In groene heuvels en dalen schuilt doodsgevaar Machteloze vrouwen en kinderen worden in stukken gesneden Invalide jongens kamperen 10 dagen in Brabant Nederland verloor met 6-3 van Hongarije Majoor Breunese vrijgesproken van belediging _3 NIEUWE LEIDSCHE COURANT5VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 In het land van de Mau Mau (Van onze correspondent Alfred van Sprang) FORT HALL (Kenya), Augustus 1953. "PiE GROENE JEEP stopt in een stofwolk. Een Europeaan in een khaki ■*-' uniform en een stengun over de schouder springt er uit en loopt met grote stappen het kantoor van de Britse districts-ambtenaar binnen. Met een revolver voor zich op de schrijftafel zit deze over een stapel pape rassen gebogen. „Weet je het al van Thigoeroe. „Nee, wat is er met hem....?" „De Mau Mau heeft hem vermoord....!" De bestuursambtenaar staat met een ruk op. „Waar is dat gebeurd....?" „Op de weg even buiten Mununga. „In een hinderlaag zeker....?" ,.Ja, een bende van vijftig man...." „De schoften. Thigoeroe was een van de loyale leiders van de Kikoejoestam. Hij stond in hoog aanzien bij zijn eigen stamgenoten en bij het Britse bestuur. Dat maakte hem natuurlijk een doodsvijand van de Mau Mau. Verschil lende malen had men al getracht hem uit de weg te ruimen. Het was tel kens mislukt. Maar vanmorgen heeft men hem in een hinderlaag weten te lokken. Toen hij met zes Kikoejoe-burgerwachters een in aanbouw zijnde politiepost ging inspecteren, werd hij in een bocht van de weg plotseling van twee kanten beschoten. De burgerwachters sloegen meteen in paniek op de vlucht. Thigoeroe werd door de bende gegrepen en onder wild gekrijs levend in tientallen stukken gehakt De verslagenheid is groot. Overal in de streek bespreekt men de laffe moord. En er worden ernstige be schuldigingen aan het adres van Mu nunga gericht. Mununga is een klein dorp een paar kilometer van net oer woud. In dat oerwoud verschuilen de Mau Mau benden zich. Daar er echter niets eetbaars groeit moeten zij nu en dan tevoorschijn komen om levensmidde len te fourageren. Daarvoor maken zij i dikwijls gebruik van Mununga. Vele inwoners van het dorp zijn hen behulpzaam bij het verzamelen van vee. maismeel. groenten en aardappelen. Soms dragen zij het zelfs naar de rand van het oerwoud waar de benden het later onder bescherming van de nacht komen weghalen. En zijn in Mununga ook prac- tisch geen mannen die deelnemen aan de burgerwacht. En er komen vandaar ook nooit inlichtingen over bewegingen van de benden .binnen. Er is dan ook weinig twijfel aan dat de bevolking van Mu nunga met de Mau Mau sympathiseert. De moord op Thigoeroe heeft dat ook nog eens bevestigd. Tientallen mensen wisten van de hinderlaag af. Zij waren er langs gekomen toen zij eerder in de morgen naar dezelfde politiepost gegaan waren om er te werken. Enkelen van hen hadden zelfs met de bendeleden gespro ken. Maar niemand heeft de politie of het leger gewaarschuwd. Daarom eist men krachtige vergeldingsmaatregelen. De burgerwacht is vooral geladen. Thigoe roe was de tweede zoon van het oude Kikoejoe-stamhoofd Ngiri. Deze heeft een uitgebreide familie waarvan de meeste mannelijke leden bij de burger wacht zyn. Zij staan er op een straf-expeditie tegen Mununga te ondernemen. Het Brit se béstuur wil er natuurlijk officieel niets van weten maar men doet niets om de burgerwacht tegen te houden. En de volgende morgen trekt deze erop uit. Mununga ligt in de heuvels. Een kronkelende weg van roodbruine aarde slingert zich er in wijde lussen heen. Het is een mooie streek. Alles is Generaal Erskine, de Britse op perbevelhebber in Kenya, in ge sprek met een van de leden van de Kikoejoe burgerwacht. fris-groen De mais staat er goed bij. In een riviertje zijn Kikoejoevrouwen met grote trossen metalen ringen :n haar oren bezig blikken te vullen. Een prac- tisch naakt negerjoch waakt over een troep vuile schapen. Het ziet er allemaal even rustig en vreedzaam uit. Maar in deze zelfde groene heuvels en dalen met De bescherming van de loyale Kikoejoes tegen de terreur van de Mau Mau komt voor een be langrijk deel neer op de eigen burgerwacht: mannen zoals deze, voornamelijk bewapend met speren en grote messen. mag vestigen. Van dat millioen hebben enkele duizenden zich afgescheiden en zijn als Mau Mau terroristen het oer woud ingetrokken. De rest is loyaal ge bleven aan het wettige gezag. Deze twee groepen staan elkaar nu naar het leven. Zij slachten elkaar op meedogenloze wijze af. Het is een burgeroorlog in optima Een mensenleven heeft in dit deel van de wereld niet veel waarde meer. Het weigeren om wat mais aan een bende af te staan is voldoende om met een heel gezin uitgemoord te worden. Het ver en om de overheid te waarschuwen de aanwezigheid van een bende kan tot de dood lelden. Burgerwacht, politie en leger mishandelen mensen tot geen leven meer in hun gefolterde lichamen is. Executies zijn aan ae orde van de dag. En het einde van deze bloe dige geschiedenis is nog allerminst in i bezorgen. Ieder jaar, op de verjaardag zicht! (Nadruk verboden). Ivan Prinses Marijke, brengen schoolkin- er is binnen niets van enige waarde. De vloeren zijn bezaaid met gebroken fles sen en stukgetrapte meubelen. Kleding stukken slingeren overal in het rond. Een tafel met gebroken poten steekt door een van de vensters. Het gras de winkels ziet wit van de losgerukte bladen uit kasboeken en schoolschriften. Onder een boom liggen de twee leven loze lichamen van jonge Kikoejoe's. Ze vertonen geen sporen van verminking zoals de slachtoffers van de Mau Mau. Eén schot in het hoofd heeft een snel einde aan hun leven gemaakt. Verderop zijn meer lijken. Aan de andere kant van de weg ligt een oude man naast een dode koe. Er Is geen levende ziel in Mununga over. Degenen die de vergelding hebben voelen aankomen zijn hals over kop ge vlucht. De anderen zijn eenvoudig afge slacht. De Kikoejoe's staan bekend om hun wreedheid. Velen leven van niets anders dan melk en bloed, dat zij uit levende dieren zuigen. Voor de Mau Mau zijn er helemaal geen grenzen meer. Ze slui ten hun eigen' stamgenoten in hutten op en steken die dan in brand. Ze snijden machteloze vrouwen en kinderen in stuk- Luguber Het oerwoud is vlakbij. Een smal pad van gras loopt er recht op aan. Het is best mogelijk, dat de Mau Mau ons van tussen de oamboe- bomen zit te bespieden Mununga heeft echter voorlopig geen waarde meer voor rte hutten als paddestoelen in het gras regeert de Mau Mau. Als net don ker is trekken de benden er rond Men sen worden afgeslacht en bezittingen ge stolen of verwoest. En iedereen leeft in angst en vrees voor de terreur van de eigen stamgenoten. Oorlogsbuit „Zie je dat.." wijst de chauffeur van de leger-jeep. „Wat....?" „Daar in het dal We komen uit een van de ootelbare bochten en kijken precies in een daL Be neden kringelt de hook uit de smeulende resten van een groep hutten. Er is niets van over dan wat blauw-grljze as. Ver derop zijn meer van deze ruïnes. De burgerwacht heeft blijkbaar korte met ten gemaakt Even later stuiten we op een grote kudde koeien en geiten mid den op de weg. Leden van de burger wacht met witte banden om de arm en gewapend met speren en kapmessen drij ven hen voor ziqh uit „Jambo, bwanazeggen ze. „Jambo...." groeten we terug. Ze gaan op de berm van de weg staan en nemen eerbiedig hun oude gleufhoe- „Mzuri. „Ja, alles in orde, bwanabeves tigen ze. Ze komen uit Mununga. Het vee vormt de oorlogsbuit. Het wordt later onder de leden van de burgerwacht verdeeld. Het is de enige beloning welke zij voor diensten ontvangen. Uitgemoord We rijden verder. Mununga ligt recht voor ons. Het ls er stil en verlaten. Het rijtje winkels staat als levenloze soldaten in hei gelid. Sommigen zijn gesloten alsof het Zondag is. Andere staan wagenwijd open. Maar Leden van de Kikoejoe Burger wacht in het reservaat omgeven hun post met prikkeldraad om een mogelijke aanval van de Mau Mau beter het hoofd te kunnen bieden. hen. Er zijn geen mensen meer om inlichtingen te verstrekken over de be wegingen van de politie en het leger hun de namen te geven van loyale sta genoten. Er is ook geen voedsel meer mee te nemen naar de schuilplaatsen diep in het sombere bos. De burgerwacht heeft dat in ieder geval bereikt. „Troosteloos, hè?" „Tjabeaamt de chauffeur, „maar het is de enige manier...." „Voor wat....?" „Om de Mau Mau op te ruimen...." Misschien is dat ook wel zo. De Mau Mau is een beestachtige beweging. Ten einde die te kunnen uitroeien moet men wel ontzettend wreed optreden. Waar schuwende woorden en zelfs dreigemen ten maken nu eenmaal weinig indruk in deze primitieve samenleving. „Zullen we gaan....?" „Accoord Het is weinig aangenaam om in deze omgeving te vertoeven. Het starten van de jeep klinkt in deze stilte zelfs luguber. Een kat sluipt schichtig van achter een der huizen tevoorschijn en steekt de weg over. Een onzichtbare ezel begint te balken. Dat klagende geluid uit het dode Mununga blijven we horen als het dorp al ver achter ons ligt. Burgeroorlog Zo gaat het dag na dag. Er leven een millioen Kikoejoe het reservaat waar niemand anders zich Westerling EEN GROTE koffie-plantage aan de rand van het Mau Mau- gebied werkt een jonge Nederlan der, die zijn hele leve 1. in Indo nesië gewoond heeft. „Was Indonesië te rustig vraag ik hem. „Nee, te onrustig juist „En daarom ben je naar Kenya gekomen Hij lacht. „West je wie we hier moesten hebben „Nou....?" „Westerling met een paar hon derd Ambonezen." Het valt niet te ontkennen, dat men voor het vernietigen van een terroristenbeweging als de Mau Mau nietsontziende mensen nodig heeft. Er opereert hier al een ruwe Australiër (een ex-lijfwacht, van Al Capone), die gezworen heeft de terroristenleider Dedan Kimathi uit de weg te ruimen. Er is een Deense planter op hen aan het ja gen. En een stuk of wat andere avonturiers, die min of meer een particuliere oorlog voeren. Het oer. woud is echter groot genoeg om ruimte voor Westerling te futen. En een Nederlander heeft niet eens een visum nodig om in Kenya te komen. Dank zij Het vierde Prinsenkind Blinden en kreupelen ontdekken, hoeveel zij voor elkaar kunnen doen (Van onze D-redacteur) rpOT HET EENVOUDIGE Groningse dorpje, waar Jan in 1945 vijftien -J- jaar werd, was het oorlogsrumoer eigenlijk niet echt doorgedrongen. Maar op een avond, toen de bevrijding allang was gevierd, reed Jan op zijn fiets over dat smalle landweggetje. Hij moest uitwijken voor een late hooiwagen en zwenkte wat diep het gras inZijn voorwiel stootte op een vergeten landmijn en de explosie kostte Jan zijn linkeibeen en een groot stuk van zijn levensvreugde. Terug in zijn dorp na de verschrikke lijke operatie, zich moeilijk bewegend op zijn kunstbeen, was hij veranderd en het feit, dat hij zeer werd ontzien en gefêteerd als „oorlogsslachtoffer", maakte zijn ongeluk niet gemakkelijker te dragen. Maar op een keer, ergens ln een barak kenkamp tussen dennen en eikenopslag, is het allemaal anders geworden. Want Jan jongens van zijn eigen leeftijd, die de oorlog van beide benen had beroofd, die blind waren, geen han- hadden of zelfs helemaal ver- Het contact met deze jongens maakte, dat Jan zich een ferme kerel voelde, dit heeft hem geestelijk gered. Hij de flinksten, die anderen volop kon helpen! Vier jaren achtereen ging Jan tien dagen naar dat kamp en dit jaar is hij er alsassistent-leider. Dit alles en nog veel meer belangrijke dingen vertelde ons ds H. de Boer uit Den Haag, die nu al voor de vijfde keer tiendaags jongenskamp voor oorlogs slachtoffers leidt. Deze zomer zit het kamp, als onderdeel van het werk dat de Stichting Het Vierde Prinsenkind zorgt, in Lage Mierde bij Hilvarenbeek, diep in 't schone Brabantse. In 1947 begon de stichting haar arbeid: oorlogsweesjes en Invalide kinderen eer week of tien dagen echte vacantie Kansen in waterpolo-tournooi verminderd Vanavond te spelen wedstrijd tegen Joegoslavië het belangrijkst Wat velen in het diepst van hun hart hadden gehoopt, is niet gebéurd. Het Nederlands zevental, ongewijzigd gelaten na de goede overwinning op België, heeft de strijd tegen Hongarije verloren. Met 63 bleven de Magyaren in de meerderheid. In alle onderdelen van het spel toonden de Hongaren hun meesterschap. Baltechnisch waren zij de meerderen van onze landgenoten, maar wat misschien nog meer de doorslag heeft gegeven was het hogere tempo, dat zij dank zij hun grotere zwemcapaciteiten konden onderhouden. Wanneer het Nederlands zevental ööit 'eeir speler als Cor Braasem heeft gemist, was het in deze ontmoeting, waarin juist het snelle opzwemmen van de vleugelachterspelers Gyarmati en Markovics zo'n belangrijk element was. De wedstrijd genoot een overwel digende belangstelling. Voor het eerst in de Nederlandse zwemge schiedenis bestond er een zwarte handel in toegangskaarten. Voor passe-partouts werden in de loop van de dag steeds hogere prijzen geboden. Tegen het aanvangsuur was de koers het vijfvoudige van de normale prijs. Een belangstellende wilde f 60 be talen voor een toegangsbewijs tot de wedstrijd NederlandJoego-Slavië.... de Hongaren Het eerste doelpunt leek ons eveneens te vositeit van de Nederlanders. Er was nauwelijks een minuut gespeeld, toen Markovics er tussenuit trok. Korevaar ging achter hem aan, maar hij kon hem niet houden. Toch zou er niets gebeurd zijn, wanneer Van Gelder zich volledig had geconcentreerd, maar toen Markovics en vrij tam schot afzond, kon hij het iet verder dan tot een nogal onbeholpen imzwaai brengen. Het was 02 toen Gyarmati een straf- 'orp onhoudbaar inschoot, toegewezen -egens een overtreding van Smol. Het Nederlands zevental liet zich niet ontmoedigen; het had voor hetere vuren gestaan en precies een jaar geleden een 40 achterstand tegen diezelfde Honga- --?n volledig opgehaald. De jongens zwoegden dat het een lieve ist was; Cabout zwierf over het gehele veld, Sievers leverde een titanenduel met midvoor Szivos, Smol en Bijlsma sprint ten kris kras van de ene hoek naar de andere, maar het plaatsspel van de fors gebouwde Hongaren was de mannen van Frans Kuyper ten slotte te machtig Toen Markovics er tussenuit trok en Cabout hem niet meer te pakken kon krijgen, was Van Gelder kansloos (03). Toch werd Broros nog voor rust gepas seerd door Van Feggelen, die via Bijlsma "n goede pass van Smol keurig ver- erkte (1—3). Vervlogen hoop Er kwam weer een sprankje hoop voor Nederland en luide aangemoedigd door de duizenden zwommen de jongens too: de tweede helft uit, maar tegen dit ge. laden Hongaarse team was geen kruid gewassen. Gyarmaji zag een gaatje, was ineens in volle sprint en voor de Neder landse verdediging zich had hersteld het 14. Langzaam maar zeker zakte de Nederlandse tegenstand ineen. Szivos de eerste, die van de verslapping gebruik maakte met het scoren van het vijfde Hongaarse doelpunt. Nederland voor het eerst weer van zich doen spreken, toen Bolvari zich te buiten ging en de kant moest opzoeken. Nu we fout gemaakt in de poging het Hon gaarse cordon te doorbreken, hoewel het doelpunt van Bijlsma na aangeven Smol toch ook weer niet uit vrije positie werd gemaakt. Het Nederlands zevental bleef dapper doorvechten, maar de overmacht was te groot. Geen keer kregen onze landge noten de gelegenheid hun vrije samen spel. dat België had verpletterd, uit te voeren. Na een rush van Markovics werd het nog 26. vóór Karpati. die Korevaar wel wat al te opzichtig aan zijn been trok. er werd uitgestuurd en Cabout een fout bij het plaatsen gebruik kon maken (36). Zo verloor Nederland deze kansloze strijd. Kansloos voor de eerste plaats het zevental echter nog niet, immers o het Hongaarse zevental heeft reeds een wedstrijd verloren. NederlandZuidsla- vië zal dus vanavond van het aller grootste belang zijn. Wat de overige wedstrijden betreft, België leverde een teleurstellend spel letje tegen Italië, dat slechts met 32 zegevierde. Aantrekkelijker was de strijd tussen Zuid-Slavië en Spanje, die een 7—1 zege voor de Joegoslaven bracht. De stand luidt thans: Zuid-Slavië 3 3 0 0 6 Nederland 3 2 O 1 4 Hongarije 3 2 0 1 4 Italië 3 10 2 2 Spanje 3 1 0 2 2 België 3 0 0 3 0 18—9 22—10 20—11 7—11 8—18 5—21 Nieuwe wereldrecords zwemmen Het bestuur van de internationale zwemfederatiie, dat gisteren te Nijmegen vergaderde, heeft o.m. de volgende wereldrecords erkend: Dames: 800 meter vrije slag: 10 min. 42.4 sec. Valeria Gyenga (Honig.) Boeda pest 28.6.53; 4 X 100 meter wisselslag persoonlijk: 5 min. 50.4 sec. Eva Szekely (Hong.) Boedapest 10.4.53; 4 X 100 yards vrije slag estafette: 4 min. 3.5 sec. Com munity, Buildes Swimming Club 'V.S.) Daytona Beaoh 3.4.53; 4 X 100 m wissel slag estafette: 5 min. 10.8 sec. Hongarije. Boedapest 24.7.53. Heren: 100 yards rugslag:: 56.4 sec. R. Thomam (V.S.) New Haven 28.2.53; 56.1 sec. Y. Oyakawa (V.S.) Columbus 1.4.53; 1Ó0 m rugslag: 1 min. 3,3 sec. G. Bozoo (Fr.) Troyes 26.12.52; 200 meter rugslag: 2 min. 18.3 sec. G. Bozon (Fr.) Algiers 26.6 53; 100 meter schoolslag: 1 sec G. Minaschkin (USSR) Leningrad 11 2.53: 100 meter schoolslag: 1 sec G. Minaschkin (USSR) Leningrad 22.2.53; 200 meter schoolslag: 2 min. 37.4 sec. Knud Gleie (Denem.) Kopenhagen 14.2.53; 220 yards schoolslag: 2 min. 38,8 sec. Knud Gleie (Den.) Odensee 24.2.53; 100 meter vlinderslag: 1 min. 4,3 sec. G. Tumpek (Hongarije) Boedapest 31.5.53; 4 X 100 meter wisselslag persoonlijk: 5 min. 48.5 sec. F. T. O'Neill (Australië) Syndey 17.1.53; 5 .min. 43.- sec. F. T O'Neill (Austr.) Sydney 24.2.53; 5 min. 38.7 sec. G. Kettesy (Hoog.) Boedapest 24 4.53; 5 min. 35.6 sec. M. Lusien (Fr.) Troyes 24.4.53; 4 X 200 yards vrije slag estafette: 7 min. 39,9 sec. Yale Univer sity (V.S.) New Haven 14.2.53; 4 X 100 yards wisselslag estafette: 3 min. 57,1 sec. Yale University (V.S.) New Haven 23.2.53; 4 x 100 meter wisselslag esta fette: 4 min. 39,2 sec. Sportklub Posei don (Zweden) Helslmgbong 22.2.53; 4 min. 32.2 sec. Frankrijk Charleroi 22.3.53; 4 min. 31.5 sec. Racing Club de France (Fr.' Troyes 1.4.53; 4 min. 30.8 sec. Zwe den (Nat. ploeg) Lund 17.4.53; 4 27.8 sec. Zweden (Nait ploeg) Boras 24 4.53; 4 min. 24.8 sec. Rusland (Nat ploeg) Moskou 13.5.53. Het jacht Olivier van Noort VV. Goudrlaan uit Rotterdam heeft de zeilwedstrijd PlymouthLa Rochelle 305,5 mijl gewonnen in 65 uur 51 en 40 seconden. Op de tweede dag van de zeilwed strijd in de Regenboog-klasse tussen Hol land en Friesland, gehouden tijdens de Sneekweek, heeft Friesland zijn achter stand ingelopen en deze omgezet in voorsprong, die het niet meer afstond. Friesland won met 41.1 pnt tegen 29.1 pnt. Het eindklassement van de Sneek week luidde: 1. Kon. Zeilver. Sneek 60,2 pnt; 2. en 3. Sneeker Zeilclub en Kaag'" 38 pnt; 4. De Meeuwen 9 pnt. deren een stuivertje mee voor dit t en verder moeten de onkosten var kampen bestreden worden uit giften particulieren. De overheid subsidieert al leen D.U.W.-kampen en het daarin werk zame keukenpersoneel. De kampen voor oorlogswees) es en -halfweesjès duren telkens een week. Dit jaar profiteren daar ook watersnood- weesjes van. De kampen zijn gesplitst in die voor jongens en voor meisjes en bovendien nog naar kerkelijke gezindte. Kinderen van 914 jaar mogen er komen en bij dit werk zijn 3200 Nederlandse kinderen betrokken. Het kampwerk voor minder valide jongens en meisjes, dat zich thans over ongeveer 380 kinderen uitstrekt, is iets ruimer genomen. Hier komen ook ge- brekkig-geborenen wier vader in de oor log is gevallen, en jongens en meisjes die door geen enkele andere organisatie worden bereikt. De leeftijden lopen hier van 9 tot 21 jaar. Niet alleen voor de jongens en meisjes zelf. van wie ongeveer 80 procent arbeid verricht, maar toch altijd nog eer. groot aantal hulpbehoevend thuis is. betekent zulk een zomerkamp een verbluffend ge noegen, maar ook de moeders zijn dan eens even ontheven van de zeer zware taak, deze kinderen dag en nacht te ver- Dit jaar zijn de kampen voor gezonde kinderen in Vlissingen en Venray en er wordt ij-eer uitbundig genoten van het vrolijke kampleven compleet met corvee, vlagvertoon, totem, wedstrijden, sport en spel. Nieuwe kracht Niet minder vrolijk gaat het toe in Lage Mierde, waar nu de groep grootste jon gens, zo'n zestig, kampeert. Ds De Boer heeft zijn troepje weer bij elkaar en hij is ai even populair bij de jongens als de talrijke leiders, leidsters en de vier ver pleegsters, die natuurlijk in het kamp van geen uniform weten. Alle kamp leiding berust op belangeloze medewer king aan de taak, welke Het Vierde Prin senkind zich heeft gesteld. En daar zijn ze dan bij elkaar, dl® jongens. Ongeveer 15 in hun invalide wagen, anderen, blind, de handen tastend voor zich uit; jongens met kunstledema ten, vergroeiden, zeer kreupelen en ver lamden. Kunt U zich voorstellen, wat het voor zo'n jongen in een invalidewagen bete kent, te kunnen meedoen aan vlag- veroveren of spoorzoeken? Te kunnen meegaan op prachtige uitstapjes, die hen door industriëlen of verenigingen worden aangeboden? Elk jaar staan er zulke uit stapjes op het programma. Maar dit is nog niet het belangrijkste. Kijk, die Groningse Jan ontdekte in dit k*amp, dat een jongen, die beide benen mist, met een hoogstandje in het „boven ste bed" kon wippen, dat er jongens zijn, die helemaal niet. en nooit meer kunnen lopen. Hoe kon hij zich langer een mis deelde voelen? „Jijje hoort hier eigenlijk niet!" zei ds De Boer tegen Jan. toen die voor 't eerst in het kamp kwam en zo heel erg met zichzelf in de knoop zat. Jan keek gewond en verwijtend op, maar na twee dagen begreep hij, hoeveel hij nog vóór heeft op anderen. De blinde jongen leert hier gelukkig zijn om het gebruik van zijn benen de verlamde voelt zich rijk, als hij, in zijn wagentje, twee blinden tegelijk op urenlange zwerftochten kan leiden. De misgroeide jongen wordt dankbaar om het bezit van zijn beide handen tegen over de jongen, die met een granaat speelde en twee handen verloor. Grote waarde Zo'n tien dagen kamp brengt de jongens aan 't praten, doet hen beseffen hoe véél ze nog wel kunnen. Hier worden vriendschappen gesloten waaruit het hele jaar correspondentie voortkomt, hier is het vrolijk her-ontmoeten en het zich geestelijk optrekken aan elkaar. U moest eens kunnen zien, zoals wij dat mochten doen, hoe zo'n jongen in zijn wagentje op z'n accordeon speelt en de hele troep aan 't zingen brengt. Hoe ze uitvinden hoe je, gehandicapt, toch aan allerlei spelen kunt deelnemen, hoe belangrijk de hulp van de blinden is, als bij het spoorzoeken de aanwijzingen in brailleschrift zijn gesteld! Ach. zij ont dekken, hoeveel je eigenlijk kunt doen, wanneer je goede moeder je niet zozeer beveiligt en je alles uit de hand neemt. Dit is de werkelijke waarde van een kamp als dit en daarom vooral is het werk van Het Vierde Prinsenkind van zo groot belang. Dat er voor deze kampen veel geld nodig is, laat zich horen. De voeding en de vervoerskosten per kind komen op pl.m. 25 30 gulden en dit jaar zijn, mede tengevolge van de waters nood, waarvoor zoveel werd gegeven, de vrijwillige bijdragen belangrijk minder dan andere jaren. Het moet een ieder wel duidelijk zijn, dat dit werk niet door gebrek aan geld mag stagneren. Mogen wij u daarom nog eens herinneren aan het gironummer van de Stichting Het Vierde Prinsenkind? Dat ls 47.78.00. En het adres: Hof 13 zwart, Dordrecht. In een eivol Goffert-zwembad te Nijmegen had gisteravond de waterpolo- wedstrijd NederlandHongarije plaats, een duel, waarin het spel aanvan kelijk gelijk opging, maar de Hongaren gaandeweg in de meerderheid kwamen. Hier scoort Markovics het eerste Hongaarse doelpunt. (Eindstand 36). Oud-secietaiis B.L.O. krijgt ongelijk Administratie een chaos genoemd, om de leden te waarschuwen Vrijspraak luidde het vonnis van Almelose politierechter in de zaak tegen majoor b.d. N. Breunese. leader van de Om de tennislilels Wiegers verloor van Karamoy Bij de dames geen verrassende uitslagen Ondanks de dreigende wolkenvelden, die boven de Mets-banen hingen, onder vonden de wedstrijden om de nationale tennistitels geen hinder van de weersom standigheden en werd het programma, evenals vorige dagen het geval was, vlot afgewerkt Een verrassing was de nederlaag van Wiegers, die in het heren-enkelspel een goed spelende Karamoy op zijn weg vond. Met 6—3, 75 werd Wiegers gewipt. Bij de dames kwamen geen verrassingen De belangrijkste uitslagen van de kelspelen luiden: Heren enkelspel le ronde tegen vrij gestelde spelers: Van Swol versl. Toenjes 64 62. Karamoij versl Wiegers 63 7—5. Krijt versl. W Reidt 8—6. 6—3. Wil ton versl. Tamiaiau 60 61. Hoest versl. Van Gasselt 68 61 63, Van Meege ren versl. Kramer 6—3 6—2, Dehnert versl. Windt 64 6—2. Dames-enkelspel le ronde tegen vrij gestelde speelsters: mej. F ten Bosch versl. mej. Schouten 63 64. mej. van de Torre versl. mevr. Thung 86 1—6 6—2. Scholten versl. mevr. Eerenvelt 61 64, mevr. Koopmans versl. mevr Koch 64 86. mej. Tekelenburg versl. mevr Vlielander Hein 61 60. mej Muilemeister versl. mej. Jamin 62 62. mej. Rollin Couquerque versl. mevr. Rool- ker. mevr. Peters versl- mej. van Cuyk 6-1 6-1. Vierdaagse afstandsmarsen en voorzitter van de Bond voor Lichamelijke Opvoe ding. De voormalige secretaris van laatst genoemde bond. drs W. J. Bijleveld. had een aanklacht tegen hem ingediend we gens belediging. In een vergadering van. de Oostelijke wandelaars in Januari van dit jaar in Hengelo zou majoor Breunese hebben opgemerkt dat drs Bijleveld een chaotische toestand had achtergelaten in zijn administratie en dat hij derhalve niet langer in zijn functie was te hand haven. Majoor Breunese bevestigde, deze woorden te hebben geuit ter waar schuwing. Een van de getuigen toonde de administratie van drs B. aan de poli tierechter. Het waren twee dossiers met ongeordende papieren cue de admini stratie van meer dan tien jaar vormden. Alle correspondentie lag door elkaar en er waren geen ledenlijsten of kasstuk ken. Majoor Breunese heeft volgens deze getuige zeker niet de bedoeling gehad hem te beledigen. Hij had slechts de wandelaars willen inlichten en waar schuwen. Getuige ..e Jonge uit Al melo. bestuurslid van dc N.U.W.. onder streepte dit Nadat de officier var. Justitie, mr A W. Rocingh. vrijspraak had ge- eist. sprak de Almelose politierechter majoor Breunese vrij. van oordeel zijnde dat hij in het algemeen belang had ge handeld. Rechtsherstel efiecten De Nederlandse he Bank verleent een algemene vergunning volgens welke de door het Waarborgfonds Rechtsherstel te Amsterdam aan de „vroegere bezitter" of diens rechtverkrijgenden uit te keren schadevergoeding in het algemeen trans ferabel wordt gesteld, ook indien de schadevergoeding in de vorm van effec ten wordt uitgekeerd. Deze vergunning is, behoudena verlen ging, geldig tot 30 Juni 1954.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5