Jlicuwe £ciiisr()c (üimrant T: Wisjinsky: geen Laat ronde Rusland wil 15 landen toelaten tot de conferentie over Korea ons er een vierkante, tafel van maken Grotewohl: Amerika moet nu even „edelmoedig" zijn Hevige brand bij Spanjaard in Borne (Ov.) Wist U Marokko niet rijp voor de Veiligheidsraad WOENSDAG 26 ANGUSTUS 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal', 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9822 Directie: F, DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. f. ENSERINE CHRISTELUR-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaatpastictj fs ghe&feoen nun hert te tegtjeaspott" Politiek duel in V.N. om India DE SOWJET-UNIE heeft voorgesteld, afgevaardigden van vijftien lan den te doen deelnemen aan de politieke conferentie over Korea. Tevoren had Rusland voorgesteld, het aantal deelnemers tot elf te beper ken. De Rus Wisjinsky, die het woord voerde, drong er op aan ook Syrië, Egypte, Mexico en Indonesië toe te laten en tevens het onwillige Zweden te vervangen door Tsjechoslowakije. Amerika heeft de campagne om India van de politieke conferentie uit te sluiten, gewonnen. Althans heeft Amerika te kennen gegeven, dat het tegen een bespreking der Marok kaanse kwestie in de Veiligheidsraad zal stemmen. Zulks wettigt het vermoeden, dat Frankrijk zich als tegenprestatie zal onthouden bij de stemming over de deelneming van India. De Amerikaanse gedelegeerde bij de V.N., Cabot Lodge, legde er de nadruk op, dat de V.S. tegen deel neming van India aan de pol. conferentie zouden stemmen, omdat daar' door het welslagen er van, in de waagschaal zou worden gesteld. Wij vestigen er de aandacht op, dat vandaag bij stemming de beslissing valt. Uit de rede van Wisjinsky stippen wij aan, dat de Rus voorspelde, dat de con ferentie over Korea zou mislukken, in dien de V.N. zouden weigeren daarop an dere dan de oorlogvoerende landen toe te laten. Hierop volgde, dat hij een wij ziging indiende van zijn oorspronkelijke resolutie. Het komt dus hierop neer. dat volgens het gewijzigde Sowj et-plan de deelnemende landen zouden moeten zijn: Amerika. Engeland. Frankrijk. Rusland, communistisch China. India. Polen. Noord-Korea, Zuid-Korea, Tsjechoslowa kije. Syrië. Egypte. Mexico. Birma en In donesië. De Sowjet-Unie, zoals gisteren reeds vermeld, wil in geen geval de be sprekingen over Korea beperken tot twee partijen of tot die landen, wier troepen aan de oorlog hebben deelge- Zoals de zaken nu staan zullen de V.S. voldoende steun krijgen van de j Zuidamerikaanse republieken en een aantal andere trouwe volgelingen om de vereiste tweederde meerderheid voor India in de Assemblée der V.N. te voor komen. Uiteraard zal dit reacties ver oorzaken in de Aziatische landen, die voor Amerika niet gunstig zijn. Dit zal koren zijn op de molen van Wisjinsky. die alles in het werk heeft gesteld, om de komende besprekingen te doen mis lukken. Zo heeft hij beweerd, dat Ame rika cn Zuid-Korea via een geheime overeenkomst voornemens waren de politieke conferentie te boycotten. Zo beweerde hij ook. dat het de Amerikaan se opvatting is, de staten met strijd krachten op Korea als beloning uit te nodigen tot de politieke conferentie, ter wijl. India, dat geen militairen zond, uit I strèf niet mag meedoen! Wisjirtsky was listig en geestig. Hij i reide: „Ik geef er niet om of het een j ronde-tafelconferentie wordt; ik sta be kend als een man die concessies weet te doen. Laat ons er een vierkante tafel van maken, de vorm van de tafel doet er niet toe". De Rus was minstens tach tig minuten aan het woord. Geen won der, dat na de vinnigheden van Wisjin sky, de Amerikaanse gedelegeerde, Cabot Lodge, opmerkte: „Wat de Sowjet-Unie betreft, wij beschouwen haar als aan d< zijde der aanvallers te staan". Jammer is. dat het Amerikaanse bui tenlandse beleid niet heeft kunnen voor komen, dat het tot een openlijke strijd over India kwam in de Ver. Naties Waarnemers zijn van oordeel, dat Ame rika India duidelijk had moeten maken, dat eerst de vrede in Korea hersteld moet zijn, waarna bijvoorbeeld een half jaar later een algemene conferentie het Verre-Oosten gehouden had kunnen worden en daaraan had India natuurlijk kunnen deelnemen. Anderzijds legt er de nadruk op. dat het State Depart ment te Washington welbewust het risico van de huidige, impopulaire Ame rikaanse rol op zich heeft genomen, uit gaande van de overtuiging, dat er an ders geen bestand op Korea was bereikt, waaruit voortvloeit, dat dan de oorlog zou zijn voortgezet. Vermelden wij nog, dat de vertegen woordigers der landen, wier troepen op Korea hebben gestreden, op het hoofd kwartier van de V.N. bijeenkwamen, om uit te maken, hoe zij over de verschil- lende ingediende resoluties (van de poli-' tieke commissie der V.N.) zullen stem-' Bezoek aan Antiekbeurs Prinses Armgard en Prins Aschwin in Delft De moeder van Z.K.H. Prins Bernhard, Prinses Armgard, en zijn broer Prins Aschwin en echtgenote hebben gistermid dag een, bezoek gebracht aan de Oude Kunst- en Antiekbeurs te Delft. Zij v den rondgeleid door de heer Marcel Keezer en vertoefden van drie tot zes op de beurs. Prins Aschwin. die zoals men weet conservator is van een musei te New York, toonde zich enthousiast zei overweldigd te zijn, niet alleen door de grote hoeveelheid kunstvoorwerpen, doch ook door de kwaliteit ervan. De jonge koningen van Irak en Jordanië (beiden achttien jaar) bezochten dezer dagen de Ge boortekerk te Bethlehem. Links ziet men koning Feisal van Irak en rechts koning Hoessein van Jordanië. Overleed militair door mishandeling Kroon vindt verlof tot opgraving niet gewettigd Het beroep van mevr. B. de Boer— Weeda te Rotterdam tegen een beschik king van de burgemeester van Rotter dam, waarbij deze weigerde verlof te verlenen tot opgraving van het stoffelijk overschot van haar overleden zoon A. Möllering, is thans door de Kroon gegrond verklaard. Volgens de appellante is haar z dienstplichtig soldaat bij de de Limburg se jagers te Roermond, op geheimzinnige wijze overleden. Hij zou mishandeld zijn. Op last van de auditeur-militair bij de krijgsraad te velde-Zuid is onmiddel lijk na het overlijden een gerechtelijk geneeskundige sectie verricht, echter zonder positief resultaat. De Kroon heeft nu overwogen, dat verlof tot opgraving slechts mag wor den verleend, indien er zeer overwegen de redenen bestaan, die zwaarder mo gen wegen, dan die, welke de wetgever tot het algemeen verbod hebben geleid, en dat de gronden, door appellante aan gegeven, niet van die aard zijn, dat zij het verlenen van verlof kunnen wetti gen. Weer boter en kaas naar Rusland Het Nederlandse In- en Verkoopbureau van de Zuivel, het I.V.Z., zal vrij grote hoeveelheden boter en kaas naar Rusland leveren in ruil voor Russische tarwe. Aan roomboter zal ditmaal 2500 ton ge- levred worden, aan kaas 1750 ton, bedie Uit de zomreproductie. In de laatste jaren werd reeds 11.000 ton boter naar Rusland geleverd. Een slim S.L.E.M.-snufje Na Malenkois schijn-concessies Maar Russen houden hun greep op de Oostduitse uraniummijnen T^"A DE CONCESSIES, die Moskou aan Oost-Duitsland heeft verleend -L en welke op de keper beschouwd, weinig om het lijf hadden, richt de Oost-Duitse premier Grotewohl in de Volkskamer een verzoek tot Ame rika om „even edelmoedig te zijn". Grotewohl vroeg om besnoeiing der Duitse oorlogsschulden, bezettingskosten en herstelbetalingen, zoals de Sowjet-Unie dat heeft gedaan. Adenauer moet dit de Amerikanen ver-j Om te voorkomen, dat de meises di- zoeken vóór 6 September, de datum, waarop in West-Duitsland de ver- I reet van school geheel en al door de kiezingen worden gehouden. I fabriek worden opgeëist, is de N.V. Or- I ganon te Oss er toe overgegaan om half zal beslissen, hoe September een aantal meisjes v; r>„ w m u. lk°Pst zal uitzien. 15 jaar siechts voor halve dage: De Westduitse kiezers dienen er aan te veer og mir\ tp WPrw nn den^elfs de regerlng-Adenauer kunnen',, 'k. ïf.iSiiï'TS' Nieuwe aardbevingen op Griekse eilanden Zal de regen het wegennet wegspoelen Twee hevige aardschokken hebben gisteren opnieuw de Ionische eilanden Cephalonia, Zante en Ithaka getroffen. In dit bericht, dat AP. en A.F.P. ont vingen van het Britse oorlogsschip Forth in de Ionische Zee, wordt geen melding gemaakt van de gevolgen der nieuwe bevingen. Een officier van het Amerikaanse corps mariniers dat bezig is met de herstel werkzaamheden op de getroffen eilanden, verklaarde gisteren los van de jong ste gebeurtenissen dat een nieuw ge vaar dreigt op de Ionische eilanden. Als de regens komen, zo zeide de officier, zullen vele bergdorpen weer geheel ge ïsoleerd worden. De provisorisch her stelde wegen zullen niet tegen de regens bestand blijken. De eerste regenval wordt omstreeks half September ver- Post naar Frankrijk weer normaal De beperkingen in het postvervoer van Nederland naar Frankrijk zijn opgeheven. Alle brief- en pakketpost voor Frankrijk wordt thans weer normaal verzonden. Negen caissons in Zijpe gezonken Afsluiting bij Ouwerkerk opnieuw vertraagd In de afgelopen nacht is in de vlucht- haven te Zijpe, op het meest Oostelijke punt van Schouwen-Duiveland. een stel van negen aan elkaar gekoppelde caissons gezonken. De oorzaak is nog onbekend. De caissons lagen reeds enige weken in de vluchthaven. Zij waren bestemd voor Ouwerkerk. Het was de bedoeling, de caissons nog deze wc ^k te gebruiken voor de afsluiting van het beruchte Oos telijke stroomgat bij Ouwerkerk. Door deze tegenslag zal het afsluiten van dit stroomgat waarschijnlijk opnieuw ver traging ondervinden. De gezonken cais sons stonden dag en nacht onder toe- zieht. Zij hadden ieder een afmeting van 9 bij 7,5 meter. Beatrix en Irene Mej. Broers uit Amsterdam volgt dr Mees op Nederlander in Hongarije vrijgelaten Radio-Boedapest heeft gisteren bekend Gyoer was veroordeeld wegens iilegale Nieuwe verzorgster van overschrijding van de Hongaarse grens, thans is vrijgelaten en uitgewezen. De i van de Nederlander is Leonardo Aerde. Van -Aerde was tot 1951 chauffeur van de toenmalige Nederlandse gezant, de héér W. C. Posthumus Meyes. In dat jaar werd hy naar Nederland Mejuffrouw E. F. Mees, hist, dr, die in teruggestuurd. 1952 tijdelijk werd aangesteld als verzorg- In Wenen aangekomen besloot hij ech- i ster van de Prinsessen, zal in September ter met het oog op een persoonlijke band haar functie verlaten, om haar vroegere Hongarije terug te keren. Hij werd werkzaamheden aan het secretariaat bij de grens gearresteerd, omdat hijldr Albert Schweitzer in de Elzas te geen visum had. Aanvankelijk werd hij vatten. In haar plaats zal, eveneens tijde- veroordeeld tot vier jaar doch later werd i lijk, worden benoemd mejuffrouw de straf verminderd tot 2',i jaar. (Broers te Amsterdam. Mej. Broers ls vele Gisteren is van Aerde in Wenen aan- jaren werkzaam geweest als onderwijze- gekomen en onmiddellijk naar Nederland ie? a?.? de Frans-Nederlandse ..Juliana- school te Clarens-Montreux m Zwitser land. Na de oorlog was zij werkzaam op een van de tijdelijke afdelingen Nederlandsche Bank N.V. Mej. Broers vertelde in een onderhoud met een verslaggever, dat zij dertien jaar FI. IV2 millioen schade voor textielfabriek Zandzakken hielden bluswater uit opslagplaatsen zeer kostbare machines verloren gegaan DE APPRETEERDERIJ en de ruwerü van de N.V. Stoomspinnerij- en Weverijen v.h. S. J. Spanjaard aan de Stationsstraat te Borne (Ov.) zijn gisteravond uitgebrand. Om tien over acht werden de plaatselijke en de bedrijfsbrandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in de fabriek van genoemde N.V. De brand bleek onmiddellijk zulk een omvang aan te nemen, dat assistentie van andere brandweren dringend noodzakelijk bleek. Kort daarna verschenen de brandweren uit Hengelo, Enschede en Almelo. ladder- doorgereisd. Primeur in Oss Meisjes voor halve dagen bij Organon De opzet dezer belachelijke propaganda jsenkomst, duidelijk. Immers Amerika en de Wes telijke partners hebben Oost-Duitsland geen „edelmoedige concessies" te doen, omdat het Westen reeds jaren geleden de Duitse krijgsgevangenen naar huis heeft gezonden, de herstelbetalingen gereduceerd, terwijl ditzelfde Westen geen in beslag genomen fabrieken heeft terug te geven. De 33 in dustrieën, die door Moskou aan de Oostduitsers zullen worden overgedragen, zullen prompt worden genaast. Het. voor Amerika ergerlijke is, dat de enorme uraniummijnen in Oost-Duitsland, waar van de exploitatie tot dusver alleen door de Sowjet-Unie geschiedde, thans onder gemeenschappelijk Duits-Russisch beheer komen te staan. Derhalve: de Russen be houden hun greep op deze belangrijke bron van splijtbaar materiaal. Grotewohl beweerdedat het Duitse volk er straks, zonder buitenlandse tus- Menseneters op Nieuw- Guinea Reuter meldt, dat een Australische po litiepatrouille in het Zuidelijke bergland van Australisch Nieuw-Guinea met ge weerschoten een troep menseneters heeft irjaagd. Zij vond lijken van verminkte ouwen en kinderen en de resten n jongeman, die geslacht en gekookt as. De verdreven menseneters hadden n overval gepleegd op een naburige stam en hun is zo zeer de schrik op het lijf gejaagd, dat zij zich volgens de pa trouillecommandant wel enige tijd behoor lijk zullen gedragen. Daarom beval hij niet verder tegen de menseneters op te treden. Vorige week rapporteerde een an dere patrouillecommandant, dat in de om geving van het meer Koetoeboe in hei Zuidelijke bergland het menseneten alge meen voorkomt. Hij had beenderen er schedels van opgegeten Papoea's gevon- Voor de slachtoffers van Griekse aardbeving Gistermiddag heeft een achttal Haagse kinderen bij monde van de 13-jarige Gerard Suyker aan de Griekse gezant, de heer N. G. Lely, een bedrag van f45. overgedragen, bestemd voor de slacht offers van de ramp in Griekenland. Zij hadden dit geld zelf verdiend met een toneelvoorstelling. Later op de middag droeg F. A. J. M. baron van Voorst tot Voorst, bestuurslid van de Kath. Nat Bond voor E.H.B.O., 10 pet van de opbrengst van een kerk- collecte dezer organisatie, op de legatie over. De Sowj et-regering, aldus Grotewohl, heeft bij de onderhandelingen in Moskou toegezegd, alle Duitse krijgsgevangenen, uitzondering van hen, die werkelijk ernstige misdaden hebben gepleegd, te zullen terugzenden. Er zouden nog slechts 13.000 gevangenen zijn. (Andere cijfers lopen tot in de honderdduizend). De Oostduitse regering is bereid, te: icn met de Westduitse een voorlopige regering voor het gehele land te vormen, ter voorbereiding van een vredesverdrag, aldus nog steeds de lokroep van Grote- Terwijl Grotewohl een opsomming gaf an de vriendelijkheden van het Kremlin, •as de gevreesde geheime politie echter bezig met een nieuwe zuivering. Weste lijke mededelingen spraken van nieuwe golf van arrestaties onder de fabrieksarbeiders, die er van worden ver dacht te hebben deelgenomen aan de op stand van 17 Juni in de staalfabrieken van Potsdam en de synthetische Buna rubber fabrieken. Er zouden minstens 64 perso on zijn aangehouden. Ook werd opdracht gegeven tot een nieuwe krachtige zuivering in de partij. Walter Ulbricht, de Oostduitse vice- premier, heeft vanochtend in de Volks kamer geëist, dat de herstelbetalingen (van West-Duitsland) aan Israël worden stopgezet. te laten volgen op de plaatselijke huis houdschool. Organon wil geen mono polie hebben op deze regeling, maar hoopt dat deze methode ook elders na volging vindt. Bijna 100.000 voor hulp aan Griekenland Op girorekening 777 van het hoofdbe stuur van het Nederlandse Rode Kruis was gisteravond ten behoeve van de hulpverlening aan Griekenland f94.220.13 gestort. Eergisteren was de stand f94.220.13 gestort. Eergisteren was de stand f82.497.97. Fregat Dubois 15 Sept. naar Korea Het fregat Dubois vertrekt 15 Septem ber uit Den Helder naar Yokohama. Het is de bedoeling, dat de Dubois begin No vember aldaar de Johan Maurits van Nassau zal aflossen, die dienst heeft ge daan in de Koreaanse wateren. De Dubois neemt op de reis naar het Verre Oosten 425 Kerstpakketten van het Ne derlandse Rode Kruis mee, die bestemd zyn voor de opvarenden van beide schepen. Mej. A. A. Broers op de Julianaschool Nederlandse kinderen uit den vreemde onderwijs teeft gegeven. Ook tijdens de laatste wereldoorlog werd dit onderwijs voortgezet, toen de school talrijke vluchtelingen uit Nederland -en andere landen herbergde. Mejuffrouw Broers was bij dit onderwijs een der lei dende figuren. In 1946 verliet zij Zwitser land en vestigde zich te Amsterdam, waar zij werkzaam is geweest bij de Neder landsche Bank N.V. In 1951 verliet zij deze werkkring en bewoog zich toen op- w op onderwijsgebied alsmede op sociaal terrein. Naar mejuffrouw Broers meedeelde, geldt haar benoeming uitslui tend de verzorging van de Prinsessen Beatrix en Irene. DAT tegen de 47 j. in België geboren A'damse mej. H. v. B. aldaar 1 j. en 3 mn-d is geëist wegens zakkenrollen en deze vrouw reeds 7 maal voor zakkenrol lerij, waarmee zij al op haar 10e jaar be gon, veroordeeld is. DAT in het Ganzediep bij Grafhorst (gem. LJsselmuiden, Ov.) dezer dagen een bom van 1800 kg is opgevist, afkom stig van een daar in de oorlog neerge storte Engelse bommenwerper. DAT de vissersboot Urk 241 gistermid dag op het IJsselmeer een roeiboot, ge heten Breesaap 2, heeft aangetroffen en bij de havenmeester van Urk afgeleverd. DAT de stadspresident van Zürich, dr Emil Landolt, met echtgenote en een aan tal gemeente-autoriteiten gisteren in R'dam door burgemeester Van Walsum ontvangen. DAT de Federatie van Ned. Schoen fabrikanten gisteren op de SLEM te Waalwijk haar 25-j. bestaan vierde. DAT Oud-Gastel thans is aangesloten op het mljngasnet via Roosendaal en Etten-Leur waarschijnlijk binnenkort zal volgen. DAT minister Suurhoff 3 Oct. bij de viering van het 60-j. bestaan van de aartsdiocesane Katholieke Arbeiders Be weging in Utrecht aanwezig zal zijn. DAT de 3J/4-j. Ronald Meyer van de Oosterhamrikkade 18b te Groningen sedert Dinsdagmiddag half vijf wordt vermist. DAT de Waalwijkse SLEM gistermid dag ondanks het slechte weer. reeds de 30.000ste en 's avonds de 35.000ste be zoeker telde. DAT de secretaris-ontvanger van Ne- derhorst den Berg. J. F. Krol. m.i.v. 16 Sept. benoemd is tot burgemeester van Mierlo (NBr.). DAT de K.V.K. te Breda mede namens dertig andere Kamers In Nederland een adres heeft gericht aan de Tweede Ka mer. waarin zij ernstige bezwaren aan voert tegen de wetsontwerpen Bedrijfs- vergunnlngenwet en Bedrijfsvergunnin- genwet Buitengewone Omstandigheden. DAT van- 29 Aug. t.m. 12 Sept. Wormer- veer's 450-j. bestaan feestelijk wordt ge- DAT dezer dagen, 42 jaar oud, in New Orleans IV.S.) is overleden de oud inspecteur van de nautische dienst der K.N.S.M. aldaar, Th. J. Broekman. DAT in R'dam de 50-j. A'damse ver tegenwoordiger J. G. A. L. conform de eis tot 18 maanden met aftrek is veroordeeld1 wegens verduistering van in totaal f 10.000. DAT wegens diefstal van horloges ter warade van 4400 in R'dam de 32-j. zee man J. v. d. L. veroordeeld is tot 1 jaar en 6 maanden (eis: 3 j. met aftrek) en zijn medeplichtige, de 28-j. havenarbeider J W.. tot 1 jaar met aftrek (eis: 1% j. met aftrek) DAT B. en W. van Middelburg de raad voorstelden, een Veemarkt in te stellen. DAT tegen de 42-j. R'damse steward H. v. d. S. en diens 35 j. vrouw E. de M. aldaar wegens diefstal in warenhuizen resp. 3 en 2 j. met aftrek is geëist. DAT morgen in Kerkrade P. J. Schings zyn 40-jarig jubileum als raadslid viert. Enschede rukte uit met twee wagens en een waterkanon. Met niet min der dan dertig stralen werden in totaal duizenden kubieke meters water in het vuur gestort. Men had daarbij behalve over de water leiding ook de beschikking over een groot waterbassin op het 'fabrieksterrein. Tegen tien uur leek het gevaar voor uit breiding bezworen. De appreteerderij en de ruwerij waren toen echter reeds ver loren en de in hetzelfde gedeelte van de fabriek ondergebrachte kalanderij en pap makerij had aanzienlijke waterschade op gelopen. Gereedgekomen goederen had men nog tijdig naar veiliger plaatsen kunnen bren- ;n en een in allerijl opgebouwde dam an zandzakken voorkwam, dat het blus- ater de opslagplaatsen overstroomde. Het oude gedeelte van de fabriek, waar de brand woedde, is ongeveer 200 meter lang en 150 meter breed. Een oppervlakte van 600 vierkante meter liep brand- of waterschade op. De brand ging gepaard met een hevige rookontwikkeling en een bijna ononder broken vonkenregen. Vermoedelijk is de brand in een spinmachine, die stond op gesteld in de appreteerderij. ontstaan. De schade bedraagt ongeveer lVi mil lioen gulden, maar wordt door de verze kering gedekt Vooral de verloren gegane machines waren zeer kostbaar. In de tex tielfabriek zijn 2.000 mensen werkzaam. Dit is dan de stoere KLM-ma- chine Dr ir M. H. Damme, de DC-6A Liftmaster PH-TGA die de Nederlandse naam zal verdedigen bij de internatio nale luchtrace van Londen naar Christchurch op 8 Octo ber. In de inzet: de heren D. A. Visser, chef vliegtechnisch be drijf van de KLM (links) en G. F. M. Nielen van het we tenschappelijk bureau, bezig met de voorbereidingen, waar aan de KLM reeds twee jaar geleden is begonnen. Bijzon derheden over deze luchtrace vindt men elders in dit blad. Duils protest in Den Haag Nazi'sLaat Paul van Tienen vrij De Duitse Sociale Beweging heeft in 1 en brief aan de Nederlandse minister an Justitie, mr L. A. Donker, gepro testeerd tegen de arrestatie van Paul van Tienen, de leider van de N.E.S.B. in Ne- der land. I De Duitse Sociale beweging is een der beide rechtsradlcale splinterpartijen, die tracht deel te nemen aan de Duitse ver- j kiezingen op 6 September a.s. De groep j heeft Zich onlangs aangesloten bij de Nationale Sammlung. Deze geldt met de i Duitse Rijkspartij, waarmee Naumann j zich verbonden had. als een uitgespro- ken Neo-Nazi partij. Zij werd kort ge- j leden in Mannheim gesticht uit niet min- j der dan 68 kleine Nazi-groepjes. Naar verbod van Duitse Rijkspartij De regering van de Westduitse staat 1 Neder-Saksen zal er by de Westduitse j regering op aandringen pogingen in het j werk tc stellen een uitspraak van het I constitutionele hof te arlsruhe te ver- J krijgen, waarbij de uiterst rechtse Duitse J Rijkspartij die de volgende maand zal j deelnemen aan de algemene verkiezin-j gen. verboden zou worden. Amerika kant zich tegen het verzoek der 16 Arabisch-Aziatische landen "TiE VER. STATEN zullen stemmen tegen het verzoek van de 16 Ara- -L' bisch-Aziatische landen, de kwestie Marokko voor de Veiligheids raad te brengen. Amerika stelt zich op het standpunt, dat deze kwestie i niet kan worden beschouwd als een bedreiging van de internationale i vrede en veiligheid. Aldus verklaarde een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie bij de Ver. Naties. Als gevolg van dit besluit is het Azia tisch-Arabische voorstel gedoemd verworpen te worden, aldus Reuter. Zoals gemeld, hebben de Arabische - landen zeven stemmen nodig om „Ma rokko" op de agenda te krijgen. Behalve Amerika zullen Frankrijk ei. Engeland tegenstemmen en bovendien zullen enige andere landen tegen zijn of zich van stemming onthouden. „De Arabische landen zullen de V.N. verlaten, als de kwestie-Marokko niet door de Veiligheidsraad wordt behan deld", aldus verklaarde een woordvoer- de Arabische Liga gisteravond te Cairo. Vertegenwoordigers van de Arabischi staten hebben gisteren een onderhoud gehad met de Amerikaanse afgevaardig de bij de Ver. Naties, Cabot Lodge. „Wat te doen", was het onderwerp onderhoud, waarover een geheimzinnig stilzwijgen wordt bewaard. Intussen heeft de Hoge Commissaris jn Spaans Marokko, generaal Garcia Valino thans officieel critiek geleverd op Frankrijk. „Door de afzetting sultan is in Spaans-Marokko een geeste lijke en politieke reactie ontketend' aldus deze commissaris. Kapt. t.z. Koudijs bevorderd tot schout bij nacht Kapitein ter zee G. Koudijs is met in gang van 28 Augustus bevorderd tot schout bij nacht. Op deze datum zal schout bij nacht Koudijs per Nieuw Amsterdam naar de Verenigde Staten vertrekken, waar hy. zoals gemeld is. schout bij nacht H. A. van Foreest zal opvolgen als marine-attaché. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 our: Bordes Grenot Ntce iVJ NNO 1 31 0 25 0 23 0 18 6 29 0 Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en annacht en morgenochtend hier en daar mist. Wei nig verandering in tempera tuur. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN. Donderdag: zon: 5.43 tot 19.39 uur; ïaan: 20.13 tot 9.27 uur. Op 31 Augustus

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1