GRIEKENLAND werd door ramp getroffen SAMBO en JOCKO Aardbeving op de eilanden CEPHALLONIA en ZANTL DOOR G. TH. ROTMAN ^Vermakelijke streken van een leeuw ert een aap J 37. Daarboven, op de eerst' étage. Zit heel 't gezin rondom de dis; De schelvis dampt in dikke moten, MaarBurgemeester lüst geen vis! „Vlees wil'k op tafel! Vlees! Terstond! Dit is geen kostje voor mijn mond!" 40. De Burgemeester vlucht naar boven En klimt, al sidd'rend voor zijn lot. Tot boven in de hoogste schoorsteen, En denkt: Hier ben ik buiten schot." Maar, naar men op het plaatje ziet, Is dat nog lang zo zeker niet! 36. Juist als hg 't woord heeft uitgespro- Iken Vliegt met een vreselijk gekraak De tram dwars door de muur naar bin- Au! roept een diender, die is raak! Sam wipt met welgemikte sprong, Ia 's Burgemeesters eetsalon. 41. Want ach. door Sambo's dolle spron- Wordt heel de schoorsteen neergeveld, De Burgemeester valt in 't luchtgat, Van kalk en stenen vergezeld; Een vette rookwalm vult de lucht, En Sam neemt overhaast de vlucht. 39. Hij schiet met hevig gerinkinker En veel lawaai de kamer in. Bom! Kijk, nu is er vlees op tafel! De Burgemeester heeft zijn zin! Maar, jongelui, het is de vraag, Of 't niet wat zwaar ligt op z'n maagl 42. Plets-plits-plats-plons! Wat vrees'lijk onheil! Neen, kijk eens voor de aardigheid: Is dat nu een Burgemeesters-houdingT En Burgemeesters-waardigheid? Ach, ach. de man valt door het gat Precies in buurman's volle bad! 43. Terwijl is Sam al daken verder. En vindt daar, tronend ln d« lucht, Jocko, de aap, die van zijn meester Juist op die dag was weggevlucht. „Aha!" brult Sam, „aha-aha! Een landgenoot uit Afrika!"* 44. Ontroering maakt zich van hem [meester. Hij plengt een traan en sluit terstond. Tot wederzijds gemak en voordcel Een dure en hechte vriendschapsband. Maar de politie komt weldra En zet hem met revolvers na! 45. Geeft acht! Geeft acht! O wee daar (komen Do dapp're dienders in galop! Ze klimmen over alle nokken En tegen dak en goten op; Met hun revolvers mikken zij Op Sam en Jockc allebei! 46. Pief-paf-poef-pang! Maar ach. ze [schieten Precies elkanders helm in puin! De kogels schampen op hun schedels, De haren stuiven van hun kruin! Maar Kees de Neus en Janus Duit Die gooien gauw hun lasso uit. 47. De lasso schuift om Sambo's halsje. Maar Sambo geeft zo gauw geen kamp! Hg keert zich om, en nu gebeurt er Op 't dak een vreselijke ramp! De dienders vallen een voor een Van schrik al bult'lend naar beneên! liter passeert, wordt telk ens aan de Apostel Patilns herinnerd DE afgelopen week was vol van grote gebeurtenissen. De toestand in Marokko spitste zich op gevaarlijke wijze toe. En in Perzië werd de mach tige Mossadeq ten val gebracht. Wie spreekt er nu nog over de aard bevingsramp. waardoor de Griekse eilanden Ccphallonia en Zante werden getroffen? En toch deze ramp eiste honder den doden en gewonden en de aan gerichte materiële schade bedraagt vele millioenen. Heel de wereld is met het lot be gaan. dat Griekenland zo onver wacht getroffen heeft. In allerijl werd internationale hulp georganiseerd. Van alle kanten marine, luchtvaart en koopvaardij is men er hcenge- sneld met voedsel en medicamenten. Reeds honderden doden werden ge borgen en ook moesten de overleven den naar veiliger oorden worden over gebracht. Er schijnt een r^mp nodig te zijn om de beste gevoelens wakker te roe pen, die in volken en individuen leven... CEPHALLONIA en Zante plotse ling kwamen deze Griekse eilanden midden in de wereldbelangstelling. Ik geloof niet, iemand te beledigen, als ik zeg, dat de meeste lezers tot voor kort nauwelijks de namen van deze eilanden kenden, laat staan, dat ze wisten waar ze liggen. Ineens werden millioenen ogen op deze eilanden gericht en duizenden stonden gebogen over een kaart van West-Griekenland om, zij het op een afstand, met de plaatselijke situatie zich enigszins vertrouwd te maken. Cephallonia en Zante zyn de grootste eilanden der Ionische groep, die zich uitstrekt van Corfu, dat gedeelte lijk voor de kust van Albanië en van Griekenland gelegen is, cn Antikithe- ra, niet ver van Kreta gelegen. Sinds 1863 behoren zij aan Grieken land. Het was hetzelfde jaar toen een Deense prins, als Koning George I, de regering van het oude Hellas over nam. Hij was een zwager van de Prins van Wales en als huwelijksca deau ontving Griekenland van Groot Britannië deze eilanden, die het van 1815 onder eigen protectoraat had ge had. Vóórdien zijn zij korte tijd Frans bezit geweest; eeuwenlang heb ben zij aan de republiek Venetië be hoord. Men kan zeggen, dat met name Na de aardbeving leek 't wel of een zwaar bombardement had plaats gehad. Ook Britse matrozen hielpen bij het reddingswerk. VOOR wie zijn Bijbel leest en de Golf van Patras passeert, gaat het leven als de apostel schrijft hoe hij onophoudelijk te allen tijde bij zijn gebeden de Christelijke kerk van Rome gedenkt, ,,of mij eindelijk door de wil van God eens een weg ge baand moge worden" te Rome te ko men. ..Want ik verlang om U te zien.t* (Romeinen 1:10 en 11). In hoofdstuk 15 komt hij hierop terug en /.egt van plan te zijn naar Spanje te reizen en dan Rome aan te doen. Het lag alles zo vlak bij. Zelfs is hij aan de Adria- tische zee geweest, tegenover Brindi- si; n.l. in Illyrië (Romeinen 15:19). Deze tekstverzen gaan duidelijke taal spreken bij het passeren van Cephallonia en Zante. Maar ook de ramp, die deze eilan den vorige week getroffen heeft, zegt veel meer voor iemand, die kort ge leden daar geweest is, dan dat hij zijn kennis alleen uit krantenberich ten moet putten Ik wenste wel een maand later daar gepasseerd te zijn. Waarschijnlijk zou ons Nederlandse schip dan aan het reddingswerk hebben kunnon deelne men. En wat is er mooier dan redding te bieden aan mensen die in nood zijn? W. E. VAN POPTA. volgende morgen om plm. 10 uur na derden wij Cephallonia. Het was prach tig weer, zoals het om deze tijd in de Middellandse zee zijn kan. Het diep blauwe water en de heldere luchten gaven dat aangename gevoel, dat men alleen op een bootreis in deze zee ondergaat. Vooral na het Cephallonia en Zante en de zuidelijker eilanden sedert 1863 buiten de grote politiek hebben gestaan en geen pro blemen voor de wereldsituatie, vorm den. De bevolking leeft hier in eenvoud en tamelijke armoede; maar ze had rust; iets wat van Corfu niet gezegd kan worden. Reeds in de jaren twintig van deze eeuw, toen Mussolini nog maar enke le jaren aan het bewind was, heeft de Duce in volle vredestijd dit eiland laten bombarderen en daarmede een grote opschudding in de Volkerenbond verwekt. Te Genève werd de zaak ge sust. Mussolini had zijn eerste repe titie gehouden; hij wist hoe ver hij toen gaan kon en hield een terugtocht zonder zijn prestige te schaden. Maar Corfu verloor hij niet uit het oog. Voor de overige Ionische eilanden toonde hij geen belangstelling en de bevolking van Cephallonia en Zante leefde ongestoord voort. De eilanden zijn vooral bekend door hun uitvoer van zuidvruchten, zo wel gedroogd als vers fruit, met name vijgen, rozijnen en krenten. De tijd breekt nu weer aan, dat grote ladin gen fruit vandaar verscheept worden, ook naar Nederland. Wat daar nu van terecht zal komen is een vraag, die voor de bevolking van vitaal belang zal worden. Zij leeft voor een groot deel van deze export. Het maakt de basis uit voor het sober bestaan van deze mensen. Niet alleen de boomgaardeniers en de handelaars, maar ook de bootwerkers, de stuwa doors, de koopman in negotie. Elk schip, dat Argostoli, de groot ste haven van Cephallonia, binnen loopt geeft aan de bevolking in al haar lagen en groepen, arbeid en brood. Daarom is deze ramp zo in grijpend, omdat het direct bestaan der bevolking erdoor in gevaar is ge bracht. Hier moet dan ook de hulp van heel de wereld aan te pas ko- KORT geleden had ik het genoegen deze eilanden op korte afstand te passeren. Wij waren Maandagmiddag, 13 Juli, van Brindisi vertrokken en de en was hij besloten aldaar de win» ter door te brengen" (Titus 3:12). Meer en meer naderden wij Cephallonia. Het eiland is niet bijzon der hoog, maar de Westkust vanuit zee gezien lijkt onherbergzaam. De haven Argostoli ligt in het Zui den, aan een grote baai. Veel scheep vaart was hier niet, slechts een Spaans schip werd gepasseerd. Van daar voeren we verder langs Zante, een kleiner eiland, maar vanuit zee gezien even onherbergzaam. De ha ven, Zante, ligt aan de Oostkust, naar Griekenland gericht, zodat van de stad niets te zien was. Tussen Cephallonia en Zante ligt de Golf van Patras, een wijde poort on geveer 10 mijl breed. Wie daar pas seert en de historie op zich laat in werken, ontkomt niet aan de indruk die deze wateren onwillekeurig op de voorbijganger maken. Want achter deze wateren ligt Patras en achter Patras Corinthe, de grote haven- en Griekse soldaten zoeken in de puinhopen naar slachtoffers. zeer bezwaarlijke acht dagen kolen lossen in Brindisi. De tocht langs de Ionische eilanden deed de ongemak ken van Brindisi, van gesloten hut ten en hoge temperatuur, gauw ver geten. Eerst ziet men in de verte de Griekse kust. De Bijbel gaat hier voor U leven. Op deze hoogte lag het oude Nicopolis, aan de Straat van Preveza. Blijkens de pastorale brief aan Titus heeft Paulus hier gewerkt, handelsstad uit de tijd der Romeinse keizers omstreeks Christus' omwande ling op aarde. Hier lag dus één van de grote ver keerswegen over zee uit de Oudheid, die Griekenland met Brindisi ver bond en overland Rome deed berei ken. Hier lag voor Paulus de weg naar Rome, en we kunnen ons inden ken, hoe de apostel, toen hij te Co rinthe was en zijn brief aan de ge meente van Rome schreef, zich dicht bij hen voelde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 9