TRIUMPH PRIJSVERLAGING Raming watersnoodschade was te optimistisch De zagende pijnen VIRGINIA S$«5 D-day is niet meer mogelijk zegt Sir Basil Embry Loonsverhoging voor geoefende bouwvakarbeiders Interessant referaat over het drama DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 VHJJDAG 28 AUGUSTUS 1953 Regering antwoordt Tweede Kamer Streven naar vergoeding van 100 pet is onredelijk en financieel onmogelijk JUIST NU DE DICHTING van de Inlaagdijk bij Schelphoek de aandacht weer richt op het rampgebied, heeft de regering een lijvige memorie van antwoord van 32 dichtbedrukte foliovellen gepubliceerd, waarin zij zich verweert tegen de scherpe critiek van de Tweede Kamer op het wetsont werp Watersnoodschade 1953. De regering erkent dat een streven naar een zo ruim mogelijke vergoeding van de schade in het algemeen wenselijk is. maar vindt een streven naar 100 pet vergoeding in strijd met de rede lijkheid. Als voorbeeld hiervan noemt zij de aftrek wegens uitbreiding of verbetering. Bovendien zouden bij volledige vergoeding de lasten van het rijk op een onverantwoordelijke wijze worden verzwaard. De kosten van een vergoeding van 100 procent der materiële schade zouden op rond f 530 millioen komen en die van een algehele vergoeding der geleden huisra'adschade op rond f 100 millioen. Hierbij komt nog de immateriële schade, die bij benadering niet is te ramen, doch zeker op verscheidene honderden mil lioen guldens kan worden gesteld. Dit kan de schatkist niet dragen. Er zou dus een belastingverhoging moeten ko men en daartegen bestaat overwegend bezwaar met het oog op de werkgelegen- heidspolitiek op lange termijn. De indertijd door de regering opge stelde begroting van de totale waters noodschade op f 860 millioen blijkt reeds iets te optimistisch te zijn geweest. Het laat zich aanzien, dat de werkelijke scha de hoger zal blijken te zijn. Het is me name niet uitgesloten, dat de kosten var het dijkherstel zullen tegenvallen. Aan gezien de verschillende gegevens nog te veel onzekerheden bevatten, geeft de re gering er echter de voorkeur aan, voor lopig ten aanzien van de totale omvang der materiële schade uit te gaan vai bedrag van f 860 millioen. zij het dan onder het voorbehoud, dat met i schrijding rekening moet worden gehou den. Volledigheidshalve wordt nog op gemerkt, dat in dit bedrag niet de schade aan huisraad, kleding enz. is begrepen. Deze wil de regering immers voor reke ning van het Nationaal Rampenfonds laten komen. Wijzigingen De regering heeft in het wetsontwerp de volgende wijzigingen aangebracht. In het ontwerp wordt thans bepaald, dat de aangifte van de schade moet ge schieden uiterlijk 6 maanden na het ir werking treden van de wet dan wel vooi de afzonderlijke gebieden binnen 6 maan den na de door de minister van Finan ciën te bepalen latere tijdstippen. De zgn. na-schade (d.i. de schade, die eerst later blijkt) zal in elk geval als watersnoodschade worden afgewikkeld, indien deze zich binnen 5 jaar na het droogvallen van het betrokken gebied openbaart. Voor de getroffenen is verder van belang, dat zij binnen een maand de vaststelling van een bijdrage kunnen vragen om een toelichting omtrent de overwegingen en gronden, waarop de vaststelling berust. In het oorspronkelijke wetsontwerp de mogelijkheid geopend, in geval onherstelbare beschadiging voor een ning en een bedrijfspand een gunstiger regeling te krijgen. De aftrekpercentages worden dan gehalveerd. Thans is deze mógelijkheid ook geopend voor een ning en een bedrijfspand, die herstelbaar beschadigd zijn. In tegenstelling tot de wet op de (Advertentie) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- e zenuwpijnen worden snel en afdoende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat v/aar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en i6 onschadelijk voor hart maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 f 8.88. Toch is het zo TNDIEN u door de waterkraan een héél fijn straaltje water laat lopen, zult u bemerken dat dit straaltje bo venaan een samenhangend geheel vormt, doch dat dit aaneengesloten straaltje zich vérder benedenwaarts oplost in druppels die weliswaar niet goed afzonderlijk zijn waar te nemen, maar die de straal toch ondoorzichtig maken en haar doen glinsteren en schitteren. Dit verschijnsel van een fijn water straaltje, dat zich op een gegeven moment in druppels splitst, zouden we buiten moeten hebben, omdat dit een betrouwbare voorspeller is ten aan zien van de vraag of er al dan niet een onweersbui op komst is. Een der gelijk straaltje kunt u buiten verkrij gen door een emmer geïsoleerd op te hangen en daarin een fijne hevel te zetten. Het apparaat is dan kant en klaar voor het gebruik gereed. Het eerste wat nu te doen staat, is het samenhangende deel van de wa terstraal te meten op dagen, dat er niets aan de hand is. Deze meting kar, op vrij eenvóudige wijze geschieden door een lineaaltje langs de straal te houden en het aantal centimeters af te lezen tot op het punt waar de „ver brokkeling" van de straal aanvangt- Waterdruppels zijn bijzonder gevoelig voor electrische velden, welke bij on weer optreden. En het gevolg hiervan is, dat bij onweer de waterstraal over een veel grotere lengte ineenvloeitdan in het zoéven genoemde geval. Even vóór de bliksemontlading schijnt de waterstraal echter in zijn geheel in kleine druppeltjes uiteen te vallen, om direct na de ontlading zich weer tot een geheel te verenigen. Mocht u evenwel met deze proef niet willen wachten tot een onweer op komst is, dan kunt u zich ook nu reeds overtuigen van de fijnheid van uw in strument door bij het waterstraaltje een gewreven lakstaaf te houden. Evenals bjj de nadering van een on weer ziet u dan de waterstraal over een grotere lengte ineenvloeien. O ja, voor het geval dat u in het najaar aardappelen in de kelder op slaat, of appelen op zolder wilt bewa ren, moeten we u nog óp iets merk waardigs wijzen. Wannéér u een on rijpe appel b(j rüpe soortgenoten legt, bevordert dit het rijpingsproces. Maar legt u diezelfde appel bij de aardap pelen. dan wordt het ontijdig uitlopen van de aardappelen vertraagd Vreemd, niet? teriële oorlogsschaden worden nu ook de verenigingen, die geen rechtspersoonlijk heid bezitten, geacht deze voor de toe passing van de wet watersnoodschade 1953 te bezitten. Een andere wijziging betreft de ver goeding voor bedrijfs- en beroepsuitrus ting. Wanneer hieraan herstelbare schade geleden is, kan boven de herstelkosten nu een vergoeding worden gegeven s gens de waardevermindering, die nog het herstel aanwezig is. Met betrekking tot de herbouwplicht is de volgende wijziging van belang. In het algemeen vervalt op 1 Januari 1957 het recht op een bijdrage in de herbouw kosten van woningen en bedrijfspanden, wanneer op genoemde datum nog niet tot herbouw is overgegaan en blijft alleen het recht op vergoeding van de verkoop waarde op 31 Januari 1953 bestaan. Boer derijen worden nu hiervan uitgezonderd, zodat ook na 1 Januari 1957 voor boer derijen de herbouwplicht blijft bestaan. NOTARIEEL EXAMEN •s-GRAVENHAGE 27 Aug. Geslaagd: Ch J G Deuss Nijmegen. Ie ged; - (Advertentie) Coed nieuws op hef gebied ven kinderschoenen Door de Bata Schoenfabrieken te Best worden thans flexible kinderschoenen gemaakt, waarin onder de binnenzool in de voorholte een steun is aangebracht. Met deze nouveauté is het probleem, dat flexible sohoenen in het algemeen te weinig steun aan de kindervoeten gatven, opgelost Een bevordering van de juiste ontwikke ling van de kindervoet en van sterke en gezonde voeten op latere leeftijd! De Bata fabrieken zijn de enige schoen fabrieken die deze steun in de flexible kinderschoenen aanbrengen. sinds 1928 de "echte" virginia en n triomf van smaak! Prof. dr William Goulooze ernstig ziek Prof. dr William Goulooze uit Ame rika, die enige tijd geleden aan de V.U. bij prof. dr J. Waterink promoveerde, en met zijn boek over het lijden ook in Nederland zeer bekend werd, is na een aanvankelijk herstel van zijn gevreesde ziekte, opnieuw ingestort. Voor zijn leven wordt gevreesd. Ds J. A. C. Rullman, Geref. mission- lir predikant, die in Juni is gerepa trieerd. zal een gedeelte van zijn tijd be schikbaar stellen om mee te werken aan de vooropleiding van zendingskrachten. Dr A. G. Honig, van Heeg-Purworedjó, heeft een benoeming als docent aan de Theologische School te Djokjakarta aanvaard. Hij zal zich enige tijd op deze taak voorbereiden, alvorens zijn ambt te aanvaarden- Nog meer samenwerking tussen leger onderdelen nodig (Van een onzer verslaggevers) Sir Basil Embry, luchtmaarschalk van het Britse "Rijk en opperbevelhebber van de Geallieerde luchtmacht in Europa, is niet de eerste de beste. Hij is een man van durf en doorzettingsvermogen. Dat vertelt het verhaal van zijn carrière. In Maart 1940 werd hij reeds boven Duitsland neergeschoten, doch hij heeft, niettegenstaande dat fèit, toch de gehele oorlog aan En gelse kant kunnen meevechten. Dat komt, omdat Sir Basil driemaal wie Engeland kennelijk_Europa itvluchtte. De eerste keren lukte het. maar de derde maal kwam hij weg. nadat hij drie bewakers gedood had. De Duitsers stelden een prijs van 17000 mark op zijn hoofd, doch de ontsnapte Engelsman slaagde er in fietsend en wandelend, heel Frankrijk door te trek ken. In Juni 1940 was hij in Parijs, hij, als een Frans artist verkleed, langs de weg staande de intocht van Hitler in de Franse hoofdstad meemaakte. Het stond toen voor hem vast, dat hij mee doen om de macht van de aggre: te breken. Korte tijd later was hij in Engèland terug. Hij nam dèel aai slag om Engeland, en in het laatste logsjaar bombardeerde hij met Mosqui- i's het Gestapohoofdkwartier in Oden- Aarhuus en Kopenhagen. Aan dat hel denfeit is toen veel' aandacht besteed. De uniform van sir Basil is met vele onderscheidingstekenen versierd en hij is voorzitter van de Britse vereniging van, uit krijgsgevangenschap ontsnapte mili tairen. Tijdens zijn bezoek, dat hij gister aan is land bracht, hield hij in Den Haag eèn persconferentie. Eenheid nodig Five Flies a d. io27 Famous for Finest Food „Mijn kennis van de Europese toestan den op luchtvaartgebied dateert dus van ae laatste tijd, maar toch ben ik onder de indruk van het geen thans reeds tot stand is gebracht. Sir Basil liet er geen twijfel over be staan dat hij er nog geenszins was. „Een moderne oorlog heèft de drie onderdelen, waaruit de strijdmacht bestaat, als één geheel nodig om te hanteren!! De voort gaande integratie van de bevelvoering óver de drie onderdelen:'Marine. Lucht en Landmacht, zal dus een belangrijk deel van zijn tijd gaan opeisen, De ontwikkeling van de moderne wa pens stelt ons voor nieuwe problemen, zo zei de luchtmaarschalk. Hij geloofde niet, dat een actie als de landingsma noeuvre, die in Normandië de bevrijding van Europa inleidde, thans nog mogelijk zou zijn. De luchtverdediging staat daar om voor nieuwe en grote problemen om niet te spreken van de samenwerking met de op de grond opererende troepen. Technische problemen vragen om op lossing. Er zijn nog veel verbeteringen nodig. Materieel dient men tot een stan daardisatie van materialen en types te komen, zonder de nationale economieën aan te'tasten. Toen hem gevraagd werd naar zijn kennis omtrent de sterkte van de Rus sische luchtmacht zei Sir Basil, dat men zich door cijfers niet moet laten hypno tiseren. Zijn standpunt ten opzichte van de Europese defensiegemeenschap is, dat hij niet kan inzien, waarom enig Euro pees leger niet zou kunnen worden ge ïntegreerd in het systeem der Europese erdediging. I Drie a vier aent per uur meer Over gelijksoortige regeling voor geschoolden wordt nog onderhandeld fN DE JONGSTE BESPREKING van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, is men het eens geworden over een loonregeling, waarbij de geoefenden in de gemeente-klassen 1 tot en met 5 per uur drie a vier cent meer gaan verdienen. Besloten werd, nog nadere besprekingen van werkgevers en werknemers te houden over de vraag of er een gelijksoortige verho ging voor de geschoolden en herziening der reisregeling moet komen. Het College ran Rijksbemiddelaars, :itter bij de besprekin gen aanwezig was, zal aan deze loon- egeling nog zijn fiat moeten geven. Het ligt in de bedoeling, dat men op den duur tot een collectieve arbeidsovereen komst komt. Zoals men weet is vorige week een oplossing gevonden voor de moeilijkheden het bouwbedrijf. Reeds geruime tijd s van werknemerszijde aangedrongen op loonsverhoging voor de geoefenden. Overeenstemming was bereikt over een sociale regeling met de-uitvoerders door de werkgevers- en werkmeestersbonden. Daarna echter gingen twee van de drie werkmeestersbonden op jn bedrijfsbonden n de arbeiders de meerderheid vor- Op grond daarvan hadden de werk gevers er bezwaar tegen, deze materie met de bedrijfsbonden te bespreken. Dit' bleef een struikelblok en daarom heeft het college van rijksbemiddelaars beslo ten de reeds tussen werkgevers en werk meestersbonden overeengekomen rege- ng aan beide partijen op te leggen. De Stichting van de Arbeid heeft haar diensten aangeboden voor het tot stand brengen van een loonregeling voor chauf feurs. Deze diensten zijn door beide par tijen aanvaard. Het gaat hiér slechts on kleine groep. Voorts is men het ei eens geworden, dat de pensioen premie over de gehele linie ten hoogste' drie gulden per week zal bedragen. Legerpredikanten-1953 Voor een jaar zijn in militaire dienst gekomen als reserve-legerpredikant: de Hervormde predikanten J. Bouterse, Midwolda, J. H. J. Hofman, Baardwijk en Druinen, M. S. J. de Jong, Noordwij- kerhout, D. Keuning, Almen, W. J. van Meeuwen, Gemert en de Gereformeerden P. L. Smilde, Dronrijp, en K. Vegtter, Noordscharwoude (allen ter opleiding geplaatst bij de RIJ- en Tractleschool te Eindhoven)Met groot verlof gingen ds H„ J. Smit, Hérv. predikant te Gertderen en ds P. N. Kruyawjjk, laatstelijk Geref. predikant te Wierin-gen. Volgende maand gaan voor een jaar in dienst de Herv. predikanten J. C. Breg- man, Hulssen, J. Dol, Warfhuizen, P. Klap, Lemele, Th. van Soest, Rijnsater- woude, Tletjerk, alsmede de Geref. pre dikanten R. J. Beukema, Berkum, P. H. de Kleer, Seheveningen, H. Moll, Mid wolda en J. Wilschut, Genderen. Op 31 Augustus en 14 September tre den zeven Hervormde en zeven Geref. predikanten in dienst voor herhalings oefeningen. Ds Meerburg in September naar Nieuw-Guinea Calvinistisch congres in Lunteien Figuren móeten representanten zijn, die beginselen uitbeelden De C.S.B. wil zijn. Dat blijkt op het congres, dat in Lunteren wordt gehouden, weer duidelijk. Er is veel gediscussieerd allerlei zaken, die het Geref. studenten leven betreffen in de meest directe Op de ledenvergadering ging het on formulering van de doelstelling C.S.B., om een uitbreiding van het gaan „Sola Fide" en om de verhouding tot de Ned. Christen Studenten Vereni ging (N.C.S.V De vergadering stelde zich hierin ach ter het bestuur, dat het steeds nauwer samenwerken van de N.C.S.V. met de Vrijzinnig Chr. Studenten Bond treurde. Dit samengaan kan de verhou ding tussen C.S.B. en N.C.S.V. niet ten goede komen. De definitieve behande ling van deze punten werd aangehouden tot de najaarsvergadering. Een practisoh punt is de uitbreiding van het jeugdwerk der C.S.B. Enthou siast werden de nieuwe vlaggen begroet, die in de kleuren geel en paars de oud christelijke symbolen van vis, kruis er anker en de letters C.S.B. vertonen. Maar ook over de practijk van hel Geref. studentenleven werd openhartig gesproken. Donderdagmorgen korte inleidingen over „Studentenleven" van H. G. Boswijk, oud-rector corps aan de V.U. en mejuffrouw C. Bonckhuijsen. oud-praeses van de afde ling Leiden der S.S.R. Me], Benokhuijsen legde er vooral de nadruk op, dat er geen tegenstelling, maar wel een onderscheid moet zijn tus sen de burger, en de studentenmaatschap pij. Ook studentenleven moet geloofs- aotlviteit zijn en daarom moet voor alle uitingen daarvan het belijden van er leven uit de Bijbel integrerend zijn. De heer Boswijk bezag meer de prac- tlsohe mogelijkheden om het studenten leven als onlosmakelijke aanvulling op de academische vorming (Van een speciale verslaggever) levende beweging antwoord leven uit de Christelijke vrij- Beroepingswerk Ned Herv Kerk genomen: de benoeming to e J Kuipers Bedankt: Ds Ph. J. Meerburg, Hervormd predi kant te Maastricht en voormalig leger- predikant in Korea, zal op 6 September Ds L. J. de Wagemaker tijdens IM" vacantie overleden In Mechelen (Limb.)," waar hij met vacantie vertoefde, is overleden ds J. L. de Wagemaker, em. predikant van de Doopsgez. Gemeente te Den Ilp-Lands- meer. Hij bereikte de leeftijd van 68 jaar. In de Doopsgez. Broederschap was hij zeer bekend als assistent-bibliothecaris aan de Singel te Amsterdam. Afscheid dr K. J. Brouwer Secretaris van de Raad voor de zending in de Ned. Herv. Kerk Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal dr K. J. Brou- aftreden als secretaris van de Raad de zending der Nederlandse Her vormde Kerk. Ter gelegenheid van dit afscheid zal op Dinsdag 8 September des middags tussen 3.30 en 5 uur in het Zen dingshuis een receptie worden gehouden. Geref Gemeenten epen: te Dordrecht A Vergunst Vlaardingen J W Kersten te Gen Eisenhower vraagt naar besliste predikanten De Amerikaanse President Dwight D. Eisenhower houdt van „strijdvaardige predikanten en kapelaans", aldus klaarde hij tijdens een ontvangst ruim 250 predikanten en R K. geestelijken van Washington op het Witte Huis. In zijn toespraak tot zijn gasten herinnerde de President aan de meningsverschillen, die hij tijdens zijn lange militaire loop baan dikwijls'triet de legërpredikantén heeft gehad. „Maar," zo voegde hij^er-aan „dat was altijd alleen maar. omdat ik mening was, dat zij in hun predika ties tot de manschappen niet consequent beslist genoeg opkwamen voor df Christelijke waarheden" Eisenhower eindigde met de overtui ging uit te spreken, dat geen enkele vrije regering kan bestaan zonder de vasté grondslag van een wel gefundeerde gods dienstige basis. Toogdag voor Chr. Geref. Evangelisaties De jaarlijkse toogdag van het verband van Chr- Geref. Evangelisatiecommissies in Nederland wordt Woensdag a.s. om half elf in het jeugdgebouw van de Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn gehouden, 's Morgens zijn er huishoudelijke zaken en 's middags om 2 uur spreekt ds Joh. Prins van Amsterdam-West over: Evan gelisatie-arbeid in een „na-Christelijke" tijd. Het lied der aetherqolven ZATERDAG 29 AUGUSTUS lilvetsum I 402 m. KRO: 7.00 Niei am 7.15 Gymnastiek 7.30 Gewijdé 5 Morgengebed 8.00 muziek 2.00 I 1.30 Wereldkampioer 9.00 7.13 Gi 10.00 Voor de 1 de vroi .55 Gi jor 12.03 Gram s 1.20 Am ikbéspreking 2.10 letter Politie orkest 4.00 Gram 4 30 „De held Vooi rnalistlek iek 7.00 Nieuws ie corresponden- 6.00 Idem 6.15 Joi :ht 6.25 Lichte mu: 7.10 Gram 7.15 Buitenland ties 7 30 Gram 8.25 De gew „Lichtbaken" 8.50 Gram 9.00 Lichte muziek 935 Act. 9.45 Gram 10.30 Idem 10.40 „Wij luiden de Zondag in" en Avondgebed 11.00 58. Lotte keek hém halfspottend aan. „Jij bent ook :n mooie", zei ze lachend. „Eerst verbiedt je e er met iemand over te praten. „Nu ja, verbieden", temperde Rick. „Zo letter lijk heb ik het niet bedoeld. Je ouders. Ze trok de schouders op. „Ach, die vinden allés goed. Lotte zou zich er trouwens.." ,,'n Leuke naam heb je." „Lotté? Nou ja, je moet een naam hebben. Maar ik weet nog niet ééns hoe jij heet. Alléén Tornberg." „Rick". Ze knikte goedkeurend, vroég tóén: „Moéten we in Utrecht ver? Wat gaan we er eigenlijk doen?" „Eerst eens lekker éten." „Hè ja.." Ze leunde in de kussens, sloot de ogen en vroeg ,Heb je dat speciaal voor mij gedaan, tweede klas reizen?" „Dat is maar zoals het me invalt. Bij alleen reizen vind ik derde klas gezelliger." Lotte glimlachte tevreden. De achteloosheid, waarmede hij dit zei, verstrekte haar in de ze kerheid met deze knul geboft te hebben. De be stellingen in de zaak en zijn wonen in de Ober- gonlaan hadden haar al doen vermoeden, dat hij geld moest hebben. Nee, dit moest ze aanhouden. Rick had geen oog van haar af. Was het eigen lijk niet een groot wondér, dat zo'n prachtig meisje zo maar met hem op reis wilde? Hij was werkelijk te benijden. Wat had ze een gaaf ge zichtje.. en die sierlijke wenkbrauwen en lange wimpers.. Je zou er haast dichterlijk bü wor den! En als ze lachte liet ze een gebit zién zo wit als hagel. Hij hoopte, dat ze vanavond maar veel zóu lachên, Lotte In het op dit uur nog niet drukke restaurant, vièl Rick dadelijk het achteloze gebaar op, waar mede zij haar mantel liet glijden in de handen van de ijlings toegeschoten kellner. Hij dacht: dat heeft ze meer gedaan. Maar liever had hij dit niet geweten. Ze zetten zich neer in een rustig hoekje en op nieuw trof hem de routine, waarmede zij de spijskaart in de hand nam en het aangebodene keurde. Het was dan ook een weloverwogen me nu, dat zij onder Ricks instemmend knikken sa menstelde, en dat de ervaren kelner haar op de juiste waarde deed schatten: een duur meisje. I door CAREL VAN DER HOEK J Rick dacht echter niet aan duur. In het rose licht van het lampje boven het tafeltje leek Lot te hem de schoonste aller meisjes. En haar schit- térogen keken zo opgeruimd, dat hij zijn jaloers heid totaal vergat. Nadat het voorgerecht was opgediend, vroeg hij: „Wat zullen we hierna?" Zij zag verwonderd op. ,.Ik dacht, dat je al een „Waartussen moet ik dan kiezen?" Hij trok de schouders op Ze had gélijk: hij was al te onvoorbereid op stap gegaan. En om zich een houding te geven antwoordde hij: „Al wat je wilt." Lotte had haar voorstel terstond gereed: konden hier wel blijven. Ik zie, dat er vanavond een Kerstbal in de bovenzaal is." Rick. b.éet zich op de lippen. Met moeite hield hij een spottende opmerking terug. Zij behoorde blijkbaar ook al tot dat grote leger stakkers, die meenden, dat iedereen dansen geleerd had. „Nee" antwoordde hij weerbarstiger dan hij bedoelde. „Ik ben die zogenaamde kunst niet meester en er bovendien niet bij opgevoed." Lotte scheen in het minst niet teleurgesteld. „Een bioscoopje dan?" „Er wordt een concert gegeven inAch, wel nee," brak hij af, toen hij haar blik zag verduis teren. „Laten we maar liever een bios opzoekén." Even zetten zij zwijgend hun maaltijd voort. Rick verachtte er bijna zichzelf om, dat hij zo slap had geprotesteerd tegen haar voorstel. Er niet bij opgevoed! Was dat het enige argument, dat een lid der Kerk van Jezus Christus kon aan voeren? Beleefde hij zó zijn belijdenis? Ergens in de zaal begon een orkestje vrolijke wijsjes te spelen. Lotte keek op, prees tevreden de sublieme keuken van het restaurant, waarte gen over Rick die van „Huize Marianne" stelde: „Die is niets minder, hoor." „Wat moet jij het daar goed hebben, zeg," be nijdde zij. „Je bent zeker van plan je leven lang daar te blijven." Hij glimlachte, doch liet de vraag onbeant woord. Lotte drong er trouwens niet op aan. Ze leunde behaaglijk achterover en nam een sigaret uit de haar voorgehouden koker. Haar deskundig oordeel over het fijne merk en de nonchalance, waarmede zij het vuur in de tabak zoog, gaven Rick opnieuw een gevoel van onbehagen, dat hij echter weer verloor, toen zijn blik de hare ont moette. Wat 'n prachtmeisje! Zo zou hij uren kun nen zitten. „Ik ga hier even informeren naar de bioscoop programma's" zei hij. Nieuws 11.15 Nieuws in Esper 12.00 Gram. Hilversum II 298 m. VARA: i 8.00 Nieuws 8.18 Gra 9.00 Gymnastiek 9.10 G 10.00 „Tijdelijk i 3edrljvc 11.3: looi Gevi .00 Nii pole orkest 1.50 Radioweekjournaal 2.20 muziek 2.45 Muz. causerie 3.05 West programma 3.30 Grs tot het graf" 4.00 Kal .45 Sportpi itje 5.00 Topsongs Voor de jeugd 6.00 Nieuws 6.20 Ge :k 6.40 Viool en piano 7.00 Artistie 2 Staal- 7.30 „Pass Nieuwe Testament in deze tijd e week" VARA: 8 00 Nieuws 8.0 en voor de zwakken 8.15 „Het ge van de Maharadja". hoorspel me 9.15 Socialistisch commentaar 9.3 Festwochen 1953: Concert 10.15 taken", familiegeschie- jziek 11.00 Niei denis 10.35 Wecnse 11.15—12.00 Gram. Engeland BBC 330 m. 12.55 Weerbericht 1.00 Nieuws 1.10 Hoorspel met muziek 1.40 Gram 1.55 Cricketuitslagen 2.00 Fabrieks- fanfare 2.30 Sport 2 45 Dansorkest 3.15 Con cert 4.00 Gevar. programma 4.30 Sport 5.00 Voor de kinderen 5.55 Weerbericht 6.00 uur Nieuws 6.15 Sport 6.30 Lichte muziek 7.15 Interviews 7.45 Caus. 8,00 Gevar. programma 9.00 Nieuws 9.15 Hoorspel 10.30 Recital 10 45 Avondgebeden 11.00—11.03 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 m. 12.00 Piano spel 12.15 Dansmuziek 12.55 Sportparade 1.35 Gram 1.45 Voor de kinderen 2.00 Revue orkest en sol. 2.45 Sport 3.15 Tango orkest 3.45 Sport 5.00 Jazzmuziek 5.30 Sport 6.30 Orgelspel 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Hallé orkest 8 35 Hoorspel 8.50 Hallé orkest 10.00 Nieuws 10.15 Dansmuziek 11.00 Gram 11.56 12.00 Nieuws. Frankrijk Nat. Programma 347 m 12.00 u Gram 12.30 Concert 12.59 Nieuws 2.17 Con cert 3.40 Gram 4.35 Gram 4 55 Kamermuziek 5.55 Gram 7.58 Gram 8 02 Lichte muziek 8.30 irspel m. muziek 11.00 Kamermuziek 11.46 1.00 Nieuws. russel 324 m. 11.45 Gram 12.30 Weerbe- it 12.34 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Verzoek gramma 2.00 Klankbeeld 2.30 Die Zau- berflöte, opera 4.30 Concert 5.00 Nl< Concert 5.45 Sport f -.30 Lichte muziek 5.00 Nii. nuziek 6.30 Gram 7.45 Nieuws 8.00 Gram .00 Pianospel 9.20 Gram 9.40 Lichte muziek 0.00 Nieuws 10.10 Gram 10.30 Lichte muziek 0.50 Nieuws 11.00 Dansmuziek 11.55 Nieuws. BBC uitzending voor Nederland 5.00—5.15 les (Op 224. 49. 42 en 31 m). heid te doen zijn. In deze voorberei dingstijd hebben ook allerlei gebruiken hun zin. mits de oefening in de Gods vrucht steeds daarbij Is. In de discussie, waaraan ook prof. Wurth en prof. Van Riessen deelnamen, bleken vele ver schillen tussen V.U.-corps en S.S.R. te herleiden tot verschillen in omstandig heden en structuur. Over deze structuur wordt natuurlijk verschillend gedacht. Voor allen- geldt echter dat het persoon lijk omgaan met de Bijbel als fundament voor al het andere dreigt verwaarloosd te worden. Tot het studentenleven behoort zeker ook het zich verdiepen in de cultuur. Dit werd 's avonds toegespitst op het to neel. toen de heer S. J. Bosnia (Jan Holland), voordrachtskunstenaar te Am sterdam, een inleiding hield over „Het drama". Over zo'n onderwerp heeft men vaak Slechts enkele vage gedachten en daarom werd dit verhelderende betoog zeer ge- waardeend. Velen zeggen tegen het to neel neen en zo heeft de duivel zich van deze cultuurvorm meester gemaakt. Spr. betreurde dat velen in feite de zoekers van het geluk van de scheppende ver beelding en van de artistieke daad ver bannen. Er is ook veel overschatting van het theoretisch denken en een stellen van de zede boven de wet. Maar'ook hier moet men God dienen. Daarom zal er in het aesthetisohe ook eenheid van belijden moeten zijn. Daar om bepleit spr. heroriëntering naar de oorsprong van het drama. Het moderne toneel geeft een psyeno- analyse van individuen, maar oorspron kelijk waren de dramatische figuren re presentanten, die in beweging en tegen beweging beginselen uitbeeldden. Wij moeten nu aan het drama de eis stellen, dat het daarmede het grondbeginsel uit beeldt van de religieuze werkelijkheid: j de mensen geplaatst tegenover Gods Woord. Dus niet de goede mena tegen over het blinde lot. Franse zorgen niet geweken OP DE STAKINSVLOED in Frankrijk volgde een eb-phase en momenteel ligt het Franse politieke watervlak zelfs vrij rustig. Vermoedelijk echter is dit slechts schijn. Als men de balans op maakt, constateert men, dat het zaken leven enorme verliezen geleden heeft, het verlies bij de Franse spoorwegen ruim 20 milliard francs bedraagt, en de posterijen en het toerisme grote nadelen hebben ondervonden. De Franse rege ring kon, kort geleden, evenals de Per zische, salarissen van ambtenaren niet betalen, en waar de schatkist leeg is, rijst dus de vraag, op welke wijze aan loonsverhogingen te voldoen. Men staat voor: de „éercle vicieüx" van lonen en prijzen, waaruit volgt, dat een algehele VêrnleiïWing der économische-politiek 1 noodzakelijk is, zulks naast bezuiniging. De 'vraag'is, hoe? Toonden de Franse stakinge.h aanvan kelijk hèt beeld van een economisch conflict, later geraakteh de vakbonden in het vaarwater van de communistische C. G. T„ waardoor het karakter der stakingen meer „politiek" werd. Laniel, de premier, heeft met de vakbonden een voorlopig accoord bereikt en hiermede hoopte hij êén speciale bijéénkomst van de Natio nale Vergadering overbodig te maken. Was het in het parlement tot een van wantrouwen" gekomen, dan had de regering-Laniel het lot van haar voor gangsters vermoedelijk gevolgd. Er is dus niet zoveel reden voor Marianne om weer sierlijk met haar rokje te zwieren, want als er geen financieel-economische oplos sing voor de moeilijkheden gevonden wordt, zal de sociale onrust opnieuw uit breken. Om een enkel voorbeeld te noemen, de wijnbouwers, wier actie enigszins ver lopen was tijdens de stakingen, zijn hun actie opnieuw begonnen met het versper ren- der wegen door primitieve barri cades. De wijnbouwers zijn ontevreden over de gedaalde prijzen der landbouw- artikelen en dié van het vee. Vandaar, dat zij bij de regering aandringen op on dersteuning. of op maatregelen, waardoor de prijzen een „levensvatbaar minimum" zullen bereiken. De Franse regering heeft thans een maand de tijd om zich te be raden over de nieuwe looneisen van ver schillende groepen der arbeidende be volking. Weliswaar is Laniel gedurende de sta king niet afgeweken van zijn standpunt, dat vóór er toezeggingen werden gedaan, de arbeiders het werk moesten hebben hervat en werden de bezuinigingsdecre ten niet ingetrokken, maar toch zal op den duur aan loonsverhoging niet kunnen worden ontkomen. Er moet geld in het laatje en dus maakt de Franse minister Financiën, Faure. plannen de in- vooral van weelde-artikelen, te be perken of die hoger, te belasten, terwijl de export zal moeten toenemen. Een hele serie nieuwe maatregelen wordt door de Franse regering overwogen, waarvan wij nomen: wijzigingen in het syteem van export-premies, beperking van importen, herziening van de statuten van bepaalde verheidsbedrij-ven, een nieuwe regeling ,-oór dè handel in wijn. agrarische arti kelen, fruit en groenten, waardoor dé winsten van de tussenhandel beperkt worden. Anderzijds beoogt Laniel wijzi ging van het belastingstelsel en strenge maatregelen tegen het ontduiken van be lastingen, hetgeen de Franse schatkist jaarlijks op milliarden francs komt te staan. Natuurlijk, het is nog toekomstmuziek men moet de vraag stellen of het kabi- net-Laniel tegen dit alles bestand zal zijn. Gaat de regering niet tot drastische her vormingen over. dan dreigt het gevaar, dat wij hier slechts te maken hebben met een tijdelijke rust en de stakingsvloeé straks opnieuw het economische leven zal teisteren. Wij herhalen: komt er geen geld uil euwe bronnen in de schatkist, dan zal en aan een algemene loonsverhoging in millioenen arbeiders onmogelijk kun- :n voldoen. Hopen wij voor Frankrijk "dat het gebeurde een les is geweest er. alle betrokken partijen zullen inzien, dat aan de sociaal-economische warboel spoe dig een einde moet komen. Het aanzien van Frankrijk in het buitenland, de vef- houding tot Amerika, welk land meer en meer tóenadèring ZOekt tot Wést-Duits- land, is hiermede gemoeid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2