sanctie aan een ontslag kan geven, mag men niet uit het oog ver liezen, dat zaken kunnen worden opge heven, waardoor ook oudere personen hun baan kwijtraken. Bij de heden bestaande betrekkelijk gunstige conjunctuur van het economische leven zal dit laatste zich nog niet in sterke mate voordoen, maar bij omslag daa: als gevolg meerdere werkloosheid, kan het probleem urgent worden. Daarom wel degelijk reden de aandacht op het probleem te vestigen en dit in het oog houden. Dit te meer. omdat bij afgaande conjunctuur een sterke tendens ontstaat, de daarvoor in aanmerking komende be drijven te rationaliseren. Wijsheid Ten slotte willen wij nog het vol gende opmerken. Het uitschakelen van oudere arbeidskrachten heeft zeker niet die voordelen, welke daar van worden verwacht. Er zijn eigen schappen, welke men bij een ouder persoon veelal in meerdere mate aan- treft dan bij jongeren. Hierbij den ken wij aan verantwoordelijkheids gevoel, nauwkeurigheid, bezadigd heid e.d. Bovenal stippen wij aan de wijsheid (niet te verwarren met schoolse kennis), welke, bijzondere gevallen uitgesloten, het bezit is van ouderen. Het uitstoten van laatstge noemde personen uit het productie proces is dan ook geheel in strijd met de stelling, enige decennia vroeger verkondigd, welke zegt: De r gaat eerst leven boven de veertig jaren. Onder wie de zangeres Annie Woud Met ingang van 1 September zijn aan de maatschappij voor toonkunst te Leiden enige docenten benoemd. Het zijn: Annie Woud voor solozang, de heer A. Bijlsma voor koperinstrumenten, de heer C. J. Touwen voor zang en de heer L. Stevens voor piano. Annie Woud genoot haar zangopleiding in mevrouw A. SchuilHoll en verder te Wenen. Al heel jong zong zij enige malen te Wenen. Voorts trad zij op te München, Augsburg. Essen en Keulen Na de tweede wereldoorlog maakte zij tweemaal een succesrijke tournee door Zuid-Afrika en één door Scandinavië. Ook gaf zij concerten te Londen, Parijs, Brussel, Antwerpen en Bazel. In Amsterdam was zij herhaaldelijk soliste bij het Concertgebouworkest der leiding van Willem Mengelberg. An- Woud is ridder in de Orde Oranje-Nassau. De heer Bijlsma is eerste trombonist bij het Residentie Orkest en tevens docent het koninklijk conservatorium te Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Cornells F., z. v. D. Tege- laar en C. P. M. Malgo; Petrus A., z. v D .Baik-ker en J. Th. Mossel; Nand-ad. v N. de Vogel en A. S. Overmeer; Mairti- nus. z. v. M. Zierikzée en A. Kop; Astirid, A., d. v. J. A. G. van Beek en M. Slin gerland; Helena A., d. v. J. M. Janssen C. Dubbelaar; Josephine C. N. M., d. H. Stol en M. L. Lörsch; Maria A. E. v. J. Kantens en A. G. Neuteboom; pensioenfonds kanHendrika W., d. v. S. J. Lindhout en J het andere. C. Feijnenbuik. Difpu'^ of' van "in^T.ÏSl OVERLEDEN: A. Schhlwein. wedn, ^oP„™LS„E°roept"e„T;^„ "nTet i3: 2 leven, de eenling in het productieproces, van minder betekenis te maken. Dit heeft I ONDERTROUWD: W. Honders weer tot gevolg, dat in vele gevallen een Potters; W. F. Arbouw en C. van elzen; jeugdig persoon da arbeid even goed kanA- Bavelaar en D. Pauw; C. G. J. Bik en verrichten. Valt een oudere werknemer |P- J- M. van der Nat; D. van Bemmel en uit. dan zal de leider van een bedrijf zulk!A- M- de Mooij; A. W. Blankenstijn en een werknemer door een jeugdiger trach- F. L. Aanen; C. W. de Boer en E. Paauw; ten te vervangen. i J. J. Borgman en H. M. Zwart: M. van i Dijk en A. W. Benning; M. Geuke en W. In Nederland Franken; A. de Graaf en M. Brosius; G. J .'Kamerman en S. Disseveld; J. W. Kro- In ons land heeft het probleem niet die nenberg en F. van Makkelenberg; F. var betekenis als in Zwitserland. Bij ons is der Reijden en P. J. Korendijk; F. Schei- het niet mogelijk een arbeider zonder lekens en M M. van Velzen; W. M. var (-M A Middefraad. ontslaan (Buitengewoon Besluit der Valk Meubilaircomité wil belangrijke restauratie doen uitroeren Eind October begin November hoopt de Hervormdè wijkgemeente Pniêl het zestig-jarig bestaan van het wijkgebouw aan de Middelste gracht te herdenken. Het gebouw werd gesticht door dr J. H. Gunning. In deze zestig jaren hebben zes pre dikanten in Pniël de leiding gehad, te weten J. H. Gunning, J. van Her waarden, J. Hoogenraad, J. Riemens, W. H. Kelder en nu sinds drie jaar J. Groot. En naast deze pre-dikanrten heeft de wijkgemeenifce altijd kunnen bogen op groot aarutai trouwe medewerkers, mede het wijkgebouw dienstbaar hebben -gemaakit aan zijn belangrijke taak in dit deel van onze stad. Hoe groot de kracht wel is, die in de loop der jaren van dit kerkelijke centrum is uitgegaan, is moei lijk uit te drukken. Het is de vraa-g, of daaraan ook behoefte mag bestaan. Vast staat echter, dat Pniël een kracht ge weest is en nog is. Allen, die actief in deze arbeid staan, kunnen er van ge tuigen. Ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan wil het bekende meu bilaircomité van Pniël aan de wijk- kerkeraad een geschenk aanbieden. PUZZLE- PROMINENTEN 1. Zuster A. Wessel, paviljoen „Nar- ctó", Dr mr W. v. d. Bergh-stichtmg Noardwijk; 2. mevr. N. Koppelaar- v. d. Zalm, Westeinde 2 Roelof arends veen; 3. mej. Wesseling, Hof van Corn. Sprongh 14, Doezastraat Leiden. Dat geschenk betreft een uitvoering van een restauratieplan, dat de vol gende punten bevat: 1 totale moder nisering van de kleine bovenzaal, waar catechisaties worden gegeven, verenigingen bijeenkomen en de predikant zijn spreekuur houdt, een zaal, die bijna altijd in gebruik is; bij dit herstel is ook een nieuwe ver lichting begrepen; 2 oplossing kas- tenprobleem grote bovenzaal en nieuwe verlichting; 3 nieuwe ver lichting in de grote zaal beneden, die voor Bijbellezingen, grote vergade ringen en de repetities van het Her vormd kerkkoor wordt gebruikt. He* meubilaJrcomlté beschikt over een bedrag, waarmee een groot deel van de uitvoering van deze plannen kan worden gefinancierd. Het bedrag is echter niet toereikend om de gehele restauratie te bekostigen. De kosten worden in totaal geraamd op f4500. Er is nu een circulaire ln zee gegaan naar alle wijkbewoners van Pniël en nog tal van Hervormden buiten deze wijkgemeente. waarin de aandacht van de lezer voor de komende jubileum viering wordt gevraagd en waarin tevens de hoop wordt uitgesproken, dat de lezer een gift zal afzonderen om het comité in' staat te stellen het voorgestelde werk compleet aan te vatten. Er zijn ongeveer tweedaiizénd circulaires verspreid. Gif ten kan men ook zenden aan ds Groot mét vermelding „Jubileumgeschenk". Het bestuur van het meubilaircomité bestaat uit de volgende personen: G. A. Jasperrse voorzitter. H. Mieremet secre taris. H. J. Mattheiis (Kapteijnstraat 54) penningmeester. I. Boom tweede secreta ris. mej. C. Sierag tweede penningmees ter, mej. J. S. K. de Ridder algemeen adjunct. Den Haag voor lage koperinstrumenten. De heer Touwen behaalde als leerling van Louis van Tulder het staatsdiploma solozang. Daarna zette hy de zangstudie voort bij Agnes de Bruyn. De heer Stevens is in het bezit van het einddiploma conservatorium Amsterdam. Hij studeert aan de Amsterdamse univer siteit muziekwetenschappen. Haagse politierechter Mishandeling Het is merkwaardig hoe mishandelin gen soms in de wereld komen. Zo fietste het zoontje van een Rijnsburgse bloemen- kweker op een keer met een touw zijn nek, terwijl de rest van het touw achter hem aan sleepte. Een slager ging op het touw staan, het zoontje viel de slager lachteDit lachen verging hem echter gauw, want de verbolgen vader sloeg toe. De officier van justitie eiste voor n handeling nu f50 boete of 20 dagen een week voorwaardelijk. Verd. vond de straf erg hoog, zei hij. De Haagse politie rechter daarentegen vond de houding var verd. niet erg hoogstaand en veroordeelde hem daarom tot f 100 boete of 30 dagen. By verstek behandelde de Haagse Po litierechter een zaak tegen een 20-jarige zeevisser uit Katwijk, die óp 8 Mei op de Wassenaarseweg had gefietst terwijl hij onder drankinvloed verkeerde. Verd. had toegegeven dat hij enige borrels had gedronken. Als verzachtende omstandig heid had hij te berde gebracht dat hij die dag juist stuurmansexamen had ge daan en de rechter meende uit de gevol gen wel te mogen begrijpen dat verd. geslaagd was. De eis luidde f30 boete of 15 dagen. De rechter deed er echter een tientje af wegens dat examen en omdat verd. an ders nooit drinkt. Stenen des aanstoots Een timmerman uit Alkemade was voor de Haagse politierechter gedagvaard omdat hij op enige avonden in April 234 stenen had gestolen uit het tuintje van zijn buurman. In die tuin werd nl. een oude schuur afgebroken en verd. meende dat hij uit die oude rommel wel wat ste nen mocht gebruiken voor het metselen van een afscheiding. Hij metselde vyf dagen, maar kwam daardoor in grote moeilijkheden. De stenen werden door anderen name lijk helemaal niet als oude rommel be schouwd. De R.K. jeugdbeweging in Oude Wetering wilde er een jeugdhuis van bouwen. Verd. had verklaard dit niet ge weten te hebben. Hij wilde de stenen wel betalen of andere stenen verschaffen, toen was de politie al in de zaak gemengd. Ter zitting was verd., die in de oorlog reeds eenmaal voor diefstal was veroordeeld, niet verschenen. De officier van Justitie had de zaak om drie redenen laten doorgaan, nl. van wege de houding van verdachte, vanwege de vroegere veroordeling en omdat verd. niet aanstonds dezelfde stenen had terug gegeven. Hij eiste f25 boete of IQ dagen. De rechter kon zich ook wel enigszins voorstellen dat verd. niet zo graag de zelfde stenen wilde teruggeven. De man had er immers lang aan gewerkt om een afscheiding te qiaken. Hij veroordeelde verd. tot f 15 boete of 5 dagen. Kok stal b(j patroon Een leerling-kok uit Leiden hoorde f30 boete of 20 dagen tegen zich eisen omdat hij in Mei in de zaak waar hij werkte in de garderobe uit een porte- monnaie in een regenjas f2 had gesto len. In het begin van de middag de eerste gulden, later de andere. In de loop van een jaar had verd. op deze wijze in totaal plm. f30 gestolen. Ook nam hij 35 tot 40 eieren weg van zijn patroon, alsmede een stukje vlees. „Een diefachtige kok is een groot kwaad", concludeerde de officier van Justitie. De rechter beaamde dit en ver oordeelde de jongen tot f25 boete of 15 dagen. Voor mishandeling beboet Een ergerlijke mishandeling vond de Haagse Politierechter die, welke ge pleegd was door een bloemenhandelaar uit Rijnsburg. Deze verd. had zich boos gemaakt omdat het slachtoffer keuring van een partij bloemen verlangde, en had geslagen. Tenslotte ging de keuring toch door en toen werd een gedeelte van dè partij afgekeurd. Bij versték werd vèrd. conform de eis veroordeéld tot f50 boete of 30 dagen. Agenda voor Leiden Vrijdag Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leids analystenschool, filmavond over cnemi» Zaterdag Gehele dag: collecte Kon. Wilhelmina Fonds ten bate van de kankerbestrijding. Vestibule stadsgehoorzaal, 59 uur n.m. 3-October-vereniging, inschrijving voor de uitdeling van haring en wittebrood. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad (oude Stadhuis, 2 ui samenstelling). Tentoonstelling! Steenstraat 1A: „1853—1953 H. A. Lo- rentz en H. Kam»rlingb Onnes" (tot 30 Augustus). De Burcht: schilderijen van B. C. van Ettinger (tot 31 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der menschheid" Hooigracht 48, tel. 21060. Lederhandel Verhoog veertig jaar De heer A. Verhoog, eigenaar van de lederhandel Haarlemmerstraat 57-61, her dacht gisteren met. zijn familie, dat veertig jaar geleden de zaak werd opgericht. In de beide winkels prijkte een grote hoeveel heid bloemstukken. Vele zakenrelaties en klanten kwamen de familie Verhoog in de loop van de dag gelukwensen. Ook werden tal van schriftelijke felicitaties binnengebracht. Veertig jaar geleden werd de zaak op gericht door de vader van "de heer Ver hoog, de heer A. Verhoog. Thans staat ook de zoon van de tegenwoordige eige- eveneens de heer A. Verhoog, al in de zaak. De drie A's accentueren wel dui delijk het „van vader op zoon" in dit be drijf. In Augustus 1952 werd de zaak belangrijk uitgebreid. (Advertentie) klassieke gramofoonplatcn (series) GEWELDIG SUCCES Er komen dubbele sporen bij Hartebrugkerk Naar wij vernemen, heeft de Haagse Tramwcg-Maatschappy (gele trami eei speciale dienstregeling ontworpen vooi de periode, dat in het kader van d« Leidse Marewerkzaamheden de Harte brug in de Haarlemmerstraat tussen de Mare en de Stille Mare gaat verdwynen. Als men hier aan het werk is, is het namelijk niet mogelyk, dat het t verkeer doorgang vindt. Het belangrijkste van deze tijdelijke dienstregeling is. dat het eindpunt var de gele tram wordt verlegd van he' einde van de Haarlemmerstraat naar he' Het traject stationeinde Haarlem merstraat zal. zo vernamen wij. geduren de die periode niet op andere wijze (door bussen bij voorbeeld) worden onderhou den, zodat de passagiers op eigen ge legenheid bij het station moeten zii komen. Het is te verwachten, dat deze periode in de maand September zal vallen. Hoe groot zij is, is niet met zekerheid te zeg gen. Het werk zal in ieder geval wel enkele weken in beslag nemen. Van de zijde van de HTM deelde men ons verder mee, dat na het afsluiten van de werkzaamheden in de Haarlemmer straat de dienst tot het gewone eindpunt onmiddellijk zal worden hervat. tramverkeer in de Haarlemmerstraat zal bovendien nog een naar de mening der HTM belangrijke verbetering ondergaan, (Advertentie) U benl nog juist op tijd als U nu Uw brandstoffen bestelt. U profiteert dan nog van de zomer- prijzen. Voor prima brandstoffen en bediening zorgt: DE BRANDSTOF-CENTRALE Terugneming voorstel en W. hebben de raad meegedeeld, dat zij hun voorstel inzake het beschik baar stellen van gelden voor het aan schaffen van bijbels en ander leermate riaal ten behoeve van het godsdienst onderwijs op de openbare lagere scholen, 'tgaande van de Hervormde Gemeente, terugnemen. Afscheid dr Brouwer Het directorium van de raad voor de Zending van de Hervormde Kerk te Oegstgeest deelde ons mee. dat op Dins- 8 September des middags van half 5 uur in het zendingshuis te Oegst geest gelegenheid is om afscheid te ne- van dr K. J. Brouwer, die in ver band met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn arbeid als secre- van de raad voor de Zending heeft geëindigd. Westelijken verzoeken: Schaf de interzonale passen af In verkeer tussen Oost- en West- Duitsland De drie Westelijke m ïgeridheden In Duitsland 'hebben de Sowjét-Unie gister morgen verzocht, het gebruik van inter zonale passen voor Duitsers in het ver keer tussen Oost- en West-Duitsland af schaffen. Het verzoek was vervat in een schrijven an de Britse, Franse en Amerikaanse Hoge-Commissarissen aan hun Russische ambtsgenoot, Semjonof. De West-Duitse regering had de Hoge-Commissarissen Dinsdag verzocht, onderhandelingen over deze aangelegenheid te beginnen. Tevens stellen de Westelijke Hoge Com- lissarissen voor, het stelsel van ver blijfsvergunningen voor Duitsers af te schaffen. Burgemeester: „Wat is er nu in Voorhout gaande De gemeenteraad van Voorhout heeft gisteravond in zyn oude samenstelling voor het laatst vergaderd. Daarby was de publieke belangstelling groot, zodat de toe hoorders zelfs de raadsleden in getal overtroffen. Onder de belangstellenden n ook leden van do nieuwe raad. Burgemeester De Graaff heeft hun over de hoofden van de oude raad heen duidelijk te verstaan gegeven, dat de nieuwe raadsleden zich geheel naar de wet en het reglement van orde zullen hebben te richten. Blijkbaar verwacht de voorzitter op dit punt moeilijkheden. Echter 'erden ook in deze laatste vergadering van de oude raad zeer critische woorden gesproken, zodat de burgemeester zich op een bepaald moment afvroeg, wat er toch eigenlijk in Voorhout gaande is. doordat in de omgeving van de Harte brugkerk dubbele sporen worden gelegd. Dat is mogelyk door de verbreding van de straat op dit punt. Zoals bekend is. wordt daar nu op een lengte van enige tientallen meters over enkel spoor gi reden, een situatie, die inderdaad ni< zonder gevaar is. Onderzoek op tuberculose Eind Sept. begint grote onderzoek Naar wy vernemen zal het Röntgeno- iogisch onderzoek van de Leidse bevol king op tuberculose in de laatste week van September een aanvang nemen. Daar wordt tenminste naar gestreefd. Vóór de gTOte vacamtie zijn de kinde ren van het lager onderwijs en het uit gebreid lager onderwijs voor het toestel verschenen. Het is de bedoeling, dat op 21 September de leerlingen van het delbaar onderwijs, de gymnasia en nijverheidsonderwijs nog aan de beurt komen. Dit onderzoek zal ongeveer week in beslag nemen. Direct daaraan aansluitend begint het onderzoek van de volwassenen. Het ge hele onderzoek zal. naar men verwacht, pas eind Januari kunnen worden afge- Binnenkort hopen wij nadere mede delingen te doen. De Victoria Heden- en morgenavond bloeit in de Hortus de Victoria Regia, vanavond wit, morgenavond rose. De kas is open van half 9 tot half 11. Dit is de laatste be- Nachtelijke raad in Sassenheim Dat in de bollenstreek thans zeer hard wordt gewerkt, zal niemand in- twijfel trekken. En evenmin zal iemand dit betreu ren. Want tenslotte vaart heel Nederland er wel bij. Het harde werken heeft ech ter z'n consequenties, ook voor de gemeenteraad, die voorwaar een moedig en lofwaardig be sluit heeft genomen. Moedig, omdat ook de Sassenheimse raadsleden maar gewone men sen zijn en 's nachts dus liever een pyama zullen dragen dan een colbertjasje, en lofwaardig, omdat met een royaal gebaar aan de belangen van de bollen- handel wordt tegemoet ge komen. De raadsvergadering, die op Dinsdag 1 September moet worden gehouden ter beëdiging van de raadsleden en verkie zing van de wethouders, zal namelijk niet op de aanvanke lijk vastgestelde tijd's avonds om 8 uur, plaats vinden, „in verband met de huidige grote drukte in de bollenstreek". De aanvang is nu bepaald op 's nachts één minuut over twaalf, dus in de nacht van i Maandag op Dinsdag. Heel Sassenheim wenst nu natuur lijk, dat de nieuwe raad het niet bij dit goede begin zal laten. Fokveedag Ie Rijnsaterwoude De gisteren te Rijnsaterwoude gehouden fokveedag van de vereniging Vooruit was de vijfde in de reeks van exposities die deze vereniging na de bevrijding heeft georganiseerd. Hierop wees ook burgemeester Bak-j huizen van deze gemeente in zijn openingstoespraak op het terrein vara de tentoonstelling. Hij bracht een eresaluut aan de organisatoren en stak: een pluim op de hoed van de boeren, die bewijzen hun tijd te verstaan.] De burgemeester hekelde de ingrijpende maatregelen van de overheid] inzake de standaardisatie van de melk. Deze fokveedag kan als zeer geslaagd nog iets arm gespiei worden beschouwd. De ingezonden die- waren over het algemeen genomen heel goede kwaliteit. De blaarkop pen vormden in aantal nog de meerder heid. Allereerst verscheen de bekende Julius in E. G. Rozenboom. Deze fraaie stier behaalde ook thans zonder strijd het kampioenschap. We hopen, dat J. straks kan bogen op prima nakomelingen. Zyn naamgenoot, Julius van A v. d. Salm, behaalde vlot een tweede priis. De eenjarige Ritus van H. .T. Mooren kreeg een verdiende eerste prys en heeft zich sinds dit voorjaar goed gehouden. tweede De melkvaarz onregelmatig, terwijl verscheidene dieren minder correcte uiers hadden, la Riena i van Mooren, ruim, sterk gebouwd; lb An- nie 2 idem, best type, kon iets dieper; lc. Aaltje 13 van Angcnent, fraai type, recte bouw. iets klein. Verder vijf tweed» en zeven derde prijzen. Bij de drachtige vaarzen had Rotteveel verdiend een eerste prijs met Roza 9. Bij de groepen pinken kwam Eikelen boom onbedreigd aan de kop met eer drietal Herculesdochters, uniform en zeei solide, ruime dieren. Rotteveel werd lt In de jeugdrubriekên°stiëren behaalde imet eveneens een fraai groepje Dorus- Reinda van Oostheem van Rozenboom dochters. prys. Fraai gelijnde stier metl De groepen kuiskalveren ware best kruis. Kan in middenhand iets meer!Mooren kreeg een tweede prijs behangen. Rudolf van Mooren is ook vanV"J_ uniform groepje van Cesar. Bij di beste soort en heeft ongetwijfeld toe- De agenda bevatte slechts enkele be langrijke punten. Over de gemeentereke ning 1951 ontstond enige discussie tussen de heer Van der Ploeg en de voorzitter, waarbij nog éénmaal van de hamer ge bruik gemaakt werd. De aanschaffing en adresscermachine had meer voe- i de aarde. De machine zal moeten dienen voor de mechanisatie van de be volkingsadministratie De heer Prins wilde weten, in welke gemeente reeds dergelijke machine werkte. Hij vond de aanschaffin-gskosten. ƒ9000, nu be paald geen kleinigheid. Spr. stelde dan voor deze zaak nog eens nader te bekijken. Ook de heer Van der Ploeg betwijfelde, of de nieuwe machine wel nodig zou zijn, als in het prae-advies werd gezegd. een uitvoerige uiteenzetting van de belde wethouders bleef de heer Prins echter toch bij zijn voorstel om de zaak uit te stellen en werd daarin door meer dere raadsleden gesteund. Het voorstel zonder meer geannuleerd zijn, als wethouder Van de Nouland niet te ken- had gegeven hier ten zeerste tegen gekant te zijn. Waarop de voorzitter, betogende, dat door aanschaffing uitbrei ding van het ambtenarencorps kan wor den voorkomen, hoofdelijke stemming vroeg. Het voorstel werd hierop ver met zes tegen vier stemmen. Vóór stemden de beide wethouders en de leden Beele en Eigenbrood. Burgemeester De Graaff zei het te be treuren. dat dit voorstel werd afgestemd, nlèt omdat het hier een persoonlijk be lang zou gelden, maar omdat hier wel degelijk het gemeentebelang in het spel was. Op een aanhoudende vraag van de heer Prins moest de burgemeester toe geven, dat de machine, waarom het ging, liet in enige gemeente in de bollen streek draait. De volgende punten gingen daarna zonder meer onder de hamer door. Voor het laatst opende de voorzitter hierop de rondvraag. In de nieuwe raad zal dit meer kunnen, daar de vragen de rondvraag dan twee maal 24 uur tevoren schriftelijk moeten worden ge steld. Dit volgens het reglement van de. Hetgeen de heer Van der Ploeg de opmerking ontlokte, dat het euvel te on dervangen is door de nieuwe raad een nieuw reglement van orde te laten aan- ;n. waardoor dan weer de oude ver houdingen zouden zijn hersteld. De voor zitter gaf toe, dat dit mogelijk is; maar hij zou dan z(jn maatregelen ook wel De heer Van der Ploeg vervolgde met een informatie over de werkzaamheden in het Overbos. Daarover had spr. ook ln de vorige raadszitting vragen gesteld. De toen presiderende loco-burgemeester, wethouder Van de Nouland, „wist van niets", maar nu de burgemeester zélf weer als voorzitter achter de groene tafel zat, wilde spr. gaarne zijn vragen her- Beroep op ambtseed De heer Van der Ploeg kwam echter niet eens zover, want de voorzitter begon reeds een résumé te geven van de di verse raadsbesluiten betreffende het Overbos: de aankoop, het voteren van geld voor het herstel, toestemming van de raad voor het openluchttheater etc. Over het „hoe" van de uitvoering be sliste echter o.a. het staatsbosbeheer. Dat de loco-burgemeester geen antwoord kon geven in dc vorige zitting, weet spr. aan een niet al te beste leiding van de laat ste vergadering. Uiteindelijk gaf de bur gemeester toe. dat hijzèlf opdracht had gegeven voor de werkzaamheden in het Overbos ten bate van het openluchtthea ter. maar spr. voegde eraan toe. dat dit de gemeente geen cent zou kosten. Spr. beriep zich zelfs od de eed. die hij had afgelegd by de aanvaarding van zijn ambt. In één adem ging dc burgemeester hierna over tot zijn afscheidsrede tot de oude raad. HU stelde zich hierbij de vraag, wat er eigenlijk in Voorhout gaan de Is. In dc zeven jaren van zijn burge meesterschap zag spr. twee wethouders- colleges heengaan. Volgens spr. stelde ue komst. Freddy van Eikelènboom best type, vóór iets los. De oudste groep melkkoeien bevatte tal in goede dieren met vooral goede soort. La Margo 4 van A. H. Rotteveel, werd tevens reservekampioene, koe van fraai type met beste uiers; lh Dingena 3 van Rotteveel, iets arm gespierd, fraai gelijnd, prima uier; lc Suzan 3 van Eikelenboom, ?ens fraai gelijnd; ld Wiera A van Rozenboom. plat. typisch, maar iets klein. Verder nog vier tweede en vijf derde prijzen. Bij de vierjarige koeien ging de strijd om Puk van S. J. Visser en Beatrix 3 van Eikelenboom. Puk is vast gebouwd en gespierd, doch kan iets fraaier uier heb ben. B. 3 daarentegen heeft een beste uier en bezit meer adel. maar heeft niet te krachtige benen. Verder drie tweede en twee derde prijzen. Productieklasse De productieklasse was goed bezet met goede dieren. Voorop ging Frida van S. J. Visser, platte, sterk-gebouwde koe met fraaie uier. Helaas wat onedel geplaatste horens en een schouderfoutje. Deze doch ter van Germaan 2590 behaalde tevens het kampioenschap, lb Aaltje 4 van H. A. Angenent. Ruime, sterk-gebouwde rood- blaar met zeer goede productie, is iets groot, lc Adriana 3 van Eikelenboom, nog jonge, fraai gelijnde koe met zeer goede uier, behaalde vorig jaar het kam pioenschap, beste productie. Verder vier tweede en drie derde prijzen. Bij de dragende koeien was slechts 1 aangifte, en wel Lize 3 van Rotteveel, die vlot een eerste prijs behaalde. De melkschotten vormden een wat on regelmatige klasse. Ten slotte stonden er drie goede melkrijke dieren aan de kop. beste uiers, la Gerda 5 van Rotteveel iets klein, fraai type. zeer goede uier; 1. Cla- zien 6 idem. soortig, behangen, iets klein; lc Catootje van G. Treur, goed gelijnd. bevolking geen vertrouwen in de gekozen wethouders. Of moesten het soms wet houders ziln, die de burgemeester onder steboven lopen? De burgemeester sprak er zij" spijt over uit zó afscheid te moe ten nemen. Direct hierop nam wethouder Van de Nouland het woord en betoogde nog maals uitdrukkelijk, dat hij inderdaad „niets geweten" had. Spr. wilde er zich niet over uitlaten, hoever de bevoegd heid van de burgemeester in deze ging. Van de besprekingen met het staatsbos beheer wist spr. niets af. Wat zyn verkiezing betreft: door chalance zijnerzijds (niet tijdig inlev van zyn geloofsbrieven) moest spr K.V.P.-ers, die hem met voorkeurstem men hadden gekozen, teleurstellen. Het had echter voorkomen kunnen worden, aldus spr. Men had van het gemeentehuis uit gerust een tip kunnen geven. Er be staat geen wet. die dit verbiedt Integen deel, in het algemeen worden zulke tips zelfs gewaardeerd. Onder doodse stilte hoorde de raad deze woorden aan. Merkbaar zat de nestor van de raad, de heer Nyssen, klaar om nog enkei woorden aan de zoer lange speech va de wethouder toe te voegen. Ook wet houder Deutekom had blijkbaar nog iets te zeggen, maar de voorzitter maakte zyn excuses (hij moest nog naar een andere vergadering) en sloot de zitting. Zonder de burgemeester heeft echter nog een tijdje na-vergaderd Toen de voorzitter terug was, heeft ook wet houder Deutekom een afscheidswoord gesproken. fokfamilies kwam Angenet met zijn Aal tje aan de kop. Melkrijke dieren met best» uier. Mooren werd tweede met de afstam melingen van Gonnie 2. Er wa: groepen oudere afstammelingen stier. De dochters van Gustaaf, ingezondenj door Rotteveel, vormden een fraai, uni form vijftal, goede uiers, eerste prijs, 2a. groep van Lambcrto van Mooren, sterk gebouwde dieren met iets te weinig cor recte afwerking; 2b groep melkvaarzeni van Bertus 2 van Mooren. ruime sterke dieren met minder correcte uiers; derde prijs groep van Albert van G. Treur, melkrijke dieren in schrale conditie. Bij de bedrijfsgroepen ging de strij<S tussen Rotteveel en Eikelenboom. Del groep Rotteveel won tenslotte door meer-j dere uniformiteit, ook al doordat al deze dieren van één vader waren. Twee beste! groepen! 2a Angenent. melkrijke dieren: 2b Vis ser, stukkige dieren, niet zo uniform; 2c| Mooren, sterke dieren, missen wat in af- werking; 3 Treur, jonge dieren met vol-| doende type, maar iets open in bouw. Zwartbonten] thans de tweede keer, dat de; zwartbonten in meerdere mate hun aan-l deel leverden in het slagen van deze! dag. Tietjc's Atsc van W. Vonk beheer-l ste het veld alleen. Ondanks het missenj van de concurrentie was hij vlot een| eerste prijs waard en werd hij tot kam-| pioen uitgeroepen. Achterstel kon ietsj meer afgewerkt. Bij de kalfstieren kreeg Vonk met Harm een tweede prys. De oudere koeien vormden een goede klasse. IA en tevens reservekampioen Aaltje 126 van Von. fraai gelijnd, sterk gebouwd, uiervorm matig, lb Janke van L. Treur. ruim. melkrijk. iets gewoon type; lc Trijntje 7 van W. Vonk, beste type van dit drietal, mist iets in ont wikkeling. Vier tweede cn twee derde prijzen. De vierjarigen vormden een kleine groep. IA Jantje 160 Vonk. gelijnd. vol doende typisch; lb Bleske 42 van L. Treur, goed soort. De productieklasse was wel de beste klasse van de zwartbonten. IA en tevens kampioene Teuntje 9 van L. Treur, melk rijk, diepe rubbcn en beste uier; lb Anna van Treur, fraai gelijnd, iets heupig: lc Kloske 17 van Treur, ruime, melkrijke koe. Zes tweede prijzen. Van de drachtige koeien behaalde Bontje 5 van Vonk vlot een eerste prijs. De melkvaarzcn iets onregelmatig. IA Carolina 4 van Vonk. zeer goede uier, iets tenger; lb Aukje 73 van J. Buiten huis. goede vaars, matig ruime uier.j Twee tweede en twee derde prijzen. Bij de pinken was een fraai kopnum- mer, cn wel Roza van W. Vonk. evenre- j dig gebouwd, mooi type. 1B Kloske 18 J van L. Treur, iets minder adel. eveneens sterk cn evenredig gebouwd. Twee tweede en twee derde prijzen en twee eervolle vermeldingen. Bij de koekalve ren. enkelingen, werd geen eerste prijs toegekend, Jac. Visser had een goede groep kalveren van Nelson, die een eer- ste prijs behaalde. Bij de bedrijfsgroepen was er nog al j enige spanning, omdat de kwaliteit dezer groepen goed was. Tenslotte behaalde! Treur de eerste prUs met stukkige be hangen dieren met goede uiers; lb Vonk met een zeer uniforme groep, echter iets n-.inder behangen en niet zo goede uiers. 2a A. A. v. d. Boon met uniforme groep, goede uiers, een enkele iets arm ge spierd, 2 b J Buitenhuis, kleine groep, voldoend uniform. 3 A. Roelofs, iets min der uniform, miste wat in afwerking. Wassenaar J. van der Goot

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3