Uitstekend onthaal bii vele tienduizenden badgasten .Rijke' Rijnsaterwouders hebben samen ruim een millioen Opmerkelijke cijfers in Koudekerk aan den Rijn Corn. Vroegestichting nu aan dr Van Nes overgedragen Stevige basis gelegd voor verdere samenwerking Nationaal muziekcorps Leger des Heils naar Leiden Architecten contra Leidse gemeentewerken NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 26 AUGUSTUS 195 Millioenendans rondom Leiden Als slot van onze serie artikelen over het volksvermogen in Leiden en om geving brengen wy vandaag een beschouwing over de gemeenten van het Noordelijk deel van Rijnland: Leiderdorp, Koudekerk, Leimuiden, Rijn- saterwoude, Nieuwveen, Zevenhoven, Ter Aar, Woubrugge en Nieuwkoop. In Leiderdorp is het aantal kapitaal krachtige inwoners, ook relatief gering Er zijn er namelijk 118 van bij de fiscus bekend, hetgeen neerkomt op 25 per duizend zielen. Deze 118 min of meer ka pitaalkrachtige Leiderdorpers bezitten tezamen 4,2 millioen gulden. Lieden met minder dan tienduizend gulden zijn er onder de gegoeden niet, althans ze zijn aan de fiscus niet bekend. Wel weet deze, dat er 27 inwoners zijn met minder dan vijftien mille en 11 met kapitaaltje van vijftien tot twintig mille. Dat betekent dus, dat de vermogens in Leiderdorp tot de groep van de kleine vermogens behoren. Tot de middelgrote behoort 68 pet. het totaal, want er zijn er 32 van twintig tot dertig mille, 26 van dertig tot vijftig mille en 22 boven vijftigduizend gulden. Onder deze 22 zijn er maar enkele, die groter zijn dan een ton. Koudekerk De cijfers van Koudekerk zijn heel op merkelijk. Er wonen hier niet bepaald véél, maar toch zeker ook niet extra weinig gegoede inwoner hebben de eigenaardigheid, dat zij noch tot de kleinste, noch ook tot de grote mogens te rekenen zyn. Er wonen in deze gemeente 89 kapitaalkrachtige ingezete nen. wat dus neerkomt op 45 per duizend zielen. Daaronder zijn c de fiscus bekend, practisch géén beneden de tien mille, maar 18 beneden de vijf tienduizend gulden, terwijl 12 anderen een kapitaaltje bezitten tussen vijftien en twintigduizend gulden. Dit alles betekent, dat in deze gemeen te 34 pet. van alle vermogens tot de zg. kleine behoren. De overige 66 pet. beho ren tot de middelgrote vermogens, want er zijn er hier 22 tussen twintig en dertig mille en 37 boven dertig mille- Daaronder zijn er maar heel enkele, die de vijftig mille passeren. De kapitaalkrachtige in woners tezamen bezitten 2,7 millioen gulden. Leimuiden In Leimuiden wonen 104 mensen met een groter of kleiner vermogen. Dat aan tal komt overeen met 43 per duizend zie len. hetgeen dus behoorlijk boven het rijksgemiddelde van 37 per duizend ligt. Tezamen bezitten deze 104 „rijken" 3,8 millioen gulden. Ook in deze gemeente kent de fiscus practisch geen enkele in woner. die wél kapitaal bezit, maar min der heeft dan tienduizend gulden. Er zijn 25 lieden met minder dan vijftien mille en 10 met vijftien tot twintig mille. De kleine vermogens van minder dan twintig mille vormen in deze gemeente dus 33 pet. van het totale aantal. Voorts zijn er dan hier nog 21 vermo gens van twintig tot dertig mille, 27 van dertig tot vijftig mille en 21 van meer dan vijftig mille, waaronder er slechts enkele zijn boven een ton. Hieruit volgt, dat 67 van de Leimuidense vermogens tot de middelgrote of grote behoren, waarbij nochtans het aantal werkelijk grote ver mogens zeer beperkt is. Rijnsaterwoude Rijnsaterwoude, overigens een rustige en kalme gemeente, die allerminst ver langt de aandacht te trekken, doet dat in dit opzicht volop. Het beeld, dat deze ge meente ten aanzien van de vermogens positie van de bevolking vertoont, wijkt namelijk volkomen van het gebruikelijke af. Er wonen hier 25 kapitaalkrachtigen, wat overeen stemt met 30 per duizend zielen. Practisch behoren al deze 25 ge goeden tot de groep vermogens tussen dertig en vijftig mille. Er zijn er één of twee daar beneden en één of twee daar boven. maar dat zijn slechts uitzonderin gen. Tezamen bezitten deze gegoede in woners ruim één millioen! twintigduizend gulden ligt. Deze kleine vermogens vormen dus 43 pet van totale aantal. Voorts wonen hier 22 ingezetenen met een vermogen tussen twintig en dertig mille, 16 met een vermogen tussen der tig en vijftig mille en 15 met méér dan vijftig mille, waaronder enkele met Ter Aar minder bezitten dan tienduizend, 25 met kapitaaltje tussen tien en vijftien mille en 29 tussen vijftien- en twintigduizend gulden. De kleine vermo gens vormen in deze gemeente dienten gevolge 42 pet van het totale aantal. Wat de middelgrote vermogens be treft, die de resterende 58 pet vormen hiervan zijn er 32 tussen twintig en der tig mille. 31 tussen dertig en vijftig mille en 35. die daar boven uitkomen. Onder deze 35 zijn er maar een paar, die groter zijn dan honderdduizend gulden. Nieuwkoop Als laatste gemeente volgt nu Nieuw koop. waar 188 gegoede inwoners zijn of 46 per duizend zielen Tezamen bezitten deze gegoeden 8,4 millioen gulden. Er zijn er onder hen 11 met minder dan tienduizend gulden. 35 met een kapitaal tje tussen tien- en vijftienduizend gul den en 33, die tussen vijftien- en twintig duizend gulden bezitten. Bij elkaar dus 42 pet van de kapitaalkrachtigen vermogen beneden twintigduizend gulden. Daarnaast valt 51 pet van het totale aantal in de groep van de middelgrote vermogens: 49 met twintig tot dertig mille, 31 met dertig- tot vijftigduizend gulden en 17 met vijftig- tot honderddui zend gulden. Tenslotte zijn hier dan nog In Ter Aar wonen 281 mensen met een meer of minder groot vermogen, het geen neerkomt op 58 per duizend inge zetenen. Tezamen bezitten dezen 6.3 mil lioen gulden. Er zijn daaronder 49 lie den met minder dan tienduizend gulden, 61 met een kapitaaltje tussen tien en vijftien mille en 54 met een bezit tussen vijftien- en twintigduizend gulden. Hier- uit volgt dat in deze gemeente de kleine j l2~ingez*etenèn die vermogens 58 pet van het totale aantal I zilten, ondsr wle één> die rich millionair omvatten. De resterende 42 pet behoort ka„ „oemen. De grote vermogens jmen in Nieuwkoop dus 6 pet tot de middelgrote vermogens. Er zijn er 50 tussen twintig en dertig'totale aantaL mille. 52 tussen dertig en vijftig mille en 15 daarboven. Hieronder zijn er één of' Vermogen per inwoner twee, die boven de honderdduizend gul-' Slaan wij ook -m deze negen gemeen. den uitkomen, maar boven de twee ton len het gehele volksvermogen om ovei is er geen enkele. jde gehele bevolking, dan komen wij tot Woubrugge ,de vol8ende cijfers over het vermogen 3 9 I per hoofd: Leiderdorp f 948; Rijnsater- In Woubrugge wonen 169 mensen met woude f 1.316; Nieuwveen f 1.360; Ter kapitaal, d.w.z. 60 per duizend zielen. Aar f 1.407; Koudekerk f 1.497; Lei- Met elkander bezitten deze ingezetenen j muiden f 1.714; Woubrugge f 2.042; 5.6 millioen. Er zijn er onder hen 17, die Nieuwkoop f 2.204 en Zevenhoven f 2.506. (Advertentie) Chr. Erkende Middenstandscursus Hoogl. Kerkgracht 20 a, Dir. W. G. ALDERSHOFF Lorentzkadc 2< AANGIFTE EN INLICHTINGEN ook bij de H.H. J. SMID, Telefoon 22760 en L. J. POORT, Telefoon 24613. Agenda voor Leiden Woensdag Hoogl. kerk, half 8: Avondstilte. De Burcht, 7.45 uur: afdeling Leiden KNVB, algemene vergadering. Donderdag De Genestetplein, Haagwegkwartier, 8 uur: concert Concordia. Zaterdag Vestibule stadsgehoorzaal, 5—9 uur n.: 3-October-vereniging, inschrijving vo de uitdeling van haring en wittebrood. Tentoonstellingen Steenstraat 1 A: „1853—1953 H. A. L rent2 en H. Kam«>rllngb Onnes" (tot 30 Augustus). De Burcht: schilderijen van B. C. Ettinger (tot 31 Augustus) Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der menschheld" Hooigracht 48. tel. 21060. Herv. kerkkoor krijgt nieuwe dirigent Naar wij vernemen, heeft de heer H Geirnaert aan het bestuur van het Her vormd kerkkoor de wens te kennen ge geven, zijn functie van dirigent neer te leggen. De heer Geirnaert heeft dit koor vele jaren als dirigent geleid. Het is te verwachten, dat de heer A. Blankenstein, de cantor-organist va Hooglandse kerk, zyn opvolger zal den. Begin September houdt het koor een vergadering, waarin de dirigentsw seling ter sprake zal worden gebracht. Nieuwveen In Nieuwveen wonen 115 mensen „met geld", wat neerkomt op 52 per duizend zielen. Deze gegoeden tezamen bezitten iets minder dan drie millioen. Onder hen zijn er 26, die minder dan tienduizend gulden bezitten, 17 met een kapitaaltje tussen tien en vijftien millioen en 14 m°t vijftien tot twintig mille, zodat de kleine vermogens hier 50 pet van het totale aantal uitmaken. Eenzelfde percentage vormen de mid delgrote vermogens, want daarvan zijn er 26 tussen twintig en dertig mille, tussen dertig en vijftig mille en 12 die daar bovenuit komen. Onder deze twaalf vermogens zijn er slechts één of twee, die groter zijn dan honderdduizend gulden. Zevenhoven Het weer kleine Zevenhoven is een „rijke" gemeente; Er wonen namelijk 93 gegoede inwoners, wat overeenstemt met 74 per duizend zielen. Deze 93 ge goeden bezitten 2.8 millioen gulden en er zijn er onder hen vrijwel géén, die minder dan tienduizend gulden het hun ne kunnen noemen, wel zijn er 27, die minder hebben dan vijftien mille en 13, wier kapitaaltje tussen vijftien- en Legaal vindt eindelijk bestemming Leidse arts (ontslagen bij Anna Stichting) zet werk voort in Alblasserdam (Van een onzer verslaggevers) OEN DE ALBLASSERDAMMER Cornelis Vroege in 1921 f 100.000 aan de gemeente legateerde, was daarbij de bepaling, dat dit geld beschikbaar moest worden gesteld voor de bouw en de exploitatie van een ziekenhuis in de kleine gemeente aan de Noord. Pas na vier jaren van >verleg aanvaardde de gemeenteraad het legaat, en na de dood van mevrouw Vroege, in 1936, kwam het geld tot onze beschikking". Aldus burgemeester L. Looij van Alblasserdam gistermiddag bij zijn openings speech voor de kleine plechtigheid waarin de Cornelis Vroegestichting, het ziekenhuis, dat van dit legaat werd gebouwd, werd overgedragen in handen van dr C. P. van Nes uit Leiden, die hier een orthopaedische kli niek en een ongevallenziekenhuis in heeft gesticht. „Na aan het gebouw verschillende onbevredigende bestemmingen te hebben gegeven,, verna men wij de droeve geschiedenis, die dr Van Nes in Leiden is overkomen, enkele onderhandelingen kwamen wij met hem overeen, dat hij er de nu lopende kliniek in zou vestigen". In het café Het vergulde paard te Al I dank namens de Tilburgse en Bredase blasserdam waren gistermiddag voor! oud-patiënten en dr De Haan uit Alblas- deze officiële overdracht vele genodigden aanwezig. Onder hen bevonden zich Lelsz-Vroege, dochtei schenker, dr H. Slettenaar, inspecteur van de Volksgezondheid, de heer M. J, N. Schuursma, pharmaceutisch inspec teur van de Volksgezondheid, burgemees ter Nieuwenhuisen van Ridderkerk vele oud-patiënten en medische vrienden van dr Van Nes. „Ongeveer drie maanden geleden", vervolgde burgemeester Looij zijn toe spraak „was de verbouwing, die voc nieuwe bestemming van het gebouw noodzakelijk was, voltooid, maar waren er al ettelijke patiënten geholpen en had dr Van Nes er zijn praktijk al gevestigd. De kliniek is eigenlijk weer te klein; we zijn daarom hard plan er een vleugel aan te bouwen, zodat de huidige accommodatie van ongeveer 50 patiënten verdubbeld kan worden. We dragen de kliniek nu wel officieel maar dr Van Nes gaat eigenlijk gewoon door te helpen, waar hij helpen kan". Hulde en dank Na burgemeester Looij namen verschil lende sprekers het woord om dr Van Nes woorden van gelukwens en dank toe te spreken. Namens de Axelse oud patiënten bood de heer De Krake oorkonde aan. Ds Maaskant, de Leidse ziekenhuispredikant, dankte vooral het gemeentebestuur van Alblasserdam, dat dr Van Nes het werken weer mogelijk De heer Mol sprak een woord Gisteren vond te Alblasserdam de officiële opening plaats van de Cor nelis Vroegestichting, de nieuwe orthopaedische kliniek van dr C. P. van Nes. Een nakomeling van de heer Vroege, de heer Lelsz, onthulde de gedenksteen. serdam, die namens de Maatschappij Geneeskunde en de plaatselijke artsen sprak, zeide: „Wij hadden eerst de hoop, dat wij hier een heus ziekenhuis zouden krijgen. Dat gaat nu niet door, maar laat ik u verzekeren, dat ons dat niets spijt. We verheugen ons erop, dat we dr Van Nes en zijn schone arbeid in ons midden mogen hebben. En als we dan nog eens een ziekenhuis hier krijgen, dr Van Nes, dan bent u de pionier daarvoor geweest". Namens de Algemene Ned. Invaliden Bond sprak zijn secretaris de heer Livingston. „De naam van dr Van Nes is nu aan de kliniek verbonden. Dat is voor ons reden Alblasserdam te felici teren, want die naam is in de internatio nale medische wereld een bekende klank. Ik wil vooral hulde betuigen aan mevrouw Van Nes, die haar man in de moeilijkheden, die tot zijn ontslag aan de Anna kliniek in Leiden leidden, ter zijde heeft gestaan". Onder algemene bij val werd mevrouw Van Nes hierna mens de Leidse leden van de Maatschap pij voor Geneeskunde een bouquet bloe men aangeboden. Dr ir Van Deventer, die namens de Leidse oud-patiënten sprak, zeide verheugd te zijn, dat het werk v de School Murk Jansen-Van Nes hi kan worden voèrtgezet en dr W. Mol, die namens de orthopaedische collega's sprak, legde er de nadruk op, dat bij dit hu< lijk tussen Alblasserdam en dr Van Nes men zonder vrezen heide partners harte kan gelukwensen. De rij van sprekers werd gesloten door de heer H. J. Crucq namens het Ned. Genootschap voor Heilgymnastiek Massage en de heer Arie Lelsz, nakome ling van Cornelis Vroege, die ook de eerste steen voor het gebouw legde, er zijn blijdschap over uitsprak, dat nu een einde heeft weten te maken de impasse, waarin het huls geraakt Later op de middag onthulde de heer Lelsz in de kliniek een plaquette, die daar door het gemeentebestuur ter gelegenheid van de overdracht is aange bracht. Verdere plannen Het valt me moeilijk, op alles, wat e hier gezegd is, te antwoorden", aldus dr Van Nes in zijn dankwoord. „Als ik iets bereikt heb, kwam dat door dat ik een roeping volgde. Ik weiger al die hulde te aanvaarden, want ik deed slechts mijn plicht. Het verleden heb ik me afgeschud, ik werk voor de komst. En die toekomst is: in Nederland een stelsel van ongevallen-zieken huizen. speciaal voor beenbreuken, zoals en dat in Oostenrijk al jaren kent.' „Voor alles wil ik dank en hulde bren- »n aan die medewerkers van mij, die trouw en aanhankelijkheid met mij de Anna kliniek verlieten en die ik nu pas weer een vaste werkkring kan aan bieden. Het laatste cadeau, dat dr Van Nes mocht aanvaarden, was een geluidinstal latie voor zijn kliniek, .''ie ia aangeschaft Anti-saneerders willen handtekeningen Oproep tot de huisvrouwen van Leiden Melksanering of géén melksanering in Leiden? Tot nog toe heeft de strijd hier over bijna alleen „binnenskamers" ge woed. Het comité van die melkhandela- tegen de plannen van de sane ringscommissie zijn gekant (en derhalve ïti-saneerders" worden genoemd, ook verwerpen zij niet iedere vorm van sanering) wil thans de stem van het pu bliek laten spreken. Niet dat de huisvrouwen in het geheel iet in deze zaak gekend zouden zijn. ia de organisaties is wel degelijk naar mening van de huisvrouwen gepeild. Maar de zgn. anti-saneerders zouden graag óók de mening van het ongeorga niseerde publiek weten, dit publiek, dat op een bepaalde dag door de sanering zou worden overvallen zonder de mogelijkheid gehad te hebben van zijn gezindheid te laten blijken. Tegenstanders en tegenstandsters van de door de saneringscommissie voorge stelde regeling worden thans opgeroepen zich te wenden tot de heren G. de Kier, H. van Nood of P. Boehlee, leden van het anti-saneringscomité. Men heeft plannen oor het vormen van wijkcommissies en 'lfs voor een handtekenactie. Zoals men misschien weet, hopen de oorstanders van de voorgestelde sanering door hen gewilde regeling begin Octo ber te doen ingaan. Zij moeten daartoe de Leidse melkhandel achter zich hebben. Fraai Leids resultaat Gisteravond organiseerde de eniging Brandenburg .2 Bilthoven driekamp tussen De Zijl (Leiden), Gouwe en Brandenburg. By alle mers bezetten onze stadgenoten de eerste plaatron, zowel bij de dames als bij de heren. Hierna speelden de dames twee water- polowedstrijden. Uitslagen: 4—0 en 3—3 Een herencombinatie won met 3—0, maar verloor de tweede wedstrijd met 1—4. Voordracht raad van beheer Sportstichting In verband met de periodieke aftreding van de leden van de gemeenteraad per 1 September, houden de leden H. M. J. W. J. Kortmann, L. Questroo en H. Zun- derman jr op lid te zijn van de raad van beheer van de sportstichting. Daar ge noemde leden evenwel door de oude ge meenteraad werden herkozen en derhalve voor herbenoeming in de raad van be heer in aanmerking komen, stelt het col lege van B. en W. voor te benoemen uit de volgende aanbeveling: vacature Kort mann de heren Kortmann en A. v. Dijk, vacature Questroo de heren Questroo en B. de Kier en vacature Zunderman de heren Zunderman jr en E. Meester. RIJNSBURGS BLOEMENCORSO (Van een onzer verslaggevers) HET lijdt geen twijfel: Rijnsburg heeft gisteren met zijn corso te Noord- wijk en Katwijk een goede beurt gemaakt. Overal waar de stoet voor bij trok, werden bij tal van auto's bewonderende kreten gehoord. Ir Noordwijk bleef men daarbij wat meer „in stijl", maar in Katwijk gaven velen, vooial jongeren, openlijk van hun bewondering blijk. Dat gebeurde zeker bij acht van de tien deelnemende wagens. Het reclame-element is dus uitstekend naar voren gekomen en we mogen gerust aannemen, dat heel veel badgasten, zowel uit Noordwijk als uit Katwijk, met genoegen aan de 25ste Augustus zullen terugdenken. En als men later denkt of spreekt over bloemen, zal de associatie „Rijnsburg" gemakkelijk ge vormd worden. Noordwyk. waar vele belangstellende: reeds geruime tijd zijn komst hadden ver beid. Daar stond ook de Chr. muziekvei De Echo der Duinen met haar drumband gereed om de stoet vooraf te gaan. Behalve Dat aan het tijdschema niet de hand kon worden gehouden, is het enige zwarte vlekje op deze corsodag. Voor de meeste toeschouwers, de badgasten ners, was dit niet zo erg. Voor de velen, lie een reis hadden moeten maken iet corso te aanschouwen, misschien ervelender. Ons. de krant, speelde het larten, omdat we nu in tijdnood kwamen oor ons nummer van gisteren. Maar w> moeten erkennen, dat de jury een buiten moeilijke taak had. die meer tijc vergde dan men van te voren kon ver moeden. Gelukkig is het met het weer gisteren 't algemeen nog meegevallen. Mede daardoor was het ongetwijfeld zó, dat velen op de been waren om het te zien voorbijtrekken. Men schat het aantal toeschouwers op ruim 120.000. Er reden extra trams en bussen, en velen waren per fiets of auto gekomen. En^llen hebben de bloemenstoet bést weten ti waarderen, „Flora's kleurenpracht aar zee". Het is te hopen, dat door de nauw» samenwerking tussen de beide badplaat sen en het bloemencentrum Rijnsburg. waar jaarlijks voor ongeveer vijf millioen gulden aan bloemen wordt geveild, het corso een steeds in de badtijd terug kerend evenement zal zijn. Is het schien verstandig het tijdstip dan vroeger te stellen? Rijnsburg hard gewerkt alles voor elkaar te krijgen, dat kunnen verzekeren. In de voorafgaande minstens vijfhonderd Rijns burgers VOi ame had r het c 1 de 1 Met zich toegelegd op het van luxe wagens. En dat was in ■eg de meeste gevallen uitstekend gelukt. Vooral de harmonie van kleuren viel op Misschien niet voor de badgas- laar dan toch wel voor de toeschou- uit de streek zelf was het jammer, dat de auto's niet genummerd waren. Men leest zo graag uit het programma af van wie een bepaalde wagen is! In Noordwijk Bijna een uur later dan verwacht werd arriveerde het groots opgestelde via de Beeklaan aan de Oude Zeeweg te P N. Höweler. Rijnsburgs burgemeester, de heer G Hogewoning. voorzitter van Rijnsburgs Bloemencorso, de heer T. Kralt. voorzitter van Flora, en andere officiële personen, trokken in de ersierde landauers aan de kop van de stoet ook mee vertegenwoordigers van de stichting VW Noordwijk. alsmede erschillende genodigden. Na een rond gang door het Zuidelijk deel van Noord wijk aan Zee. werd de tocht onderbroken de Huis ter Duinstraat, waar de ver sierde wagens enige tijd werden opge steld ter bewondering door de menigte. Jammer, dat in die tussentijd een zware regenbui het frisse schoon van de rijke kleurenschat ernstig aantastte. De wind had er toch al enigermate afbreuk gedaan. Tijdens de pauze gebruikten de inzi 1 lenden der auto's, ongeveer 160 in geu de lunch in het Palace-hotel. De burg- meester van Noordwijk. mr G. F. W. BerckcL heette hen hier hartelijk w kom. Hij sprak de verwachting uit. d de samenwerking met het bloemencei trum ten aanzien van dit corso blijver] Ondanks de stromende regen, w het corso uit Noordwijk aan Zee vei bleef de belangstelling van de zyde di 1 badgasten onverminderd. In Katwij. Was de belangstelling in Noordwi, "t reeds zeer groot, volgens de deelneme:1 spande Katwijk de kroon. Opvallend m; hei grote aantal badgasten worden gt noemd, dat Katwijk nog bevolkt. Daai naast waren natuurlijk velen uit streek juist naar Katwijk getrokken de bloemenstoet te zien. In de eers! -I plaats omdat het weer bijzonder opknaj ie en ten tweede omdat men dan rustig eten kon. Bij het raadhuis begroette het volta Uge college van B. en W. om ongevec vier uur de comitéleden. De voorzitt van VW, de heer B. G. Lammens, na in zijn auto de leiding van de stoet, c voorafgegaan door het Chr. muziekg« zeischap U.N.L begon men de romdr door Katwijk aan Zee. Duizenden cn no eens duizenden stonden langs de strate geschaard. route leidde ook langs de Driepla* senweg. Wel moest het corso toen ee ,leeg" stuk. namelijk de verbindingswe saar de Zuid-boulevard, langs trekker 1 naar dit had men graag over voor d patiënten van het Rotterdams ZeehospJ turn. die in hun bedden en rolstoelen o de trottoirs lagen en zaten uit te kijker De boulevard was als rustpunt geko in. In restaurant De Zwaan verzamel den zich de comitéleden, hot V.V.V.-be Katwijk liet zich in Rijnsburgs corso niet onbetuigd, zoals met deze wagen met vuurtoren en bom. De slagzin spreekt voor zichzelf! Foto D. Kruyt het gemeentebestuur. De be. s aanvankelijk, dit in pensior de vertraging Een staaltje van bloemsierkunst was deze corsowagen, waarbij vooral van theerozen gebruik was gemaakt. Helaas viel deze wagen later uit. Foto N. van der Horst Origineel en toch ook best verzorgd was deze auto van een kistenfabriek. De wagen verwierf dan ook de ereprijs voor de origineelste versiering. Foto N. van der Horst Op 3 September speelt het in de Pieterskerk Naar w(j vernemen, zal het nationale muziekcorps van het Leger des Heils op Donderdag 3 September des avonds 8 u. in de Pieterskerk een groot concert ge- Het corps hoopt van 10 tot 22 Sepj tember een tournee door Zweden te ma- het concert in de Pieterskerk is dan ook bedoeld als .afscheidsconcert vóór de tournee". Het mannenkoor, ge vormd uit dit bekende muziekcorps, zal optreden. geld, dat de oud-patiënten en vrien den bij elkaar brachten. Na deze overdrachtsplechtigheid begaf het gezelschap zich naar de kliniek, waar het door dr Van Nes werd rondgeleid. Het corps staat onder leiding kapelmeester B. Verkaik, het koor onder leiding van kapitein G. Knippenberg. De avond staat onder leiding van de com mandant van het Leger des Heils in Ne derland. E. Thykjaer. Het nationale muziekcorps van het Le ger des Heils werd ln December 1947 op gericht. Het is verbonden aan het natio nale hoofdkwartier te Amsterdam en telt 29 leden, officieren, employé's en. geselec teerde krachten van de plaatselijke corp sen van het Leger des Heils, vooral uit het Westen van het land. Het doel van het corps is om door middel van zijn mu ziek het Evangelie van Jezus Christus uit te dragen. doeling Noordzee te doen, van een uur zou hier het diner dan i war hebben doen lopen. Dc heer Lammens sprak de aanweziger toe, zijn hulde en waardering uitend vooa de buitengewoon voortreffelijke wijze waarop het corso werd georganiseerd De bloemenweelJe spreekt van het grot< vakmanschap van de Rijnsburgse kwe kers. Dait men dit corso had willen orga niseren in samenwerking en overleg me Noordwijk en Katwijk, verheugde spre ker ten zeerste. De heer Lammens hoop te, dat het corso een Jaarlijks terug kerend bloemen festijn zou worden, eer festijn dat mogelijk het seizoen voor de badplaatsen nog enigszins zou kunner verlengen. De heer G. Hogewoning beantwoordde deze toespraak en bracht dank aan V.V.V.'s van Noordwijk en Katwijk samenwerking. Ook de badgasten werd dank gezegd; in het corso waren van hen enkele wagens aanwezig. Ten slotte drong spreker er op aan. reeds i: staande winter te beginnen met voorbe reidingen voor het volgende corso. opd<M dit bloemen- en kleurcnfestyn moge uit groeien tot een groot bloemenfestijn. Hiemr werd de tocht voortgezet t omstreeks half zeven reden de auto's Katwijk naar Rijnsburg ov-e Uitschakeling van particuliere ondernemer? De gemeenteraad krijgt a.s. Maandag ook een adres van de stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf en de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst Bond van Nederlandse Architecten BJf.A. te behandelen. Het adre, werd in de zitting van 27 Juli jj. in handen van B. en W. gesteld om praeadvies en de strekking er van is, dat het aantal opdrachten aan particuliere architecten en ondernemin gen voor het ontwerpen en uitvoeren san gemeentelijke bouwobjecten worden uit gebreid en dat een geleidelijke inkrimping van de uitvoering van nieuwe werken of verbouwingen door gemeentelijke diensten worden verkregen. Naar aanleiding hiervan delen B. aan de raad mede, dat reeds van oudsher gemeentelijke functionarissen beiast zijn met het ontwerper van objecten, als door adressanten bedoeld, en met de leiding de uitvoering daarvan. Adressanten gs van het standpunt uit, dat in het econo mische leven de productie primair be hoort tot het arbeidsterrein van particu liere personen en instellingen en dat de overheid zich alleen op het terrein van productie moet begeven, wanneer het v algemeen belang is. B. en W. aanvaarden dit standpunt het algemeen als juist. Maar voor de u oefening van de bestuurstaak is nu e« maal een organisatie nodig, die ecoi misch moet worden opgebouwd, waardoor het dan noodzakelijk kan zijn in de or ganisatie in vast verband een architect op te nemen. Daarnaast zal het natuurlijk toch nog nodig blijven in bijzondere ge vallen particuliere architecten in te scha kelen. zoals bijvoorbeeld vroeger Is ge beurd bij de bouw van de Waag en later tijd bij de bouw van het stadhuis an het Gravensteen. De reden van bestaan van de architect in gemeentedienst is geen andere dan die 'an de bedrijfsjurist, de bedrijfsarts •igen accountant. Het contact m< eigen functionaris is eenvoudiger en doel treffender. Met een eigen architect beeft de gemeente voorts de zekerheid, dat bij grote bedrijvigheid in de bouwwereld haar werken met de minst mogelijke ver- 4 hand kunnen worden ge- traging nomen. Uitvoering van bouwwerken door da gemeente zelf heeft in Leiden in het alge meen niet plaats. Leiden heeft geen eigen bouwbedrijf, zoals bijvoorbeeld Den Haag. Onderhoudswerken worden deels in eigen beheer, deels ook door aannemers uitge voerd. Natuurlijk is daarbij de aard van het werk een belangrijke factor bij de keuze van de wijze van uitvoering. Samenvattend kan gezegd worden, aldus B. en W., dat niet de bedoeling voorzit particuliere architecten uit te schakelen, maar dat het ontwerpen en uitvoeren nieuwe kerken, verbouwingen en onder houdswerken in eigen beheer bepaald J wordt door economische redenen en over wegingen van doelmatigheid. Daarbij wordt toch ook in ruim mate gebruik gemaakt van de diensten van particuliere architecten. In verband daarmee kunnen B. en W. bezwaarlijk toezeggingen doen inzake de uitbreiding van het aantal op drachten aan particuliere architecten en inkrimping van het personeel bij de dienst der gemeentewerken. Vergadering volkstuinders Vanavond om acht uur houden de Leidse dahlia vereniging „Johan Mater" en de amateur-fnut teeltclub „Prof. tr Sprenger" een ledenvergadering in het gebouw voor Chr. sociale belangen. Onder meer worden mededelingen ge daan over de gecombineerde keurirw en de Leidre medewerking aan de interna tionale voMcstuinderstentoonstelling. .Do gouden poort", die begin September' in fk '"^e*>ouw Amsterdam wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3